Berlijnse geldkwestie onoplosbaar probleem BËHTLEY's GEWETEN DE TOEKOMSTIGE LANDBOUWPOLITIEK van de Stichting voor de Landbouw. Landbouwcoöperaties in Nederland. Mohammedaanse staat op Java vecht voor zelfstandigheid. Herremans volgt Paul van Zeeland op Dr van Mook hersteld. Moestafa Doellah gearresteerd. Nederlandse vrouwen in de republiek worden niet bevrijd. Inleiding van H. D. Lquwes, basis voor komende besprekingen. Eén ons snoepgoed extra. Koopkracht daalt, kosten levensonderhoud stijgen. Franco is niet bang voor communisme. Moeilijke- opgave voor Ned. strijdkrachten. De Grondwet voor West-Duitsland. DE ZEVENDE BESPREKING TE MOSKOU. Alle hoop nog niet opgegeven. als lid van de G. v. g. d. Het kleine boerenbedrijf een der moeilijkste vraagstukken Economische toestand in Amerika. Prijsdaling op komst Liever vechten dan vreed- zame arbeid. Maandagavond heeft op het Kremlin de zevende bespre king plaatsgevonden tussen de afgezanten van Amerika, Engeland, Frankrijk en Stalin en Molotof. Na afloop van het onderhoud, dat ruim vier en een half uur heeft geduurd, verklaarde de Amerikaanse ambassadeur, Bedell Smith, naar aanleiding van een vraag of dit de laatste bespreking was geweest: „Men weet het nooit, doch ik denk van niet." Westelijken volharden in hun houding. De drie Westerse gezanten schij nen over deze bespreking van Maandagavond meer tevreden te zijn, dan over de vorige zes. Toen de journalisten aan Bedell Smith vroegen of er vorderingen waren gemaakt, antwoordde hij: „Ik denk dat wij een weinig voor uit zijn gekomen, dat doen we meestal. Men hoopt altijd het beste, maar verwacht het slecht ste". De Britse en Franse afge zanten, Roberts en Chataigneau, wilden geen commentaar leveren. Na het Kremlin verlaten te heb ben, zijn Smith, Roberts en Cha taigneau naar de Amerikaanse ambassade gegaan, waar zij een korte vergadering hebben belegd, j Men vermoedt dat zij Dinsdag- morgen hun rapporten naar hun1 respectievelijke regeringen heb ben gezonden en nu nadere in structies afwachten. Naar in welingelichte kringen jji Londen wordt aangenomen, vormde de geldkwestie te Berlijn het moeilijke punt bij de bespre king van Maandagavond. Men is van mening, dat onenigheid op dit punt de fundamentele oorzaak zou zijn van een eventueel falen der pogingen van de Westerse mo gendheden om een basis te schep pen voor verdere viermogendhe- den-besprekingen over Duitsland. In Juni j.l. hebben de Westerse mogendheden zich bereid ver klaard, de Sowjet-mark als enig betaalmiddel in Berlijn te erken nen, mits dit onder controle zou van zuiver decoratieve „miitaire missies" zonder enige bevoegdheid Om verschillende redenen vol harden echter de Westerse mo gendheden echter in hun houding. Zij willen, zoals Bevin op 25 Juni in het Lagerhnis verklaarde, hun rechten in Berlijn niet prijsgeven. Verder moet rekening worden gehouden met de publieke opinie in Berlijn. Men wil ook een be trekkelijke vrijheid van handel President pondent meldt nader uit Lon den: Volgens de opvatting in diplomatieke kringen alhier be vinden de besprekingen te Mos- kou zich, na het langdurige on derhoud van Maandagavond op het Kremlin, nog steeds in een critiek stadium. Volgens een woordvoerder van het Britse departement van Bui tenlandse ?aken zal Bevins per soonlijke afgezant, Frank Ro berts voorlopig nog te Moskou blijven. De mogelijkheid van voort zetting der besprekingen, waarvan men Maandagavond een definitief vastlopen schijnt te hebben kun nen voorkomen, schijnt thans af te hangeu van de mening der Westerse regering over de voor stellen ter voorkoming van de impasse betreffende Berlijn, welke naar men aanneemt, Maandag avond door Stalin zijn gedaan. Tsjang Kaï Sjek tussen Berlijn en de rest van de