Elf Amerikanen boven Schelde nit vliegend superfort gesprongen. De grondwetsherziening in de Eerste Kamer. NIEUWS Onzekerheid en bezorgdheid. Benes overleden. D' Eén lid der bemanning overleden. Bloemenpracht in Goesse Schuttershof. tstsrs r s» «r September historische dag. Alie voorstellen met de vereiste meerderheid aangenomen. I' Huldeliliik van de Zeeuwse S*aien. Een moeder tot haar dochter. Haaien voor de Bel gische kust. Schuman niet geslaagd. Dr Beel naar Indië. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „«.«.erf. ...i».».»., «J.. ÜÏ'S.IStëS&i'S: De> watt Ue$de>. SNIPPER uitgave ling „Zeeuwsch Dagolad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1041 ZATERDAG 4 SEPT. 1948 Hoofdredacteur: R. Z17IDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 3.75 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg: Ds J. S. HARTJES, Missingen; Rubriek Kabouters 5 cent per woord Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 5.57 u„ onder 19.19 u. Maart op 8.27 u., onder 20.18 u. Hoogwater op Zondag 5 Sept.: Vlissingen: 2.58 u. 2.58 m., 15.10 u. 2.53 m. Wemeldinge: 5.02 u. 2.15 m., 17.20 u. 2.00 m. \e stemming in Duitsland, zo werd deze week gemeld, ken merkt zich, door een toenemende onzekerheid en bezorgdheid. Onzekerheid en bezorgdheid zijn er niet alleen in Duitsland. Met deze woorden is, goed beschouwd, de stemming in de gehele wereld gekenschetst. Er is onzekerheid over het ver- rocher, captain Jim Fanmer en serg. Walt. D. Roquet, die later Gisterenmiddag heeft om even drie uur de elfkoppige beman- g^de^te hlb" ning van een viermotorige Amerikaanse bommenwerper, boven de ^nve^-acht verblöf Sehelde tussen Vlissingen en Ritthem per parachute het toestel Scheldewater De drie in verlaten. Drie leden van de Amerikaanse bemanning kwamen in J? .e* „f, e Arr„„ ,,1;" Zuid-Beveland terecht; de overige zijn in de loop van de volgende ^"^t de Enduren Zrtt uren door een tiental vaartuigen aan boord genomen en te Vlis- Vlissingen waar zii hun ka loop van de besprekingen te Ber- singen 1UU1 Iand gebracht. LtLnwier lijn, tussen Rusland en de vroege- Opmerkelijk is, dat voor zover ons tot heden bekend is, niemand Allen werden naar het St. Jo- Dickson vertelde, dat dit de enige trokken. De commandant van het seph ziekenhuis vervoerd. Om- kans was omdat er groot gevaar toestel, luit. Thornton, moest zich streeks 10 uur gisteravond is één bestond, dat de propeller van de zo spoedig mogelijk melden op de hunner, de sergeant Walter Doyle defecte motor zou afvliegen. Het Amerikaanse ambassade te Den Het"is mogelijk dat een bevre-Roquet overleden tengevolge van toestel was circa 2'/i week gele- Haag, zulks op bevel van de Ame- dieende oplossing 'van de bestaan- <'a grote hoeveelheden binnenge- den uit Amerika in Engeland aan- rikaanse inspecteur-generaal voor de geschillen wordt gevouden, kregen water. Op hem werd uren- gekomen en nam deel aan oefe- de Luchtmacht in Oostenrijk, die maar er is ook altijd nog de kans la,18 kunstmatige ademhaling toe- ningen waarbij men toestemming .gisteren toevallig een bezoek aan dat vandaag of morgen een ge- gepast en zelfs is een lid der had over alle landen van West- Walcheren bracht, wapend conflict, met" al de ver- Amerikaanse ambassade aan Europa te vliegen. Reuter weet te melden, dat in schrikkingen daaraan verbonden, boord van een op de reede van De derde Amerikaan kwam bij de buurt van Lübeck een super- uitbreekt. En in verband daar- Vlissingen liggende Amerikaanse Kwadendamme neer. Het was de fort is gezien, die rondvloog zon- mede neemt in vele kringen de tanker gegaan om een speciaal 30-jarige luit.