"KORT PRINSES JULIANA EN HAAR MOEDER. Onze jonge Koningin thuis. De historie van de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Temidden der gedenktekenen voor vrije burgers. Gebouwd naar voorbeeld van de Cathedraal van Amiens. „Ons Zonnestraaltje" werd de Prinses genoemd. Oorkonde van de Provinciale Staten van Zeeland aan Koningin Juliana. Koningin Juliana een echte Oranje. Door Dr J. Waterink, m. m. v. Dr H. Smitskamp. PROVINCIENIEUWS GEMEENTERADEN V.8. geven geen enkel land inlichtingen over atoombommen. Wordt het Binnenhof te 's-Gravenhage ons nationaal Centrum genoemd, het bedehuis op ons nationale plein in de hoofdstad des lands mag bij de inhuldiging onzer vorsten en vorstinnen het middelpunt zijn. Nog steeds wordt Amsterdam bij de vreemdeling aangemerkt als de vertegenwoordigster van het land waarvan het de hoofdstad heet. Maar waar de regering in de Residentie is gevestigd, vindt de inhuldiging in de hoofdstad plaats. De Nieuwe Kerk bewaart echter geen herinneringen aan vorsten, die er gezalfd werden of wier gebeente onder marmeren gedenktekenen rust. Waar onze vorsten worden ingehuldigd, heerst de sfeer van het volk. Geen bisschoppelijke praal, geen koninklijke luister, niet een mau soleum der Oranjes rijst voor ons op bij het binnentreden der toren- loze kerk. Wij staan hier temid den van de gedenktekenen voor vrije burgers, die in onafhanke lijkheid hun land hebben gediend. In de Nieuwe Kerk rusten rebel lerende dichters als Vondel en Da Costa en zeehelden, als de Ruyter, van Galen en van Speyk. De vroegere St. Catharina kerk was eens de tweede parochiekerk van het toen nog kleine Amster dam. Gebouwd naar het voorbeeld van de Cathedraal van Amiens, heeft zij een lengte van 90 el en met de kruispanden een breedte van 60. Slechts een kleine spitse toren verheft zich uit het midden van het dak, daar de eens ge projecteerde grote toren om on verklaarbare redenen nimmer werd voltooid. Vroeger omringd door kerkhoven. De Nieuwe Kerk voor Hervor ming en beeldenstorm zag zich j omringd door de kerkhoven waar- van één bestemd was voor ge strafte misdadigers en hen die n.et in gewijde aarde mochten be-1 graven worden. Dit z.g. ellendige kerkhof werd de grond waarop drie eeuwen geleden het paleis, raadhuis van Amsterdam is ge bouwd. In 1408 is men met de bouw van de kerk begonnen. Eerst 6 jaar later werd een aanvang met de optimmering gemaakt. De naam van Willem Eggert, Heer van Purmerend, is onlosmakelijk verbonden aan de bouw van dit Godshuis. In de onlusten van zijn tijd werd hij van alle zijden uitge daagd en is ten einde raad, zich nergens meer veilig wanend, ge- storven en op 15 Juli 1417 in zijn kerk begraven. De zerk boven zijn graf is nu nog te vinden, in het koor of de z.g. Willem Eggerts kapel. Grote brand in 1645. Maar andere tijden braken aan. Het Amsterdam, in 80-jarige oor- log moorddam genoemd, moest eindelijk zwichten toen Alva zijn 1 laatste rit door de straten maak te. Beeldenstorm havende, maar zwaarder was de ramp, die 67 jaar later in 1645 de Nieuwe Kerk trof ,,door verzuim en on voorzichtigheid van enige lood gieters die op het dak waren aan 't arbeiden". Het was die dag helder koud en vriezend weder. De wind woei sterk uit het Noord Oosten en de 1 loodgieters-vuurpot, die bij een open dakvenster was blijven staan, veroorzaakte tijdens het schaftuur de grootste ramp, die j dit historische gebouw ooit heeft getroffen. Men bleef echter niet bij de pakken neerzitten. Reeds de vol- j gende dag begon het werkvolk op last van de stedelijke regering aan „het suyveren" en zo brak een blijde 10e Mei aan, toen ds Frcdericus Keslerus in eerste godsdienstoefening zijn gehoor voorging met de woorden uit de Heilige Schrift: „Komt aanschouwt de daden des Heeren, Die verwoestingen op aar-1 de aanricht". De orgels en de kansel. Rustiger tijden braken aan. Van de beide orgels wordt het groot ste als een uitmuntend kunststuk geprezen. Rustend op zes marme ren kolommen, pronkt het front met vier deuren, door de ver maarde Johannes Bronkhorst met toepasselijke taferelen uit de ge