Drovinii»®/®» ji^ms DE STATUS VAN NIEUW-GUIf A. nW'r) In de straat van Jantje Verdeling Marshall-hulp. Adres aan Regering en Volksvertegen woordiging. Een Kroon-Kolonie De Staat Israël. Er is wat veranderd. Lanuuouwers op Schouwen-Duiveland komen werkkrachten te kort. de uitgaven f 117.934.67. De bui- i tengewone dienst vermeldt uit- sluitend de inkomsten ad i £37.531.81. De kosten voor de verschillen- de wateringen bedroegen: West- Nu het rooien van aardappelen watering f 9726.74, Zuidwatering en het oogsten der uien waar van zowel het areaal als de op brengst belangrijk groter zijn dan andere jaren, zoveel werk mee brengt, komt bijna iedere landbouwer op Schouwen-Duive land werkkrachten te kort. Dit wordt ook wel veroorzaakt, door dat men blijkbaar vroeger klaar wil zijn, dan tien of meer jaren geleden. Toen was het geen zeld- f31.629.01, Oostwatering f 11.666.15 en Noordwatering f46.751.27. De rekening over 1947 der ge bouwde eigendommen sluit met een batig saldo van f45.331.07 (uitgaven f 119.590.21, inkomsten f 164.921.28). Raming 1949. In een overzicht, dat gegeven wordt in verband met de ramin- zaamheid dat in October nog 1 gen voor 1949 wordt meegedeeld, aardappelen werden gerooid. 1 Een en ander brengt echter thans mede, dat zowel uit Noord- Beveland als uit Tholen oogstco- lonnes op Schouwen-Duiveland zijn ingezet, terwijl ook via de Districtarbeidsbeurs daarvoor in aanmerking komende D.U.W. ar beiders tot de laatste man zijn tewerkgesteld in het landbouw bedrijf. dat het feitelijk tekort op de gewone dienst niet bedroeg f810.714.79, doch f 1.125.866.73, daar de rekening werd geopend met een voordelig saldo van f315.151.94. Wat de herstelwerkzaamheden betreft werd in 1947 f 1.010.159.68 meer uitgegeven, dan aan ver goedingen van het Rijk werd terug ontvangen. De raming de inkomsten Export van paarden naar ™°frt 19e4e9n vo^drag aan van Frankrijk. f 1.020.154.37, (begroting 1948 Zo juist is bekend geworden, dat deze week de export van trekpaarden naar Frankrijk be- I gint. Het betreft hier een aan- I tal van 800 trekpaarden. Als f 1.850.512.45). De uitgaven voor deze beide jaren bedragen resp. f 1.701.168.87 en f 1.850.512.45. Hierbij zijn voor de verschil lende wateringen de volgende norm voor de uitbetaling aan de j r,ami?ger\ Se™a?kt f 225.000 voor boer geldt een netto prijs van f 1025. De boer kan zelf zijn paard aanbieden aan de Franse aankoopcommissie, doch kan dit ook doen door tussenkomst van een exporteur. In beide gevallen zal hij bovengenoemde prijs moeten ontvangen. De plaatsen en tijden van aanbieding zijn als volgt vast gesteld: Dinsdag 14 Sept. in Beijerland om 9 u. J[m.; Woens dag 15 in Roosendaal om 9 u. vm.; Donderdag 15 Sept. in 's- Hertogenbosch om 9 u. vm.; Vrijdag 17 Sept. in Valkenburg (L.) om 9 u. vm.; Zaterdag 18 Sept. in Winterswijk om 9 uur vm. De boer, die rechtstreeks zijn paarden wil aanbieden, kan zich op de overnameplaats wenden tot de vertegenwoordigers van de Stichting Export en Import van Paarden in verband met het verkrijgen van de voor de uit voer benodigde papieren. Tevens hoort hij aldaar, wanneer de paarden afgenomen zullen wor den. De afname geschiedt te Roosendaal, terwijl een vergoe ding van de treinkosten zal wor de Noord watering, f 59.000 voor de Oostwatering, f 34.000 voor de Zuidwatering en f 39.000 voor de Westwatering. Verdere voorstellen. Verder zullen nog aan de orde komen het voorstel tot opneming van een kasgeldlening ad f 3.000.000; dat tot toekenning van een gratificatie aan het per soneel voor 1948; dat tot het ver lenen van een crediet ad f 20.000 voor de aankoop van zuilenba salt; de verlenging van een aan tal erfpachtsovereenkomsten en de verkoop van een perceel grond aan de gemeente Vlissin gen. MIDDELBURG. Buurtverenigingen vierden feest. Het