Europa bezit veertien miliioen daklozen. NIEUWS Een lichtpuntje. Verkiezingen in de Republiek. Genieente-bsstuunlers bijeen te 's-Gravenhage. Eerste Kamer behandelt grondwets herziening. Handelsaccoord met de Bizone van Duitsland. Hervormde noodschoot te Goes in gebruik genomen. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Onder alle omstandigheden gehoorzaamheid jegens God. Straks Oostelijke mark in geheel Berlijn. Commissie van Drie ernstig ongerust. Mr Oud pleit voor gemeentelijke zelfstandigheid. Voldoende afzet voor gehele aardappeloogst. Alleen loyale Ameri kanen soldaat. Nederland levert o.m. 100.000 ton consumptie-aardappelen. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Daguiad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1040 Abonnementsprijs 3.75 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per m.ra. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 3 SEPT. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, VUssingen; Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, VUssingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 5.56 u., onder 1921 u. Maan op 6.56 u., onder 20.04 u. Hoogwater op Vrijdag 3 Sept.: Vlissingen: 2.14 u. 2.42 m„ 14.28 u. 2.44 m. Wemeldinge: 4.14 u, 2.04 m„ 16.36 u. 1.95 m. De internationale toestand is nog altijd weinig bemoedi gend. Aan de oorlog is een einde gekomen maar van een alge mene vrede kan nog niet worden gesproken. Met name de oplossing van het Duitse vraagstuk scheen onoplosbare moeilijkheden met zich te brengen, zodat de toe stand de laatste maanden meer malen hoogst gespannen was. Het stemt tot vreugde, dat in al deze donkerheid, een zij het klein lichtpuntje valt aan te wijzen. De vier militaire gouverneurs te Berlijn die maandenlang niet meer vergaderden, zijn weer bij elkaar gekomen en gepoogd zal worden aan de daar be staande onhoudbare toestand een einde te maken. Of dit pogen slagen zal moet worden afgewacht. Voor over dreven optimisme is er wat dit betreft, geen enkele reden. Het enige wat wij thans weten is, dat de militaire gou verneurs de mogelijkheid van een technische regeling van het muntvraagstuk te Berlijn onder de ogen zien. Dat is zeer weinig. Maar het is ook veel, omdat er nu althans een kans is, dat inzake de nete lige geldkwestie overeenstem ming zal worden verkregen. Mocht dit gelukken, dan is er tevens de mogelijkheid het ge hele Duitse vraagstuk tot een oplossing te brengen en de be sprekingen over de daarmee samenhangende kwesties te be ginnen. De weg naar een algemene vrede is nog ver. Hier liggen tal van voetangels en klemmen. Er zijn tegenstrijdige belan gen en er is een diepgeworteld wantrouwen in eikaars bedoe lingen. Er is dus nog geen reden om te juichen. Maar er is-althans enige hoop, dat het tenslotte toch nog gelukken zal een uit weg uit de moeilijkheden te vinden en een duurzame vrede te verzekeren. Moge het de Koning der Koningen en de Here der Heren behagen, de harten van de machthebbers, ook als zij naar Hem niet vragen, tot hartelijke samenwerking te neigen, en zo het gevaar van een nieuwe oor log van Europa en de gehele wereld af te wenden. Op de twaalfde dag van het congres van de kerken te Am sterdam, is het vluchteUngenprobleem behandeld. Het bleek, dat in Europa momenteel veertien milUoen dak- en staatlozen zyn! De toestanden in duizenden gezinnen, vooral in Duitsland, zjjn meer dan verschrikkelijk. Het congres kwam voorts tot de conclusie, dat gehoorzaamheid jegens God onder alle omstandigheden van buiten mogelijk blijft economische voordelen van hen, die de meeste macht hebben in de economische instellingen. Met het rannort over de maat- Na uitv(>eri^e behandeling van PPde sociale functie van de kerk, Een tweetal belang wekkende rapporten. schappelijke verwarring