Op jacht naar Brnlkikkers in Pearl River.] rawjcjlgmms BENTLEï's GEWEIEN GEMEENTERADEN Worsteling met een alligator. per kilo duurder. Evangelie en beginsel. BRIEVEN DIT AMERIKA Zonder twijfel vormen de producten van de visserij een be langrijke bijdrage voor onze voorziening met eiwitrijke levens middelen. De zee en het zoete water leveren echter een aantal zaken, die wij slechts met enige aarzeling onder de belangrijke levensmiddelen rangschikken. Niet omdat hun eiwitten en andere bestanddelen onverteerbaar of onbruikbaar zouden zijn, maar omdat hun prijs in geen verhouding staat tot hun voedings waarde. Zulke zaken worden onder de delicatessen gerangschikt, omdat men ze in de eerste plaats nuttigt vanwege hun exquise smaak, die zelfs de meest verwende gehemelten kan strelen. Als zodanig noemen wij de dringbare moeras. Soms ook kan kreeft en de Europese oesters, het bootje niet dicht genoeg bij gerookte zalm en caviaar. Ook de kikker komen en moet de in Amerika kent men dergelijke jager door de modder naar hem hapjes en wellicht boven aan de toe waden of struikgewas opzij snel toegegrepen moet worden. I Men slaat de vingers om de we- minister van landbouw, ke buik van de kikker en voelt visserij en voedselvoorziening de harde rivierkreeftjes in zijn lleeft goedgekeurd, dat de maxi- maag zitten. mumprijs voor kristalsuiker voor de consumenten met 2 cent per Na EEN ALLIGATOR'. middernacht besluiten we kg wordt verhoogd. terug te keren. De jacht is niet onfortuinlijk geweest. Vlak bij li. t staat de bruikikker. Nu zijn kikkerbilletjes ook van de Fran se menu's bekend, maar hoewel die in smaak de achterboutjes van de bruikikkers zeer nabij komen, zjjn hun afmetingen wel zeer bescheiden en heeft men heel wat kikkers nodig om een behoorlijke portie kikkerbilletjes te kunnen opdienen. ACHTERBOUTJES ALS VAN EEN JONG HAANTJE. De brulkikker is echter een flinke vuist groot van lichaam en heelt achterpoten van cir ca 20 cm. lengte. Een paar ach terboutjes zijn van dezelfde af metingen als die van een jong haantje, en met een of twee kik kers kan men best voor de dag komen. We vinden de kikker boutjes op de menu's hier in het Zuiden van de Verenigde Sta- buigen om hem te kunnen be naderen. Onnodig gedruis doet de kikker vaak op de vlucht slaan. De nieuwe prijs mag met in gang van vandaag 28 Augustus de aanlegplaats lichten plotse- 58 cent per kg bedragen, ling twee vuurrode ogen als een Reeds eerder werd de marge 1 paar robijnen aan de oppervlak- voor de detailhandel voor te in het licht van onze schijn- chocolade, suikerwerken, biscuits, werper. Wat is dat? „Een alli- koekjes en kaas verhoogd. Met gator" fluistert mijn metgezel, het scheppen van een prijsverho- „van gemiddelde grootte aan de £mg van 2 cent per kg op het ar- ogen te zien". Voorzichtig nade- ikei kristalsuiker acht, zo ver ren we de krokodil van de Mis- nemen wij, de minister van land- sisippidelta en voor ik weet, bouw, visserij en voedselvoorzie- wat er gebeurt, heeft mijn ning de herziening van de winst vriend de alligator bij de schou- marge in het kruideniersbodrijf I j-\T., i r*4- pfpclntpn ders gegrepen. Nu volgt een gesloten. IN EEN SMAL KREEKJE korte worsteling, waarbij het HET MEESTE SUCCES. zaak is het dier goed vast te Zo voeren we langs de oevers houden, doch mee te geven in van Pearl River, scherp uitkij kend naar bruikikkers, maar te vens genietend van het nachte lijk concert cn van de spook achtige aanblik die het door de door Dr P. Korringa Belgen dringen aan op nieuwe sluis bij Terneuzen. zijn bewegingen. De sterke ka ken met de rijen scherpe tanden j dienen ontweken te worden, maar ook mag men de krachtige staart geen kans geven zich er- maan* beschenen moerastos ons gens omheen te klemmen, want Bij de opening der mterna- bood. In een smal kreekje, waar dan ziet de alligator de kans twmale Vlaamse Jaarbeurs te schoon zich los te wringen. Ik Gent heeft de