Vliegtuig neergestort bjj Valkenburg. Niet pogen het communisme met geweld te vernietigen. Stichting voor de Landbouw publiceert urgentieprogramma. Regering van Indonesiërs vervangt Nederlands bestuur. NIEUWS De twee inzittenden gedood Amerikaanse „radio- verraadster" moet terechtstaan. Mobilisatie-Oorlogskruis ingesteld. Geloof moet in daden worden omgezet. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Personeel van Philips houwt woningen. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. TC, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, TeL 168, Middelburg. Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No, 103S. WOENSDAG 25 AUG. 1946. Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 3.75 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; D« J. S. HARTJES Vlissingen- Rubriek Kabouters 5 cent per woord Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Misslngen! Gistermiddag om 2.25 uur is een vliegtuig van het vliegveld Valkenburg type Fire-Fly in duikvlucht neergestort, even buiten het dorp Valkenburg. De twee inzittenden werden gedood en vier personen, die zich nabij de plaats van de ramp bevonden, gewond. Ver schillende huizen werden beschadigd door rondvliegende brokstukken. De bemanning van de Fire Fly bestond uit de 21-jarige adelborst eerste klasse Kon. Marine Reserve, F. C. Meu- lenberg uit Utrecht en de 18-jarige matroos-schrijver tweede klasse F. J. Palings uit Gestel. Met de linkervleugel raakte het Door rondvliegende brokken toestel een broeikas van dé tuin- werden vier mensen gewond. Het der P. van der Zwart. De broei- 11-jarig jongetje Bert je Schaap kas ging volkomen tegen de vlak- j had een gebroken been, een ar te doch de piloot slaagde er toch beider van de Heidemaatschappij, in het toestel enkele meters op H. Blansjaar, kreeg een ernstige te trekken. j beenwonde en mej. van Ooms een Met een oorverdovende klap, v^nd aan het hoofd. Zij werden omgeving1 naar een ziekenhuis in Leiden ■Ml Twee Superforten in Duitsland neergestort. YAK-VLIEGTUIGEN BOVEN AMERIKAANSE ZÓNE VAN BERLIJN. Het hoofdkwartier van de Ame rikaanse luchtmacht te Wiesba den heeft bekend gemaakt, dat twee Amerikaanse Skymasters gistermorgen ongeveer 15 km. van Hanau (Hessen-Nassau) zijn neergestort. De toestellen waren op weg van Tempelhof naar het Rhein-Main vliegveld te Wiesbaden. De reddingsploegen konden nog Gillars luidt, is een Amerikaanse niet zeggen hoe groot het aantal Maandagavond zün twee Neder landers naar Washington vertrok ken om aldaar te getuigen ln het proces tegen „Axis Sally", dat dezer dagen zal beginnen. Axis Sally, wier ware naam Midge die vele ruiten in de deed springen, explodeerde even 1 later het vliegtuig boven de boer derij van de heer P. van Ooms. Sowjet-consulaten in de V.S. gesloten. De Sowjet-regering heeft beslo ten alle Sowjet-consulaten ln de Verenigde Staten te sluiten. In de betreffende verklaring verlangde men ook de sluiting van het Ame rikaanse consulaat te Wladiwos- tok. De Sowjet-regering heeft op de verklaring van de V.S. van 19 Augustus, betreffende de gevallen Kasyenkina en Samarin, geant woord, dat de Amerikaanse bewe ringen ongegrond waren en niet overeenstemden met de feiten. V redesonderhandelingen tussen Arabieren en Joden? De New Yorkse radio heeft be kend gemaakt, dat de minister van Buitenlandse Zaken van Is raël, Mosje Sjertok, zou hebben meegedeeld, dat er voorlopige vredesonderhandelingen plaats hebben tussen de Arabieren en Israël. Volgens Abdoel Rahman Azzam Pasja, algemeen secretaris der Arabische Liga, mist dit bericht elke grond. o overgebracht. Een andere arbei der van de Heidemaatschappij, A. van Velzen, liep eèn hersenschud ding op. Na het ongeluk was reeds spoe dig personeel van het vliegveld Valkenburg, dat slechts enkele honderden meters verwijderd is, op de plaats van de ramp aan wezig. De naam van de adelborst Meulenberg, kon vastgesteld wor den aan de hand van