Schuman aanvaardt kabinetsvorming. NIEUWS RAMADIER WEIGERDE OPDRACHT. ALGEMEEN GRATIERESLUIT. Berlijnse raad naar Westelijke sector? Tweede Duitse republiek wordt Woensdag geboren. Extra bon voor voedingsvet. „GOD WIL NOG GROTE DINGEN DOEN". Een lichtbaken in een woelige zee. Van Mook naar ons land. Zeeuwse oorlogs vrijwilligers bijeen. Vrijheidsstraffen met maximum een jaar verminderd. Nederl. functionaris te Praag gearresteerd Het auto-ongeluk te Vlissingen. Chr. Vakbeweging in Zeeland. „en hij kan jullie daarbij gebruiken" zei Niemöller tot de Nederlandse jeugd. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 5-audeti SNIPPER Lit gave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes. L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1037 MAANDAG 30 AUG. 1948 /48-5 P- kWart#al Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Advertentieprijs 14 cent per m.m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Rubriek Kabouters 5 cent per woord Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 5.49 u., onder 19.30 u. Maan op 0.47 u., onder 18.39 u. Hoogwater op Dinsdag 31 Aug.: Vlissingen: 11.03 u. 1.57 m., 23.40 u. 1.75 m. Wemeldinge: 12.48 u. 1.20 m., u. m. De woelige zee dat is de volkerenzee. I Het lichtbaken dat is Koningin V/ilhelmina. Allerlei wind van leer heeft in de regeringsjaren van onze Koningin de volkerenzee woelig! gemaakt, onrustig, soms storm- achtig. Voor haar troonsbesijging was er ook wel woeligheid maar er was toch een overheersende windrichting, die een zekere be- j stencligheid gaf. Eerst de richting van het con servatisme, van 1815 tot 1848. De „behoudzucht" had de leiding in godsdienst, maatschappij en staat. Soms was het woelig door liberalistische „depressies", die tijdelijk enige weersverandering Niet de heeft zjjn .soevereine assemblee" einde gewild; onenig brachten. Van 'tjaar denken we financiële plan van Reynaud. er als Nederlanders in 't bijzon der aan, nu de grondwet van 1848 jubileert, die voor ons het symbool is van de heerschappij van het liberalisme, die toen begon. De oud-minister van Financiën Robert Schuman, een der leiders van de progressief Katholieke M.R.P., zal gaan pro beren Frankrijk van een hoogst ongelegen regeringscrisis te verlossen. Hij zal vanochtend om tien uur met zijn raad plegingen beginnen. „Te elfder ure" zou men haast beweren, want in het 24- urig tijdsbestek heeft de socialist Paul Ramadier alweer een tot hem gericht verzoek, om een nieuwe regering te vormen, afgewezen. Regering over Reynaud's „Strenge maatregelen", plannen gestruikeld. zei Ramadier. Andre Marie's opzet „om de Nadat Ramadier was aange- lopende zaken af te doen" is ge- zocht had hij een onderhoud met smoord in het economische en zÜn socialistische collega's en lei ders van andere politieke partijen. „Strenge financiële en economi sche maatregelen moesten er heid onder de partyen van de worden getroffenwas zijn oor meerderheid (een onenigheid, die deel en politieke waarnemers tot de ministerraad beperkt is ge- concludeerden, dat hij de andere bleven, heeft de regering ten val politieke partijen, met uitsluiting gebracht. der communisten zou verzoeken Na 1848 waaide de liberale Wat de regering gedaan heeft!een coalitie-regering te vormen wind tot 1870, 1880 over een is het uitspreken van een veto met een ..drastisch program groot deel van Europa, en ook over een plan, dat maatregelen Me" zag echter een grote mmeren in Amerika. Storingen werden op korte termijn en een politiek moeilijkheid en dat was de v8an-j die hun tegoed 'wel ontvingen dé veroorzaakt door socialisti- op lange termijn bevatte. delijke houding der radicalen, de[Macht uitten dat dit oniujst ppmat icHpn pn 7Plf«i van Hp M - J 1 nu Bche windstoten. Ook daaraan denken wij Nederlanders in 