„Christelijke wereld staat voor bankroet". NIEUWS COMMUNISTEN BESTORMEN HET GEMEENTEHUIS. OVEREENSTEMMING TE MOSKOU Geslaagde ringrjjderjj té Middelburg. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Maar de kerken hebben de boodschap van het Kruis Republiek acht opium- smokkel toelaatbaar f 25 millioen méér voor bijzondere nijver heidsscholen. Ontslag ran Stadsbestuur geëist. Spoedige besprekingen te Berlijn over de geldsituatie Geheime Belgisch-Amerikaanse overeenkomst inzake uranium-erts? SNIPPER Uitgave g „Zeeuwsch Dagolad". ..akantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1035. VRIJDAG 27 AUG. 1948. UnTnc'cf'pertj»st'Ji.-. P' kwartaal Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Advertentieprijs 14 cent per m.m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FEI.TZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Rubriek Kabouters 5 cent per woord Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 5.44 u., onder 19.37 u., Maan op 22.48 u., onder 15.40. Hoogwater op Zaterdag 28 Aug. Vlissingen: 7.11 u. 1.46 m., 19.31 u. 1.42 m. Wemeldinge: 8.47 u. 1.44 m-, 21.03 u. 1.38 m. NIEMöLLER (tot Congres Wereldraad der Kerken): In de plenaire zitting van gisterenavond heeft dr Martin Niemöller van de „Evangelische Kirche in Deutschland" voor het voltallige Congres in het Concertgebouw een aan grijpende rede uitgesproken. Niemöller wees erop, dat zich overal verspreidt de atmos feer van verval, niet in het minst in de „oude wereld". „Wij weten niet of de moeilijkheden, waarvoor wij ons geplaatst zien, ooit zullen worden overwonnen. Wij twijfelen er zelfs aan of zij ooit kunnen worden overwonnen. Men spreekt zelfs van een „na-christelijke periode", In het christendom is er iets, dat hij geen reden had in opti- dat op ontwrichting gelijkt. Onze mistisehe geest te spreken. Met oren zün niet open. Wij delen niet'nadruk wees hij zijn toehoorders in de wanhoop en ellende, die om er op, dat de juiste houding zou zijn, die van berouw en nederig heid. Mej. Sarah Chako van de Me- thodistenkerk jn India zei, dat voor de meesten de christelijke kerk geassocieerd is met het im perialisme der Westerse machten. ons heen heersen. Wy mijgen niet zeggen: „De wereld oogst wat zij heeft gezaaid", doch wy moeten toegeven, dat wij christenen niet oogsten wat wü hebben gezaaid. En als wy hier nu vergaderen in een lichaam dat representatief is voor alle christenen over de ge hele wereld, om gezameniyk een oplossing te zoeken voor de wan orde in de wereld, moeten wij het niet doen teneinde een nieuw plan te bedenken. Wy moeten liever zoeken naar Gods heilsplan. Wy kunnen nooit een duideiyke christelijke boodschap brengen, tenzjj w\j ons volledig bewust zijn, dat het Gods oordeel Is, dat over ons is uitgesproken. De christeiyke wereld staat voor een bankroet. In vlammende bewoordingen waarschuwde Nie möller de christenheid, dat de tijd gekomen is als waariyke christe nen de wereld te redden. In doodse stilte hoorde het vol tallige Congres de pathetische uitroep van Niemöller: „Heer wat wilt Gy dat wy zullen doen?" Toch hebben de kerken een boodschap voor de wereld. Niet een menselijke, doch een Godde- lyke boodschap. De boodschap van het Kruis. De kerk hoeft ner gens anders rekening mede te houden, dan met Christus, omdat hij de enig Levende is. Andere sprekers. De eerste spreker op de ple naire zitting was prof. John Bail- lie uit Edinburgh, van de Church of Scotland. Spr. wijdde veel aan dacht aan de getuigenis van het Christendom op de wereld. Hy zei, dat vele besprekingen der laatste jaren over het christelijk leiderschap nauwelyks in overeen stemming zqn te brengen met de opvattingen van het Nieuwe