Zitting van de Berlijnse Gemeenteraad opnieuw uitgesteld. Minister Mansholt bezocht Walcheren en Tholen. Goes verleent medewerking aan stichting van Protestants ziekenhuis. NIEUWS Een neutrale zóne rondom het stadhuis verzocht. Begrafenis slachtoifers vliegramp bij Valkenburg. De „Breede Watering bewesten Yerseke' vergaderde. De Franse regering afgetreden. Rijwielpad Westkapelle-Zoutelande officieel geopend. Vlissingens positie ais badplaats in gevaar SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Joegoslavisch generaal roept leger tot verzet op. Uuwiqz foft/ccheffitop. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1036 Abonnementsprijs 3.75 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per m.ra. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 28 AUG. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen! Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 5.46 u., onder 19.35 u. Maan op 23.38 u., onder 16.54 u. Hoogwater op Zondag 29 Aug.: Vlissingen; 8.15 u. 1.36 m., 20.49 u. 1.41 m. Wemeldinge: 9.46 u. 1.34 m., 22.17 u. 1.36 m. De voorzitter van de Berlijnse gemeenteraad, dr Otto Suhr, heeft de raadsleden, die gistermorgen bijeengekomen waren voor het houden van de raadsvergadering, medege deeld, dat de vergadering voor onbepaalde tijd zou worden uitgesteld vanwege de demonstratie van Donderdag en het feit, dat zich gisteren wederom demonstranten bij het raad huis verzameld hadden. Kleine groepen personen wisten z'ch toegang tot het Raadhuis te verschaffen en drongen binnen in de kamers van de fracties der Westerse partijen. Zij vonden deze echter ledig. Daarna drongen zij door tot de vergaderzaal en na men daar plaats op de perstri bune. Andere demonstranten met rode vlaggen en borden met slag zinnen bevolkten trappen en gan gen van het gebouw. Om 10.15 u. was het gebouw geheel door de monstranten bezet, die om één uur vertrokken. Er werd geen melding gemaakt van gewelddadigheden. Dr Friedensburg zei, dat de de monstranten het gebouw hadden kunnen binnenkomen, doordat de Sow jet-Russische verbindingsoffi cier, majoor Ordlisjef, er op stond door de hoofddeur, die op slot ge daan was, uitgelaten te worden, terwijl de demonstranten aan de buitenkant er tegen op drongen. Dr Suhr heeft gisteravond in zijn woning fractieleiders der pro- Westerse partijen ontvangen om een brief aan gen. Kotikof op te stellen, waarin wordt verzocht rondom het stadhuis een neutrale zóne te scheppen en maatregelen te treffen, die de veiligheid en de orde waarborgen. De bestuurder van de Firefly Mark 4, de 21-jarige Utrechtse adelborst F. J. G. Meulenberg, die dezer dagen met zijn vliegtuig bij Valkenburg verongelukte, is gis termorgen met militaire eer op de R.K. begraafplaats te Utrecht ter aarde besteld. In de stamp volle St. Pauluskerk waren aan wezig de divisiechef, bar. v. Voort- huyzen en de commandant van het vierde esquadron, II. de Wit. De luitenant ter zee tweede klas- Tevens werd besloten om van morgen weder de gemeenteraads leden bijeen te roepen. Indien Ko tikof bereid is de wensen te ver vullen zal de zitting in het stad huis in de Sowjetsector plaats hebben. Indien hij niet antwoordt of de wensen van de hand wijst, zullen de gemeenteraadsleden in één van de Westelijke sectoren zitting houden. Dr Suhr heeft te middernacht een antwoord ontvangen. De in houd is niet bekend. Dr Suhr deelde mee, dat het antwoord „veel vragen opwerpt". o TITO's TEGENSPELER, Radio Moskou heeft de tekst gepubliceerd van een brief, waar in een Joegoslavisch generaal, Pero Popivoda, mededeelt, dat hij 14 Augustus per vliegtuig ont- ontvluchtte, omdat hij zich, als communist niet kon verenigen met „de door de leiding van de