't bijzonder van 't jaar. De grond- j wet van 1848 was liberaal, we Reynaud's maatregelen. Volgens een communique van Nederlandse zyde, zo meldt Reu ter uit Batavia, tal Dr H. van Mook op verzoek van de Neder landse regering op 8 September naar Nederland gaan voor be sprekingen over de situatie in Indonesië. De Zeeuwse Bond van Oorlogs vrijwilligers heeft Zaterdag te Vlissingen zyn jaarvergadering gehouden en o.m. de gebrekkige I definitieve afwikkeling der sol-1 dijen besproken. Tijdens hun diensttijd ontvin gen de oorlogsvrijwilligers name lijk voorschotten. Velen hebben nog enkele honderden guldens te j goed, waarop zij reeds een jaar of langer wachten, terwijl anderen, gematigden en zelfs van de M. I d^isTer I '„Doe een beroep op De Gaulle°°rl°fnW£d De maatregelen, die men on- voordat de ramp losbreekt" - m ou<*- zeiden het reeds; de economische middellUk in werking wilde laten schreef het rechts-radicale blad ^rijwilli in jaarvergadering leiding in ons land was na 1848 treden waren de volgende. L Aurore „Hij is de man dieby 1 k ernJsti 0°gerustg ook liberaal En in de godsdienst 1- Ingrijpende verlagingen van de politieke crisis tot een eindelij gaf evenzo de liberale geest de de staatssteun aan genationali- j kan brengen" richtinc aan immers het ino- «eerde ondernemingen, welke de-Wat de M.R.P. betreft, deze dernisme de vrijzinnigheid, ze subsidies van ongeveer 130 hebben reeds geruime tijd de so- milliard frans tot op 12 milliard cialisten verweten, in de afgelopen francs zouden hebben terugge bracht. 2. Verlaging van de militaire begroting met 50 milliard francs maakte grote opgang. I aar ongeveer 1870, 1880 t'1 komt er ingrijpende ver andering in de structuur van de geestelijke atmosfeer buiten en in ons vaderland. Zeker het blijft humanisme, dat overheerst. Maar het is nu geen eenheidshumanis- me meer als conservatisme en liberalisme. Maar het wordt een bont geschakeerd humanisme. Er blijft liberalisme en moder- een maandelijkse uitkering voor nisme. Er komt wel meer of alle arbeiders gedurende de ko twee maanden twee regerings- crises veroorzaakt te hebben. Na een onderhoud met de af tredende premier Marie, de vete- 3. Drastische besnoeiingen van raam Blum en René Mayer, de de bestuursdiensten. (aftredende radicale minister van 4. Strenge straffen voor mis-landsverdediging, ondanks dat bruiken, die tot geïnflateerde echter de radicaal-socialistische fractie hem steun toezegde be sloot Ramadier de opdracht te prijzen leiden. 5. Vermindering van de loonbe lasting met 1/3 en. verhoging van de kindertoeslag met 12 pet. en minder actie bij: jong liberalis me of staatssocialisme; marxis tisch socialisme; anarchisme mende vier maanden van 1500 francs te Parijs, en van 1000 francs elders in Frankrijk in ver- (communisme)allerlei occultis- band met de kosten van levens- me (spiritisme e.d.); intuïtionis-onderhoud. me of vitalisme, of hoe men het De plannen op lange termyn omvatten: 1. Terugkeer in het komende jaar tot de „vrije lonen", zodat noemen wil; nationaal-socialis- me; existentialisme; materialis me; enz. Er is geen overheersen de richting meer. Onze tijd werd deze niet langer meer door de stijlloos. De volkerenzee werd zeer woelig, omdat dan van deze, dan van die zijde, meestal van verschillende zijden tegelijk de winden op haar vielen. Het Christendom had in deze drie perioden weinig invloed; het kon geen verandering van heer sende geestesrichting brengen, nóch tijdens het conservatisme, nóch tijdens het liberalisme. Het kon ook na 1870 de woeligheid niet bezweren. "pn nu is één van de gedenk- waardigste dingen bij het jubileum van onze Koningin dit. In de tijd van het conserva tisme was het niet een Oranje vorst. die getuigde tegen die richting. Integendeel: die vorst (Willem I) liet zich