Smokkel en Communistische infiltratie. BLNTLEY's GEWETEN Radio uitzending uit Nieuwe Kerk. Cocaïne-handelaars stonden terecht. Druk verkeer tussen Sumatra's Oostkust en Malakka. Diefstallen bij de K.L.M. door eigen personeel Instelling van „provincie-fonds". Veertig jaar Christelijke Bouwarheidershond. Wereldschandaal. troleerde 80.000 personen. Jovanovic doodgeschoten. Haagse onderwereld had er belangstelling voor. Tussen Sumatra'» Oostkust en de kust van Malakka, met Slnga- I porv als middelpunt, heeft zich sinds de onvoorwaardelijke over gave van Japan, een levendig verkeer ontwikkeld, waarbij Malakka hi hoofdzaak wapens en legeruitrusting leverde aan de overwal, terwijl Sumatra met ongelooflijke overwaarde, kostbare fabrieks- Installatles en ondernemings-producten daarvoor In de plaats stelde. derdelen van de ene liet hij de andere opknappen en thans zijn een aantal van deze vrij snelle scheepjes, die toch altijd nog 60 ton kunnen laden, te koop of te huur. De Marine grijpt in. Vooral in de roerige tijd toen 4e Britten voogdij over deze ge- 'westen op zich hadden genomen, hijn er fortuinen gemaakt door de bedrijvers van deze onwettige handel. Totdat de Koninklijke Marine de gelegenheid kreeg om haar krachten te ontplooien en direct werd het zwaartepunt van haar activiteit gelegd op het te gengaan van dit onwettig gedoe, dat. behalve voor de enkeling, de smokkelaar, zulke grote nadelen voor de gemeenschap heeft te weeg gebracht. Immers, de .tools" om de „job" te doen, ver huisden naar Malakka. En waar krijgen we thans weer de nieuwe fabi ieks-installaties vandaan? Een gedwongen impotentie in de verwerking van rubber en an dere producten doet zich thans dan ook in ernstige mate gevoe len, aldus „Wapenbroeders". GEEN BLOKKADE. Steeds meer vat kreeg de Ko ninklijke Marine op de smokkel handel, terwijl zij opereerde langs Sumatra's Oostkust en in de Riouw- en Lingga Archipel. Voor al de R.P. bootjes van de Kleine Vaartuigen Dienst, welke dienst onlangs zijn eenjarig bestaan vierde, waren de smokkelaars dikwijls te vlug af, waarbij deze kleine scheepjes met bemanning van niet minder dan negen kop pen, werden bijgestaan door hun „moederschepen", zoals daar de torpedojagers en korvetten wor den genoemd. Het resultaat van een en ander tekent zich wel heel duidelijk af In de berichten van het Malakse schiereiland, waar gesproken wordt van hermetische afsluiting van een lange kust door de Ko ninklijke Nederlandse Marine Zelfs gaan er in Lake Success stemmen op, die spreken van een blokkade. Tegen deze uitdrukking neemt onze vertegenwoordiger, Mr van Kleffens, echter telkens heftig stelling. En terecht, want er is geen sprake van een blok kade. De havenplaats Djambi, die op republikeins gebied ligt, is voor alle scheepvaart opengesteld. Dat bepaalde artikelen, zoals wapens, militaire kleding en b.v. prikkel draad en jeeps, niet mogen wor den ingevoerd, is te begrijpen. En daarom worden de schepen en scheepjes, die zich Djambi-waarts begeven, onderzocht. Zeer tot ongenoegen van de republiek envan de com munisten in het bijzonder. COMMUNISTISCHE INFILTRATIE. Steeds duidelijker tekent zich de infiltratie van het communis» me in Zuid-Azië. En het blijkt thans overduidelijk, dat Malakka een van de steunpunten is, van waaruit óók Sumatra wordt „be werkt". Cellenvorming, ook onder Chi nezen, is reeds geconstateerd en wat belangrijker is, wapens kwa men bij deze ontdekking op de proppen. Behalve de economische bescherming, die de Koninklijke Marine geeft door haar