Juichende hoofdstad huldigde jubilerende Vorstin. Zeeland vierde verjaardag en jubileum van Koningin Wilhelmina. Koninklijke intocht te Amsterdam. NIEUWS Vier militaire gouverneurs van Duitsland weer bijeen. REDE VAN KONINGIN WILHELMINA. Aubade op de Dam, openluchtspel In het Stadion. Axelse estafettelopers arriveerden. Spontane uiting van Oranjeliefde. Dr John R. Mott ere president van de Wereldraad der Kerken SNIPPER Sclmman vormt een kabinet. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1088 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND WOENSDAG 1 SEPT. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 3.75 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Rubriek Kabouters 5 cent per woord Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 5.52 u., onder 19.26 u. Maan op 3.47 u., onder 19.32 u. Hoogwater op Donderdag 2 Sept.: Vlissingen: 0.39 u. 1.99 m., 12.57 u. 2.04 m. Wemeldinge: 2.26 u. 1.73 m., 14.54 u. 1.67 m. Amsterdam ontwaakte gistermorgen al vroeg, onder de tonen van talrijke muziekkorpsen, die taptoes en fanfares blazend de bevolking, voorzover dat nog nodig was, aan het heuge lijk feest van de 31e Augustus herinnerden. Een vrolijk zonnetje en een zacht briesje deed de duizenden en duizenden vlaggen blinken en wapperen. De 35 saluutschoten, waarmede H. M.'s Karei Doorman om negen uur gistermorgen hulde bracht aan de jarige Landsvrouwe, waren waarlijk niet een reveille, want om negen uur was de stad al één roezige menigte van luidruchtige schoolkinderen en vrolijke ouderen, die zich langzaam in de richting van de Dam bewogen. Anderhalf uur voor de aubade een aanvang zou nemen,, waren de trottoirs langs de Dam al door dikke rijen mensen bezet en was de hele omdfeving van het plein opgepropt met jeugdige zangertjes, die in een uitbun dige stemming verkeerden. Om kwart voor tien boden de estafettelopers uit Axel hun oorkonde aan het Paleis aan. Deze stoere groep van Zeeuwse athleten was Maandagmiddig om twee uur uit Axel vertrok ken en had 20 uur gelopen met hun oorkonde, die een groet van de Axelse bevolking aan Koningin Wilhelmina inhield. DE PRINSESJES HET RAAM. Om kwart over tien rolde plot seling een vrolijk gejubel over het plein. De Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet in groene feestjurkjes kwamen voor de ra men om een kijkje te nemen en even later verschenen zij met hun moeder, die de kleine Marijke op de arm droeg op het balcon. Even voor elf uur verscheen ook Prins Bernhard op het bal con, die op zijn beurt zijn film camera op de samengestroomde menigte richtte. KONINKLIJK GEZIN VOLTALLIG. Om klokslag elf uur verenigde het gehele Koninklijke gezin zich met de burgemeester van Am sterdam op het balcon en nam de grootse en ontroerende aubade een aanvang. Plechtig klonk het Wilhelmus, door allen, die op de Dam waren tezamen gekomen, meegezongen. En (lan, toen de laatste tonen van het zesde couplet waren weg gestorven, gingen op een teken van dirigent Roeske de duizenden plastic oranje vlaggetjes omhoog en zwol het gejubel tot een ware orkaan aan. Met de hand wuivend dankte de Vorstin voor déze ova tie. Het tweede nummer was het door Roeske bewerkte „Dankt al len God den Heer". DAT 'sHEEREN ZEGEN OP U DAAL. Het meest indrukwekkende was het laatste gezang. Ontroerend en majestueus klonk over het al oude Damplein „Dat 's Heeren zegen op u daal" en toen de laat ste maten geklonken hadden, kende het enthousiasme geen grenzen meer. Steeds weer zwol het gejuich aan en de leden van het koninklijk gezin werden niet VOOR moede al wuivende de 19.000 zan gers en zangeressen (3000 school kinderen en 16.000 ouderen) te danken voor deze grootse aubade. Maar nog was het einde niet in zicht. Tegen half twaalf versche nen allen weer op het balcon om het défilé gade te slaan, dat ruim drie kwartier in beslag nam. Op de tonen van