Berlijnse gemeenteraad zal opnieuw in Britse sector bijeenkomen. Jaarbeurs te Utrecht opent met noodkreet. .NIEUWS Onze nieuwe Vorstin. Regering-Schuman reeds verslagen. Gala-concert in het Concertgebouw. Fransen verbranden vertrouwelijke stukken. De afkondiging der grondwetsherziening. Afschaffing van de keuzehonnen. Geef ons ruimte eer het te laat is! 1 Spijsolie en rijst deze week. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Verhoging van het broodrantsoen. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 1043 WOENSDAG 8 SEPT. 1948 W ƒ43-5 P' kWarta<U HoofdredacteurR. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Advertentieprijs 14 cent per m.m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg: Ds J. S. HARTJES, Vlissingen: Rubriek Kabouters 5 cent per woord Dr K. HUIZEN GA, Middelburg: H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. K.ARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, VUssingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 6.04 u., onder 19.10 u. Maan op 14.12 u., onder 21.36 u. Hoogwater Donderdag 9 Sept.: Vlissingen: 5.52 u. 1.96 m., 18.09 u. 1.81 m. Wemeldinge: 7.43 u. 1.69 m., 19.56 u. 1.57 m. Tie rede waarmee Koningin Juliana zich Maandag aan haar volk verbond, bevat ver schillende moedgevende momen ten. Daar was allereerst het tref fende woord waarmee zij zich tot hare Moeder richtte, die in een halve eeuw van offeren en dienen, van onafgebroken wer ken, zwoegen en scheppen, het belang van het land heeft ge diend. Het deed ook weldadig aan, cat Hare Majesteit verklaarde, dat het aanvaarden van deze roeping haar veel innerlijke strijd heeft gekost. Een bewijs, Cat zij een hoge opvatting heeft van de belangrijke taak die haar wacht. Voorts trok het de aandacht, dat onze jonge Vorstin verklaar de, dat zij de moed om de roep tot het Koningschap op te vol- j gen, vindt, in da grote liefde waarmee ons volk haar tegemoet treedt, maar ook in haar vast vertrouwen op God, terwijl zij eindigde met de bede, dat God haar arbeid moge zegenen. Vol vertrouwen begroeten wij daarom onze jeugdige Koningin. ITet is een zware en hoogst 1 verantwoordelijke taak, die haar in deze spannende dagen op de schouders is gelegd. Daarom moge zich bij de bede van onze Vorstin ook pa ren het gebed van ons volk. Het gebed voor Salomo, zij ook de bede van het volk voor onze Koningin: Heer legt 't bestuur in 's konings [handen en uw gerechtigheid, opdat hij over al zijn landen, moog heersen met beleid. Hij moge met uw volk verkeren rechtvaardig, wijs en zacht e.i uw ellendigen regeren naar recht, met al zijn macht. Moge in zijn tijd de vrome [bloeien, vol schoonheid, jong en fris; moog 't rijk naar alle zijden [groeien als 't alom vrede is De koning zij als milde regen op 't vers gemaaide gras, als buien die met rijken zegen besproeien 't veldgewas. Zo heerse hij! Men moog' hem [geven van 't allerzuiverst goud, bestendig bidden voor zijn leven, hem zeeg'nen duizendvoud. Burgemeester en Wethouders van Berlijn hebben besloten vanmorgen om tien uur wederom een vergadering in de Britse sector te houden. Men neemt aan, dat de raad reso luties zal behandelen, waarin geprotesteerd wordt tegen de arrestaties in de Oostelijke sector en de ontslagen, verleend aan „pro-Westerse ambtenaren" aldaar. De Franse verbindingsstaf in het Berlijnse raadhuis is begonnen met de verbranding van