schiedenis van de Psalmdichter, Koning David, beschilderd. Zijn 45 registers worden allen gepre zen, terwijl volgens oude beoor delingen de Vox Humana van on overtroffen schoonheid is. „Daar, op de kansel zwijgt nu het Woord Zo dichtte eens Ten Kate, zo was het laatste ook tij dens de inhuldiging. Alleen ter ge legenheid van de troonsbestijging van Koning Willem H, werd ter meerdere luister een korte predi- catie gehouden. Maar door zijn beeldhouwwerk spreekt deze preekstoel, eens gesneden door Albert Vinckenbrinck, de kunste naar, die ook de kansels in Bols- ward en Zwolle vervaardigde. Praalgraven en zerken. Dwalen wij door dit huis der historie en des gebeds dan lezen wij bekende namen op praalgra ven en eenvoudige zerken. Allen, die hier begraven liggen, waren voortreffelijke vaderlanders. Hier heeft de dood bijeengebracht een Da Costa en Vondel, een P. C. Hooft en Barlaeus, hier heeft men in oude tijden aan vele groten des lands de laatste eer bewezen. De verarmde Vondel rust in het graf van Pieter Blezen, winkelier in de Warmoesstraat; de vermaarde kaartkundige en boekdrukker Willem Blaeu, rust naast' Da Costa, die „als Israëliet zijn Mes sias" vond en in doodsbenauwd heid mocht stamelen; Gij, Jezus zijt toch mijn beste Vriend. Bij de naam van deze vaderlander, wiens bekende lied eens door H. M. werd aangehaald in donkere jaren van bezetting willen wij ein digen. De profeet-dichter had zijn bezwaren tegen de geest der eeuw. Een Vondel fulmineerde te gen de onverdraagzaamheid der „Dordtsche troebelen". Rijk gekleurde historie. Even rijk gekleurd als ons volks leven, is de historie welke spreekt in dit Godshuis. Hier, waar het volk te samen kwam, zoals op 5 Mei 1945 de verenigde illegaliteit zijn dankure ook in dit gebouw hield, hier te midden van ons volk temidden van de daden van hen, die ons land hebben gemaakt tot het erfdeel der vaderen, het land van Calvijn en Erasmus, hier juist, in dit „democratische" Godsgebouw wordt geen machtig vorst gekroond, maar zweert een bij de gratie Gods regerend Kind van God trouw aan de wetten des lands, aan de verdediging der vrij heden en rechten van haar volk. Na de Franse tijd weerklonk de leuze: „geen Willem de zesde, maar een koning Willem de Eer ste". Het was toen, dat de Sta- ten-Generaal voor het eerst in verenigde zitting bijeenkwamen ter inhuldiging van de Souvereine Vorst, die kort daarop Koning der Nederlanden werd. Begeleid door zijn twee zonen, de zo populaire Erfprins Willem en Frederik, leg de hjj als eerste Oranje staande voor het koperen koorhek de eed op de Grondwet af. Gisteren waren Oran jes in drie geslachten aanwezig. Luisterrijk was na somber re geringseinde van de eerste Koning de inhuldiging van de held van Waterloo. Het ceremonieel, toen ingesteld, is sindsdien traditie ge worden. In ons land geldt; de koning is dood, leve de koning. In werkelijkheid vond dit slechts plaats bij de troonsbestijging van Koning Willem Hl. De toekomst scheen veelbelovend. Koningin So phie met haar beide zonen was de trotse moeder bij deze zo bijzonde- jre plechtigheid. Ons bleef echter, toen alle prinsen gestorven wa- ren, alleen het blonde konings kind. Maar zes September 1948 kreeg hierdoor dit bijzondere ac- cent, dat onze Oranjes in drie ge- slachten aanwezig waren bij de eedaflegging van H. K. Hoogheid j Prinses-Regentes, op die dag reeds twee dagen Koningin der Neder landen. In Leiden is ze studente ge weest aan de Universiteit. Ze woonde toen tijdelijk in Katwijk, vlak bij Leiden en was een een voudige, gezellige vriendin voor haar medestudenten. Op de Universiteitsfeesten was ze ook TOEN JULIAANTJE graag van de partij. Enkele ja- KLEIN WAS. I ren, nadat zij afgestudeerd was, Juliaantje bracht vreugde en waren er studentenfeesten in Voor onze Jongens en Meisjes. Natuurlijk moet er in dit extra- nummer ook wat voor jullie staan, want jullie houden im mers ook allemaal veel van onze vrolijkheid "in" het"deftigë°paleis. I Leiden. Daar wilde de Prinses Koninklijke familie en dan wil Vader en Moeder noemden haar1 n'et ontbreken en als een ge- je er