de vrolijke marsen, die de elkaar afwisselende vijf muziekcorpsen ten gehore brach ten, marcheerden jongeren en ouderen in rijen van zes het Dam- terrein af. NAAR HET STADION. Om precies twee uur verliet Koningin Wilhelmina het Paleis en reed naar het Olympisch Sta dion, waar zij getuige was van het huldigingsspel „In Neerland's Tuin". Op haar rit door de stad werd haar rijtuig geëscorteerd door landelijke ruiters. Vijf rui ters van iedere provincie, die de provinciale vlag met zich voer den. Ook nu was het langs de ge hele weg weer een aanhoudend gejuich van de tienduizenden. Nadat H. M. in de ereloge in het stadion had plaats genomen, heeft zij in een rede het woord tot haar volk gericht, waarvoor wij de lezers naar een apart artikel in dit nummer verwijzen. IN NEERLAND'S TUIN. De ideeën voor het spel „In Neerland's Tuin", geschreven door B. Stroman, zijn van Carel Briels. Het radio-philharmonisch orkest onder leiding van Albert van Raalte en een zangkoor, on der leiding van Hein Jordans, brachten de door Max Vreden- burg gecomponeerde illustratieve muziek ten gehore. De grasmat in het Stadion was met behulp van een groot decor en groen mét witte en oranje ge tinte bloemen in een grootse tuin herschapen, waarin talrijke fon- Voor de laatste maal als Koningin. Een wolkenloze hemel, waarin een stralende zon, overkoepelde Maandagmiddag de hoofdstad toen de koninklijke trein het fees telijk versierde Anistelstation binnenreed. Het grote moment was aangebroken, waarop H. M. Koningin Wilhelmina voor de laatste maal als Koningin haar intrede deed in de hoofdstad des lands, die liaar zo lief is en die haar zo lief heeft. Om half vijf stonden de Mari- Koningin strooiden duizend kleine ifc met de feestelijkheden ter ge- nierskapel der Kon. Marine en de ouderloze kind^jen de bloemen, i „CeMera van de^inhuldigingvan ri teinen.opspoten. Het spel was on derverdeeld in een proloog en vier taferelen, welke respectievelijk de titels droegen van lente, zo mer, herfst en winter. Het eerste tafereel gaf het optreden te zien van vendelzwaaien uit het zuiden van het land. Het tweede tafereel de zomer, beeldde de rijkdom van het land uit en het derde tafereel de stormen, die in de regerings periode van Koningin Wilhelmina over ons land zijn gegaan. Het laatste tafereel bracht een dank gebed voor de zegenrijke regering van onze landsvrouwe en was te vens een herdenking van de do den, die ons land in de afgelo pen 50 jaren zijn ontvallen. Een dertigtal „bloemenmeisjes" de vrouwen van de kwekers, die het Stadion hebben versierd en vier typistes van het Comité Kroningsstad .droegen daarna de Kroon het Stadion uit. Achter en voor hen formeerde zich de stoet, die de Kroon naar het Damplant- soen leidde. Voorafgegaan door padvinders droegen de bloemen meisjes de 1.75 meter hoge en 2.25 brede kroon van verguld alu minium, waarin talloze witte si- mili-edelstenen gevat waren, waaraan gehecht de 10 meter lange „hermelijnen mantel", van purper fluweel, afgezet met gan- zendons, éénmaal over de sintel- baan van hét Stadion, gevolgd door 24 herauten te paard en daarachter de door militairen ge dragen stedenwapens en 600 rui ters. Onderweg werd de Kroon op tal van plaatsen overgegeven aan opgestelde deputaties uit alle kringen van het godsdienstige, wetenschappelijke, sociale, cultu rele, agrarische, militaire en be drijfsleven. Op al deze plaatsen stonden gemengde koren, die va derlandse liederen zongen. Tenslotte kwam de Kroon te recht bij vijftien mannen en vijf tien vrouwen, illegalen uit alle delen des lands. Aan hen was de eer het symbool der souvereiniteit als laatste deputatie te mogen dragen naar die plek Amsterdam, die reeds zovele demonstraties van vrijheid heeft mogen beleven, de Dam. Ter weerszijden van het in het Damplantsoen opgerichte podium stonden tegen half zeven militai ren opgesteld. Zij