-piloot Harold D. j der bemanning. Van Amerikaanse Er is nog geen definitieve breuk geslagen, maar de toestand blijft toch hoogst gespannen. Niemand weet wat er tenslotte nog gebeu ren zal. bezorgdheid met de dag toe. zuurstofapparaat te halen. Tien Wilson. Hij kwam op de straat- minuten voor hij terugkeerde stenen terecht en liep daarbij en- TTn het is niet alleen Duitsland stierf Roquet echter. De anderen kele inwendige kneuzingen op, •t-waar de moeilijkheden zich verkeren in goede welstand. opstapelen en een voortdurende spanning valt waar te nemen. Bijna overal hebben de rege ringen met de grootste moeilijk heden te kampen. Ondanks de or ganisatie der Verenigde Naties, Parachutisten boven Zuid-Beveland. Kort nadat de twee Amerika nen op een afstand van circa één terwijl hij ook zijn arm lelijk be zeerde. Hij kon zich echter nor maal bewegen. Wilson, die enige tijd op Hoedekenskerke door bracht, werd in de namiddag bij te Borssele ge- zijn kameraden bracht. DE REDDING OP ZEE. Een tiental vaartuigen heeft aan het opsporingswerk van de acht in het water gevallen Ame rikanen deelgenomen. Na zijde is medegedeeld, dat de ver onderstelling als zou dit vliegtuig identiek zijn aan het boven de Schelde vliegende, niet te aan vaarden is. Beweerd wordt, dat het door de bemanning verlaten toestel in de monding van de Schelde is neergestort. VOOR DE ZONDAG Allen, die het zagen, murmureerden. Wat zagen deze mopperaars? Het sghoonste wat er ooit op aarde is gezien: liefde, échte liefde. Ieder klaagt bij beurte over gebrek daaraan. En dan klagen wij anderen aan. Hier was nu eens dat zeld zame te 'ZIEN: zuivere liefde, met. Want Zacheüs is lang dood Van Jezus tot Zacheüs. En ja, en doet ons niets, ook: van Zacheüs tot Jezus. Wij kerkmensen vinden de liefde van de Heiland best. Stel je voor, dat iemand a.s. Zondag in de kerk preekte dat God géén liefde was! Of dat Jezus NIET bad voor zijn vijan- Lukas 19 7. den.' Sommigen zouden door het ongewone zéker vroeger wakker worden. Maar wanneer Jezus nu eens liefde, onvermengd, tot een rijk gestolen landverrader als deze tollenaar, tastbaar maakt, dan „murmureren allen". Ja, WIJ vandaag natuurlijk Doch wanneer Jezus nu eens een ras-echte, rijkgesto- len Nederlandse landverrader aankeek met hem tafelde liefhad zouden we dan niet gaan mopperen? Voor de moordenaar aan het kruis hef paradijs ge opend! Ontroerend! Maar-wanneer we één der in Neurenberg gehangenen in de hemel wisten! WENSEN we hen daar? Met al onze zuiverste ge nadeleer, zijn wij vaak nog grote haters van zuivere ge nade: d.i. van de bloedarme Jezus, die Goddank ook óns onbarmhartige murmureer- ders, nog zijn broodnodig» liefde biedt. En wie heeft méér genade nodig dan de correcte, keiharde, oudste zoon? Axel. D. J. Couvéé. Bloemententoonstelling bruggetje, de plechtig gesloten verdragen en I™- van Borssele waren neerge- de pogingen om te komen tot sa-;komen, hadden wij een gesprek menwerking op brede schaal, i ™et de burgemeester, de heer G. schijnen de spanningen steeds gro- A. Bax en een der Amerikanen, ter te worden. j ?e 2e luit. Franklin T. Dickson, De toekomst is meer dan ooit, 21 jaar. - onzeker. Juist gistermiddag was net uren ingespannen werken, mocht Én bij wie niet gewoon zijn er Oranjefeest te Borssele en de be-j men het genoegen smaken allen Tnaar op los te leven, klimt