Tes tament. Philippe Maury uit Geneve, lid van de Eglise Reformée de France, zei als tweede spreker, Dc secties. Gistermorgen hebben de ver schillende secties weer vergaderd. Over hetgeen in de eerste sectie („de universele Kerk in Gods heilsplan") werd besproken ver telde Canon Leonard Hodgson van de Church of England, dat hij ter sprake had gebracht „de Kerk als schepping Gods". Canon Hodgson zei, dat wan neer men denkt aan de schepping als het proces waarby God het schepsel tot leven brengt volgens - 'jn wil, men niet dit proces mag onderbreken om op een gegeven momeijt een onderzoek tijdens het proces zelf in te stellen. In sectie twee („de getuigenis der Kerk van Gods heilsplan") wees men erop, dat indien de Kerk uitsluitend een gemeenschap is van mensen, die volgens een bepaalde ritus God dienen, zy uit eindelijk onvermijdelijk naar bin nen gaat groeien en geen invloed naar buiten kan uitoefenen. Prof. H. Kraemer zei met na druk, dat de enige wyze om de Kerk een nieuwe basis te geven is het uitdragen van Gods Woord in de wereld. De eenheid van de Kerk niet de uniformiteit zal haar kracht moeten zijn. Daarom moet men by het uitdragen van het Evange lie in de eerste plaats Gods Woord willen brengen en niet de eigen groeps-in terprelatie. In de derde sectie („de Kerk en de maatschappelijke verwar ring") hield pasteur E. Lauriol van de Eglise Reformée te Parijs een gloedvol betoog over de in vloed van de techniek op de reli gie. In de vierde sectie („de Kerk en de internationale verwarring") deed prof. Hromadka een beroep op het Westen wat meer zelfcri- tiek te ontwikkelen en de inter nationale situatie met meer ver beeldingskracht te bezien. nromadka zei, dat hij verbaasd was over de werkclgke culturele vryheid, die hy by een recent be zoek aan Sowjet-Rusland daar had geconstateerd. Vooral by de jeugd komt dit gevoel van vrij heid in tairyke manifestaties tot uiting. In het algemeen was de sectie het er over eens, dat de Kerk al haar invloed moet inzetten om tegen elke vorm van tyrannic te stryden. De republikeinse regering er kent officieel opium te hebben verkocht. Zü ontkent echter, dat deze verkoop contrabande betrof. In een officieel communiqué, dat voor radio Djocja werd omge roepen, wordt bekend gemaakt, dat men een zekere hoeveelheid opium op republikeins gebied voor het eind van het jaar van de hand moest doen. Twee mogelijkheden deden zich voor: de opium in zee werpen of de voorraad verkopen. De republikeinse regering koos de tweede. „De verkoop", aldus het com muniqué, „is echter geschied vol gens door de regering vastgestel de regelingen en daarom kan het dus hier geen contrabande betref fen. Bovendien is de republikeinse regering niet gebonden aan inter nationale bepalingen t.a.v. de ver koop van opium, omdat zy nooit internationale overeenkomsten daaromtrent heeft getekend". o Anti-communistisch front in het Verre Oosten? Een uitgebreide internationale anti-communistische beweging zou in het Verre Oosten op aan sporing van de V. S. in wording zijn, aldus berichten die te Pa rijs zijn ontvangen. Naar ver luidt is de reis naar Tokio van generaal Tsjantsjoen, de gewe zen Chinese premier en persoon lijke vriend van Maarschalk Tsjang Kai Sjek, de oorsprong van deze ontwikkeling, die als eerste gevolg zou hebben dat de besprekingen tussen China en Japan zullen verbeteren. Later zullen Korea, Birma en Indone sië bij het Chinees-Japanse front aansluiten. HET LAATSTE SNUFJE. V erkiezingstoespraken uit vliegmachines. Voor de eerste maal in Euro pa zal een vliegtuig deelnemen aan een verkiezingscampagne. Vliegtuigen zy'n in het verleden vaak gebruikt voor het afwer pen van pamfletten, maar het