Het Zeeuwse fruit brengt goede prijzen op. BEN Ws GEWETEN IrovinciiS^lieum Goese veiling zette in vijf maanden voor f 2.500.000 om. HET STATIE-TOILET van Koningin Juliana. Os maakt Venlo on veilig. Geen plaats in Nieuwe Kerk voor Bond van Chr. Oranjeverenigingen. Het krooibazensysteem in Zeeland. Gezantscbapsraad sloeg Documenten bewijzen dat reeds onder Sjahrirs bewind gesmokkeld werd. 20.000 Guerillastrijders maken het land onveilig. Damast linnen lakens voor Q. M. Koningin Wilhelmina. Onderneming aan gevallen. Ontheemden naar Amerika. Krupp verzoekt Clay vonnissen niet te bekrachtigen- Duizenden kilo's worden geëxporteerd Protestmotie aangenomen Correspondent van Republi keins dagblad moest financiën controleren. De pessimistische gedachten van de fruittelers ten aanzien van de fruitoogst, zijn onhoudbaar gebleken. Het fruit brengt hoge prijzen op, ondanks het feit, dat door de hagelschade, de kwaliteit niet best is. Het vindt zijn oorzaak in het feit, dat in de andere fruitcentra in ons land, de opbrengsten minimaal zijn. De Zeeuwse veilingen werken onder hoogspanning. Duizenden kilo's appels, peren en pruimen en andere vruchten worden ver pakt en geveild, om verzonden te worden naar binnenland of om geëxporteerd te worden naar .Engeland of de bezettingslegers in Duitsland. wordt en er geen vaten aan te halen zijn om de pruimen in te bewaren. Dan maar een extra jambonnetje bekend maken was onze eerste reactie, maar later dachten we er nog eens over na en kwamen tot de conclusie, er naast pruimen ook suiker moet j zijn. En dat, ja dat schijnt er niet jte zijn. Op de Goese veiling worden na genoeg geen bramen aangevoerd, omdat de 1200 telers die bij de veiling aangesloten zijn, om de een of andere reden geen inte resse voor deze teelt hebben. Het is interessant te weten, dat in veild wordt? Grote hoeveelheden worden geëxporteerd. De partijen lopen sterk uiteen, maar variëren soms van tien tot dertig- veertig duizend kilogram. De Early Victoria wordt het meest afgenomen door de bezet tingslegers in Duitsland, terwijl de Clapps Favourite en Precose de Trevoux veel naar Engeland gaan. Natuurlijk blijft er voldoen- de over voor binnenlandse behoef te, al kan niet worden ontkend, dat de prijzen door de grote ex port hoog zijn. PRUIMEN WORDEN DOORGEDRAAID. Wij maakten reeds de opmerking dat er flinke hoeveelheden prui men. speciaal Reine Victoria, doorgedraaid worden. dan 3000 kg. Het vindt zijn oor zaak in het feit, dat de jamfa- brieken, waarvoor deze pruim- soort het best geschikt is, er geen behoefte aan hebben omdat er niet voldoende jam afgenomen Ontworpen door 19-jarige Zwitser. Een verslaggeefster van de „Volkskrant" is erin geslaagd bij zonderheden te weten te koffeen omtrent het statie-toilet dat koningin Juliana bij de inhuldi ging te Amsterdam zal dragen. Het blijkt, dat een 19-jarige Zwitserse jongen, de uitverkorene is, die het toilet mocht ontwerpen. Zjjn naam is Erwin Dolder. Een jolige student. Het toilet is bestikt met pare len van halssnoeren der Ko ningin en werd vervaardigd te Het is fruitseizoen, de periode van het jaar, waarin een groeiend deel van het Zeeuwse volk zich werpt op het gezonde Zeeuwse natuurproduct. Alle handen rep pen zich om het oogsten zo vlug mogelijk te doen geschieden. Geoefende vingers trekken de vruchten van de zwaar beladen taken. Scholieren en studenten werken mee om een flink vacan- tiegeld te verdienen. En zo wordt mand na mand en kist na kist gevuld en naar de veilingen ver voerd, om vandaar via grossier en fruithandelaar te belanden in handen van de grote slok-op: de consument. KISTEN STAPELEN ZICH OP. De oogst is goed van 't jaar, al is de kwaliteit niet best. Ont zaglijke hoeveelheden appels, pe ren, pruimen, bramen, frambozen en