Chefarine 4 AKKERTJES Van stoomwagen tot locomotief. Honderd jaar Nederland, 1848-1948. Oranje gezinde Viissinger werd in 1795 verbannen. In de straat van Jantje „P.G.Z." (Zeeland) op de tweede plaats Nu 4 beroemde middelen beschikbaar tegen pijnen OE SPOORWEGEN. Wielen van twee en halve meter hoogte. Door W. L. M. E. van Leeuwen. Nederlandse vrouwen huldigen Prinses Juliana HU had zijn kind Wilhelmina laten dopen. 'n Barstende Hoofdpijn in het Interprovinciaal Voetbaltonrnooi te Utrecht. Het geestelijk en zedelijk leven in Indië. Wil Eire zich los maken van Britse gemenebest XLvm. Frans Naerebout. III. Door de omstandigheden ge- ongen wordt Naerebout een idrot. In 1808 Is n.1. de betrek king vacant van lantaarnopste >w< )an< ker van de vuurbaak aan de Blurf, een half uur noordwaarts ran Goes, in de nabijheid van 't tegenwoordige Goese Sas. Hij sol liciteert en krijgt de post, waar aan een inkomen van f 300 's jaars verbonden is, wat toch altijd ze kerder is dan de wisselvallige visserij. Er is echter geen woning bij, eodat hij in een armelijke hut van planken met stro bedekt moet wonen, net groot genoeg voor hem. waarom vrouw en kinderen hi Goes moeten wonen. Wel be looft men een huls te zullen bou wen, maar deze belofte is nooit ingelost. „Aan d' oosterhoek der Scheld', gescheiden van zijn magen, Daar zit hij in een hut, bouwvallig opgeslagen, Onveilig voor de vlaag, die door de reten huilt". In 1812 wordt hij benoemd als havenkapitein en sasmeester van de nieuwe haven van Goes, wat hem nog 1500 francs (plm, f730) geeft. Zijn betrekking als llcht- wachtcr behoudt hij echter ook. En dat is maar goed ook. Want als het volgend jaar de omwen teling komt en de Fransen ver dreven worden, wordt zijn jaar wedde als sasmeester hem niet meer uitbetaald. Gelukkig wordt hij niet geheel i en al vergeten. Door tussenkomst van goede vrienden krijgt hij wel eens wat; een van deze is G. J. i van den Bosch, de directeur van de kort geleden Ingedijkte Wil- helmlnapolder, die geen moeite heeft gespaard om hem te hel pen. Bovendien wordt hij benoemd tot broeder in de orde van de Nederl. Leeuw met de daaraan verbonden toelage van f 200 en in I 1817 geeft de Koning hem f 500. j Wegens onbekende reden is ech- ter de enkele jaren niet uitbe taalde jaarwedde als sasmeester nooit uitgekeerd. Maar met dat al: weelde heeft hij niet gékend, rust op zijn oude dag evenmin. Dat was nu Nae rebout, „die door mensenmin gedreven, d' orkaan en vloeden heeft ge- [temd, en stervenden behield in 't leven, aan mast of touwwerk vast- [geklemd". In 1816 treft hem een gevoelig verlies door de dood van zijn vrouw. En twee jaar later is ook zijn einde daar. Het verzorgen van de lichttoren valt hem steeds moeilijker. Eens wacht men hem tevergeefs terug. Men gaat zoe ken en vindt hem bewusteloos aan de voet van de lantaarn lig gen. Hij komt bij en knap't nog wat op, doet een paar weken zijn werk, wordt echter bedlegerig en na een smartelijk lijden verlaat hij op 29 Augustus 1818 dit aard se tranendal. De volgende dag zou hij 70 jaar geworden zijn. Op plechtige wijze wordt hij in tegenwoordigheid van vele voor name burgers in de Grote Kerk te Goes begraven op kosten van de afdeling Goes van de Maat schappij tot Nut van 't Alge meen, die ook een grafzerk op zijn graf doet leggen met deze woorden erin gebeiteld: Hier rust de beroemde zeeman en edele menschenvriend FRANS NAEREBOUT, geboren te Vere den 30 Aug. 1748 overleden aan het Sas van Goes den 29 Augustus 1818. De leden van het Goesche Departement