Met de „Ndrma Maria" de Noordzee op. D]rovinci^/»i BENTLEYs GEWETEN Van een kennismaking die wel en één die niet meeviel Voorstellen inzake Grondwets herziening. West-7eenws-yiaamse Brieven. Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Bezorgd heid over de houding der republiek. xxxiv. De Zeeuwen wonnen met 5-2 van de Belgen. „GOEDE MAATJES MET MALSE MAATJES" (L). Ik maakte voor het eerst met haar kennis op de Trawlerkade in IJmulden! Ik kende alleen haar naam „Norma Maria", en eer lijkheidshalve moet ik erkennen, dat mijn verwachtingen ten aan zien van haar omgekeerd evenredig waren aan de eerste indruk welke deze wjjds-klinkende woorden op m(j hadden gemaakt. I och viel dat mee. Want toen ik daar aan de Trawlerkade, waarover af en toe vlagen van sentimentele harmonie».muziek uit een havenkroeg zich vermengen met de doordringende vislucht welke er dag en nacht hangt, de IJM 6 gemeerd zag liggen, bleek mij al gauw dat deze stoomtrawler mee een van de grootsten was welke de vissersvloot van IJmuiden telt; en dat zjjn er toch altijd nog een stuk of dertig. En verder viel ook alles mee, met vragen; de levendige Arie tot op zekere hoogte. De kennis- j kreeg geleidelijk minder belang- making met schipper Engel Zwart stelling voor wat er om hem heen kon ik mij moeilijk hartelijker gebeurde en waarschijnlijk wat hebben voorgesteld; hij was een meer voor de minder prettige evo luties in zijn maagstreek Maar zij waren amper twee uren buitengaats of Neptunes klopte ook bij mij aan om zijn tol te heffen; ik had er op gerekend en gaf gul Neen, ik voelde mij toen alles behalve goede maatjes met de malse maatjes waarvan wij er overigens nog niet een hadden ge vangen; ik liet mijn juist uitge pakte bord en bestek onaange roerd, en keek veelal van over de railing maar naar de zee, zonder veel water te zienDe mees ter kwam het eerst belangstel lend (en sarcastisch, meende ik) informeren hoe het ging en zei korte, gezette IJmuidenaar met een gezellig „buikje" en 'n harte lijke brede iach. Vanaf zijn 14de jaar al was hij metterdaad ver trouwd geworden met de baren; nu is hij er 43, zodat U gevoege lijk van mij moogt aannemen, dat hij zo het een en ander afweet van zee, wind, schepen en vis. Wat later, nog voordat de „Nor- ma Maria" de steven zeewaarts wendde, zag ik voor het eerst de overige 15 „koppen" van de be manning, aan wie mede het schip (en ook ikgedurende de ko mende tien dagen zou zijn toever trouwd Daar was de stuurman, een ka rakteristieke bonk van een zee man met een markante, vierkante kop; gedurende de oorlogsjaren had hij in dienst van de geallieer de koopvaardij gevaren, evenals de „meester", de machinist, met zijn eeuwige petje op en een siga ret („Alleen zwarte van Nelle, hoor!") tussen zijn tanden. En, om in stijl te blijven, dan waren er de matrozen Maarten en Klaas, twee „Derpers" (zoals de vissers de Egmonders slechts kennen) die Eén onzer medewerkers heeft bijna tien dagen doorgebracht aan boord van de IJ.M. 6, een trawler, welke kortelings op de Noordzee ter haringvangst uitvoer. Hij heeft zijn impres sies van het harde, «lies be halve romantische leven van de vissersbevolking aan onze Westerstranden weergegeven in een drietal artikelen, waar van het eerste hiernaast staat afgedrukt. er weinig hoopgevend bij, dat „het toch maar een onschuldig briesje was"; een paar matrozen kwamen moed inspreken en de kok verze kerde mij geruststellend, dat „hij me er gauw bovenop zou bren gen". Tenslotte ben ik, moe van de raad-, hoop- en moedgevende stemmen, maar „te koy ekropen" doch pas tegen de avond „had de slaep mijn wacker oogh beslopen". Een dikke vier en twintig uur later, toen de eerste haringen spartelend aan dek lagen, voelde ik mij opknappen en durfde ik via teen, de kok, tot Neptunes de uit daging te richten: „Geef mij eens een zoute!" Vandaar begon de