vanzelf graag iets overj 0ns Zonnestraaltje". Het waswoon meisje reisde zijper trein horen. f qqyi opgewekte kleuter en hield i van den Haag naar Leiden. Maar In het jaar 1898 nam onze evenveel van spelen en stoeien i nok toen waren de treinen wel Vorstin de regering van ons land ais ie(jer ander kind. Zij vond eens helemaal vol en er was over van haar Moeder, Koningin j^et evenals jullie prachtig om geen zitplaats meer voor Prinses Emma. Die lieve vrouw hebben in cje sneeuw te spelen en haarJuliana. Terwijl ze naar een jullie niet gekend, in 1934 is ze Moeder met sneeuwballen teplaatsje zocht, zag ze opeens gestorven. gooien! enige vroegere medestudentes. Vijftig lange jaren heeft onzeToen zjj groter werd, moest ze P.e begroeting was heel harte- Koningin over ons geregeerd, evenals ieder ander Hollandsen onze prinses kon nu Wat een ontzettend lange tijd. kind naar school. Meestal krijgen °P de leuning van een bank 't Gebeurt niet vaak, dat een- Koningskinderen thuis onder- j verder reizen. Zij wilde niet de zelfde vorst zo lang aan de re-j wijs, maar de Koningin vond het plaats van een harer vriendin- gering blijft. Natuurlijk had de beter als haar dochtertje gewoonnen mnemen. Koningin al veel eerder afstandop een lagere school ging. Daar| Veel heeft de prinses na haar kunnen doen van de troon. Ju- was zij de beste vriendjes met studententijd gereisd. Zij moést liana is al lang oud genoeg om1 de andere kinderen en hield ook immers veel en allerlei mensen de taak van haar Moeder overveel van een grapje. Eens vroegleren kennen. Op een van deze te nemen, maar onze Vorstinde zanglerares, Catharina van reizen heeft zij Prins Bernhard heeft dat willen doen, omdat I Rennes, of Juliaantje ook notenontmoet en met hem is ze nu ons volk haar zo lief is en om-kende. Ja, die kende zij wel.heel gelukkig, dat ze nooit deze woorden ver-»Hoe heet deze noot dan?" vroeg j Prins Bernhard was al gauw Tekst van de oorkonde, welke op 3 Sept. door de Prov. Staten \an Zeeland is aangeboden aan H. M. Koningin Juliana en v/elke gecaligrafeerd is door J. M. Hertogh, hoofdcommies ter Prov. Griffie, te Middelburg. „Nu de ure nabij is, waarin Gij de regering ever het Ko ninkrijk der Nederlanden aan vaardt, veroorloven de Staten der Provincie Zeeland zich, hier bij vooruitlopend op dit plech tig ogenblik, uiting te geven aan de gevoelens, die hen bij deze gelegenheid bezielen. Zij begroeten U, niet enkel als hun wettige Vorstin, doch ook, en zeker in niet mindere mate, als de afstammelinge uit een geslacht, dat met Nederland, doch met Zeeland wel zeer in het bijzonder, door eeuwenoude b; nden verbonden is, als de Dochter van een moeder, wier zegenrijke' regering, wier mede leven met Haar volk bij hen nog lang in dankbare herinnering zal blijven, als de jenge vrouw, die, gerijpt in het leven, thans de zware en moeilijke, doch ook zo schone taak aanvaardt, lei ding te geven aan ons volk. Somber zijn de tijden en vele de moeilijkheden, die ook U wachten, doch vol vertrouwen zien zij U de troon bestijgen, j omdat zij uit eigen ervaring I weten, hoezeer Gij U steeds deel hebt gevoeld van onze volksge- meenschap, hoezeer Gij steeds mede hebt geleefd in het wel en wee, dat die gemeenschap trof, hoezeer alles, wat de belangen dier gemeenschap raakt, U ter harte gaat. En dit vertrouwen wordt slechts versterkt door de wetenschap, dat Gij Uw kennis en ervaring van de belangen dier gemeenschap verworven hebt in een gelukkige jeugd en onder de wijze leiding van Uw Moeder, in een gelukkig huwe lijksleven aan de zijde van Uw \orstelijke Gemaal. Zij bidden U toe, dat het U gegeven moge zijn, gedurende een lange reeks van jaren, de plaats, die Gij thans staat in te nemen, te vervullen, daarbij ge steund door Uw Gemaal, de Prins der Nederlanden, en om geven door Uw opgroeiend ge zin. Moge God U daarbij Zijn onmisbare zegen schenken, U de wijsheid deelachtig doen wor den, die Gij zo zeer zult behoe ven, tenslotte en te allen tijde, Zijn Licht doen schijnen over Uw pad." geet: nooit genoeg voor Nederland doen". Maar nu, na vijftig jaar heeft