Henri Queuille moet Frans Kabinet vormen. marshall „Amerika zal niet onder pressie onderhandelen". PRAAG ROUWT OM BENES. Rode Kruisonderscheidingen te Middelburg uitgereikt. Bijzondere raadszitting te Vlissingen. Enthousiaste feestviering te Goes. NIEUWS Sombere klanken. Sowjetmanoeuvres in luchtcorridor. Herriot weigerde. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 9 SEPT. 1948 Toekomst Italiaanse koloniën wordt besproken. Bevestiging en intrede Ds T. Dieleman te Borsse'e. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1044 Abonnementsprijs 3.75 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, VUssingen; Dr K. Hl'IZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Missingen. Op - en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 6.06 u., onder 19.07 u. Maan op 15.26 u., onder 22.13 u. Eerste kwartier 8.05 u. Hoogwater Vrijdag 10 September. Vlissingen: 6.39 u. 1.67 m., 19.03 u. 1.57 m. Wemeldinge: 8.23 u. 1.50 m., 20.39 u. 1.45 m. Onze Utrechtse correspondent heeft er reeds de aandacht op gevestigd, dat in de rede waarmee Mr J. Milius de 51ste jaarbeurs opende, sombere klan ken werden beluisterd. Het economisch beeld van ons land is z o r g e l ij k. Vóór de oorlog was Nederland een rijk land, dat belangrijke mkomsten had uit zijn buiten landse activa. Nu genieten wij deze niet of nauwelijks meer, doch maakten en maken steeds nieuwe schulden door het slui- George Marshall, de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, heeft gisteren verklaard, dat de huidige ongeregeldheden te Berlijn ten doel hebben een door de communisten beheerst bestuur in die stad te vestigen. Hier aan moest vastberaden weerstand worden geboden. Marshall herhaalde zijn verklaring, dat Amerika niet onder ten van leningen, het verkrijgen van credieten, ook in het ka- pressie zal onderhandelen, der van het plan Marshall, zo ver daarin althans niet sprake De tegenwoordige ongeregeld- lijke genoegdoening" hebben ver is van giften. heden waren beslist niet nuttig kregen. De Franse autoriteiten De wederopbouw van Indië Voor de besprekingen der vier te Berlijn hebben de Russische vereist in eerste instantie een militaire gouverneurs, hoewel hij autoriteiten verzocht bij de Duit door Nederland te verstrekken1 geloofde, dat deze nog steeds se politie in de Sowjet-sector te crediet van f 850 millioen. Voeg voortgang hadden. intervenieren teneinde vrijlating daarbij een geringere arbeids- De recente gebeurtenissen te te verkrijgen van 18 politieman- productiviteit dan vóór de oor- Berlijn toonden, dat de S.E.D. j nen uit de Westelijke sectoren, die log, dan wordt liet duidelijk, methoden toepast, welke door dat een belangrijk gat is ont- communistische groepen worden staan in onze betalingsbalans gebruikt om de regering omver te vooral in de >dollarsector. j werpen op on-democratische wijze In 1947 bedroeg onze invoer, en daarvoor in de plaats een re- exclusief Indonesië, rond vier gering te vormen, waarin de com- milliard gulden met daartegen- munisten de overhand hebben, over aan opbrengsten van onze j „Wij hadden gehoopt en ver- uitvoer van goederen en dien- zocht, dat de besprekingen der sten ca. twee milliard gulden, vier militaire gouverneurs in rust zodat slechts de helft van de in- voer door uitvoer was gedekt. Vóór de oorlog was slechts 'A ongedekt, terwijl wij toen nog allerlei inkomsten o.a. uit bui tenlandse beleggingen hadden, die wij nu missen. De heer Milius besprak ver volgens de maatregelen die ge nomen zijn om het gat van 2 milliard te dekken, o.a. door ver koop van 4 millioen aan buiten landse effecten, 100 millioen uit onze goudvoorraad enz. en het sluiten van leningen (ca. 1200 millioen). Onder deze omstandigheden is het duidelijk dat wjj zonder de in tussen