ging de rannnrt tpnsiotte tot .ié ....mhl.. -irit heteeen niet KOmt net opport tenSlOtti! tOt de Er bestaat nog slechts weinig twjjfel, dat eerlang de Oostelijke mark als enige valuta te Berlijn zal gelden, - voorts dat de con trole, die aanvankelijk door de Westelijke mogendheden is geëist, in. werkelijkheid niet meer dan toezicht zal wezen. Als tegen prestatie van de Russen wordt het verkeer van Berlijn naar het Westen weer vrij gegeven. Do vier militaire gouverneurs van Duitsland hebben thans voor de tweede maal vergaderd. In geallieerde kringen verluidt, dat dn militaire gouverneurs ver- stellen, dat er conflicten zijn tus- assemblee accoord, hetgeen niet wegnam, dat er een langdurige discussie over plaats vond. Dit belangrijke rapport omvat 28 punten, ondergebracht in zes hoofdstukkende maatschappe lijke verwarring, economische en politieke organisatie, de verant woordelijke maatschappij, com munisme en kapitalisme, de so ciale functie van de kerk en een conclusie. „De wereld van vandaag", al dus het rapport, „ondervindt een sociale crisis van ongekende af metingen. De diepste wortel van deze verwarring is de weigering van de mens in te zien, dat zijn verantwoordelijkheid tot God bo ven zjjn trouw aan een aardse ge meenschap staat en ook boven ge hoorzaamheid aan welke wereldse macht dan ook. Twee belangrijke factoren dra gen bij tot de crisis van onze tijd. Een er van is de enorme machts concentraties, die bij het kapita lisme hoofdzakelijk het econo misch terrein beheersen en l>jj het communisme zowel het econo misch als het politiek terrein. De tweede factor is, dat de maatschappij als geheel meer dan vroeger zichzelf regelt en contro leert. Dit leidt tot machtsconcen traties. Door de techniek leert de mens de natuur te beheersen, hij krijgt de nieuwe mogelijkheden voor vernietiging zowel door de oorlog als door het ondermijnen van.de natuurlijke grondslag van de maatschappij: het gezin. Het is niet absoluut noodzakelijk, dat de maatschappij aan de onbe heerste groei van de techniek ten gronde zou gaan. De christelijke kerk heeft de grote verantwoor delijkheid de mens een persoon lijker leven te geven'binnen deze technische maatschappij." COMMUNISME EN KAPITALISME. De christenen behoren zich af te vragen waarom het commu nisme in zijn moderne totalitaire vorm de grote massa overal ter wereld zo aanlokt. Het is een grote menselijke tragedie, dat zoveel van wat goed is in de motieven en aspiraties van vele communisten, veranderd is in een kracht, die nieuwe vor men van onrecht en onderdruk king met zich meebrengt. De christenen aldus het rapport moeten erkennen, dat vele ker- conclusie, dat gehoorzaamheid jegens God onder alle omstandig heden van buiten mogelijk bljjft. De internationale wanorde. Een andere sectie heeft de pa en Azië. Toen de oorlog tot het verleden behoorde, zat men plotseling met negen miliioen daklozen. Met enorme kracht is er gewerkt om deze lieden een woonplaats te verschaffen. Na drie jaar zijn er tenminste zeven milioen personen „weggewerkt". Daarmede was de ze erfenis van Hitier grotendeels opgeruimd. Middelerwijl kwamen er nu door oorzaken van poli tieke aard weer millioenen dis placed perspns bij, zodat Europa thans met veertien miliioen dak en staatlozen zit opgescheept. o De Jubileumfeesten in Amsterdam. NATIONAAL HULDEBLIJK AANGEBODEN. Gistermorgen heeft Koningin Wilhelmina de viee-voorzitter van kwestie kerk en internationale de Raad van State, Mr F. Bee- wanorde behandeld. In het rap- laerts van Blokland, de burge- port van deze sectie wordt aan- meesters van Amsterdam, Rot- bevolen, dat de Wereldraad een terdam en Den Haag en meerdere verklaring aflegt, dat alle chris- J autoriteiten ontvangen voor het tenen verplicht zjjn een positief aanbieden van het nationaal