Joegoslavische partij gevoerde vij andelijke campagne tegen com munistische zusterpartijen en te gen Stalin". Hij riep het Joego slavische leger op „het land te bevrijden van de verraderlijke en tegen de Sowjets gerichte poli tiek van Maarschalk Tito". - Mussert wilde'Hitler graag bloemen sturen Dr A. E. Cohen, die in het be gin van deze maand voor het ver richten van archiefonderzoekin gen voor het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie naar Berlijn vertrok, is dezer dagen in Neder land teruggekeerd. Hij heeft per vliegtuig meer dan 3000 gefotocopiëerde documenten meegebracht. Daarbij bevinden zich persoonlijke gegevens over vooraanstaande en Nederlandse S.S.-officieren, a.a. Seyss Inquart, Iulralol„ Rauter, Wimmer, Lages en se W. P. Hamers had de algemene Schreieder. Er is voorts een tele- leiding bij de begrafenis, die langs de gehele route naar de begraaf plaats veel belangstelling had. Onder buitengewoon grote be langstelling is gisteren de ma troos-schrijver F. J. Palings uit Oud-Gastel, die bij het vliegonge val met de „Firefly" bij Valken burg om het leven kwam, in zijn woonplaats te Oud-Gastel begra ven. Namens de marine was aanwe zig de commandant van het vlieg veld Valkenburg, H. Swaab. De familie Paling werd reeds eerder getroffen, toen de andere zoon bij de slag in de Javazee is gevallen. gram aan Bormann, dat bevesti ging brengt van de zelfmoord van Schmidt. Een brief van Mussert, waarin deze aan Hitier verlof vraagt hem van tijd tot tijd „als groet uit het Westen" bloemen te mogen zenden en het volledige Duitse vonnis van de commandant van het concentratiekamp Vught, Grünewald, die verantwoordelijk gesteld werd voor het z.g. bun kerincident. Ook op andere feiten en gebeurtenissen uit de oorlogs jaren is nieuw licht geworpen. De Berlijnse onderzoekingen van het Rijksinstituut, die in Mei van het vorig jaar een aanvang namen, zijn hiermede voltooid. W aterbouwkundig ambtenaar benoemd. de ambtenaren op te nemen in de salarissen -en het terugbetalen van een deel van het verhaalde pensioen werd goedgekeurd, even- Onder voorzitterschap van de a]s pensioengrondslagen, die dijkgraaf, de heer P. J. J. Dekker, jvm (je wijziging in de salaris- vergaderden gisteren do ingelan- sen opnieuw vastgesteld waren, den van het Waterschap dej{0t bestuur stelde de ingelan- „Breede Watering Bewesten Yer- (}en voor, enkele percelen grond seke" in de Prins van Oranje te ;n rjo gemeente Yerseke aan te Goes. (kopen voor het verruimen van en- Na de opening der vergadering i kele bochten in de Zouteweg te deelde de voorzitter mede, dat het Yerseke, met welk werk inmid- bestuur erin geslaagd is een le-dels is begonnen. Hiertoe werd ning te sluiten van f 100.000 bij de Spaarbankvereniging te Zutphen. Door de Raad van Arbitrage is uitspraak gedaan in het geschil tussen de aannemer M. P. Verjaal te Puttershoek en het Water schap. De aannemer had een vor dering ingediend van f 13.358.05. Door de Raad is thans bepaald, dat de aannemer hiervan f 6034,19 krijgt toegewezen. Van de drie in uitvoering zijnde bruggen, in de Hoge Pad, de oude Polderweg en bij het Rode Sluisje zijn de eersten nagenoeg klaar. Het werk aan de glooiing te Schore zal eind September begin October opgeleverd kunnen wor den. Het wegdek van de Hille- werfweg is geheel vernieuwd, wat een bedrag vorderde van f 20.000. Van de teerwegen kon 14 km. op nieuw worden geteerd. Tenslotte deelde de heer Dekker mede, dat de uitkomsten van de in het voor jaar verrichte gewone peilingen vrij gunstig zijn. Na het verslag omtrent de toe stand van het Waterschap in het afgelopen jaar en het vaststellen van de rekening 1947'48 werd besloten de rekening-courant- overeenkomst met