tot stand gekomen hulp vla het plan van Marshall op een uiterst bedenkelijk niveau zouden zijn aangeland. Deze hulp, hoe dankbaar ook aanvaard, is slechts voorlopig en Amerika verwacht terecht cl at wij zullen trachten ons ver der zelf te helpen. De directeur behandelde daarna een dricVal sferen: de goederen-, de finan ciële en die der dienstverlening, waarbij hij eveneens pessimisti sche inzichten moest ontwikke len. Een verbeten kraelitsinspan- en vrede zouden plaats heoben. Het tegendeel is het geval", aldus Marshall. Op de vraag wat Amerika on der de huidige omstandigheden Zou doen, zeide hij: „Ik zal dit alles later mededelen". Marshall zeide, het Incident te Berlijn niet-te beschouwen als een zuiver Duitse aangelegenheid, doch als een zaak waartoe com munisten uit binnen- en buiten land Duitsland opgezet hebben. Kolonel Frank Howley, de Amerikaanse commandant te Ber lijn, heeft gistermiddag een be zoek gebracht aan zijn Sowjet- collega, generaal-majoor Kotikof, om te protesteren tegen de onge regeldheden in het raadhuis en het daarin belegeren van West- Berlijnse politie. Howley zou „voorlopig aanzien- Engeland is bereid deel te nemen aan een bijeenkomst van de raad van ministers van Bui tenlandse Zaken, zoals door de Sowjet-Unie werd voorgesteld ter ning zal nodig zijn, een vrjjere bespreking van de kwestie van de economie, een ruimere armslag v^rmahge Italiaanse kolomen, voor de particuliere ondernemer, een terugtreden van de overheid op het economisch terrein waar dit zal kunnen geschieden. TA at zijn sombere klanken. Maar helaas, niemand zal kunnen zeggen, dat hier een te sombere toon werd gehoord, noch te donkere kleuren werden gebruikt. Het economisch beeld is zor gelijk. Een verbeten krachtsinspan ning zal nodig zijn. Maar dan maakt het toch wel een zeer bevreemdende indruk In een nota wordt voorgesteld de bijeenkomst, die de Sowjet- Unie vóór 15 September wilde houden, in Parijs te beieggen. Ook de regering der V.S. heeft die der U.S.S.R. doen weten, dat zij bereid is deel te nemen aan deze bijeenkomst. De S.U. heeft nu 10 September als begindatum voorgesteld. Marshall heeft laten blijken, dat hij niet van zins was een ver gadering bij te wonen van de eer ste ministers der Grote Vier over de Italiaanse koloniën, indien, zo als Engeland voorstelde, de ver gadering op 15 September te dat de Regering nog steeds na- Parijs zal worden gehouden, la tig blijkt om aan de Neder- Hij deelde mede, dat hij nog landse jaarbeurs die armslag te niet van plan was als hooid van geven, die zij zo dringend nodig de Amerikaanse delegatie op de heeft. j vergadering van de algemene as- Het bedrijfsleven heeft ge- semblé der V.N. vóór 15 Septem- toond daartoe bereid te zijn. I ber naar Parijs te vertrekken. zijn gearresteerd toen zij op een Franse vrachtauto het „beleger de" stadhuis verlieten. De Fran sen werden naar de Duitse auto riteiten verwezen. Van de zijde der politie van de Westelijke sectoren is mede gedeeld, dat 45 politiemannen uit die sectoren zich thans in de Sowjet-sector in hechtenis be vinden. De Berlijnse gemeenteraad heeft gisteren met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waar in geprotesteerd wordt tegen de arrestatie van de politiemannen dering bij. I Militie, bestaande uit gewapen de arbeiders, flankeerden de be grafenisstoet van Benes door sident Benes is gisterennacht van Praag. het gedenkteken der bevrijding, i Leden van het diplomatieke waar het was opgebaard, naar het corps, vertegenwoordigers Pantheon op het Wenseslausplein kunsten en wetenschappen en van in het centrum van Praag, over- de kerk, die de affuit met de baar Hij wordt Vrijdag begraven. Het stoffelijk overschot van pre- gebracht. volgden, liepen tussen rijen van Eergisteravond