Juliana. ï3<&eZdefi uit Het tex^en man Toespraken vanaf bet Paleisbalcon. Koningin Wilhelmina onder tekende wetsontwerpen grondwetsherziening. Rondetafelconferentie uitgesteld. Op deze foto ziet men Prinses Juliana, terwijl Zij aan een meisje van Westkapelle een stuk speelgoed overhandigt. Prinses Juliana in de kinderwagen, met Koningin Wilhelmina. Prinses Juliana arriveert uit Canada in Engeland. Koningin Wilhelmina is ter begroeting aanwezig bij het vliegtuig, waarmede haar dochter de reis over de Oceaan heeft gemaakt. Een familiefoto, in Augustus 1947 gemaakt op Soestdijk. Oranjes in drie geslachtén. 7 Februari 1936. Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana in de sneeuw. De Prinses op de ski's. Aangrijpende plechtigheid in het Paleis op de Dam TT eden, den vierden September 1948 des voormiddags te elf en A een half ure op het koninklijk paleis te Amsterdam heb ik, Wilhelmina, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje- Nassau, enz., enz. in tegenwoordigheid van Mijn geliefde Dochter en Schoonzoon, bijeengeroepen: de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal; de ministers; de vice-president van den Raad van State; de leiders en leden van deputaties uit Indonesië, Suriname en de Nederlandsche Antillen; de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland; de burgemeester van Amsterdam; de directeur van het kabinet der Koningin; om in hun tegenwoordigheid in een plechtige verklaring uitvoe ring te geven aan het door Mij op den twaalfden Mei j.l. aan land- en rijksgenooten medegedeelde voornemen Mijn langdurige regeering te beëindigen en afstand van de kroon te doen ten be hoeve van Mijn Dochter. Ik verklaar dat Ik na langdurig en rijp beraad, buiten iemands invloed, geheel vrijwillig van dit oogenblik af onherroepelijk af stand doe van Mijn koninklijk gezag en waardigheid in het ko ninkrijk van al de rechten daaraan verbonden, deze overdragende aan Mijn geliefde Dochter en Troonopvolgster Juliana, Prinses der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., om door Haar en Haar wettige opvolgers bezeten te worden, overeen komstig de bepalingen der Grondwet van het Koninkrijk. Ik beveel dat deze Mijn verklaring met Mijn handteekening bekrachtigd en van het grootzegel van het Koninkrijk voorzien, nadat dezelve door Mijn Dochter en Schoonzoon, alsmede door alle autoriteiten thans bij Mij vergaderd, onderteekend zal zijn, in het kabinet der Koningin zal morden bewaard en dat authen tieke afschriften zullen verzonden worden aan de beide Kamers der Staten-Generaal, aan den Hoogen Raad der Nederlanden en aan de Staten der provincies. ij Juliana, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden. Prinses van Oranje-Nassau, enz. en enz., enz. Aan land- en rijksgenoten, Nu ik heden het koningschap heb aanvaard wil lk enige woor den tot U richten. Allereerst een woord van grote dankbaarheid. Van Mijn vroeg ste jeugd af hebt gij mij omgeven met uw genegenheid. Uit alle delen van het rijk, uit alle kringen der maatschappij, van oud en jong, ontving ik steeds ontroerende blijken van gehechtheid. Nu Ik gereed sta Mijn nieuwe taak te aam-narden, geuoel Ik sterk hoe grote steun die genegenheid voor Mij is. Na een regering van vijftig jaren, legt Mijn Moeder Haar taak neer. Haar regeringsperiode, eerst staande in het teken van vreedzame vooruitgang op bijna ieder gebied, omvatte twee wereldoorlogen met een zware, economische crisis daartussen. Op