Plan voor centrale regering van Verenigd Enropa. Triomphtocht van Neeriands Vorstinnen door Amsterdam. NIEUWS Nederland en Oranje. Europees parlementair congres te Interlaken geopend. Dr Visser 't Hooft geridderd. De verklaring van Sjarifoeddin. Oranjehuis warm hart voor kerken. Toenemende commnnistische activiteit. Twee doden bij explosie te Bergen op Zoom. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND regeringen. Nederlanders besturen vliegtuigen voor U.N.O. De Koningin naar de Ruige Höek. Overweldigende belangstelling in de lichtstad. Een jubelende Jordaan SNIPPER Door de gehele Archipel werd feest gevierd. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- Str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, TeL 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat. Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1039 Abonnementsprijs 3.75 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 2 SEPT. 1948 Hoofdredacteur: R. 'ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg: Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 5.54 u., onder 19.24 u. Maan op 5.23 u., onder 19.49 u. N.M. Hoogwater op Vrijdag S Sept.: Vlissingen: 1.29 u. 2.23 m., 13.44 u. 2.25 m. Wemeldinge: 3.24 u. 1.90 m., 15.47 u. 1.80 m. O Neerland, so ghij maer bout Op God den Heer altijdt, U pijlen vastgebonden hout End' tsaam eendrachtig sijt'. Dij de viering van de 68ste •*-' verjaardag van H. M. de Koningin en de herdenking van haar vijftigjarige regering, ge voelden wij ons bij vernieuwing een eenheid: Neêrlands volk; en zijn Oranjehuis. Wij zijn jn de historie als uit elkaar geboren; met elkaar tot een natie van zelfs wereldbete- kenis geworden. Komt samen dan strijden, sa men lijden, samen leven, wenen, jubelen; maar niet voltooid is het, tenzij het ook zij; samen God ais God eren en dienen. Onze harten trillen van vreug- j de. Gevoeld wordt, welk een nauwe band er ligt tussen Neder land en Oranje; erkennen moet ons volk, wat God ons in Oranje geschonken heeft en nog schen ken wil, niettegenstaande onze Na het eerste parlementscongres in Mei van dit jaar in Den Haag gehouden, zijn thans tweehonderd leden van dertien Europese parlementen bijeen gekomen te Interlaken voor een tweede congres. Het congres werd geopend door de Belgische afgevaar digde, George Bohy, president van de Europese parlemen taire Unie. Aan het congres zal een plan voorgelegd worden voor een centrale regering van een Verenigd Europa, dat een basis zou moeten zijn voor een wetgevende vergadering. Een aantal rechtskundigen hebben getracht het plan zo op te stellen, dat het voor de meerderheid van de vergadering aanvaardbaar zou kunnen zijn. StGUn van talrijke komstige unie. In het ontwerp Churchill, schrikkelijke zonden en ons diep het congres in Den Haag plaats verval van Hem, Die een Wreker vond, had een boodschap gezon- is. Zijn goedertierenheid roemt den. waarin hij zei, dat het succes echter tegen een welverdiend verworven met het gecombineerd oordeel. Dit te beseffen brenge streven, moet inspireren om voort ons volk tot het erkennen van te gaan en deze zaak, van belang Hem, Die Zijn goedertierenheid Voor geheel de wereld, te blijven heeft groot gemaakt. dienen. Sedert het Haagse con- Gelijk eens Mozes de zijde gres, zo luide Churchill's bood- koos van hef in Egypte tot de schap verder, heeft het comité dood toe onderdrukte volk van der Europese eenheidsbewegingen Israël, zo heeft WILLEM VAN!zich energiek bezig gehouden met ORANJE zich aan de zijde ge- het zoeken naar steun van rege- steld van het door Spanje en ringen voor de politiek van de Rome ten dode opgeschreven Haagse resolutie. In het bijzonder volk dezer gewesten. En gelijk voor het voorstel tot een Eur> God door Mozes vroeg om de pese Assemblee. De stt jn van tal- komstige unie. staat verder: De Europese parlementaire