presenteerden het geweer toen de dertig illega len de Kroon hier op het purper rode kussen plaatsten. Hier werd de mantel van de Kroon gehaakt. De stoet begaf zich vervolgens naar het Rokin, waar zij werd ontbonden. H. M. de Koningin had zich in middels weer naar het Paleis be geven. HET VUURWERK. Onopvallend begaf het Prinse lijk gezin zich des avonds naar het grootste vuurwerk, dat Ne derland ooit gezien heeft op het zandterrein aan de Stadionkade. En terwijl de tienduizenden on bewust van de aanwezigheid der koninklijke gasten met bewon dering het schitterende schouw spel gadesloegen, uitten de drie Prinsesjes kreten van bewonde ring bij de hoog opstijgende vuurpijlen. Voor Beatrix, Irene en Margriet vormde deze avond een hoogtepunt van de feestvie ring en bovendien mochten zij er laat voor opblijven. Het was ver na kinderbedtijd, toen zij misschien een tikje ver- j moeid, maar nog pratend over de H. M. de Koningin is Maandagmiddag in de hoofdstad aangekomen. De Vorstin en de overige leden van de Koninklijke Familie op het balcon van het Paleis op de Dam. Fusie tussen de Indonesische socialisten en communisten. De republikeinse socialistische partij, waarvan de voormalige republikeinse premier Amir Sja- rifoeddin voorzitter is, heeft be sloten, een fusie aan te gaan met de republikeinse communistische partij. By de aankondiging dezer fusie verklaarde Sjarifoeddin dat hy sinds 1935 in het geheim lid van de communistische partij is geweest. o Nederlandse delegatie niet naar Djocja. Van gezaghebbende Neder landse zijde deelde men aan Aneta mede, dat met de delega- tietrein, die vandaag naar Djoc ja reist, geen leden van de dele gatie van het Koninkrijk ver trekken, aangezien op geen en kele agenda enig punt ter be spreking voorkomt. Indien tij dens de onderhandelingsperiode te Kalioerang punten ter bespre- enthousiast king aan de orde komen, zullen verblindende i de Nederlandse vertegenwoordi- vuurwerkwaterval, plaats namen I gers voor die gelegenheid naar in de gereedstaande wagen, die I Djocja reizen. De C. v. d. D. en met gezwinde spoed terug reed het secretariaat zullen heden naar het Paleis aan de Dam. voltallig naar Djocja reizen. Op simpele maar ontroerende wjjze heeft het Zeeuwse volk gis teren weer blijk gegeven van zjjn Oranjeliefde. Weken, zo niet maanden van tevoren is men bezig geweest met het maken van toebereidselen voor het vieren van de 31ste Augustus. En toen gisteren een stralende zomerzon opging over het Zeeuwse land waren de Zeeuwen klaar om spontaan en uitbundig de verjaardag en het regeringsjubileum van hun Vorstin te vieren. Van elk toren tje wapperde onze driekleur, op bijna elke boerderjj, hoever van de bewoonde wereld ook gelegen, had men de vlag uitgestoken. Glunderende kinderen, lachende mensen, zich uitslovende muziek korpsen, veel groen en oranje, dat was het beeld, dat Zeeland gisteren bood. Kilometers groene slingers en oranjedoek en ontel bare lampjes heeft men nodig gehad om Zeeland in een waardig feestkleed te steken. Niet alle plaatsen in Zeeland hebben met publieke feestelijkhe den de verjaardag en het jubi leum van onze Vorstin herdacht. Verscheidene dorpen combineren erewacht van matrozen op het die zij urenlang in hun mandjes perron aangetreden. Om precieshebben bewaard voor dit zo grootse ogenblik. Vijf rijen dik en twee minuten over vijf reed de koninkiyke trein, versierd met een dubbele koninklijke stan daard, de overkapping van het Amstelstation binnen. Terwijl de Marinierskapel de eerste strophen van het Wilhelmus speelde, ver liet Hare Majesteit met haar ge volg, bestaahde uit S. J. baron van Tuyl van Serooskerken, haar opperceremoniemeester, Mr G. C. D. baron van Hardenbroek, de dame du paiais, mevrouw L. Th. de Beaufort, haar secretaris, Dr S. M. Kohnstamm en haar adju dant, de luit. ter zee baron van Boetzelaer, het