devolking was begrijpelijker wijze I veilig aan land te brengen. Er bezorgdheid met de dag. 1 sterk onder de indruk van het waren boten van de Rijkswater- Onk in om land is dat het ee-neerkomen der „parachutisten", staat, het Loodswezen, Vissers- g 'Burgemeester Bax heeft in jaquetscheden en de tussen Kruiningen (hij was juist op het dorpsplein 1 en Perkpolder varende pont „Dor- toen het gebeurde) het zoeken j drecht". Deze laatste wijzigde on naar de Amerikanen geleid en middellijk haar koers en kon la- reeds zeer spoedig vond hij de ter de serg. Albert Brofft, die luitenant. Even later was ook zijn juist gisteren 26 jaar werd, aan val. De feestvieringen in verband met het regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina en de inhul diging van Koningin Juliana, heb ben voor een ogenblik de drin gende en dreigende gevaren naar makker serg. Frank Pelzen de achtergrond gedrongen. Maar als straks het feestgedruis verstomt en de grauwe werkelijk heid weer beter wordt gezien, is er ook weer de onzekere toekomst die de aandacht vraagt. Tal van vraagstukken van eco- 20 jaar, gevonden. Beide vliegers werden door de burgemeester meegenomen naar zijn huis. Hen mankeerde niets; alleen vertelde luit. Dickson ons lachend, dat het neerkomen „rather hard" was, maar verder was het erg meege- nomische, sociale, financiële envallen. Hij schatte circa een culturele aard roepen om een op- kwartier in de lucht te hebben lossing. De toestand minister gehangen. Drees heeft er dezer dagen nog-1 MOTORCYLINDER eens de aandacht op gevestigd GESPRONGEN. Wij'leven in een wereld van Engelse luchtmachtoefeningen schijnwelvaart, maar niemand was_ opgestegen van het vliegveld weet dit ook in verband met de Indische kwestie en de internatio nale verhoudingen wat de toe komst zal brengen. Geen wonder dus, dat er bij velen een toenemende bezorgdheid openbaar wordt, die o.m. tot uiting komt in de toenemende zucht naar emigratie. Er zijn ook mensen, die er op los leven. Die zich geen zorgen maken voor de dag van morgen. Die uitgaan van de stelling; laat ons eten en drinken en vrolijk zijn, want morgen sterven wij. Pluk de dag. Grijp van het leven wat er te grijpen valt. Zij sluiten de ogen voor de van alle kanten dreigende gevaren en leven voort alsof er geen wolken aan de lucht zijn. Daarnaast maakt de houding van hen, die de ogen geopend houden voor de onzekere toe komst en die in diepe bezorgdheid hun weg gaan, een heel wat meer soliede indruk. Toch is dit niet dc houding die de Christen past. Wij mogen er niet op los leven. Wij hebben acht te geven op de tekenen der tijden. Wij moeten al de krachten, die God ons schonk, inspannen voor de verzorging van ons gezin, nu en in de toekomst. Wij moeten van harte en met inspaning van al onze krachten meewerken om te komen tot be tere verhoudingen; voor de bloei en de welvaart van de plaats on zer inwoning; voor het welzijn van land en volk. Wij mogen en moeten zorgen. En de toenemende onzekerheid als gevolg van de spanningen van nationale en internationale aard, mag ons niet onverschillig laten. Maar toch mag er ook niet zijn, de pijnigende en ver lammende bezorgdheid, die alle levensvreugde bant en levens kracht ondermijnt. boord nemen, alsmede de serg. George K. Budge, 27 jaar. Boten van de Rijkswaterstaat brachten de eerste piloot, de 2e luit. B. C. Thornton, 26 jaar en de serg. Thomas Iraham, 27 jaar, binnen. Verder hebben ook de Breskens 14 en 18 alsmede de Walrus, ber gingsvaartuig te