voorzitter der kom te hulp met een stuk touw Jaarbeurs de aandacht van de en weet de kaken te muilkor- aanwezige ministers gevestigd ven. Nu is geen gevaar te duch- °P bet vraagstuk van de Gentse ten. We varen naar de oever en stoppen de alligator in de koffer XL VII. Frans Naerebout. II. Een niet minder dapper staaltje Daar zijn gezin in zorgvolle van Naerebouts flinkheid zien we omstandigheden achterbleef, ging in 1<88. Het schip „Zuiderburg" zijn vrouw naar het kantoor van moet naar .Oost-Indië, maar de Compagnie vragen om het brengt het niet verder dan West- loodsgeld, dat haar man bij terug- kapelle. Nu is het geen zandbank, komst zou worden uitgekeerd, die het schip vasthoudt of een Men wilde haar het halve be storm, die het bedreigt, maar een drag geven. Maar fier antwoordt gebroken roer, dat het verder zeilen belet: het gaat voor anker en de schipper (tegenwoordig zegt men: kapitein) weet niet wat hij moet doen. En dan 400 man aan boord, een half millioen aan ge muit geld en rijke koopmansgoe deren. 't Is winter en de haven van Vlissingen is dichtgevroren; grote ijsschotsen drijven voorbij, aan hulp verlenen valt niet te denken, J£on der ernstigste grieven te- tegen de voorstanders van Christelijke organisatie is, dat zij zich isoleren en niet staan in de branding van de tijd, in een missionnaire houding en met open ogen voor de nood van de medemens. Deze grief kan ook aldus wor den geformuleerd: gij, mensen van de Christelijke organisatie doet het Evangelie geweld aan, gij laat dat niet spreken en gij getuigt niet daarvan, gij de valueert het en praat alleen van uw z.g. beginselen, die gij meent aan het Évangelie te ontlenen, die gij zelfs eeuwig durft te noe men. maar die" daarin niet te vinden zijn, sterker, die in strijd zijn met de universele betekenis van het Evangelie. Gij exploi- door de Engelsen genomen enteert dat Evangelie voor uw Naerebout als krijgsgevangene I puur-menselijke opvattingen en naar Engeland gebracht. We schema's. ze: „Mijn man is nooit een halve loods geweest, dan zal ik mezelf wel helpen". Op zijn terugtocht uit Afrika met een ander schip wordt dit waren immers bondgenoten van Frankrijk en daardoor de vijanden van Engeland. Aan boord heeft hij het slecht, veel meer dan wat men kan de haven niet uit. En]droge rijst krijgt hij niet, maar toch heeft Naerebout geholpen, aan land gekomen wordt het veel worden geliquideerd, o m- op een wonderlijke manier. Met j beter, vooral toen men hem her- ^at zij de komst van het Konink- Dat is een zeer ernstige ver wijt en wij moeten ons afvragen, of het juist is. Zo ja, dan is alle activiteit in Christelijke organi saties veroordeeld en dan moet de kruinen van de bomen elkaar van de auto. boven het water raakten, was De volgende morgen keer ik het extra geheimzinnig. Vaak terug naar Grand Isle, met de ten onder de schotels °die het stootte het bootje op verscholen trouwe Seabee, ons amphibisch hoogst geprijsd zijn. Niet zelden boomstammen of oude stronken. j vliegtuigje- Achter mij een zak is de kikker het duurste van de Het gevaar dat het bootje daar- met bruikikkers en een zak met hele lijst. Dat komt omdat ze bij omkantelen zou was niet niet bij massa's tegelijk te van- denkbeeldig. We konden wel gen zijn, maar één voor één be- goed zwemmen, maar in dit machtigd moeten worden, bij moeras huizen alligators, waar van sommige 10 voet lang zijn. Onze kikkers vingen we echter in dit duistere kreekje. Zelf greep kunst ik er verscheidene. De een levende alligator. Ik kan u verzekeren, dat de gebraden kik kers werkelijk bijzonder mals en fijn van smaak waren. Gebra den alligatorstaart, een geliefd gerecht hier in de delta, was echter ook niet te versmaden. De prachtige huid gaat mee, als is te beslissen wanneer trophee, naar Holland. (Ingez. advert.) ringen hebben besproken op de het vervaardigen en in de handel brengen van cellulose derivaten. Het kapitaal bedraagt één milli