j heeft nieuwe maatregelen aari- wereld buiten de sowjetzone laten j gekondigd tegen „revolutionaire bestaan. activiteit van studenten onder Reuters diplomatieke corres- communistische invloed". De Belgische regering heeft het volgende communiqué uit gegeven: „De heer Paul van Zeeland, minister van staat, is op zijn verzoek eervol ontsla gen als vertegenwoordiger van de Belgische regering in de Commissie van goede diensten. De heer Paul van Zeeland heeft zich gedurende tien maan den ingespannen om de toena dering tussen Nederland en de Republikeinse regering te ver gemakkelijken. De heer R. Her remans, gevolmachtigd minister en buitengewoon gezant, die hem reeds enige tijd heeft ver vangen, is als zijn opvolger aan gewezen. Na een verblijf in België voor besprekingen met de regering over zekere punten van procedure, zal de heer Her remans 25 Augustus wederom per vliegtuig naar Batavia ver trekken". Dr van Mook is gisteren te ruggekeerd van een korte rust kuur te Tjipanas bij Bandoeng. Gistermorgen hebben dr van Mook en de heer Neher en de meeste staatssecretarissen enkele leden van de jubileumdelegatie die naar Nederland vertrekken ter bijwoning van de jubileum feesten, op het vliegveld Kema- joran uitgeleide gedaan. De lei ding van deze delegatie heeft Prof. Hoessein Djajadiningrat. i Als de Engelse Koning volgend jaar naar Australië en Nieuw- staan van de vier mogendheden. Zeeland gaat, zal hem daar de King's Flight vergezellen, het De sowjets echter wezen deze voorwaarde van de hand en ston den er op, dat de gelduitgifte al leen onder hun controle zou staan Volgens Westerse waarnemers zouden de sowjets zich op dit standpunt gesteld hebben, wijl zij meenden, dat uitsluiting van de Westerse mogendheden van de Berlijnse geldregeling de eerste wezenlijke stap zou betekenen naar hun algehele uitsluiting uit Berlijn, mogelijk onder behoud R.A.F.-eskader van York-toe stellen, dat speciaal belast is met het vervoer van de koninklijke jamilie en haar gasten. Deze vier koks zullen deel uitmaken van de bemanning der vliegtuigen. Zij hebben een speciale training ontvangen op de koksschool van de R.A.F. in Halton (Bucks). Moestafa Doellah, de man die de eerste handgranaten-aanslag in Batavia bij de Capitool-bios- coop in elkaar heeft gezet, is thans door de politie gearres teerd. De politie ontdekte Moes tafa bij een huiszoeking, die voor een geheel ander doel werd verricht. De aanslag bij de Capitool- bioscoop vond op 12 December van het vorig jaar plaats. Hier bij werden tien Nederlandse mi litairen, die per truck huis waarts keerden, gewond. Eerder worden ze opgeofferd. In verband met een gesprek, dat drie vertegenwoordigers van de Gemeenschappelijke Actie van Nederlandse Vrouwen jmet de heer L. Neher hadden vóór zijn vertrek naar Indië, deelt deze Actie mede, dat de heer Neher erkende, te weten, dat de republiek Indonesië Nederlanders gevangen houdt en nog steeds meisjes worden ont voerd en burgers vermoord. De heer Neher zou heWben ver klaard, dat liet militaire apparaat meer dan voldoende is om deze personen te bevrijden, maar dat, wanneer deze gevangenen niet worden vrijgelaten, wij hen in geen geval gaan bevrijden, doch liever hen zouden willen opoffe ren om te voorkomen dat veel meer vrouwen en kinderen ver moord zouden worden. De Gemeenschappelijke Actie van Nederlandse Vrouwen deelt mede, dit standpunt nooit te zul len aanvaarden. Zij wenst, dat on middellijk dient te worden inge grepen, ongeacht de gevolgen. Zij zegt, dat de door de heer Neher gemaakte vergelijking met Rusland, dat ook nog een aantal Nederlanders, die aan het Oost front gevangen werden genomen, gevangen houdt, niet opgaat, om dat het in Indië allereerst betreft een groep rijksgetrouwe Neder landers en bovendien deze mensen worden vastgehouden in een ge bied, waarover Nederland nog steeds de souvereiniteit bezit. Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft zijn goedkeuring gehecht aan een inleiding van de voor zitter, de heer H. D. Louwes, welke als basis voor de komen de besprekingen over de toe komstige landbouwpolitiek kan gelden. In deze inleiding, welke ook ter kennis is gebracht van de minister van Landbouw, gaat de voorzitter uit van de stelling, dat de landbouw moet leven onder hetzelfde regime als het overige bedrijfsleven. De landbouw eist een leidend beginsel en wel: bestaanszeker heid, ook voor boer en landar beider. Dit eist een actieve land bouwpolitiek ten aanzien van de prijzen en de lonen. De uit voer en de beheersing van de productie. Tegenover deze ac tieve politiek staat de plicht van de landbouw: doelmatig en hard werken en open staan voor het nieuwe. Daarnaast moet de landbouw in staat gesteld wor den eigen verantwoordelijkheid te dragen voor het volbrengen van zijn taak. Voorziening binnen landse markt. Het fundament van de land bouwpolitiek is de voorziening van de binnenlandse markt en het in stand houden van een zo groot mogelijke export, aldus de inleiding. De Stichting zal zich beraden op de middelen om te komen tot een redelijke beloning van boer en arbeider. Om dit te bereiken kan men niq£ buiten maatregelen waar door men bepaalde prijzen kan garanderen. Er bestaat reeds eensgezindheid met betrekking tot het afwijzen van een subsi diestelsel, van een toeslag per ha. of andere dergelijke midde len, welke de productie uit eigen bodem niet «ouden bevorderen. En waaraan trouwens ook be zwaren van psychologische aard zijn verbonden. Regeling der productie. Het spreekt vanzelf, dat men, indien men enerzijds maatrege len wenst, die bepaalde prijzen garanderen, zich anderzijds niet kan verzetten tegen maatrege len, die de productie regelen. De Stichting wil thans een onderzoek instellen naar de mo gelijkheid of men het zelfde doel kan bereiken door middel van een veevoederdistributie, aan gepast aan de bestaansbchoeften en de productiecapaciteit van het afzonderlijke bedrijf, doch zon der controle op de bedrijven zelf. Indien de landbouw lonende prijzen wenst voor zijn produc ten, zal hij zich moeten afvra gen of hij met zijn productie nog wel op de goede weg is. Onlangs is door de Stichting voor de Landbouw een studie commissie ingesteld, die een on derzoek zal instellen naar de nationaal meest verantwoorde bestemming van de melk. Een studiecommissie, die hetzelfde doen zal met betrekking tot de Feuilleton. door PAUL TRENT. 53) o— „Mag ik u thuisbrengen?" vroeg Glyn aan Pauline, „ik heb u iets te vragen." Hij zeide verder niets, voor zij buiten waren en langzaam voort-wandelden. Toen zei hij: „Juffrouw Fraser, zou u niet elke dag Ethel even willen op zoeken? U heeft nogal durf. Zou! u niet als buffer willen dienen J tussen Bennett en Ethel? De -aan zal zijn uiterste best doen, om haar te dwingen, hem te rouwen. Hij heeft geen gewe en en staat voor niets. Wilt u troberen, haar te beschermen?" ..Ethel is best in staat, om /oor zichzelf op ie komen." Niet helemaal. Zij mocht het eens haar plicht achten om de man te trouwen. Haar ideeën zijn al even vreemd, als die van Bentley." „Goed, ik zal doen. wat- ik kan, maar alleen, omdat u het vraagt. Ik vind Clive onmoge lijk." Wil hem vooral niet afkam men. waar Ethel bij is?" „Neen. ik zal alles doen, wat u wil. U is een ware vriend voor haar en Clive; maar gaat| u liever niet verder mee. Ik ben wat overstuur." ..Des te meer reden, dat ik u] tl uis moet brengen", antwoord-' de hij glimlachend. Zij wandelden zwijgend ver eer. Glyn begreep niet, wat haar schelen kon, want