is veelal gewoonte gewor den, dat de Middelburgse buurt verenigingen na de feesten, die georganiseerd worden door de Kon. Ver. „Uit het VolkVoor het Volk", nog eigen buurtfeesten worden gehouden. Zaterdag was dit het geval met de buurtverenigingen Noordweg- Noordsingel en Dampoort en om geving. Voor de Noordweg-Noordsingel den gegeven tot Roosendaal. Ook een eventuele combinatie van vonden de feestelijkheden plaats v,,op een versierd en verlicht terrein het transport naar Roosendaal aan de Klarenbeeklaan. Hier wer- kan met bovenbedoelde verte- De tijd van voorbereiding is buiten schuld van de Neder landse instanties uitermate kort; toch zal al het mogelijke wor den gedaan om alles in goede banen te leiden. Voorstellen Polder Walcheren. Zaterdag 25 September zal het Polderbestuur van Walcheren bijeenkomen. Op de agenda komt in de eerste plaats voor de vast stelling van de polderrekening over 1947. Jaarrekening 1947. Uit deze rekening blijkt, dat de gewone inkomsten hebben bedragen f 3.043.934.43. De uitgaven bedroegen f 3.854.649.22 zodat er een nadelig saldo is van f 810.714.79. De buitengewone dienst sluit echter met een batig slot van f 639.550.31, aangezien de uitgaven f 1.470.252.48 bedroegen en de inkomsten f 2.109.802.79. De gewone dienst voor de straat en zandwegen gaf even eens een nadelig saldo te zien, n.l. van f 106.520.27. Hier be droegen de inkomsten f 11.414.40 gecostumeerde voetbalwedstrijd gespeeld, die opgeluisterd werd door de muziekvereniging „Cres cendo" en met gramofoonmuziek. Tot laat in de avond was het hier gezellig. Het was jammer dat door de weersgesteldheid de kinder spelen niet konden doorgaan. In de plaats daarvan werd er een filmvoorstelling gegeven. Ook was er een geslaagde optocht met ver sierde fietsen e.d. De kinderspelen zullen Zaterdag a.s. doorgang vinden. De buurtvereniging Dampoort en omgeving feestte op het speel terrein. Hier waren het de pad vinders, die voor de muzikale op luistering zorgden, terwijl de kin derspelen volledig doorgang von den. 's Avonds werden volksspelen voor ouderen gehouden. Vliegerwedstrijd. Zaterdagmiddag wordt evenals vorig jaar een vliegerwedstrijd georganiseerd door de buurtver eniging 't Zand. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van gemeen tepolitie te Middelburg zijn de Wat elk land zal krijgen. De verdeling van de Mars hall-hulp in het eerste jaar luidt als volgt: (alle genoemde bedragen in millioenen dollars) Groot-Brittannië 1.263 Frankrijk 989 "talië 601 Nederland 496 (waarvan 84 voor Indië) Brits-Amerikaanse zone Duitsland 414 Belgisch-Luxemburgse economische Unie 250 Oostenrijk 217 Griekenland 146 Denemarken i110 Franse zone van Duits- land 100 Noorwegen 84 Ierland 79 Turkeije 50 Zweden 47 Triest 18 IJsland 11 men en daarmede de procedure voorzien in artikel 3 van het organisaties acc00rd vaQ Linggadjati en het ,™i»n overeenkomstige artikel van de Verschillende rfu schakeringen"11 welke^zich Renville-overeenkomst practisch a lie scnaxenngen, weixe zien „n „ai daadwerkelijk met het Nieuw en politiek onuitvoerbaar zal blijken, hoezeer het voor de ge hele wereld duidelijk kan zijn aat de Melanesische bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea in het geheel niet m staat is een uitspraak te doen als daarin voorzien en hoe weinig haar eco- spraak van de Nederlndse rege- nomj.sche en sociale belangen ring, gerugsteund door volks- °aard°or voor de toekomst ge- vertegenwoordiging en gericht w^^orgd zullen olijken te zijn. tot de deelstaten van de toekom- Dat op kof.t? term'jn ,en °p 20 stige federale verenigde staten gropt ™°fel«ke schaal uitvoe- van Indonesië, zowel als voor ring dient te worden gegeven het forum der beschaafde we- aar' de voorgenomen proefkolo- Guinea vraagstuk bezighouden hebben aan de Nederlandse