werd de menig- jongelieden met geweren en rode te verwittigd, dat zij niet meer banden om de armen van hun langs de katafalk mocht defi-0VJf Jf." leren. Deze maatregel venvekte De dienst in het Pantheon was een zekere ontevredenheid. Er eenvoudig Prachtige kransen weerklonken uitroepen, terwijl de lagen bij de ingang en het trap- ordedienst de groepen, die tracht- PePflP1.5'. ten de versperringen te verbre-1 Militaire compagnieën van le ken, terugdrong. Men riep: „Wij f 1°","^. en verzetslieden, die willen de vrijheid". Onder overgrote belangstelling werd gistermiddag cand. F. Diele man bij de Geref. Gemeente te Borssele in het ambt bevestigd. De opkomst was zo groot, dat ook de garage-de Munck in ge bruik moest worden genomen. Onder de aanwezigen werden o.m. opgemerkt, afgevaardigden der classis, studenten uit Rotter dam, B. en W., afgevaardigden van de Ned. Herv. en de Geref. Kerk en ds Fraanje, curator der Theol. School. De bevestiger, ds A. van Stuy- venberg, had tot tekst: Hand. 9: 20a: „En hij predikte terstond Christus". Na de prediking werd over gegaan tot de bevestiging. Bij de handoplegging werd door drie af gevaardigden en een ouderling, de geopende Bijbel boven het hoofd van deze nieuwe leraar gehouden, terwijl gezongen werd de zegen bede uit Ps. 134. Ds Dieleman werd daarna nog toegesproken door ds van Stuy venberg en ds Fraanje. Bij de intrede, 's avonds om 6 uur, was de opkomst zo mogelijk nog groter. Ds Dieleman had tot tekst ge kozen: Ps. 40:10: „Ik boodschap de gerechtigheid in de grote ge meente; zie, mijne lippen bedwing ik niet; Heere, Gij weet het". Na de bediening des Woords werden achtereenvolgens toege sproken: ds van Stuyvenberg, de verschillende afgevaardigden, ds Vrijlandt, de studenten, kerkeraad en gemeente, catechisanten, het personeel der school, jongelings- en meisjesvereniging, koster en organist, de burgemeester en de familie. De nieuwe predikant werd toe gesproken door ouderling Wal- hout, die liet zingen Ps. 122:3, door burgemeester Bax, ds van Stuyvenberg, ds de Wit, ds Rijkse ds Vrijlandt en cand. Malan, die liet toezingen Ps. 19:7. Het was voor de gemeente Borssele, die zovele jaren vacant was, een blijde dag. Classicaal bestuur IJzendijke. Als scriba-quaestor van het classicaal bestuur van IJzendijke is opgetreden ds L. Doorn, Ned. Herv. predikant te IJzendijke, die ook als quaestor van het we duwen- en weezenfonds funge ren zal. der Westelijke sectoren. Er wordt een beroep op de vier comman danten gedaan alle maatregelen te treffen voor de onmiddellijke vrijlating der arrestanten, in naam van menselijkheid en recht. De fractie van de S.E.D. was niet op de vergadering aanwezig, die plaats vond in de Britse sector. De Berlijnse luchtveilighelds- centrale heeft van het Sowjet- Russische militaire bestuur de mededeling ontvangen, dat in da komende week boven het gebied van Berlijn en van de Oostelijke zone luchtmanoeuvres der Russi sche luchtmacht zullen worden gehouden. Er wordt nadrukkelijk op gewezen, dat deze oefeningen ook zullen plaats hebben in het gebied van de luchtcorridor en wel op elke hoogte, waarbij even wel wordt verzekerd, dat de levensmiddelenvoorziening van W'est-Berlijn langs de Luchtbrug, daardoor niet zal worden ge stoord. Rondom de inhuldigingsfeesten- Koningin Juliana en de vier Prinsesjes hebben gisteren, na een tocht met de „Piet Hein", een bezoek gebracht aan het eiland Marken. Ook kroonprins Olav en kroonprinses Martha van Noor wegen, alsmede erf-groothertog Jan van Luxemburg waren aan wezig. Na een tocht door de nauwe straatjes en een bezoek aan het antieke „huisje van kaars" ont vingen de drie oudste Prinsesjes ieder een Markense pop. Op de terugweg naar Amster dam werd een uur doorgebracht in Hoorn, waar ook