Vlissingen en het loodsvaartuig „Bruinvis" elk een slachtoffer aan land gebracht. Hun namen zijn serg. David Mayo, 22 jaar, captain C. J. Du- Vandaag vindt dan de abdicatie enige van Koningin Wilhelmina plaats, direct gevolgd door de aanvaar ding van de regering door Konin gin Juliana. Om half twaalf zal deze plechtigheid plaats vinden, waarna om vier uur Koningin Ju liana haar eerste rijtoer als zoda nig zal maken. Gisteravond hebben H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Ju liana en Z. K. H. Prins Bernhard een rondvaart door de geïllumi neerde Amsterdamse grachten ge maakt. Onder groot enthousiasme van het publiek. Gisteren overdag heeft de ko ninklijke familie de vlootschouw op het Buiten IJ bijgewoond, waaraan circa 1800 vaartuigen van allerlei aard deelnamen. Daarna viel de landsvrouwe, hoe wel zij zich niet vertoonde, op het paleis een spontane ovatie ten gisteren geopend. Gedurende twee dagen vindt in het Schuttershof te Goes de bloe mententoonstelling plaats, geor ganiseerd door de Goesse afd. van de Kon. Ned. M,ijvoor Tuinbouw en Plantkunde. In het voorjaar zijn aan de kinderen van de lagere scholen in Goes plantjes uitgereikt, die zij zelf hebben gekweekt en ver zorgd. Behalve de ongeveer 850 plantjes van de kinderen, die thans zijn tentoongesteld, is er op de expositie plaats ingeruimd voor de z.g. „ouderplantjes" en in zendingen van amateurs en bloe misten. De tentoonstelling die gisteren middag door de burgemeester van Goes, Mr W. C. ten Kate, werd geopend, trok al direct veel be langstelling. Zij is dan ook de moeite van het bezoeken ten vol le waard. De geurige bloemen weelde is smaakvol en keurig ver zorgd. In het midden van de gro te zaal prijkt, over een vijvertje met planten en vissen, een rustiek De vleesdistributie. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Borst, heeft minister Mansholt medege deeld, dat de huidige moeilijkhe den bij de vleesdistributie eens deels een gevolg zijn van het feit, dat vele veehouders het vee in de weiden houden, om het in gewicht te doen toenemen en anderzijds kon niet voldoende vlees en vee deel op deze laatste dag van Haar in het buitenland aangekocht regering. worden. te Lakenheath. Het was op re tourvlucht naar Wiesbaden in Duitsland en kreeg boven Neder land motorstoring. Ongeveer 40 minuten voordat hij als vierde uit het toestel sprong, was een der motorcylinders gesprongen en al len beseften toen, dat het er lelijk voorstond. Een vliegveld was ver uit de buurt en men moest wel handelen. Een brand, die aan boord uitbrak, kon worden ge blust, maar inmiddels had serg. Pelzer, de radiotelegrafist, reeds noodseinen uitgezonden, die door Schiphol en Valkenburg werden opgevangen. Van het vliegveld het instituut Valkenburg steeg onmiddellijk Staatssecretarissen. een Mitchell op om, zo nodig, as-De heren s c h a 1 k e r sistentie te verlenen. Even daar- 'Brandenburg (C.P.N. na werd nog geseind, dat de be- stre(jen de voorstellen als manning klaar stond per para chute het vliegtuig te verlaten. De Eerste Kamer heeft giste ren de behandeling der voor stellen tot herziening van de Grondwet voortgezet. Dhr Wendelaar - (V.V.D.) vroeg nadere inlichtingen om- van de en be- ge- richt tegen de arbeidersklasse. De heer Reyers (C.H.) ver klaarde voor het voorstel be treffende de nieuwe rechtsorde geen verantwoordelijkheid op zich te kunnen nemen. Hij vroeg of de overeenkom- de paritaire samenstelling der Unie gebrek aan besluitkracht zien, vergeten, dat