intensieve patrouille-vaarten, waardoor ver boden uitvoer van machinerieën en ondernemingsproducten voor een groot deel wordt voorkomen, gaat zij aan de andere kant de infiltratie tegen van het rode ge vaar, alsmede van de daarmede in verband staande wapensmokkel. Hoe belangrijk deze taak is, zal waarschijnlijk eerst later tot volle uitdrukking komen. Dat het werk, wat de Marine op dit ge bied verricht hoogst belangrijk is, wordt in ieder geval thans aller- wege erkend. SMOKKELAARS ZIJN NIET VAN GISTEREN. Smokkelaars zijn niet van gis teren en op alle mogelijke manie ren pogen ze dan ook aan de controle van de Koninklijke Ma rine te ontsnappen. Een zekere mijnheer Wong te Singapore kocht onlangs als schroot een twaalftal oude „motor-launches" van de Britse regering. Met on- Een belangrijke taak van de Koninklijke Marine. Ze vonden in den beginne gre tig aftrek. Men sprak al van een nieuwe phase. Doch nadat al spoedig Hr. Ms. mijnenveger „Jan van Gelder" er een te pak ken had en onlangs Hr. Ms. kor vet „Tidore" de tweede „pikte", schijnt de animo wat gedaald te zijn. En zo komt het, dat de pa trouillerende vaartuigen van de Koninklijke Marine thans nog een kleine motor-tongkang of een smokkelende zeilprauw opbren gen. Veel kans krijgen de smokke laars niet meer en daar zijn ze zich wel van bewust. Feuilleton. door PAUL TRENT. 48) „Morgenochtend zult u uw ant woord hebben", zei hij einde lijk. „Een van de condities is, dat jullie elkaar niet meer ont meet", zei Bennett. „Daar zal ik nooit in toestem men!" riep Ethel op- hartstoch telijke toon uit. „Het is terwille van jullie zelf dat ik die voorwaarde stel." „U krijgt het antwoord mor genochtend", zei Clive kortaf, en de Amerikaan begaf zich naar de deur. Zodra zij alleen waren, keken zij elkaar een ogenblik vol wan hoop aan; toen slaakte Ethel een kreet van droefheid en wierp zich in zijn armen. „O, Clive, we kunnen niet toestemmen! Ik kan niet buiten je!" riep zij uit. Hij trachtte haar te troosten, maar het duurde enige tijd, voor haar snikken wat bedaarde. Toen trok hij haar mee naar de rustbank en ging naast haar zitten. „Lieveling, we hebben geen keus en Bennett weet dat. We moeten ons opofferen." „Clive, je kunt me niet lief hebben." „Ik heb je liever dan mezelf; nw.ar antwoord me nu eens eer lijk als we weigeren en je HET SPIEDEND OOG. Dat bemerkten we dezer dagen toen, behalve de controle op het water, er ook een spiedend oog in de lucht was, namelijk een Ca- talina vliegboot van de Marine Luchtvaart Dienst. Eens te meer bleek toen de ontzaglijke waarde van de samenwerking tussen het varende en het vliegende gedeelte van de Koninklijke Marine. Hr. Ms. torpedojager „Tjerk Hiddes" onder commando van de Luit. ter Zee der eerste klasse, W. A. Montanus, was het schip, van waaruit de andere schepen werden gedirigeerd. Tot dit doel was een seinplan opgesteld tussen de vliegboot en de torpedojager. Werd dus een prauw gesigna leerd, dan ging dit bericht door naar de „Tjerk", van welke oor logsbodem aan de dichtsbijzijnde mijnenveger, R.P.