oen gulden. Directeur is de heef A. J. Bauling. een nachtelijke jacht in de wel haast ondoordringbare moeras sen. Toen een bevriend bioloog mij 1 voorstelde een nacht op kikker jacht te gaan, greep ik deze ge-: legenheid met beide handen aan. I Ik hoopte zo de interessante vangmethoden te zien en tevens een indruk te krijgen van het moerasbos in het nachtelijk duis ter. DE JACHT BEGINT. We begaven ons, nadat de j duisternis gevallen was, naar de uitgestrekte moeraswildernissen -r i r- n/r i i a r» van de Pearl River, ten Noord-RgngJljg GOIllSFBIltiB Hl MüSKöU OR K0IHSt Oosten van Lake Pontchartram, aan welks Zuidoever New Orle- Ondanks de lopende geruchten, dat de bijeenkomst tus- ans ligt. Een negerjongen van sen de Westerse afgevaardigden en Moskou op 23 Augustus het gehuchtje Indian Village be- laatste is qeweest, zijn er tekenen, dat een negende con- zorgde ons een bootje en daar gleden we in de maneschijn het 'erentie °P komst is. donkere water van de Pearl Ri- n_ injf joljpf vpn hpf Wpétpn Britse ambassade. Langzamer- ver op. De enscenering was wer- UP uunaiiGi »flu 11Gl han(i Wordt er verondersteld, dat kelijk romantisch: een heldere Politieke waarnemers in Mos- de volgende vergadering een be windstille en zwoele nacht, het kou hebben gezegd, dat Vrijdag slissing zal brengen in de vorm zilveren maanlicht op het water, misschien een verzoek om een van een communiqué van de vier het duistere grillige moerasbos volgende conferentie op het Krem- mogendheden, vermoedelijk een langs de oevers, overwegend be- lin met Molofof en mogelijk ook bijeenkomst van de raad van mi- staande uit moerascypressen, met Stalin, door de drie Wes- nisters aankondigend. zwaar met grijze slierten Spaans terse afgevaardigden gedaan zou o mos behangen, oude stronken en worden. Men gelooft, dat de drie -■ In Deventer is opgericht de drijvende stammc-n in het wa- afgevaardigden Donderdag de Naamloze Vennootschap „Cellu- ter en een nachtelijk concert van laatste instructies van hun rege- lose Producten", die tot doej heeft cicaden en boomkikkers. Ékri EEN SCHIJNWERPER WIJST DE WEG. Plotseling een zwaar basge- luid, „orr, orr, orr". Dat moet de bruikikker zijn. Alles werd voor de vangst in gereedheid gebracht. Het voornaamste ge reedschap was een goede lan taarn, die een smalle bundel hel der licht produceert. Wij ge- gebruikten een goede electrische lantaren. De batterij werd aan aan broekriem bevestigd en de schijnwerper met een band op het voorhoofd geplaatst. Het licht volgt dan alle bewegingen van het hoofd en de ogen be hoeven nimmer naar het ver- belichte doel te zoeken. Dit is een ideale automatische richtmetlio- de. Door het hoofd te bewegen werd de overzone van de rivier systematisch afgezocht, terwijl het bootje langzaam voortgleed. Daar weerkaatst iets in het licht, twee geelgroene ogen. Dit is een bruikikker, tussen de boomwor tels op het slik gezeten. Voor zichtig wordt het bootje in zijn richting gestuurd, zorg dragend het hypnotiserende licht bij voortduring op de kikker ge richt te houden. De jager ligt op zijn buik op de voorplecht van het tootje, een hand reeds uitgestoken. De kikker blijft als vastgenageld zitten. Langzaam komt de hand nu dichterbij, dan een snelle greep en de kikker is gevangen. Zorgvuldig wordt hij in een zak gestopt, die met een touw wordt vastgebonden. Niet altijd verloopt de vangst zo vlot. Soms springt de kikker op het laatste moment in het water, of neemt de vlucht in het ondoor- haven en de sluis te Terneuzen. Hij klaagde er over, dat dit vraagstuk nog steeds niet opge lost wordt, hoewel een groot deel van de welvaart van Gent daarvan afhankelijk is. Alleen een ijzeren long kan Gent en West-Vlaanderen redden en die ijzeren long is een nieuwe sluis te Terneuzen. Minister van der Straeten- Waillet zeide in zijn antwoord, dat dit vraagstuk de aandacht der regering zeker heeft. Slechts financiële moeilijkheden staan de uitvoering van het plan nog in de weg. Acht gesprekken in Moskou. - Ondanks de weinig-verkwik kelijke gebeurtenissen in en om Berlijn, hebben de vertegen woordigers der drie Westelijke mogendheden in een tijdsbestek van 24 dagen de volgende ge- trekken gevoerd: 30 Juli: de drie Westelijke vertegenwoordigers hebben een bespreking met Zorin, een plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken van de Sovjet-Unie. Molotof is wegens vacantie uitstedig, verklaart men op het Kremlin. 