onder wiens leiding unie heeft een Europa dat een element van vrede zal zjjn tot Heere te dienen drie dagen in de woestijn en eerst toen Faraö dit recht Gods op Zijn volk weigerde, het geheel opeiste en door zijn machtige arm verloste, zo deed de Heere met de in woners van dit land. Zij vroegen vrijheid om God te dienen naar Zijn Woord. Vrij van de Roomse afgodendienst. Dat volk beoogde geen opstand tegen zijn wettige vorst. Met recht kon Marnix de Prins de woorden in de mond leggen: Den Koning van Hispagne Heb ik altijd geëerd. Maar de vrijheid om Gods V/oord tot heerschappij te bren gen duldde Rome niet. De Heere rijke regeringen is reeds verze kerd, en andere zullen waar schijnlijk hun voorbeeld volgen. Onder de afgezanten bevonden zich 18 West-Duitsers, die op een Brits voorstel onder applaus als volle leden met stemrecht werden geaccepteerd. Vertegenwoordigd waren Oos tenrijk, België, Denemarken, Frankrijk, Engeland, Grieken land, Italië, Luxemburg, Neder land en Turkije. DE OPENING VAN HET CONGRES. In zijn openingstoespraak öp het congres heeft de ondervoor zitter van de Europese parlemen taire Unie, de Griek Leo Makkas, onder meer verklaard: dat het- heeft toen ons volk uitgeleid en1 geen voor een jaar nog als een van Spanje en Rome vrij- utopie werd beschouwd, thans gemaakt. Hij gebruikte als Zijn reeds politieke werkelijkheid is instrument de eerste Willem van Oranje. Hem kostte de zware kamp zijn goed en uiteindelijk zijn leven en mèt hem zijn broeders, die op het slagveld sneuvelden. Het is dan ook de grote beteke nis van de Oranjes, dat zij heb ben mogen dienen om ons land te grondvesten als zelfstandige natie en om Rome's macht te breken. De Prins van Oranje geeft dit duidelijk te kennen als hy in zijn Apologie zegt: „dat zonder de Gereformeerde gods dienst en deszelfs uitvoering het land geen drie dagen kon be staan". De geschiedenis levert de on geworden, die door geen enkele Europeaan kan worden ontkend. De eerste en voornaamste moeilijkheid die overwonnen moest worden is de nationale souvereiniteit. Vervolgens komt „het gevaar de verbrokkeling van Europa te bevestigen, onder voorwendsel stapsgewijs te werk te gaan." 't Derde gevaar bestaat in de speciale betrekking tussen Groot Brittannië en de Domi nions. Ten slotte is er nog „de bedrei ging voor de kleine volken van het vrije Europa, te worden ver- ipletterd onder de meerderheid der stemmen, die de drie of vier grote landen van Europa in een doel, Is tegen niemand gericht en wil een schakel vormen tussen de grote wereldmachten, die dreigen te botsen. Aan dit ontwerp zijn gedetail leerde voorstellen toegevoegd voor het vormen van een Euro pese federatie. De voornaamste punten hier van zijn: De vorming van een Unie van Europa door de 16 landen van het plan-Marshall en West-Duits- land; iedere andere staat van Enropa kan later toetreden. Het parlement van de linie zal de bevoegdheid hebben wetten op te stellen voor de vrede, orde en goede regering van de Unie. De uitvoerende macht zal be rusten bij een federale raad, die zijn eigen voorzitter kiest en aan beide huizen verantwoording schuldig is. De rechterlijke macht zal be rusten bij een hoog gerechtshof met jurisdictie over aangelegen- Naar wij vernemen, zullen zo juist door de Rijksluchtvaart school afgeleverde leerlingen ne gen door de U. N. O. voor koe riersdiensten in Palestina gechar terde De Haviland „Dragon Ra- pide" toestellen besturen. Dé K. L. M. zal de toestellen in Pales tina onderhouden. Zij zal daartoe op het vliegveld van Haifa een technische staf stationneren. Vijf van deze machines zijn reeds naar Palestina vertrokken. De leerlingen der Rijkslucht vaartschool treden tijdens de vlucht naar Palestina op als zelfstandig bestuurder. heden betreffende de verdragen, diplomatieke vertegenwoordigers van andere landen, interpretatie