vertrouwelijke stukken. De Britse verbindingsofficier, majoor Whiteford, die het gebouw enkele ogenblikken had verlaten, mocht daarin niet terugkeren. Hij werd tegengehouden door politie uit de Oostelijke sector. Een Franse officier, die door een raam poogde binnen te ko men, werd ruw behandeld. Een andere Franse officier, kapitein Ziegemeyer, vocht zich een weg naar binnen maar werd in de tweede linie opgevangen, welk lot eveneens twee Amerikaanse jour nalisten trof. Uit Washington wordt gemeld, dat president Truman een bijzon dere bijeenkomst met de Natio nale Veiligheidsraad heeft belegd in het Witte Huis, welke verband hield met de toestand te Berlijn. In een brief aan inspecteur Wendt, het hoofd van de politie van het district, waarin het raad huis gelegen is, heeft Stumm, het hoofd van de politie in de Weste lijke sectoren, de onmiddellijke vrijlating geëist van de in het raadhuis gearresteerde en ge boeid weggevoerde politiemannen. De plaatsvervangende Ameri kaanse commandant Babcock is gearresteerd, toen hij het gemeen tehuis trachtte te bereiken. Hij en majoor Davisson werden naar het Sowjet-hoofdkwartier over gebracht, echter op vrije voeten gesteld, nadat zjj zich gelegiti meerd hadden. Toen de Franse verbindingsoffi cier Mrazovitsch, die in het raad huis werd „belegerd", gisteren op gebeld werd en de hoorn van de telefoon nam, hoorde hij zeggen: „De doodkist, die u besteld hebt, zal binnen een paar minuten bjj het raadhuis zijn". Hij protesteer de hiertegen en verklaarde in het geheel geen doodkist besteld te hebben. „Geeft niets", was het antwoord, „ik zal haar toch stu ren. U zult haar spoedig nodig hebben". Na besprekingen met de Fran se commandant, Jean Ganeval, Derde Kabinetscrisis in zes weken. In de Franse Algemene Verga dering is <le regering Schuman Dinsdagavond met zes stemmen verslagen. Een motie, die ge acht werd de kwestie van ver trouwen in te sluiten, leidde tot een nederlaag van Schuman met 295 tegen 289 stemmen. Na de stemming hebben Schu man en de leden van zijn Kabinet een spoedvergadering gehouden, waarna Schuman het ontslag van het Kabinet aan president Auriol aanbood. Slechts 2'A dag is Schuman aan het bewind geweest. Dit is de derde politieke crisis in Frankrijk in zes weken. Het debat werd geopend door Rollin (rechts republikeins). Deze zei, dat de regering niets zou kunnen bereiken, tenzij ze de „autoriteit van de Staat" zou kunnen herstellen. Daarop waarschuwde Schuman de afgevaardigden tegen het ern stige gevaar, dat een nieuwe Ka binetscrisis in de tijd van zes weken zou betekenen. Schuman werd scherp aangevallen door rechtse en Gaullistische woord voerders, toen hij zei, dat een wetsontwerp, dat nieuwe belas tingen beoogt, Vrijdag aan de ver gadering zou worden voorgelegd. Vervolgens critfeeerde Schuman de vakverenigingsleiders wegens het teweegbrengen van stakingen. heeft generaal Kotikof de politie mannen uit de Westelijke secto ren, die in de vertrekken der Westelijke geallieerde verbin dingsofficieren van het gemeente huis „belegerd" werden, toege staan het gebouw te verlaten en de garantie gegeven, dat zij zich zonder vrees voor arrestatie door de Sowjetsector naar de Franse sector kunnen begeven. De drie commandanten van de Westelijke sectoren van Berlijn, generaal-majoor Herbert (Enge land), Kol. Frank Howley (V.S.) en generaal Ganeval (Frankrijk), zijn gistermorgen in bijzondere vergadering bijeen geweest. Naar men gelooft, bespraken zij de toe stand om en in het gemeentehuis in de Sowjet-sector. De vier militaire gouverneurs in Duitsland zijn Dinsdagmiddag vier uur bijeen gekomen. Dr Beel Zondag naar Indië. Koningin Juliana ingehuldigd. Van officiële zijde wordt mede gedeeld, dat, aangezien de Luit.