BEHTLEY's METEN jJrcviniifrgw» De situatie in Nederlauds-Indië. HET BIOSCOOPÏRAACSTÜK. Waar blijven onze eieren GEMEENTERADEN Iets meer vastbeslotenheid - Veel meer verwarring Niet de gemakkelijke maar de moeilijke weg. Het weekblad „Oost en Weet" meent de situatie In Indië te kun nen samenvatten In deze woorden: iets meer vastbeslotenheid in Nederland; veel meer verwarring in Indië. Van het meeste belang op dit staten formeel overleg gaande is ogenblik is, dat de Nederlandse over een staatkundige structuur regering thans een concreet, vol- van een federaal Indië en dat dit ledig en weloverwogen voorstel overleg met de regeringen van al- heeft gedaan, waarin de gehele le deelstaten geschiedt op de basis federale structuur van Indië eenvan een concreet Nederlands wettelijke basis wordt gegeven. voorstel. Wanneer deze „Wet Bestuurs- Buiten dit aUes staat de Repu. regeling Indonesië in overgangs- bliek tijd" zou worden aangenomen, zal althans voor die overgangstijd een Het spreekt vanzelf, dat deze federale regering met nauwkeurig ontwikkeling waarbij Neder- omschreven bevoegdheden teza- en alle delen van Indie, bo men met een Hoge Vertegenwoor- halve enige delen van Java en bu- diger der Kroon het bewind voe- ruatra m Bezamenl.jk overleg de „en grondslag leggen voor de Verenig- Dat zou dan geschieden, indien de Staten van Indonesië - aan Ja laiiliniv Jas I?07i»l ilfi ,llr in Ha de deelstaten dit ontwerp zouden aanvaarden. Men weet, dat de lei ders dezer deelstaten ook een eigen ontwerp hebben samenge steld, dat met een aantal hunner in Nederland besproken is. Het komt er nu op aan, of de leidende figuren der deelstaten met dit Nederlandse ontwerp kunnen in stemmen. De eerste berichten over hun reacties waren tamelijk ongun stig. Daarbij komt, dat de menin gen der regeringen van de ver schillende deelstaten vry sterk uiteenlopen. Dit is niet anders te verwach ten: de deelstaten verschillen sterk in grootte, in betekenis en in structuur; hun regeringen ver schillen even sterk in samenstel ling. In sommige deelstaten doen zich daarenboven vrij sterke repu blikeinse invloeden gelden. Het staat wel vast, dat bepaal de kringen en figuren in de deelsta ten de bevoegdheden van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon veel te groot zullen vinden. Daar staat tegenover, dat andere krin gen in de deelstaten aan de voor gestelde structuur de voorkeur zullen geven boven elk alternatief en ook boven uitstel, waarbij de republikeinse positie in Indië ver sterkt zou worden. Wint namelijk de Republiek het spel, dan wor den al die staatshoofden en pre miers, mitsgaders hun ministers, weggevaagd Het cardinale feit blijft, dat thans met de regeringen der deel de leiding der Republiek in de hoogste mate onwelgevallig is. Reeds thans trachten zowel de regering te Djocja als het daar almachtigp Volksfront alles te Zij doen dit in Indië zelf op alle denkbare manieren. Zij doen het door een felle pro paganda in alle delen van Indië, die zij daarmede kunnen bereiken. Zij doen het door terreur, over vallen en gewelddaden. Zij doen het door pressie op alle Indonesi sche figuren, die daarvoor gevoe lig zijn. Zij doen het, door hun re publikeinse geestverwanten in al le deelstaten zelf tot het krach tigste verzet aan te sporen. Het staat vast, dat dit verzet der Republiek nog scherper vor men zal aannemen. Zij zal in Indië haar terrorisme verscherpen; zij zal zich nog drei gender tegen alle niet-republi- keinse Indonesiërs verheffen; zij zal daarenboven alles op het spel zetten om haar geschokte inter nationale positie te herstellen. De grote vraag waar het op aankomt is nu, of het „iets meer vastbeslotenheid" in Nederland toereikend en duurzaam genoeg zal blijken om aan het „veel meer verwarring" in Indië het hoofd te bieden. Op die vastbeslotenheid doen om deze ontwikkeling onmo- komt het bij de naderende beslis- gelijk te maken. singen aan. Vrijheid in het belang van boeren en het Nederlandse volk. Er heerst sinds lang enige beroering in de pluimveehou derswereld. Men begrijpt daar helemaal niet waarom de Minis ter van Landbouw nog zo hals starrig vasthoudt aan al die be