weer een wandeling werd gemaakt. Prins Bernhard heeft gisteren een bezoek aan de Jaarbeurs ge bracht. Gisteravond bood het Konink lijke paar de ministers met hun echtgenoten en het -corps diplo matique een diner aan in het Paleis op de Dam. Prinses Margaret Rose bezocht Delft en het Mauritshuis te Den Haag. Voor verdiensten in oorlogstijd. Gisteravond heeft de Kring commissaris van het Rode Kruis, Dr G. Sissingh, namens het Hoofd bestuur van het Nederlandse Rode Kruis, in het Schuttershof te Middelburg, een groot aantal onderscheidingen uitgereikt aan afdelingen en personen, die zich gedurende de oorlog bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. Dr Sissingh begon met het voorlezen van een brief van het dagelijks bestuur van het Rode Kruis, waarin melding werd ge maakt van de uitreiking, die moest geschieden i.v.m. de inhul- digingsfeesten van de oud-voor zitster H. M. Koningin Juliana. Spr. gewaagde van het zeer mooie opofferende werk, dat in Zeeland de leden der verschillende transportcolonnes verrichtten. Spr. voegde hieraan toe, dat in President Vineent Auriol heeft thans een vooraanstaand radicaal uit de vooroorlogse jaren, Hepri Queuille, verzocht een regering te vormen. Daarvoor deed h\j dit verzoek aan Edouard Herriot, die weigerde. In het huidige stadium van de crisis was het aanbod aan Herriot meer een formaliteit. Hij wordt in werkelijkheid in reserve ge houden voor een „laatste kans" een regering te vormen, wanneer 't laatste alternatief de onmiddel lijke ontbinding van het parle ment zou zijn. Verwacht werd, dat Queuille vanmorgen in staat zal zijn Auriol zijn antwoord te geven. Queuille was minister van Openbare Werken in het gevallen Kabinet van Schuman. Geduren de de laatste 16 jaar heeft hij voorts in verschillende regeringen de pqrtefeuilles van P.T.T., Land bouw of Volksgezondheid beheerd. Gaullistisch gezinde afgevaar digden hebben Queuille meege deeld, dat zij zich achter zijn eventuele regering zullen scha ren, indien in October plaatselijke verkiezingen worden gehouden en ter voorbereiding van nieuwe al gemene verkiezingen de kieswet hervormd wordt. Queuille zal in de loop van heden leiders van de „Troisième Force", de socialisten en de M.R.P. ontvangen en hen polsen, of zij zich op deze voorwaarden, waar zij zich enkele weken ge- Snelle opsporing te Middelburg. Mej. S. kwam gisteravond op het Middelburgse politiebureau met de mededeling een verdacht persoon te hebben gezien, die het naar haar mening op fietsen ge munt had. Een rechercheur, die meer van het geval wilde weten, ging met de dame mee en inderdaad trof men bij de Langevielebrug een man aan, die op een damesfiets de richting»van het Zand opreed. Bij aanhouding bleek men met de door de dame bedoelde persoon te doen te hebben, terwijl bij na vraag bleek, dat de fiets was weg genomen. De fiets behoorde aan mej. E., die in de Augustijnenstraat op vi site was, en wel vreemd moet hebben opgekeken, toen de re chercheur haar fiets terugbracht, waarvan zij zelf nog niet wist, dat deze gestolen was! De dader bleek een arbeider uit Rotterdam te zijn, die te Koude- kerke gehuisvest was. Hij moest de nacht in het politiebureau doorbrengen. leden tegen verzetten, bij een re gering willen aansluiten. 