jJrovintifrffi/i?«f XOKT De film „Moeder des Lands" gereed. De Zweedse Kosenkina- affaire. GEMEENTERADEN Lezers grijpen naar de pen. PJctWondinifi] Jaarlijks schutters- concours „Jacoba van Beieren". De Kon. Handboogsociëteit De prüzen voor de deelne mende auto's vielen als volgt: 1. C. v. Oord te Middelburg, 21 strafpunten; 2. G. Eland te Vlis- singen, 97 strafpunten. Het ligt in de bedoeling van „Jacoba van Beieren" te Goes, de motorclub „Scheldegouwen' hield Zaterdag haar jaarlijks om in de nacht van 4 op 5 Sep staande wip, tember een nacht-oriënterings deelgenomen rit te houden, doch dan met een Vlissingen kan twee noodscholen bouwen. Zoals wij reeds berichtten zal concours op de waaraan werd door 125 schutters van 23 socie- minder zwaar parcours teiten. Dit concours kreeg een! internationaal aspect, doordat de1 sociëteit Gent hierbij vertegen-1 woordigd was met enige schut- ters. Voor het eerst was op het terrein ook de liggende \>rip op- Vrijdag a.s. de gemeenteraad gesteld, waarvoor veel animo, van Vlissingen bijeenkomen ter bleek te bestaan, want niet min- behandeling van verschillende der dan 80 schutters namen zaken. Naast de reeds genoem- hieraan deel. De uitslag van de de punten komt aan de orde staande wip luidt als volgt: een voorstel van B en W tot de Hoofdvogel niet geschoten. 1ste bouw van twee houten nood zy vogel: G. Doene, Willem Teil, scholen afkomstig uit Finland. Ovezande; 2de zijvogel: H. de Een der scholen is bestemd Jonge, Soranus, Heinkenszand; voor het Openbaar Lager Onder- 1ste bovenkal: A. Geense, Zorg- wijs en zal aan de Paulus Pot vliet, Ellewoutsdijk; 2de boven- terweg benoorden de Hogeweg kal: J. Vermeule, St. Sebas- komem te staan en de ander zal tiaan, Heinkenszand; 1ste on- in bruikleen worden gegeven derkal: A. Rijk, Eensgezindheid, 's-Heerenhoek; 2de onderkal (verloot): Joh. de Jonge, Eens gezindheid, 's Heerenhoek; mees te kleine vogels: Joh. v. Dorse- laere, St. Jan, St. Jansteen en ontving tevens hiervoor een medaille, geschonken door de heer Rijn te Goes; 1ste klep: J. Vermeule, St. Sebastiaan, Hein kenszand; 2de klep: A. de Jonge, Soranus, Heinkenszand; 3de klep: F. de Folder, Willem Teil, Kloosterzande; 4de klep: J. Koopman, Soranus, Heinkens zand; 5de klep: H. Driedijk, Doel naar Hoger, Wolfaartsdijk; 6ae klep: H. Hengelveldt, Jac. van Beieren, Goes. De uitslag van de liggende wip luidt als volgt: Hoofdvogel: A. de Jonge, Willem Teil, Ove zande; 1ste zijvogel: P. de Baar, Willem Teil, Kloosterzande; 2de zijkal: L. de Haes, Batavieren, Goes; 1ste bovenkal: C. Rijk, Zeelandia, Ovezande; 2de bo venkal: W. v. d. Ki*eeke, Doel naar Hoger, Wolfaartsdijk; 1ste onderkal: L. Meijer, Juliana, Oudelande; 2de onderkal (ver loot): H. de Jonge, Zeelandia, Ovezande; 1ste klep: P. M. Stouthamer, Zorgvliet, Elle- wcutsdijk; 2de klep: X. v. Win- gen, Zorgvliet, Ellewoutsdijk; 3de klep: P. de Koster, Soranus, Heinkenszand. Betrouwbaarheidsrit. van „Scheldegouwen". Do motorclub „Scheldegouwen" heelt Zaterdag een betrouwbaar heidsrit voor motoren georgani seerd vanuit Goes. Een 58-tal rij ders namen deel aan deze eerste aan de Vlissingse schoolvereni ging en aan de Keldermanstraat gebouwd worden. B. en W. vragen nu een cre- diet van f 180.000 voor de bouwkosten van de beide scho len. middelburg. Auto contra boom. Zaterdagavond reeds om streeks half negen op de' Blau we dijk een personenauto, tegen een boom. De auto werd be stuurd door J. G. C. uit Goes. De naast de bestuurder gezeten dame bekwam door de schok een lichte hoofdwonde. In ver band met dit ongeval verzoekt de commissaris van politie te Middelburg eventuële getuigen zich te vervoegen op het politie bureau. ZOUTELANDE. Geluk gehad. Een familie uit Dordrecht, die in Domburg logeerde, kwam na een fietstocht tot de minder aan gename ontdekking, dat zij haar bonkaarten verloren was. Aangifte hiervan werd gedaan bij de politie. De volgende dag reeds kwam er bericht, dat de bonkaarten te Zoutelande gevonden waren door P. L. op één der strandover- 'gangen. Een blijde familie