nieuwste is wel een vlieg machine, die uitgerust is met een uiterst krachtige luidspre ker, waarmede korte toespra ken tot de mensen beneden kunnen worden gehouden. De Zweedse conservatieve party heeft een vliegtuig ge charterd om voor dit doel over geheel Zweden te vliegen. De motoren worden op een hoogte van ongeveer 1500 voet afge zet en de luidspreker komt in actie. Proefnemingen hebben bewezen, dat het geluid op de begane grond uitstekend is te verstaan over een gebied van verscheidene kilometers. Gedurende de eerste zes maan den van dit jaar heeft Canada 57.375 immigranten, onder wie 23.468 Engelsen, 5820 Nederlan ders en 18.880 ontheemden uit Europa, opgenomen. Dc Koningin wendt zich tot Congres der Kerken. Dr W. A. Visser 't Hooft, alge meen secretaris van de Wereld raad der Kerken heeft aan het Congres medegedeeld, van H. M. de Koningin het verzoek te heb ben ontvangen het Congres ervan in kennis te stellen, dat, als ge volg der omstandigheid, dat de Congresdagen samenvallen met de voorbereidingen voor de vie ring van haar jubileum, het haar onmogeiyk is op dit ogenblik die aandacht aan het Congres te ge ven als zij wel had gewild, aan gezien zü het werk van het Con gres met zulk een diepe belang stelling volgt. Roosevelts kleinzoon heeft kinderverlamming. President Roosevelts 18-jarige kleinzoon Curtis Boettiger is in een ziekenhuis te Los Angeles op genomen, daar hij lijdende is aan „een lichte graad" van kinderver lamming, dezelfde ziekte, die wy- len president Roosevelt in de twintiger jaren kreeg. Curtis is een zoon van Roosevelts dochter Anna. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de wet van 22 December 1919, houdende mach tiging tot het van rijkswege ga randeren van de geldleningen t.b. v. de stichting en inrichting van gebouwen van gesubsidieerde bij zondere scholen voor nijverheids- onderwijs. Aan de memorie van toelich ting is het volgende ontleend; Het bedrag van de gegaran deerde leningen beliep op het einde van 1947 ea. f32.000.000. Het laat zich aanzien, dat bin nen afzienbare tijd het in ge noemde wet toegestane maxi mumbedrag van f 35.000.000 be reikt zal zijn. Op de rijksbe grotingen voor 1947 en voor 1948 ziin gelden uitgetrokken voor de van het avondpractijk-onderwijs etc. vordert in vele gevallen mo dernisering en vergroting van werkplaatsen, tekenzalen, enz. Tenslotte zijn de kosten ver bonden aan bouw en verbouw van scholen en de aanschaffing van werktuigen etc. tot het drie- a viervoudige van die van voor de oorlog gestegen. Voor één en ander zullen in dc eerstvolgende jaren belang rijke bedragen worden gevraagd. Hoewel niet met zekerheid te zeggen is, welke bedragen no dig zullen zijn, is de regering van mening, dat een verhoging van het bedrag met 25 millioen redelijk is. Dit bedrag is waar schijnlijk eerst in de loop van de jaren nodig en is zo ruim ge- subsidiëx'ing van 92 nieuwe scho-nomen, dat niet binnenkort op- len, die alle moeten gehuisvest worden en voorzien van een in ventaris. Vele bestaande schoolgebou- wen zijn in een vrij deplorabele toestand. De aantallen leerlingen blij ven gestadig in een vrij snel tempo toenemen. De uitbreiding S.E.D.