De Wereldraad der Kerken geconstitueerd NIEUWS STICHTING VAN DE LANDBOUW Weer een incident op de Potsdammerpiatz. Egyptische bevelhebber in Palestina gesneuveld. Wetsontwerp op interimregering in Indonesië. H.K.H. de Prinses-Regentes en Prins Bernhard bezochten de middagvergadering. Resolutie met algemene asrroïïürssü? stemmen aanvaard. De onderhandelingen met de Republiek. 10.000 Johannes- Amerikaanse M.P. stond machteloos. Ontwerp Grondwet voor West-Duitsland. Attlee voert militaire besprekingen. Bevoegdheden Gouverneur-Generaal gaan over op Federale Regering. Vier uur en veertig minuten op bezoek bjj Stalin. landse kinderen. SNIPPER Belangrijke verbetering ojï de dienst Hoedekens- kerke-Terneuzen. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ontstemd over werkwijze van Rljksbemiddelaars. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagula Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1032, DINSDAG 24 AUG. 1948. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 8.75 p. kwartaal Franco per post ƒ4. AdvertenMeprüs 14 cent per m.m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DEB FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES Vlissineen- Rubriek Kabouters 5 cent per woord Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, VUssingen! Op- en endergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 5.39 u., onder 19.44 u. Maanop 21.34 u., onder 11.46 u. Hoogwater op Woensdag 24 Aug.: Vlissingen: 5.04 u. 1.86 m., 17.15 u. 1.78 mr. Wemeldinge: 6.53 u. 1.67 m., 19.04 u. 1.54 m. Tweede dag Congres der kerken. Gisterochtend om half elf heeft het Congres der Kerken met algemene stemmen de resolutie aanvaard om te komen tot stichting van een Wereldraad der Kerken. De resolutie werd voorgedragen door pasteur Mare Boegner uit Parijs. Z(j luidt aldus: ,,üe eerste Assemblee van de Wereldraad der Kerken wordt hierbij voor geconstitueerd verklaard, in overeenstemming met de constitutie, ontworpen in 1938 te Utrecht met instemming der Kerken. De Assemblée zal bestaan uit die personen, die aanwezig zijn als de officiële gedelegeerden van de Kerken bij de Raad. De vorming van de Wereldraad der Kerken is bij deze voltooid." Onder luid applaus van het voltallige Congres namen gister middag H. K. H. Prinses-Regentes Juliana en Prins Bernhard aan de bestuurstafel in het Concertgebouw plaats. Het Prinse lijk paar had de vijf voorzitters van de Wereldraad, benevens een 26-tal gedelegeerden ten Paleize aan de lunch ontvangen. De Prinses-Regentes en de Prins werden door pasteur Mare Boegner hartelijk verwelkomd. lijken. Om dit fceilsplan uit te voeren Voor de aanvang van de twee- moeten de kerken hun confessio- - - nele en oecumenische wensen en belangen enigszins los laten en zich afvragen wat God wil. De de zittingsdag hebben de gede legeerden een dienst in de Koe pelkerk bijgewoond, die werd geleid door rev. Michio Kozakikerken 21Jn thans onderweg tus (Japan). In de morgenzitting in het Concertgebouw, die onder lei ding stond van G. F. Fischer, aartsbisschop van Canterbury. \verd gesproken door Samuel Maccrea Cavert van de Pres byteriaanse kerk te New-York er. pasteur Boegner uit Parijs. De eerste spreker deed ver schillende mededelingen over het programma van de Assem blée. De problemen die op dit Congres ter sprake zullen komen vereisen een zodanig diepgaand onderzoek, dat behandeling op plenaire zittingen niet afdoen de zal zijn. Verschillende onderwerpen zullen pas op de voltallige ver gadering in discussie kunnen worden gegeven, wanneer zjj eerst op sectie-bijeenkomsten zijn bestudeerd. Er zullen comi- tè's worden