koninklijke rij tuig. De Koningin begaf zich naar de hal, waar burgemeester 75'Ailly die de Koningin reeds op het per ron had begroet, de wethouders van de stad Amsterdam en het dageiyks bestuur van het Comité Aroningsstad aan haar voorstel de. Daarna luisterde onze vorstin naar een begroetingsrede, die burgemeester d'Ailly uitsprak DE KONINGIN SPREEKT. op sommige plaatsen nog dikker, stónd het publiek langs de straten, waar langs de koninkiyke stoet reed. Overal een haag van stramme militairen, onderbroken door de erefronten. OP DE DAM. Toen in het Paleis op de Dam omstreeks half ze§, de kleine Prinsesjes zich voor de ramen vertoonden, werden zij luide toe gejuicht door de grote menigte niet alleen op het plein zelf, maar in alle omliggende gebouwen, tot zelfs in de dakgoten verzameld.mengesteld, waarbij vooral de H. K. H. Prinses Juliana, die op zes September of op een andere dag worden gevierd. Morgen en overmorgen zullen wij de gedetailleerde verslagen geven van de feestehjkheden, die er in de diverse plaatsen hebben plaats gevonden. MIDDELBURG. In Middelburg had de Kon. Ver. „Uit het Volk—Voor het Volk" ondanks het feit, dat door het openluchtspel en de historische optocht op 23 en 24 Juli j.I. de officiële feestelijkheden reeds hadden plaats gevonden, toch nog een aantrekkelijk programma sa- Precies tien minuten voor zes kondigde het luide gejuich op het Rokin de nadering van de konink lijke stoet aan. II. M. verliet haar auto en be gaf zich na een korte inspectie van de erewacht der studenten weerbaarheid in het Paleis. Even later gingen de deuren van het balcon open en verscheen Konin gin Wilhelmina in gezelschap van het gehele kroonprinselijk gezin op het balcon. Prinses Juliana De Koningin antwoordde hier- droeg de kleine Marijke op haar op o.m., dat het haar verheugde, arm en dit was het sein voor een In de hoofdstad des Rüks haardonderende ovatie van de voor iubileum te vieren. Amsterdam tal voor haar steeds zijn de stad, raar het volksverzet tegen de overweldiger het eerst als een riam naar buiten sloeg, de stad, die was: heldhaftig, standvastig, barmhartig. RIJTOER DOOR DE STAD. Toen de Koningin naar buiten (wam klonk onmiddellqk het iVilhelmus uit 300 kelen, gezon gen door de gemengde koren on der leiding van Fred J. Roeske. Deze grijze dirigent werd even later by H. M. ontboden. De vor- 'het Paleis verzamelde menigte. Bij het invallen van de duister nis togen honderdduizenden naar de binnenstad en bewogen zich ais een dikke stroperige sliert door de straten. De keuzebon wordt afgeschaft. Middelburgse jeugd Is betrokken geweest. Om 8.15 vertrokken zowel „Ju liana" en de Muziekvereniging „Excelsior" samen als de band van „Achilles", voor een réveille door de stad. Op het podium, dat voor deze gelegertheid op de Markt was op gesteld gaf het Middelburgs Mu ziekcorps o.l.v, de heer Joh. H. Caro een concert van koraalmu- ziek en vaderlandse liederen. Het bleek een voorproefje te zijn van de massazang, die 's avonds op de Markt plaats vond. De parade. Tegen half twaalf arriveerden op de Markt de Commissaris der Koningin Jhr Mr A. F. C. de Ca- sembroot en Middelburgs burge meester Jhr Mr W. C. Sandberg tot Essenburg, beiden vergezeld van hun echtgenote. Om half .twaalf precies arriveerde overste J. Potteboom, commandant der C.O.A.K. voor de parade der in tussen op de Markt in carré opge stelde leerlingen der school. Na de begroeting der autori teiten werden de troepen geïn specteerd, waarna voor de aanwe zigen werd geparadeerd. Ook het kader der school en een ere-com- pagnie waren hierbij tegenwoor dig. Kinderfeesten. Op de Markt werden in de mid daguren kinderspelen gehouden voor de schooljeugd van 6 tot 14 jaar, waaraan enkele honderden kinderen deelnamen. Aan het ein de van de middag bracht de be kende Middelburgse artist Jimmy Spake zyn even bekende fiets- nummer op het podium. De burgemeester was aanwezig om de prijzen aan de gelukkigen uit te reiken. Ook het 'bestuur van U.h.V.