de Rotterdam se Bank te verhogen van f 60.000 tot f 110.000 voor het bekostigen van diverse werkzaamheden. I.v. m- zijn gezondheidstoestand werd aan de waterbouwkundig ambte naar J. K. Dingemanse, na 22 dienstjaren, eervol ontslag ver leend. In zijn plaats werd uit de voordracht, bestaande uit de he ren G. Beenhakker en J. A. v, d. Graaff, thans opzichters bij het Waterschap, de heer Beenhakker benoemd. Het voorstel van het besloten. In principe werd besloten om streeks April 1949 te beginnen met de verbetering van een deel van de glooiing te Yerseke. De bedoeling is over een lengte van 215 meter een nieuwe buitenberm aan te brengen en deze te bezet ten met betonblokken. De kosten hiervan worden geraamd op f155.000, waarvoor een lening zal worden aangegaan. Aan het slot van de vergadering bracht de voorzitter dank aan de heer A. C. Willemsen voor zijn ar beid als lid van de financiële com missie, evenals hij dat gedaan had aan de heer Dingemanse voor zijn werkzaamheden als waterbouw kundig ambtenaar. Willen Arabieren recht streeks onderhandelen? Radio Beiroet heeft in een ver klaring, die in Tel Aviv werd op gevangen, gezegd, dat directe on derhandelingen met de Joden tot een „redelijke oplossing" van het Palestijnse vraagstuk zouden kun nen leiden. In Tel Aviv gelooft men, dat dit standpunt voor het eerst van officiële Arabische zijde kenbaar gemaakt is. Waarnemers van de V.N. in Je ruzalem hebben een telegram ge zonden naar Bernadotte, die zich in Zweden bevindt. Zij delen hem mee, dat de toestand te Jeruza lem over de hele linie slechter wordt. Op Rhodos meent men, dat Bernadotte vóór 2 September a.s. naar zijn hoofdkwartier aldaar terug zal keren. Eergisteravond werd de electri- sche centrale van Jeruzalem op geblazen, naar men beweert door leden van Arabische ongeregelde troepen. o Congres Vereniging Nederlandse Gemeenten. Twee en drie September zal de Vereniging van Nederlandse ge meenten in Den Haag het jaar lijks congres houden, dat in dit jaar in het teken van een hulde betoon van de Nederlandse Ge meenten aan de jubilerende Vor stin zal staan. De Franse regering van André» Marie is vannacht om één uur af getreden, na een langdurige po ging om het eens te worden over de voorwaarden voor een hervor mingsprogramma van de minister van Financiën, Paul Reynaud. Het Kabinet was meer dan 15 uur in conferentie geweest voor het bespreken van plannen voor een economisch financieel herstel, die een verhoging van voedselprijzen Inhielden en een vergaande beper king van de uitgaven voor publie ke diensten. Congres Wereldraad der Kerken. Op de bezoekersconferentie in het Concertgebouw was gisteren morgen de toestand en de taak van de kerk in het Nabije- en Midden-Oosten aan de orde. Dit onderwerp werd ingeleid door dr S. A. Morrison van de „Church Missionary Society" te Cairo en door Rev. Hovhanives G. Apka- rian van de „Armeense Evange lische Unie in het Nabije Oosten". In de middag bespraken twee woordvoerders de toestand van de kerk en haar taak in Afrika. De eerste spreker was John Karefa-Smart van de „Evangeli cal United Brethern Church" in West-Afrika en de tweede Rev. Chr. Mc Dovlo uit Edinburg lid van de Presbyteriaanse kerk aan de Goudkust. Ook vergaderden gisteren de vier secties weer. Des avonds ont ving Amsterdams gemeentebe stuur de congressisten in het Ko ninklijk paleis op de Dam. VOOR DE ZONDAG. Looft den God des hemels; want Zijne goedertie renheid in in eeuwigheid. Psalm 13626. Donderdag heeft de minister A. G. Wiersma, leden der H.V.C., van Landbouw, Ir. S. L. Mansholt, was het vertrek der Walcherse een bezoek aan Zeeland gebracht. Des morgens was hjj op Walche ren en des middags op Tholen. De minister had