er door mee voeren. Ook in de tijd van het libe ralisme waren het niet de Oranjevorsten, die er zich tegen stelden. Die vorsten (Willem II en III) lieten zich er door mee slepen. Maar in de tijd van het bonte humanisme is het onze Koningin, die openlijk, ten aanhore van ons volk en van de wereld, getuigt van het enige middel, om uit de moeilijkheid tot vastheid te ko men; van de enige weg, om het volkerenleven weer tot rust te brengen. Zij wees herhaaldelijk, bij 't graf van De Coligny in Parijs, in haar Kerstgroeten en elders, op Hem, Die alleen stor men kan stillen. Koningin Wilheimina is ons Christenvolk er te liever om. En het afscheidnemen van haar wordt er te moeilijker door. Onze bede is, dat de grote Stormstiller ook haar steeds meer de rust mag geven, bij alles wat ook in haar onrust zal wekken. Tot Hij haar moge opnemen in de ware rust. H. regering zouden worden vastge steld doch door besprekingen tussen werkgevers en werkne mers. 2. Een monetaire hervorming, eveneens in het komende jaar, die het aan de staat en aan de bur gers mogelijk zou maken stabiele contracten aan te gaan. weigeren en was men weer even ver als voorheen. Tegen middernacht begaf een eenzame Schuman zich naar het verblijf van Vincent Auriol en hij aanvaardde de vorming van een nieuwe regering. Vanochtend om tien uur zal hij beginnen om het elfde kabinet sinds de bevrijding in elkaar te timmeren. o Vooruit maar weer! Het officiële Sowjet-Russi- sche nieuwsbureau in Duits land heeft de Amerikanen er van beschuldigd een 14-jarig Russisch meisje, Galina Koro- lenko, gevangen te houden „als gijzelaar voor nieuwe provoca ties^. heid uit over trage uitbetaling der afrekeningen en dringt op spoedige afwikkeling aan." Voorts besloot men om een te legram van hulde en trouw aan H. M. de Koninging ter gelegen heid van haar regeringsjubileum te zenden. 50 jaren, waaronder de zwaarste, die ons land ooit heeft doorge maakt, hebben hun stempel gedrukt op het gelaat van onze vorstin. Er sjïreekt mededogen uit, menselyk begrip en weemoed. Naar aanleiding van het regeringsjubileum van Koningin Wil heimina en van de troonswisseling heeft het de Prinses-Regentes behaagd, aan allen, die tot een vrijheidsstraf zyn veroordeeld, gratie te verlenen van een vierde gedeelte van hun straf, met dien verstande, dat dit gedeelte niet minder zal bedragen dan een maand en niet meer dan een jaar. Russen moeten veiligheid garanderen. Zoals reeds eerder gemeld, heeft de voorzitter van de Berlynse raad, dr Otto Suhr, een brief aan de Russische generaal Kotikof gericht, waarin hy verzocht om een neutrale zone rond het stad huis. Het Russische antwoord was, zoals men verwachtte, negatief. Kotikof vroeg sarcastisch wat Suhr nu eigenlyk wilde. Dinsdag vergadering? En deze heeft opnieuw de zaak uiteengezet en verzocht om de monstraties niet te doen plaats vinden op dagen dat de raad ver gadert. Kotikof had geschreven, dat de Berlijners aandeel wilden hebben in het stadsbestuur. Suhr schreef hem terug, dat op de agenda voor de volgende vergadering een voorstel voor de verkiezingen op 24 October voorkomt, waardoor de bevolking gelegenheid zal vin den van haar democratische op vattingen blijken te geven. De leiding van de Berlynse ge meenteraad heeft inmiddels op een officienze bijeenkomst beslo ten Dinsdag een zitting van de gemeenteraad te beleggen, indien generaal Kotikof de persoonlijke veiligheid der leden wil garande ren. De leiding zou vandaag weer bijeenkomen, wanneer, volgens verwachting, Kotikof de tweede brief van Dr Suhr zal hebben be antwoord. Indien de Sowjet-Rus- sische bevelhebber de garantie niet geeft, zal de zitting misschien in een van de westelijke sectoren worden gehouden. Wanneer de Berlijnse gemeen te-autoriteiten een vergadering wensen te houden in de Britse sector, zal het Britse militaire be- stuur hiertegen geen bezwaar Volg* 5 het Tsjecho-Slowaakse maken. - i-vjwsbureau „Ceteka" hebben! „Een dergelijke stap zou nood- Tsjeclto-SIowaakse „veiligheids-1 zakelijk kunnen worden wanneer autoriteiten" een Nederlands de Sowjet-autoriteiten de veilig- funetionaris aan de Nederlandse1 heid van vergaderingen van de legatie te Praag, genaamd L. van gemeenteraad in het gemeente- Dam, gearresteerd. Hij zou spion- buis in hun sector niet zouden nage gepleegd hebben. 