van de grondwet, geschillen tus sen staten en geschillen, waarin de Unie een der beide partijen is. Het innen van en de controle over douanerechten zal onmiddel lijk overgaan in handen van de unie. Binnen drie jaar zullen uni forme douanerechten worden in gesteld. De handel tussen staten van de unie zal volkomen vrij zijn. De Unie zal onmiddellijk de bruto staatsschuld van elke staat over nemen en zal elke staat maande lijks uitbetalingen doen voor noodzakelijke uitgaven. De burgers van alle leden-sta- ten van de bond zullen gelijke rechten en privileges genieten. Het parlement der unie zal de bevoegdheid hebben wetten te maken voor de vrede, orde en re gering der overzeese gebiedsdelen na rekening te hebben gehouden met de wens van de betrokken staat, de verlangens van de be volking van het overzeese gebied en onder voorbehoud van reeds bestaande internationale overeen komsten. Het parlement van de unie kan nieuwe staten toelaten of stich ten. Voor een wijziging van de grondwet is een absolute meer derheid van beide huizen vereist. Koningin Wilhelmina zal zich, na haar vertrek uit Amster dam op 6 September a.s., be- jeven naar de Ruige Hoek, waar Hare Majesteit, dan als rinses der Nederlanden, ge durende een week zal vertoe ven. DE KONINKLIJKE FAMILIE DIJ HET JUBILEUMSPEL. Bij de opvoering van het Carel Briels' Jubileumspel „In Neeriands Tuin" waren de meeste leden der Koninklijke Familie aanwezig. In de Koninklijke loge v.l.n.r. Prinses Beatrix, Prinses Juliana, Koningin Wilhelmina, Burgemeester d'Ailly, Prins Bernhard, Prinses Irene en Baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin in de provincie Noord-IIolland. Wereldraad van Kerken. Aanslag op slapende militairen. Dinsdagmorgen cm vier uur werd door een Chinese milicien soldaat in de vliegbasis Kali Djati een aanslag gepleegd op een aantal slapende militairen. Vier soldaten, van wie twee Am- bonnezen, werden gedood, ter- (Van onze spaciale verslaggever.) Terwijl de Wereldraad van Kerken gistermiddag druk bezig was met de begroting voor 1949, brak de voorzitter, Ds Max Boeg- ner uit Parijs, plotseling het be toog van een der sprekers af en deelde Ds H. J. F. Wesseldijk, praeses van de generale synode der Ned. Herv. Kerk, mede, dat het H. M. de Koningin behaagd had de secretaris van de Wereld raad, Dr W. A. Visser 't Hooft, te benoemen tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Hij spelde daarna de geridderde het ereteken op. Ds Boegner, die de vergadering in het Engels leidde, sprak de nieuwe ridder in het Frans toe, „opdat hij tenminste eens goed kon zeggen wat hij op het hart had!" Welnu, Ds Boegner brand de los. Er zijn personen, die op vallen door de eretekenen welke zij van bepaalde regeringen heb ben ontvangen, verklaarde hij. Maar er zijn ook regeringen, die opvallen door de wijze waarop zij wijl twee soldaten levensgevaar- 1 aan bepaalde personen haar on- li.ik werden gewond. De dader derscheidingen hebben verleend! is voortvluchtig. Naar alle waar- Hij prees dr Visser 't Hooft als schijnlijkheid was onderlinge de man, die heel de organisatie ruzie de reden tot deze aanslag. I van de Wereldraad heeft ontwor pen en opgebouwd. Zonder deze Nederlander, was men menselij kerwijs gesproken, nimmer zover gekomen. Met enkele woorden dankte dr Visser 't Hooft voor de onder scheiding, welke hem was te beurt gevallen. De oecumenische beweging is van de grootste be tekenis, ook voor het staatkun dig leven, merkte hij op. Ik zie deze onderscheiding aan mij ais een bewijs, dat het Huis van Oranje het werk der kerken een warm hart toedraagt. Daarmede gen, want het overige wordt door giften bij elkaar gebracht. Zo ont vangt men van het Rockefeller- fonds de som van 60.000 dollar ten behoeve van het oecumenisch instituut. Voorts kwam de vergadering tot vaststelling van het program ma, dat de