hui standpunt in te nemen tegenover debljjk. de internationale wanorde. In het I De Koningin zeide, dat het rapport wordt voorts er op aan-haar zeer had getroffen, dat het gedrongen, dat de 150 kerken van gehele volk in al zijn gezindten 42 landen, opgenomen in de We-aan dit huldeblijk had bijgedra- reldraad, in georganiseerd ver-1 gen. band optreden, terwjjl deze tjjd j Gisteren heeft Amsterdam- zeer kritiek wordt genoemd. Oost H. M. de Koningin kunnen De hoop van de voorbije oor-begroeten op haar rijtoer door dit logsjaren op vrede, is vernietigd, stadsdeel. Het is niet gelukt een systeem teVerder vond gisteren op het vinden om een blijvende vrede te verkrijgen, ondanks het feit, dat millioenen hier naar snakken. Men vraagt zich in grote vrees af wat de toekomst bieden zal. Bij de discussies, die aan de op stelling van het rapport vooraf gingen, was het voornaamste pro bleem of oorlog ooit rechtvaardig kan zijn. Het bleek niet mogelijk ten aanzien van deze vraag over eenstemming in de sectie te be reiken. In het rapport is een zestal re soluties opgenomen betreffende vluchtelingenproblemen in Euro- nen. Binnenhof te Den Haag een spon tane huldiging plaats van H. M. Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana, welke georganiseerd was door de tentoonstelling „De Ne derlandse vrouw". De drie Prinsesjes hebben gis terochtend op een bootje van de waterpolitie een tochtje van circa anderhalf uur door de grachten en havens gemaakt. Naar wij vernemen zullen H. M. Koningin Julinana en Prins Bernhard het stadionspel „Sport- fantasie" op 4 September bijwo- Soekarno heeft een wetsontwerp getekend voor het houden van algemene verkiezingen in het Republikeinse gebied van Indonesië. Deze verkiezingen hebben tot doel een parlement te kiezen, dat in de plaats zal komen van het huidige voorlopige parlement, dat bestaat uit aangewezen leden. Het wetsontwerp voorziet er in, sloten te zijn en is gerechtigd te dat 300.000 mensen één afgevaar- vechten voor de verwezenlijking digde naar dit nieuwe parlement zullen kunnen sturen. Ter be scherming van de minderheid, al dus Antara, behoudt de president zich het recht voor leden aan te wijzen: één Chinees ter vertegen woordiging van 100.000 Chinezen, één Arabier voor elke 40.000 Ara bieren en één Indo-Europeaan voor 25.000 Indo-Europeanen. Een woordvoerder van de Com- ken verwikkeld zijn in vormen missie van Goede Diensten heeft van economische onrechtvaardig- gezegd, dat „indien de politieke heid en rassendiscriminatie, die gunstige voorwaarden vormen voor de groei van het commu nisme. De kerk moet ook duidelijk zocht Is hun rapporten indien mo gelijk binnen een week de diplo maten te Moskou te doen toeko- mey Cp het ogenblik wordt wel al gemeen de opvatting gedeeld, dat de taak van de rfiilitaire gouver neurs begrensd is tot dc uitwer king van de technische bijzonder heden over een probleem, waar over men het te Moskou prin- cipiëel eens is geworden. sen christendom en kapitalisme. De ontwikkeling van het- kapita lisme is van land tot land anders en dikwijls is de uitbuiting der arbeiders die karakteristiek was voor het vroegere kapitalisme, verbeterd door de invloed van vakverenigingen en sociale wet geving. Het kapitalisme evenwel aldus het rapport vertoont de neiging de menselijke behoefte ondergeschikt te maken aan de Ruim achthonderd gemeente- men en in gemeentelijke kringen Iijke afgevaardigden woonden gis- algemeen gunstig ontvangen, teren de algemene vergadering by t De winst van de noodregeling van de Vereniging van Neder-is, dat in de vorm van een vast Iandse Gemeenten, die te 's-Gra-j percentage van bepaalde rijkbe- venhage onder voorzitterschap lastingen aan het gemeentefonds van Rotterdams burgemeester Mr vast inkomsten zijn toegewezen, P. J. Oud, gisteren