hij had niet het minste vermoeden, dat Pauline's gevoelens voor hem iets meer dan alleen vriend schappelijk waren. Toen zij haar huis bereikt hadden, gaf zij hem haar hand en zei: „U kunt op mü rekenen. Ik zal elke dag naar Ethel toegaan." „Dank u", antwoordde Glyn op ernstige toon. Toen Glyn thuis kwam over viel hem opeens een gevoel van eenzaamheid. Hij miste Clive bepaald. Hij nam een uittreksel op van een rechtzaak, maar hij kon er zijn gedachten niet bij bepalen, en moest telkens aan Ethel denken. Van haar dwaal den zijn gedachten af naar Pau line, en het schoot hem te bin nen, dat die avond iets vreemds in haar optreden was geweest. De volgende dag moest hij tot laat op de middag op het ge rechtshof zijn en telefoneerde toen gauw, of Clive soms lust had met hem samen in de stad te gaan eten en deze antwoord de toestemmend. Glyn sprak daarop af, dat ze elkaar ontmoeten zouden in een klein rustig restaurant in Soho, want hij wilde een lang en ern stig gesprek met zijn vriend houden. „Je ziet er moe uit", merkte Glyn op, nadat Clive en hij elkaar begroet hadden. „Ik heb een zware dag gehad er. had vannacht bijna niet ge slapen." Zodra zij klaar waren met hun diner en een sigaar hadden opgestoken, begon Clive: „Ik was blij. e'at je me op- be'de, want ik wou je juist ooki aardappelen is in oprichting. Ook voor andere sectoren zal een dergelijke studie nodig zijn, bijvoorbeeld voor de groenten, voor het varkensvlees, e.d. Dit onderzoek zal zich dan tevens moeten uitstrekken tot de af zet en verwerking der produc ten. Een van de moeilijkste vraag stukken van de landbouw is dat van het kleine boerenbedrijf. Het Landbouw Econ. Instituut zal weldra aanvangen met een stelselmatig onderzoek, met de bedoeling een gedocumenteerd inzicht in de positie der kleine bedrijven te krijgen. Nauw verband hiermee houdt het gehele probleem van het grondgebruik in Nederland en niet minder dat van de emigra tiemogelijkheden Naar het „Vrije Volk" verneemt zal er op de bonnenlijst van Don derdag een bon voor alle leeftij den bekend gemaakt worden, die recht geeft op het kopen van 100 gram versnaperingen. Voorts zal op deze bonnenlijst een bon bekend gemaakt worden voor 225 gram huishoudzeep of 180 gr. toiletzeep. Zoals gebruikc lijk is gelden deze hoeveelheden voor de D- en E-kaarten dubbel. zo graag spreken Bennett is gisteren bij mij geweest en heeft iets gezegd, dat mij erg verontrust heeft." „Ik weeter alles van; hij heeft je er op attent gemaakt, dat het je plicht was, om niet meer naar Ethel toe te gaan. Hij had dat 'n uur tevoren ook al tegen mij beweerd, en ik ver moedde toen al, dat hij wel rechtstreeks naar jou toe zou gaan." „Dat heeft hij gedaan", zei Clive met een zucht. „Je zult natuurlijk geen acht slaan op wat hij gezegd heeft", zei Glyn haastig. „Het is moeilijk." „Zijn bedoeling is, Ethel van je af te trekken." „Dat is wel waarschijnlijk, maar als zij mij nooit meer zag zou ze mij misschien vergeten. Ik mag toch eigenlijk niet de oorzaak zijn, dat zij nooit zou trouwen." Kerel, hou daar nu over op. Zij heeft je lief, en jij hebt haar lief. Je wil haar toch ze ker liever niet vergeten, is het wel?" „Neen natuurlijk niet." „Nu werk Bennett dan niet in de hand. Hij rekent er op, dat je Ethel haar woord terug zult geven; want dan hoopt hij toch nog een kans te hebben. Geen enkele vrouw zou gelo ven, dat een man werkelijk veel van haar houdt, als hij haar blijkbaar zo gemakkelijk op geeft." „Elhel weet, dat ik haar lief heb, en zij zal het dus begrij pen", zei Clive vol vertrouwen. „Als een vrouw een man lief- Na een kort ziekbed is op 69- jarige leeftijd te New York over leden dr Ernst Wallenberg, die vroeger aan de Berlijnse uitgeverij Ullstein verbonden was en