men de Unie nooit mag zien in het vlak der nationaliteiten-tegenstelling, dus in het volkenrechtelijke vlak. Over de kwestie der 15000 ge vangenen op Java zeide spreker, dat de hieromtrent gepubliceer de berichten gebaseerd zijn op mededelingen van het bureau van de displaced persons in Batavia, dat reeds twee jaren is opgeheven. Spr. heeft om inlich tingen gevraagd en verklaart, dat deze zaak hem ter harte gaat. Het aantal van 15000 ge- troonsafstand werd z.h.s. aan genomen. Het voorstel betreffende het instituut van staatssecretarissen werd aangenomen met 45 tegen 3 stemmen. Het voorstel betreffende de burgerlijke staat van beleg werd aangenomen met 46 tegen 3 stemmen. Alle voorstellen zijn dus met de vereiste tweederde meerder heid aangenomen. gemaakt door leerlin gen van de Goesse Ambachts school. Ook de Goesse Aquariumver eniging heeft een stand ingericht. In de tuin van het Schuttershof wordt op de avonden van de ten- toonstellingsdagen geconcerteerd door plaatselijke muziekvereni gingen. Voor de volgende inzendingen werd een eerste prijs toegekend. „Ouderplantjes": Mevr. de Ron de met Geranium Bk uk Vesivius. Vrije inzending: Mevr. Hille- brandt-van Eenenaam met één jarige Begonia. Vrije inzending (snijbloemen): de heer P. Herfnes met dahlia's. Openbare School A: Lichte Coleus André Reneman, donkere Coleus Herman Engel- nioer, dubbeldonkere Begonia Ru- die Zandee, dubbele Begonia Jacq. Reijerse, Vlijtig Liesje Elfride Rijkse. Openbare school B: lste prijs Geranium Kitty Haas donk, enkele Begonia Anna Her- rebout, lichte Coleus Freddy Kru- ger, Fuchsia Nelly van Hekken, Geranium Kees Liplijn, Vlijtig Liesje Maarten Harinck, Begonia Annie de Pan. Hervormde school: don kere Coleus Corrie v. d. Peijl, lichte Coleus Ankie de Ronde, Be gonia Dieuwke ten Kate, dubbele Begonia Juul Mabelus, Vlijtig Liesje Jope Oele, Geranium Ria Merison. Bijz. School West wal: Begonia Piet Zandee, donkere Coleus C. Rozendaal, lichte Co leus Ada Hillebrand, Fuchsia's Marten Bosman, Geranium Joop v. d. Vegt. R.K. Jongensschool: Co leus W. Remeijnse, Vlijtig Liesje R. Zwartepoorte, Fuchsia G. Geij- sen. R.K. Meisjesschool: Ge ranium Paula Rijk, Begonia Ger- da van Luijk, Coleus J. v. Stee, Vlijtig Liesje Mia Westdijk. De wisselbeker, die vorig jaar in het bezit kwam van de Her vormde school, blijft in haar be zit. Zij werd n.l. gewonnen door één van haar leerlingen, Dieuwke ten Kate, wier Begonia de eerste prijs en met lof van de jury verwierf. Na een steeds ernstiger wor-, Bij vroeg of de overeenkom-j vangenen is niet in overeenstem demie ziekte is gisteren de voor- «Jen van Linggadjati en van dcrning met de inlichtingen waar- malige president van de Tsjecho- Renville na deze grondwotsher- over de minister than^ be- Slowaakse republiek Eduard Be- j ziening van de baan zijn en schikt. nes overleden. j keerde zich voorts tegen de re- j De koning der Unie zal een Benes heeft met Thomas Masa-publiek, met wie nooit een over- constitutioneel koning zijn, maar rijk, zijn leraar en voorganger, de eenkomst mogelijk zal zijn. Hij 'verdere details kan spreker nu Tsjecho-Slowaakse republiek ge-1 noemde de vrijwilligheid, zoals de niet geven. De Unie moet de regering die uitlegt, bandeloos- j hoge menselijke rechtsgoederen heid. waarborgen, maar over de wijze De mogelijkheid ener unie staat waarop kan en wil Nederland geenszins vast. Bovendien zijn niet alleen beslissen. Samen- de btonnen van dit ontwerp, o.m.1 werking op basis van