-oproer in Berlijn. Gisterenmiddag hebben tweehonderd demonstranten, leden van de Socialistische Eenheidsparty (SED), het Berlynse gemeente huis bestormd. Dr Friedensburg, de adjunct burgemeester van Berlyn had n.l. de vergadering van de gemeenteraad doen uitstellen omdat de com munisten gedreigd hadden te demonstreren en men geen herhaling wenste van de incidenten van 23 Juni Met bijlen en stokken. De Berlijners werden aange- rw I spoord deze demonstratie vóór ruïnes van het Rijksdagge bouw Welingelichte kringen te Londen hebben verklaard, dat maar schalk Stalin cn de drie Westelijke afgevaardigden Maandag tij dens hun conferentie te Moskou tot algemene overeenstemming zijn gekomen over de valutahervorming voor Berlijn. Een verdere sa menkomst op het Kremlin, die waarschijnlijk vandaag of morgen plaats vindt, zou noodzakelijk zijn voor de bespreking der details. Uit Berlijn wordt gemeld, dat niets gezegd had tegen journalis- hardnekkige maar onbevestigde ten. berichten hebben gecirculeerd Zou Ganeval, die op de hoogte in geallieerde kringen, dat de eon- schijnt te zijn van het verloop der ferentie te Moskou had besloten, besprekingen te Moskou, te vroeg een vlermogendheden-commissie hebben gesproken? De wereld in te stellen in Berlyn om de geld situatie in de stad te bestuderen. Uit gewoonlijk betrouwbare bron werd gemeld, dat instructies hier omtrent de vier militaire gouver neurs reeds hadden bereikt. In verband hiermede is ook van belang een bericht van Reuter uit Berlijn, volgens hetwelk generaal Jean Ganeval, de Franse stads- commandant verklaard heeft, dat dit overleg te Berlijn zeer spoedig zou beginnen. Volgens dit Reuter- bericht zouden de vier regeringen echter pas na het onderhoud te Moskou vandaag of morgen de vier militaire gouverneurs^ instru eren een gemeenschappelijke re geling te bespreken voor het uit circulatie nemen van de Weste- lyke Marken en de uitgifte van de Sowjet Mark voor heel Berlijn onder toezicht der vier mogend heden. Indien deze besprekingen tot een overeenkomst zouden lei den, zou de blokkade van Berlijn onmiddellyk worden opgeheven. Het is echter zeer eigenaardig, dat het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken dit bericht onmiddellyk heeft tegengespro wacht nog maar. Amerika dreigde met sluiting Sowjet-consulaten byeengeroepen voor de plechtige *-* hponicnncr on innvtlrnmncr van T-T Paspoort aan Friedensburg geweigerd. De Sowjet-autoriteiten hebben aan de adjunct-burgemeester van Berlyn, dr Friedensburg, een pas poort om zich naar de jaarbeurs in Leipzig te begeven geweigerd. Volgens het nieuwsbureau AND (Sowjet-zöne) gronden de autori teiten hun weigering op het feit, dat de burgemeester >der stad, Louise Schroeder, ziek is, zodat „de a'djunct-hurgemeester in de huidige critieke toestand te Ber- lijn de stad niet gedurende ver scheidene dagen kan verlaten". o Verenigde vergadering der Staten-Generaal. Bij Kon. Besluit van 20 Augus tus zijn, overeenkomstig art. 52 der Grondwet, de beide Kamers der Staten-Generaal tot een open bare en verenigde vergadering digde demonstratie eerst niet zou doorgaan. ^Om 2 uur echter bestormden plotseling tweehonderd demon stranten het gemeentehuis. Zy waren gewapend met bylen en stokken terwijl een menigte van tienduizend mannen en vrouwen ook kinderen waren aanwezig de oproerkraaiers aanvuurden. De bestorming werd uitge voerd toen de politie een ver sperring weghaalde om een de legatie binnen te laten. De demonstranten drongen de raadszaal binnen waar Paul Littke, de vice-voorzitter van de S.E.D., hen toesprak. Littke zeide, dat de Duitse ge- meenteautoriteitten met de Wes telijke geallieerden te nauw sa menwerkten en hierdoor de eco nomische toestand van Berlijn ontredderd hadden. Hij verlangde ontslag van het stadsbestuur en de afwerking van een noodprogramma, stel lende als eerste eis dat de voed selvoorziening door de Russen ter hand zou worden genomen. Hij kreeg luid applaus toen hij verklaarde „laat ons deze scheurmakers er uit zetten en er werkelijke socialisten voor in de plaats nemen". Geen politie. In de vergaderzaal werden geen politieagenten opgemerkt, terwijl Littke zijn rede hield. Intussen groeide de menigte