vtctorie ik won. Het kompas wees nog steeds Noord-West, de wind ging liggen en onwezenlijk vlak spreidde de grote haringvijver zich om mij heen, oneindig ver. Verschenen is de memorie van Wel zijn enige harer leden bij antwoord op het Voori. Verslag die viering tegenwoordig ge- tijdens de oorlogsjaren dienst de- der Eerste Kamer over de voor-weest. den op geallieerde mijnenvergers; Istellen tot Grondwetsherziening.' i>e ministers betreuren, dat de stoere visser Jaap, de enige „Katteker" (Katwijker) aan boord, en verder Arie, Pieter, En gel en hoe ze verder heten mo gen; pas later leerde ik de man nen van de meester kennen, die er voor hadden te zorgen dat de ma chines van de „Norma Maria" hun 600 P.K. konden ontwikke len; en niet te vergeten Leen, de kok, die ons naar de gebruikelijke stevige kost menigmaal vergastte ip een gevat woord, een woorden stroom of een stroom van melan cholieke levensliedjes; wat die stevige kost aangaat die leerde ik, eerlijk gezegd, eigenlijk pas later waarderen, helaas Twee V.N.-waarnemers gedood. Zaterdagmorgen zijn twee Franse waarnemers der Ver. Na ties, toen zij met hun witgeschil derd vliegtuig een landing te Ga za uitvoerden, door een misver stand beschoten en gedood. Een gebrekkige verbinding, waardoor niet op tijd de aankomst van de machine bekend was geworden, zou de oorzaak zijn van dit inci dent. Zhdanof overleden. Volgens Radio Moskou is Kolonel-Generaal Alexandro- wietsj Zhdanof overleden. Zhdanof was de 51-jarige se cretaris van het hoofdbestuur der Sowjetrussische communis tische partij. Hij werd somtijds de logische opvolger' Ontroerende herdenking. 3} Augustus 1948 Overal in weest. Dit n^est me even van het Nederland zullen vandaag de her- hart, het heeft me al meer dan denkingsfeesten gevierd zijn. In drie jaar dware gezeten. Maar vandaag, 31 Aug. 1948 was het anders. Op dat historische plekje waren vanavond honderden Deeënaars tezamen gekomen. De plaatselijke kapelaan had met zeer eenvou dige middelen een tapijt getoverd de Hoofdstad en in Hofstad en in zoveel andere plaatsen. In schit terend verlichte steden en dorpen. Maar ik had het grote voor recht vandaag getuige te mogen zijn van een heel eenvoudige her denkingsplechtigheid. In Aarden burg, wijk Eede. 13 Maart 1945. Na bijna 5 jaar „,Piek;|e' ™aar het man keert onze Landsmoeder terug.1zal k°ïïen' en paar karren Sober, al te sober is de ontvangst. I een P°rtret O, hadden wij het in Aardenburgningin, het was alles maar geweten, dat Zij op Aar- 5? 'f'i ma.ar •'ulst in van Sta" denburSs grondgebied zou weer- ontroerend. ™"S'a; keren op vaderlandse boBem;! Burpmeester en wethouders n van de Sjechts een enkele wi„. h„, 7p,h van Aardenburg kwamen om 7 voormannen bij de oprichting |de w^hotders warTn onkundie uur daar aankinderen van van de Kominform. Zhdanof was gehouden. illegalen, gijze°aam zf Eede stonden met hun onderwij- - 'zers en nonnetjes op het histo- lin genoemd en was één van de I-?ren op vaderlandse bo8em!l Burgemeester en wethouders voormannen bij de oprichting van df Kominform. Zhdanof was Stalin s naaste medewerker en - waren onkundie- p-ehmidon en nonnetjes op net i werd beschouwd als het meest ,LTg?en°gSdengzouUdDe ont-lrisch plek*' En heel Eedo was doortastende lid van het Sow jetrussische politiebureau. o Volgens het Russissche persbu reau Tass zijn Russissche bergbe klimmers er voor het eerst in ge slaagd de top van de Bychrau, een der bergen in de Kaukasus, te be reiken. Men achtte het tot nog toe onmogeljjk deze bergtop te bestijgen. vangst in de verdere plaatsen van Zuid Nederland was schitterend, was dikwijls ontroerend, maar wij zullen het steeds blijven betreu ren, dat bij de terugkeer van Haar zo weinig mensen aanwezig wa ren. Wanneer Ds Tiemens, de Geref. predikant van Aardenburg, thans in Spjjkenisse, niet „toeval lig" aan de grens was geweest, zou