-boot of vaar tuig van de Gouvernements Ma rine opdracht werd gegeven om naar de aangegeven plaats op te stomen. Er was geen ontkomen aan, voor welk smokkelschip dan ook. En elke dag werd het aantal ge signaleerde schepen kleiner. In Singapore had men er waarschijn lijk de lucht van gekregen. Er werd peper, opium en een grote hoeveelheid sigaretten aan gehaald. En de verboden lading, die thans nog wordt aan getroffen, is alleszins de moeite waard. De grote waarde van de pa trouille-vaarten schuilt echter in het preventieve karakter. Want als het hek van de dam zou zijn Adviesraad van Zuid- Sumafra vóór Negara- status. De Adviesraad van Zuld-Suma- tra heeft zich met 23 tegen 2 stemmen uitgesproken voor de status van Negara. De voorzitter van de Adviesraad Abdoe! Malik, die onlangs in Ne derland vertoefde als lid van "de delegatie van Bandoeng, ver klaarde in een redevoering, dat hij tegenstander is van bemid deling in het Nederlands-republi keinse geschil door de Commissie van Goede Diensten, aangezien de leden hiervan vreemdelingen zijn. Op een persconferentie ver klaarde Malik nog, dat de delega tie der deelstaten hoopvol doch een weinig bevreesd naar Neder land was gereisd, doch met meer hoop en minder vrees was terug gekeerd. Trein met evacué's uit Republiek gearriveerd. Donderdagavond arriveerde op dat het station Manggaral te Batavia dc i wederom een trein met evacué's „Wanneer mocht blijken, ook hoger personeel van K.L.M. zich schuldig maakt aan df Reubllek. Ditmaal kwamen diefstal, dan zullen zij ook hier i*1®^ J5 Personen mede, hoewel ter verantwoording worden ge- het ln de bedoeling lag, dat met roepen", aldus verklaarde de po litierechter te Haarlem, Mr W. Smits, enkeli? dagen geleden, toen hij de controleurs van de voor raadkamer der K.L.M. wegens diefstal tot een week gevangenis straf veroordeelde. Deze voorspelling werd Maan dag bewaarheid, want dezelfde politierechteh veroordeelde de chef en de sous-chef van de zoge- naamde pantry" tot twee weken De Finse geheime politie con- 1 gevangenisstraf met onrmddel- - - deze trein ook 200 verweesde kin deren zouden meekomen. Het transport van deze kinderen is reeds herhaalde malen uitgesteld en ook ditmaal waren er moeilijk heden gerezen, zodat zij op het moment van het vertrek van de trein nog niet te Gombong waren aangekomen. De trein vertrok dus zonder hen naar Batavia. Tjjdens de inhuldiging van Koningin Juliana op 6 Sep tember in de Nieuwe Kerk te Amsterdam zal de teehniek film en radio een hoogte punt bereiken, om deze histo rische gebeurtenis over de ge hele wereld te verspreiden. Electrische geleidingen zijn aangelegd, schakelaars ge plaatst en grote schijnwerpers opgesteld voor film-operateurs. De radio krijgt de beschikking over niet minder dan tien ca bines voor haar reporters. De BBC had er tijdens de Olym pische spelen 32, maar tien radio-reporters is voor ons land het grootste aantal, dat ooit bij een gebeurtenis is be reikt. Bovendien krijgen ook buiten de kerk radio-reporters hun plaats. De cabines met bijbehorende installaties vormen de grootste opdracht op radiotechnisch ge Bij de Tweede Kamer is inge diend een tweede nota van wijzi gingen op het wetsontwerp tot herziening der .provinciale finan ciën. In de toelichting wordt gezegd, dat het bij nadere overweging alsnog wenselijk voorkomt, voor de provinciën, evenals reeds in 1929 -voor de gemeenten is ge schied, een fonds in het leven te roepen, het „Provinciefonds". Het komt n.l. raadzaam voor, het bedrag dat tengevolge van de evenredigheidsbepaling niet tot uitkering komt, niet aan het rijk ten goede te doen komen, doch dit bedrag te blijven bestemmen ten behoeve van de provinciën. Hierdoor worden niet alleen de financiële belangen van de pro vinciën gediend, doch wordt te vens ook de schijn vermeden, dat het rijk financieel geïnteresseerd zou zijn bij het belastingpeil van Je provinciën. Voorts wordt door de instelling van een provinciefonds admini stratief een juister beeld verkre gen van het totaal