bui ten aan, doordat nieuwe groe pen, die kwamen aanmarcheren, zich erbij voegden. Zij zongen bij te wonen. Deze plek ligt op ongeveer honderd meter afstand van de Brandenburger Poort, waar de Sowj et-sector be gint. De bijeenkomst in de raads zaal is na een half uur beëin digd met het zingen van de In ternationale en andere socialis tische liederen. Tegen drie uur, plaatselijke tijd, was de toestand kalmer en burg heeft ontwijkende antwoor- 1 den gegeven en bleek buitenge- woon slecht op de hoogte te zijn van de werkelijke stand van za ken in Berlyn. Hij heeft gezegd, dat hij enige van onze klachten zou bestuderen". Hij had de delegatie meegedeeld, dat hij het nood-programma van de door communisten geleide S.E. D. niet kon aanvaarden, aange zien de gemeenteraad met zijn sterke anti-communistische meer derheid daar zeker niet zijn goed keuring aan zou hechten. De radio in de Amerikaanse sector onderbrak telkens haar programma om „alle democrati sche Beriyners" aan te sporen de tegendemonstratie bij te wonen. Toen Neumann, de soc.-demo- cratische leider, de bijeenkomst sloot, zei hij, dat het geen zin had nieuw een verhoging zal moeten worden gevraagd. Griekse verzetslieden geëxecuteerd. Veroordeeld wegens „hoogver- taad en deelneming aan de gue- rilla-opstand" zijn 15 verzets lieden, onder wie twee vrou wen, in Athene en Lamia ge- executeerd. Tot de terechtge- stelden behoort de communisti sche leidster Ismini Sideropou- los. Staking in Berlijn. De 800 beambten van de diensten voor de arbeidsrege ling der stad Berlijn hebben gisterochtend het werk stopge zet uit protest tegen de vertra ging in de uitkering van hun loon. Sedert de geldsanering is slechts het loon van de maand Juli volledig uitbetaald. in Moskou over democratie te had'dèn"°de=meeste"dem3nstran- spreken. De westelijke geallieer- ten de zaal verlaten. Vele dui zenden luisterden buiten naar de toespraken van de leiders der socialistische eenheidspartij. Toen om vier uur een zware regenbui losbrak, werd de demon stratie beëindigd. Na een onderhoud van een de legatie der S.E.D. met Friedens burg, zei de woordvoerder der delegatie: „We hebben langs* el kaar heengesproken. Friedens- den moesten naar zijn mening een toestand in Berlijn scheppen, die het de Berlijners mogelijk maakt in vrijheid te arbeiden. Toen de menigte de kreet „Freiheit" aan hief, was zij aangegroeid tot vijf tien duizend. Burgemeester en wethouders van Berlijn hebben gisteravond besloten vanmorgen een zitting van de gemeenteraad te houden en tevens zelf bijeen te komen. De Belgische senator en ge leerde Paul Libois heeft verklaard dat de atoom geen geheim meer was voor bekwame onderzoekers. Hij beweerde voorts, dat er een geheime overeenkomst tussen België en de V.S. zou bestaan, die getekend zou. zijn, toen de Bel gische regering zich te Londen bevond. Op grond van deze over eenkomst zou alle uranium-erts uit de Belgische Congo naar de V.S. verscheept worden en wel in zulke hoeveelheden, dat de Ame- 1940 was meer dan een millioen kg. uranium-erts naar de V.S. ge zonden, in 1942 werd ongeveer dezelfde hoeveelheid verscheept. In 1943 bedroeg het aantal acht millioen, in 1944 negen millioen in 1945 tachtig millioen en bijna 129 millioen ging in het eerste kwartaal van 1947 naar de V.S. Mr Schokking voert besprekingen in Brussel. In Brussel zijn gisteren be sprekingen gevoerd tussen mr W. F. Schokking, de Nederland se minister van oorlog en ko lonel Raoul de Fraiteur, de Bel gische minister van nationale defensie. o De „Sunnan" nog niet binnen. Het Deense s.s. „Sunnan" ligt nog steeds vijf mijl ten Noord- Westen van het Vuurschip „Goe- ree". Nu het weer verbeterd is, is uit