een leeftijd, dat de meeste mensen aan rust gaan denken, is Koningin Wilhelmina de bezielende leidster geweest in de strijd tegen meedogenloze vijanden, die met grote overmacht ons land en Indonesië hadden overweldigd. Overeenkomstig Haar eigen wens gaat Zij thans als Prinses Wilhelmina der Nederlanden in ons midden Haar welverdiende rust genieten. Wij kunnen Haar nooit genoeg danken voor wat Zij deed. Landgenoten, Hoewel de tijd, waarin Ik deze regering aanvaard, vol is van moeilijkheden en dreigende verwikkelingen, is er toch reden tot vreugde, omdat ons land, ondanks verwoesting en verarming, innerlijk sterk genoeg bleek om zich met behulp van onze bond genoten spoedig te herstellen. Deze vreugde is echter vermengd met diepe weemoed om allen, die zijn heengegaan en warm medegevoel met hen, die achterbleven, of wier have en goed vernietigd werd. Het leed aan ons volk in oorlog en bezetting aangedaan, zullen ivij niet licht vergeten. Begrijpelijk en gerechtvaardigd zijn de daaruit ook tegen bepaalde Nederlanders voortspruitende gevoe lens. Wij moeten er ons echter rekenschap van geven dat ook zij te eniger tijd weer in onze gemeenschap moeten worden opgenomen. Volken van Indonesië, Tot U heeft Mijn Moeder in donkere dagen lichtende woorden gesproken, die voor U en Nederland een groots werkplan ont vouwden, opdat gij en Nederland in vrijwillig samengaan een gelijkwaardige en eervolle plaats zouden innemen in de rij der lk vertrouw dat onder Mijn regering de nieuwe verhouding een harmonische vorm zal vinden, welke aansluit bij wat leeft en groeit in uw midden. Volken van Suriname en van de Nederlandse Antillen, Vrijheid, gelijkwaardigheid en zelfstandigheid zullen in het nieuwe koninkrijk Uw onvervreemdbaar erfdeel zijn. In het vertrouwen, dat Ik zal moge rekenen op Uw aller steun, op welke trap der ambtelijke ladder en in welke maatschappe lijke werkkring gij ook arbeidt, en met de bede, dat God Mij moge sterken, aanvaard ik de regering. Het was om 1 uur 33 minuten en 20 seconden op Zater dagmorgen 4 September 1948. dat Koningin Wilhelmina in de Mozes en Aaronzaal aan de voorkant van het Paleis op de Dam te Amsterdam haar handtekening plaatste onder de acte van abdicatie en daarmede-de regering van het Konink rijk der Nederlanden overdroeg aan haar dochter Juliana. Tegen kwart over elf kwamen ter bijwoning van de troonsaf stand op het Paleis op de Dam aan: de voorzitters van de Eer ste en Tweede Kamer, de minis ters, met uitzondering van mi nister Mansholt, wegens ziekte, de vice-president van de Raad van State, vertegenwoordigers der voorlopige federale regering van Indonesië, vertegenwoordi ger van Suriname in Nederland en Mr Dr M. F. da Costa Gomez, vertegenwoordiger van Curagao in Nederland. Zij allen alsmede de Commis saris der Koningin in Noord- Holland, de burgemeester van Amsterdam en mej. Mr M. A. Tellegen, directeur van het ka binet der Koningin, kwamen te zamen in de Mozes en Aaronzaal van het Paleis, die om half twaalf precies betreden werd door H. M. Koningin Wilhelmina, H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard. Nadat de Koningin en het Prinselijk paar de aanwezigen hadden begroet, namen allen plaats rondom een langwerpige tafel. In het midden was de Ko ningin gezeten, met rechts Prin ses Juliana en links de Prins. Na een korte toespraak van H. M. de Koningin las mej. Mr M. A. Teilegen de akte van af stand voor. Om 11 uur SS min. en 20 sec. plaatste