perkende bepalingen rond de kippenhouderij. Wil onze pluimveestapel nog een betekenende bron van in- komsten voor onze landbouwbe- drijven blijven uitmaken, dan zal Nederland als Aan een schrijven van de Chris telijke Film Actie ontlenen wij: De „Verklaring Inzake bios coop en film" van een 20-tal vooraanstaande figuren uit ver schillende kerken, gepubliceerd in het Amsterdamse maandblad „Acsophoon" en overgenomen in de Chr. dagbladpers, geeft aan leiding tot een nadere verklaring onzerzijds. Niet slechts het hand over hand toenemen van het bioscoopbezoek door jongeren en ouderen uit de protestants-christelijke levensge meenschap, maar ook het besef van een eigen roeping tegenover het gebruik van het op zichzelf niet verwerpelijke cultuurmiddel, dat de film is, heeft reeds in 1945 geleid tot de oprichting van een landelijke vereniging „Christelijke Filmactie". Zjj wilde en wil, blijkens haar statuten, de film dienstbaar ma ken aan de geestelijke, zedelijke en culturele ontwikkeling en aan de ontspanning van ons gehele volk, en bij de beoordeling van films normen aanleggen, die ge steld worden in gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift. De C.F.A. heeft na nauwkeurig beraad in eigen kring afgewe zen de conclusie: „sta het bios coopbezoek toe, maar geef advies over goede en toelaatbare films". Deze weg houdt Immers in, dat de film wordt gelaten In handen van die machten, die los van de geestelijke, zedelijke en culturele Het Vughtse bunker drama. 20 jaar voor „Oberaufseherin' Voor het B.G. te Den Bosch kwam de eerste strafzaak voor voorheen inzake het Vughtse concentra- vra»en om dit mogelijk te grote hoeveelheden eieren moe- tiekamp. De Duitse vrouw Mar-1 m en- Een achterstand van ja- maatstaven slechts één doel na streven: geld verdienen. Het overgrote deel der films is daarom zo slecht, omdat zij voor de bioscoop worden gemaakt en de bioscoop slechts kan bestaan door toe te geven aan de wen sen van de massa. De verklaring van 20 merkt te recht op, dat het niet nodig of wenselijk ls het gehele terrein der film tot contrabande te ver klaren. De „Verklaring" vraagt positief optreden. De C.F.A. is tot de conclusie gekomen, dat zij haar fllmroe- ping alleen kan volgen, Indien zij niet volgt de gemakkelijke weg van het uitsluitend geven van advies over goede films, die in de vertoning komen, maar de moeilijke van het zelfstan dig en zonder winstbejag exploi teren van die films, die enerzijds positief bouwend, anderzijds ver antwoord ontspannend zijn. Die exloitatie zal alleen kun nen geschieden ln de vorm van landelijke samenwerking van al len, die menen, dat er, met name ten opzichte van onze jeugd een fllmroeping bestaat. Met de opbouw van een film wezen in eigen beheer, welke de verklaring voorshands onmogelijk achtte, MOET een begin worden gemaakt. De exploitatie zal moeten ge schieden voor volledige verant woordelijkheid van de landelijke C.F.A., die zich zal laten advi seren door een landelijke filmkeu ringscommissie, die controle en selectie uitoefent. Deze geselecteerde films zullen gebracht moeten worden ln een milieu, dat aansluit bij de chris telijke levenssfeer en in een mate die geen schade doet aan belang rijker arbeid, doch daarbij aan sluit. Dit ls een moeilijke weg. Het zal offers, ook financiële of- AAGTEKERKE. Nog maar negen aan vragen voor waterleiding. Dinsdag kwam de raad bijeen Op voorstel van B. en W. werd besloten, gezien de hoge kosten, voorlopig nog een afwachtende houding aan te nemen inzake de gemeenschappelijke regeling voor Bouw- en Woningtoezicht en toe zicht op de uitvoering van ge meentewerken. Het verzoek van de Chr. Lagere Landbouwschool te Oostkapelle om een subsidie van f 15.per leerling werd in gewilligd. Het bestuur der school van de Geref. Gemeente had ver zocht om beschikbaarstelling van ca. f 150.voor de aanschaffing van nieuwe overgordijnen voor één lokaal. Hierop werd gunstig beschikt, feesloten werd een jaar lijkse subsidie van f 5.te ver lenen aan de Prov. V.V.V. In de rondvraag vroeg weth. P. de Visser hoever het nu staat met de aansluiting op de waterleiding. Hiervoor zijn nog maar negen aanvragen