samengesteld, die de diverse onderwerpen in studie moeten nemen. Deze comitè's zullen zich be last zien met: de opstelling van een constitutie, bestudering van de vragen betreffende het beleid van de kerken voor de toekomst enz. Na deze mededelingen kreeg Mare Boegner uit Parijs het woord. Hij las de resolutie voor, waar in tot de stichting van de We reldraad der Kerken wordt beslo ten. Aan de resolutie zijn 15 pun ten gehecht betreffende samen stelling bestuur en comitè's. Na dat de resolutie met algemene stemmen was aanvaard, stonden de gedelegeerden op van hun ze tels en sprak de president een kort gebed uit. Dr VISSER 'T HOOFT LICHT HET PROGRAM TOE. Dr W. A. Visser 't Hooft secre tarisvan de Wereldraad, nam hierna plaats achter de katheder om het program van de Raad toe te lichten. Nadrukkelijk wees dr Visser 't Hooft erop, dat de Wereldraad een raad is en geen kerk, nog minder een superkerk. Wel besef fen de kerken, dat haar geschei denheid eigenlijk abnormaal is; dat drukt de naam uit. Maar het streven naar een z.g. eenheids- kerk kent de raad niet, al hoopt hij, dat mede door zijn arbeid hetniqUé bevat de mededeling, dat de verlangen naar eenheid wordt be- Egyptische bevelhebber in Pale- sen een niet meer in haar geheel bestaande scheiding der kerken en nog niet geheel bereikte een heid. „Dit moge voor ons", aldus spr., „echter geen aanleiding zijn onze teleurstelling of verontwaar diging over de weigering der ker ken van Rome en Moskou al te zeer naar voren te brengen. Wij moeten in de weigering berusten. Misschibn heeft God ons hiermede willen sparen voor de waan, dat wij een toren zouden kunnen bou wen, die tot aan de hemel reikt". Vervolgens besprak hij het on derwerp van de tweede sectie: „De opdracht van de Kerk in de verkondiging van het Evangelie". Hij kwam tot de conclusie, dat er slechts één vraag overblijft: hoe wij onszelf kunnen vrijmaken van het denken in hoeveelheden en statistieken, van het rekenen met zichtbare resultaten. Sprekende over de onderwerpen die in de derde en vierde sectie zullen worden behandeld, name lijk de problemen van de sociale en internationale wanorde, zeide dr Barth, dat wij ons niet tevre den mogen stellen met de wijze waarop de kerken deze proble men vroeger benaderden. Wij die nen te begrijpen, dat het Rijk Gods niet een Rijk fs, dat wij aan passen aan door ons ontworpen en goed gevonden iedeeën en principes. De aardse wereld is vergankelijk. De kerken hebben een revolu- tionnaire hoop zonder haars ge lijke te verkondigen, doch zjj heb ben geen systeem van maatschap pelijke of politieke principes aan te bieden, dat op zichzelf aan deze hoop inhoud zou kunnen geven. Zulk een systeem bestaat niet. Slechts christelijke beslissingen en demonstraties zullen het teken zijn, dat deze hoop bestaat. DE BIJBELSE GRONDSLAG. Daarna was het woord aan prof. C. H. Dodd, van de universiteit in Cambridge, die over de Bijbelse grondslag sprak. is oorspronkelijk en blijft steeds bestaan. Bovendien bestaat de verbondenheid tussen Bijbel en Kerk in elke christelijke gemeen schap, ongeacht overigens de op vattingen over het geloof. Belangrijk is wat wij verstaan onder Gods woorden in de Bijbel. Volgens de Bijbelse getuigenis sprak God tot de mensen door Zijn daden. Dit Woord Gods be treft het verleden, het heden en de toekomst van de mensen. Men moet trachten de Bijbelse schrijvers te laten spreken van hun historisch verleden uit. Een tweede moment bestaat uit het onderzoeken en verklaren van de gedachten die betrekking heb ben op de vervulling in Christus. Men moet echter wel bedenken, dat het Evangelie geen statisch