voogdij is de overeenkomst van Linggad-niet meer mogelijk of wenselijk, jati zeer troebel. Hij gaf voorts als zijn mening De voorstellen werden ver- te kennen, dat geen deel van het dedigd door de ministers rijk buiten de Unie kan worden Drees. Van Maarseveen en Sassen, die speciaal de voorstellen betreffende de nieu we rechtsorde behandelde. Hij sticht. Van de stichting der republiek af was hij zeventien jaar onder verschillende regeringen onafge- gebroken minister van buiten landse zaken. Sinds 1935 was hij president van de republiek. Nicotine-vrije tabak van de bon. Met ingang van 4 September 1948 mag gedenicotiniseerde ta bak, dit is kerftabak, waaraan de nicotine geheel of bijna geheel is onttrokken, bonvrij worden ver kocht. Op de verpakking moet vermeld staan „gedenicotiniseerde mmers, achter de wolken schijnt tubnk' bonvrij de zon. ook -al kunnen geplaatst. Hierna werd gestemd over het voorstel betreffende de nieuwe rechtsorde. H. M. Koningin Wilhelmina heeft Woensdagmiddag een lange rijtoer door de hoofdstad gemaakt, waarbij Zij ook de Jordaan bezocht. In dit stadsdeel bestond zeer grote belang stelling en het publiek juichte de Vorstin enthousiast toe. De Koningin rijdt met de Prinses door de WillemstTaat. betreurde het door de heer Dit voorstel werd aangenomen Anema ingenomen standpunt, met 37 stemmen tegen 11. Het voorstel is geenszins vaag, i Tegen de leden der C.P.N., der er liggen duidelijke beginselen A.R. partij en het lid der C.H. aan ten grondslag, maar het j Unie, de heer Reyers. het de mag nu eenmaal geen afgewerkt j Het voorstel betreffende bouwwerk bevatten. Zij, die in salaris der Koningin na In verband met de troons bestijging van H. K. H. Prin ses Juliana, op Maandag 6 September, zal het „Zeeuwsch Dagblad" die dag niet ver schijnen. wij ze zon, niet zien. Als de mensen alles onzeker stellen en maken, dan blijft er toch voor wie gelooft de weten schap, dat de Here regeert. Dat er niets bij geval gebeurt, maar dat alle dingen ons uit Zijn Vaderlijke hand toekomen. Deze wetenschap, dit geloof, staalt onze kracht en doet ons bij alle onzekerheid gehoor geven aan de oproep tot lof aan God: Oorkonden voor Koningin en Prinses. De Staten van Zeeland hebben gisteren aan II. M. Koningin Wil helmina en aan H. K. II. Prinses Juliana een fraaie oorkonde aan geboden. De tekst van heide oorkonden is geschreven door de Griffier van de Stalen, dr B. D. II. Tellegen in Komt laat ons blij zijn in den [Heer. en vrolijk brengen dank en eer, gothieke letters, de Steenrots, die ms wil bewaren! j De oorkonde voor Koningin Hij is de bron van alle goe-M Wilhelmina is getekend door de Wij gaan Hem juichend tegemoet j Middelburgse kunstenaar Louis met lofgezang en spel der snaren.Heijmans, uitgevoerd op ge- Want sterk en groot is Isrels looid geitenvel en voorzien van de [God! wapens van Vlissingen, Middel- lot s aardnjks eind rijkt zijn burg, Veere en Aardenburg, als- [gebod;mede van het oude wapen van •ijn acnt gaat over alle goden.Oranje Nassau en van Zeeland. voor de Koningin is als volgt: (de oorkonde voor Prinses Juliana moet wegens plaatsgebrek in een volgend nummer opgenomen wor den) „Nu het ogenblik nadert, waar op gij het ambt, waarin gü ge durende zo vele jaren tot heil van ons volk en ons land werkzaam zijt geweest, gaat verlaten, willen de Staten der Provincie Zeeland niet achterblüven bij de velen, die zich geroepen gevoelen, in deze stonde uiting te geven aan de ge dachten en gevoelens, die hen be