gevonden papieren. De slachtoffers zelf wa ren niet te identificeren daar de explosie hun lichamen geheel ver minkte. Het vliegtuig behoorde tot het vierde squadron van het vlieg tuigmoederschip „Karei Door man" en was voor de tijd dat de „Karei Doorman" in Amsterdam was, op Valkenburg gestatio neerd. Met de andere vliegtuigen van het squadron werden oefenin gen in duikvlucht gehouden. De Eindhovense gemeenteraad heeft in zijn laatste zitting de plannen van de Philips zelfbouw goedgekeurd en zowel in Eindho ven als in Aalst is men direct met de bouw van woningen begonnen. De moeilijkheden aan de voor bereiding van het werk onder vonden waren vele, doch de zelf bouwers hebben zich hierdoor niet t> 1 1 r laten ontmoedigen. Elke avond, Weer Belgische rrancs na <je fabriekswerktïjd, heerst er VOOr reizen OP collectief zowel in Aalst als in Eindhoven op de Philipsbouwterreinen een paspoort. levendige bedrijvigheid. Kantoor- Zoals hekend, was vorige weeki bedienden, chemici en technici 'zwoegen achter de met zand ge vulde kruiwagens. Philipsmensen het contingent Belgische francs, door de Nederlandse Bank be schikbaar gesteld voor reizen per touringcar naar België op collec tief paspoort, uitgeput. Naar het A.N.P. van het ministerie van Fi nanciën verneemt is thans weer een beperkt bedrag aan Belgische francs voor deze reizen beschik baar gesteld. zitten schrijlings op de nok van een materiaalloods in opbouw of klauteren langs ladders omhoog om de armaturen voor de licht masten aan te brengen. Zo vor dert deze bouw van Philipswonin- gen, die geheel „door eigen kracht" tot stand komen. ille tijdens de afgelopen oorlog in dienst van Hitler en Mussolini anti-geallieerde radio-propaganda heeft bedreven en die ook vanuit Hilversum heeft „gewerkt". De twee getuigen, die per con stellation de reis naar de Ame rikaanse hoofdstad aanvaard den, waren de Hilversummers Tony Helweg en E. F. Wijn gaard. Eerstgenoemde is ver bonden aan een orkest, terwijl üe heer Wijngaard als radio technicus werkzaam is bij een der radio-organisaties. „Axis Sally" is onlangs naar Washington overgebracht nadat zij een tjjd in Duitsland gevan gen heeft gezeten. Haar proces wordt in Amerika met evenveel belangstelling gevolgd als dat hetgeen indertijd werd gevoerd tegen de andere Amerikaanse „radioverraadsteï", die voor de Japanners werkzaam is geweest, „Tokyo Rose". Het proces zal vermoedelijk weken duren. •personen is, dat om het leven is gekomen, daar zij de smeulende wrakstukken niet dicht genoeg kunnen benaderen tengevolge van de enorme hitte. Volgens het hoofdkwartier zou ieder vliegtuig vermoedelijk slechts een beman ning van twee koppen hebben ge had. Te Washington wordt verno men, dat plannen worden ge maakt, in Engeland een speGiaal depót te vestigen voor grote revi sies van de Amerikaanse Super forten, die daar thans gestatio neerd zijn. In welingelichte kringen ver wacht men, dat de Superforten in Engeland zullen blijven, zolang de „koude" oorlog voortduurt. Naar Reuter meldt, hebben ze ven Yak-vliegtuigen op een hoog te van 1600 meter boven de Ame rikaanse zóne van Berlijn gevlo gen. Volgens het veiligheidsregle ment is het verboden in formatie boven Berlijn te vliegen. PRINSELIJK PAAR OP CONGRES DER KERKEN. Maandagmiddag brachten H.K.H. PRINSES JULIANA en Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek aan het Congres der Kerken in het Amsterdamse Concertgebouw. Het Prinselijk Paar, gezeten ter weerszijden van Ds Boegner uit Parijs, die deze zitting presid eerde. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 5.41 u., onder 19.41 u. Maan op 21.51 u., onder 13.02. Hoogwater op Donderdag 25 Aug. Vlissingen: 5.39 u. 1.75 m„ 17.50 u. 1.65 m. Wemeldinge 7.25 u. 1.61 m., 19.35 u. 1.54 m. Rechercheurs politieke recherche gearresteerd. Naar wij vernemen zijn tweo rechercheurs van de politieke recherche te 's-Gravenhage ge arresteerd, omdat zjj bij de be handeling van een collaboratie zaak tegen een firma te Rot terdam hadden doorgegeven de zaak wel „in orde" te kunnen brengen, mits de firma maar geld gaf. De firma stond f 10.000 af. De gedragingen van de re chercheurs kwamen echter aan het licht en op aangifte van het hoofd van de dienst werden zij gearresteerd. Zij hebben bekend. Landaanwinning in Zeeland. Een deskundige van de Stichting voor de Landbouw deelde mede, dat de inpolderingswerkzaamhe den in Zeeland aan het Sloe in 1949 zullen beginnen. Met de Braakman zal waarschijnlijk in 1950 begonnen worden. (Het bovengenoemde is in Zee land al geruime tijd bekend. Wij beschouwen dit bericht slechts als een bevestiging. Red.). Een communiqué van het ko ninklijk paleis te Brussel deelt mede dat Koningin Elizabeth zich Bij K.B. van 11 Augustus j.l. is Nederlandse onderdanen, die ge- naar Nederland zal begeven, om ingesteld het Mobilisatie-Oorlogs- durende de oorlog militaire werk- de Prins-Regent te vertegenwoor- kruis. zaamheden in het belang van het De machtiging tot het dragen Koninkrijk hebben verricht. digen bij de inhuldiging van H. K. H. Prinses Juliana. Zij zal vergezeld zijn van baron Papeians de Morchoven en Prins Albert de Ligne. DERDE DAG CONGRES WERELDRAAD DER KERKEN. Compensatietoeslag moet spoedig worden uitbetaald. Met kracht moet gestreefd wor den naar vergroting en verbete ring der oppervlakte cultuurgrond door middel van inpoldering, ruil verkaveling, betere ontwatering Dc Stichting voor de Landbouw en andere cultuurtechnische wer- heeft in een dertien punten om- ken. va tend urgentieprogramma haar Aangedrongen wordt op beste- wensen en aanbeyelingen op het ding van een deel der Marshall- g: icd van het landbouwbeleid dollars voor deze eultuurtechni- bekend gemaakt. Bij de regering 1 sche werken. wordt aange- drongen op spoedige uitbetaling Rcqcl;nq voor bouwarbci- van de veertig millioen gulden s ij compensatietoeslag aan ile zand- clcrs in Cjetcistcrcie CJCDiC" bedrijven en overbruggingstoelage den bjj reqerinqsjubileum. aan de kleine bedrijven, die niet 3 a op zeeklei gelegen zijn. Op goed-; In verband met de viering van keuring der Statcn-Generaal tot het regeringsjubileum op 31 belasting-verhoging in verband Augustus, op welke dag in be- liiermede, behoeft niet te worden ginsel in het bouwbedrijf niet zal gewacht. j worden gewerkt, is tussen werk- De Stichting ziet trouwens de gevers- en werknemers-organisa- noodzaak van de betreffende be- ties in het bouwbedrijf de volgen- lastingverhoging niet in. Zij is de regeling getroffen voor de ar- van mening, dat de benodigde gel den uit het Landbouw-Egalisatie- fonds geput moeten worden. De Stichting zal in het komen de jaar met kracht de spoedige beiders in de geteisterde gebieden werkzaam en aldaar gehuisvest: De gehuisveste arbeiders zullen in plaats van Vrijdagavond, 27 Augustus, na afloop van het werk De ochtendzitting van de derde dag van het Congres van de Wereldraad der Kerken stond onder presidium van de aartsbis schop van Thyatheira, Ph. D. Germanos. „De universele Kerk in Gods plan" en „De getuigenis der Kerk voor Gods plan" waren de onderwerpen, die aan de orde kwamen. Inleiders waren prof. Clarence T. Craig, Methodistisch predikant en hoogleraar aan de Yale universiteit in de V.S., prof. G. Florovsky, hoogleraar te Pa rijs, prof. R. Prenter, hoogleraar te Aarhus (Denemaken), bis schop Stephen Charles Neill uit Genève en prof. Tsu Chen Chao van de Anglikaanse kerk in Peiping (China). Prof. Florovsky zei, dat het strijd heeft echter de voorkeur oecumenisch probleem er een is boven nationalo oorlog, van schisma en hereniging. De Het probleem kan niet worden kerken moeten eerst de puntenopgelost door een poging het com- die hen scheiden registreren al- j munisme mét geweld te vernieti- vorens zij tot een blijvende ver- j gen, eniging kunnen komen. Zij, die geloven, moeten zich De bijzondere problemen, waar-1 nog meer inspannen om hun ge- voor