de wens te kennen gegeven zich op de hoogte te stellen van de stand van zaken bij de herverkaveling van Wal cheren. Des morgens werd de mi nister, die in gezelschap was van Ir. S. Herweijer, directeur van de Rijksdienst voor Landbouwherstel ontvangen door Mr A. J. v. d. Weel, voorzitter en de heer W. A. v. d. Werff, lid der com missie van uitvoering der Her verkavelingscommissie. Eén der voornaamste problemen, dat werd besproken en waarbij ook aanwe zig waren de heren A. Cevaal, C. Zwagerman, Ir. J. Francke en Ir. Merkwaardig ongeval te Vlissingen. Gisteravond omstreeks tien uur is te Vlissingen een vrachtauto van de Kon. Mij. „De Schelde" in de Verl. Paul Krugerstraat en kele malen over de kop geslagen. De auto reed van tevoren zonder aanwijsbare oorzaak het trottoir enige malen op en af en trof daar bij een drietal voorbijgangers, nl. een echtpaar met een dochter. Zij werden met zeer ernstige verwon dingen in het St. Jozefziekenhuis opgenomen. Vermoedelijk zijn zij van Amerikaanse nationaliteit. De zeven inzittenden van de vrachtauto, employé's van „De Schelde" en leden van de beman ning van de „Piet Hein", die de laatste hand aan de herstelling van dit schip gelegd hadden, kre gen slechts lichte verwondingen. De politie verhoorde twee of drie inzittenden van de vrachtauto doch kon de chauffeur nog niet ondervragen, daar deze terstond na het ongeval verdwenen was en omstreeks één uur 's nachts nog niet in zijn woning teruggekeerd was. Terwijl ik dit schrijf giet de heldere dagvorstin ne haar gulden stralen-bundel, zege nend uit over de rijk beladen boomgaarden, over de welig ruisende korenvelden en malse weiden, 't Schone zomerzonne- weder, overglanst 't bezielde en onbezielde, 't bewuste en onbewuste. Heel de schepping hier te lande baadt zich in de koesterende stralen, van het blakerend zonnelicht. Voor een paar weken retour gotsten de blanke regenstromen, in ongekende mate neder. Hier en daar, zo niet allerwege hoorde men zacht dan wel luidt mompelen: 'tis slecht weêr; 't is hondeweer; 't is rot weer. Vreeslijkmaar waar. Het scheen ook dat het zachte fruit, aan de vrucht baar dragende boom, zou om komen; 't leek er veel op dat 't welige akkerproduct, zo met een tot mest zou moeten die nen, op de zat gedrenkte akkers. En nu? 't Mag wel in ieders ziel leven, van elks lippen be luisterd worden: Looft den God des hemels. Want Hij en Hij alleen verkeerde de bange vrees in heerlijke blijd schap; de pijnigende zorgen in verrassende uitreddingen; en de aangrijpende armoede, in heerlijk stoffelijk bezit. De goden der aarde worden door de God des hemels in de scha duw gesteld. Looft daarom de God des hemels. Looft Hem, medestervelingen! Looft Hem voor Zijn Vaderlijk mededo gen. De God des hemels heeft ons-verblijd, door koninklijke verrijking. De goden der aarde staan diep beschaamd. De God des hemels doet ons wèl, trots onze misdaden. Echter niet ten koste van Zijn heilig recht. In Jezus Christus toont Hij Zich een medelijdend Ont- fermer. De welverdiende straf die Zijn volk heeft verdiend, nam Jezus voor Zijn rekening. Nu kan de God des hemels ons Zijn goedertierenheid doen aanschouwen. Alles tiert zij 't dan onbewust in Zijn goedheid. Doet gij 't reeds, gelovig be wust, m'n lezer? Nog niet? Tiert ge nog in de zegeningen en niet in de Zegenader? Haast U 't laatste te leren. Met de stof komt ge voor eeuwig om. Wie 'tin beginsel kent, speldt straks eeuwige lofverheffing, want Zijne goedertierenheid is in der eeuwigheid. Biezelinge. A. GRUPPEN. boeren naar de Noord-Oost-Pol- der, de kwestie der gebouwen al daar enz. Ook over het vraagstuk der watervoorziening, speciaal voor de weilanden, werd uitvoerig gesproken. Verder kwam