stormen. Velerlei lot is in de vijftig jaren van uw regering uw deel geweest: veel liefs werd U geschonken, veel leed bleef U niet bespaard. In dit alles heeft uw volk gedeeld, doch er is meer: gelijk het in dagen t_ i j j v1 ïfdooau til vuil titcianu. Cl lo lucci gtllJA Iltl III Uugtrll J nana rust 's werelds De oorkonde voor Prinsës Julianavan vreugde met zijn blijdschap de hoogste bergen te [grond; is door de hoofdcommies van de eeuwiger Prov, Griffie de heer J. M. Her- j [stond, togh op perkament getekend. ned "8 onder rijn geboden. De inhoud van de oorkonde tot U kwam. zo zocht het in da gen van droefheid en benauwenis zijn steun bij U. En die steun werd niet tevergeefs gezocht; in de donkere jaren van oorlog en bezetting, die nog zo kort achter ons liggen, was het uw woord, dat ons telkens weer mded en ver trouwen insprak, was het uw voorbeeld, dat ons sterkte in de overtuiging, dat uiteindelijk het recht zou zegevieren, dat uit de duisternis van de nacht de zon der vrijheid eenmaal weer met nieuwe luister zou verrijzen. Zeeland en de Zeeuwen gevoe len zich wel zeer bijzonder aan uwe Majesteit en Haar geslacht verbonden. Van het ogenblik af, dat uw grote voorvader, Prins Willem I, als Markies van Veere en Vlissingen zijn intrede deed in de Zeeuwse gemeenschap, is tus sen Zeeland en het Huis van Oranje-Nassau een band gelegd, die in de loop der eeuwen slechts versterkt kon worden. Dat ook uwe Majesteit het bestaan van die band heeft erkend en gewaar deerd, is ons gebleken bij de vele bezoeken, die uwe Majesteit on der zo verschillende omstandig heden aan óns gewest heeft ge bracht en waarbij gij, zo vaak helaas, uw moederlüke deelne ming en uw warm medeleven in het leed, dat ingezetenen van ons Maandag a.s. zullen tussen 12.30 u. en 13.00 u. in alle ge meenten de klokken luiden, om de bevolking kond te doen van de inhuldiging van Koningin Juliana. De 800 gemeentebestuurders, welke in Den Haag vergaderden hebben in hun samenkomst hulde gebracht aan Koningin Wilhel- gewest: had getroffen, tot uiting rljna De expres-trein van Can- deed komen. ton naar Kauloen is ontspoord. De plaats, die gij in het hart Er zouden onder de duizend pas der Zeeuwen inneemt, is wel nim-1 sagiers een driehonderdtal doden mer duidelijker gebleken, dat op te betreuren zijn. - Dat vliegen die gedenkwaardige 13de Maart 1945, toen uwe Majesteit in dit gewest voor het eerst na de be vrijding de vaderlandse bodem be trad. De herinnering aan die, voor het Zeeuwse volk onvergetelijke dag, moge ook voor uwe Majes teit nog lang een teken zqn van de grote plaats, die gij in het hart van uwe onderdanen hebt verwor ven. Het einde uwer zegenrijke werk zaamheid als Koningin der Neder landen is nabij, de avond des le vens gaat thans dalen. De verte genwoordigers van het Zeeuwse volk bidden U toe, dat de Aller hoogste U ook in de komende ja ren Zijn zegen moge schenken, dat de vrede, die alle begrip te boven gaat, uw deel moge zyn." nog niet zonder gevaar is, wordt de laatste dagen wederom bewe zen. Zo wordt thans weer een Australisch vliegtuig met 13 per sonen aan boord vermist. Het in de Congo vermiste Belgische vliegtuig is waargenomen in een woestijnachtige streek. De „Waterman" is gistermorgen met 1440 repatriërende militairen te Rotterdam aangekomen. De E. C. A. is een goede Sinterklaas. Naast 4 millioen dollars voor de aankoop van bevroren vlees heeft Nederland 5 millioen dollars ge kregen voor de aankoop van vliegtuigen. In 's Heer Arendskerke