plaats vond en vandaag voortgezet wordt. De tweede dag van de algemene vergadering van de Vereniging van Nederlandse gemeenten, dus vandaag, zal gewijd zijn aan de herdenking van het regeringsjubi leum. Bij de opening van de ver gadering, gisteren, heeft de voor zitter Mr Oud, een overzicht ge geven van de voor de gemeente lijke bestuurders belangrijkste gebeurtenissen van hét afgelopen Thans is de commissie doende de verschillende suggesties t.a.v. een definitieve regeling te onder zoeken. DE POLITIE. Wat de politie betreft, deelde de voorzitter mede, dat de ge meenten zich op dit punt ernstig tekort gedaan voelen, omdat hier over geen overleg heeft plaats ge vonden. De minister van binnen landse zaken wil deze kwestie op nieuw laten onderzoeken. wapenstilstandsonderhandelingen van haar eigen ideaal:- onafhan kelijkheid van geheel Indonesië. Naar aanleiding van de eis der Nederlanders om ee st de inte rim-regering te vestigen, zei Hat- ta, dat de republiek bereid was in dit opzicht mee te werken, indien de interim-regering een nationaal karakter zal dragen. Hatta merkte voorts op, dat „de sterke positie van de repu bliek in het buitenland ondermijnd wordt door de interne chaos, wel ke veroorzaakt wordt door toe- niet binnenkort hervat worden, de nemende controversen op politiek Commissie de toestand met grote gebied". ongerustheid ziet. De toestand isTen aanzien van de politieke zo, dat deze te vergelijken is met omzwaai van het democratisch Jaar- I De heer Oud z'eide, dat in een In zyn rede bracht de heer Oud gedecentraliseerd bestuursbestel in herinnering, dat het bewustzijn geen gecentraliseerde politie past. van de grote betekenis van een De zelfstandigheid van burge zelfstandig gemeentelijk leven ij meester en gemeente komt hier- alle gemeentebestuurders zeer levendig is, doch dat zij er niet minder van doordrongen zijn. dat de gemeentebesturen, door hard nekkig vast te houden aan het oude, de zaak der zelfstandige ge meente slecht zouden dienen. Naar nieuwe vormen van auto nomie zal moeten worden ge-, streefd. DE FINANCIëN. Twee zaken waarin de zelf standigheid van de gemeente in het bijzonder tot uitdrukking door in 't gedrang. Geldt met betrekking tot poli tie en wederopbouw een streven naar decentralisatie, daartegen over zijn er andere waar zich een meerdere unificatie bezig is te voltrekken. Mr Oud wees hier in 't bijzonder op het bezoldigings- vraagstuk, en maakte onderscheid tussen bestuurshuishouding en economische huishouding. By meerdere gemeentelijke zelfstandigheid, zullen er voor de --- kleinere gemeenten moeilijkheden komt, noemde de heer Oud, de komen; de weg der samenwerking financiën en de politie. zal hier tot de oplossing der moei- Betreffende de financiën zag de lijkheden kunnen leiden. heer Oud reden tot verheugenis. Het voorstel tot het treffen van een noodvoorziening Is door de re gering in hoofdzaken overgeno- Na afloop van de vergadering ontving het gemeentebestuur van 's-Gravenhage de leden in het Stedelijk Museum. de tijd voor de ondertekening van de Renville-overeenkomst". In antwoord op vragen zei de woordvoerder, dat de Commissie besloten had in de nabije toekomst de Veiligheidsraad op de hoogte te brengen en dat na de aan komst van de Commissie in Ka- lioerang met de opstelling van het verslag begonnen zal worden. Op de vraag, hoe het mogelijk was onderhandelingen te voeren, indien de beide partijen de vei ligheid van de andere delegatie niet kunnen waarborgen, zei de woordvoerder van de Commissie: „Het is niet nodig, dat de twee partijen elkaar zien, daar over eenstemming mogelijk is, indien de Commissie tussen Batavia en Kalioerang vliegt". Verklaring van Hatta. Hatta, de republikeinse pre mier, heeft verklaard, dat het ka binet de laatste zeven