- Gouverneur-Generaal, Dr H. J. van Mook, niet voor Vrijdagavond hier te lande kan worden ver-voorlezing te doen geschieden in wacht, Dr L. J. M. Beel eerst een buitengewone zitting van de Zondagmorgen naar Indië zal ver- j gemeenteraad. Dit zal echter trekken. facultatief zijn. Niet meer van de pui van het gemeentehuis. De wetten tot verandering in de grondwet zullen vandaag in het Staatsblad verschijnen. Nog deze week is in 't Staats blad voorts te verwachten de publicatie betreffende de plech tige afkondiging van de vastge stelde veranderingen in de grondwet. Deze plechtige afkondiging zal geschieden op Maandag 20 Sep tember des namiddags half drie wettelijke Nederlandse tijd, en wel tegelijkertijd in Nederland, Indonesië, Suriname en de Ne derlandse Antillen. De wetten worden op het bo vengenoemde tijdstip voorgele zen: in Nederland in een plech tige openbare zitting van de Hoge Raad der Nederlanden, van elk der gerechtshoven en der ar rondissementsrechtbanken, in Indië in een plechtige openbare zitting van het hoogste rechter lijke college te Batavia. In Suriname en in de Neder landse Antillen in een plechtige openbare zitting van het Hof van Justitie. Bij vorige grondwets herzieningen werd de publicatie betreffende de plechtige afkon diging afgelezen in Nederland: in iedere gemeente van de pui of voor de deur van het huis der gemeente. Ditmaal en ook in den vervolge zullen de burgemeesters ook de gewijzigde artikelen zelf In hun geheel voorlezen. De minister van Binnenlandse Zaken zal aan de burgemeestersvoorstellen deze De nieuwe Koningin der Nederlanden houdt een korte toespraak tot de in de Nieuwe Kerk aan wezige personen, alvorens de eed op de grondwet af te leggen. Wijziging route optocht te Goes. Op verzoek van de ouden van dagen is de route van de optocht als volgt gewijzigd: Na de Ganzepoortstraat volgt: Lange Vorststraat, Lombard straat, Grote Markt, Lange Kerk straat, Singelstraat, Korte Kerk straat, Grote Markt. Nummer 5 van de optocht ver valt. Nummer 14 wordt niet meer verzorgd door de R.K. Uloschool maar komt voor rekening van het Goese Lyceum. (Van onze Utrechtse correspondent.) Na al de aandacht, die de vorstelijke gebeurtenissen van het Nederlandse publiek hebben gevraagd, is er nog één koninklijke zaak, welke om belangstelling roept: de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs. Neen, het woord koninklijk is hier niet slechts een predicant. Want men kan het inderdaad de directeur van dit In stituut, Mr J. Milius nazeggen: De geschiedenis van de Jaar beurs is nauw verweven met ons Oranjehuis. Was H. K. H. Prinses Wilhel- mina der Nederlanden niet sedert 1916 Beschermvrouwe van de Jaarbeurs? Heeft H. M. Konin gin Juliana niet de eerste steen gelegd van het oudste Jaarbeurs gebouw? Vervult Z. K. H. Prins Bernhard niet de functie van Ko ninklijk Commissaris der Beurs? En brachten deze vorstelijke per sonen niet geregeld een bezoek aan de demonstraties van het In stituut, om maar te zwijgen van de keren, dat zij de Jaarbeurs openden Geen