21 leden van de Raad der Re publiek hebben Auriol verzocht een regering te vormen, die tot ontbinding der Nationale Verga dering zal overgaan. DE STAKING TE PARIJS. Een woordvoerder van de C.G.T. verklaarde gistermorgen, dat de 24-urige staking van het personeel der openbare diensten in Parijs volkomen succesvol verloopt. On der de stakers bevinden zich vuil- ophalers, ziekenhuispersoneel, be ambten van de gemeentelijke ad- ministratiebureaux en de dienst van de watervoorziening, alsmede het personeel van de ontsmet tingsdiensten en de begrafenis ondernemers. Het vervoerspersoneel en dat van de gas- en electriciteitsvoor- ziening is aan het werk. Telegram van „Uit het VolkVoor het Volk". Door het bestuur der Kon. Ver. „Uit het Volk—Voor het Volk" werd Dinsdag het volgende tele gram aan H. M. Koningin Juliana gezonden De Koninklijke Vereniging „Uit het VolkVoor het Volk" te Mid delburg biedt Uwe Majesteit met deze gewichtige dag haar eerbie dige gelukwensen aan en geeft U de verzekering van haar aanhan kelijkheid en trouw. SCHENK, Voorzitter. VAN 'THOF, Secretaris. Gistermiddag is ook in Vlissin gen een speciale raadszitting ge houden in verband met de troons wisseling, waarbij «ek vele leden van het gemeentepersoneel tegen woordig waren. In verband met uitstedigheid van burgemeester Kolff leidde wethouder L. P. van Oorschot de vergadering. Nadat deze de pro clamatie van H. M. Koningin Juliana had voorgelezen, sprak hij een rede uit, waarin hij allereerst herinnerde aan het vele werk, door Koningin Wilhelmina ge daan. Spr. nam hierbij over, wat de burgemeester op 31 Augustus tot de Vlissingse bevolking heeft ge zegd, n.l. dat de onverschilligheid van enkele bevolkingsgroepen tegenover ons Vorstenhuis steeds geringer wordt. Vervolgens beschreef hij uitvoe rig de kwaliteiten van Koningin Wilffelmina, vooral tijdens de af gelopen oorlogsjaren. Spr. herinnerde aan het feit, dat hij zelf in de gelegenheid is geweest, direct na de bevrijding van het Zuiden, naar Londen te gaan, om H. M. daar van voor lichting te dienen. H. M. Koningin Juliana, aldus wethouder Van Oorschot, vraagt in haar proclamatie onze steun en deze zullen wij ook geven. Met de wens, dat H. M. de taak, die zij thans op zich heeft genomen, ook zal kunnen vervul len, besloot spr. zijn rede, die met een hartelijk applaus door de raad werd beantwoord. Vervolgens deed de heer Van Oorschot voorlezing van het tele gram, dat aan H. M. Koningin Juliana is verzonden, luidende: Namens de bevolking en de ge meenteraad van de sedert de in huldiging op 10 Augustus 1581 van Prins WillemI als Heer van Vlissingen aloude Princestad Vlis singen, bied ik Uwe Majesteit eerbiedige en hartelijke geluk wensen aan t.g.v. hare plechtige inhuldiging als Koningin der Ne derlanden. Dat de Almachtige Zijn zegen moge schenken op Uw arbeid is de bede van de stad Vlissingen. De beide andere agenda-punten brachten de benoeming m.a.s. van de heer R. J. Zijlstra, thans com mies ten kantore der gemeente ontvanger, tot gemeente-ontvan ger, terwijl het crediet voor de bouw van 22 woningen in de om geving van de Gravestraat ad f 211.000.z.h.s. werd verleend. T.g.v. het Regeringsjubileum en de inhuldiging was een schrif telijke gelukwens binnengekomen van het gemeentebestuur van Oostende. Zeeland percentsgewijze de mees te medailles werden uitgereikt, i.v.m. de uitgebreide oorlogshan delingen. Een commissie heeft thans uit gezocht, wie voor een onderschei ding in aanmerking komen. Dr Sissingh memoreerde tenslotte nog enkele voorbeelden van grote moed en wees de talrijke aan wezigen op hun vredestaak. Hier- 1 na werden de gevallenen staande herdacht. DE UITREIKING. In de eerste plaats werden drie zilveren medailles uitgereikt, aan de nabestaanden dergenen, die tij dens de uitoefening van hun dienst zijn gevallen. Dit waren M. G. de Sutter, Groede; I. J. v. Kampen, Oostburg en W. Huy- bregtse, Vlissingen. Vervolgens werden negen krui sen van verdienste uitgereikt, n.l. aan Mevr. Dierendonck, Kou- dekerke, afd. Zuid-Beveland- West, (voorz. J. I. van Balle- goijen de Jong), afd. Terneuzen, 't St. Anthonius Gasthuis te Oost burg, de artsen J. A. van Kooten en H. J. Jens te Vlissingen, de arts W. M. Jongsma, Groede en aan de ploegcommandanten R. J. Klijn