de Koningin toch afscheid van ons genomen. Zij wil zo graag uit rusten van het vele werk, dat zij al die jaren gedaan heeft. Meer dan enig ander mens heeft zij de rust verdiend. Misschien heb je wel eens gedacht: wat heerlijk is het toch om Koningin of Prinses te zijn. Maar geloof me, je kunt veel gemakkelijker „gewoon mens" zijn. Toen Ko ningin Wilhelmina nog klein was, wilde ze dat ook liever. Een keer is ze met haar Moe der naar Engeland geweest. Daar was een feest ter ere van Konin gin Victoria, je weet wel de grootmoeder van kroonprinses Elizabeth, die vorig jaar ge trouwd is. Daar mocht onze Koningin als een gewoon kind de intocht zien van de Engelse Vorstin. Nu kon ze zelf juichen en genieten van die prachtige stoet. Wat vond ze dat heerlijk. We hopen en bidden ook, dat God haar nog veel jaren bij ons wil laten en haar wil laten ge nieten van de rust. NA DE TROONSAFSTAND. Na de troonsafstand werd zij weer evenals vroeger: Prinses der Nederlanden. We hebben dan, evenals nu, 5 prinsessen, want Prinses Juliana wordt dan Koningin. Vijf prinsessen, als ik dat zo schrijf moet ik er aan denken dat ons Vorstenhuis zo de lerares. „Dat weet ik niet,1 geen vreemde Prins meer. Dat mevrouwantwoordde ons is vooral in de oorlog wel ge- prinsesje. „Maar je zei toch, dat bleken. Hoe dapper heeft ook hij je ze kende". „Ja, mevrouw, gevochten voor de bevrijding van maar ik bedoel noten, die je op j ons land, dat ook zijn Vaderland kunt eten". I geworden was. Samen zullen ze Na de lagere school kreeg de ook veel doen voor ons volk, als prinses onderricht in veel moei-Prinses Juliana Koningin gewor- lijke vakken. Zal ik er eens eenden is. Samen wensen we hen, paar noemen? In de eerste plaats met hun lieve kinderen, Gods natuurlijk Vaderlandse Geschie- zegen toe en we vergeten niet denis, verder nog wiskunde,om vaak voor hen en voor Ko- plant- en dierkunde, aardrijks-1 ningin Wilhelmina te bidden. Zo kunde, Frans, Duits, Engels,1 kunnen ook wij hen helpen in Latijn, Grieks, kunstgeschiedenis, hun moeilijke werk. Dat willen staatsrecht, staathuishoudkunde.jullie toch immers ook? Koningin Juliana stamt, zoals algemeen hekend is, in rechte lijn af, niet van Willem van Oranje, maar van Jan de Oude, de broer van de Zwijger. Ook daarin heeft zij een vaste band met onze historie. Immers, Jan de Oude was de vader van de Unie van Utrecht; en de Friese Graven regeerden in de Neder landen. Maar in dubbele zin stamt Koningin Juliana ook af van Willem van Oranje, de Zwijger. Immers de kleinzoon van Jan de Oude, Willem Frederik, de zoon van Ernst Casimir, huwde met Albertina Agnes, de doch ter van Frederik Hendrik en dus ae kleindochter van Willem de Zwijger en Louise de Coligny. Daarmede heeft onze Vorstin ook het bloed van de Prins van Oranje. Maar nog eenmaal wordt de band met Willem van Oranje in de historie gelegd, want de zoon van Willem Frederik en Alber- tine Agnes, Hendrik Casimir de Tweede, huwde met Amalia van Anholt-Dessau en de moeder van Priiises Amalia is Henriette Ca tharina, eveneens een dochter van Frederik Hendrik en dus een zuster van Hendrik Casimir's moeder. Hendrik Casimir II en zijn vrouw waren, dus volle neef en nicht, beiden van moeders zijde. Hun zoon Johan Willem Friso had èn via zijn vader, èn via zijn moeder, Frederik Hen drik tot overgrootvader. Uitgave N.ï. Gebr. Zomer en Keunieg, Wageningen. Dit boek draagt een uitzon derlijk karakter. Beter dan an deren toch, was Prof. Waterink, daar hij veelvuldig contact heeft met het Prinselijk gezin, in staat over dit onderwerp te schrijven. Daarbij 'komt, dat de foto-ar chieven van H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bern hard, voor de illustrering van o.a. evenals haar doorluchte Moeder een zeer scherp ver stand en een bijzonder goed ge heugen voor mensen en feiten, vervolgt prof. Waterink: „Zij (Koningin Juliana) leeft heel sterk uit het besef van roeping en verantwoordelijkheid. Want dit staat vast: indien er in ons land twee mensen zijn, die dit boek, ter beschikking heb- naar vaste beginselen zich ieder ben gestaan, zodat vele