andere vruchten worden aan gevoerd op de veilingen in Zee land, die alle zeilen bij moeten zetten om de fruitstroom te kun nen verwerken. Nadat vlugge handen bij de kweker of in de pakstations het fruit gesorteerd en verpakt heb ben is het klaar om te worden verkocht. In de grote veiling hallen stapelen zich langs de transportbaan de kisten met de frisse vruchten op, gereed voor verzending. HIER WORDT DE MARKT GEREGELD. Zover is het wanneer wij op een middag het veilingslokaal van de Veilingsvereniging Zuid-Beveland binnenstappen en evenals de fruit handelaren in een bank gaan zit ten met een drukknopje voor onze knieën en een groot bord met cij fers, waarover een grote wijzer draait, voor onze ogen. Partij na partij wordt afgeroe pen en de veilingmeester noemt de inzet-prijs. Dan draait de wij zer om tot stilstand te worden ge bracht door een druk op het knopje. Nee, niet onze duim be roerde het knopje, wij bezitten geen erkenning als fruithandelaar. Op het moment dat de wijzer stil staat wordt op het midden van het bord het nummer van de zit plaats zichtbaar van de persoon die de knop indrukte. Het cijfer, dat de wijzer aangeeft wordt af geroepen en de partij is verkocht. Zo wordt met een verrassende snelheid partij na partij aan de man gebracht. Voor de oorlog deed men dat niet zo snel, maar sinds men alle partijen van één sortering bij el kaar voegt en tegelijk of in delen veilt, geschiedt het met een snel heid, door de leek niet te volgen. Hier in dit lokaal vol stemmen- geroes, wordt de markt geregeld. Wij zien het: Codlin Keswick en Early Victoria doen goede prijzen, evenals meerdere soorten appels, in tegenstelling tot de pruimen, die niet te veel opbrengen en waarvan soms flinke hoeveelhe den doorgedraaid moeten worden omdat er geen kopers zijn. De peren zijn ook goed van prijs en als we zien, dat zelfs val-ap- pels en -peren goede prijzen ma ken, twijfelen we er niet meer aan of het pessimisme van de fruitkwekers is gaan verkeren intêiëgrlimwisscling optimisme. - - OMZET OP EEN DAG SOMS f 70.000. Dat er in het veilingslokaal van de Goese veiling heel wat ver kocht wordt, bewijzen de cijfers. Het vorig jaar behaalde de veiling een omzet van f 4.500.000 en in dit jaar is van April reeds voor f2.500.000 omgezet! Soms wordt er op een dag voor f70.000 geveild! Getallen om van te duizelen. Zo zijn ook de aan- voercijfers. Momenteel worden veel pruimen aangevoerd en er zijn dagen dat 70.000 kg pruimen aangevoerd worden. Appels en peren doen het minder.' circa 15 duizend kg op sommige dagen. WAAR BLIJFT HET FRUIT. heden, alleen nog slechts op de53 interessant te weten, dat Goese veiling!, aangevoerd en ge- Kapelle-Biezelinge de teelt van VPiM wnrvH flmtp hnPVPolhpHon 1-r-i_ bramen de laatste jaren sterk is uitgebreid en die van frambozen heeft verdrongen! De bramen teelt is bijzonder lonend: de op brengsten zijn over het algemeen uitstekend en de prijzen eveneens NOG EEN MAAND. Nog een maand, dan is de druk ste tijd op de veilingen achter de rug. Half Juli begint de fruit stroom om half September te stoppen. Straks komt het winter- fruit, dat voor een belangrijk deel opgeslagen wordt in de koelhui zen en cellen, om een spreiding van de fruitverkoop te verkrijgen. De houdbaarheid van het op deze wijze bewaarde fruit is uit stekend, zodat de veilingsvereni gingen in Goes en in Kapelle beide hard aan het werk zijn om de Op sommige dagen is het meerkoelruimte te vergroten. In Goes zal daartoe de voormalige stroop- fabriek ingericht worden, waar door de koelruimte van de Vei lingsvereniging Zuid-Beveland vergroot wordt van 800.000 kg. tot 1.500.000 kg. Een Ierse os, deel uitmaken de van een transport van 25 Ierse ossen, bestemd voor het slachthuis te Venlo, wilde blijkbaar de afwijzende