en F. B. Meyers te Vlis singen. ZILVEREN MEDAILLES. Zilveren medailles werden uit gereikt aan: Mej. F. Berting, mej. J. Clow- ting. W. Touw en W. Touw Roelse, afd. Koudekerke. Mevr. M. A. TeurlingsBouwens, J. M. Pilaar, afd. Middelburg. F. Leenhouts, mevr. J. J. Leen- houtsVan Tatenhove, A. F. Walraven, Ph. A. v. d. Velde, J. S. Bloos en J. C. Huysmans, afd. Souburg. P. F. Standaert, afd. Terneu zen; arts M. Huygens te West- kapelle; mej. L. J. Jobse, die reeds in het bezit is van de Nightin- gale-medaille, J. C. v. Schelven en Chr. Kokelaar, afd. Vlissingen; de artsen I. Buskop, Z. C. Salomé en H. Hermanides en de heren A. Klaasen, H. P. Everwijn, J. W. Obrink, afd. West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Na deze uitreiking dankten en kele onderseheidenen voor de eer, hen te beurt gevallen. De namen van hen, aan wie een bronzen medaille werd uitgereikt, hopen wij morgen te publiceren. de verschillende Tsjechoslowaak- De Tsjechoslo waakse Nationalestrijdkrachten vertegenwoor- prirariprinp" hppft on een biizon- A6**011 Duitsers hadden gevochten, en een kleine groep vrouwelijke en mannelijke Sokols vormden de kop van de Vergadering heeft op een bijzon dere bijeenkomst hulde gebracht aan de nagedachtenis van Dr Benes. Alle leden der regering en vertegenwoordigers van het corps diplomatique woonden de verga- Geschenk van oud- illegale werkers aan Prinses Wilhelmina. In alle stilte heeft een deputa tie van afgevaardigden op 2 Sep tember j.l. bij een officiële ont vangst op het Koninklijk Paleis te Amsterdam, namens de Stich ting L.O. en L.K.P. en de ge meenschap van Oud-Illegale Werkers Nederland t.g.v. het 50- jarig regeringsjubileum van Ko ningin Wilhelmina, de Vorstin een tekening „De Troostende" aan- optoeht. Met bloemen opgetaste vrachtauto's gingen de baar voor af en de met de nationale vlag bedekte kist werd geëscorteerd door acht generaals. De zwarte begrafenistrein arriveerde van nacht in Tabor. Vrijdag wordt Benes begraven op zijn landgoed te Sezimovo Usti. Amsterdamse raad zegt opnieuw vertrouwen in communistische wethouders op. De Amsterdamse gemeenteraad heeft gisteravond, na een discus- sie van ruim twee uur, met 27 boden, welke is uitgevoerd door tegen 9 stemmen, twee moties, de kunstenaar Rinze Hamstra. j waarin opnieuw het vertrouwen Prinses Wilhelmina heeft de in de communistische wethouders tekening aanvaard en bovendien wordt opgezegd, aangenomen. Citaat aan het werk toe- j De heer Faber, sprekende na-1 ÜÏÏÏT het raadsfracties, Historische optocht trok door de straten. Eensgezind en enthousiast heb ben de inwoners van Goes giste ren leest gevierd. De dag werd ingezet met een reveille van het tamboers- en pjjpercorps „Excel sior". Om negen uur waren op de Grote Markt alle schoolkinderen samengekomen voor een grootse zanghulde. Vooraf werden zij toe gesproken door burgemeester Mr W. C. ten Kate en de heer J. I. van Ballegoijen de Jong, voorzit ter van de Oranjevereniging. Er werden twee telegrammen ver zonden naar H. M. Koningin Juliana, één namens alle inwoners en één van de Oranjevereniging en Bond van Buurtverenigingen. Na de massale zangdemonstra ties, waarbij „Euphonia" en „Ho sanna" o.l.v. de heer A. Kouse maker als begeleiders optraden, werden de kinderen in het Schut tershof getracteerd. Interessant was het daarna op de Markt, waar met medewerking van „Excelsior" gymnastiekdemonstraties plaats een gevoegd. Reproducties van „De1 mens l roostende", bekroond door het raadsfracties, heeft een voorstel müi woorcl> zullen aan alle 1 ingediend om de beide communis- ,f„„ .'WC ïrs, llet verzet wor-tische wethouders, de heren L. vl™ n' Het c'taat luidt: Seegers en dr B. Polak, te ont- metdiePe eerbied en slaan. Dit voorstel zal in de ko- hnMo ren£ 'k u allen mende raadszitting worden be- i'6™1, dat u handeld en mocht het worden tic vnlb aïl i i? -en eencJrach- aangenomen, dan zal het ontslag wust is" Zljn roeping be-volgens de wet van 15 Juli 1948, onmiddellijk ingaan. niet-communistische ,de Goese ul°" en Middelbare scho len namen aan de oefeningen deel. P. CORSTANJE KAMPIOEN RINGRIJDEN. 