re gering en de leden der Staten- Generaal een adres gezonden, waarin o.m. wordt gezegd: Dat zij thans de tijd rijp ach ten voor een onomwonden uit- volgende gevonden voorwerpen gedeponeerd en terug te beko men op Zaterdag tussen 19 en 20 uur: Verscheidene huissleu tels, centuur, actetas met in houd, dasspeld, autowieldop, muntbiljet, damesarmbandhor loge, voetbalschoen, kindersokje, radeermes en damestas met in houd. De volgende voorwerpen zijn bij particulieren terug te beko men: Sigarettenkoker, snoeimes, grijze jas, padvindersriem, re genjas, portemonnaie met in houd, muntbiljet, bril, porte feuille met inhoud, dameshor loge, armbandje, zakmes, slot met kralen, motorkap, duimstok, portemonnaie met inhoud, kano, kinderjasje, hondenpenning, halskettinkje, zilveren arm bandje, kinderjumper. De gemeentepolitie geeft gaarne alle gewenste inlichtin gen. VLISSINGEN. Asfalt in plaats van dakpannen. Bij de woningbouw alhier be staat op het ogenblik een zeer groot gebrek aan dakpannen. Ten einde de bouw niet te stagneren heeft thans de Dienst der Volks huisvesting toestemming verleend tot het aanbrengen van een as- faltbedekking als noodoplossing. Voorts is er groot gebrek aan sanitair, doch deze schaarste is niet van dien aard, dat daardoor stagnatie zal optreden. Verbeteringen station. Het ligt in de bedoeling op het station verbeteringen in te voeren in verband met de gróte afstand tot het stadscentrum. De auto bussen, die de verbinding met de stad vormen, zullen dan n.l. tot het perron rijden en standplaats krijgen op de plaats, waar vóór de beschadiging de 3e klasse wacht kamer stond. De vereiste werk zaamheden (op- en afritten) zijn reeds aanbesteed. Deze maatregel is een eerste stap op de weg naar verwezen lijking van een plan der spoor wegen om een station, uitsluitend voor autobussen, in de stad te vestigen. Het ligt in de bedoeling spoorkaartjes van of naar „Vlis- singen stad" beschikbaar te stel len en de gelegenheid te openen tot het verzenden van bagage, rij wielen, enz. leid in de Verenigde Naties, worde waargemaakt de toezeg- nisatie nabij Manokwari en el ders, opdat hiermede reeds thans ging van Z.Ex. de toenmalige de, grondslagen kunnen worden minister van Overzeese Gebieds- gelegd vo?r de geleidelijke delen, gedaan op 10 December transmigratie van de in Indo- 1946 in de vergadering der nesle matschappelijk in de knel Tweede Kamer van de Staten- gei'akende en overbodige Indo- Generaal, luidende: luropese minderheid. Dr receriiiE verklaart ,l„r ,h Dat voor de openlegging „De regering verklaart, dat zy speciaal van het diepere bin- wenst, dat m de geest van art. 3- „gnland van Nieuw-Guinea en 4 (van het accoord van L.nggad- de naar het rentrale berg_ jat.) ook N.euw-Guinea een eigen land', aiwaar de beste kans8n status t.o.v. het ^"inkriJk hggen voor toekomstige vestiging (nieuwe styl) en de Verenigde van Nederlanders uit het moe- Staten van Indonesië moet kun- dcrland) de thans onbenut blij_ nen krygen, al zou misschien de vende werkkracht moet worden autochthone bevolking zich nog ingeschakeld van politieke de- moeilyk hunnen uitspreken. In het linquenten onder leiding en toe- bijzonder immers behoort daar de zicht van de betrokken over- mogelijkheid open gehouden te heidsorganen, waarbij beoogd worden voor grotere volksplan- wordt naast de reclassering tingen voor Nederlanders die door de mogelijkheid tot latere eer eigen bestel willen leven." vrije kolonisatie ook de noden Een eerste voorwaarde daar- van de Nederlandse schatkist toe is, dat aan Nieuw-Guinea enerzijds en de financieriri^sbe- op grond van de Nederlandse heeften voor de openlegging van ouveremiteit een afzonderlijke Nieuw-Guinea anderzijds te ver- status wordt verleend als 2?n~kOAOnie' n°S voordat ene prefederale rege- n*ngi in_x