binnengekomen, aldus de voorzitter. Op een door de wethouder gestelde vraag omtrent verbetering van de Kloosterweg en andere wegen deelde de voor zitter mede, dat hiervoor ver gunning is verleend. De heer S. de Visser Gz. zou gaarne zien dat het gemeentebestuur stappen on derneemt tot het voor de a.s. bie tencampagne in orde brengen van de kromme weg en de weegbrug. Dit werd toegezegd. De heer Wisse vroeg, wanneer de toren klok zal komen, doch hiervan valt nog niets te zeggen, aldus de voorzitter. ten gaan exporteren. Kan ons gareth Galllnat, afkomstig uit1 za.' moeten worden ingehaald. land dat niet dan kan het zijn Hamm, stond terecht. Zjj had in kippen als inkomstenbron van Ravensbrück Joodse vrouwen betekenis wel afschrijven. Maar mishandeld en werd in Septem- om op grote schaal te exporte ren, zullen onze pluimveehou ders goedkoper moeten produ ceren en zij kunnen dit doen, wanneer minister Mansjiolt de beperkende bepalingen niet laat schieten, omdat men dan bij een uitgebreide pluimveestapel per eenheidproduct lagere productie kosten zal verkrijgen. Ook wat de eierhandel en eierdistributie betreft, deze kun nen zonder bezwaar worden vrijgelaten. De eierproductie zal ber 1943 in het concentratie kamp Vught aangesteld als „Oberaufseherin". Zij werkte mede aan transporten van Jood se vrouwen en sloeg en trapte de gevangenen. Vooral kwam tijdens de zit ting in behandeling het bun kerdrama van 12 Jan. 1944 te Vught, toen 74 vrouwen in een cel van 2.80 bij 2.30 meter wer den geperst en daar 14 uur on afgebroken moesten doorbren- Wrj zijn er echter van overtuigd, cat alleen in die weg zegen voor ons volk kan worden verkregen. Hoeveel de C.F.A, zal kunnen bereiken en ln welk tempo zij haar werkzaamheden kan uitbrei den hangt af van de medewer king, ook financiële medewerking die het bestuur zal verkrijgen. Het gebruik van de geluids- smalfilm, die bezig is Amerika en Engeland te veroveren, maakt het moglijk om ln eigen beheer en buiten de kostbare bioscoop theaters om, een film van hoge technische standaard, in het al gemeen niet onderdoende voor de normaal-films, over al ln het land gen. Hierin heeft verdachte vol- in de komende periode grootgens getuigenverklaringen een te draaien genoeg zijn om aan de binnen-groot aandeel gehad. Twaalf watmeer wk echter die landse vraag te voldoen zonder vrouwen kwamen om het le- mogelijkheid benutten blijven "de dat de consumentenprijs zal stij- ven en een aantal anderen werd verwervingskosten hoog maar gen. krankzinnig of voor het leven zjj zjjn nje^ onoverkomenlijk. De vraag komt op: als de za- ongelukkig. uit samenspreklng met De procureur-fiscaal, rekening enkelen der Amsterdamse onder ken zo staan, WAAR BLIJVEN DAN DE EIEREN? Zal Engeland Israël erkennen? Volgens de „New York Star" zou Engeland van plan zijn, vóór het eind van het jaar Is raël te erkennen. De Londense correspondent van het blad schrijft, dat het Britse plan is, de erkenning als een „troef kaart" achter te houden en pas uit te spelen, wanneer de alge mene vergadering der V.N. in houdende met de leeftijd van verdachte, eiste 20 jaar met af- ti ek. Overval op Europees gezin. Een uit zeven man bestaande bende heeft het huis van een Europese familie aan de Grote weg tussen Bandoeng en Tji- mahi overvallen, waarbij een der aangevallenen door schoten uit een stengun ernstig werd Parijs haar aanbevelingen voor gewond in de buik. Op het ho- een regeling van het Palestijnse ren van een naderende vracht- vraagstuk waarschijnlijk in j auto vluchtte de bende met November of December reed zal hebben. ge- Feuilleton. door PAUL TRENT. 