hou ding, die de Venlose slagers ten opzichte van zijn Argen tijnse soortgenoten hebben in genomen, wreken. Nadat 24 ossen kalm door de poort van het abattoir binnen waren ge wandeld kreeg de laatste het plotseling op zijn heupen en ondernam een koene ren door Venlo's straten. Verschillende slagers alsmede een steeds groter aantal supporters zette de achtervolging in. Een over wegwachter, die het dier zag naderen, poogde een handje be hulpzaam te zijn en draaide de bomen dicht. De os nam ech ter met een sierlijke sprong de hindernis en kwam na ver schillende omwegen en na het veroorzaken van veel schrik onder so:..mige voorbijgangers, terecht bij de grote puinberg op de Kolnmindenerbaan mid den in de stad, welke hij be klom en vanuit die hoge post bekeek hij enkele ogenblikken als een triomfator de stad. De nadering van zijn achtervol gers dreef het dier tot een nieuwe vlucht, welke eindigde toen een vijftal slagers de os aan de Schaapsdijk tenslotte wisten te verweldigen en ter plaatse doodschoten. Op de jaarvergadering van de Christelijke Oranjeverenigingen in Nederland te Utrecht weer- klonken felle protesten tegen het feit, dat de Christelijke Bond van Oranjeverenigingen, omvat tende 62 afdelingen met meer i dan 20.000 leden geen afgevaar- digden mag zenden naar de plechtige inhuldiging van Ko ningin Juliana. Het bestuur van de Bond deelde mede, dat zij als enige Bond van Oranjever- j enigingen in Nederland geen uitnodiging had gekregen, on danks het feit dat tot driemaal toe een verzoek daartoe is ge- 1 daan. Protesten uit de zaal, dat als nog moest worden aangedron gen op een afvaardiging, had den volgens het bestuur geen zin meer, omdat het daarvoor te laat was. Maar het is niet te laat werd gebracht, dat aan de enige Bond van Christelijke Oranje verenigingen geen uitnodiging was gegeven om de inhuldiging bij te wonen en tevens om te protesteren tegen deze wanklank in de samenstelling van het Na tionaal Comité. Alles wordt gedaan om het te doen verdwijnen. In aansluiting op ons artikel over het z.g. krooibazensysteem wordt ons van de zijde van de Stichting voor de Landbouw en het Gewestelijk Arbeidsbureau te Middelburg medegedeeld, dat a\- les in het werk wordt gesteld om jde krooien de kop in te drukken. Het zijn de slechte werkgevers, die het krooisysteem een prach- Stang, die tot het uitbreken van d© hu Stang, die later over is gegaan j naar de Quisling-partij, had begin out April van de Nederlandse mili- een of andere hardloopster uit taire attaché te Berlijn de waar- te nodigen" klonk het met grote schuwing ontvangen, dat Hitier Invasie in Noorwegen. Noripl'laniieo tin in Hü tig middel vinden om het vormen 11GUG1 laiIUOÜ ll|J III UG van een vaste kern op de bedrij- YjTjMfl ven tegen te werken en op deze WlIlU. wijze trachten 's winters zo wet- utg mogelijk personeel aan te Te Oslo is een proces wegens houden. En dit is juist wat de hoogverraad begonnen tegen Ulrik organisaties zoveel mogelijk wtl- verontwaardiging uit de zaal. Stemmen, dat het onder deze Rooms-Rode regering zo lang zamerhand gewoonte wordt om de Christelijke verenigingen overal van buiten te sluiten en de voorkeur te geven aan buurt verenigingen vooral in Den Haag werden steeds luider. De vergadering nam tenslotte een protestmotie aan, waarin haar teleurstelling tot uiting se ontwerpen legde hij voor, één kreeg de voorkeur. Zijn ontwer pen voor dit statiekleed en voor de toiletten van de hofdames zijn van een zeldzame schoon heid in lijn, kleur en materiaal; garneringen houdt hij zo sober mogelijk, het liefst werkt hij met kostbare, exclusieve bont soorten en. zuivere edelstenen, clipsen van brillanten, zwarte parelen, saffieren en robijnen. Naar Amerika. In September, na de feesten, gaat hij naar Amerika