ndonesië de facto en op of kort na 1 Januari 1949 de souvereine Verenigde Staten van Indonesië de jure tot stand ko- lichten. Dat zo spoedig mogelijk de wettelijke basis moet worden ge legd voor de zekerstelling van de economische rechten der huidige en toekomstige kolonisten in Nieuw-Guinea. GOES. Uitslag winkelweek. In de winkelweek, gehouden van 28 Augustus tot 8 September, werden de volgende eerste prijzen behaald De wisselbeker (voor de meest smaakvolle etalage)Het Stof- fenhuis. De zilveren medaille, aangebo den door de burgemeester (voor de meest feestelijke etalage): Bloemenmagazijn De Groot. De zilveren medaille, aange boden door het winkelweekcomité (voor de meest verkoopkrachtige etalage) C. Snoep, St Jacobstraat. GRIJPSKERKE. Afvalproducten in brand gestoken. Vrijdag j.l. heeft de loondorser Geschiere van Biggekerke bij het dorsen van blauwmaanzaad op het bouwland in de Pekelinge afvalproducten in brand gesto ken, waarna hij zich naar huis begaf. De brand laaide 's avonds laat zó hoog op, dat de ter plaatse aanwezige dorsmachine met va ten benzine en zakken gedorst zaad gevaar liepen. De eigenaar is nog naar de plaats van gevaar ontboden. Politie en brandweer waren aanwezig. Ook nu is weer gebleken, hoe roekeloos het is afvalproducten in brand te steken en zich te verwijderen. Tegen de zorgeloze brandstich ter is proces-verbaal opgemaakt. VEERE. Oranje-tentoonstelling. In verband met de plaats ge had hebbende feestelijkheden t. g.v. het regeringsjubileum en de inhuldiging van Koningin Julia na heeft de burgemeester van Veere een tentoonstelling van een verzameling interessante fo to's en platen etc., betrekking hebbende tip het huis van Oran je, georganiseerd in de raadzaal van het stadhuis. VROUWENPOLDER. Ver. tot Verbetering Geitenras heropgericht. Alhier is een vergadering ge houden, om te komen tot herop richting van de Ver. tot Verbe tering van het Geitenras. De heer den Engelsen, secr. der Prov. Ver., hield een inlei ding over doel en nut ener ver eniging. Hij riep hiertoe de me dewerking der aanwezigen in. Na bespreking werd besloten tot heroprichting over te gaan. Tot bestuursleden werden geko zen de heren P. Boone, P. Schout en J. de Voogd. De contributie werd gesteld op f 2.per jaar; dekgeld 13.50 per geit voor de leden en f 10.- voor de niet- leden. Tot bokhouder werd be noemd de heer C. Polderman. SINT LAURENS. Verlichtingsmoeilijkheden. St Laurens kampt nog steeds met een tekort aan straatver lichting. Had men voor de oorlog de beschikking over 29 straatlan taarns, na de bevrijding was dit aantal, dat herplaatst kon worden slechts 18, zodat men nog steeds de Noordweg niet voldoende kan verlichten. Dezer dagen komt de straatver lichting opnieuw aan de orde en het is verheugend, dat B. en W. er in zijn geslaagd om, na veel moeite, weer een viertal lantaarns toegewezen te krijgen. St Laurens moet het echter met gaslantaarns doen en in het Vlissingse gasbe drijf is het allerminst rooskleurig met de voorziening van deze ver lichting. Immers door de inundatie zijn vele gaslantaarns vernield en het is niet, dan met grote moeite, dat men er in slaagt uit overblijfselen nieuwe te maken, terwijl het met de aanvoer slecht gesteld is. B. en W. hebben thans een rap port opgesteld, waarin de ver deling van deze nieuwe aanwinst wordt bezien. Het staat echter reeds vast, dat deze lantaarns een plaats zullen krijgen, daar, waar door andere verlichting niet in de behoefte kan worden voorzien. B en W. stellen verder n.l. nog voor om evenals vorig jaar weer een beroep te doen op de bewoners van huizen, die aan de weg zijn gelegen voor het aanbrengen van eleetrische buitenverlichting, die men dan 's avonds zelf ontsteekt en waarvan de kosten door de gemeente worden gedragen. Op deze wijze hoopt men voor de