of onveranderlijk stuk oude lite ratuur is. De Kerk beleeft het Evangelie steeds weer in haar godsdienst. Als derde moment moeten wij onze verlossing zien zoals zij in het Evangelie is vastgelegd. Na deze toespraak ging pasteur Boegner voor in gebed. De bijeenkomst werd gesloten met het „O Heer, die daar des hemels tente spreidt". Hierna verlieten de Prinses- Regentes en Prins Bernhard met hun gevolg de zaal. Gisterenavond waren de con gressisten als gasten van de re gering in het Rijksmuseum te Amsterdam bijeen. New York Herald Tribune over bijeenkomst Wereldraad der Kerken. De New York Herald Tribu ne schreef gisteren in een hoofd artikel over het Congres van de Wereldraad van Kerken o.m., dat de wereld het recht heeft Critiek op behandelinq C.A.O. Gaan V.S. inter- De stichting voor de Landbouw Amerikaanse conferentie moreel en geestelijk leiderschap 18 ontevreden over de wijze van te Havanna boycotten? te verwachten van „dit belang- '^ndeling der collectieve ar- Vol Amerikaans^ regerings- njke lichaam van kerkelijke j bei lsovereei.ko.mten door het funcf10narissen overweegt de re- vertegenwoordigers, dat in Am- i coUege van rljksbemiddelaars. sterdam bijeengekomen is; j Deze „ernstige ontstemming" gering der V.S. de mogelijkheid geen afgevaardigden te zenden wereld -1, naar de^nter-Amerikaanse có^ de stem van God, die door hen waarmede by het college aanhan spreekt om haar te helpen een gemaakte C.A.O.'s worden af- uitweg uit de huidige grote ffewerkt. moeilijkheden te vinden". Djogja's houding deze week bekend. In Batavia circuleren geruch ten, dat de Nederlandse over heid overweegt om de facilitei ten van de republikeinse ver tegenwoordigers, die naar Bata via komen, als behorend tot de republikeinse delegatie, aan een nader onderzoek te onderwer pen en slechts diegene toe te laten, die uitsluitend voor het delegatiewerk Batavia bezoeken. Deze maatregel zou moeten de opiumsmokkel-affaire. met| Binnenkort mim van^de^onderhandehngei^over R6Pllblik61HS K MMÏ galf vertnrokkenCmetede S "worden geTrmd ,ren van dit eolle§e tegen de onl het Westelijk Halfrond hlbben, in inmiddels teruggegeven stuk! j waarin de MasS df p N I derhavige ontwerpovereenkomst dit critieke tijdsgewricht de voor- ken, die door de Nederlandersde Gerakan Revolusi Rakjat p hoogte zijn. naamste reden is waarom de re in beslag waren genomen. DeI (een nieuwe organisatie, om- Aangezien de hoofdafdeling So- aeelneming kwestie zal te Djogja worden vattend verschillende revoluti- ciale Zaken van de Stichting voor w eren rentie zou kunnen besproken. onnaire partijen, staande tussen de Landbouw het niet langer ver- Een woordvoerder van de het Volksfront, de Masjoemi en antivoord acht de bedrijfsgenoten Commissie van Goede Diensten P.N.I.) vertegenwoordigd zullen onkundig te laten van de tussen gaf als zijn verwachting te ken nen, dat de republiek in de loop van deze week haar plannen hieromtrent aan de C.V.G.D. zal mededelen. De indruk werd ge geven, dat het incident te Pen- gansaan Oost niet als gesloten zal worden beschouwd, zolang ook niet het betreffende pand, dat als secretariaat van de re publikeinse delegatie dienst doet, is teruggegeven. rentie, die in September te Ha vanna gehouden zal worden over de koloniën van andere mogend- Van verschillende collectieve heden op het Westelijk Halfrond, contracten is sinds geruime tijd Volgens waarnemers te niets meer gehoord. Ook zijn Washington zou de conferentie te ernstige bezwaren gerezen te- Havanna in geval van boycot door gen de werkwijze van het col- de V.S. bijna zeker tot mislukking lege, dat vergaderingen voor be- I