der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen ter zijner eere. „Hier ligt Frans Naerebout In 't zwijgend graf ter neer! De roem van Nederland, de parel van Ter Veer! Die de adel zijner ziel bij Woestduyns ramp ontdekte, Wiens kloek beleid tot roer van Zuiderburg verstrekte; Die van de beste vorst de burgerkroon verwierf, Zo nedrlg was als groot, en als een Christen stierf". In 1919 heeft men op de Bou levard te Vlissingen een stand beeld voor hem opgericht. Zittend op een kaapstander tuurt Naere bout naar de zee, waar hij zoveel daden van heldenmoed en men senliefde heeft verricht. De be vrijding van Vlissingen in No vember 1944 heeft het beeld ver nietigd, alleen het voetstuk staat er nog, vlak bij een grote bun ker, erfenis van de Duitsers. Zal er een nieuw monument worden opgericht 7 Verdiend heeft de dappere loods het zeker, was hij ook niet een zee-held evenals zijn collega De Ruyter, zij het dan ook In enigszins andere beteke nis! De lege kaapstander wacht op daden van dankbare Neder landers enop een nieuwe „bewoner". L. v. W. Samenkomst ministers der Beneluxlanden. In kringen, die in nauwe be trekking staan tot de Belgische regering, is medegedeeld, dat er spoedig een bijeenkomst van mi nisters der Benelux-landen zal worden gehouden. Tijdens deze bijeenkomst zal worden beraad slaagd, hoe de nieuwe economi sche unie tussen de drie landen, die binnen afzienbare tijd in wer king treedt, het best in overeen stemming kan worden gebracht met het Europese herstelpro gramma. (Ingez. mededeling, advert.) Wanneer een zware hoofdpijn, hevige zenuw- of andere pijnen niet te verdrijven zijn, neem dan eens Chefarine „4". Elk labiet bevat vier wereldberoemde genees middelen. Eén ervan - Chefarox - zorgt dat zelfs de gevoeligste maag tóch niet van streek raakt Wj i BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EEN TABLET TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABEETIEN i I 0.75 In 1771 werd in het mjjnenge. bied van Cornwall een zekere Trevithick geboren. Op school was hij niet een van de beste leer lingen. Dikwijls ging hij kijken bij de pompen van Watt Boul- ton, waar hij de opmerkzaamheid van Murdoch trok. Op 19-jarige leeftijd werd hg Murdock's leerling en voldeed uit stekend. En zo gebeurde het, dat Trevit hick de proeven met stoomwa gens voortzette, welke Murdoch begonnen was, doch die hij op last van Watt had moeten beëin digen. De proeven hadden een goed resultaat en in 1801 was het eer ste stoomrijtuig klaar; het was in een smederij vervaardigd het geen veel moeilijkheden met zich had meegebracht, doch juist voor Kerstmis reed Tre vithick met zijn wagen door de straten, veler bewondering oogstend. Ook dit rijtuig was geen lang leven beschoren, want het verbrandde op een kwade dag. Met een tweede exemplaar had hij meer geluk. De achter wielen hiervan waren 2.50 m. hoog! De wagen kon 60 km. per uur rijden. Nochtans bleek er geen koop lust voor zijn wagen te bestaan, zodat hij de stoommachine van de wagen sloopte en aan een walserij verkocht. Op zeker moment kwam Tre vithick tot de ontdekking dat de ijzeren weg zich bij uitstek leende voor stoomwagens. De aanleiding vormde een wedden schap tussen hem en een mijn eigenaar, die een ijzeren spoor had voor zijn kolenwagens. Tre vithick beweerde, dat een op de rails rijdende hogedrukstoom- wagen gemakelijk een vracht van 10 ton zou kunnen trekken. Dit geloofde de mijneigenaar niet en deze wedde om 500. dat dit onmogelijk was. Nu construeerde Trevithick een wagen, die tot zijn vreugde boven