en Cana- da. Mevrouw Roosevelt heeft hem uitgenodigd. Toen koningin Mary van Engeland 80 jaar werd Wassenaar, waar de jonge mode- 1 zond hij haar een zelf ontwor- ontwerper zijn ateliers had in gericht. Ook de galatoiletten van de hofdames, zo lezen we verder, elegant en verfijnd, zijn van de ze jonge Zwitser, die de laatste weken in zwaar tempo heeft ge werkt. Erwin Dolder ziet er, in zijn grijs confectie'pakje met het vlammende vlinderdasje, uit als een jolige student. Op 8 Febru ari van dit jaar kwam hij voor het eerst naar Nederland en zo af en toe vloog hij uit Zwitser land even hierheen voor één of twee dagen, maar hij spreekt Nederlands alsof hij hier jaren gewoond heeft. Introductie aan Hof. het Het vorige jaar werd hij voor gesteld aan een Nederlandse da me, die hem een opdracht gaf en beloofde hem aan het Neder landse hof te introduceren'. Hier begon het sprookje. Erwin ver zocht telegrafisch een onderhoud met de Kroonprinses, een tele grafisch antwoord kwam met de mededeling, dat een hofauto hem op het vliegveld zou afhalen. Sindsdien kwam een geregelde ondertekend door de' „Princesse Pays Bas". Op 3 Maart kwam hij voor het eerst ten paleize. Erwin, een goed psycholoog, ©en onontbeerlijke eigenschap voor iedere goede mode-ontwer per had binnen enkele minuten nadat hij kennis had gemaakt met de Kroonprinses, een schets gete kend voor een middagtoilet. Het werd meteen de opdracht. Het witte pakje, waarin de Prinses- Regentes de laatste tijd vele ma len op foto's staat, met de witte toque bestaande uit 140 aigrettes. Het privé-vliegtuig van Prins Bernhard bracht hem naar huis, daarna naar Engeland en daar na tezamen met de Prins naar Zwitserland. Want de opdracht En waar blyft het Zeeuwse pro- voor de inhuldiging werd aan duet dat in zulke enorme hoeveel- Erwin Dolder verstrekt. Diver- pen en vervaardigde hoed. „De old lady" liet hem door haar se cretaris bedanken voor deze ori ginele verrassing, met de opmer king, dat zij nimmer dergelijke cadeaux kon accepteren, doch thans een uitzondering wilde maken. Voor een coctailpartij in Parijs ontwierp hij een aler- charmanst hoedje van louter verse bloemen met een levens duur van slechts twee uren en daarom minder kostbaar dan zijn andere creaties. Erwin zal met zijn moeder in d© Nieuw© Kerk aanwezig zijn. Voor deze gelegenheid heeft hij zijn moeder een halssnoer cadeau gegeven van zwarte en grote grijze parelen en natuurlijk ver schijnt zij in een creatie van haar nog geen twintig jaren tellende zoon. Dit is het huis van de tuinder P. zwaar beschadigd werd door de van het op Dinsdagmiddag verongelukte vliegtuig. Op de voor grond enkele wrakstukken. v. Ooms in Valkenburg, dat rondvliegende brokstukken van plan was een inval in Noor wegen te ondernemen en dat het begin dezer operatie binnen enkele dagen verwacht kon worden. Deze waarschuwing had Stang, al was het onder voorbehoud, aan zijn regering moeten doorgeven. Hij weigerde dit evenwel met het gevolg, dat Noorwegen, toen de Duitsers op 9 April het land aan vielen, volkomen verrast bleek te zijn. Waarschijnlijk zullen ook enige Nederlandse officieren als ge tuigen worden gedagvaard. DE OPIUMSMOKKEL.- De directeur van het kabinet van dr Van Mook, dr P. J. Koets, heeft in een persconferentie enke le stukken getoond, die betrek king hebben op de opiumsmokkel- affaire, waarbij hoge republikein- De strijd in Griekenland. se functionarissen betrokken zijn. Dr Koets kon niet accepteren, wat Sjarir zeide, namelijk, dat de republikeinse regering niets te maken had met de verkoop van opium. Allereerst liet dr Koets het do cument van de benoeming van Moekarto zien, waarbij deze vol macht kreeg tot supervisie van de financiën van de republikeinse vertegenwoordigers in Zuid-Oost- Azië en Australië. Het stuk is Superfort om het leven geko- ondertekend door Hatta en geda- men toen het vlieE,tuie *eer_ teerd 24 Juli. Dit is dus in strijd met de ver klaringen van de republikeinse Feuilleton. door PAUL TRENT. 