verscheen die middag op Zoutelande om haar bonkaarten in ontvangst te Een nieuwe muziektent. Tijdens het concert van de mu- ziekver. „Luctor et Emergo" werd er een collecte gehouden voor een grote betrouwbaarheidsrit en het nieuwe muziektent. De opbrengst bleek, dat niet allen het er even- bedroeg f 40.73. goed afbrachten. In Kapelle paseerden een groot aantal te laat de controle omdat zij in Wemeldinge zich niet precies aan de opdracht hadaden gehouden. Bij de con trole in Middelburg bleek, dat VROUWENPOLDER. Kind uit het water gered. Vrijdagmiddag werd de 10-ja- rige W. uit Middelburg bij het ba den ln zee door de stroom mee- ;esleurd. Een der op het strand de achterstand reeds opgelopen aanwezige badgasten smaakte t was tot gemiddeld een uur. Dat genoegen de drenkeling op het een deel van de achterstand in- droge 'e brengen, gelopen kon worden, was tesouburg, danken aan de omstandigheid dat het parcours op Walcheren niet zo moeilijk was. Een uit stekend rijder was de heer C. van Oord die de rit met zijn jeep volbracht en 21 strafpunten opliep, waarvan 9 omdat hij te vroeg de finish passeerde. De prijzen werden als volgt behaald: le prijs A. J. Gooyen te Goes met 118 strafpunten, de ze ontving een plaquette en de vcrenigingsbeker van de motor club „Scheldegouwen". 2. I. W. de Jonge te Souburg met 121 strafpunten; 3. L. Da- vidse te Vlissingen met 122 strafpunten; 4. W. Don te Mid delburg met 132 strafpunten; 5. P. Polderdijk te Heinkenszand met 136 strafpunten; 6. R. Joos- se te Nieuwland met 143 straf- Dc Oranjefeesten. Ter gelegenheid van het 50- jarig regeringsj'ubilepm v. H. M. de Koningin werden reeds Za terdag te Souburg de feestelijk heden ter herdenking hiervan ingezet met een roeiwedstrijd in het kanaal, georganiseerd door de Oranjevereniging. Onder lei ding van de zwemmeester de heer Ph. v. d. Velde, werd een en ander vlot afgewerkt. De uitslag luidde als volgt: 25 m. schoolslag jongens 911 jaar, Wim Cevaal; jongens 12 14 jaar: I. Ko Paauwe; 50 m. borstcrawl meisjes 1517 jaar: 1. Catrien Wisse; jongens: 1. Piet Hcndrikse; dames: 1. Ca trien Wisse; heren: 1. Caljouw; 100 m. borstcrawl heren: 1. Jo (vervolg van pag. 2) geen indruk en Lyda zei het in Zweden goed te hebben en daar te willen blijven. Ontvoeringspoging. Op 5 Augustus 1948 werd een poging gedaan Lyda te ontvoeren. De Russische attaché Wladimir Petropawlowski was aan de weet gekomen, waar de stille zomer- villa van de familie Bigner lag. Hij drong het huis binnen en ver langde Lyda Makarowa te spre ken, omdat hij zogenaamd een brief moest overhandigen. Het meisje, tegen spionnen al eerder op haar hoede, weigerde de villa uit te komen. Het verzoek van de huisvrouw om zich te verwijderen, willigde de Rus pas in, nadat man nelijke hulp was ingeroepen. Bij onderzoek bleek, dat de ge zantschapsauto, waarmee de Rus sische attaché was gekomen, ge volgd werd door een andere auto, waarin twee, tot dusver onbeken de Russen, zaten. In een brief van het gezantschap, die op II Au gustus door een Zweedse politie agent aan het meisje werd over handigd, werd op hoge toon ver langd, dat zij terstond haar „ge vangenschap" zou opgeven en op kosten van het gezantschap naar Rusland zou terugkeren, waar men haar hartelijk zou ont vangen. Men bewaakt haar goed. De pleegouders van Lyda zijn door het Min. van Buitenlandse Zaken verzocht Lyda 's avonds niet meer alleen op straat te la ten. De inwoners van Dalarö heb ben vrijwillig een wachtdienst ge vormd. De villa wordt nu van de landkant voortdurend door vrij willigers bewaakt, maar bewaking van de zeekant is niet mogelijk. Van tijd tot tijd kruist op zee een jacht van het Russische gezant schap. Lyda Makarowa, die negentien jaar oud is, zal by meerderjarig heid Zweedse staatsburgeres wor den. Op 29 Januari a.s. zal zij haar eerste concert in Stockholm ge ven. Do Russen beschouwen haar als een muzikaal genie. Men kan er van op aan, dat de Zweedse autoriteiten alles zullen doen om het meisje tegen verdere Russi sche ontvoeringsplannen te be schermen. Het