-V.h.V. liet zich by de spelen niet onbetuigd en deed by de hindernisbaan eenmaal dapper met de jeugd mee. De kinderen werden in de loop van de middag op ys en limonade getracteerd. Naar het A.N.P. verneemt is door minister Mansholt in prin cipe besloten om tot afschaffing van de zogenaamde keuzebon !tin drukte hem harteiyk de hand i voor brood- en bloemproducten en vroeg hem alle leden van het j ovor t_e gaan. De datum, waarop toor te bedanken. Dit beloofde de jecr Roeske en hij zei tevens: ,Ook vyftig jaar geleden heb ik 'oor u gedirigeerd, Majesteit." De Koningin antwoordde, niet minder bewogen: „Dat ben ik niet vergeten". Onze vorstin liep naar haar gereed staande Cadillac, waarvan de achterkap was open geslagen en onmiddelhjk sloegen □e motoren van het begeleidende escorte in. Voor de auto van de per week. dit zal plaats vinden, is nog niet definitief vastgesteld, doch zal zeer spoedig worden bekend ge maakt. De opheffing zal tot gevolg hebben, dat biscuits, beschuit, gebak, koekjes, vermicelli, spag hetti en macaroni dus zonder bon verkrijgbaar zullen zijn. Het broodrantsoen wordt dan ver hoogd tot 2000 gram per persoon verschil gerezen tussen de weste- hjke militaire gouverneurs en maarschalk Sokolofsky. Sokolofs- ky zou zich tegen controle der vier mogendheden over het uitge ven van de mark der Sowjetzone verzet hebben en slechts een ze kere mate van „supervisie" en dan nog alleen over reeds circu lerend geld wensen. De ontmoeting van Molotof met de westelijke afgevaardigden van eergisteren heeft twee uur en tien minuten geduurd. Na de beëindiging der bqeen- komst deelde Bedell Smith mee, dat er geen voorlopig communi que zou worden uitgegeven en op de vraag, of er nog meer bqeen- komsten zouden plaats hebben, antwoordde hq: „Ik denk van wel". De Amerikaanse, Britse, Fran se en Sowjet-Russische militaire gouverneurs zijn gisteren bjjeen gekomen in het gebouw van de geallieerde bestuursraad in de Amerikaanse sector, om de mone taire problemen, alsmede de prac- tische bijzonderheden van de op heffing der blokkade te bestude ren. Na de bqeenkomst is officieel meegedeeld, dat er nog verdere samenkomsten zullen zyn. Volgens D.P.D. (Britse zone) hebben de militaire gouverneurs subcommissies gevormd ter be handeling van het vraagstuk van het opheffen der Berlijnse blok kade en van het invoeren van de Oostmark in Berlijn onder vier- mogendhedencontrole. Volgens D.P.D. is een menings- Dankdiensten. Zowel in de Oostkerk als in de Hofpleinkerk werden om 7 uur dankdiensten gehouden. In de Oostkerk, waar o.m. de Commissaris der Koningin en Middelburgs burgemeester tegen woordig waren, gingen voor Ds P. J. F. van Voorst Vader en Ds W. C. F. Metz. De dienst werd opgeluisterd met zang door zr. Koster uit Koudekerke. In de Hofpleinkerk sprak Dr A. H. Oussoren. Op de Markt concerteerde het Middelburgs Muziekcorps van 8 tot 9 uur, waarbij het publiek zo nu en dan de vaderlandse lie deren meezong. Na een fakkeloptocht, die de jeugd in beweging bracht, en waarby de militairen der C.O.A.K. hun aandeel zeker wel hebben geleverd, gaf O.N.D.A., dat die middag ook bq de kinderspelen had meegewerkt nog een concert, dat menigeen nog een uurtje op de Markt deed blijven. Zowel op de versiering als op de verlich ting der stad komen we nog na der terug. (Zie vervolg pag. 2.) Maandagmiddag gingen de ge delegeerden er toe over het be stuur van de Wereldraad der Ker ken te kiezen. Met algemene stemmen werd het voorstel Dr John R. Mott tot ere-president te benoemen aanvaard. Dr Mott is lid van de Metho- distenkerk te New York. Hij was president van de Wereldraad der Kerken in oprichting en be kleedt nog de functie van vice- president van de Internationale Zendingsraad. In verband