55) o— Toen hij naar zijn hotel te rugkeerde, voelde hij zich zeer ren en overtuigd van hun goed gedrukt; maar hij besloot zijn recht j en Clive keerde naar Londen terug. Meneer Weatherby was niet thuis en Clive bleef, nog tot laat :n de nacht aan het rapport zit- ten werken. Hij noemde al de feiten duidelijk op en gaf ein- I delijk als zijn mening, dat de mannen allen vastbesloten wa taak grondig te volbrengen, en de volgende morgen ging hij weer overal rond. Voor b:; terug ging, kwam Williams ...i opzoeken, en zij hadden een lang gesprek. „Ik hoop, dat u overtuigd is, dat wij het ernstig menen. Ik ben maar bang c!at de Spoor- 's Morgens bracht hij het stuk bij meneer Weatherby, die het zorgvuldig en met blijkbare be langstelling doorlas. „Ik geloof niet, dat ik naar je eigen opinie behoef te vragen", zei hij, toen hij er klaar mee was. „Ik heb getracht geheel on- Het einde van de operaties van het Griekse leger in het Grammosgebergte betekent niet, <lat alle guérillastrijders zijn ver nietigd, aldus heeft een woord voerder van de Griekse generale staf verklaard. Markos had bij het begin van de operaties der regeringstroe pen op 21 Juni ongeveer 8500 man in het veld. Deze strijd- macht was later aangevuld tot 16.000 man. Tot 22 Augustus zouden de guerillastrijders in totaal 8845 man verloren heb ben. Naar schatting van de Griek se generale staf zijn ongeveer 7000 guerillastrijders aan de re geringstroepen in het Grammos- gebied ontkomen. 5000 zouden Albanië binnengekomen zijn. Volgens deze woordvoerder bevinden zich elders in Grie kenland ongeveer 13.000 gueril lastrijders, waarbij gevoegd kan te wachten zijn. Terwijl je weg was, heb. ik een paar van de di- I Na de rectieleden gesproken en zij zijn 1 Weatherby niet van plan, om toe te geven." j vrij, en de: „Dat is heel jammer want mee naar zijn zitkamer. worden het aantal dergenen, die naar Albanië zijn gevlucht en thans terugkeren. Zij zouden over meer automatische wapens beschikken dan de regering. o Ter gelegenheid van het gou den regeringsjubileum, hebben leerlingen van de hogere textiel school te Enschede twaalf damast linnen tafellakens vervaardigd, die op 2 September door een de putatie van de hogere textiel school aan H. M. de Koningin zul len worden aangeboden. In de lakens zijn de nationale symbolen geweven. In het mid den is een ster met kroon aange bracht met de jaartallen 1898 1948. scheidene malen geweest. lunch gaf meneer Clive die middag vrij, en deze nam Ethel daarop len voorkomendeze staan op 't oorlog gezantscbapsraad was standpunt, dat de vaste kern van de Noorse legatie te Berlijn. het bedrijf zo groot mogelijk moet zijn, daar op deze wijze voor de arbeiders geregeld werk ge waarborgd is en de boer veel meer heeft aan werkkrachten, die hart hebben voor het bedrijf, dan aan uitvliegers. Daar echter nog heel wat boe ren en dan speciaal in Zeeuwsch Vlaanderen, dit niet inzien, wordt er door de Rijkspolitie en de C. C. D. op verzoek van de betrok ken instanties controle uitgeoe fend, met als resultaat, dat het euvel zich ook inderdaad gaat be perken. Om opvoedend te werken heeft de Stichting thans enkele voor malige krooibazen de kans ge geven om als voorman met hun groep arbeiders onder toezicht van de plaatselijke commissie van de Stichting te werken. Deze commissie bepaalt dan in voortdurend overleg met het Arbeidsbureau, waar gewerkt moet worden en houdt zich van zelfsprekend aan de vastgestelde tarieven, zodat van opdrijving der lonen geen sprake is met deze groepen arbeiders. Blijkt, dat