63) o— „Ik heb zoveel onrust opge merkt in Derby, en de toestan den zijn de paar laatste jaren zo veranderd „Is u de secretaris van me neer Weatherby of een socialist? Ik kan heus niet naar u luiste ren. Ik heb tot verevlens toe al die argumenten moeten aanho ren." „En heeft u er ooit een ant woord op kunnen geven?" vroeg Clive rustig. Sir James keek hem vol ver bazing aan en begon te lachen, maar het was geen vrolijke lach. „Je bent bijzonder brutaal, jonge man. Begrijp je niet, dat ik urenlang de kwestie overwo gen heb? ik ben de laatste, om naar Óen staking te verlangen. Jc hebt de zaak maar opper vlakkig bestudeerd, en je ge voelens te veel laten werken. Je bent blijkbaar nog heel jong. Dag meneer Bentley." Clive besefte, dat hij niet ge slaagd was en vooruit wel had kunnen weten, dat het zo lopen zou. Toch was hij erg teleurge steld en gevoelde zich zeer ge drukt. Bij zijn thuiskomst deel de hij meneer Weatherby mee, wat Sir James Brunton gezegd medeneming van een koffertje met kleren. had, en zijn patroon luisterde met belangstelling toe. „Ik had je niet moeten laten gaan, maar ik geloof niet, dat het kwaad gedaan heeft. In ieder geval heb je je best ge daan voor de mannen. Zou je nog niet eens willen proberen, Williams te bewegen tot onder handelen?" „Liever niet, meneer Weather by, want ik vind, dat zij in hun recht zijn." „Bentley de politiek is niets voor jou dat merk ik al. Je overtuiging is te sterk, en je ge weren te teer. Ik moet er van op aan kunnen, dat mijn secre taris precies doet, wat ik wil. Hij moet mij volkomen vertrou wen. Beantwoord jij daaraan?" Het was een heel moeilijke vraag, en Clive bleef enige tijd zwijgen. „Spreek je gerust maar uit", zei meneer Weatherby vriende lijk. „Ik geloof met u, dat een po litieke werkkring niets voor mij is." „Nu ik ben voor je aan het rondkijken naar een ander baantje, en intussen zou ik je raden, bij mij te blijven voor de correspondentie. Ik heb genoeg werk voor je." „Zou ik niet liever meteen weg mogen gaan?" „Heb je wat in het vooruit zicht?" „Meneer Weaver heeft ge daagd, of ik niet lust zou heb ben om bü hem te komen. tekenaars ls gebleken, dat zij dat advies slechts node gaven en dat zij, door een onderschatting van de zich ontwikkelende mogelijk heden van de geluids-smalfilm, VOORSHANDS een filmwezen in eigen beheer onbereikbaar acht ten. Het zou worden betreurd, indien het Amsterdams advies door bre der publicatie zulk een relief zou krijgen, dat daaruit zou worden verstaan een algemene richtlijn: „bioscoopbezoek toegestaan na gunstig advies van een protee ants-chrlstelijke filmkeuring". Het bestuur van de C.F.A. is er van overtuigd dat het gaan van die weg alleen een schadelij lijke en onvruchtbare zou zijn. GRIJPSKERKE. Nieuwe bouwverordening aangenomen. Dinsdagmiddag de raad. vergaderde Burgemeester Bouwman las de proclamatie van Koningin Juliana voor en hield vervolgens een toespraak, waarin hij me moreerde de afstand van de regering van Koningin Wilhel- mina en wees op de vele zware en moeilijke jaren, welke Haar regering kenmerkten. Thans dragen wij aan Konin gin Juliana over de liefde, eer bied en trouw, welke wij steeds voor Haar Moeder hadden aan de dag gelegd, aldus spr. De nieuwe bouwverordening werd aanvaard, onder voorbe houd dat, indien nodig, deze soepel zal worden toegepast. De raad verklaarde zich be reid aan de electrificatie van de Christiaansweg mee te wer ken, zo de aanwonenden dit wensen. Op een verzoek van de Chr. Lagere Landbouwschool te Oostkapelle om een subsidie te geven voor elke leerling uit de gemeente, die deze school be zoekt, werd gunstig beschikt. Een bedrag van f 10.per leer ling werd toegezegd. Een verzoek van de A.N.W. B. om een jaarlijkse bijdrage van f 25.werd ingewilligd. Aan de V.V.V. zal, zo werd m.a.s. besloten, geen subsidie worden verleend. Franse landbouwers bezoeken Zeeland. Een 45-tal agrarische leden van de Confederation Nationale de la Familie Rurale, een Franse land bouwersorganisatie, zullen van 10 tot 16 September de gast zijn van een aantal leden der Z.L.M. op Schouwen en Duiveland en in die tijd excursies maken door geheel Zeeland. Ongeveer 11 uur des avonds zullen deze gasten Vrijdag arriveren. De Zaterdag wordt gebruikt om Schouwen en Zierikzee te bezoe ken, waarbij de gebouwen der aankoopver. op het programma staan, de landbouwhuishoud- school en het gemeentemuseum. Ook is er een officiële ontvangst ten stadhuize, terwijl bezoeken aan de dominiale duinen en de in lagen niet ontbreken. Op Maandag 13 Sept. wordt een bezoek gebracht aan Noord- Beveland. Ook hier, n.l. te Kort-' gene, wordt de coöperatie bezocht 'zomede sorteer- en drooginstal laties op enige