wonder, dat Mr Milius t.g.v. de opening der 51ste Jaar- Deze duren ondertussen in geheel het land voort. De C.G.T. heeft een staking af gekondigd voor een periode van 24 uur van het personeel van alle openbare diensten in het gebied van Groot-Parijs m.i.v. vandaag. Kort na het aftreden van Schuman heeft Auriol een onder houd van een uur gehad met Edouard Herriot, voorzitter van de Nationale Vergadering. De president verzocht Herriot offi- eieus om te zien naar een politiek Is va"^ gisteren tot leider, op wie tijdens de 11 Kabi- }6 September w°rdt gehouden netsmislukkingen sinds de bevrij- terpggreep op de menmgvuldige ding nog geen smet is geworpen cTont?cten tussen Oranjehuis en oen gevonden dan op de Jaar- en die toch voldoende ecl-ur heeft Jaarbeurs en hij de h°°p uitsprak beurzen in Brussel en Utrecht? Hannover als nieuwe beurs onder Engelse invloed kon ontstaan, dat Keulen en Frankfort haar activi teit konden hervatten, dat al deze beurzen zelfs haar capaciteit flink uitbreiden, dan vragen wij ons af: moeten wij ook hier onze kansen laten voorbij gaan? Is het niet duidelijk, dat Nederland in de West-Europese economische samenwerking de mogelijkheid heeft om handelsweg en handels centrum van West-Europa te worden? Nederland, België en Luxemburg zullen straks een unie aangaan om samen één groot economisch terrein in de wereld te bestrijken. Waar kan voor deze landen in het onderling handels verkeer het centrum beter wor den gevonden dan op de Jaar- Rondom de inhuldigings feesten. Gistermiddag hebben Koningin Juliana en de Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet vanaf het Paleisbalcon op de Dam het bloe mencorso gadegeslagen, dat in een stoet van bijna 120 wagens voor bij trok. De optocht was bijna 2 km. lang. En gisterenmorgen maakten de vier Prinsesjes, geheel onverwacht een boottocht door de Amster damse grachten, in gezelschap van hun gouvernante, mevr. M. A. Pennink. Gisterenavond heeft de Belgi sche Koningin-Moeder Elisabeth een officieus bezoek gebracht aan Prinses Wilhelmina op „de Ruy- genhoek". Na het bezoek aan Aalsmeer zijn de verschillende vorstelijke gasten bezoeken aan diverse plaatsen in ons land gaan bren gen. Prinses Margaret Rose b.v. bezocht de Canadese ambassa deur te Wassenaar. De Haagse gemeenteraad heeft Prinses Wilhelmina een in 1643 door de Haagse schilder Jacob Frans van der Merck vervaardigd schilderij aangeboden, voorstellen de Frederik Hendrik te paard. Prinses Wilhelmina deelde mede, dit huldeblijk der Haagse burge rij bijzonder gaarne te aan vaarden. en die toch voldoende gezag heeft om aan het hoofd te staan van een Nationale Unieregering. In parlementaire kringen wordt de veronderstelling geuit, dat Gaullistisch gezinden tot minister gekozen zullen worden in een Ka binet op breder basis. Intussen is Herriot afgetreden als voorzitter der radicaal-soc. partij. o Demonstraties bij Benes' begrafenis? Het Tsjechoslowaakse ministe rie van Binnenlandse Zaken heeft medegedeeld inlichtingen te heb ben ontvangen, dat onverantwoor delijke en reactionaire elementen de gebeurtenis van de begrafenis van Benes en de diepe rouw van het volk in samenwerking met buitenlandse agitatoren willen ge bruiken om te pogen tot acties tegen de staat en provocaties aan te zetten. Het was komen vast te staan, dat in het bijzonder in de gelederen van de Sokol agita tie in die richting