maanden door verschillende psychologische factoren belemmerd is in de uit voering van het nationalisatie- en opbouwprogramma. Ten aanzien van de buitenland se politiek verklaarde Hatta, dat het standpunt van de regering is, dat de republiek geen onderwerp mag zijn van een internationaal politiek conflict. Zij dient vastbe- front zeide hy: „Van voorstander werd dit een tegenstander van Linggadjati en de Renville-over eenkomst". Tot hen, die thans overlopen tot het communisme, zei Hatta, dat in het huidige stadium de In donesische vrijheidsstrijd dient te worden verwezenlijkt van natio nalistisch standpunt uit, hoewel de structuur van de gemeenschap dient te worden opgebouwd vol gens socialistische richtlijnen. Socialisten gaan niet met Schuman in zee. De Franse socialistische partij heeft besloten niet deel te nemen aan de regering, die Schuman zal vormen. De "socialistische parlements- fractie kan haar goedkeuring niet hechten aan een gedetailleerde versie van Schuman's economisch program. Slechts vijf van de 100 leden der socialistische fractie stemden voor deelneming, twee onthielden zich van stemming, de rest stemde tegen, omdat Schu man de loonsverhogingen niet aanvaardt, die zij eisen. Schuman heeft medegedeeld, dat hy een regering zou samen stellen zonder de socialisten. (Van onze Haagse redacteur.) Door de overvloedige aard appeloogst van dit jaar bestaat er in verschillende landbouw- kringen ongerustheid over de vraag of er voor dit product wel een lonende prijs zal kunnen worden verkregen. Naar wij van de Stichting voor de Landbouw vernemen, behoeft er van ongerustheid geen sprake te zijn. De Stich ting is er van overtuigd, dat er voor de gehele aardappeloogst voldoende afzet zal zijn. De uit voer van aardappelen naar ver schillende landen is reeds gere geld, terwijl onderhandelingen worden gevoerd met de Weste lijke bezettingsautoriteiten in Duitsland om naar dit land aardappelen te exporteren. Waarschijnlijk zal het gehele af- zet-oversehot hierheen kunnen worden uitgevoerd. Uiteraard zal deze export de prijs voor aard appelen gunstig beïnvloeden. De Stichting voor de Landbouw ad viseert de boeren dan ook thans de aardappelen niet tegen af braak-prijzen te verkopen. De opheffing van het veevoe derverbod is eveneens een stap in de goede richting. Het Land bouw Economisch Instituut heeft berekend, dat het verbruik van aardappelen als veevoeder gun stige financiële resultaten ople vert. De „Dienst van kleine boe ren", die ressorteert onder het ministerie van Landbouw heeft zich bereid verklaard de bouw van aardappelstomers te subsi diëren. o Het Europees parlemen tair congres. Het Europees parlementair congres te Interlaken heeft een Brits-Frans-Deens voorstel aan vaard, slechts aanbevelingen te doen voor oprichting van een Europese Assemblee, die zich met het tot stand brengen van een Europese Unie zal bezig houden. Het congres aanvaardde verder een bepaling, dat de Europese unie allereerst gevormd zal wor den door de landen van het plan- Marshall. Dit zou echter niet la tere aansluiting van andere lan den verhinderen. o Spoorlijn tussen Helmstedt en Maagden burg hersteld. Het onder Franse controle staande blad „Kurier" heeft be richt, dat het baanvak Helmstedt Maagdenburg op de spoorlijn naar Berlijn, geheel is hersteld j Uitdrukkelijk zeide en onmiddellijk voor het verkeer kan worden geopend. „Technische moeilijkheden" op dit baanvak zijn destijds door de Sowjets offi cieel als reden voor de sluiting opgegeven. Gerbrandy had moeten voorkomen. In de gisteravond gehouden vergadering van de Eerste Ka mer kwamen aan de orde de voorstellen inzake de herziening van de Grondwet. Nadat enkele sprekers het woord hadden ge voerd, werd de vergadering tot hedenmorgen verdaagd. De eerste spreker, de heer