de kerk zich in China ziet1 loof om te zetten in daden' van dit kruis wordt verleend aan: a. militairen en oud-militairen in dienst v. h. Koninkrijk der Ne derlanden, behorende of behoord hebbende tot de K.L., K.M., het K.N.I.L. en de troepen in Suri name en Curasao, dia» in werke lijke dienst zijn geweest. b. Nederlanders of Nederlandse onderdanen, die in het tijdvak na 30 Aug. 1939 en voor September 1945 gedurende ten minste zes maanden hebben dienst gedaan aan boord van een zeeschip of varende of vliegende vertrouwen en geloven in God en Hem gehoorzamen. Geen enkel gordijn moet ons van elkander vliegtuig, scheiden. Wij moeten de blik onder Nederlandse vlag, dat zich slechts gericht houden op Chris-bevond buiten de feitelijke macht tus alleen". van een vijandelijke mogendheid Hromadka was van oordeel, dat of van een mogendheid, welker het einde van de Westerse supre-gebied met vijandelijk gebied was matie over het gebied van de in-1 gelijk gesteld, voorzover zij het ternationale orde voorbij is. De Nederlands belang hebben ge diend, en voorts Nederlanders of en volledige gelijkstelling van de iop Zaterdagmiddag, 28 Augustus beloning van landarbeid met die t naar huis gaan. Op Zaterdagmor- van gelijkwaardige arbeid in an- gen zal derhalve door hen arbeid dere bedrijven stimuleren. worden verricht. Zij keren naar Vervolgens wordt aangedron- de werken terug op Woensdag 1 gen op snellere behandeling van September, op de op Maandag ge- het ingediende wetsontwerp tenbruikelijke tijd. Van het verzuim behoeve van het bedrijfspensioen- op Maandag 30 Augustus zal door fonds in de landbouw en op uit-1 de werkgever een volle dag loon drukkelijke instructies aan han-worden vergoed. Hierop zal ech- delsdelegaties om, waar mogelijk, ter in mindering worden gebracht de afzet van Nederlandse tuin- het aantal op Zaterdag 28 Augus- bouwproducten in het buitenland tus gewerkte en betaalde uren. te stimuleren. Verzocht wordtDeze regeling is door het College geen handelsverdragen goed tevan Rijksbemiddelaars goedge- keuren, waarin voor tuinbouwpro-keurd. ducten geen behoorlijke afzetmo gelijkheden worden geopend. De overheid moet meer dan totl dusverre het geval was, liet be-i drijfsleven bü handelspolitieke be-, sprekingen inschakelen. De bouw van boerderijen en herstel van het koninklijk paleis landarbeiderswoningen moet aan het Noordeinde, dat door de krachtig bevorderd worden, spe- grote brand zoveel schade heeft ciaal in de door oorlog getroffen opgelopen. gebieden. Het is in zoverre gerestaureerd, De Stichting dringt aan om de dat hetzijn rol bij de „joyeuse belofte inzake toewijzing van entrée" van Koningin Juliana in tuindersglas voor alle streken ge- de residentie kan veryullen. De heel in te lossen. Gewezen wordt grote gaten in het plafond van de Paleis Noordeinde gerestaureerd. In de afgelopen weken is met en macht gewerkt aan het geplaatst, werden belicht door prof. Chao. Hij zei, dat de Chinese cultuur strompelend haar volle dige ondergang tegemoet gaat. DE MIDDAGZITTING In de middagzitting, gepresi deerd door dr John R. Mott, sprak John Foster Dulles, adviseur buitenlandse aangelegenheden van de republikeinse partij in de V.S. Spreker schilderde de verant woordelijkheid der kerken in deze moeilijke tijden. Hij zeide te ver wachten, dat de kerken de drei ging zullen onderkennen en de mensheid opwekken haar af te wenden. De kerken kunnen hier een be slissende bijdrage geven. Zij steu nen op twee grote beginselen. Het eerste is, dat er een morele wet is, die de enig toelaatbare sanc tionering is voor wetten door de mens gemaakt. Het tweede, dat elk menselijk wezen waardigheid bezit die geen menselijke wet en ook geen men selijke macht mag ontheiligen. Hierna besprak Dulles de in vloed van het materialisme op de politieke organisatie. ,Het Marxistische communis me", zo zei hjj, „is atheïstisch en materialistisch. Zijn leiders ver werpen de wetten der moraal. Het