landbouwbedrijven. Voor Dinsdag staat een rondrit per bus op het programma over Zuid-Beveland en Walcheren. Des avonds wordt te Bruinisse een Zeeuwse mosselmaaltijd aange boden door de mosselhandelaren aldaar. Woensdag wordt een bezoek ge bracht aan de coöp. suikerfabriek „Dinteloord" te Stampersgat, aan de coöp. vlasfabriek te Steenber gen en de draineerbuizenfabriek de Leeuw te Halsteren. Ook Tho- len krijgt die dag een kort bezoek. Het vertrek is bepaald op 16 September. Die dag wordt de jaar beurs te Utrecht bezocht, terwijl op 17 en 18 September met een bezoek an Amsterdam deze trip beëindigd wordt. MIDDELBURG. Verschillende diefstallen opgehelderd. Dezer dagen is voorgeleid voor de Officier van Justitie zekere De W., die zich heeft schuldig gemaakt aan verduis tering van een geldsbedrag in zijn kosthuis. Hij bekende een „oneerlijke kostganger" te zijn geweest. Tijdens de feesten op 23 en 24 Juli j.l. vermiste een Middel burger zijn portefeuille. Het bleek, dat hij met een dame en een heer was meegeweest, die hem zijn portefeuille afhan dig hadden weten te maken. Het is de politie thans gelukt, om zowel de heer B. als de dame V. op te sporen, die een volledige bekentenis aflegden. Rijwielverhuren komt in de vacantietijd vaak voor, en zo koesterde een rijwielhandelaar geen argwaan, toen op zekere dag iemand twee fietsen kwam Heeft u er bezwaar in als ik een stuk schrijf over de stakings kwestie?" „Neen, zolang als je voorzich tig blijft, niet." „Ifc wou alleen de eisen van het personeel opnoemen en trachten te bewijzen, dat zij recht en billijk zijn." „Als je het anoniem doet, heb ik er niets op tegen, maar het publiek moet niet weten, dat mijn gewezen secretaris de schrijver is, anders mocht men eens denken, dat ik het met zjjn inzichten eens ben." „Heel goed, meneer, en ik dank u nog wel voor al uw vriendelijkheid." 1 „Al verlies ik je als secretaris, dan hoop ik toch, dat ik je nog dikwijls als vriend bij ons zal mogen zien.... Christine zal je missen." „En ik zal haar missen, dat begrijpt u wel." Toen Clive de volgende mor gen aan zijn ontbijt zat, werd hij door Glyn opgebeld, die hem meedeelde, dat meneer Carson opeens veel verergerd was, en hij er twee dokters bij had ge haald. „Ethel is hier, en ze wou graag dat je ook kwam.'' Nadat hij meneer Weatherby van het geval in kennis had ge steld, haastte hij zich naar de Temple. Ethel deed hem open en nam hem mee naar de zitkamer. „Hoe gaat het nu met je va der?" vroeg Clive angstig. „De dokters geven geen hoop, maar hij is bereid, om heen te gaan. Daar ben ik toch zo dank baar voor. Dick is nu bij hem. Ik geloof, dat hij zijn testament moet ondertekenen." „Lieveling ik heb toch zo met je te doen! Wie had dat een paar dagen geleden gedacht?" Na enkele ogenblikken kwam Glyn binnen en zei, dat meneer Carson om Ethel gevraagd had. Toen zij de kamer verlaten had, keken de twee vrienden elkaar aan. „Hij kan de middag niet meer halen. Hij heeft een testament gemaakt en mij tot executeur benoemd, met volle toestem ming om tegenover Bennett op te treden, zoals ik goed en no dig oordeel. Heb je nog iets be treffende de staking gehoord?" „Het ziet er slecht uiten ik ben bij Weatherby vandaan." „Wat zeg je?" riep Glyn ont steld uit. „Hij was erg geschikt; maar ik vond het beter, meteen weg te gaan", zei Clive en begon daarop te vertellen, wat er de vorige avond gebeurd was. Glyn kon een glimlach niet ondedrukken, toen Clive hem vertelde van het onderhoud dat hij met Sir James Brunton ge had had. ,Je kon net zo goed proberen een marmeren beeld te vermur wen", zei Dick. (Wordt vervolgd.) huren. De fietsen bleven echter weg, en na ijverig opsporing- werk kwam de politie zekere De V. op het spoor, die de fiets had gehuurd, maar deze inmid dels had verkocht. Bij het ver hoor viel hij spoedig door de mand. Molenwaterconcert. Vrijdagavond zal het Mid delburgs Muziekcorps weer een concert geven op de tent op het Molenwater. Op verzoek zal „de Parade der tinnen soldaat jes" worden gespeeld. Ook vier nummers, die voor de eerste maal zullen worden uitgevoerd, staan op het programma, w.o. Doornroosjes Bruidsvaart. VLISSINGEN. Badseizoen gesloten. Blijkens een in dit nummer voor komende bekendmaking van B. en W. zullen m.i.v. 12 September a.s. de baden en het stoelenterrein ge sloten zjjn. ZOUTELANDE. Buitengewone raadsvergadering. De voorzitter opende de ver gadering met gebed. Hij heette niet alleen de raadsleden wel kom, maar ook de vele inwo- ders der gemeente, die deze openbare raadsvergadering mee maakten. 