broodrantsoen in Joego slavië zal met 25 pet. per per soon verhoogd worden. punten; 7. R. "Kolbe-Penne te I Keulemans; 50 m. schoolslag Vlissingen met 144 strafpunten; meisjes: SjSan van Eenennaam; 8 N„ M Hoenkamp te Middel- 1 50 m. borstcrawl jongens 15—17 burg 156 strafpunten; 9 en 10 jaar: 1. Wim Bruinooge; 100 m, na loting resp. P. Castenmiller borstcrawl dames: 1. Saar Mil- te Middelburg en Bosman te lenaar; 50 m. rugslag heren: 1. Middelburg. wim Bruinooge; dames: Sjaan De stand van de gêwassen in Zeeland. erwachtingen niet geheel in vervulling gegaan. I)e vry hoog gespannen wachtingen omtrent de stand der gewassen, zijn door de ongunstige weersomstandigheden niet geheel in vervuiling gegaan. De natte Zeeland en West-Brabant slechts I matig. De handelsgewassen hebben algemeen in kwaliteit van de natte zomer geleden. Het kool zaad, in Groningen zeer goed, ver" geeft overal elders een vrij goed gewas, behalve in West-Over ijssel. Wel vallen de dorsresul- taten tegen. De stand van het blauwmaanzaad bleef vrij goed, periode werd gevolgd door een 'hoewel in Zeeuwsch-Vlaandercn korte h.ttegolf. De granen rijpten en West-Brabant de dozen klein daardoor te snel af, waardoor bleven en de 2aadzetting door do korrel over het algemeen te fyn de regen werd benadeeld. bleef. Het buiige weer in Augus tns bemoeilijkte de oogstwerk- zaamheden, doordat de gewassen De gunstige ontwikkeling van de hakvi'uchten na de aanvan kelijke achterstand zette zich met soldoende droogden en hetjook in de maand Augustus v00rt plaatselijk moeilijk was op het hoewel de stand in provin- la,.d te werken. niet over heeft. Dee oogst werkzaamheden zijn suikerbieten en voederbie- overal in volle gang of reeds 1 te" ontwikkelden zich gunstig, beëindigd, behalve voor de late P verschillende plaatsen tre- haveroercelen den vnJ veel schieters op; dit JL a f is eveneens het geval bij de voe- De stand van de tarwe isd<:rbielen voor 20ver dJe rassen goed. De korrel is echter klein niet d werden kozen In en in Zeeland zijn daardoor de Zeeuwsch-Vlaanderen treedt in verwachtingen niet hoog meer tegenstelling met de rest van De gerst vertoont ook nog wel Zeeland en Limburg veel ver- een bevredigend beeld. In gelingsziekte op. Zeeuwsch-Vlaanderen is reeds i ookdc uien staan er gocH 85 pet. wintergerst afgereden. voorj hoewel op de voormalige De zomergerst vertoont in inundatiegicnden meer ziekte Zeuwsch-Vlaanderen een matige optreedt dan elders en er ge- 's 1 vaar voor veel dikhalzigheid be- De peulvruchten worden matig staat. De koolrapen en de paar- beoordeeld. De veldbonen ver- depeen vertonen een vrij goed tonen een matig vrij goed ge- gewas. In Limburg is de stand Slechts in Utrecht is de van de ma is zeer verbeterd, stand goed. In Zeeuwsch-Vlaan-1 De groei van alle soorten dei en is de oogst reeds aange- weiden is zeer gunstig, zodat er vangen. De erwten in Zeeuwsch- Vlaanderen zijn zo goed als mis lukt. De schokkers brengen evenals Zelka, in Zeeland vier maal zoveel op als Unica. De opbrengst der stam'oonen is in mag worden gerekend op volop veevoeder. Op enkele plaatsen werd reeds een goede tweede snede hooi gewonnen. Ook de klavers en de lucerne vertonen een gunstig beeld. v. Eenennaaam; heren: J. Keu lemans; 50 m. vrije slag dames: veteranen 1. mevr. Kasteleijn, heren: 1. M. Sabbel; 25 m. schoolslag meisjes 68 jaar: 1. Ria v. Strien; meisjes 911 jaar: 1. Rietje Los; meisjes 1214 jaar: 1. Nelly Verhage. Voor de ze wedstrijden werden verschil lende medailles toegekend, ter wijl in de 100 m. schoolslag dhr Caljouw voor de 2e maal beslag wist te leggen op de wisselbeker. 