nog niet eerder gepubliceerde foto's kon den worden opgenomen, terwijl bovendien Prinses Juliana de goedheid had op enkele punten critisch de gedane mededelingen te herzien. Prof. Waterink, geassisteerd lange tijd maar uit 2 personen1 door prof. Smitskamp, die zeer bestaan heeft: Koningin Emmagewaardeerde hulp verleende in en Koningin Wilhelmina. Het de beschrijving van de lands- heeft er toen op geleken of.Ko- historie van de eerste veertig ningin Wilhelmina de laatste van het Huis Oranje zou zijn en zie nu eens, de Oranjeboom is weer gegroeid en we maken ons geen zorgen meer, dat het Huis van Oranje zal uitsterven. God heeft hen nooit alleen ge laten en altijd weer uitkomst gegeven. Prinses Juliana is dit jaar 39 jaar geworden. Koningin Wil helmina had op die leeftijd al 17 jaar geregeerd! Je begrijpt dus wel, dat Prinèes Juliana een langere jeugd heeft gehad dan haar Moeder. Natuurlijk heeft ze ook veel moeten leren, want ze moest klaar zijn om Konin gin te kunnen worden, als het nodig zou zijn. Toen Prinses Juliana geboren werd op 30 April 1909 was er grote vreugde in het hele land. Een prinsesje is toch immers van ons allemaal en daarom is het hele volk blij, als er in het paleis een kindje geboren wordt. Dat weet je immers nog wel van prinses Beatrix, Irene, Margriet en Marijke. jaren dezer eeuw tekent hier het leven en de betekenis van Prin ses Juliana, vanaf haar geboor te tot op dit ogenblik. En hij doet dat op de wijze, zoals we van deze schrijver mo gen verwachten. Hij geeft geen dorre opsomming van feiten en feitjes, maar een boeiende ver telling, afgewisseld door aar dige bijzonderheden, die voor de tekening van het beeld van be lang kunnen worden geacht. Soms komt de vraag naar vo- voren, of de dingen weieens niet te mooi worden voorgesteld, maar daartegenover staat dan de pertinente verklaring van de schrijver dat zulks niet het ge val is en: „wij zullen naar ons beste weten waar zijn". Van bijzonder belang is het uur van de dag wijden aan hun roeping, dan zijn het Koningin Juliana en Prins Bernhard. En indien er twee mensen zijn, die zich bij alles wat zij doen, af vragen, hoe zij het best hun plicht kunnen vervullen en hun verantwoordelijkheid kunnen dragen, dan .ijn dat Koningin Juliana en Prins Bernhard. Dit betekent voor onze jonge Koningin, dat zij zich welbewust geeft aan elke taak waartoe zij roeping ziet. Ook al zou naar haar gevoel er iets zijn, dat haar minder aantrekkelijk is, dan nog, en dan juist, zal zij met grote toewijding de vragen waar het om gaat, bestuderen. Zij zal zich werpen op dat probleem. Want immers, zij wil, zij moet haar roeping vervullen". En als tenslotte de vraag ge steld wordt: kan onze jonge Ko ningin altijd in staat geacht worden, haar taak te vervullen, dan luidt het ondubbelzinnige antwoord: „Hier raken wij het diepst geheim der persoonlijk- h e i d onzer geëerbiedigde Vorstin. Zij ontving van God genade, als overwinnares, iedere dag opnieuw. In dit geloof aanvaardt zij de geweldige taak, die haar wacht op de troon der Nederlanden". Kostelijk getuigenis. Een aanbeveling om dit boek te kopen en te lezen, kan ach terwege blijven. Telegram van Middel burgs gemeentebestuur aan Koningin Juliana. Heden hebben B en W het volgende telegram aan Konin gin Juliana gezonden: De Raad der Gemeente Mid delburg spreekt de wens uit, dat Uwe Majesteit kracht zal ge schonken worden tot het vol brengen van de zware taak, wei- Regering van Uwe Majesteit ge- ke Haar thans wacht en dat de kenmerkt moge worden als een periode van ééndrachtelijk sa menwerken, geestelijke bloei en welvaart van het Nederlandse volk. 23ste hoofdstuk waarin meer om in een vast geloof zich te speciaal over de betekenis van I stellen in Gods weg; en zij kent onze jonge Koningin wordt ge- en beleeft de tekst: „Hij, Die u handeld. Wij geven enkele citaten. roept is getrouw". In dit geloof heeft zij op wonderbaarlijke wij Na er op gewezen te hebben ze het verdriet over het oog dat Koningin Juliana grote ga-1 gebrek van haar lieve jongste ven van God heeft ontvangen, I kind gedragen, en draagt