50 jaar heeft H. M. Ko ningin Wilhelmina ons land be stuurd. In onze geschiedenis is een zo lange regering nog nim mer voorgekomen. En thans hebben wij moeten stilstaan bij haar terugtreden. De voorzitter stelde voor om, zij het in sobere woorden ook onze dankbaarheid haar te tonen door haar een brief te schrijven. Vervolgens las de voorzitter de proclama tie, welke H. M. Koningin Ju liana tot haar volk richtte. Daarna werd ook een schrij ven gezonden aan H. M. Konin gin Juliana. Hierna sloot de voorzitter, burgemeester D. Kodde, de ver gadering met dankgebed. Feestelijkheden op 6 September. Hoewel het niet in het voorne men lag van het bestuur der Oranjevereniging op 6 Septem ber feestelijkheden te organise ren, is er toch, vanwege de gro te animo der bevolking een feest programma in elkaar gezet en vlot afgewerkt. 's Morgens om 9 uur begon het ringrijden per fiets. Er wa ren 106 deelnemers. Daarom werd in 4 groepen gereden. De eerste prijzen hadden: M. Won- dergem, D. Stroo, L. Dingeman- se Pz. en Kees v. Sluijs Pz. De eerste prijs voor ringrijden met sjezen had: mej. D. Bimmel (23 ringen). 's Avonds om 7 uur was er een openbare raadsvergadering. Daarna werd een begin ge maakt met de stoelendans. Om half negen was er een lampion-optocht, voorafgegaan door de Muziekvereniging „Luc- tor et Emergo". Tot slot werd de stoelendans afgewerkt. Eerste prijzen be haalden: mej. Pa. Dommisse- Kodde en Leu Vos en A. Francke. Nog meer feest. Dinsdagmorgen om 9 uur was burgemeester Kodde in de school aanwezig. Nadat hij de school kinderen toegesproken had i.v.m. de troonsbestijging van Koningin Juliana, werden al de kinderen op heerlijke krentenbollen ont haald. AAGTEKERKE. Gezellige feestviering. Hoewel Aaglekerkc op bl Aug. reds feest had gc/.erd, wci'd er op aandrang der burgerij het in- huldigingsfeest van Koningin Ju liana Maandag op even waardige wijze gevierd. In do mnrgi nurer. werden de kindoren der ttide scholen getracteerd. terwijl aan alle leerlingen dear burgemeester Bosselaar een mooie herinnerings tegel werd uitgereikt. Om 1 uur v.erd in de Dorpsstraat een aan vang gemaakt met het ringsteken per sjees, waaraan 26 paren deel namen. Vervolgens weri een wed strijd gehouden in het langzaamst rijden per rijwiel, waaraan 47 per sonen deelnamen. Om 6 uur werd een buitengewone raadsverga dering gehouden, waarin alle leden tegenwoordig waren en die door. velen uit de gemeente werd bij gewoond. De burgemeester las de proclamatie van Koningin Juliana voor, waarna hij een toespraak hield. De raad besloot een tele gram te zenden aan Koningin Juliana, waarin de verknochtheid aan het Oranjehuis tot uiting komt. Hierna werden buiten de feestelijkheden weer voortgezet met volksspelen. Met het invallen der duisternis werd een lampion optocht voor de kinderen ge houden, waarbij vele ouderen zich aansloten. Ook volgde nog volks zang die goed tot zfjn recht kwam, waarna de avond verder gevuld weid met stoelendans. DOMBURG. Gedenk Woensdagmiddag werd een hoogbejaard medeburger, Jan de Pagter, naar zijn laatste rust plaats gedragen Ingevolge de nieuwe instelling riep voor de eerste maal de doodsklok een hoorbaar „Gedenk te sterven" over het zichtbare „Memento mori" van de lijkstoet. WESTKAPELLE. Uitgebreid feestprogramma afgewerkt. Zondagavond werd in de Ned. Herv. Noodkerk een gecombineer de herdenkingsdienst gehouden, waarin als sprekers optraden ds Hindriks, Ger. Pred. te Vlissingen en ds Oosthoek, Ned. Herv. Pred. Maandag werd al vroeg begon nen met ringrijden op paarden, ringrijden op de fiets, en touw trekken voor meisjes en jongens. Des middags werden op het voetbalveld sportwedstrijden ge houden, o.a. korfballen, hoog springen voor dames en heren en vèrspringen, hardlopen voor da mes en