Wereldraad voorne mens is af te werken. Men zal twaalf afdelingen vormen. Deze zijn: a. het secretariaat-generaal, b. geloof en kerkorde, c. de oecu menische studie, d. wederopbouw en hulpverlening, e. het jeugd werk, f. het oecumenisch insti tuut, g. internationale zaken de zending betreffende, h. admini stratieve- en financiële zaken, i. het werk onder de krijgsgevan genen, j. publiciteit, k. vrouwen- blijft het getrouw aan zijn oude i senen, tradities 'arbeid m de kerk, 1. de evangeli- Terecht heeft men Visser 't satle- Hooft de organisator van de oecu menische beweging genoemd. De ze theoloog, die nooit het pasto rale -predikantswerk heeft ver richt, arbeidt nu al vele jaren te Genève. Voordien gaf hij zich aan het internationale studentenwerk. Men mag van dr Visser 't Hooft, die thans 47 jaar is, nog veel ver wachten. Hij zal voortaan secre taris-generaal heten van de We reldraad. DE GELDEN EN DE TAAKVERDELING. Na dit intermezzo zette de ver gadering haar werkzaamheden voort. De begroting voor 1949 vermeldt een eindcijfer van 539.660 dollar, hiervan zullen de kerken er 300.000 moeten opbren- weerlegbare bewijzen, dat de Luropees ^parlement gemakkelijk Heere Nederland door Oranje zou halen". wil regeren en bewaren. Wil Uw cor niet lenen aan hen, die de weldaden Gods verkleinen en vragen wat de betekenis van dit feest, dat wij thans mogen vie ren, meer is dan van enig ander gebeuren. T Teel de historie van ons 1 Oranjehuis is voor ons volk van onnoemelijk grote betekenis, .it daarom, omdat God Neder- 1 en Oranje samensnoerde; .dat Nederland zonder Oranje .inkt in nameloze ellende. Immers tot tweemaal toe had den de Geünieerde Provinciën een Stadhouderloos tijdperk. Het eerst van 16501672. De Regen ten hadden de overhand. De De Witten kwamen aan het roer. Oranje moest van het bestuur des lands uitgesloten, voor goed. Zelfs werd een „Eeuwig Edict" gemaakt, waardoor men het Stadhouderschap zocht te ver nietigen. En niet anders beoogde de zelfzuchtige partij in 1702, toen Oranje ten tweeden male ver drongen werd. Maar Gods heilig misnoegen rustte kennelijk op het verbreken van deze band, welke door Hem Zelf was ge legd. Verarming van ons volk kwam; onze handel werd grote schade toegebracht; oorlog op oorlog trof ons tot in de uiterste nood het schier radeloze volk om Oranje riep. En na de her stelling van Oranje wendde de Heere ons lot en schonk Hij ze gening op zegening en rust en vreê. En wie tekent de nameloze el- Men dient er in een dergelijk parlement vooral op te letten, dat de groten niet te groot en de klei nen niet te klein zijn. DE VOORSTELLEN VOOR EUROPESE FEDERATIE. Het congres zal tegen het ein de der zitting een beroep doen op alle Europese eerste ministers, ministers van buitenlandse zaken en presidenten van parlementen. In een ontwerp hiervan wordt er op aangedrongen, dat de vijf ondertekenaars van het Brusselse pact een Europese constituerende vergadering bijeen zullen roepen bij wijze van begin. De grondwet door deze vergadering ontworpen, zou de vorm geven aan de toe- De kolenvoorziening van Berlijn, Volgens de „Daily Express", kost het luchttransport van ko len naar Berlijn 2,5 pond ster ling per 50 kg. De krant voegt er aan toe, dat de dagelijkse be hoefte van de westelijke secto ren der Duitse hoofdstad ge durende de winter 5.000 ton ko len bedraagt en dat slechts de helft van deze hoeveelheid wordt aangevoerd. - o Russisch kolonel naar Engeland gevlucht? Volgens de New York Times zou een kolonel van het Sowjet- Russisehe leger, een deskundige op luchtvaart- en rakettengebied, uit de Sowjet-Russische zone van Duitsland naar Engeland gevlucht zijn. De kolonel zou een verkla ring van een omvang van vier duizend woorden over de redenen van zijn „breuk met het Sowjet- regiem" geschreven hebben. Naar aanleiding van de verkla ring van Sjarifoeddin, dat de Par- tai Socialis besloten heeft een fusie aan te gaan met de commu nistische partij in de republiek, verklaarde een Nederl.