gaande was. Het ministerie van Binnenlandse Zaken waarschuwt met nadruk tegen „fluistercampagnes". Alle op een blijvende harmonie van deze twee onder de regering van Koningin Juliana. Deze klanken vormden zo on geveer het enige aangename, dat op de openingsdag te zeggen viel. Want wanneer men rondkijkt op economisch terrein en dat doet men onwillekeurig tijdens zo'n eerste Beursdag dan kan de algemene toestand het best ge typeerd worden met de term „zorgwekkend". Het proces van verarming gaat nog steeds door; werkelijk, het wordt niet beter in Nederland! De buitenlandse situ atie biedt weinig hoopvolle pers pectieven. Willen wij het hoofd boven water houden, dan is nóg groter krachtsinspanning vereist. Het wachtwoord: Géén plaats! Aangaande de Jaarbeurs zelf moest de heer Milius aan de jour nalisten mededelen: Helaas, het nieuws, dat ik u zo gaarne wilde mededelen, namelijk dat de Rege ring, gelet op het belang der Jaar beurs als nationaal en internatio naal centrum van handelsverkeer van de plechtigheid op heden te verzekeren. 47 doden bij uitbraak- poging in het Krawangse. maatregelen zijn getroffen om de niet alleen voor het heden maar waardigheidon het goede verloop in het bijzonder ook voor de toe- komstige West-Europese samen werking, besloten heeft aan de Jaarbeurs goedkeuring te verle nen haar bouwplannen te verwe zenlijken, dit nieuws is nog steeds niet ontvangen. Er is herhaalde- Naar Aneta verneemt, zijn er',ijk overleg gepleegd met de Re- 47 doden en 24 gewonden geval- sering, maar we zijn geen stap len, toen 400 gearresteerde Indo- nader gekomen, nesiërs in de nacht van 4 op 5 Voor onze deelnemers, die jaren- September een uitbraakpoging lang smeken om méér ruimte, deden uit een kamp nabü Gedong i voor de tallozen, die we telkens Gedeh in het Krawang-gebied in opnieuw moeten afwijzen, voor de West-Java. De wacht moest van de vuurwapens gebruik maken toen de geïnterneerden trachtten uit te breken, nadat tevoren reeds tot tweemaal toe een mis lukte uitbraakpoging was gedaan. De bewuste 400 Indonesiërs wa ren gearresteerd bij een onder zoek van ongeveer 10.000 perso nen in het onrustige gedeelte van het Krawangse Noordoostelijk van Tjibaroesa. Hierbij waren 400 verdachten aangehouden, terwijl een aantal vuurwapenen en een hoeveelheid munitie in beslag werden genomen. nieuwe industrieën, die van het Jaarbeursintermediair gebruik willen maken, doch die wij niet kunnen toelaten, voor heel ons in dustrieel- en handelsleven, dat hier kansen mist, is het onbegrij pelijk, dat de Regering bljjft tal men en toelaat, dat de Neder landse Jaarbeurs in vergelij king met de zusterinstellingen in de achterhoede geraakt. Wanneer wij zien over welke capaciteit Brussel, Parijs, Londen, Birmingham, Lyon, Bazel en Mi laan beschikken, dat Leipzig zich aanzienlijk heeft hersteld, dat Maar terwijl Brussel met 80.000 vierkante meter netto ex positieruimte zich aanzienlijk uit breidt, wordt aan Utrecht met 40.000 vierkante meter ruimte in de top tot nu toe steeds een kalt toegeroepen en het kan zelfs Bel gië en Luxemburg niet tevreden stellen, laat staan de rest van de wereld. Het handelsverkeer met Duitsland is een levensvoorwaar de voor ons land, iedereen erkent dit, maar als de Duitse industrie, zoals thans reeds gebeurt, wenst deel te nemen, moet de Utrechtse Jaarbeurs antwoorden: Géén plaats 1 Rond 450 afwijzingen. Ongeveer 