1 vvillen of kunnen verzekeren." al- Volgens een te Praag uitgege- dus werd van officiële Britse zijde ven officieel communique zou van medegedeeld. Dam voor „een vreemde mogend-', 0 heid gespionneerd hebben". Men c - r> t zou voorts bij hem belangrijke, OOWjet-KUSSlSChe documenten hebben aangetroffen, commandant Vermoord, die „andere Nederlandse persoon-, lijkheden ernstig zouden compro-!. De J3"'18® P01!?1^, 'H B^'tSe Vandaag nieuw onderhoud op Kremlin? Naar Zondagavond van be trouwbare zijde te Moskou werd vernomen, hebben de drie weste- lyke afgezanten om een nieuwe bijeenkomst op het Kremlin ver zocht. Men acht het waarschijn- lyk, dat deze vandaag zal plaats hebben. Deense aannemer verdrinkt te Sliedrecht. Zondagmorgen is uit de haven van Sliedrecht het lijk opgehaald van de 58-jarige Deense aanne mer Monberg, die Donderdag j.l. plotseling vermist werd. De heer Monberg kwam met twee landgenoten naar Sliedrecht voor de aankoop van baggermate- riaal. Vermoed wordt dat de heer Monberg bij ongeluk te water geraakt en verdronken is. Hiervan zijn uitgezonderd dege nen, die zich tijdens de detentie slecht hebben gedragen, of de hun geboden kansen bij een voorwaar delijke invrijheidstelling niet ge bruikt hebben, 20dat tenuitvoer legging moest worden gelast. Dit algemeen gunstbetoon heeft betrekking op straffen, zowel op gelegd door de burgerlijke of de militaire strafrechter als ook door de bijzondere gerechtshoven of de bijzondere raad van cassatie aan politieke delinquenten. Ook in de overzeese gebieds delen zal een algemene gratie van dezelfde strekking worden ver leend. Ten aanzien van de krachtens het Tribunaalbesluit geïnterneer den heeft de minister van justitie bepaald, dat de duur van hun in ternering op overeenkomstige wijze zal worden bekort. Onder de werking van dit al gemeen gratie-besluit vallen niet degenen, die nog niet bij een on herroepelijke rechterlijke uit spraak werden veroordeeld. In het bijzonder in de gevallen, waarin de verdachten soms jaren lang op hun berechting hebben moeten wachten, kan dit leiden Identiteit van slachtoffers bekend. De identiteit van de slachtof fers van het auto-ongeluk, dat Vry dagavond te Vlissingen ge beurde is vastgesteld. Het zyn de 71-jarige K. de Nooyer en zfln 67- jarige echtgenote, alsmede zijn 66-jarige ongehuwde schoonzuster E. S. Beun. Zwaar verminkt op genomen, zyn zy overleden zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. De doden zijn van Nederlandse nationaliteit. tot onbevredigende gevolgen. Na derhand zal onder ogen worden gezien in hoeverre eventuele on billijkheden zullen kunnen wor den weggenomen. Souburg en Koudekerke vierden feest. Zaterdag zijn in Souburg en Koudekerke de jubileumfeesten begonnen en hebben de bewoners de Oranjebloemtjes buiten gezét. In Souburg vond een optocht plaats, terwijl in de avonduren zanguitvoeringen werden gegeven Door de Oranjevereniging werd een telegram aan H. M. de Ko ningin gezonden, waarin men Haar geluk wenste met Haar jubileum. In Koudekerke vond een ring- rijderij plaats. Op deze feestelijkheden hopen wij nog nader terug te komen. Onvoorwaardelijke overgave als basis Woensdag 1 September, precies negen jaar nadat Adolf Hitier de oorlog begon en daarmede de on dergang