verwachting voldeed. De ze trok geen 10, doch ruim 25 ton. Deze stoomwagen, voortaan genoemd locomotief, had de grondvorm van het huidige mo del. Merkwaardig was, dat de beide assen werden aangedre- De Hofstad, heeft gistermiddag het laatste bezoek van H. K. H. Prinses Juliana op ondubbelzinni ge wijze gevierd. Zelden zal het oude Binnenhof met zijn histori sche gebouwen zulk een uitgeia ten gezelschap hebben geher- ven; bij alle tot dusver gebouw- I ^e.rgd' Du^enden gouwen uit Hp machinpc ursc Hit cW-hic mpt oningen en Zeeland, de Achter der te experimenteren, echter tevergeefs. De gietijzeren rails, waarop de machine reed, waren echter niet voor het doel geschikt. De gesmede en gewalste rails kwa men pas later in gebruik. En dit vormde wederom een tegenslag. De door Trevithick gebouwde machine verrichtte haar werk naar behoren, doch op een kwade dag braken ab-% normaal veel van de gietijzeren rails. Plotseling viel de locomo tief tussen de rails in en moest met behulp van paarden terug gereden worden. Nadruk verboden. R. o Militaire hulp bij oogsten gewaardeerd. De hulp van militairen bij het inhalen van de oogst wordt over het algemeen zeer gewaardeerd, aldus het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoor ziening. Dank zij deze hulp kon de oogst tijdig binnengehaald Vfor- den, waardoor veel schade werd voorkomen. In Juli hielpen onge veer 1500 militairen, o.a. in Z. Vlaanderen. Ze oogstten in totaal circa 500 h.a, aardappelen en 230 ha. andere gewassen. o Valse textielpunten verhandeld. Een koopman uit Valkenburg (L.), is door de economische politierechter in Den Haag tot een jaar gevangenisstraf met af trek veroordeeld. Hij verhan delde honderdzestien textiel- coupure's van duizend punten, elk voor f 250.per stuk. De officier van justitie eiste acht maanden gevangenisstraf en zestien maanden opzending naar Veenhuizen. Tachtigjarige oma redde haar driejarige kleinzoon. De driejarige Jan van de spoorwegbeambte H. te Vrooms- hoop heeft zijn leven te danken aan zijn tachtigjarige oma. Jan raakte bij het spelen in het na bij gelegen diepe kanaal. Zijn oma zag hem in het wa ter verdwijnen en begaf zich in het kanaal. Ze kon Jan boven water hou den, doch ze miste de kracht om zichzelf en kleine Jan op het droge te helpen. Voorbijgangers schoten toe en wisten grootmoe der en kleinkind op de kant te trekken. Nieuwe Britse Hoge Commissaris op Malakka Officieel is bekendgemaakt de benoeming van Sir Henry Gur- ney tot Brits Hoge Commissaris voor de Unie van Malakka Overeenstemming over Italiaanse koloniën? C. L. Sulzberger, correspon dent van de „New York Times" meldt uit Parijs, dat uit be trouwbare bron te Londen wordt vernomen, dat de vier grote mo gendheden algemene overeen stemming hebben bereikt om Italiaans Somaliland aan Italië in beheer te geven onder trust- sehap van de V.N. Ethiopië zou een uitgang naar de Rode Zee krijgen doordat Eritrea verdeeld zou worden en Assab, de hoofd stad aan keizer Haile Selassie zou worden gegeven. Volgens deze correspondent'zijn de grote vier het niet eens over Libye en over het deel van Eri trea, dat niet aan Ethiopië zou worden gegeven. o Uit Praag is een trein ver trokken, die 150 „Aero Minor" auto's naar Nederland zal bren- Sir Henry Gurney was eerste gen. Op grond van een met secretaris in Palestina van 1946 j Tsjecho-Slowakije gesloten over- tot het einde van het Britse eenkomst zal Nederland daar- mandaat. Hij is vijftig jaar oud. tegenover 300 ton boter leveren. UitgaveH. L. Smit 4 Zn, Henoelo. Dit belangrijke