450 aanvragers moes ten afgewezen worden. In werke lijkheid is het aantal teleurgestel- den veel groter. Er zijn er immers genoeg, die na verschillende af wijzingen de moed al hebben op gegeven! De verhuurde netto op pervlakte op deze Beurs bedraagt 37.427 vierkante meter. Het aan tal deelnemers bedraagt 2794; hiervan is bijna de helft (1360) uit het buitenland afkomstig. Verdeeld over de landen waaruit de artikelen afkomstig zijn, is het beeld als volgt: Nederland 1434, Engeland 314, Verenigde Staten 248, België en Luxemburg 158, Frankrijk 148, Zwitserland 127, Tsjecho-Slowakije 120, Duitsland 58, Denemarken 57, Zweden 42, Italië 40, Oostenrijk 14, Canada 13, Hongarije, Noorwegen, Fin land, Joego-Slavië, Argentinië, Australië, Liechtenstein, Polen, Israël, Zuid-Afrika en Marokko, elk met minder dan tien deel nemers. Zuid-Afrika prijkt sinds lange afwezigheid weer voor het eerst op de deelnemerslijst. Naar de sterkte der groepen staan de machinerieën en gereed schappen met 825 zaken boven aan. Andere sterke afdelingen zijn de agrarische beurs, de meubel branche, de electrotechniek, in strumenten, huishoudelijke arti kelen, schoenen en textiel. De meeste plaatsruimte beslaat de agrarische afdeling, die maar eventjes 12.000 vierkante meter opvroeg! Er is ditmaal naar gestreefd om de aesthetische verzorging te perfectionneren. Het terrein aan de Croeselaan, waar landbouw en techniek gehuisvest zijn, werd verfraaid. Men heeft moeite ge daan om de bezoekers zoveel mo gelijk van allerlei gemakken te laten profiteren. Sinds enige tijd zijn de voor uitzichten van de broodgraan voorziening zodanig verbeterd, dat de minister van Landbouw thans op de met ingang van 3 Jan. 1948 genomen maatregelen tot beperking van het meel- en bloemverbruik (instelling der z.g. keuzebonnen) kan terugkomen. Het is bovendien mogelijk de productie van meel- en bloem- bevattende artikelen te vergro ten. Te beginnen met de distribu tieperiode, die op 11 Sept. a.s. ingaat, zullen geen keuzebonnen meer worden aangewezen. Met gram ondergaat geen wijziging. Door ruimere bevoorrading met de grondstoffen bloem, sui ker en vetten, wordt het moge lijk, dat de vrijkomende artike len in redelijke hoeveelheden voor het publiek beschikbaar komen. Tengevolge van de opheffing van de keuzebonnen, kan het veertiendaagse broodrantsoen van 11 September a.s. af worden gesteld op: 1200 gram voor hou ders van E-kaarten, 2400 gram voor houders van D-kaartên, 4800 gram voor houders van C- kaarten, 6400 gram voor houders uitzondering van brood, tarwe- van B-kaarten, 4000 gram voor griesmeel eii tarwevlokken, zul- houders van A-kaarten. len van die datum af de thans op o keuzebon beschikbare producten vrij kunnen worden verkregen, derhalve: vermicelli, macaroni, spaghetti, noedels, vermicelli- soep en mie, beschuit, biscuits, wafels, speculaas, koekjes, ont bijtkoek, taai-taai, korstjes, stroopwafels en gebak. Brood (ook wittebrood) blijft op de broodbon. Tarwegriesmeel en tarwevlokken kunnen met in gang van 11 September a.s. op de bloembon worden betrokken tot een hoeveelheid, gelijk aan die voor tarwebloem. In verband hiermede zal het vier-wekelijkse bloemrantsoen met ingang van 25 September a.s. worden ver hoogd van 100 tot 200 gram. Het veertiendaagse bloemrantsoen voor de babies (E-groep) van 500 (Van onze Haagse redacteur.) Naar wij vernemen zullen