-Indisch woordvoerder, dat de verhoudin gen zich thans duidelijker afte- S kenen, hetgeen consequenties zal hebben op politiek gebied en even tueel ook op het terrein der on derhandelingen. T.a.v. de mededeling van Sjari foeddin, dat hij sinds 1935 commu- En als wij thans een grote Oranjefamilie mogen zien, dan mag ons volk wel zingen: lende, die over het Oranjeloze, volk werd uitgestort in de Franse Dan zingen zij in God verblijd, tijd? Nederland kan zonderAan Hem gewijd, Oranje niet, omdat de Heere1 Van 'sHeeren wegen, ons door het Oranjehuis regeren I wil. De Heere doe Oranje tot in Hoe kennelijk iJieek dat nog j verre eeuwen staan aan het in 1918, toen Troeistra naar de hoofd der natie, tot nederwerping kroon van Oranje greep. Maar 1 van de machten van on- en bij- Troelstra viel. Hij had zich ver gist. Ja, hij had zich in God vergist. De Heere schonk nog maals een bewijs, dat Hij ons door Oranje wil regeren. En toen onder Willem III ons volk het Oranjehuis zag kwij nen; Willems zonen stierven; zijn broeder en Gemalin door de dood werden weggerukt, toen mocht de reeds grijzende Koning een jonge vrouw, zijn vorstelijk paleis inleiden en uit haar gaf de Heere onze Vorstinne. Eén telg; en straks één Juliana. geloof. Was het niet de taal van onze eerste Willem, dat hij met de Heer der Heeren en met de Potentaat der potentaten een vast verbond gemaakt had? Volk en Vorstenhuis zijn ontrouw aan dat verbond, maar de Heere bleef getrouw. Hij wone in het rijk gezegende Nederland en make Oranje groot door het in kleinheid te doen wandelen voor Zijn aangezicht, tot heil van vaderland en volk. M. J. nist was, hoewel illegaal, zei de woordvoerder, dat zulks op zich zelf geen merkwaardige verkla ring was, aangezien Sjarifoeddin altijd zeer veel sympathie voor links had. Volgens semi-officiële kringen te Djocja zal de eerste reactie op de fusie tussen Partai Socialis en de P.K.I. zijn het nemen van maatregelen tegen de toenemende communistische invloed op de hui dige gang van zaken. Dezelfde kringen zijn van mening dat de communistische opleving in de re publiek alleen van intern belang moet worden beschouwd en dat het zeer onwaarschijnlijk is, dat hierdoor de politiek der republiek, vooral ten aanzien van de buiten landse betrekkingen, zal verande ren. In een toelichting op het be sluit tot fusie met de communis^ tische partij maakt de Partai So cialis bekend, dat de partij zich bewust geworden is van de fou ten, in-het verleden gemaakt. De politiek van samenwerking met de imperialisten voor de be strijding van het Fascisme had, zodra het Fascisme verslagen was, vervangen moeten worden door een gezamenlijke anti-impe rialistische politiek met mede werking van de communisten. De meest geschikte buitenlandse po litiek was, de zijde te kiezen van de anti-imperialistische landen in de wereld, onder leiding van de Sowjet-Unie, aldus de verklaring volgens Antara. Door de smalle straatjes van de Jordaan, waar het lijkt of de spitse geveltjes van de huizen elkander raken en waar thans door de overkapping van dennegroen en oranjeslingers het daglicht de toegang practiseh is ontzegd, reed gistermiddag H. M. de Koningin vergezeld van. H. K. H. Prinses Juliana met haar drie oudste dochtertjes. Het koninklijke gezelschap maakte een rondrit door de Amsterdamse volksbuurten. zen en witte anjers aan. Zij deed dit namens de hon derden oudjes, die de evangelist der Herv. kerk op de Eilanden, de heer Jac. de Graaff in allerijl met behulp van de motorpolitie en een scheepsroeper had opgetrommeld. Voor de kazerne Kattenburger gracht stonden de brandweerlie den met glimmend gepoetste hel men aangetreden, doch nauwe lijks was de auto voorbij of zij snelden naar