winter toch nog over een behoor lijke verlichting te beschikken, doch het zal voor het gemeente bestuur zeker geen sinecure zijn om met het beetje materiaal dat beschikbaar is, toch een behoor lijke verlichting van de gemeen te tot stand te brengen. Men hoopt echter voor de buitenver lichting weer op de medewerking van alle bewoners op wie een be roep zal worden gedaan. BRUINISSE. De mosselverzending. De mosselverzending van Brui- nisse naar Yerseke, Tholen enz., ter doorzending naar België, Frankrijk en de inleggerijen be droeg vorige week 4220 tonnen. Rechtstreeks naar België gingen 250 tonnen, terwijl naar Engeland werden geëxporteerd 420 zakken mossels a 50 kg. Gips gearriveerd. Nu van regeringswege geen gips meer wordt verstrekt voor het verbeteren van de structuur der geïnundeerd geweest zijnde gronden, wordt door de landbou wers voor eigen rekening gips aangekocht. De eerste partijen daarvan zijn op Schouwen Dui- veland gearriveerd. OUD-VOSSEMEER. Wedvlucht. Wedvlucht van Tilburg op Zaterdag 28 Aug. De prijzen werden als volgt behaald, af stand 61 K.M.: J. Quist: 1, 34, 58, 60; J. Tholenaar: 2, 24, 25, 59, 67, 14; A. v. Treyen: 3, 53, 54; G. Hoek: 4, 12, 16; D. Va ders: 5, 23, 49, 72; D. de Wilde: 6, 28, 29, 48; M. K. Speyer: 7, 10, 19, 20, 39, 52, 71 ,73; Fr. Nuts: 8, 9, 33, 70, 2e overduif; P. v. As: 11, 17; P. Klippel: 13, 18, 41; A. v. Dalen: 15, 96; C. v. Til burg: 21, 45; D. Havermans: 22, 30, 40; L. v. Driel: 26, 44j A. Douw: 27; D. Smit: 31; A. Voor- meulen: 32; A. Rijnberg: 35, 36, 37, 42, 43; M. v. d. Zande: 38, 51; M. Lindhout: 46, 55, 65, 66, 68, lste overduif; C. Aarde: 47, 62, 63, 64; C. Timmermans: 50; A. v. Driel: 56, 57; J. v. d. Zande: 61. Aankomst eerste duif 2.6.59 u., ld. laatste duif 2.16.46 u. In concours waren 220 duiven. KATS. De inhuldigingsfeesten. Het feest is Donderdag met veel enthousiasme gevierd. De voorzitter van de Oranjevereni ging, de heer A. Burgel, schetste in zijn openingswoord de vijftig regeringsjaren van Koningin Wilhelmina en sprak een wel komstwoord voor Koningin Ju liana. Daarna sprak de ere voorzitter burgemeester Schuit. Daarna volgde de kerkdienst, waarin voorging ds Nut by-van Wilhelminadorp. De zangvereni ging voerde de cantate op: Lief en leed uit het leven van de Koninklijke Familie. Na de kerkdienst volgde de optocht van de schoolkinderen met versierde karretjes en fiet sen door het feestelijk versierde dorp naar het sportveld waar verschillende kinderspelen wer den uitgevoerd. 's Middags werd een optocht van acht praalwagens gehouden. Werkelijk een prestatie die grote belangstelling trok. Hierop volgde het ringrijden hardlopen, touwtrekken etc. Het hoogtepunt van de spelen was de wielerwedstrijd (16 K.M.). De eerste prijswinnaar was P. Schrier (27 min.); de tweede won A. Versprille. Daarna gaven de muziekver eniging en de zangvereniging een concert op de tent. Nadat de prijzen bekend ge maakt waren spraken de voor zitter en ere-voorzitter der Oranjevereniging een passend slotwoord. WOLPH AARTSDIJK. Feestelijkheden gesloten. Zaterdagvond, nadat de prij zen waren uitgedeeld, gaf „Ad- vendo" een concert op het dorp. Aan het eind sprak bur gemeester Van Oeveren een woord van dank tot de muziek vereniging en tevens dankte hij heel de burgerij voor het pret tige feestvieren.. Tot slot ver zocht hij het Wilhelmus te zin gen. BATH RILLAND. De feestelijkheden. Graaf Bernadotte heeft de Ne-i derlandse regering verzocht om Kerk en Zending. Vrijdag vierde deze gemeentev®r^inding te treden met de auto- feest. In de voormiddag werd een in Batavia, teneinde^ ten kinderoptocht gehouden met ver- behoeve van de Palen tijnse sierde fietsen, kinder- en krui-vluchtelingen 350 ton rijst en 250 wagens, steppen enz. De muziek-tton su'ker te verkrijgen, vereniging ging voorop