er niet eens een vlag zijn ge- „Daar gaat-ic dan!" Er stond geen muziekcorps op de kade zich uit te sloven toen het moment gekomen was waarop de trossen werden losgesmeten; er waren ook geen officiële per soonlijkheden die met alle geweld eerst nog een redevoering wilden houden; want uit IJmuidens ha ven varen vrijwel dagelijks traw lers en loggers uit voor de vis vangst. De ministers Hieraan is het volgende ontleend, enige leden niet bevredigd waren Ook de regering zon het op door het antwoord van de rninis- prjjs hebben gesteld, indien de ter-president in de Tweede Ka- veranderingen in de Grondwet mer nopens aantallen gevangenen nog tijdens de regering van H. M. op republikeins gebied. Reeds op Koningin Wilhelmina in wer- 9 Augustus j.l. heeft de minister king zouden treden. Dit is echter van Overzeese Gebiedsdelen zich om practische redenen onmoge- gewend tot de Nederlands-Indi sche regering, ten einde het hier te lande te dier zaken aangevoerde andermaal nauwkeurig te toesen. Dit hernieutvd onderzoek vereist uiteraard enige tijd, en thans be schikken de ministers nog niet over de resultaten daarvan. Een van deze regering afkom lijk. Wei zullen met medewerking van de Kamer de wetten, waarin de veranderingen zijn belichaamd, nog door H. M. Koningin Wilhel mina kunnen worden goedge keurd. Met voldoening hebben de ministers geconstateerd, dat ver scheidene leden het eens zijn stig voorlopig ontwerp voor een met de door de minister van bestuursregeling van Indonesië Overzeese Gebiedsdelen in de in overgangstijd is o.m. ook aan Tweede Kamer gegeven be- j de federale conferentie te Ban- schouwing, dat de Unie moet doeng om advies gezonden. Zo- worden gezien als een staats- lang alle gevraagde adviezen rechtelijke en niet als een niet zijn ontvangen en overwo- volkenrechtelijke con- gen, is het de regering niet wel structie. De bepaling in artikel I mogelijk over deze aangelegen- 208, lid 4, aan het slot, dat de heid in discussie te treden. Unie op eigen naam aan het in- De door enige leden gestelde ternationaal rechtsverkeer zal vraag, welke plaats de Unie te- deelnemen, is daarvan de con- genover het oude Koninkrijk sequentie. j der Nederlanden zal innemen,, ministers stellen er zal bij de verdere voorbereiding Ook de Ën"toch had het vertrek iets PriJs °P met leden voormeld van de Unie moeten worden op- plechtigs; of het nu kwam door en met andere voorstanders van gelost. die enkele tientallen vrolijk wui- het wetsontwerp uiting te geven j Als vaststaande mag worden aan hun voldoening over de tot aangenomen, dat in de staats- dusver plaatsgehad hebbende rechtelijke opzet van de Unie besprekingen met de zogenaam- het hoogste orgaan zal zijn een 1 .1.1 1 Tl .1 4 1 17" r,r\lvirf TT C.CV rl n H. M. de Koningin is Maandagmiddag in de hoofdstad aange komen. Voor de uitgang van het Amstel Station luistert H. M. de Koningin naar een zanghulde van Amsterdamse Mannen- zangverenigingen. gekomen, want ze wilden herden ken. En na het Wilhelmus van de kinderen, nam burgemeester Sjef van Dongen het woord. Stil was het op dat plekje, dat onze Koningin Wilhelmina wel nooit zal vergeten. En daar sprak onze burgemees ter over hetgeen Zij gedaan heeft voor ons Vaderland. Over de bezielende figuur, die vanuit Engeland, trots alle moei lijkheden, ons vanuit de diepste vernedering weer heeft naar bo ven gewerkt, weer Nederlanders gemaakt. Ik wil hier geen verslag geven van hetgeen hij heeft gesproken. Sommige toespraken lenen zich niet voor een nauwkeurig verslag. Maar we werden in de geest weer teruggevoerd naar 13 Maart "1945 en we hebben het weer opnieuw elkander beloofd: WAT ER OOK GEBEURE, HOU EN TROUW AAN NEDERLAND EN ORAN JE. Onder luid handgeklap werd besloten een telegram te zenden van dit historisch plekje grond aan onze Koningin. En diep ontroerend was het, toen daar ongeschoold, doch