op de bonnenlijst van deze week bonnen worden bekend gemaakt ter verkrijging van 120 gram spijsolie, 200 gram rust en 750 gram suiker. Houders van A-, B- en C-kaar- ten krijgen 125 gram koffie en 50 gram thee. Tevens zal een bon worden ver strekt voor 250 gram waspoeder. Zij, die een D- of E-kaart heb ben, zullen een dubbel rantsoen ontvangen. Ook zal een bon voor een ei worden aangewezen. Deze zullen echter op Vele plaatsen niet aan stonds beschikbaar zijn. Het zul len koelhuiseieren zijn, waarvan de prijs 2 cent hoger ligt. Panamees stoomschip omhoog gevaren en vlot gekomen. Een Panamees stoomschip, de „Perla", is bij Hoedekenskerke aan de grond gevaren. Sleepboten uit Terneuzen zijn ter assistentie uitgevaren, doch het is gistermid dag op eigen kracht weer vlot ge komen en heeft de reis voortgezet, wonden De Amsterdamse politie is er in geslaagd een internationaal zakkenroilerspaar te grijpen. Het waren Fransen, die voor hun „be roep" de laatste l'/i maand al in Italië, België, Zwitserland en Engeland waren geweest. Een groot aantal gestolen voorwerpen werd op hen gevonden. -■ Het Amsterdamse O.V.W. Bataljon is gisteren gehuldigd. Evenals in '47 heeft Koningin Juliana ook thans weer een aantal speciaal voor dit doel vervaardigde foto's van de vier Prinsesjes ter beschik king gesteld van „Pro Juventute" voor de kalender 1949. Twee jongens, Jan en Roelf de Marti nez te Deurne waren bezig ben zine af te tanken uit de tank van een motorrijwiel, toen de benzine plotseling vlam vatte. Jans kle ren vatten vlam en hij overleed spoedig; Roelf liep ernstige brand- op, evenals zijn moeder, Verduistering van 3000 gulden. VERTEGENWOORDIGER UIT TERNEUZEN IN HECHTENIS. Een handelsvertegenwoordiger uit Terneuzen, een zekere R., is aldaar op verzoek van de politie te Deventer in hechtenis geno men, verdacht van verduistering van een bedrag van circa f 3000, welk geld hij op quitanties in ontvangst had genomen voor zijn patroon, de koopman de L. uit Deventer. De politie in Deven ter heeft aangehouden de 25-j. B. en de 30-j. mej. V., die in de nacht van 23 op 24 Juli j.l. te Middelburg een zekere de W. van zijn portefeuille hadden be roofd. Beiden zijn naar Middel burg overgebracht. o De Australiër Strom heeft de ronde van Sas van Gent gewon nen voor Blomme (N.), F. v. d. Zande (N.) en B. Francken (N.) Alle vorstelijke gasten aanwezig. Reeds lang voordat het gala concert gisterenavond in het Con certgebouw 'n aanvang nam, had den duizenden zich opgesteld in de omgeving van het Concerto gebouw. De kjjkers konden hun hart ophalen aan zeer fraaie avondtoiletten en de rijk met goud bestikte gala-uniformen van de hofdignitarissen, hoge officie ren en excellenties. In het Concertgebouw zelf heer ste een geanimeerde elegante drukte. Geruime tijd voor achten was de zaal geheel gevuld. Als eerste betrad de Koninklijke loge: Prinses Margaret, vergezeld door de erf-groothertog Jan van Luxemburg. Langzaam volgden de overige vorstelijke gasten. Toen Koningin Juliana door de ingang Jan Willem Brouwers straat was binnengetreden, bood het elf-jarig dochtertje van de Iboog de Vorstin zich over het be- 'deesde meisje en zei: „Wat een bof, dat je vanavond zo laat naar bed mag". In de loge aangekomen werden H. M. en haar gemaal door de grootmeesteresse Baronesse Van Tuyl van Serooskerken ontvan gen. Alle aanwezigen verhieven zich van hun zetels