Koningin Wilhelmina vervolgens haar handtekening on der deze akte, waarmede de troonsafstand een feit was ge worden. De nieuwe Koningin te kende de akte als tweede, waarna Prins Bernhard en alle aanwezi gen het historische document van hun handtekening voorzagen. Nog enkele ogenblikken on derhielden de vorstelijke perso nen zich met de aanwezigen, waarna Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina bij het weg sterven van de laatste der 12 klokslagen van het carillon om twaalf uur het balcon van het Paleis betraden. Op de Dam Honderdduizenden hadden zich reeds vroeg op en rond het his torische Damplein verzameld om getuige te zijn van de zeer in drukwekkende plechtigheid op het Paleisbalcon. Tot drie maal toe verzochten de luidsprekers op het plein de wachtende menigte, wanneer de oude en nieuwe Koningin het balcon zouden betreden, vol strekte stilte te bewaren. Om kwart voor twaalf stelde de band van de luchtstrijdkrach ten zich ter linker zijde van de Paleisingang op en even later marcheerde de erewacht van het Indisch Instructiebataljon met het vaandel voorop onder de Pergola door om hun plaats in te nemen. Op de twee uiterste hoeken van het Damplein aan de voor zijde, op de hoek van Kalver- straat en bij de Nieuwe Kerk, hadden zich inmiddels ook opge steld een trommelslager en hoornblazer van de luchtstrijd krachten. Toen de laatste slag over het plein had gegalmd weken de grote balcondeuren uiteen en onder een stilte waarin men een speld had kunnen horen vallen betraden Prinses Wilhelmina en Koningin Juliana het balcon. Achter hen was Z. K. H. Bern hard, Prins der Nederlanden, even zichtbaar. Rede Prinses Wilhelmina. Zichtbaar aangedaan trad Prin ses Wilhelmina naar voren en met duidelijke stem sprak zij hierna de volgende rede uit. Ik stel er prijs op u zelf mede te delen, dat ik zo juist mijn troonsafstand heb getekend, ten behoeve van mijn dochter, Ko ningin Juliana. Ik dank u allen voor het ver trouwen, dat gij mij vijftig jaren lang gegeven hebt. Ik dank u voor de toegenegen heid en de warmte, waarmede gij mij steeds hebt omringd. Met vertrouwen zie ik uw toekomst tegemoet, onder de zor gende leiding van mijn innig ge liefd kind. God zij met U en de Koningin. Ik acht mij gelukkig met u allen te kunnen uitroepen: Le#e onze Koningin. De laatste woorden waren het sein tot een donderende ovatie, die tenslotte overging eerst in een verward en daarna in een als één man gezongen Wilhel mus. Terwijl het diepontroerde pu bliek op de Dam niet ophield met juichen, trad Prinses Wil helmina op haar dochter toe, omhelsde en kuste haar. Voor velen was dit ontroerende mo ment te machtig. Bij velen stroomden ondanks de juichkre ten de tranen over de wangen. Rede Koningin Juliana. Toen trad Koningin Juliana naar voren en hield zij haar eer ste toespraak als Koningin tot haar volk. Ik dank u, lieve Moeder, dat gij mij op deze wijze hebt inge leid. Ik voel het als een groot leed, dat we uw wijsheid en uw erva ring en bovenal uzelf voortaan zullen moeten missen als onze Koningin. Hoe moeilijk het ook zal zijn hieraan te moeten wennen, ik weet dat allen u van harte hun beste wensen meegeven voor de ze levensperiode, waarin ge als Prinses Wilhelmina onder ons zult verkeren. Maar wij kunnen één ding voor u doen: de ideeën, waarvoor gij pal hebt gestaan, blijven nastre ven en verwerkelijken Ik doe in het bijzonder een be roep op de jeugd, om te trach ten zulk een toekomst voor