31 Juli: Molotof is in Moskou teruggekeerd. Hij heeft een af zonderlijk onderhoud met elk der drie vertegenwoordigers. 2 Augustus: Generalissimo Stalin ontvangt de vertegen woordigers op het Kremlin. Deze bijeenkomst duurt twee uur. 6 Augustus: Vertegenwoordi gers spreken met Molotof over de tijdens hun onderhoud met Stalin behandelde kwesties. Gesprek duurt ruim 2'A uur. 9 Augustus: Vertegenwoordi gers confereren drie uur en tien minuten met Molotof. 12 Augustus: Bespreking van 2 uur 40 minuten met Molotof. 16 Augustus: Nieuw onder houd met Moiotöf. Het lang ste: drie uur 43 minuten. 23 Augustus: Vermoedelijk laatste onderhoud met Stalin en Molotof. Tentoonstelling „Nederlands Nieuwe Kerken" gesloten. Donderdagavond is de ten toonstelling „Nederlands Nieuwe Kerken'* die in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg ge houden is, gesloten. Het aantal personen, dat een bezoek aan de tentoonstelling heeft gebracht bedraagt 700. Dit aantal is gezien de aard der tentoonstelling zeker bevre digend te noemen, mede ook in vergelijking met het bezoek in de plaatsen, waar deze tentoon stelling reeds is geweest. De tentoonstelling gaat nu naar Groningen, waar eind Sep tember de opening plaats vindt. enkele dappere makkers brengt kende als de dappere loods, hij op sleden een sloep over de I Een Engelse schout-bij-naeht sneeuw naar Westkapelle, met moet met zijn vloot naar Texel veel moeite wordt deze in zee ge- en vraagt Naerebout hem bracht en op deze manier komtloods te willen dienen voor Naerebout aan boord van het1 pond sterling. Maar Naerebout tehjke pers. rijk Gods in de weg staat. Dan is het een grote dwaling nog Christelijk georganiseerd te zijn als en dan vervalt bijv. ook de re- 100 den van bestaan van onze Chris- schip. Een loodsboot wordt achter aan het schip vastgemaakt, deze moet "de dienst verrichten van roer en op deze manier weet Naerebout het schip de Engelse haven Plymouth binnen te sturen. „Als de Compagnie u geen dui zend guinjes (1 guinje is f 12.50) tof beloning geeft, dan geeft ze je niets", zei een Engels admiraal die getuige was van de onder neming. Wat geeft ze voor deze presta tie? Zeshonderd gulden, wat echter Naerebout met veront waardiging weigert, met het ver zoek om dat geld aan de armen kas in Middelburg te geven. Kort daarop echter brengt een onbekende aan zijn vrouw een zak met Zeeuwse rijksdaalders (f 520 waarde) en vertrekt zo vlug, dat men nooit heeft kunnen uitvinden, wie de milde gever was. Men ver moedt, dat het een der heren van de Compagnie was, die vóór de onderneming beloofd had voor de vrouw en kinderen van Naerebout te zullen zorgen, wanneer deze soms niet behouden terug zou komen. Vijf maanden duurt het herstel in Plymouth, dan pas keert Naere bout terug naar zijn vaderstad. In 1794 heeft hij onverwachts en ongewild een grote reis ge maakt. Hij was als loods aan boord van de „Voorland", maar omdat men de Engelse vloot moest omzeilen, kon men hem niet. meer van boord laten en werd hij gedwongen mee te varen naar Kaap de Goede Hoop. Daar ont moet hij nog een geredde van de „Woestduyn", die in Zuid-Afrika een mooie betrekking heeft en hem als gast in zijn huis opneemt. Weldra wordt bekend, dat de be roemde loods hier is en hij wordt er vereerd en bewierookt, zoals men dat in zijn vaderland nooit gedaan heeft. weigert en zegt: „Ik dank u, mijn- j heer. Als ik u dien, dan moet ik \\f ij zijn echter van