's Middags waren honderden van buitenaf naar de stad geko men, om de verdere feestelijk heden mee te vieren. Het eerste wat ze zagen was de ringrijderij om het kampioenschap van Zuid- Beveland en de grote historische' optocht. Sedert lang waren er geen ringrijderijen te paard meer in Goes gehóuden en het talrijke publiek was dan ook zeer geïn teresseerd in de kamp. Anderhalf uur werd er gereden, toen kwam de eindstrijd, waaruit P. Cor- stanje te Kapelle te voorschijn kwam. Als kampioen kwam hij in het bezit van de wisselbeker. De tweede en derde prijs werden resp. door A. Rottier en D. Evers- dijk behaald, terwijl de heer Cor- stanje bovendien nog de extra prijs voor paard en ruiter in de wacht sleepte. DE HISTORISCHE OPTOCHT. Wat de historische optocht aangaat, zelden heeft een derge lijke stoet zoveel belangstelling getrokken. De reeds lang vergeten beelden uit onze kinderjaren werden ge realiseerd door de keurig afge werkte sprookjeswagens. Verschillende hoogtepunten uit onze nationale geschiedenis kwa men weer in onze herinnering, toen de wagens langzaam door de straten rolden. De ernstige statigheid van de Jacoba van Beieren-groep (Burg. v. Dusseldorfschool) en de Mui- derkring (Chr. Ulo) viel speciaal op. Bezetting en Bevrijding (Goe se Lyceum) beelden die nog zo vers in het geheugen liggen en het ontzet van Leiden trokken eveneens zeer de aandacht Eendrachtig hebben alle scho len gebouwd, en moeite noch kos ten gespaard om deze optocht tot een hoogtepunt in de Goese feest viering te maken. Dat dit uitste kend is geslaagd zal niemand be twijfelen. Een speciaal lofwoord komt zeker toe aan de organisator van deze optocht, de heer K. H. van Faassen. Terecht kon de burgemeester zijn waardering uitspreken voor de fraaie wagens. Nadat de stoet ontbonden was zong een koor, bestaande uit de gezamenlijke Goese zangvereni gingen (uitgezonderd het R.-K. koor) onder leiding van Adr. Kousemaker, op de Markt een liederencyclus; de heer Potter, voorzitter van de Bond van Buurtverenigingen bracht, na af loop de medewerkenden dank. De middag werd besloten met het op laten van duiven voor een vrije vlucht. Het avondprogramma was een voudig en bestond voor het groot ste deel uit concerten op de Markt en in Bouwplan XI en III. Een duizendkoppige menigte had zich verzameld op en nabij de Westwal, waar om half elf het vuurwerk ontstoken werd. De fantastische staaltjes van ver lichtingskunst gaven dit deel van de stad een sprookjesachtige aan blik en deed het enthousiasme bij het publiek nog meer stijgen. Nog was het feest niet afge lopen, want tot 'in de nacht werd er gemusiceerd, gezongen en ge host. Naar wij vernemen zal het zang koor vanavond in de beide zie kenhuizen een uitvoering geven. Dr van Mook is gistermorgen uit Batavia per vliegtuig naar Nederland vertrokken. Ver scheidene smokkelaars, in het be zit van geslepen en ongeslepen diamanten ter waarde van ver scheidene milliarden lires, cocaï ne en waardevolle stoffen, waar schijnlijk afkomstig van in Neder land gepleegde diefstallen, zijn te Napels gearresteerd. De bezit tingen van Julius Slreicher, die na het proces van Neurenberg werd opgehangen, zijn verbeurd verklaard. - Engeland is gekant tegen het plan tot beperking van het wegvoeren van fabrieken uit W.