aan de orde het probleem der toedeling der gronden in de toekomst etc. Hierna werd een bezoek ge bracht aan de omgeving van Rammekens en de plaats van het toekomstige natuurreservaat, j waarvoor de plannen reeds vast- staan en waarmede de H.V.C. zich heeft verenigd. Vervolgens werd de Schellach bezocht en werden de nieuwe wegen als de Holstein- seweg etc. in ogenschouw geno men. Minister Mansholt heeft zijn in genomenheid betuigd met de wij ze, waarop reeds met de herver kaveling is opgeschoten. Hij gaf de verzekering, dat op volledige steun van de regering kan worden gerekend. In Hotel „De Burg" werd geluncht, waarna de minis ter naar Tholen vertrok. Op Tholen bezocht de minister de Coöp. Groendrogerij te Scher- penisse. De heren Ir. M. Geuze, Brooijmans en Groenewege waren daarna in de gelegenheid verschil lende landbouwproblemen van het eiland Tholen met de minister te bespreken. Churchill wilde deel neming van Zweden aan de oorlog. In een gepubliceerd overzicht van het beleid der Noorse rege ring tijdens de oorlog wordt ver klaard, dat Winston Churchill, de klaard, dat Winston Churchill de Mei 1940 zeide, dat Zweden er toe gebracht zou moeten worden de oorlog in te gaan aan de zijde van de geallieerden. o Belgisch motorschip hee£t moeilijkheden. De Belgische motorspit Ed- jaesil is gistermorgen in het mastgat op de z.g. Blinde Dam gevaren De schipper van der Plas was op weg van Rheinsburg (D.) naar Meenen (B.) Het schip, dat ge laden is met zout heeft lekkage opgelopen. De pompboot Adja van Hoekman's bergingsbedrijf te We meldinge heeft het schip leeg ge pompt. Daarna is een noodbekis- tihg aangebracht. Een gedeelte van de lading is overgenomen door schipper Moerland uit Sta- venisse. Studenten zagen hun werk bekroond. waaruit de studenten komen, langs het door een wit lint ver sperde fietspad. Zodra echter Jhr Het is dan toch gelukt! Reedsde Casembroot het lint had ver- bü de aankomst van de eerstew«derd renden de studenten op buitenlandse studenten in het Vn ®?lci?nc'e f1®?? voren, Wederopbouwkamp te Biggeker- ",°:i een wedstrijd^ om het lte konden wij mededelen, dat één der werkobjecten, n.l. het aanleg gen van een rywielpad van West- kapelle naar Zoutelande, bij niet al te slecht weer, door de tweede groep studenten zou kunnen wor den voltooid. Inderdaad heeft men gistermiddag te Westkapelle de kroon op het werk mogen zetten door de officiële opening van het rijwielpad door de Commissaris der Koningin, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot. Tal van autoriteiten gaven van liun belangstelling voor dit kranige stuk werk blyk. Het was een waar feest, niet alleen voor de studenten, doch ook de bevolking en de badgasten deelden in de vreugde. Vrolijk wapperden om vijf uur de vlag gen der verschillende landen, Twee kinderen in een sloot verdronken. In een sloot te Vlaardingen zijn gisteren twee kinderen ver- In de gistermiddag gehouden raadsvergadering te Vlissingen is naar aanleiding van een voorstel van B. en W. tot liet opnieuw hu ren van het gedeelte strand voor het voorm. hotel „Brittannia" van de Staat der Nederlanden uitvoe rig gesproken over het gevaar voor Vlissingen als hadplaats. De heer M. J. Corveleijn (K.V. P.) deelde namens de commissie van financiën mede, dat men unaniem van mening was, dat de door de inspecteur der Domeinen te Goes vastgestelde huur ad f500.te hoog was. Dit bedroeg vorige jaren steeds f 150.doch nu deze overeenkomst is afgelo pen, moest een nieuwe worden vastgesteld. De heer Corveleijn vroeg B. en W. de zaak voor te leggen aan de Minister en eventueel ook aan de Prijsbeheersing. Volgens spr. zou het wellicht overweging verdienen het strand voor vier maanden te huren. De