van zijn Derde Rijk te kende, zal de tweede Duitse repu bliek geboren-worden. De assemblee, die de Constitu tionele fundamenten moet leggen voor de nieuwe West-Duitse repu bliek, zal dan bijeenkomen. De eerste Duitse republiek be gon haar leven in het Weimar van Goethe en Schiller, de twee de zal beginnen in Bonn aan de Rijn, de geboorteplaats van Ludwig van Beethoven. De tweede republiek zal echter geen souvereine rechten hebben, want haar basis is nog steeds de onvoorwaardelijke overgave. De assemblee van Bonn zal haar bestaan te danken hebben aan de Londense Conferentie waarop de West-Duitse minister presidenten gemachtigd werden een constituerende vergadering bijeen te roepen, zij het dan op zekere voorwaarden. Haar werk, dat goedgekeurd zal moeten wor den door de militaire gouverneurs en het Duitse volk, zal zich slechts tot de Westelijke zones uitstrekken. Naast het opstellen van een grondwet, zal de constituerende v- ^adering tot taak hebben met de geallieerden te onderhandelen over de uiteindelijke vorm van een bezettingsstatuut. Nog een enkel woord over de samenstelling. Deze is n.l. beperkt tot afgevaardigden van de weste lijke zones en Berlijn. Het laatste deed onlangs het officiële Sowjet- Russische blad te Berlijn, de „Taegliche Rundschau" smalend schrijven: dat alle Berlijners, die de bijeenkomst van de West-Duit se constituerende vergadering bij wonen „hun stad verraden als de hoofdstad van Duitsland". De be wuste Berlijners zullen zich er weinig van aantrekken. In de bonnenlljst van a.s. Don derdag: zal eeii extra rantsoen voedingsvet (boter, margarine of vet) worden opgenomen, besta- 1- de uit 250 gram voor volwassenen en d« twee oudste leeftijdsgroe pen der jeugdigen (MA, B en C) en 125 gram voor de beide jong ste groepen (D en E). Kadervergadering C.N.V. te Goes. Onder voorzitterschap van de heer A. de Lange, voorzitter van de Chr. Besturenbond te Goes e.o. werd Zaterdag j.l. in de Prins van Oranje te Goes een goed bezochte kadervergadering van de Chr. Vakbeweging in Zeeland gehou den, die door vertegenwoordigers van 11 van de 14 Chr. Besturen bonden werd bijgewoond, alsmede door de heren Bensen, distriots- bestuurder van het Chr. Nat. Vakverbond en Koetsveld, dis- trietsbestnurder van de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond. Na een openingswoord van de voorzitter voerde de heer H. Pe ters, voorzitter van de Chr. Me- taalbewerkersbond uit Utrecht het woord. Vóór de oorlog, aldus spreker, genoot de christelijke vakbewe ging niet die belangstelling welke zij verdiende. Na de bevrijding is daar echter verandering in geko men. Met dankbaarheid mag wor den erkend, dat bij duizenden christelijke werknemers de ogen zijn opengegaan. Helaas zijn er nog lieden, die menen, dat een christelijke vakbeweging overbo dige luxe is. Zij'dreigen te ver zinken in het moeras van het humanisme. In kadervergaderingen als deze moeten de beginselen van de Chr. Vakbeweging worden bestudeerd, om ze straks te kunen uitdragen. In dit verband wees spr. op de grote betekenis van propaganda en huisbezoek, alsmede van so ciale scholing door middel van de studieclubs. Ook vele jonge mensen zijn tot de Chr. Vakbeweging toegetre den. Daarom zijn de jeugdclubs van zo groot belang. Ten slotte wees spr. op het mooie werk van het t.b.c.-fonds „Draagt Elkanders Lasten". Veel heeft dit fonds mogen doen, maar veel is er nog te doen. In 1948 zal wel f 300.000 nodig zijn. Spr. wekte daarom op, de schouders onder dit Werk te zetten. Op zijn toespraak volgde een bespreking, waarbij de heer Peters nader in ging op de noodzakelijkheid van de sociale scholing, op de alge mene ontwikkeling van de leden, op de arbeid door onvolwaardige arbeidskrachten, op het probleem van de ongeorganiseerden en op de middelen, die kunnen leiden tot drukker bezoek van de verga deringen. Na een slotwoord van de voor zitter eindigde de heer Peters met dankgebed. DE BILT ZEGT: Droog weer. Droog en tamelijk zonnig weer, met op de meeste plaatsen iets hogere temperatuur dan gisteren. Weinig wind. Jezus kent ons persoonlijk mi t. teren' Gelijk met van Dam groep Tsjechische burgers gear resteerd. Na informat.