's Avonds gaf de gymnastiek- ver. „Astrow" een turnuitvoe- ring na vooraf een mars ge maakt te hebben met de Sou- burgse signaalafdeling. Ook hiervoor bestond zeer grote be langstelling op het met schijn werpers verlichte veld. De bondsserie „Mooi Holland", een vrije oefening voor dames en meisjes werd goed uitgevoerd. De estafette-loop werd niet afgewerkt in verband met de invallende duisternis. De Dom- burgse gymnastiekver. gaf en kele demonstraties om meer be langstelling voor de athletiek te wekken. kapelle. Vergadering Voetbalvereniging. Vrijdagavond vergaderde de voetbalvereniging Kapelle in ho tel De Zwaan. Besloten-werd om het a.s. seizoen weer met één elftal aan de competitie deel te nemen. Ook het Junioren-elftal zal weer aan de competitie meedoen. Verder kwam ter sprake de kwestie van het terrein. Het ls zo slecht, dat het ln de winter haast niet bespeelbaa. is. Het bestuur heeft geïnformeerd bij 't gemeentebestuur, echter zonder resultaat. Als bestuurslid was aftredende de heer M. Eversdijk, die niet meer in aanmerking wenste te komen voor herbenoeming. In zijn plaats werd de heer A. Ridderhof gekozen. kapelle-biezelinge. Vrijdag gemeenteraad. Vrijdagavond om 7 uur zal de raad van Kapelle-Biezelinge in openbare vergadering bijeenko men. Aan de orde komt o.a. de in stallatie van het nieuwe raads lid de heer M. Sinke; de benoe ming- gemeenteontvanger; de bouw van een noodgebouw voor de tuinbouwschool; verbreding van de overweg bij wachtpost 37; de vaststelling van een straatnaam in bouwplan Kapel le; vaststelling van de pensioens grondslagen en het van toepas sing verklaren van de gratifica tieregeling voor 1948 voor het gemeentepersoneel. 's-h. arendskerke. Terug uit de tropen. Onder grote belangstelling van familie en kennissen vierde Vrijdag de fam. de Koster te 's-Heer Arendskerke de thuis komst uit Indonesië van hun zoon Marinus, die reeds in Oct. 1944 als oorlogsvrijwilliger was vertrokken. biezelinge. Drie militairen keerden terug. De militairen W. van 't Veer on H. Slabbekoorn, die drie jaar en F. v. d. Vliet die ruim twee cn een half jaar in de Tropen zijn geweest, zijn Vrijdagavond thuis gekomen. Bij de ouderlijke woningen waren erepoortjes aangebracht en de buurtverenigingen toon den hun medeleven door spon taan de vlaggen uit te steken. Het Tambours- en Pijpercorps „Jonge Kracht" bracht bij alle drie militairen een serenade. borssele. Dezer dagen heeft de heer M. Karelse Pz. een jubileum ge vierd. Hij is n.L 25 jaar bij de fa. de wed. J. de Muynck Zn. als monteur werkzaam. Twee militairen uit Indië terug! Na een verblijf van een paar jaar in Indië zijn vorige week de militairen J. Schipper en C. M. Faasse behouden thuisge- keerd. Onder grote belangstelling van de dorpsgenoten bracht het mu ziekgezelschap hun 's avonds een serenade. billand. Uitstapjes. Vrijdag j.l. maakten de leden van de Ned. Hervormde Man nen- en Vrouwenvereniging per bus een reis naar Apeldoorn en omstreken. Zaterdag werd door de leden van de Ned. Hervormde Kna- penvereniging en de brigadiers van „De Kerkklok" en „De Her vormde Kerk", onder leiding van Ds v. d. Ros een uitstapje gemaakt per bus naar Tilburg, waar een bezoek gebracht werd aan Burgers Dierenpark. Ongeluk. Vrijdag j.l. had de arbeider M. v. d. Aerssen, toen hij bij het oogsten van graan op een klamp werkzaam was, het ongeluk daar van te vallen. Dr Manninga, die ontboden werd, constateerde zware hersenschudding en heeft de patient huiswaarts vervoerd. schoondijke. Het was voor de bevolking van Schoondijke op Vrijdag 20 Aug. 'n mooie dag, met name 's avonds om 8 uur, toen op de weide van de heer W. P. de Zwart het con cert een aanvang nam door de Kon. Militaire Kapel, onder lei ding van Kapitein-Directeur Ro- cus van Yperen. Begunstigd door mooi weer was er zeer veel belangstelling voor dit concert. Van alle plaatsen uit W. Zeeuwsch Vlaanderen waren de mensen gekomen om dit zeld zaam mooie concert te beluis teren. Er werd met grote aan dacht geluisterd naar het concert. In de pauze vond de trekking plaats van de verloting die bij de verkoop van de plaatsbewijzen bij de voorverkoop eraan was ver bonden. Het nummer* 503 was de gelukkige winnaar van een dames- of herenrijwiel. Na het beëindigen van het con cert werd de Kon. Militaire Kapel en in het bijzonder de Kapitein- Directeur en allen die geholpen hadden aan het welslagen van deze pracht-avond dank gebracht. Het was door do Oranje-vereni ging georganiseerd. Na het slotwoord door de bur gemeester werden nog een paar extra nummers ten gehore ge bracht. Tussen elk nummer be wees het applaus hoe het gewaar deerd werd. Een driewerf hoera werd uitge roepen ter ere der Kon. Militaire Kapel, die de verre tocht van Den Haag naar Schoondijke had vol bracht om ons te doen genieten van de schone kunst. Welvoldaan verspreidden de mensen zich weer naar huis. STAVENISSE. 