Ane- ma (A.R.), betoogde, dat he{ voorstel tot herziening van de grondwet onduidelijk is en wel omdat in dit voorstel twee geheel verschillende concepties der Unie, n.l. die van de K.V.P. en van minister Jonkman, onharmonieus samengesmolten zijn. Na dit, noemde de heer Anema het pari tair karakter der Unie, dat vol gens hem de besluitvaardigheid van het Uniegezag verlamt, een bezwaar. En deze twee bezwaren, dwingen hem het voorstel tot re constructie van het koninkrijk af te wijzen. De heer Pollema (C.H.) wilde zich niet verdiepen in de afgelo pen periode, waarin z.i. grote be leidsfouten gemaakt zijn. Spr. zei de, dat de verantwoordelijkheid op Prof. Gerbrandy rust. Deze voor de Londense noodbesluiten heeft niet de energie opgebracht om onmiddellijk na de oorlog con- stituele voorzieningen te treffen, waardoor het noodparlement en de regering-Schermerhorn Neder land bespaard waren gebleven. De waarborgen voor de alge mene menselijke rechten in Indo nesië moeten verzekerd zijn, wil men bij verdergaande hervor mingsvoorstellen niet op onover komelijke bèzwaren in de Staten Generaal stuiten, aldus spr. Over het vraagstuk betreffende de positie van de kroon in de Unie en het gezegde in de M. v. A. op dit punt, was de heer Poi- lema niet enthousiast. Hy sprak de hoop uit, dat de minister in zijn mondeling antwoord alsnog duidelyk zal zijn. De heer Kropman (K.V.P.) meende, dat de voorstellen ver dienen te wórden aanvaard. Hij zag in de ontwaking van de Azia tische volken en culturen een ge lukkig verschijnsel, dat Neder land met vreugde moet begroe ten. De voorgestelde herziening kan volgens spr. niet verder gaan dan het aangeven van algemene richtlijnen. De heer Molenaar (V.V.D.) verklaarde zich door de Memorie van Antwoord betreffende de kwestie der politiek der voldon gen feiten, volkomen bevredigd. hij, dat hy zijn tevredenheid met de uitlatin gen van de ministers Drees en Sassen in de Tweede Kamer be treffende'het Indië-beleid. Hij gat echter aan de regering het advies in haar uitlatingen niet te kort en te sober te zijn. Nadat de heer Jonkman (Arb.) de argumenten van de heren Mo lenaar en Pollema als zou het karakter van het huidige rege ringsbeleid anders zijn dan de vo rige, had bestreden, zeide hij de houding van de C.H.U. en V.V.D. fracties sympathieker te vinden, omdat zij deze houding laten be palen onder invloed der feiten en gebeurtenissen in Indonesië. Spre ker vroeg nog aan de regering de aandacht voor de mogelijkheid om op basis van het nieuwe art. 209 wijziging te brengen in de status van Aruba. De invloed van de stuw-groep wordt naar zijn oor deel in Nederland sterk over schat. Volgens haar statuten is toch het doel de bapd van Indië met Nederland te bestendigen. Voor de vergadering verdaagd werd kwam nog de heer Kerstens (K.V.P.) aan het woord, die als basis van de politiek tegenover Indonesië slechts het toestaan van de onafhanke.ijkheid zag. Volgens spr. behoort Indonesië opgenomen te worden in de rij van onafhankelijke volken, het geen thans in de wet wordt vast gelegd. De buitenlandse politiek van Indonesië, dat volgens de heer Kerstens zeer spoedig een eigen buitenlandse dienst moet hebben, moet steunen op de de mocratische beginselen der West- Europese volkeren. O Het departement van Denfensie van de V.S. onderzoekt de moge lijkheid, de werving voor de strijd krachten zodanig in te richten, dat de inlijving van communisten wordt vermeden. Alle nieuw opgeroepenen zowel als de in dienst zijnde militairen, zullen nagegaan worden of zij communisten of „meelopers" van dezen zijn. Hooggeplaatste officie ren verklaarden, dat „alleen loyale Amerikanen" zouden mo gen dienen. het toekomstige beleid van deze Kroningsmantel gereinigd en gemoderniseerd. Het. bontwerkers atelier Velt- man te