die be kendheid verwierf als schrijver van de alom verspreide kleine dictionnaires van 1000 woorden. heeft, kan ze zich zo iets niet begrijpen. Je hebt kans dat Ethel zich van allerlei in het hoofd zou halen." „Ik geloof toch, dat ik haar woord terug moet geven." „Je zou haar doodongelukkig maken. Zal ik het met haar gaan bespreken?" Clive dacht een ogenblik na. „Ja, als je dat zou willen doen, want ik heb beloofd in geen veertien dagen naar haar toe te gaan, en het zou zo moei lijk zijn, om haar dit alles in een brief duidelijk te maken." „Goed, dan ga ik morgen wel even naar haar toe; en vertel me nu eens, hoe het met je nieuwe werk staat. Heb je er moeilijkheden mee?" „Neen, het is erg naar mijn zin. Weatherby is een geschikte vent. We gaan een drukke tijd tegemoet. Ik ben bang, dat de staking van het spoorwegperso neel onvermijdelijk is." „Dat is jammer. Wat dunkt je, zullen we nu maar opstap pen? Dan breng ik je nog even thuis. Het is goed, dat je het zo druk hebt. Als ik jou was zcu ik de eerste paar weken maar aan niets anders denken. Itt zal voor Ethel zorgen." Zodra hij weg kon (dat was echter eerst tegen vier uur de volgende middag), ging Glyn naar Ethel toe en vertelde haar alles wat Clive gezegd had. „Hij is helemaal van streek", zei hij. „Je wilt toch zeker niet, dat hij je je woord terug zal geven, is het wel'" (Wordt vervolgd.) I Naar verluidt beginnen zelfs som mige leiders van boerenorganisa- In Amerika neemt de koop- ties ongerust te worden en vrezen kracht der verbruikers af, terwijl zij, dat de reactie tegen de hoge de voorraden in de fabrieken stij- prijzen een deel van de verhoging gen. De bedrijvigheid was in Juni van de regeringssteun, die de boe- en Juli groot; de stijgende kosten ren in de afgelopen jaren wisten en de groter wordende vraag heb- te verkrijgen, verloren zal doen ben tot gevolg gehad dat de prij- gaan. zen omhoog gegaan zijn. Er zijn 0 dan ook tekenen dat er een prijs daling op komst is. De industriële productie echter was iets kleiner in Juni en Juli dan in de eerste drie maanden van dit jaar. Over het eerste half jaar was de industriële productie groter dan in de laatste helft van 1947. De individuele inkomens be reikten in 1947 een record hoogte Generaal Franco heeft in een toespraak te Soria vanaf het balcon van het raadhuis ver- Australische vliegtuigen zullen onder Nederlands toezicht vliegen. De „Sydney Morning Herald" schrijft van een hoge autoriteit in Camberra vernomen te hebben, dat tengevolge van de ontdekking van de opium-smokkel, het vlie gen van Australische vliegtuigen naar Nederlandse grondgebieden in de toekomst uitsluitend onder Nederlandse supervisie zal komen te staan. In sommige gevallen zal Australische toestellen die van Singapore naar Nederlands terri toir vliegen, het recht om te lan den geweigerd kunnen worden. formatorum (de landelijke vereni ging van Calvinistische studenten aan hogescholen en universiteiten) Calvinistische studenten te Delft bijeen. Maandag 6 September a.s., wordt 's middags om drie uur in „Dank zij onze nationale be- j de Nieuwe Kerk te Delft een bij van 190 milliard dollars heteëen i weging kunnen wij met trots zondere samenkomst gehouden, neerkomt op een bedrag'van I323 verk!aren- dat wij het enige volk door de Societas Studiosorum Re- dollar per hoofd. ln Europa zijn, dat niet be- Ten opzichte van het gemid.