en luid weer klonk het reeds door het orkest ingezette Wilhelmus de jonge Vorstin tegemoet. Onder leiding van Eduard van Beinum en m.m.v. het Toonkunst koor bracht het Concertgebow-, orkest voor de pauze het Te Deum van Diepenbrock en de Variations 1 Symphoniques van César Franck ten gehore. Na de pauze volgde de Vijfde Symphonie van Beet hoven. Tijdens de pauze heeft Konin gin Juliana Eduard van Beinum bij zich ontboden en hem gecom plimenteerd met de wijze, waar- Bevestiging en intrede. Zondag werd ds J. ten Hove, gekomen uit Gees, te Terneuzen zusTerfdie'Toesneldenbevestigd bij de Geref. Kerk ffMnctJiPaTJl <Art- 31 K O') door ds J- van blussen. - Paul Raalte te Neede. De bevestiger had tot tekst Ezechiël 3 1622. In de avonddienst die zeer druk bezocht was, reeds ds ten Hove zijn intrede, met een pre- dicatie over Opcnb. 2 7a. Na de prediking werden toespraken gehouden door de praeses van de kerkeraad, de consulent, de burgemeester en een ouderling uit Goes. vader en om het vuur te blussen. Paul Ramadier en Jean Rivière, resp. oud-min.-pres. en gezant in Ne derland van Frankrijk, is toe gekend het Grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw. Tegen de Duitse Margareth Gal- linot, die „Oberaufseherin" in het kamp te Vught was en in het be ruchte bunkerdrama in Jan. '44, toen 74 vrouwen in een cel van 2.80 m. bij 2.30 m. gedurende 14 uur werden geperst, een groot aandeel had, is 20 jaar met af trek geëist. Tussen 28 April en 20 Augustus 1948 zijn 2581 per sonen uit republikeins gebied ge- evacueerd. In Nijmegen raakten Maandagnacht twee dronken mannen met elkaar slaags. Zij bewerkten elkaar met bijlen. De 47-jarige L. J. is aan de opgelo pen verwondingen overleden. De gezant van Hongarije te Rome is teruggeroepen. Ook in Indië is op ruime schaal door de lt.-g.g. gratie verleend. Te Kaiigawa nabij Solo zal een nieuwe rivier- dam worden gebouwd, die een ge bied van ca. 1000 ha. rijstvelden van water zal voorzien. Twee Hongaren, een kolonel en een hoge functionaris der spoorwegen, zijn, beschuldigd van spionnage voor een vreemde mogendheid, ter Dinsdagmiddag kwam een de Herengracht afkomende fietser, in botsing met een Belgische luxe auto op de hoek Noordpoort straatHerengracht te Middel burg. De fiets werd beschadigd en de Belg had een dure dag, daar hij zowel een boete als een schadeloosstelling voor de aan gerichte schade moest betalen. - De dienst, die ds Stuijvenberg Donderdagavond zou houden voor de Gereformeerde Gemeente te Wemeldinge, gaat niet door van wege de begrafenis van Ds Kersten. DE BILT ZEGT: Warmer. Plaatselijk wat ochlendneveL Overdrijvende wolkenbanken, op Wj' het "orkest deze avond liet! dood veroordeeld. - Deze maand .vooral in het Noordwesten. Droog nr ?iseren. In het bijzonder sprak is Gibraltar verzamelplaats van weer met hogere temperaturen, secretaris van 't Concertgebouw-de Vorstin haar voldoening uitca. 50 Britse en Amerikaanse speciaal in het Zuid-Oosten. Aan bestuur, Annelien Kappeyne vanover Diepenbrocks Te Deum, datoorlogsschepen, de grootste Anglo-j de kust tijdelijk vrij krachtige, de Coppello, H. M. een bouquet zij deze avond voor het eerst Amerikaanse vlootconcentratie overigens zwakke tot matige rose orchideeën aan. Minzaamhoorde uitvoeren. 'sinds het uitbreken van deoorlO£.Iwmd tussen Zuid-West en Zuid,

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1