mening, n (Totvrviilir riinnon T*Hori ib' ii rro_ /jot loioi* non »r/\11i-/Nw>oT< u getrouw dienen. Dien ik u ge trouw, dan ben ik een schelm jegens mijn vaderland. Dien ik u niet getrouw, dan ben ik een schelm jegens u!" Op een Duits schip weet hij te ontvluchten en na ruim een jaar afwezigheid komt hij weer terug bij vrouw en kroost. Hij krijgt f 200 beloning en zijn loodsgeld a f 1 per dag. We zijn nu in de Franse tijd. De handel ligt stil, men heeft de diensten der loöösen niet meer nodig. Om te voorkomen, dat de Engelsen een inval zullen doen in Zeeland, moet Naerebout de ton- nen en bakens helpen weghalen (In 1809 zijn ze toch gekomen!) Evenals de andere loodsen krijgt hij zijn loodspensioen(f 200 per jaar), waarbij hij als garnalen- visser nog een weinig verdient. Nog één keer maakt men van zijn bekwaamheid gebruik, in 1804, als hjj admiraal Verheull met de vloot naar Boulogne ge leidt en de Engelsen behendig weet te ontzeilen: het is zijn laat ste dienst ais loods geweest. L. v. W. Artsendienst. Zondag, 29 Augustus, wordt de Zondagsdienst te Goes waar genomen door dokter Doeleman, Oostsingel, tel. 2391; te Driewe gen, 's-Heerenhoek, Nieuwdorp door dokter Gelderblóm te Nieuwdorp, tel. 327; te 's-H. Arendskerke, Heinkenszand en MIDDELBUKu. Routes iler optochten op SI Aug. Réveille, vertrek 8.15 uur, door „Excelsior" en Signaal-afdeling „Achilles". Markt, Langeviele, Domburgs Schuitvlot, Langevieleweg, Baars jesstraat, Koudekerkseweg, Lan- gevieiesingel, Zandstraat, Potten- Woiphaartsdijk door dokter Vos ^m He^ Bleek, St Pieterstraat, Giststraat, te Woiphaartsdijk, tel. 231; te Middelburg door dokter Peek, Langeviele? tel. 2637; te Veere, i Korte Delft' LanSe DeiLt' Serooskerke, Oostkapelle door dokter v. d. Sluys te Veere, tel. 271; te Tholen, Oud-Vossemeer, Nieuw-Vossemeer en St. Phi- lipsland door de dokters Looy- sen te Tholen en Vermet te 1 Nieuw-Vossemeer. Markt, Réveille, vertrek 8.15 uur door Pijpercorps „Juliana". Singelstraat, Spanjaardstraat, Balans, Wagenaaarstraat, Hof plein, Lange Noordstraat, Blinde- hoek, Bogardstraat, Korte Burg, Nieuwe Burg, Markt, Gravenstr., Vlissingse straat, Teerpakhuizen- straat, Blauwedijk, Stationstraat, in.d5 sr e Kul Brakstraat. Brsastraat, Oostkerkplein, Verwerijstraat, Koepoortstraat, Singelstraat. Apotheken* de apotheken voor avond- nachtrecepten geopend: Feuilleton. door PAUL TRENT. Clive vertelde haar van zijn gaan naar Derby, en ze hield niet op, of hij moest haar er alles tot in de kleinste bijzon derheden van vertellen. Goes; La Porte. Middelburg: van Pienbroek. Vlissingen: Engering. keerde zich haastig om. „Zo, meneer Glyn", zei ze. „Ik geloof, dat u meneer Bennett kent." Lachend stak zij Glyn haar Wat zegt meneer Weatherby hand toe. Daarop kwam meneer Ji/s t JL*ntl Pnnenn rjn Irotnnn kin«OTi van die ideeën van jou?" vroeg zij, toen hij geëindigd had. „Mijn ideeën zijn van gener lei betekenis. Ik moet alleen in formaties geven", antwoordde' hij lachend. HOOFDSTUK XXVI. Silas Bennett had zichzelf ten eten genodigd bij de Car- sons, maar hij was niet erg te vreden over de vorderingen, die hij gemaakt had. Ethel was al tijd even koel en hij zag haar bijna nooit alleen. Pauline Fra- 56) o— „Ik weiger, het terug te ne men. Dat is dus afgedaan, Clive, je bent de enige man voor mij; en in mijn hart ben ik er van overtuigd, dat ik toch nog je vrouw zal worden. Dacht je, dat de Heer niet machtig is, dat tot stand te brengen? Hoe kun je aan Hem twijfelen? Daarenbo- \en gelooft Dick, die vaders za ken heeft nagegaan, dat Bennett hem opgelicht heeit; en een be lofte, afgeperst onder valse voorwendsels is niet geldig zou ser was er voortdurend bij. Zij ik zeggen. Het laatste nieuws is scheen expres gevraagd te zijn, nu, dat vader op raad van de cm elke dag te komen, dokter een lange zeereis moet Ook nu was zij al weer in de maken. Meneer Bennett heeft al zitkamer, toen hij kwam, en ont- een