|vreesd is voor het communisme rfeirto u„„ iodK „„„'..Wat zou het communisme in toeneming van 9 pet. waarbij de Spanje kunnen bereiken?" aldus als huldebetoon aan het regerend erootsle «Jtiitrintr zeide Franco verder. „Slechts 1 vorstenhuis. landbouwgordel een zwak volk zonder geest- j Het bestuur van de afdeling In 1948 zijn 'de kosten van le- kracht kan een prooi voor het Delft zal op 31 Augustus om vensonderhoud echter wederom communisme zijn. Waar een twaalf uur een krans leggen op gestegen.EcOTiomen wijzerfero™ wara Spanjaard is, is voor het I het praalgraf van Prins Willem in dat weliswaar de werkgelegenheid communisme geen plaats de Nieuwe Kerk. ruim en de lonen hoog zijn, doch dat de kosten van levensonder houd nog hoger zijn, waardoor de koopkracht der verbruikers af neemt, hetgeen zich weerspiegelt in minder besparingen. Boven dien geven vele gezinnen door de hoge kosten van levensonderhoud - - meer uit dan zij ontvangen en ma- VVarmefr ®r een °nfanisatie in Nederland is, die een geweldige ken zij zelfs schulden. Voor enkele »™v?nE heeft aangenomen, dan is liet wel de landbouwcoöperatie, takken van productiegebieden na- slecW» weinigen zullen weten dat het in Zeeland is geweest, dert de productie de vraag, waar- waar tle boeren z,rh het eerst aaneensloten. Dit gebeurde .u 1877 in Aardenburg, waar de landbouwers, gedreven door de Gevormd door hefhte samenwerking van boeren. door de verkopersmarkt een ko- £B" ^aruenourg, waar ue lananouwers gearevon «oor a persmarkt wordt. Naar gemeld "eersende misstanden besloten 0111 gezamenlijk over te gaan tot wordt gaan kleinhandelaren zeer voorzichtig te werk bij het aan leggen van voorraden. Door economen wordt het ko mende voorjaar een prijsdaling van voedsel verwacht. De oogsten beloven alle records te slaan en aankoop van kunstmest. Dit eenvoudig begin heeft geleid tot een wijdvertakte organisatie zodat er momentcel in de landbouw wei nig meer denkbaar is zonder de coöperatie. DE BOERENLEENBANKEN Een moeilijkheid voor de land bouwers is steeds geweest het de graanschuren zijn overvol. De verkrijgen van het benodigde cre- graanprijzen dalen, in sommige i werd ook hier onderling gevallen tot vlak bij de steunprijs."aar samenwerking gezocht en Naar het schijnt bestaan er bij de!het rfsjiltaat \as de, °P"chting congresleden plannen om de hoge aan ta* van boerenleenbanken, kosten van levensonderhoud in die goedkoop werkend de boer Januari a.s. te verminderen doorvoorzien van de geldmiddelen, die verlaging van de landbouw-steun-1 J wenst en bovendien de overge- prijzen in het komende jaar. In spaarde gelden weer belegd. Twee plaats van te wachten tot 1950, het jaar waarin het z.g. plan centrale banken werden gesticht t.w. de Coöp Centrale Raiffeisen- Aiken in werking treedt. Volgens bank te Utrecht en de Coop. Cen- dit plan van Senator George D. ^ra Boerenleenbank te Eindho- Aiken, zouden een aantal glijden de steunprijzen worden ingesteld, die in het algemeen variëren van 60 tot 90 pet. van de pariteit. Op Een tweede belangrijke vertak king is de Zuivelcoöperatie. Het warén de Friezen, die het eerst het ogenblik is het verplichte j tot samenwerking op dit gebied steunpeil 90 pet. voor de meest i besloten. Sindsdien zijn overal in belangrijke oogsten. De Senaat ons land de zuivelfabrieken ver wenste het program van Aiken rezen met als gevolg, dat kort reeds dit jaar aan te nemen, doch 't huis van Afgevaardigden drong aan op voortzetting van de ga rantie van 90 pet. ook in 1949. Er is thans een beweging om staan om de datum van ingang van de lagere steunprijzen in plaats van op 1950 op 1949 te stellen. voor de oorlog ruim 75 pet. van de aangevoerde melk coöperatief werd verwerkt. De belangrijkste coöperatie voor de landbouwer, die niet tevens veehouder is, is de aan- en ver koop coöperatie voor Landbouw- benodigdheden en akkerbouwpro ducten, die een grote vereenvoudi- Er is een kleine staat of negara (om het Indonesische woord te gebruiken) op West-Java, in het district Goenoeng Sawal, ten Noorden van Tasikmalaja, die in de officiële be- ricten met betrekking tot de moeilijkheden