Utrecht staat momenteel onder strenge politie-bewaking, omdat men daar de kostbare kro ningsmantel onder handen heeft. regering met betrekking tot In-1 Alvorens Koningin Juliana de donesië critisch en objectief zal beoordelen. Spreker heeft de in druk, dat deze regering de zaken krachtiger aanpakt. Hij betuigde Na drie jaren moeizame po gingen van beide kanten is thans eindelijk een handels overeenkomst tussen Nederland en de Brits-Amerikaanse zone van Duitsland tot stand ge komen. Hiermede is de grondslag ge legd voor een gezond herstel van het handelsverkeer met onze oostelijke buur. De ont wikkeling van de economische samenwerking binnen Europa, in het kader van het zgn. plan Marshall en het streven der autoriteiten in de Bizone en in Nederland deze samenwerking miliioen, incl. een aanmerke lijk bedrag .voor transport diensten. De Bizone zal aan Nederland leveren voor rond f 230 miliioen, waaronder de steenkolen voor rond f 75.5 mil iioen. Van de door ons land te le veren goederen kan medege deeld worden, dat voorzien is in een levering van 100.000 ton Consumptie-aardappelen en van 12.000 ton pootaardappelen. De mogelijkheid bestaat dat dit laatste contingent nog wordt uitgebreid. Nederland zal met betrekking tot de uitvoer van machinerieën, o.m. machine rieën voor de bakkerij-industrie aan de Bizone leveren. De Bizone zal behalve kolen nog leveren machinerieën van zoveel mogelijk te laten slagen, ullerlei soorten, kranen, volks- heeft er aanzienlijk toe bijge-1 wagens en onderdelen voor mantel om de schouders kan han gen, was het nodig dit statiege waad te reinigen en te moderni seren. Tengevolge van de lange opberging in bederfwerende stof fen was het hermelijn totaal ver geeld, terwijl het dieprode fluweel zijn glans had verloren. De gouden sieraden waren dof en zwart geworden en hier en daar was de stof toch door de tand des tijds aangetast. Dank zij de hulpmiddelen der moderne techniek, zo meldt de „Nederl.", is het mogelijk geble ken de verkleuringen weg te wer ken. Het gewaad straalt nu weer in zijn oude glorie, doch thans worden enkele verbeteringen aan gebracht. Zo worden de rechte hoeken aan de voorzijde afgerond en de ouderwetse en weinig fraaie haaksluiting zal door een onzicht bare sluiting worden vervangen. dragen, #dat de huidige overeen komst is opgetrokken op een brede basis. De grondslag van de overeenkomst is uitwisseling van voor beide partijen nuttige artikelen, zonder dat daarbij, zoals vroeger wel eens het ge val is geweest, de altijd enigs zins betrekkelijke maatstaf van „essentialiteit" is aangelegd. Op deze wijze zijn lijsten van contingenten tot stand gekomen, welke voor Nederland een uit voer voorzien van rond f 181 I automobielen, rijwielonderdelen •Uitbreiding schoolruimte was noodzakelijk. Het aantal kinderen dat de Hervormde lagere school bezoekt, is de laatste jaren zo toegenomen dat uitbreiding reeds lang nood zakelijk was. Een mogelijkheid om een vleugel aan de school te bouwen, kon wegens de beperkte ruimte van het terrein niet ver wezenlijkt worden. Men is daarom overgegaan tot de bouw van een noodschoot in de Tulpstraat. Gis teren is in een daartoe belegde bijeenkomst deze noodscbool offi cieel geopend. Na de opening van de bijeen komst dankte de voorzitter van het schoolbestuur, ds Odé, de wet houders Buis en Van Melle, als vertegenwoordigers van de ge meente voor de buitengewone sa het onderwijs inderdaad een voortdurende zorg. Verder ver welkomde de Odé de vertegen woordigers van de Ned. Herv. kerk te Goes, ds Boerlijst en de heer Maartense, en de heer Kui per, inspecteur van het l.o., die hij dank bracht voor zijn uitste kende medewerking. VOEDINGSBODEM VOOR HET EVANGELIE. Volgens de voorzitter was de bloei waarin de Hervormde school zich verheugt het