de betreffende voor mannen zich niet aan de gestel de richtlijnen houden, dan zal on middellijk ingegrepen worden. Verwacht wordt, dat de be langstelling van de arbeiders voor 't werken in groepsverband, door het betalen van dezelfde lonen als op het bedrijf voor het wer ken in groepen vermindert en zij zich meer aangetrokken voelen tot vaste kracht op het bedrijf, met ook 'swinteïs werk. Gehoopt wordt, dat op deze wijze een einde gemaakt kan worden aan 't krooibazensysteem waarvan in 't bijzonder Zeeuwsch Vlaanderen nog al te veel de druk ondervindt. Wat de uitvoering der werk zaamheden en het nemen van maatregelen tegen misstanden betreft, dit geschiedt door de Stichting voor de Landbouw in nauwe samenwerking met 't Ge westelijke arbeidsbureau. Een onderneming bij Senai, on geveer 20 kilometer ten Noorden van Johore Baroe, is na een trom petsignaal door een gewapende bende aangevallen. Er vielen een dode en. twee ernstig gewonden. De aanvallers waren in het zwart gekleed en gewapend met brenns en stenguns. Op een tweede sig naal trokken ze zich terug. Verbetering openbare verlichting. In verband met het naderend winterseizoen en het percents gewijze groot aantal ongevallen ten gevolge van slechte verlich ting bij duisternis, heeft de K.N.A.C. bij de autoriteiten aan gedrongen op ruimere electrici- teitstoewijzing ten behoeve van de openbare verlichting. Zo mo gelijk wordt opheffing van de beperking verzocht. president genoteerd staat in de kolom van personen of instanties, aan wie de betalingen voor de opium ten goede komen. Dr Koets zeide, dat uit de ge toonde documenten toch wel duidelijk blijkt, dat de republiek reeds opium smokkelde, toen Sjah- rir nog premier wasi. -De opium affaire wordt nog steeds door de politie onderzocht, zodat meer inlichtingen binnenkort verwacht kunnen worden. o Superfort verongelukt. Volgens berichten uit Hono- loeloe zijn 16 leden van de be manning van een Amerikaans dap. loopt het zeker spaak." „Je zult natuurlijk zorgen, weest' cat je gevoelens je werk niet belemmeren? Een goed politi cus kan er niet een al te teer geweten op na houden. Hij moet zijn partij als nummer één be schouwen." „En zijn principes er aan ge- neden." Ik ben hier al een keer ge- zei Ethel een beetje nerveus, want zij vreesde, dat nun gesprek niet zo heel vrolijk zou zijn. „Hoe gaat het met je vader?" j vroeg Clive. Veel beter. Hij is weer be- vertegenwoordiger in Canberra, <lr Asman, die zeide niets af te weten van de benoeming van Moekarto, die opdracht zou hebben zijn (As- man's) financiën te controleren. De instructies voor Moekarto werden getekend door de repu blikeinse minister van financiën A. Maramis. Een foto van dit do cument werd eveneens door dr Koets getoond. Voorts liet hij twee reis-orders zien, waarvan een aan Moekarto als delegatielid door een republikeinse instantie was ver strekt, terwijl de tweede aan Moekarto als correspondent van het blad „Soember" was over handigd. Bij een politie-onderzoek had Moekarto gezegd: „Mijn aan stelling bij de delegatie geschied de toch alleen maar om tussen Djocja en Batavia te kunnen reizen, dat begrijpt u zelf wel." Het belangrijkste stuk, waarvan een fotoeopie getoond werd, was echter het document, dat met medewerking van Moekarto was opgesteld ten behoeve van de republikeinse rekenkamer. In het document kwamen diverse ver kopen van opium voor in de peri ode van Mei 1947 toen Sjahrir premier was tot Juli van dit jaar. Uit dit staatje blijkt, dat mi nister Maramis een van de kopers van opium was, terwijl de vice- men toen het vliegtuig neer' stortte bij een poging om een noodlanding te verrichten op een vliegveld te Honoloeloe. 