gedoemd zijn. Zij menen, dat de trokkenen bij overeenkomsten vrees voor het verstoren der be- zijn. Misschien wordt Hatta for- werkgevers en werknemers over- mateur, terwijl de opname van eengekomen ontwerp-C.A.O.'s, is pl/Qtlftpljiijl Vflfll' Wprfpi' Sjarifoeddin niet waarschijnlijk opdracht gegeven deze terstond G UlllJullGH VUU1 11 Uil Cl wordt geacht. Voorts worden als te publiceren, eventuele ministers genoemd: Soebardjo (minister van buiten landse zaken in het eerste repu blikeinse Kabinet), Sjahrir e.a. Mohammed Yamin zal wellicht naar Lake Success gaan als re- iaars zelve. De bezwaren zullen ter ken nis worden gebracht van de mi nister van sociale zaken, de Stichting van de Arbeid en van het college van Rijksbemidde- publikeins vertegenwoordiger, aldus Merdeka. Op de Potsdammerpiatz heeft zich gistermiddag vroeg op nieuw een incident voorgedaan toen 8 met tommyguns gewa pende Sowjet-militairen de grens van de Amerikaanse sector overschreden en een Duitser arresteerden. De Duitser verzette zich, doch werd de Sowjet-sector binnengesleurd. Een patrouille van de Ameri kaanse militaire politie, die het consigne had de Sowjet-sector niet binnen te gaan, stond mach teloos toe te zien. Volgens een ooggetuige betra den de Sowjet-militairen eerst de Amerikaanse sector, terwijl andere soldaten en Duitse politie van de Sowjet-sector zich achter hen in een grote halve cirkel opstelden. Daarna vroegen zij een Duitser met hen naar de Sow jet-sector mee te gaan. Deze weigerde, waarna hetzelfde aan een andere Duitser werd ge vraagd. Deze weigerde eveneens en rende weg, maar kwam te val len en werd toen meegesleurd. Na het gebeurde arriveerden verscheidene jeeps met Ameri kaanse M.P.'s ter plaatse. Ook zij hadden opdracht de Sowjet- sector niet binnen te gaan. Een groepje Duitse zwarthandelaars op het plein ging verder met zaken doen. THOMAS HEADEN VRIJGELATEN. Het Duitse nieuwsbureau D.E. N.A. (Amerikaanse zóne) maakt bekend ,dat Thomas Headen, die Zondag op 't Potzdammerpl. door politie uit de Sowjet-sector gear- De band tussen Kerk en Bijbel resteerd was, Maandag is vrijge- vorderd. De Wereldraad wil evenmin een politieke organisatie wezen, al zal hij er telkens aan herinneren, dat Jezus Christus de Koning der koningen is, die alle ding regeert. Behalve zijn werk inzake de zendingsactiviteit en de vragen betreffende belijdenis en kerkor de, stelt de Wereldraad zich tot taak om practisch bezig te zijn inzake de hulpverlening aan ge troffen kerken en aan nieuw ge- institueerde kerken. Hiermede was het eerste onder werp: „Hoe God ons heeft geleid" ten einde. Nu begon het eigen lijke werk: de bezinning over de taak der kerk in de wereld van heden. Trof. Dr KARL BARTH SPREEKT. Hierover handelde prof. dr Karl Een officieel Egyptisch commu-1 Drie hunner zullen toezicht oefe- nen op de vliegvelden, een andere zal zich in de streek van het Suëzkanaal vestigen en een vijfde zal te Cairo verblijven. stina, luitenant-kolonel Ahemed Aziz Bey, op het slagveld de dood heeft gevonden. Te Bagdad is officieel bekend gemaakt, dat politieke en militai re leiders te Amman hebben be sloten tot fusie van de legers van Irak en Transjordanië over te gaan, teneinde de militaire ope raties bij de bevrijding van Pale stina te coördineren. Een woordvoerder van het Is raëlitische leger heeft verklaard, dat er belangrijke oorlogsvoorbe reidingen in de Transjordaanse militaire basis worden getroffen. Gedurende de laatste week waren manschappen, voertuigen, wapens en uitrustingsstukken aange voerd. Azcarate. de vertegenwoordiger van Bernadotte te Cairo, heeft de Egyptische eerste