jacht gehuurd, en nu rekent vader er op, dat ik mee zal gaan." „En doe je het?" „Neen, ik vind, dat ik al ge noeg voor hem geofferd heb. Ik word gezelschapsdame bij eer. oude tante van mevrouw Wea therby." „Dat lijkt mij niets." „Mij lijkt het niets, om op kosten van meneer Bennett te leven. Ik verdien liever zelf Carson de kamer „Is Ethel nog vroeg hij knorrig. binnen, niet terug?" Optocht Kinderfeest, vertrek 1.30 uur door „O.N.D.A." en „Pad vindersband". Molenwater (schouwburg), Hee rengracht, Krommeweele, Vlas- markt, Markt. Fakkel-optocht, vertrek 9.30 uur, door Middelburgs Muziek korps met „Achilles". Markt, Lange Noordstraat, Hof plein, Wagenaarstraat, Spanjaard straat, Molstraat, Dam, Korte Delft, Lange Delft, Nieuwstraat, Londense Kaai, Houtkaai, Turf- kaai, Nieuwe haven, Hoogstraat, Varkensmarkt, Gortstraat, Boden plaats, Markt. VLISSINGEN. Concert Harmonie „Ons Genoegen". Ter inleiding van de ;e weigert mee te gaan word ik zeker weer ziek", zei haar vader. „Juffrouw Carson", zei Ben nett, „u weet, dat het op aanra den van de dokter is, dat uw vader die zeereis gaat maken." „Ja, dat weet ik, maar hij is nu zo goed, dat hij mijn hulp Terwijl hij sprak kwam Ethelniet meer nodig heeft", en hier op verlieten Ethel en Pauline de kamer. Toen zij weg waren vond Glyn, dat het tijd werd, dat hij zich in de zaak mengde. Me den stellen.' „Waar is ze heep?" „Dat weet ik niet; en als ik liet wist, zou ik het nu nog niet vertellen. U is veel te nieuws- g.erig." ,Js ze bij mevrouw -Weather- by op bezoek? Ik hoor, dat mijn onderhoud. Vertel mij nu Eentley terug is", zei hij woe- eens gauw, hoe je werk je be- dend. valt. Mevrouw Weatherby! ,;Ik heb al gezegd, dat ik het schijnt je graag te mogen lij- j niet wist." dem De deur haastig naar binnen. „Ik ben even opgehouden", zei ze. „Wacht u vooral niet op n.ij", en zij ging zich gaüw ver kleden. In, enkele minuten was zij j neer Carson lag achterover ge- echter reeds terug en nam leund in zijn stoel en zijn lip- Dicks arm. - pen beefden. „Meneer Bennett", zei ze „Zou het niet beter zijn, als u daarop lachend, „zou u juffrouw naar bed ging?" vroeg Dick en Fraser naar de eetkamer willen bood zijn arm aan. geleiden?" j „Ja, misschien wel. Ik vind het „Bennett trok een lelijk ge- erg egoïstisch en liefdeloos van zicht en was heel stil aan tafel. Ethel", zei meneer Carson met Na afloop wendde hij zich zwakke stem. echter onmiddellijk tot meneer „Ze heeft al genoeg voor u ving hem met een vriendelijke Carson en zei: 'geofferd; maar ze is vastbeslo- glimlach. „Het jacht ligt klaar. Voelt u ten, om zich, wat haar huwelijk' Ethel is nog niet thuis", zeizich sterk genoeg voor de reis betreft, niet te laten dwingen, ze. „U zult zich dus even met m(jn gezelschap moeten tevre- neer Carson. „Dan zou ik voor willen stel len, dat we morgenavond uit zeilen. Wat dunkt u er van?" vroeg hij aan Ethel. „Het is mij onverschillig, ik 1 naar Southampton1" „Ja, zeker", antwoordde me- Wat betreft, meneer Bennett' ging hij voort, „waarom gaat u niet naar uw land terug? Het zal u wel interesseren te verne men, dat ik juist een telegram uit Mexico heb ontvangen. Het schijnt, dat de bronnen nu rij kelijk petroleum geven. Wist u ga niet mee", antwoordde zij op dat niet?" vroeg hij op scherpe koele toon. „Ik heb een betrek- toon. king als dame van gezelschap j „Wat zeg je?" riep meneer aangenomen. Morgenochtend I Carson uit. word ik bij Lady Whitehaven verwacht." ging open, en zij i „Onzin, ik verbied het je. Als ,Ja de uitgifte van de aan delen kan gerust plaats heb ben." (Wordt vervolgd.) van de feesten geeft de Harmonie „Ons Genoe gen" Zaterdagavond 28 Augustus om 8 uur een populair concert in het Bellamypark. De signaalaf deling zal hieraan medewerken. Tot siot wordt een taptoe uitge voerd. DOMBURG. Torenklok gearriveerd De nieuwe torenklok is aange komen, nóg net op tijd. Ze zal haar taak aanvangen met de ope ning van