communistische Sowjet-regi- me is geen regime voor de vrede en wil dit inderdaad ook niet zijn. Geweld en dwang zijn er de aan vaarde methoden. De klassen- Gedenkpenning ter gelegenheid der inhuldiging. Ter gelegenheid van de in huldiging van Koningin Juliana slaat de N.V. Fabriek van Gou den en Zilveren werken Ger ritsen en van Kampen te Zeist een gedenkpenning. Op de voor zijde is de beeltenis van de nieu we Koningin aangebracht, op de keerzijde domineert de spreuk „Je Maintiendrai". De penning werd ontworpen door Geurt Brinkgreven, die vorig jaar o.m. een penning ontwierp van wij len President Roosevelt. op de noodzaak tot verstrekking van meer en goede brandstoffen aan de tuinbouw. De georganiseerde landbouw kan de huidige bedrijfschappen en hoofdbedrijfschappen niet be schouwen als representatieve ver tegenwoordiging van het bedrij's- leven. hal zijn gedicht en met een plaat ijzeren dakbedekking heeft men de openingen in het dak van het paleis afgesloten. Ook de kamers van het personeel zijn weer op gebouwd. Op 20 September a s. zal Ko ningin Juliana ten Paleize een receptie houden. Vrijheidsfakkel uit Enge land naar Eindhoven. Veldmaarschalk Montgomery, chef der generale staf van het Britse imperium, zal 13 Septem ber te Portsmouth (Hampshire) een vrijheidsfakkel ontsteken, die ter herdenking van de komst der Engelse troepen in Nederland, de verovering van Eindhoven en de slag om Arnhem naar Nederland gebracht zal worden. De fakkel zal per schip naar Bayeux in Normandië vervoerd worden, waarna hardlopers haar door Frankrijk en België naar Eindhoven brengen. John Dulles concludeerde, dat na deze analyse van de wereld situatie, het christelijk verant woordelijkheidsgevoel meer dan oo'it noodzakelijk is. Prof. HROMADKA UIT PKAAG. Daarna sprak Josef L. Hromad ka, professor aan de theologische vrees voor de steeds voortgaande i sociale hervormingen onder lei ding van de S.U. ontneemt dc ge middelde Westerse burger 'alle begrip voor de Westelijke toe stand. „Ik beweer niet", aldus Hro madka, „dat de Westerse volke ren de kans verloren hebben de grote erfenis van de Europese be schaving te behouden. Ik zeg alleen, dat de enorme moeilijkhe den, die de huidige situatie biedt, de Westerse volkeren hebben uit geput in moreel en politiek op zicht". De internationale crisis kan niet worden ovdrwonnen langs materialistische weg of met de wapenen. Ook kan de wereld niet j 'J worden georganiseerd op een anti De Jaarbeurs vangt aan communistische, anti-Sowjet-ba- Qp Dinsdag 7 September. Invoer Ned. Poot- aardappelen in België. Het Belgische Ministerie van n. n i c Landbouw heeft bekendgemaakt "iet Bakker en Jp opier me* ..Oranje" naar Indië. Het versiersel van het Mobili- satie-Oorlogskruis bestaat uit een vierarmig bronzen kruis, waar van de armen gevormd worden door facetvorniig geslepen zwaardpunten. Tussen de armen van het kruis bevinden zich dia- gonaalgewijs gekruist twee storm- dolken met de punten naar boven gericht. o Nederlandse en Duitse militairen naar huis terug. Een aantal leden van de vroe gere Wehrmacht en een groep Nederlanders, die in Duitse mi litaire dienst zijn geweest, sa men 4281 man, zullen van Dene marken, waar zij bij het einde van de oorlog werden geïnter neerd, naar Munsterlager in de Britse zone worden overgebracht De Britse bezettingsautoriteiten zullen hen van daaruit naar huis sturen. o toekomst niet meer zal vaststel len de hoeveelheden in te voe ren» Nederlandse Pootaardappe- len, zodat voortaan alle belang hebbenden een invoervergun ning kunnen krijgen. Deze afschaffing van de con- tigentering is geschied in over leg met de Nederlandse rege ring. naar Met het Amsterdamse vlagge- schip, de" Oranje, dat Donder- I dag a.s. naar Batavia zal ver- trekken gaan o.m. mee de jour- I nalist Piet Bakker en de teke- 1 naar Jo Spier. Zij gaan voor I Elsevier's Weekblad in de In dische Archipel een reportage schrijven in de geest, zoals