minister No Barth in zijn lezing over „De krasji Pasja verzocht vijf waar- menselijke wanorde en Gods nemers van de V.N. vergunning heilsplan". te vetlenen, in Egypte de nale- Uitvoerig belichtte dr Barth de ving van het bestand na te gaan. Het eerste ontwerp van een 400 leden hebben plus 30 verte grondwet voor een federatie vangenwoordigers voor Berlijn De Duitse staten (Bund Deutscher Federale Raad zal worden samen- Lander) is voltooid door een com-1 gesteld uit afgevaardigden van de missie van deskundigen uit de elf West-Duitse regeringen. Het ont werp, dat 300 pagina's beslaat, zal aan de West-Duitse Consti tuerende Vergadering worden voorgelegd wanneer zij begin Sep tember te Bonnen bijeenkomt. In het ontwerp wordt nergens de naam „West-Duitsland" ge noemd. Het noemt de elf West- Duitse staten bij de namen. Er wordt in bepaald, dat vertegen woordigers uit Berlijn zitting die nen te hebben in beide kamers. Het ontwerp laat de deur open voor eventuele deelneming door Oost-Duitse staten. Het ontwerp voorziet in een twee-Kamerstelsel. Het recht streeks gekozen parlement zal regeringen der staten. Deken van Canterbury mag niet naar de V.S. De Amerikaanse consul te Lon den heeft de deken van Canter bury, dr Johnson, medegedeeld, dat hem een visum voor Amerika geweigerd werd, omdat de Ameri kaanse autoriteiten de uitnodi gende organisatie, de Vereniging voor Amerikaans-Sowjetrussische vriendschap afkeurden. In zijn commentaar hierop zegt de deken onder meer: „Het schijnt, dat er'van Jachymov ligt.In deze mijnen De premier van Groot-Brittan- nië, Clement Attlee, heeft giste ren gedurende meer dan twee uur besprekingen gevoerd met hoof den van de gewapende diensten en verschillende ministers. Naar men meent, vormde de vertraging der demobilisatie een der besproken punten. Thans worden 20.000 man per maand gedemobiliseerd, doch tij dens de laatste zitting van het parlement heeft Bevin, de minister van Buitenlandse Zaken, ver klaard, dat deze kwestie opnieuw bezien moest worden, indien de toestand te Berlijn niet verbeter de. Bij de bespreking waren aan wezig: maarschalk Montgomery, chef van de marinestaf, Sinwell, minister van oorlog en Henderson minister van luchtvaart. o Tsjechoslowaakse grens wordt streng bewaakt. Volgens de Duitse grenspolitie zijn door de Tsjechoslowaken wachttorens op de grens langs de Amerikaanse zóne van Duitsland opgesteld. Hun oprichting vormt een onderdeel der maatregelen om te voorkomen dat vluchtelin gen de grens passeren. Egn Tsjechoslowaakse vluchteling heeft verklaard, dat hij twee Tsjechische grenswachten in Duitse uniformen heeft gezien. Volgens andere vluchtelingen, zijn strenge veiligheidsmaatregelen getroffen in de grensseetor, die het dichtst bij de uraniummijnen laten. Hij is een-en-twintig uur in hechtenis geweest. Headen kreeg bij zijn verhoor o.a. de vraag voorgelegd, hoe hij over het communisme dacht en hoe hij de komende presidents verkiezingen in de V.S. zag en de kansen van Henry Wallace. Hij kreeg zijn camera terug, nadat de film eruit was gehaald. Ook Franz Erdmann, chef van de criminele politie in de Sowjet- sector van Berlijn, die Zondag in de Britse sector werd gearres teerd, is gisteren, nadat hij voor een rechtbank in de Britse sector was verschenen, vrijgelaten. Volgens het blad „Montags Echo" (Britse licentie) zouden al leen reeds in het district Witten berg meer dan vijfhonderd man schappen van het Rode Leger ge deserteerd zijn. Verder zegt het blad, dat de prijzen van tweede hands burgerkleren in Halle-Leip- zig en andere steden van de Sow- jet-zöne in de afgelopen weken niet minder dan