Vlissingen de sleepboot „Adriën Letzer" uitgevaren om de „Sun nan" assistentie te verlenen. Voorlopig dreigt geen gevaar. de Internationale, riepen en l.rikaanse fabrieken 't niet zouden juichten en wuifden met rode kunnen verwerken, noch nu, noch banieren. jjn de toekomst. Littke zei verder, dat een de- Het uranium-erts wordt opge- legatie zou trachten het bureau hoopt om de productie van atoom van Friedensburg te bereiken. energie voor niet militaire doel- Terwijl de demonstranten heteinden te verhinderen, waardoor Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat Walter Be dell Smith, de Amerikaanse am bassadeur te Moskou, de Sowjet- Russische regering reeds had meegedeeld, dat de V.S. de Sow- jetrussische consulaten te New York en San Francisco zouden kunnen sluiten, voordat de Rus sen hiertoe hadden besloten, in dien de Russen voortgingen met het aan banden leggen van de be wegingsvrijheid en het optreden van Amerikaanse functionarissen in hun land. Graaf Bernadotte als auteur. Van de hand van graaf Ber nadotte zullen twee boeken ver schijnen. In het eerste boek, dat bin nenkort te verwachten is, vertelt i Bernadotte van zijn reizen en ken en dat Ganeval gisterenavond ervaringen gedurende de oorlog met de mededeling kwam. dat hij I R®dpve^|®nwoordlger van het I Het tweede boek zal een beeld Vervroeqde bijeenroeping geven van zijn werk als bemid- Veiligheidsraad? Sir Alexander Cade, de hui dige voorzitter van de Veilig heidsraad is te Londen aangeko men teneinde overleg te plegen met Bevin, over het program voor de zitting van de algemene verga- delaar van de Verenigde Naties. Gouden koets in Amsterdam. Gisterenmiddag zijn de Gouden Koets, de witte calèche, landauers, brikken enz., in totaal 15 rijtui- deiing der V.N të Parüs in Sep- gen, op 11 open spoorwagons uit beëdiging en inhuldiging van H. I M. Koningin Juliana, welke ver- gadering in de Nieuwe Kerk bin nen de stad Amsterdam op Maan dag 6 September 1948 des voor middags te 10 uur en 15 minuten zal worden gehouden. stadhuis bestormden, werd in de Britse sector een massabijeen- de overheersing der steenkool- olie- en electriciteitsmonopolies komst gehouden, georganiseerd der V.S. in gevaar zouden worden door het bestuur van de Ber- lijnse afdeling der sociaaldemo cratische partij als protest te gen „de communistische pogin gen om de stedelijke autoritei ten te terroriseren". gebracht. Professor Libois gaf een overzicht van hetgeen reeds aan uranium-erts geëxporteerd was. Op verzoek van de regering der V.S. maakt de Belgische rege ring de cijfers niet bekend. In tember. Als voorzitter van de Veilig heidsraad is hy verantwoordelyk voor het vaststellen van de da tum. In welingelichte kringen te Lon den meent men, dat de byeen- komst van 21 September ver vroegd zal worden tot 15 Septem ber of misschien zelfs eerder, in dien de internationale toestand en de bestandsschendingen in Pa lestina hiertoe nopen. Den Haag naar Amsterdam ver trokken. In vijf gesloten wagons vergezelden 24 paarden de rytui- J. Riemens te Meliskerke won beker van de Koningin. Gisteren is onder grote belang stelling de jaarlijkse ringrydery op het Molenwater te Middelburg gehouden. In een spannende strijd kampten des middags 29 Wai- cherse boeren om de vier fraaie wisselbekers. Honderden belangstellenden had den zich tegen vier uur langs de baan voor de Schouwburg ge schaard om van deze kamp ge tuige te zyn. Het publiek werd tot het laat ste toe in spanning gehouden, want men gaf elkaar weinig krimp. Eerst bij de achtste en laatste rit kwam de beslissing. De heer J. Riemens van Meliskerke werd dit jaar winnaar van de wlsseibeker van II. M. de Konin gin. Hij werd op de traditionele