zij dit, Uitreiking Zeeuwse perspenningen. Op Zaterdagmiddag 18 Sep tember a.s. zal in de Confrerie- zaal van het Schuttershof te Middelburg een bijeenkomst worden belegd door het bestuur van de Zeeuwse Journalisten Kring, in welke bijeenkomst de Commissaris der Koningin, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, aan de Zeeuwse journalisten de we der ingestelde Zeeuwse Pers penning zal uitreiken. Deze bij eenkomst was oorspronkelijk vastgesteld op Zaterdag 10 Juli j.l., doch kon toen niet door gaan. Mr M. Rooy, voorzitter van de Nederlandse Journalisten Kring en hoofdredacteur van de Nieu we Rotterdamse Courant zal een inleiding houden over het on derwerp „Pers en Overheid". Een groot aantal functionaris sen in het openbare leven in Zeeland zijn tot het bijwonen van deze bijeenkomst uitgenodigd. VEISSINGEN. Aanvang lessen Gem. Middel bare Handelsavondschool. Burgemeester en Wethouders van Vlisingen brengen ter ken nis van belanghebbenden, dat de lessen der Gemeentelijke Mid delbare Handelsavondschool aan vangen op Dinsdag 7 September a.s., 18.30 uur, in het school gebouw aan de Bouwen Ewout- straat. Nieuwe leerlingen kunnen zich dan alsnog opgeven of daarvóór ten huize van de Di recteur, de heer A. Mets, Kou- dekerkseweg 128, tussen 19 en 20 uur. Leerlingen met M.U.L.O.- diploma of gelijke schoolontwik keling worden zonder examen in de 4e klasse geplaatst Het einddiploma geeft vrijstel ling van het middenstandsdiplo ma; opleiding voor typen en ste nografie. GOES. Feestprogramma voor Woensdag 8 September 1948. Grote Markt. 9.00 Toespraak door de bur gemeester. 9.00—10.00 Zang door scholieren o.l.v. dhr Adr. Kou semaker m.m.v. „Euphonia" en „Hosanna". 10.3011.30 Gymna- stiekdemonstratie. 3.005.00 Grote Historjsche Optocht. 5.00 -5.30 Uitvoering van Neder landse volksliederen. 5.30 Op laten van Duiven. 8.00—10.00 Verschillende concerten. Grote Markt: „Euphonia". Bouwplan II: Pijpercorps. Bouwplan III: „Hosanna". 10.30 Groot vuur-1 werk. KOUDEKERKE. Laatste feestelijkheden. Vrijdag heeft de Oranjever. op waardig ewijze de feestelijk heden besloten. Het hoogtepunt van de dag was een optocht, die uit niet minder dan 18 groepen bestond. Bijna alle plaatselijke verenigingen hadden een groep voor hun rekening genomen. Uitgebeeld werd het leven in stellenden vulden in de middag- 1898 en nu. Honderden belang- uren het doprsplein, waar op het grasveld rond de kerk volksspe len werden beoefend. Oud en jong deed mee en zelfs burge meester Dregmans zagen we be zig met een aantal oudere dorps genoten, de jongeren met het touwtrekken te verslaan. De voetbalwedstijd V.C.K. te gen de Middelb. Politie Sport vereniging ging die middag eveneens door, en de Middel burgers moesten in de V.C.K. hun meerdere erkennen (53). Een groot succes werd de ge- costumeerde voetbalwedstrijd, die hierop volgde. Ook 's avonds was het volop feest, „Voor waarts" concerteerde, „Zang- lust" zong en na een openlucht film en de fakkeloptocht, werd de dag met een taptoe besloten. THOLEN. Uitslagen versieringswedstrijden. Ie prijs met eervolle vermelding, Gymnastiekver. Olympia voor de groep Oranjekroon. Ie prijs de Vissersver. „Helpt Elkander" met haar vissersboot. Straatversiering: le pr. Hoog straat; 2e pr. Kerkstraat; 3e pr. Markt. Gevelversiering: le pr. A. P. M. Voets; 2e pr. J. Beukelaar; 3e pr. Contant-Geluk. Etalageversiering: le pr. Con tant-Geluk; 2e pr. C. van Splun- ter; 3e pr. J. C. v. d. Stel. NISSE. Van ladder gevallen. De metselaar C. J. Bos Sr. had het ongeluk van een drie meter hoge stelling te vallen. Hij werd opgenomen en per auto naar zijn woning vervoerd, waar dr Staverman constateerde, dat hij een zware kneuzing in de rug en een lichte hersenschudding had opgedaan. WEMELDINGE. Feestviering op 3 September. Vrijdag had te Wemeldinge ter gelegenheid van het 50-jarig regeringsjubileum van H. M. de Koningin en de Troonsbestijging van H. K. H. Prinses Juliana de feestviering plaats. Na het klokgelui begon de muzikale wandeling van het muziekgezelschap O.K.K. door de gemeente, waarna de school kinderen van alle