en door alle straten werd een mars ge maakt. Na afloop werd een wieler wedstrijd gehouden voor jongens. In de namiddag werden op het voetbalveld kinder- en volksspelen gehouden, waarvoor veel animo Ruitenberg te Veendam. was en die door een groot publiek werden bijgewoond. Vervolgens werd aan alle schoolkinderen uit naam van het gemeentebestuur 'n lepeltje als aandenken uitgereikt. Hierop volgde een wielerwed strijd voor volwassenen „De Ronde van Rilland" die zeer goed slaag de. In ruim een uur tijds werden de dertig ronden afgelegd (30 km) Dat deze Ronde bij het publiek in de smaak viel, bleek wel uit liet grote aantal premie's, dat beschik baar werd gesteld. De burgemees ter reikte eigenhandig de prijzen Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Grollo, E. Geref. Kerken. Beroepen te Drachten, M. Nog niet door Nederland erkend. De Nederlandse regering over weegt de wenselijkheid van een erkenning van de staat Israël, ge lijk werd verzocht in de indertijd door de Eerste Kamer aanvaarde motie-Van de Kieft, zo deelt minister Stikker mee in antwoord op vragen van het Eerste Kamer lid Van Santen. Het antwoord gaat verder: Er zijn aan de regering geen Ros te Sleeuwijk; te Doornspijk, Aiieuwe omstandigheden geble- D. J. Coumou te Heinenoord. kerii dje voor haar voldoende aanleiding zouden kunnen vor- Bedankt voor Gaastmeer, G. Visser te Wissenkerke. Gerèf. Kerken (Art. 31 K.O.) te Schiedam; te Heerenveen, F. v. Dijk te Opende. Chr. Geref. Kerken. Bedankt voor Meerkerk, W. Baaij te Alphen a. d. Rijn; voor uit. De zaal van Leendertse was Almelo, J. O verduin te Meppel; overvol, toen s avonds een voor- voor utrecht, N. Brandsma te stelling werd gegeven door een Rljnsburg. Geeref. Gemeenten. Bedankt voor Apeldoorn, J. W. Tilburgs gezelschap. De voorzitter van de Oranje vereniging „Juliana", de heer J. A. Boot, dankte na afloop der Kesten, cand. te Rotterdam, voorstelling allen, die medege werkt hadden, om dit feest te doen slagen. Burgemeester De Goffau sprak in dezelfde geest, maar hoopte dat de Rillanders voortaan Weel, em. pred. der Ned. Herv. meer eensgezind voor de dag zou- j Kerk. den komen. j Hij diende de gemeenten Nieuw- De eerste prijzen zijn als volgt:Beerta, Nieuw-Helvoet, Noord- Optocht wagens: Willy v. Koeve- broek, Ried, Blankenham en En- men, om thans tot een erken ning van de staat Israël over te Beroepen te Kampen, C. Vonk Saan- De gronden voor de houding van de regering zijn aan de Ka mer uiteengezet in de verkla ring van de ambtsvoorganger van de minister in de Eerste Kamer op 1 Juni j.l. De onzekerheid, welke op dat ogenblik bestond ten aanzien van de strijdende partijen in Palestina, is sindsdien niet op geheven, terwijl de bemoeienis sen van de Ver. Naties en in het bijzonder de bemiddeling van graaf Bernadotte het wenselijk doen schijnen, om alles na te la ten, wat de tegenstellingen in het Heilige Land zou kunnen verscherpen, of door een der daar bij betrokken partijen zou kun nen worden misverstaan. Ds D. E. van Weel. f Te Leeuwarden is de ouderdom van 77 jaar overleden ds D. E. v. ringe; Optocht fietsen: Marinus Blok; „Ronde van Rilland": (tot 16 jaar) Jan Kouman; Idem (volwassenen)Piet Nijssc. Volks spelen: kussengevecht: A. P. Moerman; Touwtrekken (heren) ploeg „Kolenlossers van „De Vrij heid"; Idem (dames): ploeg mej. Almekinders; Stoelendans: het paar Moérbeek-Ots; Tonnetje ste ken: Piet Hommel. BORSSELE. Tot organisten bij de Geref. Gemeente zijn benoemd mej. J. Karelse Pd. en J. Waihout Tz. P.V. „De Scheldevliegers". De „Scheldevliegers" hielden een wedvlucht vanuit Roermond. Afstand 160 km. De uitslag luidt: M. Wiskerke 1 en 24; J. Wai hout 2; Gebr. Wisse 3 4; P. Hazen 5, 13 en 14; Gebr. gelum. Ver. van predikanten by de Geref. kerken. De jaarlijkse algemene verga dering van