zal Zondag om 10 u. ds v. d. Waa voorgaan. In Lewedorp is om 9 u. leesdienst., Prinses Juliana zal vandaag de taak van haar Koninklijke Moeder overnemen. Het is een zware en hoogst verantwoordelijke taak die haar wacht. Daarom willen wij hier over nemen de woorden waarmee Koningin Wilhelmina, haar doch ter Prinses Juliana, bij haar een en twintigste verjaardag toe sprak aan het galadiner. „Zij het U gegeven, altijd weer te vinden die diepere een heid, die alle mensen samen bindt, die gij steeds gezocht hebt, en te leren anderen en U zelve te begrijpen en U in te leven in het tijdperk, dat voor U ligt; U zr het vertrouwen waardig te maken van Uw tijdgenoten en bovenal van ons dierbaar volk, aan welks geluk en welzijn ge eenmaal geroepen zult zijn Uw beste gaven en krachten te wij den. Wij weten zeer goed, geliefd kind, dat gij dit alles niet in eigen kracht alleen zult beproe ven; het is daarom dat wij met U heel Uw toekomst met oot moed en ontroering in het hart, doch met grote blijdschap en vertrouwen, leggen in die Va derhand, die Uw jonge leven tot hiertoe zo liefdevol bewaard heeft." Een Belgische visser heeft voor de Belgische kust nabij Westende, een haai waargeno men, die een lengte had van 10 meter. De autoriteiten zijn van dit feit op de hoogte gebracht. Robert Schuman, de Franse kabinetsformateur, lieeft presi dent Auriol gisteren medegedeeld dat hjj niet in staat is een nieuwe regering te vormen. Gisteren hadden de socialisten Schuman medegedeeld, dat zij geen portefeuilles in zijn nieuwe kabinet zouden aanvaarden. Hier op heeft Schuman gepoogd een kabinet zonder socialisten samen te stellen, doch dit stuitte af op de eisen, die de socialistische en republikeinse verzetsdemocraten stelden voor het aanvaarden van de portefeuille van binnenlandse zaken door Mitterand, vertegen woordiger van de ".Democratische en Socialistische Unie. Nadat Lecourt, lid van de M. R. P., het vormen van een rege ring van de hand had gewezen, zou de president Vine. Auriol, thans een radicaal, waarschijn lijk Marie, ontbieden voor over leg. Bij Kon. Besluit van 28 Aug. j.l. is met ingang van 7 Sept. a.s. benoemd tot gedelegeerde van het opperbestuur in Indonesië, Dr L. J. M. Beel, oud-minister presi dent. Op verzoek der regering zal Dr Beel zich reeds op 9 Sept. naar Indonesië begeven. Ofschoon het Kon. Besluit daaromtrent geen nadere aanduiding bevat ligt het, naar wij vernemen, in de be doeling, dat deze benoeming slechts van beperkte tüdsduur zal zijn. o Onderzeeërs oefenen in Zeeuwse wateren. Naar het A.N.P. verneemt, wordt er in de Roompot, de vaar geul tussen Walcheren en Noord- Beveland enerzüds en Schouwen- Duiveland anderzijds, een oefen tocht gehouden door Hr Ms on derzeeboot „Zeehond", die met Hr Ms onderzeeboot „Dolfijn", de jongste aanwinst vormt der Ko ninklijke Marine. Deze oefentocht geldt als een voorbereiding voor een grote tocht op 15 Sept. a.s., die de „Zee hond" met de „0-24" via Bonte Delgada op de Azoren naar Wil lemstad maakt. Het doel van deze reis is de bemanningen in de West indivi dueel en in verband te trainen bij tactische en lanceermanoeuvres en een aantal officieren een com- mandanten-cursu^ te doen vol gen. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt. Wisselende bewolking met en kele buien. Matige, in de kust streken krachtige wind, aanvan- keiyk tussen Zuid en West, later draaiende naar Noordwestelijke richtingen. Vrij koel weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1