7 September plaatselijke feestdag. Op de algemene ledenverga dering van de Oranjevereniging welke Donderdagavond in de Bewaarschool gehouden is, is besloten de feestelijke herden king van het regeringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmi- na en de kroning van H. M. Koningin Juliana te vieren op 7 September. Het volgende programma werd voor die dag vastgesteld: 88.15 u. klokgelui; 910 u. kerkdienst; 10 u. opstelling op tocht; 10.30 u. Rondgang door de gemeente met toespraak van de Burgemeester. Des namiddags van 2.305 u. kinder- en volksspelen. Des avonds zal door dr Bern- hardi een openlucht-filmvoor stelling gegeven worden op de Voorstraat. De muziekvereniging „O.B.K." en de zangver. „Nieuw Leven".zullen hun medewerking verlenen. Opgaven voor deelname aan volksspelen en optocht kunnen gedaan worden op Woensdag 25 Augustus van 7.308.30 uur in de Bewaarschool. NIEUWERKERK. Ernstig ongeval. De vorige week had een onge luk plaats, dat nog goed ls afge lopen. Tussen Capelle en Nleuwerkerk reed de heer J. A. v. d. Schee met paard en wagen, waar hij moest uitwijken voor een hem tegemoetkomend voertuig. Op hetzelfde moment passeer de de tram ln de richting Zlerlk- zee. Plotseling nam het paard, bestuurd door de heer v. d. Schee een sprong, waardoor het met de tram ln aanraking kwam. De heer v. d. Schee vlei van de wagen en kwam tussen paard en rails te leggen. De tram stopte en geholpen door een lid van het personeel, werd de heer v. d. Schee met een op dat moment passerende auto naar dr Vleugels Schutter te Nleuwerkerk vervoerd. Met een kniefractuur en enige lichte wonden werd hij, na ver-' bonden te zijn, per auto naar huis vervoerd. SCHOONDIJKE. Veel critiek op bestemmingsplan buurt schap Rijksweg. Donderdag j.l. kwam de ge meenteraad bijeen. Op zijn verzoek werd aan de heer J. Risseeuw Azn. ontslag als onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand verleend. Idem aan de heer P. F. Melzer als on derwijzer van de O.L. School werd gegeven. Met algemene stemmen werd benoemd tot onderwijzer aan de O.L. School A. P. Buijs, thans tijd. onderwijzer. Vastgesteld werd de verorde ning Verplaatsingskosten voor de gemeente-ambtenaren. Verder werd aan de Oranje vereniging voor de jubileum-fees ten subsidie verleend,ten bedrage van f 0.20 per inwoner. Met algemene stemmen werd afgewezen het verzoek der Kath. Zeeuws-Vlaamse Woningbouw vereniging om een bijdrage in de oprichtingskosten. Het voorstel tot voorbereiding geheel vrijstellen, doch de leraar geve hun ook andere de Veldstraat, waarover nog geen kansen om een goed cijfer te K/seliee,'»» tVfrU'PrVPD WpnTlPpr T7r»'r» 1oCkT»_ beslissing is gekomen van G.S. Eveneens was van de super visor nog geen bericht inzake de heer Moelaart inzake het op zijn eigen grond bouwen. DRIEWEGEN. verwerven. Wanneer zo'n leer- ling(e) in de schriftelijke proef les een mooi gedicht, een stuk proza uit het hoofd opschrijft, wanneer hij in een mondelinge les een uitknipsel aanbiedt en de leraar verzoekt dat te over- horen, dan moet hij met zulk Hen ontvanger met cmge werk J andere gemeenten tesamen. De raad vergaderde Donder dagavond jj. Ingekomen was een afschrift van het besluit van de Prinses- Regentes van 15-7-1948, no. 19 waarbij de gemeenten Driewegen, 's-Heer Abtskerke, Kloetinge, Nisse en Oudelande zijn aange wezen als gemeenten, waar de bediening van ontvanger door de zelfde persoon wordt bekleed. zijn cijfer kunnen opvoe ren. Het zal hem prikkelen tot het lezen van boeken, dag-, maand- en weekbladen. Wij le zen de prachtige hoofdstukken vlug door en nemen de moeite niet een mobie zin, een treffen de