duizend procent gestegen zijn, vanwege de vraag die er naar zou bestaan van -de zijde van Sowjet-Russische offi cieren en soldaten. Aneta's speciale correspondent in Bandoeng verneemt, dat de schets van het wetsontwerp op de bestuursvoorzieningen in Indo nesië gedurende de overgangstijd voorziet in: a. een Federale Regering; b. een Kabinetsraad; c. een Federale Raad; d. Federale Volksvertegenwoordiging. De Federale Raad zou moeten Vrij algemeen gaf men in krin- De hoofdafdeling sociale za ken voegt hieraan toe, dat voor stellen en opmerkingen ten dienste van het mantelcontract in de landbouw voor het vol gend jaar, voor 15 October a.s. in haar bezit moeten zijn, ook al zijn de contracten voor dit jaar nog niet afgesloten. Een 6-jarig Chinees jongetje uit Amerika overhandigde in New York, voor het vertrek van de Amerikaanse delegatie naar de Wereldraad van de Kerken aan mr Charles P. Taft, president van de Ver. Amerikaanse Kerken, een exemplaar van de 10.000 Johan- nes-Evangellën, die aan de Neder landse kinderen ten geschenke zullen worden gegeven. De boekjes zijn alle voorzien van de naam van een Ameri kaans kind en de Nederlandse kinderen zuilen door middel van een kaart hun dank en groeten aan hun vriendjes in de Nieuwe Wereld kunnen overbrengen. De overhandiging van deze Evangeliën werd opgedragen aan de Nederlandse Zondagsschool- Vereniging, die in ons land be schikt over een staf van 8000 leiders en leidsters en ca. 250.000 De drie Westelijke afgevaardig den hebben zich gisterenavond om een-en-twintig uur plaatselijke kinderen bereikt, tijd naar het Kremlin begeven om De overdracht zal op plechtige Stalin en Molotof te ontmoeten. wijze geschieden aan een Neder- De bespreking eindigde na vier ]ands kind Van 6 jaar in een bij- uur en 40 minuten. De lange duur j eenkomst in de Oude Kerk (Oude van de vergadering werd als een kerksplein), op Woensdagmiddag geen stappen gedaan mogen Wor den om het begrip of de vriend schap tussen Amerika en de Sow- jet-Unie te ontwikkelen". zouden Duitse krijgsgevangenen en Tsjechische gevangenen onder leiding van Sowjet-mijningenieurs werken. bestaan uit vertegenwoordigers van de staatkundige eenheden; uit elk dier eenheden een verte genwoordiger. De Volksvertegenwoordiging zal moeten bestaan uit ten minste twee en ten hoogste tien verte genwoordigers van elke betrok ken staatkundige eenheid. Deze vertegenwoordigers zijn niet ver antwoordelijk aan hun deelstaat voor hun daden in de Volksver tegenwoordiging. De Federale Regering zou be noemd worden door de Federale Raad. De Federale Regering zou bestaan uit ten minste vijf Indo nesiërs, zoveel mogelijk uit ver schillende gebieden. De Federale Regering is verantwoordelijk aan de Federale Raad en de Volksver tegenwoordiging. De Kabinetsraad zou bestaan uit de Federale Regering en het college van secretarissen van staat. De besluiten van de Fede rale Regering worden genomen in Kabinetsraad. Bevoegdheden van de gouver neur-generaal zouden worden overgedragen aan de Federale Regering. Benoemd wordt een ho ge vertegenwoordiger van de Kroon in overeenstemming met wie het benoemingsrecht wordt gehanteerd en met wie overleg gepleegd wordt in zaken als de buitenlandse betrekkingen, finan ciën e.d. Inzake vestiging van buiten landse betrekkingen in Indonesië en het voeren van het buitenlands beleid besluit de Nederlandse re gering. De Federale Regering regelt voorts in overleg met vertegen woordigers van de Kroon de or ganisatie en opleiding van de Fe derale strijdkrachten. Bevoegdhe den t.a.v. het K.N.I.L., de K.L. en de Kon. Marine blijven bij de Koning. De hoge