met het gehele hart, opnieuw het Volkslied werd gezongen. En daarna was het feest op Eede. En toen we weer naar Aar denburg terugreden, klonk nog in onze oren: Zonder onze Willemientje kunnen [wij niet leven. vim Licht en schaduw. Ons land is in deze en de ko mende dagen vervuld met feest gedruis. En daar is reden voor. Met blijdschap mochten wij herden ken het vele dat God ons in Ko ningin Wilhelmina heeft ge schonken. En met vreugde zul len wij straks Prinses Juliana als haar opvolgster begroeten. Het is alles licht en vrolijk heid in Nederland. Wij willen bij dit alles echter niet vergeten de donkere scha duwen die enkele jaren geleden over ons land vielen. Wij willen niet vergeten, dat de mogelijk heid om nu feest te vieren ver kregen is ten koste van zware offers. Een dezer dagen stond ik bij het gedenkteken te Vught, waar op de namen vermeld staan van vele honderden slachtoffers van de Duitse terreurdie daar in Augustus '44 werden gefusi- leerd. Ook de namen van Zeeuwen komen hierop voor: de Graaff en Quant en de oud-Goesenaar J. v d. Veen. Van nameloos leed spreekt dit gedenkteken, van zware offers, die gebracht werd voor de zaak van de vrijheid. Wij verblijden ons over wat God ons als volk in zijn goed heid schenkt. Maar wij tiergeten daarbij niet de talloze mannen en vrou wen die voor de vrijheid van ens volk met hun levensbloed hebben betaald. Het weer op Koninginne dag. De zonnigste 31 Augustus in 50 jaar. Het Kon. Meteorologisch In stituut te De Bilt deelt mede: De reeks van 50 koninginne dagen heeft een waardig slot gehad. Maandag was het te De Bilt de zonnigste 31 Augustus van de laatste 50 jaar. De zeer warme en zonnige koninginne dag van 1929 werd in dit op zicht nog overtroffen. Ook had de Bilt Maandag weer een zo merse dag, d.w.z. dat de maxi mumtemperatuur hoger was, dan 25 graden. Dit was sedert - 1942 niet meer op 31 Augustus Zonder onze Willemientje kunnen gebeurd. Het aantal zomerse [wij niet zijn! koninginnedagen is daarmede Oranje Boven, Oranje Boven, Leve de Willemien! vende achterblijvers op de kade, de paar droge, snerpende stoten op de stoomfluit, of de weten schap, dat de enkele meters die mij toen van Neerlands vaste wal scheidden weldra tot tientallen, honderden kilometers zouden zijn geworden ik weet het nog steeds niet, maar ik vond het in drukwekkend. „Daar gaat-ie dan weer!" zei schipper Zwart, toen we de pier uitstoomden, met een breed lachend gezicht alsof hjj er jaren lang op had gewacht. Daar ging-ie inderdaad, ik merkte het duidelijk, indrukwek kend duidelijk zelfs, want nog in drukwekkender dan het vertrek vond ik op dat moment al de gol ven, die uit het Noord-Westen aanrollend, schuimend uiteenspat ten tegen de boeg. Achter mij gleed IJmuiden weg, de hoogovens van Velzen vervaag den, er begon zich een grillige kustlijn af te tekenen; het kom pas stond op Noord-West. Op de brug stonden ook de twee andere gasten. Wim, het 11-jarig zoontje van de schipper en de twee jaar oudere Arie, het Zoon tje van de „Katteker" visser Jaap. Wim was enthousiast en genoot honderduit, zijn vader bestormend de delegatie van Bandoeng. constitutionele Koning. Hoe de- Over de houding der Republiek ze. Unie verder zal zijn te bewerk- zjjn ook de ministers bezorgd. In- tuigen, kan thans om dezelfde re derdaad zal, mede ter wille van denen niet worden beantwoord. de goedwillenden in de republiek, I Hierbij dient in het oog te het uiterste moeten worden ge- worden gevat, dat hoe meer men daan om haar tot vreedzame sa- aan Nederlandse zijde vooraf wil menwerking te bewegen. bepalen, omlijnen en vastleggen, des te minder men aan Indone- Van dag tot dag wordt met.de s;scbe 2yde 0Vertuigd zal zijn, grootste oplettendheid aandacht h ernst is bmet de toe gewijd aan de communistische de beginselen van invloeden, die zich ook daar in Pelijk *aardigheid en vrijwillig- Feuilleton. door PAUL TRENT. 