en wanordelijk heden in dit gedeelte van West-Java nog nooit is genoemd. En toch, deze staat bezit een eigen president, negen ministers en een eigen leger, dat uit enkele duizenden mannen bestaat. Zij is zuiver Islamietisch, heeft vurige Mohammedanen tot onderdanen en heet Dar-Ul-Islam, aldus meldt A.P. land af, waar hij redevoeringen De Dar-Ul-Islam-beweging bestaat in alle delen van Java, mr.ar in Februari hebben de godsdienstige leiders, kijahis geheten, de stoot tot de oprich ting van de nieuwe Mohamme daanse staat gegeven. Bijna zes maanden zijn Nederlandse strijd krachten in het geheim, bezig tegen deze onwettige staat in een staat te opereren, daar dit gebied onder Nederlandse be scherming staat. In Febr. wer den, aldus de „Nw. H. Crt.", de 7000 republikeinse soldaten, die zich in een zak achter de Ne derlandse linies bevonden, ge- evacueerd, onder de voorwaar den van de wapenstilstand der V.N. Door hun aanwezigheid hadden de republikeinse troe- j Nederlandse leger zegt, dat zo pen ontmoedigend gewerkt op. wel republikeinse als commu- alle pogingen om een eigen re- J nistische agenten trachten de gering te vormen. De leiders van„staat" en zijn volgelingen on- de Dar-Ul-Islam werden echter I der hun controle te krijgen. De moediger, toen ze nog maar met kleine regering verdedigt haar houdt en de bevolking opwekt, met de Nederlanders samen te werken en een de benden van Dar-Ul-Islam weerstand te bie den. Het ziet er echter naar uit, dat er meer nodig zal zijn dan I het oratorische vero .ogen van Abdoel Hamid om da boeren er van te overtuigen dat het vei lig is de Mohammedaanse gue rilla's uit de bergen voedsel en onderdak te weigeren. Onder de dreiging van ontvoering en moord door de benden van Dar- Ul-Islam zijn er sleclits weinig ging brengt in de aankoop. Im mers zou ieder individueel de aan- en verkoop gaan regelen, men zoi» spoedig vervallen in de chaos van vroeger. Deze coöperatie zorgt er nu voor, dat de landbouwer waar voor zijn geld. maar ook omge keerd geld voor zijn waar krijgt. Dat dit de landbouwer van van daag heel wat hoofdbrekens be spaard zal duidelijk zijn. HET VEILINGWEZEN Onafscheidelijk aan het vooraf gaande, is het veilingwezen In de organisatie hiervan is Nederland verschillende landen tot voorbeeld geweest. Niet minder dan 160 veilingen werken thans in ons land. In 1946 bedroeg de omzet een bedrag van 300 millioen gul den. Hierdoor wordt ook de uit voer naar het buitenland zeel* goed geregeld en onze reputatie op tuinbouwgebied is mede aan dit veilingwezen te danken. Direct hierna kan men de Coöp. Eierveilingen noemen, van welke Roermond de grootste is. In 1939 had deze veiling een omzet van 284 millioen eieren met een waar de van ruim 10 millioen gulden. DE SUIKERFABRIEKEN. Een andere belangrijke schakel in onze voedselvoorziening, vor men de Coöp. Suikerfabrieken, waarvan die te Dinteloord, Put- tershoek en Groningen tot de grootste der wereld kunnen wor den gerekend. Zo zou men nog tal van fa brieken e.d. kunnen noemen, die landbouwproducten coöperatief verwerken of aankopen, doch we willen het bij deze voornaamste laten. Dit omvangrijke en goed gefun deerde coöperatiewezen is door de boeren en tuinders opgebouwd zonder inmenging van de Over heid. Deze heeft, in tegenstelling met hetgeen in verschillende lan den is geschied ten aanzien van de coöperaties, steeds een strikt neutraal standpunt ingenomen. De coöperaties hebben het be ginsel toegepast, dat eendracht macht maakt en de leden aan vaarden welbewust bepaalde ver plichtingen, omdat deze in hun gezamenlijk belang blijken te zijn. De boeren kunnen terecht trots zijn op een dergelijke organisatie, die een belangrijke invloed heeft uitgeoefend op de landbouw in ons