de aanstaande feeste lijkheden. MEL1SKERKE. Feestelijkheden op 31 Augustus. Uit een aantal ingezetenen is een comité gevormd, dat een pro gramma opgesteld heeft om op het 50-jarig regeringsjubileum van H. M. de Koningin te vieren. Maandag 30 Aug. om 7.30 uur zal in de Geref. Kerk een gemeen schappelijke herdenkingsdienst worden gehouden. De heer Bar nard zal deze dienst openen. De heer H. Jansen zal spreken over „De band Nederland en Oranje" terwijl Ds C. van Nes zal spreken over „Het gebed voor en met Oranje". Aan deze dienst zal de Chr. Zangvereniging „Con Amore" medewerken. Dinsdag 31 Aug.: 7.308 uur Klokluiden; 8.309 uur: Klok luiden; 9.1510.30 uur Buitenge wone openbare raadsvergadering waarin verschillende vooraan staande ingezetenen zuilen wor den uitgenodigd, terwijl verdere belangstellenden toegang hebben. 10.30 uur Aubade van alle school kinderen voor het gemeentebe stuur, ook hierbij zal „Coh Amore" haar medewerking verlenen; 11 12 uur Tractatie van alle school kinderen en aanvang van het ringsteken; 1.45 uur rondgang muziekvereniging „Crescendo" uit Middelburg; 24 uur wed strijden voor de jeugd; 4.15 uur Stoelendans met paarden en voortzetting van het ringsteken. Om ongeveer 8.30 uur zullen ge beurtenissen uit het leven van H. M. de Koningin waaronder de terugkomst in het Vaderland en het Koninklijke bezoek aan Wal cheren op 't doek werden gebracht Ook hierbij zal „Crescendo" voor de nodige muzikale opluistering zorg dragen. De dag zal met een groot vreugdevuur worden be ëindigd. Montgomery bezocht Britse hoofdkwartier Rijnleger. Veldmaarschalk Montgomery, chef van de Britse generale staf, is op het vliegveld Bueckeburg (Britse zone) aangekomen voor een bezoek aan het hoofdkwartier van het Britse Rijnleger. Het be zoek, dat niet officieel is, zal drie dagen duren. Het zomert in Amerika. In de V.S. heerst op het ogen blik een hittegolf, die alle records schijnt te gaan slaan. In New- York was de temperatuur gister morgen boven de 100 graden Fah renheit. In Connecticut stond de thermometer Donderdag op 112 graden Fahrenheit De Hofnar-Sigarenfabrieken te Valkenburg zijn omgezet in een Naamloze Vennootschap, met een maatschappelijk kapitaal van één millioen gulden. De heren A. J. W. H. Wolters en L. W. M. Wol- ters voeren de directie. dat hier een volkomen on juiste tegenstelling wordt gefor ceerd. Evangelie en beginsel staan niet tegenover elkaar, maar zij vormen een twee-een heid. Beginselen op zichzelf be staan niet. Zij moeten ergens hun grondslag vinden. Hier in het Evangelie. Dat Evangelie heeft niet al leen invloed op en is van door slaggevende betekenis voor het persoonlijke leven. Het zegt ook alles voor het brede en rijk- gevarieerde mensenleven in al zijn activiteiten en uitingen Het Evangelie is geen handleiding, geen verzameling voorschriften voor de inrichting van de staat, de maatschappij enz. Maar het geeft wél aanwijzingen en richt lijnen. Het is de plicht van iedere Christen, het Evangelie te onderzoeken en te vragen, wat het zegt voor déze tijd, voor déze omstandigheden, voor dit volk. Men kan deze aanwijzin gen, deze richtlijnen, afgelgid uit het Evangelie, beginselen noe men. Hoe meer men zoekt, hoe meer men vindt en hoe verras sender het perspectief wordt. Het Evangelie is niet „wettisch" maar het openbaart ons wél de Wet Gods. Die eist, dat het ge hele leven wordt onderworpen aan Christus' heerschappij. Dan kan een Christen niet al leen. Dat moet samen gebeuren. Want het kost strijd. De tegen gesteld werkende krachten zijn sterk. Bovendien is hun aan trekkingskracht groot. Hier pas voorzichtigheid en zelfcritiek. Want het gaat niet om de orga nisatie en nog minder om de be ginselen, waarvan zij uitgaan. Het gaat om de vraag, of zij de doorwerking van het Evangelie beogen en dienen. Wat men noemt isolement is hier geen afgeslotenheid maar gemeen schappelijke bezinning op de eis van het Evangelie en ontplooi