58) —o— - Juist toen hij in de taxi wilde stappen, hield er echter een auto voor zijn huis stil, en Ben nett stapte daar uit. „Waar gaat u naar toe?" her haalde Bennett. „Gauw instappen!" zei Glyn, en meneer Carson gehoorzaam de direct. „Waar gaat u naar toe?" her haalde Bennett. Glyn beval echter de bestuur der weg te rijden en liet de Amerikaan buiten zichzelf van woede op het trottoir achter. toenemende mate schijnen te doen gelden. De ministers menen ten aan zien van het hoofdbezwaar van enige leden na alles, wat daar- over reeds van de zijde der Staten-Generaal en van de rege ring is gezegd en geschreven, thans te mogen volstaan met de opmerking, dat inderdaad voor een rechtsorde als essentieel kenmerk moet worden be schouwd, dat vaste lijnen wor den getrokken, waarin de rechtsorde tot uiting komt. Het is de ministers niet be kend, dat de Commissie van heid. Daardoor bevordert men juist een deugdelijke uitwerking der Unie niet. Internationalisatie van Zuidpoolgebied? Vanwege het Amerikaanse de partement van buitenlandse za ken is officieel medegedeeld, dat de V. S. planen overwegen voor „internationalisatie in enigerlei vorm" van het Zuidpoolgebied. De V. S. hebben zich hierom trent gewend tot Groot-Brittan- Goede Diensten heeft d e e 1 g e - një, Argentinië, Australië, Chili, nomen aan de herdenking van Frankrijk, Nieuw-Zeeland en de stichting van de republiek. Noorwegen. belofte?" zei Dick op spotten de toon. „Ik zal niet tevreden zijn, voor ik je van Bennett be vrijd heb." „Ik weet niet, hoe je dat ooit klaar zult kunnen spelen." „Ik heb alle moed er op. Mijn plan de campagne heb ik al op gesteld. Neen, vragen dient tot niets. Je kunt het echter gerust aan mij overlaten." HOOFDSTUK XXVIL „Ik heb de laatste tijd niet veel gelegenheid gehad, maar ik ben aan een boek bezig", antwoordde Clive. Meneer Weatherby, u heeft de wereld van een veelbelovende journalist beroofd, door Bentley als uw secretaris te engageren. „In romans ben ik niet geïn teresseerd. Herinnert u zich die artikelen in de Mercury over „het moreel bezinksel der maatschap- Pij?" ,Ja, maar die heeft hij toch ze- Na zijn terugkeer uit Derby was Bentley voortgegaan met te ker niet geschreven? onderzoeken, of het spoorwegper-1 „Die waren van hem, en ik wou soneel in zijn recht was, wat be-er graag nog meer van hebben." trof zijn eisen. Hij had voor datMEr ging kracht van uit, dat doel heel wat mannen in hun wo- is zeker. Ik ben blij, dat ik ge- ning opgezocht. Williams had hem I hoord heb, dat je zo'n schrijver introducties verschaft, wat zijn bent. Je zult je bijzonder nuttig taak veel gemakkelijker had ge-kunnen maken voor onze partij," maakt en hoe meer hij zag, hoe merkte meneer Weatherby lach- Een uur later lag meneer Car- t vaster zijn overtuiging werd, dat end op. son te bed. De tocht naar de de eisen der mannen geenszins„ik begrijp niet, hoe je eerlijk Temple had hem niet bijzon- onredelijk waren. j kunt zijn en toch slagen," ver der vermoeid; en gedurende dej Van begin af had de directie volgde Clive. „Het schijnt me toe, avond kwam Bentley hem op- van de spoorwegmaatschappijen dat je altijd het eerst om de partij zoeken en las hem op zijn ver- echter verklaard, dat het onmoge-1 moet: denken en niet om*het zoek Johannes III voor. .lijk was, om al hun eisen in te'grootste nut voor het grootste Bentley was meer dan geluk- - willigen. I aantal", kig, toen hij bemerkte, dat hetDe oplettendheid van het hele I „Het gaat toch niet anders", hart van de oude man niet meer land was reeds op de zaak ge-merkte meneer Weatherby op. uitging naar de dingen dezer vestigd, en de grote kranten had-..Op het ogenblik lijkt het wel, aarde, maar dat hij zichzelf als den hun bijzondere medewerkers alsof iedere partij het vertrouwen een zondaar had leren ken- reeds aan het