werk, dat meer dan 400 bladzijden telt en voor zien is van plm. 300 illustraties is uitgegeven ter gelegenheid van het vijftigjarig regeringsjubileum en de troonsafstand van H. M. Koningin Wilhelmina. Voor velen geeft ongetwijfeld het jaar 1948 aanleiding een blik terug te slaan op de tijd die ach ter ons ligt. Er zijn dan ook reeds meerdere boeken verschenen, waarin het regeringstijdperk van H. M. de Koningin wordt beschre ven. De schrijver van dit boek heeft echter zijn taak breder opgevat. Niet alleen het gouden feest van de Koningin, maar in nog (Van onze Haagse redacteur). Bij het Palais de Charllot in Parijs, waar deze maand de derde Algemene Vergadering der Verenigde Naties wordt ge houden, heeft men een dependance gebouwd. Deze omvat een restaurant, waar 3000 maaltijden per dag kunnen worden op gediend, een wisselbank, een reis- en informatiebureau en een hospitaalt je. de machines.was dit slechts meti, - o„ i,„t „„„„i ni hoek en Friesland, uit alle delen van gekoppelde assen is, dat de'™ne "SSterC? of wriivin» fusion Wnmntipf m scnnaeracnuge Kieaeraracni oi met de feestrok, reeds vroeg in de wrijving tussen locomotief en rail vergroot wordt, waardoor de trekracht toeneemt. Watt zag dit alles met lede ogen aan en deed wat hij kon, om Trevithick te beletten, ver- By het uitbreken van de revo lutie In 1795 moest in ons land zoveel mogelijk alles verdwynen wat herinnerde aan de vorige re- regering, in het bijzonder als dit in verband stond met het Oranje huis, dat toen uitgediend had. Alle regeringspersonen, zelfs predikanten, kerkeraadsleden en de leden van het bestuur van de polder Walcheren, moesten een verklaring afleggen en onderte kenen, waarin o.a. stond, dat zij een onveranderlijke afkeer had den van het stadhouderschap. Met dit laatste werd natuurlijk bedoeld het Oranjehuis. Deden zij 't niet, dan werden zij uit hun ambt ontzet. De meerderheid van de vroed schap van Vlissingen had enige jaren vóór de omwenteling niet veel liefde voor Oranje gevoeld, in welke antipathie zij nog over troffen werd door de vroedschap van Zierikzee. De heren regenten zagen liever geen Oranje naast zich, nog veel minder boven zich. Daarom sloten zij zich aan bij de Patriotten, de zogenaamde echte vaderlanders. De bom sprong echter verkeerd en de oude regenten moesten la- (Ingez. mededeling, advert.) Als Uw hoofd bonst van de pijn, als migraine Uw leven vergalt, neem dan één of twee AKKER TJES". In 10 minuten voltrekt zich het wonder: weg pijn, weg narigheid I Let op 't AKKER-merk. I ter huil zetel afstaan aan de ech te patriotten, die met de inge haalde Franse hulp zich van de regering meester maakten. Dat de naam Oranje voorgoed van de aardbodem moest ver dwijnen, is te begrijpen. Toch was en bleef een groot deel van het gewone volk Oranjegezind, voor al op het platteland. Het durfde zich echter in het publiek hier over niet uiten. Te Vlissingen wees er echter iemand, die dat wel durfde. In 1795, het eerste jaar van de zo hoog geroemde Bataafse vrij heid, woonde aldaar een zekere H. Gooyen, die zijn kind had la ten dopen met de namen Frede- rika Sophia Wilhelmina. De bur gerlijke stand bestond toen nog niet, zodat éérst bij de doop dt voornaam werd vastgelegd. Genoemde Gooyen stak 't niet onder stoelen of banken, dat hij zijn dochtertje in 't dagelijks le ven met de derde naam Wilhel mina zou noemen. Nauwelijks was dit bij de revo- lutionnaire heren op het stadhuis bekend, of de vader van de dope ling moest voor hen verschijnen en verklaren, waarom hij zijn kind met de genoemde