scholen een aubade brachten voor het ge i meentehuis. De burgemeester C. N. F. van Sas sprak de kin deren toe en na afloop deelde hij hun mede dat een foto van H. M. de Koningin als blijvend aandenken zal worden uitge- reikt. I Verder had de boomplanting plaats in verband met de Troonsbestijging van H. K. H. de Prinses Juliana, dit werd met het volkslied besloten. Het programma kinderspelen kwam wegens het minder gun stige weer niet tot zijn recht. Te 1 uur begon de optocht; deze is uitstekend geslaagd. Een twaalftal mededingers naar een De tijdens de gezamenlijke kerkgang in de Ned. Herv. Kerk te Zonnemaire gehouden collec- te bracht 80.op, waarvan de helft kwam ten bate van de j Kankerbestrijding en de andere helft van de Stichting 1940— 1945. Benoemd tot agent van poli tie te Bergen op Zoom N. van Oeffelen te Tholen. Op Donderdag a.s. zal te Nisse in de Herv. Kerk een speciale kerkdienst worden gehouden, welke aanvangt om 9 uur v.m. prijs bevonden zich in de op tocht. Te 4.30 had in de sluis van het kanaal een zwemwedstrijd plaats Van 6 tot 7.30 waren er volks spelen op het sportterrein. Om 8.30 een openluchtfilm en 11 uur vuurwerk. (Ingez. mededeling, advert.) Jaag de Rheumatische pijnen uit Uw ledematen Dat kan! Met ae eenvoudige bloedzuiverende Kruschen-kuur: Elke morgen de kleine dosis Kruschen Salts, zoveel als er op een cent gaat. De zes minerale zouten waaruit Kruschen be staat, zijn een wondere stimulans voor de bloedzuiverende orga nen. Lever, nieren en ingewan den hebben de opwekking nodig, die Kruschen geven kan. Ze gaan weer krachtiger werken, het bloed gaat sneller stromen %n voorkomt zodoende dat scha delijke, pijnverwekkende zuren zich gaan vastzetten in spieren en gewrichten en voortdurende oorzaak worden van Uw ondra gelijke pijn. Niet zonder reden gebruiken miljoenen mannen en vrouwen over de hele wereld sinds jaar en dag Kruschen. De heilzame gevolgen worden al om erkend en er kan geen re den zijn, waarom ook gij er niet van zoudt profiteren. Vraag Kruschen bij Apothe ker of Drogist. ZONNEMAIRE. Aanbesteding 7 woningen Dezer dagen kwam de ge meenteraad van Zonnemaire bij- een. In verband met de wijziging zal een bez waarschrift "worden ingediend tegen het vastgestel de bedrag der bijzondere uitke- rirg. Indien de bijzondere uit kering van het rijk niet ver hoogd zou worden dan betekent dit, dat de gemeente Zonne maire wederom .noodlijdend" wordt. Vervolgens werd besloten aan de Gebr. C. en A. Velthoven te Zierikzee onderhands aan te be steden het bouwen van 6 arbei derswoningen en 1 midden standswoning voor de prijs van f 66.254, te weten arbeiderswo ningen f 53600 en middenstands woning f 12.654. De voorzitter deelde nog een en ander mede naar aanleiding! van de woningbouw. Hij brengt tevens in het midden, dat nog steeds niets wordt gedaan aan de bestrating van de Dorpsring.1 Herhaalde malen is de aannemer verzocht het werk uit te voeren.; In verband met materialen- schaarste zullen de werkzaam-1 heden aan de gemeentetoren ook nog wel even op zich laten wachten. Tot zijn genoegen kon de voorzitter mededelen, dat de aannemer van de wegvefbete- ring van de Veerdijk dezev da gen met de werkzaamheden is begonnen. In verband met zijn benoe ming tot secretaris-ontvanger van Brouwershaven werd aan de heer P. W. Bazen op de meest eervolle wijze ontslag verleend met ingfeng van I October a.s. als secretaris-ontvanger en als ambtenaar van de burgerlijke stand. In de plaats van de heer Jac. de Rijke werd als lid van de Woonruimtecommissie benoemd de heer L. C. Berman. GRIJPSKERKE. In de dezer dagen gehouden raadsvergadering deelde de bur gemeester mede, dat de secreta ris enige maanden volkomen rust moet houden. In waarde rende woorden herinnerde hij er aan, dat de zieke meer dan 30 jaren twee gemeenten met ere heeft gediend. Als waarnemend secretaris werd door B. en W. aangewe zen de bugermeester de heer H U. Bouwman. De Raad verenigde zich met een voorstel van B. en W. om voor de komende Jubileumfees ten aan de schoolkinderen f 0,50 per schoolkind uit te trek ken voor tractatie. Aan