zij dit ook in West-Indië hebben gedaan. De Oranje zal op 16 Septem ber in Batavia aankomen. Spreker gaf als zijn mening te kennen, dat het communisme Hus-faculteit van de universiteit door zijn aard, activiteit en uit- van Praag. „Wij moeten ons bevrijden van de angsten, vooroordelen, haat, kleine belangen en de paniek die onder de volkeren heerst. Wij moeten een maatschappij vormen eindelijk doel niet begrepen kan Met het doel het gerucht, dat de opening der komende Najaars- beurs enige dagen zal worden uit gesteld, tegen te spreken, wordt van gelovigen die zonder reservevan de levende kerk. worden zonder de achtergrond er nogmaals uitdrukkelijk op ge- van de geschiedenis van het chris-wezen, dat deze opening zal tendom. plaats hebben op Dinsdag 7 Sep- Het communisme heeft ondanks tember te 9 uur. zijn atheïstische vorm, de vaart o Kroonvertegenwoordiger kan in overgangstijd zelfstandig voorzieningen treffen. De Nederlandse regering heeft, aldus een officieel communiqué, aan de federale conferentie te Bandoeng medegedeeld, lioe zjj zich de verdere staatkundige ontwikkeling in Indonesië zou kun nen voorstellen. Met zeer vergaande toepassing van de te Bandoeng aangenomen resoluties bereidt de regering een wetsontwerp voor betreffende het bestuur in Indonesië in overgangstijd, dus in afwachting van de totstandkoming der Verenigde Staten van Indonesië en van de Nederlands-Indonesische Unie. Behoudens in overgangstijd noodzakelijke besprekingen wordt de uitoefening van alle bevoegdheden met betrekking tot Indonesië, die volgens de be staande wetgeving aan de Kroon, de Staten-Generaal of de Gou verneur-Generaal toekomen, overgedragen aan een federale regering, die uitsluitend uit In donesiërs zal bestaan. De leden dezer federale re gering worden aangewezen door een federale raad, samengesteld uit vertegenwoordigers van alle aan de federatie deelnemende gebieden. De federale regering, in over- eenstëmming met de federale raad, zorgt zo spoedig mogelijk voor de instelling van een ver tegenwoordigend lichaam, een federale vertegenwoordiging van het Indonesische volk, waarin ook afgevaardigden van minder heidsgroepen zijn op te nemen. Voorts wordt een kabinets raad ingesteld, bestaande uit de federale regering en de geza menlijke secretarissen van staat, die als regel departementshoof den zullen zijn. Naast de federale regering, die uitsluitend uit Indonesiërs be staat, benoemt de Kroon een hoge vertegenwoordiger, aan wie gedurende de overgangstijd be paalde bevoegdheden met betrek king tot het bestuur in Indonesië zijn toegekend. Hf) kan in be paalde gevallen zelfstandig voor zieningen treffen en oefent enkele bevoegdheden uit, die in over gangstijd noodzakelijk voorbehou den moeten blijven, teneinde het de Kroon mogelijk te maken de verantwoordelijkheid voor de gang van zaken In Indonesië te blijven dragen. Overeenkomstig vroeger geda ne toezeggingen is een daartoe strekkend voorlopig vooront werp van wet door de Neder landse regering om advies ge zonden naar Indonesië, waar het o.m. door de voorlopige federale regering te Batavia en door de conferentie te Bandoeng wordt bestudeerd. De regering hoopt de suggestie uit Indonesië spoe dig te harer beschikking te heb ben teneinde op korte termijn de instelling van een federale regering in Indonesië voor de interim-periode mogelijk te ma- Raadsvoorstellen Middelburg. Twee panden op de Vismarkt worden afgebroken. VERBETERING IIOEK NOORDWEG—NOORDSINGEL. Maandagmiddag a.s. zal de ge meenteraad van Middelburg bij eenkomen. Aan de orde zal dan o.m. wor den gesteld een voorstel tot aan koop van de panden Vismarkt 13 en 15 voor f3000.totaal van de Een deputatie van de Neder-heer H. Hendrikse te Koudekerke. landse Vrouwenbeweging is giste-j Het is de bedoeling, deze bouw- rèn naar het ministerie van land-vallige huizen af te breken, zoals bouw geweest met het verzoek dat enige maanden geleden reeds om verruiming van