4 overige leden van de bemanning werden ernstig gewond. ven?" „Ja, dat is soms nodig! Wat ik' nog meer nieuws?'1 „Daar ben ik blij om. Heb je zeggen wou, ik zou je vandaag graag bij ons aan de lunch zien", Meneer Bennett is erg ver velend en lastig geweest. Hij wegmaatschappijen denken, dat partijdig te zijn.' het maar snoeven van ons is. In „Maar je was al op de hand (Jet geval komt er strijd en een van het personeel, voor je naar verge- vroeg mening uit- dan" i 'te strijd ook." _._>u het niet tot een lijk kunnen komen?" Clive rustig. „Vindt u dat we meer vragen, dan ons toekomt?" zei Williams koppig. „Ik mag geen spreken." Niet officieel Wi iiams aan. Clive schudde hoc ld. Ik ben heel blij, dat ik je onimoet heb", zei hij. „Ik zal van alles, wat ik gezien heb. rapport uitbrengen." ..Als de zaak bij u berustte, meneer, zou ik geen vrees koes teren." Zij schudden elkaar de hand, Derby ging, is het niet?vroeg meneer Weatherby glimlachend. „Ja, meneer Weatherby. Ik ben bang. dat er in vele bedrij ven stakingen zullen zijn, of dreigen te komen, totdat de toe standen verbeterd zijn." „Wees voorzichtig Bentley. Ik ben bang, dat je wat socialistisch en meneer Weatherby ging komt vader bijna dagelijks op- daarop naar zijn privekantoor. I zoeken en staat er dan op, om Er was heel veei achterstallig I mij ook te ontmoeten." werk, en Clive had het de ge- „Maakt hij je het hof?" hele morgen meer dan druk. Hij „Dat probeert hij tenminste, kwam op de laatste minuut de Ik heb nu en dan heel onbe- drong aangelegd bent. Dat zal je geen voorgingen I goed doen. Je moet voorzichtig echter zijn zijn", herhaalde hij, en hoewel i hij op luchthartige toon sprak, klonk zijn stem waarschuwend. „Dit ontwerp heeft mijn hele sympathie." „Ik wou, dat ik het geweten had, dan had ik je niet ge stuurd. Je rapport heeft mij wel wat loof, zitkamer binnen. Mevrouw Weatherby kwam meteen naar hem toe en zei lachend: „We hebben een gast. Kent u"juffrouw Carson?" De verrassing was groot voor Clive, en terwijl mevrouw Weatherby en haar man hen haar de eetkamer, omhelsden ze elkaar vol blijd schap en kusten elkaar lang en innig. Het bleek, dat mevrouw V/eatherby Ethel was gaan op zoeken tijdens Clive's afwezig heid en zich direct zeer tot haar aangetrokken had gevoeld. Z:j had haar diezelfde middag mee- ongerust gemaakt. Ik ge- genomen om bij hen te eten, en dat er grote moeilijkheden Ethel was er daarna nog ver- leefd moeten zijn, maar dat schijnt hem niets te kunnen schelen. Ik weet niet, wat ik zonder Pauline had moeten be ginnen. Die blijft zoveel moge lijk bij mij, als hij er is." „Heb je Dick nog gesproken?" vroeg Clive kortaf. „Ja, hij heeft een heleboel onzin verteld, eigenlijk een he leboel onzin herhaald die jij ge zegd hadt, en ik heb niet naar hem willen luisteren." „Ik geloof toch nog altijd, dat ik je je woord terug moet ge ven", zei Bentley met vaste stem. (Wordt vervolgd.) Het eerste contingent Europese vluchtelingen zal begin October in de Verenigde Staten aankomen hiermede het programma ope nend voor de immigratie van ont heemden. Deze vluchtelingen zul len de voorhoede vormen van de 205.000, die de Verenigde Staten zullen binnenkomen in de periode van twee jaar, die 30 Juni 1950 zal zijn geëindigd. De eerste groep zal uit de Amerikaanse zone van Duitsland komen en in de Ooste lijke en middenwestelijke staten worden ondergebracht, waar zij op een farm of fabriek gaan wer ken." Benoemingen. Alfred Krupp von Bohlen und Halbach, de laatste eigenaar van bet wapenconcern-Krupp, en enige andere directeuren van de Krupp-fabrieken, hebben gene taal Lucius Clay, de Ameri kaanse militaire gouverneur in Duitsland, verzocht de over hen op 31 Juli door het Amerikaanse Tribunaal uitgesproken vonnis sen niet te bekrachtigen. Krupp verklaart in een brief, dat de zaak niet voldoende was voorbereid. Hij beklaagt