^ uiuïtlllia6, bleek ons, dat van Dam ten dien ste van de repatriëring werkte. en had daar nog geen bericht o1 angen van de arrestatie. legatie te Praag, waaraan n tijdelijk was toegevoegd aren gisteren nog geen bewijs- s.uKKen ot documenten over de spionnage" verstrekt. zone heeft bevestigd, dat de Sow- een.iet-Russische commandant van 1 Oscher.sleben (Sowjet-zone) en- jkele dagen geleden is vermoord te 's-Gravenhage cloor een Dultser' die n?S op vrije 1.- "NT*At*l 1,1/4+ ie fin voeten is. Naar verluidt is de moordenaar een 25-jarige tolk, die vloeiend Russisch spreekt. In verband met de Jubileum feesten zal „Zeeuwsch Dag blad" morgen niet verschijnen. DE DIRECTIE. Zesduizend Nederlandse jonge ren uit alle streken van het va derland zyn Zaterdagmiddag in de Apollohal te Amsterdam bijeen geweest om er de jeugd-delegatie van het Wereldcongres der Ker ken te ontmoeten. Het was een fijne hooggestemde samenkomst, niet in het minst door de aanwe zigheid en de toespraak van Ds Martin Niemöller. Met een dankbaar en ook be zwaard hart sta ik hier voor jul lie om een groet van het Wereld congres van Kerken over te bren gen, aldus ds Niemöller. Dank baar omdat de christelijke jeugd tot veel in staat is. Waren het niet de jongeren, die al een eeuw lang het samenkomen der kerken hebben voorbereid door hun inter nationaal jeugdwerk? Daarom is het fijn hier zesduizend jonge mensen van christelijke levens overtuiging bijeen te zien. En toch constateer ik dit met een gauw teveel waarde aan het ge tal, aan een massa mensen. In Duitsland leefden wij de laatste vijftien jaar geheel onder de macht van getal en nummer. Er moesten zoveel mogelijk nut tige mensen zjjn. Wie niet nuttig was, werd via een lange of korte weg afgevoerdEn alle men sen waren nummers. Zelf heb ik acht jaar lang met een nummer op mijn kleding moeten pronken. Voor de mens persoonlijk had het Derde Rijk geen oog meer. Nog altijd lopen wij de kans om met nummers te rekenen. Het Marshall-plan b.v. ziet de mensen al evenzo. Maar God niet, God richt zich tot ons persoonlijk. In de gevangenis drong eens een achttienjarige S.S.-man tot mij door. Hij was ook gedegra deerd tot nummer. Men had hem ter dood veroordeeld en nu vroeg hij of ik met hem het Heilig Avondmaal wilde vieren aleer hij sterven zou. Van mijn drie pries ter-celgenoten kreeg ik een beker bijt werd avondmaalsbrood. Ik nam hem een soort biecht af en bediende toen terwijl de pries ters bij de celdeur de wacht hiel den het Avondmaal. Nadien was de jeugdige S.S.-er zeer ver heugd, al stond hij voor de dood. Want midden in een wereld van nummers was Jezus tot hem ge komen om te betuigen: „Ik heb iets voor u persoonlijk, ik gaf mijn lichaam en bloed voor u". En nu mag niemand van jullie er meer aan twijfelen: Jezus kent jullie persoonlyk. God wil door Christus in deze dagen nog grote dingen doen en Hij kan jullie daarbij gebruiken. Hij wenst door ons en voor ons te arbeiden. DitaöIIUUU rBC« cca autu-uiu- wil de Wereldraad van Kerken graphie te schrijven. En een We weten niet of U hem gezien hebt, maar Zaterdagmiddag is de bekende Ballonvaarder Boesman in Dordrecht opgestegen en hij verwachtte in Zeeland te zullen dalen. Wij hebben wel naar hem uitgekeken maar vermoedelijk is hij in België beland. Dat is ook wel veiliger, want vanuit de lucht gezien is Zeeland nog al „nattig". En mijnheer Rood uit Deven ter heeft Vrijdag