heer M. J. van Poelje (Arb.) sloot zich hierbij aan en vroeg B. en W. te doen onderzoeken in hoeverre de stroming voor de kust gevaar oplevert voor het De burgemeester stelde voor de zaak aan te houden en aan de mi nister voor te leggen, terwijl hij toezegde by de Rijkswaterstaat inlichtingen te zullen inwinnen, als door de heer van Poelje be doeld, vooral in verband met de werkzaamheden van de zandzui ger. TAPVERBOD. Het tapverbod, dat was uitge vaardigd voor de komende feest dagen kwam opnieuw ter sprake. De Bedrijfshoreca had n.l. aan B. en W. verzocht geen tapverbpd uit te vaardigen. Dit verzoek werd krachtig gesteund door de heren Schillemans (Comm.) en H. B. J. Knoop (V.V.D.). De frac tie van de P. v. d. A. bleek bij monde van de heren König en de Bart voorstander van het verbod. Tenslotte werd het voorstel van B. en W. met de stemmen der he ren Knoop en Schillemans tegen, aangenomen. Op de overige behandelde pun ten hopen wij nog terug te ko men. dronken, de anderhalf jarige strand. Het is niet denkbeeldig;, Mijntje Diteweg en de bijna dat Vlissingen hierdoor geen toe komst als badplaats meer heeft. Burgemeester Kolff deelde me de, dat de hoge huurprijs gegrond was op de vrij gunstige uitkom sten van het badbedrijf in de laat- twee-jarige Willem Goedknegt. Een passerende melkboer zag het hoofdje van één der kinde ren boven water uitsteken. De melkboer haalde daarna twee lichamen uit de sloot. De kinde ren zijn waarschijnlijk tijdens het spelen te water geraakt. sto jaren, doch hiertegenover staat een achteruitgang van de kwaliteit van het strand. Achtste bespreking te Moskou. Om zeventien uur plaatselijke tijd gisteravond hebben zich de drie Westelijke afgevaardigden naar het Kremlin begeven voor hun achtste onderhoud met Mo- lotof en Wysjinsky. Volgens waarnemers betreft het niet de laatste overeenkomst. Het onder houd duurde ruim 3 uur. o Nat. Pluimveetentoon stelling te Barneveld. Van 17 tot 19 November wordt te Barneveld door de Barneveldse pluimveevereniging een nationale pluimveetentoonstelling georgani seerd. Aan de tentoonstelling zal een tweedaags congres wórden Langdurige discussie in de gemeenteraad. Gistermiddag vergaderde de Goese gemeenteraad. Het belangrijkste punt dat aan de orde kwam, was het voorstel van B. en W. om medewerking te verlenen aan het stichten van een de de langdurige bespreking in. O.a. merkte hij op, dat nu bur gerlijke en kerkelijke gemeenten volgens het plan zullen samen werken in de exploitatie de niet- kerkelijke mensen min of meer gedwongen worden bij te dragen in de kosten. De consequentie van de medewerking van burgerlijke gemeenten is, dat ook St. Joanna Protestants Streekziekenhuis te recht heeft op financiële steun. - Het ha<j jje heer Roose enigs zins pijnlijk getroffen, dat de voorbereidingscommissie sprak van: „de belangen der volksge zondheid en de geestelijke verzor ging van de zieken dringen". In St. Joanna wordt niemand een godsdienst opgedrongen, aldus spr. en de belangen der volksge zondheid worden uitstekend be hartigd. Een ander geluid liet de heer Visser (Arb.) horen, die in de benoeming van de afgevaar digden gaarne zou zien gewaar borgd, dat ook de belangen van de niet-kerkelijken, die evenzeer belang hebben bij een dergelijk ziekenhuis, zullen worden behar tigd. Hij duchtte in dit opzicht enig gevaar. De heer Vingerling (A.R.) kon deze gedachte van de heer Visser niet begrijpen en weth. de Roo drong er op aan, met deze zaak Goes, waaraan de raad, niet dan na uitvoerige besprekingen, zjjn goedkeuring hechtte. Na de opening van de vergade ring vond de installatie plaats van het nieuwe K.V.P.