voornamen had laten dopen, daar toch niemand uit zijn familie zo heette. Tegen de namen op zich zelf hadden zij zo geen bezwaar, doch opmerke lijk was het, dat de vrouw van de uitgeweken stadhouder Prins Willem V van Oranje dezelfde voornamen had. Zij wisten, dat Gooyen een Oranjeklant was en dit niet voor de wereld verborg? Nu hadden zij een goede gelegen heid hem te treffen. Nadat hij bekend had zijn dochtertje ge noemd te hebben naar de vrouw van stadhouder Willem V, werd hij veroordeeld om gegeseld te worden. Toen de geseling op de blote rug was geschied en door de sla gen, die vrij hard waren toegeko men, bloed te zien was, riep hij: 't Is Oranjebloed! Wat een brutaliteit! Op last der overheid werd hij ten twee den male gegeseld en uit de stad gebannen. Zo'n verstokte Oranje klant wilde men niet meer bin nen de stadsmuren hebben. Te Vlissingen woont nog een familie Gooyen. Wereldraad der Kerken. Wat is een leek? Een merkwaardige gedachten- wisseling is in een der sectiever gaderingen van de Wereldraad gevoerd over wat men eigenlijk onder een leek dient te verstaan. Is theologisch de zaak lang niet uitgemaakt, practisch bleek men zich te kunnen verenigen met de definitie, dat onder de leken val len allen, die „gewone leden" van de kerk zijn, omtrent wie verder niets bijzonders te vermelden is. ochtend naar Den Haag gelogen om H. K. H. een "grootse hulde te brengen. Duizenden vrouwen be zield met een laaiend enthousias me veroverden de immer statige residentie. Deze middag was een machtige demonstratie het be wijs dat de Koninklijke familie in de harten van de Nederlandse vrouwen een zeer grote plaats in neemt. Om twee uur verscheen de Prin ses in gezelschap van de leden van de comité's: „de Nederlandse Vrouw 18981948" en „de Natio nale Feestrok", de Commissaris der Koningin van de provincie Zuid-Holland en de burgemeester van de residentie op het bordes van de historische Ridderzaal. Reeds toen kende het enthousias me bijna geen grenzen meer. Van de grote tribune, die ruim 4000 vrouwen bevatte, steeg een mach tig applaus op, dat telkens her haald werd tijdens het défilé van de Nederlandse vrouwen. Stap horst, Doornspijk, Friesland, Gro ningen, Zeeland, Scheveningen, Brabant, de Achterhoek en waar al die vrouwen ook vandaan kwa men; zij brachten de Prinses zulk een machtige hulde, dat de rusti ge Hagenaar zijn ogen eens. uit wreef, om toch tot de ontdekking te komen, dat het inderdaad het Binnenhof was, waarop deze ma nifestaties plaats vonden. De 48 De zaak is nogal duister, maar zal aan nadere studie worden on-1 dames die onder de tonen van het derworpen. Voorshands kwamrokkenlied een volksdansje uit- men eenstemmig tot de conclusie,voerden, de vendelzwaaisters van dat in elk geval het lekenbe- de Haagse gymnastiekvereniging standdeel in de kerk erg onkundig en dom is en een betere voorlich ting behoeft. Op voorstel van prof. Kramer zal de Wereldraad dan ook in een der eerstvolgende ja- „Hygeia", de volks- en de Volen- damse klompendansters hadden niet veel moeite om de stemming op peil te houden. Na een' uur was het gehele programma afgewerkt. ren een wereldconferentie van le- De Prinses, die gekleed was in ken beleggen. een smaakvolle wit gebloemde zo- 243. Wat moest die Polletje lopen! En.... o foei! daar om de hoek liep ie bijna pardoes on der 'n grote vrachtautoVan schrik begon ie nog harder te lopen. Hij wist niet eens waar heen. En toen kwam er uit 'n zijstraatje nog 'n grote straat hond en die blafte 'n heel eind achter m aan! Hij liep en hij liep