de Ver. van predi kanten van de Geref. Kerken onderhoudende artikel 31 K.O. in Nederland zal naar wij ver nemen 29 Sept. a.s. te Kampen in „Ons Huis" onder presidium van ds v. Dijk van Groningen worden gehouden. In de morgenvergadering ko men aan de orde de huishoude lijke zaken w.o. de verkiezing van twee bestuursleden in ver band met de periodieke aftre ding van de heren ds H. Meu- link te Enschedé en ds H. Velt- man te 's-Hertogenbosch. In de L. Traas eerste vac- zÜn gecandideerd de heren Ds D. Vreugdenhil te Nieuwenhuize 6; P. Deurloo 7, 10,en ds k de 'e ®n- 11, 20 en 22; P. de Kok 8 en 9; Gebr. Quist 12; A. Huijssen 15, 16 schedé en in de tweede de pre dikanten ds J. F. Sollie te Zoute- burg. Gepass. naar Antwerpen: Nassau Haven van Rotterdam; Meliskerk van Rotterdam; Im port van Oporto. 12 Sept.: Te Vlissingen aange komen: Durswol van Antwer pen. Van Vlissingen vertrokken: Baltix naar Antwerpen; Horst naar Antwerpen. Gepass. naar Antwerpen: Abbekerk van Rot terdam; Noordzee van Rotter dam; Willem Barends van Fal- mounth; Maas van Amsterdam; Raford van Hamburg. Gepass. van Antwerpen: Eemsdijk naar Rotterdam; Mariekerk naar Rot terdam. 13 Sept.: Te Vlissingen aange komen: Arbo van Antwerpen. Burgerlijke Stand. TERNEUZEN. Geboren: Fran cois A. M., z. van Jurriëns, F. J. en 19; Gebr. Zweemer 17; A spijj en ds D. Zemel te Axel. - H M Marinus Heerenthals 18; M. Welleman 21; I Na de huishoudelijke zaken N- en Mouronva H M.Marimis A. Geschiere 23, Eerst aankomende duif 14.27. Laatste aank. duif 15.01.08. zal prof. dr K. Schilder in de w- z. van Scheele, J. en de Jonge, morgenvergadering spreken over D-l Pieter A., z. van Moes, J. en Er is wat veranderd in ons vroomheid" goede vaderland. Daaraan herinnert ds van de Eschatologische prediking' waarover in de middagvergade ring kan worden gediscussieerd. Als de tijd het toelaat volgt daarna nog een causerie van ds ID. v. Dijk over „Verbond en Scheepvaartberichten. 11 Sept.: Te Vlissingen aange komen: Volente van Antwerpen; Beltix van Spancie; Horst van Antwerpen. Van Vlissingen ver trokken: Antilope naar Frede- rikshaven; Bermina naar Goten- Elskamp in „De Bazuin' Voor 25 jaar was ik aan de rode Zaan. Daar was toen aan geplakt met grote letters: „Ik onderdruk nu 25 jaar" en daar onder een oranje leeuw, met een jeneverfles en een Bijbel in de klauw die een arbeider vertrad. Toen weigerden de scholen vrij- aï te geven. De raadhuizen vlag den soms niet en arbeiders wil den geen vrije dag hebben op 31 Aug. Dat is hu zo heel anders ge worden. Ook aan de Zaan heeft men uitbundig Oranjefeest ge vierd. Op enkele uitzonderingen Nederl. 1948 na gevoelt elke Nederlander zich Nederl. 1947 gelukkig onder het bewind van 1 Nederl. 1937 Oranje, en zij, die bidden ge- Dollarlening 1947 leerd hebben smeken Gods ze-1 Invest, certif. gen af over onze nieuwe Ko ningin. Karremans, C.; Josina H., d. van Verhage, P. en v. d. Toom, T.; Petrus J., z. van Neve, J. P. en v. Wezepoel, Anna M.; Daniël E., z. van Wolfert, J. en Mulder, A. M.; Jacobus C., z. van Huijssen, P. en Dellaert, Maria Ch. Gehuwd: Loof, W., 27 j. en de Jonge, M., 24 j. te Hoek; Yse- baert, B. A. Oh., 25 j. en Schip pers, S. M., 23 j.; Herrebout, G. F. 24 j. en Priemus, J. A., 23 j.; Don- ze, J., 22 j. te Hoek en Fieret, P. C., 25 j.; Kaijser, P. D„ 23 j. te Zaamslag en de Putter, E., 19 j.; Berwald, H., 34 j. te Hoek en van Minnen, S., 27 j. Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 13 Sept. 1948 medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goes. Ned. 1 §62-64 ex. bel, Dito mét belasting Nederl. N.W.S. Spaarcertificaten Indië 1937 A Grootboek 1946 Kol. Bank Ned. Ind. Hand. Bk Ned. Handel Mij. A. K. U. Bergh's Jurgens v. Berkel Patent 99% 99% Kon. Boot 97'7u> 98 j Kon. Paketvaart 98 98 I Ned. Scheepv. Unie lol3/,» 1017„ Rott. Lloyd 977i« Stv. Mij. Nederland 987i« H. V. A. Java Cultuur N. I. S. U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij. 98 iDeli Mij. 100% I Senembah De speldjesverkoop voor het Nationaal Huldeblijk (100 stuks) bracht te Bruinisse op f 54.80. Volgende week zal een collecte j Calvé Delft worden gehouden voor de Geza- Centrale Suiker menlijke Militaire Fondsen. j Fokker Dinsdagavond half acht hoopt Gelder Zonen de raad der gemeente Veere in Kon. Hoogovens openbare vergadering bijeen te Lever Br. unil. 97% 987» 987» 81 Vs 817» 1007» 1007» 94% 94% 98 100% 120% 165 161% 315 129% 182 komen. De te Arnemuidcn gehouden collecte ten bate van het T.B.C.- fonds „D.E.L." heeft opgebracht f 192.83. Mej. G. Wingelaar te Vianen heeft voor de benoeming als on derwijzeres aan de Schooi met de Bijbel te Arnemuiden be dankt. Mej. P. A. Verhage, onderwij zeres aan de O.L.-school te Arne muiden is als zodanig benoemd aan de O.L.-school te Nieuw- Helvoet. Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips Gloeil. Wilton Billiton Ie rubb. Billiton lie rubb. Dordtsche Petr. Kon. Olie A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Oost Java Rubber Serbadjadi Holl. Am. Lijn Java-China-J apanl. 155 208% 294 285 254% 194% 121% 165% 162% 316 130 182% 215 155% 207% 291% 318 285% 255% 197% 398 318% 322 350% 351 175% 145 78 196 162% 175 146% 115 79% 193 161% Muller en Co. A'damsche Bank Holl. Bank Unie I-Ierstelbk. Pr. R'damsche Bank Twentsche Bank Anaconda Copp. Bethl. Steel Chrysler Gen. Motors Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel U. S. Steel Cities Service North American Cont. Oil Midcont. Oil Philips Petr. Shell Union Tide Water Baltimore Miss K. Texas New York Centr. Pennsylvania 161% 173 183% 163% 185 268 94 102 47% 151 162% 161 173% 168% ex 156 157% 222% 224% 162% 163% 164 168% 36% 36% 120% 121 162 170 183% 163 186 267% 94% 102% 48% 148 161% 31% 81% 51% 58% 67 39% 26% 31% 60 80% 51% 15 59% 53% 66% 39% 26% 13% 18 W "(foA ,-T5 v» vierde Zaterdag feest. De volksspelen werden opge luisterd door het muziekgezelsch. van Rilland. Aan de ingang van Bath was een fraaie erepoort op gericht. Alle straten waren met vlaggetjes versierd. Jong en oud was op de been; het was een ge zellige drukte. 255. Zomervacantie! Op 'n wat ze dachten middag, 't was nog heel vroeg, stonden Jantje en Kees met Ka zan te kijken bij de garage van Van Lier. Daar was Van Lier druk bezig met Gerrit z'n zoon, allemaal kisten met eieren in de auto te laden. Die moesten maar eventjes helemaal naar Arnhem, had Gerrit gezegd! Hè, wat 'n mooi reisje.' Kijk, nu waren alle kisten er in. Achter in de En zo maar,1 worden, voor ze terug kwamen, vlak voor ze wegreden, vroeg ie: Zouden ze voorzichtig zijn ,.of hadden jullie zin om mee te Niet buiten de auto hangen en rijden?" Maar dan moet je ach- goed naar Van Lier luisteren? terin, want in de cabine gaat Ja, ja, ze beloofden alles. „Die niet best." 256. Of ze zin hadden Neen maar ook een vraag.... Weg stoven ze allebei op 't zelf de ogenblik om thuis te vragen of 't goed was. En geen twee minuten later, daar waren ze al auto was nog 'n beetje ruimte terug. ,,'tMag! 'tMag!" rie- cver.Nu zou de auto wel da- pen ze al in de verte. De bei- delijk' vertrekkenVan de moeders kwamen ook nog Lier zag ze wel, de beide jon- i naar buiten met voor elk een gens, en hy begreep ook wel,boterham, want 't zou wel laat ondeugend is", lachte Van Lier, „die zet ik er onderweg uit. Moet ie maar zien, hoe hij thuis komt!" Zie zo, alles klaar..? Wacht, daar staat Kazan nog. „Moet die ook mee?" vraagt Van Lier. „Ja! ja!" Een twee, driehupla! daar zit Kazan bij de jongens! „Pas op, niet er overheen hangen hoor!" Dan stapt ie in en wèg rijden ze.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 3