het luchtruim gekozen met een zweefvliegtuig. Hij kwam 100 km. verder neer, n.l. bij Duisburg in Duitsland. Een hele trip zo zonder motor. En als we het nu toch over afstan den hebben, de wereldomroep van Radio Nederland zal vanavond over Hilversum I en II en de kortegolfzenders van 8.05 tot 8 45 laten horen, hoen men in drie kwartier een „radio-keten" rond de aardbol spant. U zult Neder landers in Indië, Canada, Suri name, Curacao, ja zelfs aan boord van de Nieuw Amsterdam, de „Karei Doorman" en een K.L.M. vliegtuig ergens in de lucht tus sen New York en Amsterdam hun aanhankelijkheid en trouw jegens ons vorstenhuis horen betuigen. Mevr. Kosenlcina, wier sprong tot een incident van internationale betekenis is geworden, heeft van enkele New Yorkse bladen een aanbod gekregen een auto-bio bezwaard hart. Want wjj hechten miswijn, een stukje van het ont- julUe zeggen. Dankbaar en muisstil luister den de jongeren naar Niemöller, die zij voor het begin van zijn toe spraak een langdurige en spon tane hulde had gebracht. Met spreekkoor en bijbellezing werd de samenkomst besloten. Dr Sire- gar, jeugdgedelegeerde uit Indo nesië, sprak het dankgebed. En toen klonk het lied der eenheid weer: „Eén naam is onze hope", het lied van bloed en strijd en dood, maar ook het lied van „lichte paden" en een „zaal'ge rei". gemeenteraadslid van Dools, een plaatsje in Frankrijk, heeft een éénpersoons vliegtuig gebouwd dat slechts 8 vierk. meter vleugel oppervlak bezit. Het toestel weegt 130 k g. en bereikte met een 30 p k. motor een uursnel heid van 115 km. Geef ons de K. L. M. dan maar! De Britse ma rine heeft daarom als tegenpres tatie een nieuw duikapparaat uit gevonden waarin een jonge offi cier van de Britse marine 162.5 meter diep is gedoken. Bij dit recorii ademde hij een mengsel in van zuurstof en helium. De Goesse winkelweek geopend. Het Goesse zakenleven is de kurk waarop de welvaart van Goes drijft. Dat was de conclusie welke Burgemeester W. C. ten Kate van Goes trok, toen Zater dagmiddag de Goesse winkelweek geopend werd en het comité van de Goesse middenstandsvereni gingen „Handelsbelangen" en „De Hanze", dat deze week georgani seerd heeft, ten stadhuize ont vangen werd, na een tocht door de stad waarbij de beide plaatse lijke fanfarecorpsen hun mede werking verleenden. De burgemeester die het comi té, in tegenwoordigheid van de wethouders en de wnd. voorzitter van V.V.V. Zuid- en Noord-Beve land, Jhr Mr D. van Doorn, in de raadszaal toesprak, hoopte, dat de week het bewijs mocht leveren, dat Goes het middelpunt van ge heel Zeeland is. De heer H. Verwer, voorzitter van het comité, dankte, nadat hij gewezen had op de medewerking van het gemeentebestuur, Burge meester Ten Kate voor de me daille, die deze schonk als prijs bij een der wedstrijden, welke aan deze week zijn verbonden. De heer J. Donner, voorzitter van de vereniging „Handelsbelan gen" gewaagde van het contact met het gemeentebestuur en sprak zijn dank uit voor de ge waardeerde adviezen. Ook de heer J. H. Rooze, voorzitter van „Han ze" sprak enkele woorden en noemde de ontvangst ten stad huize niet alleen een succes voor de middenstand maar nog meer voor het gemeentebestuur. Hij vroeg toestemming voor de win- keiiers om op 31 Augustus en 8 September de winkels te mogen sluiten en deze tijdens de win kelweek van 31 Augustus tot 8 September iets langer geopend te mogen houden. Deze toestemming werd ver leend, met dien verstande, dat de winkeliers geheel vrij zijn om hier al of niet gebruik van te maken. Tevens werd nog medegedeeld, dat het stadhuis met enkele schijnwerpers verlicht zal wor den. Na dit gezellige onderonsje volgde een rondwandeling door de stad waarbij de vele winkels be keken werden.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1