vertegenwoordiger van de Kroon voert het opperbe vel over alle strijdkrachten in In donesië. Aldus is in grote trekken het 32'artikelen tellende voorontwerp dat voorts de mogelijkheid in houdt om naast de vertegenwoor diger van de Kroon gedelegeerden van de Kroon te benoemen. Het ontwerp maakt bepaalde voorbe houden t.a.v. de status van Nieuw-Guinea. Aneta's speciale correspondent vernam voorts in Bandoeng, dat het te verwachten is, dat in het advies van de Federale Conferen tie op bovenstaand ontwerp vele Standaard op het paleis van plaats veranderd. De Amsterdammers, die gis termorgen H. K. H. Prinses-Re gentes Juliana begroetten, toen zij op het paleis'op de Dam ar riveerde zagen tot hun verba zing, dat de standaard van II. K. H. niet uitgestoken werd uit het torentje op de koepel van het paleis zoals gebruikelijk, doch onder de wijzerplaat aan de Damzijde van ijeze koepel. Bij informatie ten paleize werd medegedeeld, dat in de toekomst de standaard van le den van ons Koninklijk Huis in dien zij op de Dam verblijf hou den steeds op deze laatste plaats gehesen zal worden. W ereldjeugdcongres. Ds Martin Niemöller zal op het Wereldjeugdcongres, dat Zater dag a.s. in de Apollohal te Am sterdam zal worden gehouden in verband met het Congres van de Wereldraad der Kerken, het wijzigingen zullen worden voorge- woord voeren namens de gehele steld. Wereldconferentie. gen van de Conferentie te ver staan, dat het ontwerp zoals het thans ter tafel ligt niet aanvaard baar kan worden genoemd. Men is bijv. in sommige krin gen van mening, dat hantering der federale strijdkrachten aan de Federale Regering dient te wor den toebedeeld, evenals het be noemingsrecht van officieren bij deze strijdkrachten. Verder zou benoeming en ontslag van de secretarissen van staat dienen te geschieden door de Federale Re gering. o Poolse padvindersbond zweert gedachte van Baden Powell af. De Poolse Padvindersbond, waarvan 400.000 jongens en meis jes lid zijn, heeft de gedachte van lord Baden Powell stichter van de padvindersbeweging, als „re- actionnair" afgezworen en zijn steun beloofd aan de wederop- bouwplannen van de Poolse rege ring. Enige maanden geleden, toen de meeste Poolse jeugdorganisaties zich aansloten bij de onder com munistische leiding staande „bond van de strijdende jeugd", hadden de padvinders geweigerd mee te doen en werd hun verweten, dat ze te veel onder „hourgeois-in- vloed" stonden. goed teken beschouwd. De Westelijke afgevaardigden hebben geen verklaring afgelegd over de inhoud van liet bespro kene. Indien er een overeenkomst te melden valt, zal dat gebeuren in de vorm van een gezamenlijk communiqué in de vier hoofd steden. Men gelooft, dat de afgevaar digden hun laatste aanbod heb ben gedaan. Als de Sowjet-Unie het hiermede in principe eens is, als basis voor een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken, zal spoedig een vergade ring worden gehouden, zo gelooft men, waarschijnlijk in Parijs. o Griekse troepen die zijn opge rukt langs de Grieks-Albanese grens ten Westen en Noord-Wes ten van het Grammos-gebergte hebben de grenslijn bezet en daarbij de weg waarlangs de guerilla-troepen ontsnapten afge sneden. Mr Taft en andere kerkelijke afgevaardigden zullen hierbij te genwoordig zijn, terwijl alle Zon dagsschoolkinderen in Amsterdam al of niet met hun leiding, uitge nodigd worden. o Fiscus contra ball-point- pen. De fiscus heeft het gebruik van z.g. kogelpuntpennen (ball-point- pennen) voor het invullen en on dertekenen van belastingformu lieren, waarvoor is voorgeschre ven, dat de invulling met iinkt of inktpotlood moet geschieden, verboden. In