heren in de 100, 200 en 1000 meter, en een voetbalwed strijd. Ook werd een wielerwedstrijd gehouden van pbn. 12 km. Des avonds werd een prachtig concert gegeven door de muziekvereniging „O.K.K.", het Westkappels Da meskoor en de Chr. zangvereniging „Looft de Heer". Na prijzenuitdeling werd het feest gesloten met een korte toe spraak van de waarn. burgemees ter en een slotwoord van ds Oost hoek, waarna het Wilhelmus werd gezongen. VEERE. In de morgenuren van de 6e September werden de feestelijk heden geopend met klokgelui en werden door het muziekkorps „Veere's Genoegen", dat opge steld was op de toren van de grote kerk, een aantal volkslie deren gespeeld. Om negen uur werd een bui tengewone openbare raadsver gadering gehouden, onder voor zitterschap van Jhr I. F. den Beer Poortugaal. Na de opening sprak de voorzitter ter gelegen heid van de inhuldiging van H. M. Koningin Juliana een rede uit, welke beantwoord werd door de heer S. Kodde, wethou der. In de namiddag werd met de volksspelen een aanvang ge maakt. Eerst werden de wieler wedstrijden gehouden, waaraan een groot aantal personen deel nam, zowel dames als heren. Een groot aantal mensen was op de been om de spelen bij te wonen. Voor de vaardigheidsrit waren veel deelnemers, maar dit bleek een moeilijker opgave te zijn dan verwacht werd. Vele deel nemers vielen dan ook tijdens de rit uit. Na afloop daarvan werd op het sportveld een ge- costumeerde korfbalwedstrijd gespeeld. Vele aardige costuums waren vertegenwoordigd. Bij het hindernisrijden met kruiwagens toonden ook de le den van het zwakke geslacht in staat te zijn de kruiwagens, be laden met een heer, door aller lei hindernissen te voeren. Bij het hindernislopen was steeds het moment, dat de deel nemers door een mandje moes ten kruipen, spannend. Het feest werd voor die mid dag besloten met een gecostu- meerde voetbalwedstrijd. Zaterdagavond zal de prijsuitrei king plaats vinden. Tot besluit werd een lampion optocht naar Zanddijk georgani seerd. BRUINISSE. Winkelweek met St Nicolaas. Op een dit voorjaar gehouden vergadering van de afdeling Brui nisse van de Kon. Ned. Midden standsbond werd voorgesteld om gedurende de jubileumfeesten een winkelweek te organiseren. Na rijp beraad door het bestuur werd besloten, deze winkelweek niet thans doch in de week van St Nicolaas te houden. Vrouwenvereniging bezocht Den Ilaag. De Chr. Vrouwenvereniging op G. G. „Tot arbeid Geroepen", bracht Dinsdag 7 September j.l. een bezoek aan Den Haag. Het doel van de reis was de tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw", doch daarnaast werden ook het panorama Mesdag en Scheveningen bezocht. SINT PHILIPSLAND. Ook de inhuldigingsdag van Koningin Juliana werd een goe de feestdag. De dag werd gevuld met verschillende volksspelen o.a. ringrijderij te paard en te fiets, zaklopen, enz. Op het laatst van deze dag werd een muziek- concert van de plaatselijke mu ziekvereniging uitgevoerd. Ter wijl men tot slot een opvoering kregen van een openluchtspel. 's Middags werd een speciale raadsvergadering gehouden, waarin burgemeester L. J. de Jonge eeen gloedvolle toespraak hield, welke beantwoord werd door de heer A. M. van Dijke. ANNA-JACOBAPOUDER. Ook hier heeft de Oranjever eniging niet stil gezeten. De feestdag werd begonnen met een optocht van versierde wa gens en paarden. Het was jam mer dat de regen juist in stro men neerdaalde toen deze wa gens in aantocht waren. Het programma vermeldde boven dien nog een wielerwedstrijd. De versieringen en verlichtingen waren prachtig. De feestelijkhe den werden besloten met een fakkeloptocht. Congressen. Als een veelheid van con gressen e.d. de volken uit het moeras kan helpen, waarin zij dreigen te verzinken, dan is er reden voor optimisme. Aan congressen geen gebrek. Nationale en internationale congressen. Hoe het mogelijk is, dat zo veel honderden mensen tijd kunnen vinden maar steeds te vergaderen en redevoeringen uit te spreken of te beluisteren, is mij een raadsel. Maar het blijkt mogelijk. De eenheid is vaak zoek. De tegenstellingen zijn soms groot. Maar uiteindelijk wordt er dan toch een resolutie in elkaar getimmerd die