ons allen te vormen, dat daarin de hoogste waarden in ere worden gehouden, wadrvoor zo velen van de besten hun leven hebben gegeven. Voorts doe ik voor mezelf een beroep op uw aller vertrouwen, datzelfde vertrouwen, waarmee gij mij in de vijf maanden, waar in ik als Regentes voor mijn Moeder waarnam, tegemoet ge komen zijt. Tezamen gaan wij moedig voorwaarts. Leve het vaderland. Ook deze toespraak werd door een donderend gejuich gevolgd en toen het muziekcorps het Wilhelmus inzette, klonk voor de tweede maal in een kwartier tijds het door tienduizenden meegezongen volkslied over het plein. Weer volgden donderende j ovaties en tenslotte klonken het „Oranje-boven" en andere va derlandse liederen over het plein. Na nog even gedankt te hebben voor deze hulde trad Prinses Wilhelmina terug en verliet zij het balcon. Plotseling huppelden toen de vier kleine Prinsesjes in leuke rode jurkjes met grote witte strikken in het haar het balcon op. Ook Prins Bernhard trad naar voren. Ko ningin Juliana nam de kleine Marijke op haar arm en Mar grietje, die nog te klein is om over de fleurige versiering van het balcon heen te kijken, klau terde vrolijk wuivend op een verhoging. Het gejuich hield maar niet op en opnieuw zette het publiek vaderlandse liederen in, totdat eindelijk even voor half één het Koninklijk gezin naar binnen ging, gevolgd door de ministers en leden der delegaties. H. M. Koningin Wilhelmina heeft Vrijdagavond de vier wets ontwerpen tot grondwetsherzie ning getekend. (Van onze parlementaire redacteur). De politieke moeilijkheden, die de afgevaardigden van de Antil len naar de Rondetafelconferentie in eigen land ondervinden, heb ben, naar wij vernemen, ertoe ge leid, dat de tweede openbare zit ting van de vergadering der ver tegenwoordigers van Nederland, Suriname en de Nederlandse An tillen is uitgesteld tot half of eind October. Oorspronkelijk lag het in de be doeling in het begin van deze maand bijeen te komen. Door af wezigheid van de heren Da Costa Gomez en Plantz heeft de redac tiecommissie, die zich bezig houdt met het ontwerpen van een nieu we Rijksgrondwet, geen kans ge zien binnen de vastgestelde tijd haar werk te voltooien. WIELRENNEN. Franken won in Terneuzen. Onder grote belangstelling werd Zaterdag in Terneuzen een wie- Iercriterium van profs gereden, dat een groot succes werd. Er was voor een prima afzetting gezorgd en het publiek toonde haar en thousiasme door het schenken van verscheidene fraaie premies. 35 renners verschenen aan de start. De renners moesten 80 ron den afleggen. In de eerste ron den gingen Pauwels, van der Heij den en van Gelderen aan de haal, maar dit had nog weinig om het lijf. Van Gelderen, de plaatselijke favoriet, kreeg pech wat hem een flinke achterstand bezorgde. Toen de helft er reeds op zat, waagden de Zeeuwen Franken, Pauwels en de Amsterdammer Loos een geslaagae uitlooppo- g:ng die hen vrij spoedig een halve minuut voorsprong op de groep leverde. Van der Zande en Buuron sprongen de vluchtelingen na, maar slaagden er niet in hen te bereiken. Stuijts, de veteraan uj Hoogerheide, maakt zich ook uit de groep los. In een felle eindsprint sloeg Bernhard Franken Loos, terwijl Pauwels op enkele lengten volg de. De eindsprint van het pelo- tnr werd bij verrassing door Bijl gewonnen. De uitslag luidt: 1. B. Franken, St. Niklaas, 136 km. in 3 uur 37 min.; 2. G. Loos, Amsterdam; 3 F. Pauwels, Kieldrecht; 4. op een halve minuut F. van der Zande, Halsteren; 5. M. Buuron, Bergen op Zoom; 6. A. Stuijts, Hoogerheide; 7. C. Bijl, Den H?ag; 8. H. Smits, Amsterdam; 9. C. Pellenaars, Breda; 10. C. Joossen, Made. Van Est de sterkste in Breskens. Wim van Est toonde zieh-Za- terdag in Breskens in de weg wedstrijd de sterkste. 