zich er over, dat de beschuldigden behandeld zijn als „gewone misdadigers, overeenkomstig een nieuwe lezing van een niet zeer duidelijke clausule in de Haagse conventie". De andere veroordeelden heb ben zich via hun verdedigers tot generaal Clay gewend. Zij ver klaren, dat bij afwezigheid van een internationaal hof voor strafzaken, de zaak verwezen dient te worden naar het Hoge om 4 medailles, beschikbaar Gerechtshof der V. S. gesteld door de Commissarissen Benoemd tot afgevaardigde van de Groot Cambronpolder naar de algemene vergadering van het waterschap Stoppels- dijk c.a., W. P. J. Staal te Stop peldijk (V ogel waarde) dijkgraaf van het waterschap Oud en Nieuw Noord Beveland, M. W. van Arenthals te Kats en tot gezworene G. M. F. Bom te Wissenkerke; gezworene van de Dreischor- polder, P. C. Barendregt te Dreischor; gezworene van het water schap St. Maartensdijk, A. L. Hage te St. Maartensdijk, uiter lijk tot het einde van het zit tingsjaar, waarbij hij zeventig jaar zal zijn geworden; gezworene van het waterschap Oud-Vossemeer, J. W. Hage en B. G. Frideriks, beiden te Oud- Vossemeer; gezworene van de Noord Kraaijertpolder, W. H. van Gor- sel te 's-Heer Arendskerke, lid van het bestuur van het water schap voor de uitwatering door de Sluis aan de Oosterland- polder, P. Blok te Wolphaarts- dijk. Provinciale ambtenaren gaan voetballen. INTERPROVINCIAAL' VOET- BALTOURNOOI 1948 Het tweede interprovinciaal voetbaltournooi zal op 30 Au gustus te Utrecht plaats vinden. Was het Limburg, dat vorige jaar verstek liet gaan, thans zullen elftallen van de provin ciale griffies uit alle provincies deelnemen. De elf teams zijn verdeeld in 2 afdeligen, n.l. afd. A en Afd. B., welke na loting zijn samengesteld. Zeel a.n d is ingedeeld in Afd. A, met de elftallen uit de provincies Zuid- Holland, Groningen, Gelder land en Utrecht. De ander elf tallen in afd. B. Gestreden zal worden om de in 1947 door Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland beschikbaar gestelde wisselbeker, welke thans in het bezit is van Drenthe, alsmede der Koningin in de provincies Groningen, Noord-Holland, Zeeland en Noord-Brabant. Er wordt in elke afdeling een halve competitie gespeeld. De winnaars van afd. A en B strij den om de le en 2e plaats. De nummers twee om de 3e en 4e plaats. De wedstrijden worden gehou den op een viertal terreinen van de Utrechtse verenigingen Her cules en Kampong, gelegen ach ter het Stadion en beginnen om 10 uur. Aan het gemeenschappelijk di ner, dat na afloop der wedstrij den in het N.V. huis gehouden wordt, zullen 450 a 500 spelers en supporters deelnemen, waar na een gezellig samenzijn deze ambtenarendag zal besluiten. Onze Zeeuwse vertegenwoor digers wisten het vorige jaar be slag te leggen op de 3e prijs, doch zullen goed voor de dag moeten komen, om ook nu een prijs te behalen. Speciale Jaarbeurstrein voor Zeeland. Op Vrijdag 10 September 1948 zal een speciale Jaarbeurstrein voor Zeeland-West Brabant rij den. De vertrektijden zijn als volgt: 5.57 Vlissingen, 6.09 Middel burg, 6.31 Goes, 6.46 Kruinin- gen-Ierseke en 7.17 Bergen op Zoom. Aankomst 9.50 te Utrecht C S I Om 18.43 vertrekt de speci ale trein uit Utrecht. De tijd stippen van aankomst zijn als volgt: B. o. Zoom 21.16, Krui- ningen-Ierseke 21.46, Goes 22.01, Middelburg 22.23 en Vlissingen 122.34. Dinsdag maakten de leden van de Herv. Vrouwenvereniging te Kattendjjke, een reis naar Den Haag, waar o.m. een bezoek werd gebracht aan de tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw van 1898" Dinsdag 31 Aug. a.s. hoopt ds Tiemersma (em. pr.) des avonds om 6 uur in de Ger. Kerk te Borssele een dankstond te houden i.v.m. het 50-jarig jubileum van Koningin Wilhelmina.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2