met algemene of zo goed als algemene stemmen wordt aangenomen en die daarom ook niet de min ste indruk maakt. Zo was het o.a. op een con gres van intellectuelen, beter gezegd, progressieve intellectu elen, dat te Breslau werd ge houden. Er waren 40 landen vertegen woordigd Nederland met 10 man er werden 20 talen ge-' sproken en wie weet, hoeveel meningen verkondigd. En er was een hopeloze spraakverwarring, omdat elk der deelnemers over begrippen als vrijheid, demo cratie e.d. zo zijn eigen mening had. Maar het resultaat was toch de geboorte van een manifest. Ende maaltijden waren uitstekend. ZIERIKZEE. Ongeval. Bij het passeren van de tram in de Blokweg sloeg het paard van de heer T. Koopman hoL Op de Watermolen viel de be stuurder van de wagen. Hij werd na hechting der bekomen hoofd wonde door dr Motman met een lichte hersenschudding opge nomen in het Cornelia ziekenhuis. ELLEMEET. Bijzondere raadsvergadering. In verband met de troonsbestij ging van Koningin Juliana hield de raad een buitengewone ver gadering, die bij afwezigheid van de burgemeester gepresideerd werd door wethouder Dalebout. Deze deed voorlezing van de pro clamatie van Koningin Juliana en memoreerde in een gloedvolle re de hetgeen Koningin Wilhelmina heeft gedaan, haar toewensend een lange en voorspoedige rust. Hij sprak de hoop uit, dat haar opvolgster haar voetsporen mo ge drukken. HAAMSTEDE. Het inhuidigingsfecst. Twee herauten deden te paard een rondgang door de gemeente. Hierna begon de ringstekerij te paard, waarbij de Burgemeester Roëil wisselbeker werd verreden. J. Boot Jz. was de winnaar. De door de sportvereniging „De Zeemeeuwen" uitgeschreven „Bos en Duin" loop, werd een groot succes. Eerste werd A. v. d. Werf te Burgh, die een medaille kreeg; de tweede prijs werd de wissel beker, die alleen bestemd was voor de eerst binnenkomende inwoner van Haamstede. 's Avonds werd in de Ned. Herv. Kerk een dankdienst gehouden, waarin het woord gevoerd werd door de Burgemeester Jhr Roëll en de predikanten ds van Vliet en ds van Swighem. De volkssamenzang stond onder leiding van de heer Boot Rotte. Bij de prijsuitreiking, die door Burgem. Roëil geschiedde, stelde deze namens het gemeentebestuur een goed sportterrein voor de sportvereniging „De Zeemeeuwen" in uitzicht. Met de aanleg hoopt men zeer binnenkort te beginnen. De uitslag van de etalage-wed strijd en verlichting luidt: W. D. Dijkman; J. D. v. Nieuwenhuize; C. J. Jonker; Wed. Moelker; J. v. Waveren; Th. Jonker. De Raad bijeen. De raad der gemeente kwam in buitengewone vergadering bijeen. De Burgemeester, Jhr Roëll, opende deze vergadering. In een gloedvolle rede herdacht de voorz. het regeringsjubileum van Konin gin Wilhelmina. Vervolgens las hij de proclamatie voor van Konin gin Juliana. Zowel aan Prinses Wilhelmina als aan Koningin Juliana werd een telegram gezonden. BROUWERSHAVEN. 's Morgens werd een kerk dienst gehouden, waarin voor ging ds Kouwenhove en ds Cra mer. Na de kerkdienst waren de schoolkinderen voor het stadhuis aangekomen om enige liederen te zingen, waarna alle kinderen weer naar school vertrokken om aldaar hun tractatie in ontvangst te nemen. Het zangkoor bracht op de muziektent enige liederen ten gehore, waarvoor weinig be langstelling was. De optocht viel zeer in de smaak en het was te zien dat hieraan veel werk was besteed. Een demonstratie door de gymnastiekvereniging en en kele kinderspelen vulden het overblijvende gedeelte van de middag. De eerste prijs wielren nen behaalde H. v. d. Weele. 's Avonds speelde de muziek vereniging voor een deinende menigte. Tot slot van de avond maakte het Oranje-comité de prijzen bekend. De eerste prij zen zijn: versierde wagens: de wagen „Hulde". Gevelversiering en etalageversiering: J. R. Bak ker. NIEUWDORP. Hoewel reeds op 31 Augustus feesten waren gevierd, werden deze Maandag nog eens her haald. In de middaguren trok ken de volksspelen veel belang stelling. O.a. was er een motor race met hindernissen, 's Avonds gaf de muziekvereniging „Onda" een concert en werd de avond met gepaste vrolijkheid gevuld. (vervolg op pag. L)

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2