de practijk is name lijk gebleken, zo wordt in een cir culaire van de dienst van 's Rijks belastingen gezegd, dat het schrift van kogelpuntpennen, na verloop van enige tijd verbleekt of zelf» geheel verdwijnt. Zolang dit euvel niet is ondervangen mogen geen kogelpuntpennen worden gebruikt. Hij (20 jaar) ontmoette haar (15 jaar) op het Lunapark in Amstelveen. Hij zei, dat zijn naam was Eddy Brooklyn, maar dat ze hem op andere dagen Frank Bau- dife noemden. Zij heet Johanna Petronella Moleman en woont in Nieuwer-Amstel. Zij sprak Neder lands en hij een erg vreemd taal tje. Zij vond dat erg interessant en nog groter werd haar aanhan kelijkheid, toen hij vertelde, dat hij „plenty money" had. Zij kreeg het voor elkaar hem thuis voor te stellen. Haar ouders konden haar keuze niet erg waarderen, maar ja, hoe gaat dat? Zij wilde hem ook wel eens iets aanbieden en vroeg een deel van haar salaris op. En nu zijn ze samen al vier dagen op stap. De politie zoekt intensief. Als u hen soms ont moet? Zij is in de „new look" en haar jurk vertoont vele gekleurde strepen. Hij heeft een opvallend blauw gestreept jasje aan. En beiden dragen ze bruine schoenen. Meer zekerheid dan over hun lot bestaat er nu over dat van een Engels schroefloos jachtvlieg tuig, dat in de Sowjetzöne een noodlanding heeft gemaakt, maar (heel eerlijk) wera teruggegeven. Er is nog meer te vertellen over vliegtuigen. Binnenkort zul len n.l. twee eskaders Amerikaan se Superforten van Goeam op de Mariannen worden overgeplaatst naar China en wel naar Tsjingtao aan de N.O.-kust van Sjantoeng. En Tsjepoernik, de Russische vice-consul in New York,wordt het daar te warm blijkbaar. Hij wil binnenkort naar de S.U. te rug. Zwitserland gaat alle Roe meense activa blokkeren, omdat in Roemenië alle Zwitserse eigen dom zonder compensatie is gena tionaliseerd. Een bijzonder Slowaaks tribunaal heeft 41 per sonen i.v.m. de anti-semitische demonstraties te Bratislava straffen gegeven, variërend tus sen een maand en twee jaar dwangarbeid. 400 slagers uit Utrecht hebben geprotesteerd tegen de huidige gang van zaken in het slagersbedrijf. Joseph Buhler, adjunct-gouver neur van Polen tijdens de bezet ting, is te Krakau, waar hij jaren lang aan het hoofd van het Duit se bestuur stond, opgehangen. o Ook auto's kunnen vervoerd worden. Naar wij vernemen zal, wan neer vandaag de proefvaart gun stig verloopt, de „Prins Willem T* ingelegd worden op de lijn Iloe- dekenskerkeTerneuzen. De kleine „Prinses Irene", die momenteel de dienst onderhoudt, zal dan uit de vaart genomen worden voor revisie en daarna dienst doen als avondboot op de lijn VlissingenBreskens. Met het inleggen van de „Prins Willem I", die bij de Mij. „De Schelde" gereviseerd werd, wordt de verbinding Hoedekenskerke Terneuzen zeer belangrijk verbe terd. De laatste weken kwam het herhaaldelijk voor, dat vele men sen niet meer met de „Prinses Irene" meekonden en een volgen de boot moesten afwachten. Bo vendien zullen door het inleggen van de „Prins Willem I" op deze lijn (en dat zal waarschijnlijk vol gende week zijn) op bescheiden schaal voertuigen vervoerd kun-, nen worden, zoals luxe auto's en bestelwagens. Dat deze verbetering niet eer der tot stand kon worden ge bracht, lag aan het feit, dat de prov. Stoombootdiensten geen an der schip dan de „Prinses Irene" voor deze lijn hadden. tot DE BILT ZEGT: Plaatselijk enige regen. Weersverwachting geldig vanavond. In het Zuiden van het land: aanvankelijk zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind. Later tijde lijk veranderlijke wind. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1