stijlfiguur met de ogen (licht na te zeggen. Door blijk te ge ven, dat wél te doen, behoort een scholier beloond te worden. Keuze genoeg. Bijbelteksten, wetsartikelen, formules (in woorden uitgedrukt), gebruiks aanwijzingen, definities lenen Besloten werd om voor het jaar zich alle om te worden opge- 1949 lid te worden van dezegd. Niet enkel de als zodanig A.N.W.B. I bekende middelbare onderwijs- De in aanbouw zijnde woning- inrichtingen, ook kweekscholen, wetwoning Dorpsstraat 33c werd scholen voor de landbouw, zee- toegewezen aan de heer J Meijler. Naar aanleiding van de opmer kingen van Ged. Staten omtrent de gemeente-begroting 1948 wer- van het bestemmingsplan voor den de eerste wijziging ge.wone buurtschap langs de Rijksweg na bij Oostburg werd heftig aange vallen door de raad. Alle leden op wethouder de Feijter na waren ervoor, dat degenen, die daar ge woond hadden, aan de Rijksweg nabij Oostburg konden terug- bouwen. In principe werd besloten deel te nemen aan de oprichting van een Grondbedrijf voor West Z. Vlaanderen. In de rondvraag werden nog enkele inlichtingen gevraagd over dienst en eerste en tweede wijzi ging kapitaaldienst vastgesteld. De door Ged. Staten vastge stelde wijziging jaarvvedderege- ling secretarissen en ontvangers ontmoette geen bedenking. De gratificatie-regeling voor het jaar 1948 werd ook aangenomen voor het gemeentepersoneel. Bestek en tekening voor de 2 woningwetwoningen op het ter rein van de heer P. Verburg aan de Smitweg werdenbesproken en goedgekeurd. vaart, het ambacht, de M.T.S. en vele andere zouden aan die me thode aandacht kunnen schen ken. Het gaat om een goed ge bruik van de taal door ons gan se volk. Indien het daardoor eens gelukte nationale en inter nationale wedstrijden te doen houden in welsprekendheid (nog iets anders dan welbespraakt heid van eigen of anderer werk, hetzij in een zaal, hetzij in de openlucht, zou daar niet minstens evenveel te genieten vallen als bij spel en sport? België, Zuid-Afrika, Indonesië, de West, de Amerikaanse en de Franse kolonisten konden er hun afgevaardigden heen zen den als medewerkers, als luis teraars. Op voor goed Neder lands bij alle Nederlanders! BELANGSTELLER. Scheep vaartberichten. De door Polygoon-profllti vervaardigde nationale film „Moeder de# lands" is gereed gekomen. Reeds zijn 15 copieën naar Indië verzonden, opdat de vertoningen gelijktijdig in Nederland en in de Oost kunnen aanvangen. 20 Aug.: Te Vlissingen aange komen: Reiger van Antwerpen. Gepass. naar Antwerpen: Wim van Londen; Orion van Gerto- plata; Irene van Gremington. waarover het uiteraard beschikt, zich op de beeltenis van Koningin Gepass. van Antwerpen: Andijk Polygoon heeft in dit filmpje splitsing van atojnen had kunnen dat ruim twintig minuten duurt, zijn. Zonder zich echter verder een zeef spaarzaam gebruik ge-met deze problemen van onze tijd maakt van - het grote archief, J bezig te houden, richt de camera Het accent van de film is gelegd Wilhelmina, de moe der des lands, op haar volk, zoals dit in haar j tezamen met wie wij deze tijden tijd en onder haar leiding heefthebben beleefd en die wij nog on- geleefd en gewerkt. Een volk telbare malen in ons midden ho- zoals de dixie van de film het pen te zien. uitdrukt rond hetwelk Willem van Oranje een dijk heeft ge legd, even stabiel als de Honds- bossche. We zien de Koningin bij vorige jubilea en we horen Haar de destijds de diepgaande zin moge lijk is ontgaan. „Wij willen ons zelf zijn en blijven". We zien ons zelf achterblijven, zonder Haar, in een ontredderd vaderland, doch gelukkig is de camera in staat ge weest grootsere momenten uit de geschiedenis van ons land vast te leggen en ook die worden ons ge toond. Dan glijdt de camera weer af op de mensen van ons volk. Op de stadsmens en op de visser op de oneindige watervlakten, die ten dode verschrikt u vanaf het doek aanziet, wanneer de wel doende rust en zijn diepe concen tratie worden verstoord door ene enkel steentje, j^at naast zijn dob ber op het water ketst. En dan -weet-+rij"en u, dat - de rust slechts een gewaande -rust was en dat de flits, door het nietige steentje ver oorzaakt, ook het gevolg van een Wegen en Weggetjes. Uitstekende wegen, die naar de studie en de kennis onzer taal voeren, zijn er zeker ge noeg. Onderwijzers, lejaren, do centen leiden hun leerlingen daar langs naar het doel: de goed geschreven en gesproken Nederlandse taal van dichters, prozaschrijvers en redenaars. naar R'dam; Sambre naar Pa rijs. 21 Aug. Gepass. van Antwer pen: Phoenix van A'dam; For- tima van Huil; Breda van A'dam; Arent M. van Youport Mon; Fioletta Erica van Fras- serburgh; Loppersum van Ge nua; Delfdijk van R'dam; Ge pass. van Antwerpen: Abbe- dijk naar Havana; Amsteldiep naar A'dam; Leuvekerke naar Kopenhagen; Prins Bernhard naar Grimsby. Wat brengt de radio? PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. HILV. I, (301,5 M.): K.R.O. 6.30 Strijdkrachtenprogr. 7. Het dagelijkse leven brengt j Nieuws. 7.15 Richard Tauber met ontmoeting met de prachtige j orkest. 7.30 „Het spel met de stijl van journalisten, met de dood". 7.45 Niwinklanken. 7.50 gekuiste woorden van predikan- j Wederopbouwrubriek. 8.Nieuws ten, advocaten. We horen onze 8.05 Gr.pl. 8.12 Voordracht. 9.35 vorstinnen, ministers, deskun digen, nieuwsberichters en om roepers onberispelijk Neder- Omroeporkest. 11.Nieuws. HILV. II, (415 M.): A.V.R.O. 6.Nieuws. 6.15 Tom Erich, pi- zeldzame plant, een verrassend landschap, een mooi insect eer der ontdekt in de weggetjes en paadjes dan op de drukke heir- wezen ook voor het taaionder wijs zulke onopvallende banen aan te wijzen, al schrikken ze mogelijk af. Zo kan het gebrui kelijke, maar verboden „spiekèn" in bepaalde gevallen toelaatbaar zijn, mits de spieker dat niet Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Haaften, Rid derkerk (5e pred.pl.) en voor Rijssen, G. Boer te Putten. Geref. Kerken. Beroepen te Haarlemmer meer-Hoofddorp, II. J. Lambers Heersink te Vroomshoop. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Utrecht, N. Brandsma te Rijnsburg en C. v. d. Weele te Harderwijk. Ev. Luth. Kerk. Beroepen te Arnhem, C. F. Nilte te Utrecht. Vrije Evang. Gemeenten. Aangenomen naar Veendam, E. v. d. Bij, eand. te Hilversum, die bedankte voor Bergum. Ds van Delbu naar Nederland. Naar wij vernemen komt ds I. v. Dellen van Denver (Colo rado) opnieuw naar Nederland cn zal hij gaarne de Geref. Ker ken in de prediking dienen. Zijn §erf 01 ml"°elD3re scn adres is bij ds S. Datema, em. derkcnnen- Voorbeelden genoeg, predikant Parklaan 21 te Drie bergen. Ds v. Dellen, die te Sas- senheim werd geboren vertrok in 1892 met zijn vader, toen predikant te Nieuwe-Pekela, naar N.-Amerika. Hij diende de gemeenten van Maxwell City, Luctor, Oranje City en staat sinds 1907 te Denver. lands pieken. En toch wordt de anospeI. 6.30 Radio Volsuniversi- klacht vernomen dat onze taal I teit. 7 ]0 „Gesprekken met dok door de massa des volks slor- i ters". 7.05 Nieuws. 7.30 „Ediu- dig wordt gebruikt, men spreekt burgh international Festival of van verruwing en verwording, music and drama". 8.55 BuitenL ondanks goed onderricht en '„verzicht. D.10 „The Romancers", goede voorbeelden. Wij menen 9.40 Ee„ ra<ji0 fantasie. 10.30 beseheiden een „weggetje" naar,pjerre i>alla, orgelspel, m.m.v. verbetering te kunnen aanwij- j „Trio Melodia" 11.15 Beschouwing zen: napraten. Zoals je een eongrcs wereldraad. Woensdag 25 Augustus. HILV. I, (301,5 M.): N.C.R.V. 8.— Nieuws. 8.15 B.B.C.-Koor. weg of op de gladde autostra- 18.30 Een vlotte start. 9.Zieken- da, zo kan het misschien nuttig I bezoek. 9.30 Werken van Walton. 10.8ste chr. congres tegen al coholisme. 11.- Potpourrie's. 11.40 Pianoduo de Raaff-Schutte. 12.Gr.pl. 12.30 Weeroverzieht. 12.33 Ancora-trio. 1.Nieuws. 1.15 Orgelconcert. 2.Ensemble „Bagatelle". 2.30 „De invloed van weet. Een zwakke leerling, die1 het licht bij tuinbouwgewassen", bij zijn buurman afkijkt onder 3.Zangrecital. 3.30 Kameror kest. 4.15 Voor onze jongens en meisjes. 5.30 Busch Strijkorkest. HILV. II, (415 M.): V.A.R.A. 8.18 Gr.pl. Tango's en Rumba's. 9.Gr.pl. Mozart. 