land, waardoor de welvaart van Nederland in sterke mate is bevorderd. inlanders, die het risico willen Ontwerp volgende maand nemen, dat verbonden is aan de 1 r» naar vergadering te Bonn ai beid voor het wettige burger lijke bestuur. De inlichtingendienst van het een handje vol Nederlanders hadden te maken en creëerden hun onwettige staat. Het kwaad is nu, dat de mi nister van oorlog en comman dant van het leger van deze staat, de operaties leidt van zijn guerilla's in de bergen rondom Tasikmalaja en Tjimas. De ope raties van het Nederl. leger zijn aanvankelijk mislukt, omdat het onafhankelijkheid echter hard nekkig teggn alle mogelijke ele menten. Zij is anti-Nederlands, anti-Pasoendan en slechts dan bereid met de republiek samen te werken, indien deze garan deert een zuiver Mohamme daanse staat, gebaseerd op Isla- mietische tradities te willen vor men. Intussen schijnt de regering grootste gedeelte van de Mo-j van Dar-Ul-Islam er slecht, op hammedaanse strijders met de! uit te zijn zoveel mogelijk moei- wapens wist te ontkomen en lijkheden te veroorzaken. En thans terreur oefenen door het ziet er naar uit, dat zij daar- kleine benden, gevaarlijker om- m slaagt. dat deze elementen de voorkeur o geven aan vechtenden °n™st- China vraagt lening aan Wereldbank. Naar vernomen woi'dt, heeft China bij de Internationale Bank voor Herstel en Wederopbouw zame arbeid. Door hun plundertochten en terreur onder de bevolking zijn vele kijahis van mening veran derd met betrekking tot de Dar- Ul-Islam. Thans klagen zij er ever, dat de Mohammedaanse idealen misbruikt worden. Een ernstiger slag voor deze ongeregelde troepen was het feit, dat een der leiders zich aan de autoriteiten op West-Java heeft overgegeven. Deze man was de Kijahuis Abdoel Hamid, die in 1946 getracht had in dit gebied een Mohammedaanse staat te proclameren, maar hier van door het republikeinse le ger weerhouden werd. Sinds de overgave reist Ab- De grote politieke partijen van de Brits-Amerikaanse zone van Duitsland hebben hun onte vredenheid tot uitdrukking ge bracht over de ontwerp-grond- wet voor een „federatie van Duitse staten", welke Maandag door een commissie van de elf West-Duitse landsregeringen is gepubliceerd. Volgens de socialisten en de rechts-liberalen zou dit ont werp veel verder in federalis tische richting gaan dan door deze groepen wordt gewenst. De communisten verzetten zich principieel tegen een grondwet voor West-Duitsland. Het ontwerp zal volgende maand worden voorgelegd aan de West-Duitse constituerende vergadering, die te Bonn aan de Rijn bijeen moet komen. Défilé Dodencel 601 op 18 September. Het bestuur van de stichting Oranjehotel (cellenbarakken) een aanvraag ingediend voor deelt, mede, dat deelnemers voor een leningtot steun van zijn i het défiié op 18 September langs nieuwe valuta. De aanvraag is Dodencel 601 - cellenbarakken - ingediend door de Chinese fi- van Alkomade'.aa i 850 - S heve- nanciële' vertegenwoordiger te ningen ook indien zij nog «een Washington, die het precedent 1 lid van de Stichting mochten zijn, aanhaalde van Nederland, Zuid- zich onder nauwkeurige vermel- Slavië en Tsjecho-Slowakije, aan ding van naam en adres uitslui- welke landen, naar hij zeide, tend schriftelijk gelieven te mel- 'den bij het secretariaat Borneo- straat 12b vóór 31 Augustus a.s. Het défilé begint om half elf 's morgens. De deelnemers wordt dringend verzocht tijdig aanwezig te zijn, daar na dit tijdstip nie mand meer wordt toegelaten. leningen waren toegestaan door de Wereldbank in soortgelijke gevallen. De lening zal ten hoog ste 600 millioen dollars groot kunnen zijn, daar de Chinese bijdrage aan de bank niet groter is dan dit bedrag.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2