maar, tot ie niet meer kon.Hij stond te trillen op zn pootjes.... En waar was ie toenOp de weg bij 't Kik kerslootje! Hé, hij moest es even in T gras wat uitblazen. Foei, was dat schrikken! En., v/aar was z'n baas? Er was hier niemand te zien!. Niemand..? Ja toch, daar in de verte kwam 'n man aan op 'n fiets met 'n oude kist er voorop 244. Wat was dat voor 'n man? Bepaald netjes zag hij e» niet uitEn 'n vriendelijk gezicht kon je ook niet zeggen, dat ie had.... Hij reed Polletje voorby, maar 'n eindje verder keek ie nog es omHij stapte van zki fietskeek om zich heen.... Geen mens in de buurt. Toen liep ie terug, legde z'n fiets aan de kant van de weg. Hij lokte Polletje 'n beetje, kwam dichter en dichter fcijen ineensik heb je! pakte hij Polletje vast, nam 'm mee naar z'n fiets, pakte 'n zak uit de kist.... Wat nu Wat wil ie met die zak Stil, daar bukt ie zich diep voor over. Hij kijkt scherp naar de halsband. Staan daar letters op? Ja, ja, dat ziet ie goed: M, Pot staat daar! „Hm", bromt de man, „da's me te gevaarlijk. Je kunt nooit weten...." Maandag 30 Augustus j.l. had Limburg 5 2 0 3 66 4 op de terreinen van de verenigin- f Overijssel 5 2 0 3 38 4 gen „Hercules" en „Kampong" Friesland 5 0 0 5 115 0 te Utrecht het Interprovinciaal Voetbaltonrnooi plaats. I Tl! Finale om de 3e en 4e prijs: Finale miuanuui iiooi pmu.i>s. 7Pfliar(j Dank zg ook het zomerse weer is dit tournooi een groot succes geworden. Ruim 600 spelers en suppor ters waren uit alle provincies aanwezig. De uitslagen en standenlijsten waren als volgt; Noord-Brabant —Noord-Holland 0—0; Utrecht— Groningen 01; Zuid-Holland Groningen 0—1; DrentheFries land 50; OverijsselDrenthe 10; Noord-BrabantDrenthe 10; GelderlandZeeland 00; Noord-HollandLimburg 20; UtrechtGelderland 00; Zuid- HollandZeeland 01; Overijs selLimburg 03; Noord-Bra bantOverijssel 30; Friesland Limburg 03; Noord-Holland Friesland 10; Noord-Holland Overijssel 21; Noord-Brabant Limburg 30; Overijssel Limburg 30; OverijsselFries land 10; UtrechtZuid-Hol land 00; GroningenGelder- 30; ZeelandGroningen land 1—0; 5—1; 0—2; 0—2; Utrecht—Zeeland 0—2, Groep A. Zeeland Groningen Zuid-Holland Utrecht Gelderland Groep B. N.-Brabant N.-Holland Drenthe merjapon, met een rood jasje en 'n witte strooien hoed, verliet, na dat zij ongedwongen aan verschil lende draagsters van de feestrok haar bewondering had uitgespro ken voor deze kunstzinnige pres taties, met haar auto de residen tie om naar de inhuldigingsstad terug te keren. Doch toen begon het feest pas goed. Hoe het kwam weet nie mand, doch plotseling dansten Scheveningse vrouwen en Friezin nen, ja bijna alle medewerkenden rond het Binnenhcff. De vreugde en de blijdschap moest zich uiten. Feestrok en klederdracht maak ten hun vreugdedansen _voor de Ridderzaal. Politie en de mannen van de Geneeskundige dienst, vrouwen van alle rang en stand zongen in dolle uitgelatenheid bij na het gehele vaderlandse liede renrepertoire. Tot lang na slui tingstijd dansten zij door, tot groot vermaak van de fotografen en de filmoperateurs. Zó vierde Den Haag gisteren de komst van Prinses Juliana. Op een wijze, die zijn weerga in deze stad bijna niet kent. Schriftelijk beantwoorde vragen. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Roosjen .