met de bijzondere omstandigheden waaronder deze eerste assemblee bijeen kwam, stelde de commissie voor het aantal presidenten te brengen op zes. De volgende presidenten werden met algemene stemmen door de vergadering gekozen: Dr Mare Boegner uit Parijs, lid van de Hervormde Kerk in Frankrijk, de aartsbisschop van Canterbury, Dr Geoffrey F. Fisher uit Londen, lid van de Church of England, bisschop G. Bromley Exnam van de Metho- distenkerk in New York, aarts bisschop van Thyateira, Dr Ph. Germanos uit Londen, oecume nisch patriarchaat van Constan- tinopel, de aartsbisschop van Uppsala, Dr Erling Eidem van de Zweedse Kerk en Tsu-Chen Chao uit Peiping, lid van de Anglicaanse kerk in China. Vervolgens gingen de gedele geerden over tot verkiezing van de 90 leden van het centrale co mité, tevens uitvoerende raad. Nederlandse gedelegeerden werden Dr S. F. H. J. Berkel- bach van der Sprenkel van de Ned. Herv. Kerk en aartsbis schop A. Rinkel van de Oud-Ka tholieke Kerk. H. M. Koningin Wilhelmina heeft gisterenmiddag in een rede tot het Nederlandse volk afscheid genomen als Vorstin. „Ik vertrouw, dat gij sterk zult zijn". Dat was hetgeen Koningin Wilhelmina ons volk op het hart wilde binden. H. M. sprak als volgt in het Olympisch Stadion: Ik dank alle aanwezigen voor hun tegenwoordigheid alhier op dit ogenblik. Met vreugde begroet ik de vertegenwoordigers uit Indo nesië, Suriname en de Nederlandse Antillen, die hierheen zijn ge komen om mijn jubileum te herdenken en de inhuldiging van mijn dochter bq te wonen. Dat ik mij, vanwege mqn leeftijd, tot enkele uren feestbetoon, heb moeten beperken, doet mij leed, maar ik geef allen die ik niet kan ontmoeten dq verzekering, dat ik met hun herdenking meeleef en met ware belangstelling volg al hetgeen zij hebben ondernomen om mqn jubileum te vieren. In het bijzonder waardeer ik daarbq het streven om niet alleen een feest te vieren zonder meer ,maar om dingen tot stand te brengen van blijvende waarde voor onze toekomst. Een kleine ver goeding voor hetgeen mij ontgaat is, dat ik thans door de microfoon tot u kan spreken en zo in persoonlqke aanraking met u kan zijn. Ik zal u niet vermoeien met een opsomming van al wat ge schiedde in deze vijftig jaren. Slechts wil ik een enkel woord zeg gen over het-alles beheersende gebeuren van de jongste tqd: het verzet hier en in Indonesië, onze vrijheidsstrijd. In het bqzonder richt ik een woord tot allen, die in die strijd, op welke wijze ook, hebben meegestreden. Ik wend mij tot hen, die nog dagelijks offers brengen in het leed, dat zq hebben te dragen. Ik gedenk de duizenden die hun leven hebben gegeven, en allen, de levenden en hen die zqn heengegaan dank ik voor hun vader landsliefde en voor wat zq mij gegeven hebben in hun samen werking. Het is voor mq een vreugde te weten, dat ook mijn beide kinde ren, ieder op verschillende wijze, hun uiterste krachten hebben ge geven in de grote strqd voor de bevrijding van het vaderland en met u allen mijn actieve medewerkers zijn geweest. Zq kennen als gq het jongste verleden. Als ikzelf hebben zq met u medegeleefd en begrijpen zq u. Thans loopt dit tqdperk voor mij ten einde. De strijdende taak, die wij allen tezamen gehad hebben, die wij zovele jaren tezamen hebben vervuld, ga ik neerleggen. Veel is er in de oorlogsjaren gedroomd en verwacht van de toe komst. Voor velen is de werkelijkheid na de bevrijding een teleur stelling geworden. Ik vertrouw dat gq sterk zult zijn en veel zult verwezenlqken van wat toen als toekomstdromen in ons allen leefde en thans nog leeft. Aan de vooravond van mqn troonafstand bind ik u dit op het hart. Met erkentelqkheid denk ik voorts aan velen, hetzij hoog of laag geplaatst, die gedurende deze lange jaren mij bij het vervullen van mijn taak hebben bqgestaan. En thans gaan mqn gedachten terug naar het verre verleden, naar mqn