9.35 Gr.pl. Pio- anospel. V.P.R.O. 10.Morgen wijding. V.A.R.A. 10.20 Kook- praatje. 10.30 Als de stofzuiger zwijgt. 11.— Pop. non-stop-progr. 12.Tango-rumba orkest. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Voor het plat teland. 12.38 Johan Jong, orgel spel. 1.Nieuws. 1.20 Orkest. 2.Gesproken portretten. 2.15 Kamermuziek. 3.- Hoorspel. 3.30 Maar voor vele anderen is zulk De regenboog. 4.Kinderzang, een taak zweetkamertjeswerk. 4.45 Vragen staat vrij. 5.15 Pusz- Natuurlijk kan men hen niet ta- en Hawaiïankianken. Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 23 Augustus 1948 medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. Goes. een dictee, dat- alleen om de spelling wordt gegeven, neemt vast goed waar en maakt vermoedelijk minder fouten dan wanneer hij uit zijn boekje overschrijft. Ook een weggetje! Een belangrijk deel van het taalonderwijs vormt het maken van een opstel. De begenadigde stijlist doet het graag en dik wijls laat zich de toekomstige dichter, schrijver al op de la gere of middelbare school on- 'fP Geslaagd voor deel 2 Notariële examens de heer C. J. Goedhals te Middelburg. Met de Joh. van Oltjenbarne- veld arriveerden de O.V.W.-ers C. van Strien en J. de Looze, bei den ingedeeld bij de „Tijger Bri gade" te Semarang en afkomstig uit Zierikzee. Dinsdag a.s. om 7 uur zal de gemeenteraad van Vrouwenpol der in openbare vergadering bijeenkomen te Gapinge. De collecfe voor het Sanatori um „Zonnegloren" heeft in Sta- vcnisse opgebracht f73.20. Bevestiging en intrede. Donderdag 9 Septen 's middags om 2 uur hoopl Stuijvenberg uit Yerseke can- didaat F. Dieleman in de Geref. Gemeente van Borssele te be vestigen. 's Avonds om half zes hoofpt ds Dieleman zijn intrede te doen. Zendingscursus. Zaterdag slaagden voor het Zendingsdiploma, dat in Middel burg werd afgenomen door ds H. A. Wiersinga, zendingspredi kant in algemene dienst ten overstaan van een vertegenwoor diger van Generale Deputaten, n.l. Ir P. Ph. Steneker te Sou- buig, de volgende cursisten: mej. D. Houwers, de heer J. Looise, beiden te Middelburg, mej. M. L. de Jager te Arne- muiden, mej. W. C. Louisse, mej. M. de Kok, mej. T. Jonkheer, mej. J. van Driel, de heer L. de Wolf en mej. S. D. Droogers, al len te Bergen op Zoom. Er wer den geen candidaten afgewe zen. Half September begint te Middelburg de volgende cursus. Opgaven en inlichtingen na 31 Augustus bij Dr A. H. Ousso- ren, Hofplein 11, tel. 2594, of kantoor Zuiderzending, Pen- ninghodksingel 61, tel. 2380. Nederl. 1962 4 98% 98% Dito 1947 97% 97% iDito 1937 97% 97% i Dollarlening lOl'/u 1015/,, j Invest, cert. 97 V2 97% Nederl. N.W.S. 81% 81% Spaarcert. 100 1007, i Indië 1937 93% 937,. Grootboek '46 98 98 Kol. Bank 95 96% Ned. Ind. Hand. 128 128% Ned. Hand. Mij. 171 171 A.K.U. 163% 164 Bergh Jurg. 310 314 Berkel Pat. 12614 129 Calvè Delft 385 184 Ccntr. Suiker 220 Fokker 175 179% Gelder Zonen 151 152 Hoêgovens 199% 202 Lev. Br. Unil. 297% 300% Nederl. Ford 337 333 Nederl. Kabel 289 Philips Gloeil. 253% 254% Idem nieuwe I Wilton F. 194 193 Billiton I 497% Idem II 402% 398 Dordt Olie 314% 315 Kon. Olie 343% 344% Dito nieuwe A'dam Rubber 168 169% Bandar Rubb. 140 142 Del. Bat. Rubb. 110 O. Java Rubb. Serbadjadi 76 75 H. Am. lijn 192%, 198 J. C. Jap. lijn 166% 165% K. N. Stoomboot 158 158% Kon. Paket 166% 167 1 Scheepv. Unie 183% 185% i Rott. Lloyd 160 162 Stv. Nederland 183 185 1 H.V.A. 225% 254% Java Cult. 90% 92% N.I.S.U. 99% 100% Vorstcnl. 44% 46% Deli Bat. Mij 142% 142 Deli Mij 156% 156% Senembah 140% 141 Muller I 168% 167% A'dam Bank 157% 159% Holl. B. Unie 230 230 Rott. Bank 162% 162% Twentse Bk. 167% 172 Anaconda 37% 38% Beth. Steel 110% 111% Chrysler Gen. Motors Intern. Nick. 31% Philips Gloeil. 253% 254% Rep. Steel 29% 29% U. S. Steel Cit. Service 56 57 N. Ameriean- Cont. Olie 62% Midcont. Oil Philips Oil 69 69% Shell Union 41% 41% Tidewater 27%% 27% Baltimore Miss K. Texas Pennsylvania 18 N. Y. Central amm

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 3