(A.R). betreffende het geestelijk, cultu reel en zedelijk leven van de mi litairen in Indië luidende: 1. Hebben de ministers kennis genomen van onderscheidene publicaties, waarin 'n somber beeld wordt gegeven van het I schiedenis, buitenlandse betrek- geestelijk, cultureel en zedelijk'kingen, en 't Rijk over zee, waarna leven onder de militairen in Ne- in drie afdelingen het culturele derlands-Indië? het sociale en het economische le- 2. weten de ministers, dat ven worden geschetst. Aan het daardoor, en nog meer door de slot van elk hoofdstuk wordt be- vele oncontroleerbare geruchten schreven was oorlogsgeweld ver- omtrent het zedelijk leven bij de j nietigde en hoe met kracht aan ongerustheid wordt ver- de wederopbouw werd gewerkt. sterkere mate de jaren der ver schrikking die achter ons liggen geven aanleiding om nog eens in grote trekken te overzien de groei van ons land als democratische mogendheid en de ontplooiing van zijn krachten op cultureel, sociaal en economisch gebied en daaruit lering te trekken voor de toe komst en beter de wegen te zien die leiden naar niéuwe bloei. „Wie echter aldus de schrij ver deze ontwikkeling wil schetsen, kan niet volstaan met een overzicht van de halve eeuw, de jaren 18981948, gedurende like Koningin Wilhelmina de Kroon droeg. De wortels van wat gegroeid is, reiken dieper, het begin der ontplooiing ligt verder terug. Zo moet het jaar 1848 ons uitgangs punt zijn, liet jaar van de door slaggevende Grondwetsherzie ning". Zo werd het: Honderd jaar Ne derland 18481948. Oud-minister Bolkestein, die voor dit boek een voor woord schreef, wijst er daarin op, dat het Nederland se volk, niet alleen maar een roemvol 17e eeuws verleden heeft, maar ook nog in zijn iongste ver leden en in zijn heden, met name op cultureel gebied sterke eigen krachten bezat en bezit, die het bestaan van een zelfstandig Ne derland rechtvaardigen. Dat blijkt ook uit de inhoud van dit werk. In een inleidend hoofdstuk wordt allereerst de grote beteke nis van de regering van Koningin Wilhelmina in het kort aange geven. De schrijver wijst er op, dat Hare Majesteit die zo lang „voor Noord en Zuien", mede „te roer gestaan heeft", inderdaad bereikt heeft, wat Koningin Louise in ultatuli's „Vorstenschool" zich eens als ideaal stelde: haar plaats te veroveren in het hart des volks; Louise die uitriep: En,- moeder als Ik al mijn kracht ten offer heb [gebracht Aan 't welzijn van mijn mede- [mensendan, Ja, dan noem ik mijzelve [Koningin. Dan neem ik 't aan, als erelijk [verdiend, Wanneer het volk mij toejuicht... eerder niet! Na een algemene inleiding, waarin de grote veranderingen, die de laatste eeuw brachten in korte trekken worden geschetst, volgt een behandeling van binnenlandse gebeurtenissen, parlementaire ge- Wie dit boek leest, zal waar schijnlijk met dr Bolkestein zeg gen, dat hij niet elk feit waar troep, wekt bij de betrekkingen der militairen? 3. Zijn de ministers niet van oordeel, dat het beste middel om j deert zoals de schrijver doet, noch schadelijke overdrijving en, elk zijner voorstellingen aan- overdreven ongerustheid tegen vaard. te gaan, gevonden moet wordenZo ging het ook ons. De schrg- in mededelingen omtrent de ver is meermalen van zekere een- werkelijke toestand, voor zover i zijdigheid niet vrij te pleiten. Dit deze in cijfers is vast te leggen? neemt niet weg, dat we hier een 4. Zijn de ministers bereid te werk hebben waarvan de beteke- bevorderen, dat o.v. eens per nis niet licht wordt overschat. On- drie maanden, en oor ieder ba-der de vele herdenkingsboeken de taljon afzonderlijk, aan de Ka- laatste tijd verschenen, neemt het mer een niet vertrouwelijke Groningen—Noord-Holland 10. le prijs Noord-Brabant; 2e prijs Zeeland; 3e prijs Gronin gen; 4e prijs Noord-Holland. „P.G.Z." (Zeeland) was in de finale zo