de vleesdistri-1 is geschied met het pand Vis- butie. De dames kregen ministermarkt 11. Op deze plaats zullen Mansholt helaas niet te spreken. wederom drie woningen worden Zeer verstandig van de man ove- gebouwd, die geheel in overeen- rigens! Ze hebben nu maar een stemming dienen te zijn met de brief met hun wensen achterge- omgeving. De architect M. J. J. v. laten. <- De Voor-Indische staat Hyderabad heeft de Veiligheids raad verzocht tussenbeide te ko men in het geschil met India, dat eist, dat Hyderabad zich aansluit bij India. De vlucht van de be volking uit het gebied rond Fog- gia in Italië, waar de laatste vijf dagen hevige aardschokken zijn waargenomen, duurt nog voort. De treinen worden bestormd. Negen personen zijn gedood bij een botsing tussen een Dakota van het Amerikaanse leger en een Mitchell, 8 km. ten Noorden van Newton (New Yersey). Te Cae- tanisetta op Sicilië is een groot aantal communisten gearresteerd. In verband hiermede is reeds een algemene staking afgekondigd. 17.000 stakende arbeiders bij de Austin-automobielfabrieken te Birmingham hebben besloten het werk te hervatten. -Verwacht wordt, dat de Franse effecten beurzen spoedig de notering van Nederlandse effecten zullen her vatten. De totale waarde ervan Beveren heeft reeds een schets- plan gemaakt. De hoek NoordwegNoordsin gel eist al jaren dringende ver betering. Het verkeer ondervindt hier grote moeilijkheden. Reeds geruime tijd geleden werd met de eigenaar van de panden Noord- weg 2 en 4 overeengekomen, dat t.z.t. deze huizen zouden worden afgebroken en vervangen door één nieuw pand, waardoor een betere en ruimere hoekoplossing zou worden verkregen. Toen kortgeleden een spoedige oplossing wenselijk bleek met het oog op noodzakelijke herstellin gen aan de panden voor het geval niet tot afbraak zou worden over gegaan, is getracht tot een defi nitieve overeenkomst te geraken. Dit bleek niet mogelijk, want de taxateurs konden het niet eens worden. Thans stellen B. en W. een an dere oplossing voor, n.l. gebruik te maken voor de bouw van het nieuwe pand van de Financie- wordt geraamd op 746 millioen ringsregeling Woningbouw 1948. gulden. Te Ostende is een nieuw ken. Uiteraard zullen daartoe Belgisch lichtschip, bestemd voor echter eerst de thans aanhangige de Belgische kust, tewater gela- grondwetswijzigingen, die in tweede lezing alreeds door de Tweede Kamer werden aanvaard kracht van wet moeten hebben verkregen. Immers, de instel ling van zulk een federale re gering moet geschieden bij de wet, krachtens het nieuwe tikel 209 der grondwet. ten. Tegen de ex-S.S.-er A. Jan sen uit Oosterhout is levenslang geëist. Een felle brand heeft de Vlechtdraadteerderij van de heer M. J. Veldkamp te Deil (Geld.) geheel verwoest. De 17-jarige Aaltje Bakker uit Huizen is te ar- Bussum met de fiets tegen een autobus gereden en op slag ge- De voorbereiding van een en dood. Haar vriendin, die achterop ander heeft de regering echter zat, kon op het laatste ogenblik reeds ter hand doen nemen, om ook in Indonesië duidelijk te maken, dat, als eenmaal de grondwetsherzieningen zouden zijn aanvaard, zij deze zaak ook dezerzijds met kracht aan kan vatten. eraf springen. Zowel de Nat. Chr. Geheelonthoudersvereniging als de Ger. Ver. voor Drankbe strijding hielden gisteren haar jaarvergadering in het gebouw van de Theosofische Vereniging te Den Haag. Dit brengt voor de gemeente ge durende tien jaren een geraamd tekort van f 600.— 's jaars mede. De eigenaar, de heer A. de Plaa, zal een bijdrage in contanten die nen te verstrekken van f 900. (ot DE BILT ZEGT Wisselendo bewolking. Weersverwachting geldig vanavond. Plaatselijk ochtendmist. Zwak ke tot matige wind, aanvankelijk uit Westelijke richtingen, late* draaiend naar Z.W.-richtingen. Wisselende bewolking met bijna overal droog weer, maar in de middag in het Z.W. plaatselijk enige regen of motregen. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1