werk. van het land verloren heeft", zei nen. Op zekere avond dineerde Wea- j Weaver lachend. Daarna hadden Clive en Dick ver, de eigenaar van de Mercury, „Ik heb verleidelijke aanbiedin- een lang gesprek samen over imet meneer Weatherby, en toen gen gehad voor het verkopen van Bennett en waren vol moed. Zij - zij na afloop een sigaar hadden'de onafhankelijkheid van de Mer- geloofden stellig, dat zij hemopgestoken, richtte hij zich tot cury, maar ik heb ze altijdge- zouden kunnen verslaan. j Clive. yBf' M Ethel even op en ver- „Heeft u nog een paar artike- tel haar, dat haar vader hierilen voor mij?" vroeg hij. rVsIt'® tevreden te bed ligt", 1 „Wat zeg je? Schrijf je, Bent- stelde Glyn voor. iley? Dat wist ik niet," viel me- ort telefoneren ook bij je I neer Weatherby hem in de rede. weigerd. Wat die artikelen echter betreft, zou ik er wel achtereen volgens enige willen hebben over deze spoorwegaangelegenheid." Terwijl hij sprak, keek hij We atherby vragend aan. Gereformeerde jeugd van Schouwen-Duiveland bijeen. Op het terrein van de heer St. Boot te Haamstede hielden de Ring en Kring „Schouwen- Duiveland" van de Geref. J.V. en M.V. een openluchtsamen komst. De ringvoorzitter, de heer C. Kolijn, had tot titel van zijn openingswoord gekozen: Voort trekken". Na gewezen te hebben op de teleurstelling en moede loosheid, die het deel is van de hedendaagse mensheid, kwam hij tot de conclusie, dat alleen gehoorzaamheid aan Gods gebod en vertrouwen op Zijn belofte ons doen voorttrekken. Ds Joh. Meijnen uit Den Haag hield een referaat over „Jeugd en persoonlijk geloofsleven". In een liefdevol en ernstig betoog behandelde ds Meijnen de levensvragen der jeugd, met klem betogende dat Jezus Chris tus als het centrale punt ook het jeugdleven moet beheersen. Door de Chr. Zangver. te Haamstede werden enige liede ren uitgevoerd, terwijl de Man doline Club van Nieuwerkerk zogde voor de muzikale omlijs ting. De samenkomst werd met het zingen van Ps. 89 8 en dank gebed gesloten. Dubbele controle op in- en uitvoer van Gent vervalt. VOORTAAN EEN CONTROLE TE TERNEUZEN. Ter gelegenheid van de Ne derlandse dag op de Derde In ternationale Jaarbeurs te Gent heeft de minister van Economi sche Zaken, prof. dr J. R. M. van den Brink, een bezoek aan de Jaarbeurs gebracht. Hij werd op het stadhuis wel kom geheten door het gemeente Ie exemplaren opgegeven. Na uitreiking van de bestelde foto's van de feestavond en een praatje over pluimvee van de medege brachte dieren zwart- en wit cochinkrielen, wit Javakrielen en Roodbont Sabelpootkrielen werd de bijeenkomst gesloten. NIEUW- EN SINT JOOSLAND. Laatste lesavond Moeder cursussen. Donderdagavond was het Ca- techesatielokaal aan do Veer- straat in feesttooi, want de de laatste bijeenkomst der „Moe dercursus" werd feestelijk gevierd 't Was een ware verrassing wat iedere-moeder zelf gemaakt had. Handwerken, knutselwerken, gedichten, versen en opstellen. De twee eerste prijzen (een de kentje) waren voor mej. de Dreu en mevr. Knuijt-van Nimwegen. bestuur, in tegenwoordigheid J Zusters Hagens en Drenth kun- I van de Belgische minister van Wederopbouw, de Man, de gou verneur van Oost-Vlaanderen, van den Bogaerde, de Commis saris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, en verscheidene andere Neder landse persoonlijkheden. Aan een noenmaal beval de Belgische minister van buiten landse handel, van de Straeten- Waillet, o.m. de kwestie van de sluis te Terneuzen in de aan dacht der Nederlandse regering aan. In zijn antwoord zei minister van den Brink, o.m. dat er de ernstige wil bestaat om Gent tefwille te zijn. Als een klein bewijs daarvan deelde de minister mede, dat de dubbele controle op in- en uitvoer van Gent, dit tot dusver te Ter- neuzen en Sas van Gent geschied- nen op een terugzien. geslaagde cursus Jammer dat de opkomst der dej voortaan een