onfortuinlijk dat zij de laatste minuten met negen man moest spelen. Door een botsing waren twee Zeeuwse spelers zo- Schokking, minister van Oorlog, een eerste plaats in. nrnrentuele oncave wordt ge-1 Het behoeft wel geen betoog, daan varf de mmtai?en die lijden 1 dat deze pennevrucht door de uit- aanzTekteirclke verband hou-j gever in een passend voornaam den met hun levensgedrag opkleed werd gestoken en dat aan Lwïï? j de technische uitvoering de groot- zedelijk gebied. «te zor°" werd besteed 5. Zijn de ministers bereid te >te zor° wera Desieea. bevorderen, dat de eerste op gave daarvan per 1 September 1548 wordt gedaan?, hebben de lieren Sassen, minister van Overzeese Gebiedsdelen, en danig gewond geraakt, dat ver der medespelen voor hen onmo gelijk bleek te zijn. Drenthe, dat in 1947 de wis selbeker had gewonnen, moest deze nu aan Noord-Brabant overdragen. „P.G.Z." (Zeeland) won de medaille, beschikbaar gesteld door de Commissaris der Koningin in Zeeland, terwijl ook Groningen de medaile won be schikbaar gesteld door de Com missaris der Koningin in die Provincie. Na afloop van het tournooi was er een gemeenschappelijk Noord-Brabant-Friesland' j dkl®r in hetiN.V.-hujs, waar ook Noord-Holland- Drenthe aanwezig waren de Commissaris Gelderland-Zuid-Holland der Koningin van Utrecht en de DrentheLimburg 10; 4 3 1 0 4—0 7 4 3 0 1 5—1 6 4 1 1 2 2—2 3 4 0 2 2 0—3 2 4 0 2 2 0—5 2 5 4 1 0 12—1 9 5 3 1 1 5—3 7 5 3 0 2 8—2 6 Griffier der Staten van Utrecht. Door verscheidene personen werd hier het woord gevoerd, terwijl iedere provincie zijn volkslied ten gehore bracht. D« avond werd besloten met een Cabaret-Revue, „Als de voet bal rolt door 't Groene Gras". Om ca. 11 uur des avonds werd afscheid genomen en vertrokken de spelers van alle provincies per autobus naar hun woon plaatsen. Naar een correspondent van Reuter meent te weten, zal de het volgende geantwoord: De eerste twee vragen werden bevestigend beantwoord. Geluk kig zijn er echter ook publica ties, welke een meer geruststel-j regering van Eire binnenkort aan lende indruk geven ten aanzien de Dail (parlement) een wetsont- van de z.g. demoralisatie van dewerp voorleggen, dat indien het troepen in Indonesië. j wordt aangenomen, de laatste po- Betreffende de vragen 3, 4 en litieke schakel tussen Eire en het 5 antwoordden de ministers, dat Britse Gemenebest zal verbreken, met de Indische regering aan- Het wetsontwerp stelt voor de ïn- stonds in overleg is getreden no- trekking van de wet van 1936 op pens onderwerpelijke aangele- de uitvoerende bevoegdheid ïnza- genheid. Nadat de luitenant-gouver neur-generaal van 'zijn oordeel zal hebben doen blijken, zal op deze vragen worden teruggeko men. ke de buitenlandse betrekkingen. Deze wet behelst, dat zo lang als Eire is verbonden met Australië, Canada, Groot-Brittannië, Nieuw- Zeeland en Zuid-Afrika, de Engel se koning door deze landen wordt erkend in zoverre het betreft de benoeming van diplomatieke^ en consulaire vertegenwoordigers en het sluiten van internationale overeenkomsten. Huishoudgoed voor bedrijven. Apotheken, scholen, kantoren en bedrijven kunnen bij de - Het republikeinse nieuwsbu- plaatselijke distributiediensten reau „Antara" meldt, dat de aanvragen eens per half jaar in communistische leider Moeso, aanmerking te komen voor tex- ter vervanging van Alimm, is tielpunten voor handdoeken, benoemd tot voorzitter van de Slagerijen kunnen bovendien Indonesische communistische punten voor lakens aanvragen, partg.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 6