gevolg van de uitstekende verhoudingen die er heersen; maar dit is niet het be langrijkste, achter de bloei van de school staat de overtuiging van de ouders dat men zy'n kind het beste, het Evangelie, niet onthou den mag. Hij eindigde met de be de, dat de school mag zijn een voedingsbodem, waarop het zaad menwerking bij de uitvoering van j rijkelijk gestrooid wordt en ook de plannen. Voor de gemeente is I vrucht zal dragen. Na de pauze wensten de heer Kuiper en de heer Buis, bij ont stentenis van de burgemeester en de wethouder van onderwijs, het schoolbestuur geluk. Hoewel de laatste geen voorstander van christelijk onderwijs is, had hij toch gaarne evenals alle leden van het college van B. en W. en de raad, volle medewerking ver leend. Ds Boerlijst bracht de ge lukwensen van de kerkeraad van de Ned. Hervormde gemeente over. Nadat de bijeenkomst gesloten Met grote eer is „een van de meest geliefde zonen van het volk der Sowjets", Zjdanof begraven. Marshall heeft een herziening van de geallieerde herstelbeta- lingspolitiek in West-Duitsland aangekondigd. Door de bemid deling van vertegenwoordigers der V. N. zijn Arabieren en Joden het eens geworden over een uit eindelijk staakt-het-vuren te Jeru zalem. Voor het eerst sinds 17 jaar zullen in November in Span je gemeenteraadsverkiezingen worden gehouden. Schacht is in vrijheid gesteld. Hij heeft veel De „Piet Hein" hersteld. De torpedobootjager „Piet Hein" heeft gistermiddag, na op de werf van de Kon. Mij. „De Schelde" hersteld te zijn, de ha ven van Vlissingen verlaten en koers gezet naar Amsterdam. De „Piet Hein" zal deelnemen aan de vlootschouw aldaar ter gelegenheid van het inhuldigings- feest. o Kleine sluis te Hans- weert in gebruik genomen Zonder enig ceremoniëel en totaal onverwachts is gisteren morgen de kleine sluis te Hans- weert in gebruik genomen na een reparatie, welke ongeveer vier jaar liceft geduurd. Het eerste schip, dat deze sluis bin nenvoer, was het motorschip „Morgenster". D E BILT ZEGT: Koel weer. Wisselende bewolking met en kele plaatselijke buien, voorname lijk in het Noordwesten van het land. Matige, in de kuststreken tijdelijk krachtige of harde wind was bezichtigden de aanwezigen1 voor om ze aan te nemen. De het gebouw. Do barak, die uit toestand van Benesj zou verer- tussen Zuid en Zuidwest, draaiend .aan gewicht verlorenNu heeft naar west tot Noordwest. Koel de E.C.A. 8.756.000 dollar aan Nederland toegewezen, voor het financieren van industriële en landbouwproducten. Hoe be staat het! Het Russische consu laat heeft aan mevr. Kosenkina een cheque van 250 dollars ge zonden. Deze voelt er echter niets Rotterdam is gekomen, is eigen dom van de gemeente Goes en zo danig verbouwd, dat zij het ka rakter heeft van een semi-perma- nente noodschool. De school die een sobere maar verzorgde indruk maakt, bevat drie leslokalen, die in totaal 132 kinderen kunnen be vatten. Men heeft met de groei van de school rekening gehouden, zodat voorlopig een honderdtai kinderen de school zullen bezoe ken. gerd zijn. Bij de aankomst van de Comm. van Goede Diensten te Djocja heeft de jeugd luidruchtig gedemonstreerd. In Frankrijk hebben weer duizenden arbeiders het plan om te gaan staken. Top Naeff, de bekende schrijfster, is benoemd tot officier in de kroonorde van België. En ten slotte: het kankerfonds, het na tionaal huldeblijk aan Koningin Wilhelmina is de miliioen reeds ver gepasseerd. Nagek. Advertenties. Heden behaagde het de Here uit ons midden weg te nemen, onze in nig geliefde Vader, Be huwd-, Groot- en Over grootvader, PIETER ZUIJDWEG, in de gezegende ouder dom van 81 jaar. Uit aller naam: WILH. ZUIJDWEG. Schore, 2 Sept. 1948. De begrafenis zal plaats hebben op Maandag 6 September a.s.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1