-raadslid de heer J. de Kok, die daarna be noemd werd in de commissie voor het grondbedrijf en als gedele geerde in het bestuur van de Ver. „De Ambachtsschool". Het voorstel van B. en W. om grond aan te kopen voor verbe tering van de A. J. Kade verkreeg instemming. De nieuwe exploitatievorm voor de woningwetwoningen werd goedgekeurd. Zo ook het voorstel om de heer W. L. Harthoorn te benoemen tot beiaardier. HET ZIEKENHUISVRAAGSTUK Hierna kwam ter tafel het ver zoek van de voorlopige commissie tot onderzoek van het vraagstuk °P 'e passen, daar dit de thans van de stichting van een Protes tants Streekziekenhuis te Goes, bestuur om tijdelijke toelagen van gen. verbonden, waar populaire iniei-1 om medewerking te verlenen door dingen zullen worden gehouden het benoemen van twee afgevaar- door bekende pluimveedeskundi- digden naar de stichtingsvergade- |ring. De heer Roose (K.V.P.) ieid- lopende onderhandelingen afbreuk kan doen. De heer Bouman (Arb.) meen de niet, dat er van niet-kerkelijke zijde bezwaren te maken zijn en de voorzitter merkte o.m. nog op, dat men niet bang behoeft te zijn, dat men in het ziekenhuis zal gaan evangeliseren. GEHEIMZINNIG BRIEFJE. De ziekenhuiskwestie kreeg een geheimzinnig cachet, toen de heer Visser tussen zjjn papieren plot seling een briefje ontdekte waar op stond, dat hij, de heer Visser, roet in 't eten wilde gooien en aan wilde sturen op een centraal ziekenhuis. Vanzelfsprekend was de schrij ver van het briefje niet thuis. Na dat de heer Visser echter met klem had betoogd, dat dit zijn be doeling zeker niet was, werden als afgevaardigden benoemd de heren de Roo en Visser. ANDERE PUNTEN. Daarna werd besloten tot ver koop van een der huizen in de Leliestraat aan de heer J. de Smit. In de plaats van de heer J. J. Domenie, werd als lid van de commissie tot wering schoolver zuim de heer Henderik benoemd. Nadat een verhoging van het marktgeld goedgekeurd was, werd de bouw van 26 arbeiderswonin gen onderhands gegund aan de aannemer G. Bakker te Roosen daal voor f 267.000. Bij de rondvraag wees de heer Bouman nog op de gebrekkige in richting, o.a. de slechte verlich ting van school A en vroeg de heer Roose naar het plan voor het parkeerterrein, waarvoor van de Ned.-Spoorwegen wel tekeningen doch nog geen inlichtingen over de financiële zijde ,van deze zaak zijn ontvangen. wereldkampioenschap wielrennen! TOESPRAKEN. Na een korte inleiding door de 1-ider van het kamp Biggekerke, sprak eerst de heer W. A. van der Werff namens de Herverkave- lingscommissie. Spr. merkte op, dat het goed is, na het inspannen van de hersenen ook handenarbeid te doen en hij wees de studenten erop, dat ze hier gewerkt hebben in een land, dat waard is herbouwd te worden. „Jullie hebben niet gepraat, maar gedaan en hier past een woord van welgemeende dank namens de Herverkavelingscommissie". Hij sprak de hoop uit, dat die genen, die later veellicht met vrouw en kinderen Walcheren be zoeken, nog eens met trots op de fiets over het door hen aangeleg de pad zouden kunnen rijden. Spr. besloot: „Wij danken U zeer voor wat U hier hebt gedaan en good bye". De burgemeester van Vlissin gen, Mr B. Kolff, sprak als voor zitter van de Ver. Rijwielpad Walcheren. Spr. wees in de eerste plaats op het grote nut van de rijwielpaden in Nederland en ves tigde er de aandacht op, dat reeds in 1926 het eerste rijwielpad op Walcheren tot stand kwam. Hij had eveneens veel bewondering voor hetgeen hier door internatio nale samenwerking is gepres teerd. DE OPENING. Jhr de Casembroot, die in zijn openingsrede de studenten in het Engels en daarna de aanwezigen in het Nederlands toesprak, her innerde eerst aan het studenten kamp van het vorig jaar. Reeds vanaf dit kamp dateren de plan nen voor de aanleg van dit rij