-Duitsland voor herstelbetaling. Engeland, de V.S., Frankrijk, Zweden, Zwitserland en Neder land hebben geprotesteerd tegen de Roemeense wet op de nationa lisatie, tengevolge waarvan bezit tingen dezer landen in waarde ernstig verminderen. Een Griekse bommenwerper zou 12 bommen geworpen hebben op het Albanese dorp Kotsjavitse, waar door enige personen zouden zijn gedood. Marshall heeft ver klaard, dat de besprekingen met de Benelux, Engeland en Frank rijk over de Am. milit. hulp van W.-Europa verder gevorderd zijn dan van de zomer. De perma nente commissie der W.-Europese Unie zal voorstellen voor een Europese assemblée bestuderen. Mr Maramis, republikeins min. van fin., is naar de V.S. vertrok ken voor besprekingen omtrent een lening van de V.S. aan de Republiek. Ca. 800 personen zijn gisteren te Athene gearre steerd, die niet waren ingeschre ven volgens "de geldende politie- voorschriften. Volgens de pers dienst van de Nizam van Hydera-J bad zijn Indische troepen Hydera bad binnengerukt. Nog meer dan 500.000 Jappen worden door de S.U. als krijgsgevangenen vast gehouden. Zij worden gebruikt als slavenarbeiders. Over een ge bied van twee millioen vierkante mijl in Australië zal een systeem van radarinstallaties voor de luchtvaart worden gebouwd. BONNENLIJST geldig van 12 t.m. 25 Sept. 1948. Bonnen voor brood: 2071, 2072 Brood: 800 gram brood. 208 Brood: 400 gram brood. Alle Bonkaarten: 209 Algemeen: 120 gr. spijsolie. 210 Algemeen: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 211 Algemeen: 1 ei. 212 Algemeen: 200 gram rijst. 213 Algemeen: 400 gram brood. Bonkaarten KA, KB, KC 810: 215 Algemeen: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 216 Algemeen: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 217 Algemeen: 50 gram thee. 218 Algemeen: 125 gram koffie. 219 Algemeen: 250 gram was- poeder. 220 Algemeen: 750 gram suiker, boterhamstrooisel, enz. of 1500 gram jam, stroop, enz. of 750 gram versnaperingen. B 229: 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas. Bonkaarten KD, KE 810: 221 Algemeen: 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. 222 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 223 Algemeen: 500 gram suiker, boterhamstrooisel, enz. of 1000 gram jam, stroop, enz. of 500 gram versnaperingen. 224 Algemeen: 500 gram was- poeder. E 235 500 gram bloem of zelf- rijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. Het C.D.K. deelt mede, dat voortaan eenmaal per veertien dagen een bonnenlijst gepubli ceerd zal worden. Het systeem van wekelijkse lijsten, dat in de vacantiemaanden reeds onderbro ken werd, zal nu dus definitief verlaten worden. Een en ander houdt ook in, dat de broodbonnen weer voor een tijdvak van 14 dagen tegelijk worden aange wezen. DE BILT ZEGT Vry warm. Enkele overdrijvende wolken banken. Droog en, voor de tijd van het jaar vrij warm weer. In het Noord-westen van het land meest matige Zuidelijke wind. Elders zwakke veranderlijke wind. Kerk en Zending. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oosterbeek, G. J. Paul te Oldemarkt; te Koude kerke en te Wolphaartsdijk, K. G. Jansma te Heerde; te Mont- foort en te Gameren, J. T. Door- renbal te Oene; te St. Pancras, S. J. Wouda te Rijperkerk; te Raalte (2e pred.pl.), II. J. Bou wers te Hooger-Smilde; te Schipluiden, K. W. Slik, cand. te Rotterdam; te Hoornaar, A. Luteijn te Loenen a. d. Vecht; te Maassluis, J. W. Beerekamp te Vianen; te Nieuwkoop, G. J. Hintzbergen te Almkerk; te Gouda, H. Vos te H.-I. Ambacht. Aangenomen naar Ruinen, P. J. de Ridder te Makkinga. Bedankt voor Heino, J. W. Beerekamp te Vianen; voor Oude Pekela, O. Elseman te Ma- rum; voor Leersum, P. H. Quar tet te Kethel en Spaland. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Rotterdam-Zuid, B. van Smeden te Kampen; te Arnhem, N. de Jong te Middel- harnis.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1