enkele controle jeugd en de belangstelling der ouderen niet groter was. „Misschien heeft u wel lust, om uw inzichten mede te delen aan het publiek. „Natuurlijk zouden die artike len anoniem zijn." „Ais ik iets te vertellen heb, zal ik het door Bentley laten neer schrijven. Dat beloof ik u," zei meneer Weatherby vriendelijk. Even later werd hij weggeroe pen, en Weaver ram de gelegen heid waar, om een paar ernstige woorden met Clive te wisselen. „Ik geloof, dat u absoluut niet thuis hoort in een politieke om geving. Mag ik u iets vragen?" „Gelooft u in het staatsbeleid van de tegenwoordige regering?" „Nu, niet bepaald," antwoordde Clive aarzelend. „Ik dacht wel van niet. Toe vallig ken ik uw vriend Sylves ter. Een paar dagen geleden had den wij het over u. Hij vertelde te Terneuzen zal zijn. MIDDELBURG. Sportfokkers bijeen. De leden van de pluimveever- eniging „Middelburg en Omstre ken" kwamen Vrijdagavond j.l. bijeen in het koffiehuis „De Eendracht". Door penningmeester v. GRIJPSKERKE. Het feestprogramma. Programma van de feestelijk heden t.g.v. het regeringsjubi leum van H. M. de Koningin op Zaterdag 4 Sept. a.s. 8.45-9.00 Klokluiden; 9.00 9.30 Zang van de schoolkinderen; 9.3011.30 Kinderspelen; 1.00 2.30 Rringrijden met sjees; 2.30 3.30 Stoeltje rijden met paarden; 3.306.00 Volksspelen; Stoeltje lopen; Hindernis fietsen; Krui wagen rijden voor paartjes; 7.30 8.00 Prijsuitdeling op de tent; 8.0010.00 Concert door O.N. D.A. te Middelburg; 10.00—10.30 Muzikale rondwandeling. gegroeid tot 7. Verder is ge bleken, dat het vaker is voor gekomen, dat er op koninginne dag regen valt dan dat het ge heel droog blijft. Niet meer dan 21 van de 50 dagen verliepen zonder een druppel regen. o Benes ernstig ziek. De gezondheidstoestand van Benes. Volgens de laatste berichten over de toestand van Benes, de voormalige president van Tsecho-Slowakije, gaat de pa tiënt nog steeds achteruit. Te Praag heerst enige onzekerheid over de gebeurtenissen op Se- zimovo Usti, zo meldt Reuter, als gevolg van de verlate publi catie van bulletins. Het eerste bulletin over de plotselinge ver slechtering van de toestand, werd Maandagavond uitgegeven een week nadat de achteruit gang zou zijn begonnen. Drie jongens bij brand omgekomen. Maandagavond om ongeveer 8 uur is tijdens afwezigheid van de ouders, die naar de feestverlichting waren gaan kijken, door nog niet opgehel derde oorzaqk brand ontstaan in de woning van het gezin Dakker aan de Veenweg te Apeldoorn. Toen de brandweer door de buren gewaarschuwd, tot de brandhaard was doorge drongen, vond zij 3 jongens, een vijfjarige tweeling en een jongen van acht jaar, half ver brand, zodat hier geen hulp meer kon baten. De inboedel werd grotendeels door het vuur vernield. KORFBAL. Zaterdagavond werd te Krab-1 doelpunten (10). Het was korte bendijke ter gelegenheid van devreugde, want 5 minuten later als hulp aangewezen Groot jans. opening van het nieuwe gemeen telijk Sportterrein een korfbal- wedstrijd gespeeld tussen het Zeeuwse twaalftal en het twaalf - ziekte van i tal van de Belgische Korfbalbond, Boven werd I district Oost-Vlaanderen. De Bel de heer gen hebben geen revanche kunnen profiteerd de Belgische aanval van een grote verdedigingsfout van mej. Jacobs, en de stand was gelijk (11). Door vinnig ver dedigen aan weerskanten, en slecht schieten der aanvallers, bleef deze stand tot de rust ge- nemen voor de op 11 Juli te Zei- handhaafd. In de Zeeuwse verde- - j; IJT^„4 A J„: Voor de clubtentoonstelling zate geleden 32 nederlaag. Dit maal werd een 52 nederlaag ge leden, hoewel vastgesteld dient te worden, dat deze overwinning voor de Zeeuwen geflatteerd was. Nadat het muziekgezelschap de beide volksliederen na de op komst der spelers ten gehore had op 5 en 6 November a.s. werd f 25.aan ereprijzen beschik baar gesteld, benevens 4 me dailles voor de afdeling