kinderjaren en de liefde van mijn onvergetelqke grijze Vader. Ik denk aan mqn Moeder, aan wie ik zo onuitsprekelqk veel verschuldigd ben. Aan haar, de wqze Regentes, die mq opvoedde en met haar moederlqke liefde en zorg omringde, aan haar, wier hart steed uitging naar de lqdenden in ons volk. Ik denk aan mqn innigbetreurde man, die mq bij het vervullen van mqn taak tot grote steun is geweest en wiens nagedachtenis bq ons volk steeds in het teken zal staan van dienende liefde. Nu wend ik mijn blik naar de naaste toekomst, _naar de troons bestijging van mijn dochter. Het is voor mij als moeder een aangrijpend ogenblik, nu mqn kind een stap zet als deze. Zq aanvaardt haar taak in een moeilqke en ingewikkelde tqd. Een tijd die vraagt om sterke ménsen. Als vanzelf rijst nu voor mq op het beeld van onze stammoeder, wier naam zq draagt. Groot was het geloof. Groot waren de taaie volharding en offervaardigheid. Groot was het verstand, de bezieling en het moederiqk hart van Juliana, de Moeder van de Vader des Vaderlands. Ik kan mqn dochter geen betere wens medegeven, dan dat zij, geheel als kind van haar eigen tqd, bezieling moge putten uit deze lichtende gestalte, voor wie als voor vele Nederlanders van vroeger en latere tqd geldt. Ik heb de goede strijd gestreden, Ik heb de loop geëindigd, Ik heb het geloof behouden. Engeland pleegt overleg met Frankrijk en de V. S. over de mogelqkheid een eind te maken aan de hulp, die Albanië verleent aan Markos. 100 personen zijn te Napels gearresteerd, omdat bq hen grote hoeveelheden bommen en explosieven waren ontdekt. Alle inzittenden van een vlieg tuig, dat op weg was* van Chicago naar Minneapolis en dat bij Wo- nona in een moeras stortte, 36 personen, zqn om het leven geko men. Waarschqnlqk zullen de Belgische kustplaatsen en de Ar dennen bestemd worden als va- cantie-oord voor Amerikaanse soldaten in Duitsland. Een he vige orkaan nadert Amerika's oostkust. Ruim 2000 vliegtuigen zqn reeds naar het' westen ge vlogen en alle vaartuigen trach ten snel de havens te bereiken. Frankrijk en België zullen in een gezamenlqk memorandum het Franse plan voor een Europees Parlement aan de Raad der W. Europese Unie voorleggen. In Londen is een internationaal com plot ontdekt tot steun aan de Ir- goen. De diensttqd der Britse militairen wordt waarschqnlqk met zes maanden verlengd. Maandagmorgen vroeg is het doodvonnis voltrokken aan Maar ten Kuiper, die in de bezetting talloze Joden en onderduikers ar resteerde. Dr L. J. M. Beel is benoemd tot groot-officier in de Orde van Oranje-Nassau. Fan ny Blankers-Koen zaleind Sep tember aan een drietal wedstrij den in Finland deelnemen. Officieel wordt uit Parqs mee gedeeld, dat Schuman met 322 te gen 185 stemmen de steun van de nationale vergadering heeft ge wonnen. Schuman kreeg 11 stem men meer dan vereist. Er waren' 100 onthoudingen. In de assemblee heeft Schuman een uiteenzetting gegeven over zijn programma. Hierin verklaar de hij o.m. dat de vrijheid van Frankrijk op het spel stond. Voorts wees hq op de ernst van de financiële en economische toe stand in het land, maar naar zijn mening was geen grond voor de faitisme of paniek. „Redt de franc en gq redt de vrijheid", zei hij. Het Kabinet zal minder minis ters tellen. De door Reynaud en Biondi voorbereide maatregelen tot het inkrimpen van het amb telijk apparaat zullen worden voortgezet. De prijzen van vlees en wqn zullen onmiddellijk van staatswege worden verlaagd. Op de militaire begroting en in de genationaliseerde ondernemingen zal bezuinigd worden. tot DE BILT ZEGT: Daling van temperatuur. Weersverwachting, geldig vanavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Later hier en daar weer opklarend. Meest matige wind uit richtingen tussen Zuid en West. Vooral in de namiddag lagere temperatuur dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1