24 renners waren gestart. Wagtmans moest reeds in de 3e ronde door een valpartij de strijd staken. Een kopgroep werd gevormd uit het overigens zwakke veld door van Est, van der Veeken, Brost en Jansen. Zij namen ruime voorsprong en werden niet meer achterhaald. \an Est maakte zich tenslotte van deze groep los en ging on bedreigd met 2 min. voorsprong ais eerste door de finish. Jansen uit Axel won op fraaie wijze de sprint van de groep. De uitslag luidt: 1. W. van Est, St. Willebrord, 100 km. in 2 uur 15 min; 2. .J. Jansen; 3. van der Veeken; 4. Drost; 5 op 4 min. Mangelaars; 6. Kloot, eerste nieuweling. o TUCHTRECHTER VOOR DE PRIJZEN. Voor de Tuchtrechter voor de Prijzen, die te Middelburg zitting hield verscheen C. M. te Domburg die consumptieijs tegen een te hoge prijs had verkocht. De druk- Communisme en Oranje. De Amsterdammers hebben zich de ogen uitgekeken de ro- rige week. Uit een der verdiepingen van het gebouw aan de N. Z. Voor- l burgwal waar de redactie van het communistische dagblad „De Waarheid" resideert, waren drie Oranjevlaggen uitgestoken. Verwondering bij het publiek. En consternatie bij de com munisten. Wat moesten de partijgenoten, voor zover zij dan nog wat te zeggen hebben, hiervan wel zeg gen? En bovendien: hoe zouden de strenge heren in Moskou hierover oordelen? „De Waarheid" haastte zich dan ook de waarheid omtrent deze zaak bekend te maken. „De bedoelde vlaggen, zo verklaarde zij, zijn uitgestoken op een ver dieping, die door de eigenaar van het gebouw aan een parti culiere firma is verhuurd. Deze firma staat niet in connectie met onze krant". „De Waarheid" gaat dus vrij uit. Zij is van alle Oranje-smetten d.w.z. van alle nationale smet ten vrij. Ditmaal sprak „De Waarheid" de waarheid. te zou oorzaak zijn geweest, dat de ijsjes niet aan het gestelde ge wicht voldeden, f 30 boete. De volgende ijsverkoper A. P. M. ook uit Domburg kreeg voor een dergelijk feit f 30 en f 10 boete. S. A. V., Middelburg, kreeg een boete van f45 voor het in reke- nirg brengen van een te hoge uur- prijs. K. B., Middelburg had ook con sumptie-ijs tegen te dure prijs verkocht. Hij beweerde, dat hij verkocht voor f 0.20 en dat de mensen met een kwartje betalen en niet op hun f 0.05 zouden wach ten. De boete was f 25. J. R., Serooskerke, had zakjes patates-frites, te duur verkocht. I f 25 boete. Op de zitting te Terneuzen kwam voor H. J. C. P. te Axel, die I oude jenever te duur had ver kocht. Hij beweerde, dat zijn bor relglazen groter waren dan nor maal. Boete f 45. P. H. W. te Axel had diverse soorten koekjes te duur verkocht 'en het zgn. recepten-register niet bijgehouden. Voor het eerste ont ving hij f75 en voor het laatste een boete van f15. P. v. S., Terneuzen had oliebol len verkocht tegen te hoge prijs en had verder in zijn winkel het brood niet geprijsd. Boete f75 en f 10. P. A. de S. te IJzendijke kreeg f45 voor te duur verkopen van eierkoeken en speculaasf 10 voor het niet prijzen en f15 voor het niet hebben van een reeeptenre- gister. P. A. B. te Groede kreeg voor te dure verkoop van drank f 850 boete. De onrechtmatige genoten overwinst bedroeg f837.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 8