ing van de daarin gevonden of geschonken activiteit. Ziet men het zó, dan is van een gefabriceerde tegenstelling Evangelie-beginsel geen sprakq, Dan krijgt het Evangelie eerst zijn volle betekenis. Dan zal iedere Christelijke gemeenschap pelijke activiteit, die uitgaat van wat het Evangelie zegt over mens en wereld, waarlijk evan geliserend zijn. Behoudend èn wervend. T. SOUBURG. Wedvlucht „De Luchtbode". .De P.V. „De Luchtbode" hield een wedvlucht met jonge duiven van uit.Noijon (Fr.). De uitslag luidt: J. Francois 1; W. Wouters 2; C. Boogaard 3; J. Meulmeester 4; M. Meyers 5; L. Marinisse 6; A. de Wart 7; Gebr. Caljouw 8; C. Boogaard 9; P. Babijn 10. YERSEKE. Druk aan de visserij. Donderdag waren niet minder dan 20 vaartuigen aan het vissen op de schoon te maken percelen van de Yerseke bank. Het was een hele drukte. KLOETINGE. Vergadering wielerclub. De wielerclub V.I.O.S. hield Donderdagavond een ledenver gadering in de gemeenteherberg. Als bestuurslid in de plaats van de heer D. de Visser werd gekozen de heer A. de Visser. Enkele nieuwe leden dona teurs traden tot de vereniging toe. De geeostumeerde wieler wedstrijd op 31 Augustus be looft, gezien de deelname, een succes te worden. Ook voor de wedstrijd voor nieuwelingen op 18 September en de voorwedstrijd op gewone rijwielen, kwamen reeds vele inschrijvingen binnen. Nw. en St. JOOSLAND. Bouw van 14 woningen gegund. De gemeenteraad van Nw. en St. Joosland kwam Woensdag avond in spoedvergadering bij een, ter behandeling van slechts twee punten en wel de gunning van de touw van 14 woningwet woningen en herbouw van het brandspuithuis. Van de door B en W gehouden aanbesteding voor de bouw van 14 woningen was de hoogste inschrijver de firma Heijkamp te Souburg voor f 163.070 en de laagste de firma Kroeskamp en Hofstee te Grijps- kerke voor f 155.722. De raad besloot na uitvoerige besprekingen de gunning aan de firma Kroeskamp en Hofstee te verlenen, zodat nu spoedig met de touw zal kunnen worden be gonnen. Op voorstel'van B en W werd voorts besloten de herbouw van het door het oorlogsgeweld ver nielde brandspuithuis annex bergplaatsje voor begraaf mate riaal op te dragen aan de firma H. A. de Kam te Nw. cn St. Joosland voor de pru's van f 5080.—. Dit is f 30.— boven de raming, doch hier is inmiddels de goedkeuring van het streek- bureau op verkregen. Als bij drage in de oorlogsschade zal f 1006.worden verleend, zodat voor rekening van de gemeente komt een bedrag ad. f 4074. Behoudens goedkeuring van Ged. Staten zal hiervoor een geldlening worden aangegaan van f4000. VROUWENPOLDER. Regeling bouw en woningtoezicht verworpen. Dezer dagen kwam de raad in vergadering bijeen. Besloten werd ter gelegenheid van het gouden Regeringsjubileum van H. M. de Koningin f 0.75 per leerling ter be schikking te stellen van de beide bijzondere lagere scholen. De ge meenschappelijke regeling Bouw en Woningtoezicht en toezicht op de uitvoering van gemeentewer ken, welke regeling in ontwerp door het College van Gedepu teerde Staten was aangeboden werd met algemene stemmen ver worpen. Geen bedenkingen werden geopperd tegen de ontwerp-wijzi- ging in de jaarwedde van secre tarissen en ontvangers. Besloten werd het Uitkeringsbesiuit 1947 van toepassing te verklaren op het gemeentepersoneel. bovendien werd goedkeuring gehecht aan de uitbetaling van 2 pCt. vacantie- toesiag. Tenslotte werd een nieuwe verordening op de heffing van besmettelijke ziektegelden vastgesteld. Bij de rondvraag informeerde de heer de Vos naar de busdienst voor Gapinge. Spr. zou gaarne zien, dat, nu nog geen oplossing jn zicht is, voor deze kwestie de tussenkomst van Ged. Staten werd ingeroepen. De heer Wouters vestigde de aandacht op de wo ning van Versluijs op de Laatste Stuiver te Gapinge, welke nog steeds niet hersteld is. In deze tijd van woningnood achtte spr. dit niet toelaatbaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2