binnen om het al armsein, dat reeds weerklonk bij de nadering der stoet, te beant woorden. Rijen dik stond ook in deze buurten de enthousiaste be volking langs de straten met oranje en rood-wit-blauwe vlag gen. Zo kwam het einde van deze triomftocht in zicht. Voor de bewoners van de Jor- daan en de Eilandenbuurt is het! een tocht geweest om nooit te j vergeten. Een glorietocht van Neeriands scheidende en komende vorstin. DE DRUKTE IN AMSTERDAM. De drukte in de Kroningsstad is enorm. Alleen gisteravond kwamen er aan het Centraalsta tion honderdduizend reizigers aan! Op de Dam staat voortdurend een geweldige menigte, om de koninklijke familie, zodra ze zich vertoont op het balcon van het paleis, te kunnen bejubelen. Op de dag van inhuldiging van Neeriands nieuwe Vorstin ver wacht Amsterdam ongeveer een millioen bezoekers. De hoofdstad Opgepropt stonden de mensen in de nauwe straten, om toch vooral niets te missen van deze triomftocht van de scheidende Landsvrouwe met Haar Dochter en Kleindochters. Een triomftocht was het. Koningin Wilhelmina, en Haar Dochter, de Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet keken hun ogen uit en beantwoordden enthousiast de van de straten, uit de ramen en de lantaarnpalen ge schreeuwde groeten. Overal in de Jordaan was de feestverlichting reeds bij daglicht ontstoken om het effect van de voor de Jordaan zo grootse ge beurtenis te verhogen. De ene smalle straat was mo gelijk nog voller dan de andere. Met confetti werd het koninklijke gezelschap op sommige plaatsen overgoten. Moeders tilden hun kleintjes hoog boven het gewoel uit om hen een glimp van hun kleine landgenoten in die glim mende wagen en die twee vrien delijk wuivende dames te doen opvangen. Met een tempo, dat de 10 km. per uur nauwelijks overschreed, liet de vorstelijke stoet de Jor daan achter zich en begaf zich in de richting van de Amsterdamse Eilanden. Voor het wijkgebouw van de Ned. Herv. Gemeente hield de auto stil. De 88-jarige mevr. Boon die de Koningin heeft zien op groeien op paleis Soestdijk, waar zij in een nabijgelegen villa in haar jonge jaren dienstmeisje was, bood de vorstin een tuil ro- zal ze waardig ontvangen. De -versiering en verlichting is zo feëriek, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard gisteravond een vliegtocht boven de lichtstad heb ben gemaakt, met een particulier vliegtuig van Prins Bernhard, dat opsteeg van Schiphol en bestuurd werd door de kapitein-vlieger G. Sonderman. HET MINISTERIE VAART DOOR DE GRACHTEN. Het volledige ministerie, luit.- admiraal Helfrich en verschillen de andere autoriteiten maakten gisteravond een vaartocht door de geïllumineerde havens en grach ten. Met moeite kon de „Konin gin Juliana", het nieuwste schip van rederij Kooy, zich een weg banen door de overstelpende drukte van de 1001 bootjes die de Amsterdamse grachten als het ware geheel bedekten. BONNENLIJST. Geldig van 5 t.m. 18 September. Bonnen voor brood. 167-2 brood: 800 gr. brood (gel dig t.m. 11 Sept.). Alle bonkaarten 810. 173 algemeen: 400 gr. brood of een rantsoen gebak. De bonkaarten KA, KB en KC 810 178 algemeen: 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet (gel dig t.m. 25 Sept.). De bonkaarten KD, KE 810. 184 algemeen: 125 gr. boter of margarine of 100 gr. vet (gel dig t.m. 25 September). Tabaks- en versnaperingen- kaarten enz. QA, QB, QC 808. 