wyze en onder grote hilariteit door zijn collega's in de lucht ge gooid. DE WEDSTRIJD. Reeds vroeg in de morgen had gen. Er was een wagon aan het den de 134 deelnemers zich naar eind van de trein, waarin het per soneel der koninklijke stallen had plaats genomen. Ruim 3 uur later arriveerde de speciale trein aan het goederen station van de N.S. in de Rietlan den. Des avonds is de Gouden Koets naar de brandweerkazerne in de Honthorststraat gebracht. Middelburg begeven. Om acht uur werd in de drie banen een begin gemaakt met het rijden en het duurde tot drie uur, voordat allen waren uitgereden. Nadat de com missie de behaalde ringen had op geteld, werd bekend gemaakt, dat ieder, die in de voorronde negen de grote eindstrijd om de bekers mocht meedingen. Toen begon het feest van stof en zweet eerst goed! De spanning stond op de gezichten van de rij ders te lezen en het ,,'t is mis" en ,,'t is in" was niet meer van de lucht. Het publiek begon zich te roeren en bleek niet bang te zyn van de ronddwarrelende stof. Tegen zessen was, nadat nog om de derde en vierde beker was gekampt, de uitslag bekend. PRIJSUITREIKING. De door H. M. de Koningin be schikbaar gestelde beker verwis selde van eigenaar en kwam nu in het bezit van J. Riemens te Meliskerke; de winnaar van het vorige jaar, de heer L. Huiszoon te Middelburg, kreeg nu de be ker van de gemeente Middelburg. A. Maljaars te Veere mocht de beker van Mr P. C. Adriaanse in ontvangst nemen en A. Peper te Meliskerke die van wylen de heer Francq. De Commissaris der Koningin, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, was persoonlijk aanwezig om de beker van H. M. de Koningin uit te reiken. Hij stelde dit ten zeer ste op prijs, daar het voor hem de eerste maal was, dit in deze func tie te kunnen doen. Tot de heer Riemens zei de Commissaris, dat Meliskerke trots kon zijn op zo'n vertegenwoordiger. Een verheu gend feit, aldus spr., is het, dat de belangstelling voor deze ring- Indonesiche delegatie gearriveerd. Het gros van de Indonesische delegatie, n.l. 22 personen, die de jubileumfeesten en de inhuldiging zal bywonen, is gisteravond met een Constellation op Schiphol aangekomen. Dr Mansoer, het staatshoofd van Oost-Sumatra kwam recht streeks uit Bandoeng. Hy moest de conferentie aldaar wegens zijn vertrek naar Neder land kort voor het einde verlaten. Hij had dan ook het advies over het voorlopige ontwerp der inte rimregering niet bij zich. Hy deelde echter mede, dat het advies uiterlyk Woensdag is klaargekomen en hij verwacht het nog deze week in Nederland. ringen en meer had gestoken, aan rijdery zo is toegenomen. De heer Riemens dankte de Commissaris en sprak de hoop uit dat nu het de laatste maal is, dat om de beker van Koningin Wil- helmina gekampt kan worden tij dens haar regering, ook de nieu we Koningin voor deze wedstrijd een beker zal schenken. De burgemeester van Middel burg, Jhr Mr W. C. Sandberg tot Essenburg, reikte de beker der gemeente over aan de heer Huis- zoon. Sprekende tot de ringryders vroeg de burgemeester hun, nog zolang op het Molenwater te wil len kampen tot de plaats van vroeger, de Abdij, weer beschik baar is. Huiszoon dankte de burgemees ter en maakte van de gelegenheid gebruik de commissie enkele goe de wenken te geven voor een vol gende ringrijdery. Mr Adriaanse reikte de door hemzelf geschonken beker uit aan A. Maljaars en Mr J. A. Dumon Tak overhandig'de de vierde beker met enkele passende woorden aan A. Peper. De pollepel werd ge wonnen door D. v. d. Vporde te Koudekerke. NOG MEER PRIJZEN. Het damescomité o.l.v. mevr. Sandberg tot Essenburg was die morgen ook al vroeg op pad. De paarden werden gekeurd op smaakvolle