de Chr. Oranjevereniging v/erd f 100 beschikbaar gesteld voor de op 4 September a.s. te houden feestelijkheden. Verder kwam ter sprake een overweging van de Ruilverka veling Walcheren of de nieuwe verkeersweg van Serooskerke naar Grijpskerke zal invallen in de Jacob Catsstraat of in de Schuitvlotstraat. De Raad droeg B. en W. op deze zaak ter bevoegder plaatse te bespreken en later rapport uit te brengen. Men besloot namens Raad en bevolking van Grijpskerke tele grammen van gelukwens en hulde te zenden aan Koningin Wilhelmina en aan Koningin Juliana. Bjj de rondvraag werd ten slotte aangedrQngen op sp jcJ om de restauratie van de his torische hekpalen bij de hoeve Zandvoort gedaan te krijgen. Nederlandse regering bereid delegaties van Bandoeng te ontvangen. Van welingelichte zijde ver neemt Aneta, dat de Nederland se regering te Den Haag heeft medegedeeld, dat zij bereid is te voldoen aan het verzoek van het bijzonder federaal overleg (de staatshoofdenconferentie) ten aanzien van het ontvangen van een delegatie tot het be- van wet inzake de overdracht spreken van het voorontwerp van bevoegdheden. Tevens deelde zij mede, dat zij bereid is eventueel een de legatie van de federale confe rentie zelve (de grote Bandoeng- conferentie) te ontvangen. Aan gezien deze conferentie ver daagd is en de deelnemers door geheel Indonesië verspreid zijn, is het niet zeker, of een derge lijke delegatie kan worden sa mengesteld. Volgens een zeer gezagheb bende bron te Camberra (Aus tralië), aldus meldt Reuter, onthouden de V.S. alle landen van inlichtingen over de pro ductie van atoombommen en over atoomenergie. Op grond van een overeenkomst tussen president Roosevelt en Winston Churchill, aldus dit bericht, zijn vooraanstaande natuurkundigen van het Britse Rijk op de hoog te gesteld van hetgeen nodig is om een atoombom te maken, doch niet van de technische details over de vervaardiging. Wapperende dekzeilen een gevaar op de weg. De A.N.W.B. vestigt er de aandacht op, dat chauffeurs van i vrachtwagens in vele gevallen1 hun dekzeilen niet voldoende stevig bevestigen. Dat dit tot' onaangename gevolgen kan lei den, demonstreert een recent ongeval onder Oirschot, waar j een fietsende dame, afkomstig1 uit Den Haag, door het fladde- rende zeil van een passerende i vrachtauto van haar rijwiel j werd geslagen en zeer ernstig I werd gewond. De vrachtauto j reed door, zonder eat de chauf-j feur kon vermoeden, welk on heil hij had aangericht. Met klem verzoekt de A.N.W.B. dan ook de betreffende chauffers I steeds te letten op de bevesti- ging van hun dekzeilen en daar- j door dergelijke ongevallen te voorkomen. Zitting Tuchtrechter Middelburg. Door de Tuchtrechter voor de prijzen werden de volgende za ken behandeld: J. B. te Ovezande, te hoge huishuur berekend, vrij gespro ken. P. J. M. te Veere, aardappe len te duur verkocht, vrijspraak. C. V. te Krabbendijke, papier waren te duur verkocht, f 10 b. M. v. H. te Middelburg, te ho ge lederprijzen, C. M. te Dom burg, te duur consumptieijs, beiden resp. f 10. b. A. P. M. te Domburg f30 b. en f 10 voor de prijsaanduiding. S. A. V. te Middelburg, te hoge huurprijs f 145 b. K. B. te Middelburg, te duur consumptieijs, f 25 b. J. R. Serooskerke, zakjes pa tates frites te hoog geprijsd, f25 b. K. A. M. te Goes, te dure ver koop zaden f 10 b. F. G. te Serooskerke, id. con sumptieijs f 10 b. J. L. te Westkapelle, id. rij wielbanden f 25 b. In verband met de ernstige ziekte van candidaat J. v. Dijk, zal zijn intree als predikant bij de Geref. gemeente te Tholen voor onbepaalde tijd worden uitgesteld. De heer A. Schout commissaris W\M.Z. In de plaats van Jhr Mr A. F. C. de Casembroot is tot Com missaris van de N.V. Waterlei dingmaatschappij „Midden-Zee land" benoemd de heer A. Schout te Vlissingen, lid van Ged. Staten van Zeeland. Verliezen in Indië. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vorige week het navolgende verlies is gerapporteerd: Sold. J. W. Arnoldussen, af komstig uit Nijmegen, gesneu veld 24 Augustus 1948.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 7