wielpad. Spr. schetste vervolgens het nut van het werken dicht bij de zee en de aanwezigheid van de bunkers, waarin, zoals hij gehoord had, enkelen zélf hun potje had den gekookt. Terugblikkende op de plannen van kort na de oorlog, toen de Snelcommissie het kaartje van Walcheren uitgaf en het gemeen tebestuur van Westkapelle schrok van de kosten voor de aanleg van dit pad, zei Jhr de Casembroot, dat de studenten hier de reddende engelen zijn geweest. Men had in dertijd nooit kunnen en durven De melk zal op 31 Augustus en 6 September normaal door de slij- ters worden afgeleverd. Voor j hopen, dat dit pad op zo'n buiten het Kankerbestrijdingsfonds kunt gewoon snelle wijze tot stand zou u giften van f 500.en meer van komen. uw geblokkeerde rekening beta len, evenals van inschrijvingen in het grootboek '46. Trumans vertegenwoordigers bij de feesten zijnmevr. WilsonMcadoo, dochter van wijlen pres. Roose velt, dr Baruch, ambassadeur en Thomas Watson. Vier Neder landse militairen zij deze week in Indië gesneuveld. Een. bende heeft bij de halte Tandjoeng Rasa op Java een boemeltrein aange houden, het personeel en de reizi gers doen uitstappen en de trein onbemand verder gestuurd. Acht km. verder, bij Tjikampek, kon men op de locomotief springen en de trein stoppen. Bij een be kend opiumschuiver te Batavia is een grote hoeveelheid opium in beslag genomen. De veldmaar schalken von Brauchitsch, von Rundstedt, Manstein en kol.-gen. Strauss, thans krijgsgevangene en liggend in een ziekenhuis in de Britse zóne, zullen binnenkort als oorlogsmisdadigers voor een mili tair gerechtshof te Hamburg te rechtstaan. Op zijn jacht „Azor" heeft Franco Woensdag j.l. in de Golf van Cascogne een onderhoud van 6 uur met- de troonpretendent Don Juan gehad. Hij schijnt te hebben voorgesteld, Don Juans oudste zoon, de 10-ja- rige Don Juan Carlos, tot zijn op volger te benoemen met hemzelf als regent. In ieder geval zal het jochie in October te Madrid naar school gaan. Een aantal Sow- jetbiologen is uitgestoten door Stalin. Nu heeft de Russische Academie van Wetenschappen in een brief aan Stalin toegegeven, dat fouten waren gemaakt. Be loofd werd deze te herstellen. Elf personen zijn in een Zuid-Mo ravische stad gearresteerd onder beschuldiging betrokken te zijn bij een organisatie, die politieke vluchtelingen helpt ontsnappen. -Nadat hij het lint had doorge knipt, maakten velen hun eerste rit over het geheel door de duinen en achter de kreek omlopende fietspad en bewonderden de keu rige wijze waarop de studenten, die voor deze gelegenheid zich buitengewoon hadden uitgedost, di'. werk hebben afgeleverd. "Ten ve zoekt ons belanghebben den erop attent te maken, dat dit pad uitsluitend als rij ielpad mag worden gebruikt, ondanks het feit, dat de breedte van het pad aanlokkelijk is voor vierwielige voertuigen. Het is te hopen, dat thans ook het fietspad ZoutelandeVlissin gen weer spoedig geheel berijd baar zal zijn. Twee commandanten Leger des Heils bezoeken Zeeuwse corpsen. Twee afgevaardigden naar het Congres der Kerken te Amster dam zullen morgen een bezoek brengen aan enkele Zeeuwse Corpsen van het Leger des Heils. Het zijn commandant Beekhuis, voor de oorlog commandant in Ned.-Indië, waar hij de oorlogs jaren in een Concentratiekamp heeft doorgebracht en comman dant Bowey, secretaris van het Mannen-Maatschappelijk Werk in Engeland, 's Morgens zullen zij de dienst in Goes leiden, terwijl zij ook andere corpsen een bezoek zullen brengen. DE BILT ZEGT Droog weer. Droog en op vele plaatsen vrij zonnig weer met iets hogere tem peratuur. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen Noörd en Oost.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1