97, 98, 101 tabak: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 3 September worden gebruikt. De bonnen 178 en 184 algemeen voor voedings- vetten zijn drie weken geldig. pe niet aangewezen bonnen van strook 4 van de bonkaarten 800 kunnen worden vernietigd. o Waterman" Vrijdag in Rotterdam. Het troepenschip „Waterman" met ruim 1400 repatriërenden aan boord, wordt in de vroege ochtend van Vrijdag 3 Sept. a.s. te Rot terdam verwacht. Aan boord be vinden zich circa 1180 leden der Kon. Landmacht. Maandag was de feestviering te Batavia geconcentreerd rond het paleis op het Kingsplein. Honderden kinderen brachten een aubade en later nam dr v. Mook een défilé af van de troe pen van het K.N.I.L. en de K.L. De Chinese gemeenschap had een optocht georganiseerd met alle praal, die het Oosten geven kan. Er waren talrijke met kleurige papierstroken en lam pions versierde praalwagens en papieren draken van twintig en dertig meter lengte. De bevol king van Batavia wandelde de gehele dag langs de versierde gebouwen en door de straten, waar druk gevlagd werd. De sociëteiten waren tot lang na middernacht gevuld met fees tende menigten. Tijdens een re ceptie in het paleis van dr van Mook klonk de stem van de Koningin door de radio in de gehoorzaal. Buiten Batavia was de feestviering al evenzeer ge animeerd. In de gehele archipel vierde de bevolking feest. Te Bandoeng en Makassar stonden Nederlandse pierementen in het middelpunt van de belangstel ling. Nederlandse, Indonesische en Chinese hardlopers brachten fakkelvuur naar Medan. Op tal rijke plaatsen werden parades afgenomen. In hoger beroep is (wijlen) Hitiers financier Schacht vrijge sproken. De rechter verklaarde dat hij geen Nazi was; op bevel van het Amerikaanse militaire bestuur blijft hij echter nog gede tineerd. Misschien dat men voor hem straks een standbeeld oprichten, zoals voor de Neder landse uitvinder van het lichtgas in België gedaan wordt. De vroegere Duitse maarschalk Kes- selring, die er prat op gaat Rome te hebben gespaard en veroor deeld was tot levenslang, heeft herziening van zijn proces ver zocht. De Franse bakkers vin den de brooddistributie totaal overbodig. In verscheidene plaat sen hebben ze daarom gedemon streerd. Uit Parijs weet men ons te berichten, dat de socialis tische parlementsfractie over Schumans program geen overeen stemming heeft kunnen bereiken. Graaf Bernadotte vertelde gis teren dat hij nu over de Pales tijnse kwestie optimistisch ge stemd is. Een Belgisch vlieg tuig met 13 personen aan boord wordtNjj Belgisch Congo vermist. Goed zo. Nederland heeft van de E.C.A. 855000 dollars ontvan gen voor aankoop van kunstmest. In tegenstelling tot de Britse is de Poolse regering van mening, dat dr Dering (beschuldigd van oorlogsmisdaden) niet vrij gelaten moet worden. Voorlopig blijft dr Dering op de lijst van oorlogsmis dadigers staan. Op de spoor baan DelftSchiedam is een on- Dodelijk ongeval te Krabbendijke. Gisterenmiddag is in de Wil- helminastraat te Krabbendjjke een dodelijk ongeluk gebeurd. De achtjarige M. Versprelle, die met zijn vader meereed op de tractor naar de veiling, viel van het verbindingsstuk tussen de tractor en de volgeladen aan hangwagen en kreeg één van de wielen over het hoofd. Zijn hoofd werd verbrijzeld; de jongen was op slag dood. o Ongeluk bij Kruiningen. Gisterenmorgen werd de fiets rijder J. Paauwe, die bij 't kruis punt Nisseweg-Rijksweg de weg wilde oversteken aangereden door een auto uit de richting Goes. De heer Paauwe is met enkele in wendige kneuzingen en wonden aan het hoofd naar het zieken huis in Goes vervoerd. De be stuurder van de auto, de heer H. de V. treft voor zover men kan nagaan geen schuld. Tengevolge van een explosie zijn gistermiddag op het terrein van de gasfabriek aan de Wit- hoeksingel te Bergen op Zoom twee personen gedood, n.l. de 21- jarige J. van der Meer eri 'de 19- jarige J. Letschert, beiden waren gehuwd en vader van een kind. Vermoed wordt, dat een van beiden op het projectiel getrapt heeft, dat naar men denkt in een hoop ijzersloop heeft gelegen. DE BILT ZEGT Toenemende bewolking en aan vankelijk droog weer, maar later enige regen of motregen. Matige bekende ongeveer 45-jarige man westelijke wind. Ongeveer dezelf- door een trein overreden. de temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1