versiering en dit was een vrij lastige bezigheid. De eer ste prijs was voor J. Castel Wzn en de 2e voor F. Wisse, beiden te St. Laurens. De namen der overige prijswin naars publiceren wij morgen. Do Franse regering gaat be zuinigen. Allereerst op de militai re begroting. Ter stimulering van de landbouw zullen hogere prijzen worden toegestaan. Op 1 Novem ber gaat het broodrantsoen van 250 tot 300 gram per dag omhoog, maar ook de prijs zal stygen en wel met 10 frs per kilo. Drie vliegdekschepen, het slagschip „Duke of York", drie kruisers en meer dan 12 torpedojagers en huipvaartuigen zullen eind Sep tember deelnemen aan Britse vlootmanoeuvres in Het Kanaal. Engeland heeft in een brief aan de Veiligheidsraad de Oekrainse beschuldiging van de hand gewe zen, als zou het Joodse ontheem den slecht behandelen. Sinds het einde van de oorlog had Enge land een blijvend tehuis geboden aan 140.000 Polen, 80.000 Joodse vluchtelingen en 70.000 Europese vrijwillige arbeiders met hun ge zinnen. Ieder, die in het binnen land van Australië de werkzaam heden op het proefterrein voor raketten tracht te belemmeren, zal zeer streng worden gestraft. Als u soms plannen hebt naar Australië te emigreren, dan bent u gewaarschuwd. Het Kabinet van Zuid-Baden is afgetreden uit protest tegen de demontage en liquidatie van fabrieken tot een totale waarde van 950 millioen Mark. Tot dusver hebben de geallieerde landen 418 millioen dollar (prijshasis '38) als Duitse herstelbetalingen ontvangen. Het totaal bedraagt 623 millioen dol lar. De Hongaarse regering heeft bekendgemaakt, dat alle koop en verkoop van land voor het-ogenblik wordt verboden en dat bouwland verpacht kan wor den. «- In een ondergrondse trein te New York heeft een onbekend gebleven man een pakket neerge worpen, dat tot ontploffing is ge komen. Of er slachtoffers zijn is niet hekend. Een loods, waarin 600 ton oud papier, eigendom van de Philipsfabrieken, is gisteren morgen te Strijp geheel afge brand. Een paard van de land bouwer Th. M. te Bergen (L.) is door een zwerm bijen zodanig ge stoken, dat liet is bezweken. Programma der feestelijk heden te Middelburg. De Kon. Ver.' „Uit het Volk voor het Volk" heeft voor 31 Augustus en 6 September a.s. het volgende feestprogramma ontwor pen: 31 Augustus: 8.159.15 réveil- les door „Excelsior" met „Achil les" en door „Juliana"; 10.00 11.00 concert Middelb. Muziek corps Markt; 11.30 militaire pa rade Markt; 1.15 aantreden kin deren Molenwater met „Onda" en „Padvinders"; 2.004.00 kinder spelen Markt met „Onda"; 7.00 8.00 kerkdienst; 8.009.00 con cert Middelb. Muziekcorps Markt, met massazang; 9.15 fakkelop tocht vanaf Markt met Middelb. Muziekcorps en „Achilles". 6 September: 9.0010.00 rê- veilles door „Onda" met „Padvin ders" en door „Crescendo"; 10.00 11.00 muzikale wandeling „Ju liana"; 2.30 turnoptocht met Mid delb. Muziekcorps;v 3.00 turnde- monstraties Markt, 7.30—9.00 con cert „Excelsior" Markt; 9.00 10.00 herhaling enkele turnnum- mers Markt; 10.00—12.00 concert „Crescendo" Markt, vrolyk pro gramma. Beide dagen feestverlichting van de Markt. - Ondanks het feit, dat een bij eenkomst in Europa 125.000 dollar extra kosten medebrengt, heeft de Economische en Sociale Raad van de V.N. besloten de zo- merzitting te Genève te houden. Tengevolge van dit besluit zal de volgende zitting van de raad - de achtste in Februari te Lake Success en de negende zitting in Juli te Geneve wor den gehouden. DE BILT ZEGT; Minder wind. Wisselend bewolkt met in het Noorden van het land enkele ver spreide buien. In het Zuiden over wegend droog weer. Matige wind uit richtingen tussen West en Noord. KoeL

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1