pluim vee en konijnen. Ook de kring- tentoonstelling van de Ver. „Streven naar Beter" te Nieuw- dorp werd een medaille toege wezen. Aanvragen voor ere prijzen van de verenigingen „B. O." te Bussum en „Bredania" te Breda werden afgewezen. Door de leden werden voor de diging speelden Leys en mej. Adri- aanse nu uitstekend. Na de rust kwamen de Zeeuwen door goed middenvakspel gesteund goed opzetten, doch Bruggeman c.s. hielden het spel te kort, om tegen deze stevige Belgen succes te hebben, te meer, daar Eiff niet gebracht, sprak de voorzitter van 1 gelukkig was met zijn schot. Een de Z.K.B. een welkomstwoord tot kwartier voor het einde kwam de de Belgische gast én. Hij brachtdoelpuntenregen. Twee keer ach- het gemeentebestuur van Krab-1 tereen wist aanvoerder Brugge- bendijke dank voor de voort- man door te breken, en met trek- varendheid, waarmede dit sport-1 balletjes van onder de korf de verenigingstentoonstelling di- terrein is tot stand gebracht. De stand op 31 te brengen. Hierna mij toen, waarom u weg was ge- verse ereprijzen toegezegd. Voor burgemeester bracht dank voor kwam het beste deel van de wed- - deze buide^ en zegde krachtige strijd. De Belgen vielen na de vak- steun aan de sport in deze ge-wisseling goed aan, maar succes gaan bij de Algemene."- I bijdrage uitgifte standaard Ned. „Ik zou gedacht hebben, dat hijHoenderbond werd besloten enige de reden wel voor zich zou ge-'jaren fO.10 per lid als vrijwil- houden hebben," zei Clive. j lige bijdrage te verlenen. De Weaver keek hem opmerkzaam I heer Grootjans bracht als afge- aan. De jonge man scheen hem j vaardigde van de Ned. Hoender- bepaald aan te trekken. Daarombond verslag uit van de bonds- veranderde hij opeens van onder- vergadering, waar het voorstel werp. der vereniging inzake reisgeld „Wij mensen van de krant, we- der afgevaardigden met grote ten op allerlei wijzen aan inlich-meerderheid was aangenomen, tingen te komen. Ik geloof bij-Besloten werd bij voldoende voorbeeld, dat ik meer dan u af- deelname een excursie te doen weet van de houding van de Re- houden naar het interessante gering in geval van een staking bij de spoor." „Ik weet van niets „Bentley, ik geef je nog een gische nationale paar maanden in je tegenwoordige Stier-, Watervogel- werkkring. Kom me daarna eens opzoeken." (Wordt vervolgd.) pluimveefokbedrijf van Dr Carl van Bogaert te Calmthout in België, waar uitsluitend de Bel- Hoender-, en Duiven meen te toe. Na het overhandigen kwam aan de andere zijde, toen van bloemen door de Zeeuwse F. Adriaanse met een minder aanvoerder aan zijn Belgische col- fraai doelpunt de stand op 4 T lega, stelden de twaalftallen zich bracht. Direct daarna maakten de op. Het Zeeuwse twaalftal telde Belgen er op keurige wijze 4—2 nog een invaller meer, en wel de van. In de begin-opstellmg was heer F. Adriaanse voor de heer Damen weer actief, en met een J. Inderwisch. 't Zeeuwse twaalf-1 fraai doelpunt van achter de korf tal bracht er in het begin niet veel i bracht hij de stand op o—2. Het van terecht en liep hopeloos naarbegon reeds donker te worden, z'n vorm te zoeken. De balbehan- toen de uitstekend leidende deline van de Belgen was beter, I scheidsrechter Looise het einde ze waren direct in de aanval, doch j van deze in goede verstandhou- konden geen voorsprong nemen,ding gespeelde wedstrijd aankon- vooral mede door het uitstekend digde. verdedigen van Eiff. Na een kwar- _0tier hadden de Zeeuwen zich her rassen gefokt en veredeld wor- steld, en ging de strijd gelijk op. den. Voor inenting dieren tegen Na 20 minuten kon Damen zich - pokken en diphterie werden ve- vrij spelen, en met een goed schot 3e klasse C: Li to l de Poel 6 L Uitslagen van de Zaterdag 28 Augustus gespeeld wedstrijden; 2e klasse A: S.S.S.Swift 2 21; 3e klasse B: Tjoba 2Vopo 23;

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2