der overheids uitgaven. Tweede Kamerfractie K. V. P. Het fractie-bestuur van de K. V.P. in de Tweede Kamer is op nieuw geformeerd en als volgt samengesteld Voorzitter: prof. mr C. P. M. Romme; vice-voorzltter: A; H. L. J. Fievez; eerste secretaris: Th. D. J. M. Koersen; 2e secretaris: dr ir W. J. Droessen; penning meester: W. J. Andrlessen. iijke gevangenneming. De eerste verdachte, de 54- jarige C. Luycks uit Amsterdam, chef van de voorraadkamer op Door een commissie van drie onafhankelijke juridische deskun- Sehiphol is reeds 11 jaar in dietS i een ™PP?rt "PSesteMEre van de K.L.M. en bekende hoe-I lre"enf '"breuken op de wet, veelheden sinaasappelen, manda- ^velkJf. door d% geheime politie van rijpen, blikjes vis, zeep, kauw-!de finse oud-minister van B. - gummi, en sterke drank uit de "enlandse Zaken, Leino (commu- - nist) gepleegd zouden zijn. Vol- resterende provisie van terugke-, .- - - t h d d „eheirae rende vlipffiui«"pn te hebben ee- iaPP°11- naa ue 0eneiiiie stolen ge politie 80.000 personen (een vijf- Hij'beriep zich er op. dat dat de.el Yan de Fl"f *°vol- bij de K.l'm. algemeen gebruik I k'"?> °nder haar toflcht' Z'\ h.e' De merkte^CStSSS TT&&1 na op het een schande te vinden dat het K.L.M.-personeel aan een dergelijke verleiding bloot staat. De eis luidde vier weken, maar de politierechter deed er 2 weken af en merkte op, dat hij hoopte, dat de K.L.M. lering zal trekken uit deze beschamende feiten. De tweede verdachte, de 45- jarige D. J. Kamphuis uit Am sterdam, die zich als sous-chef van de „pantry" vergreep aan chocolade, sinaasappelen en pin da's, ontkende aanvankelijk hard nekkig maar gaf tenslotte de ten laste gelegde feiten toe. Ook hij beriep zich op het feit, dat het onder het K.L.M.-perso- neel gewoonte is geworden om dingen mee te nemen, die aan het bedrijf toebehoren. Volgens het Joegoslavische com munistische blad „Borba" is de voormalige chef van de Joego slavische generale staf, generaal Jovanovic, doodgeschoten bij een poging om naar Roemenië te vluchten. Zes dagen geleden zou Jovanovic in gezelschap van drie andere personen, onder voor wendsel op wilde zwijnen te jagen Volgens de Finse bladen zou de geheime politie o.m. de telefoon gesprekken van de president der republiek en van de ministers hebben afgeluisterd. Soeripno laat zich nergens over uit. In een onderhoud met Antara heeft de republikeinse vertegen woordiger voor Oost-Europa, Soe ripno, verklaard over de kwestie der uitwisseling van consulaire vertegenwoordigers met Rusland geen verklaringen tegenover de pers te kunnen afleggen, alvorens hij verslag heeft uitgebracht aan zijn regering. Soerlpno's secretaris, Soeparto, zei, dat Rusland slechts op een beslissing van de republikeinse regering wacht inzake de uitwis seling van consuls. Indische terroristen ter dood veroordeeld. In een te Tjiandjoer gehouden zitting van het Landgerecht Bui tenzorg werd de zaak behandeld van de leden van „Bamboe Roen- tjing", welke bende zich ten doel o Op de foto is men juist bezig bied. Zij zijn bestemd voor de de a.a'1 te brengen, die voor de speciale belichting voor de filmoperateurs en fotografen moeten dienen. binnenlandse omroep, de P.C.J. naar Indië en de Antil len, verder een uitzending in het Maleis, in het Frans, de Belgische omroep (in twee talen), de Zwitserse (in twee talen), en ten slotte reportages naar Engeland en Amerika. Ten slotte zijn er nog installaties gemaakt, om alles op gramofoonplaten vast te leggen. In de Nieuwe Kerk is men thans bezig de laatste hand te leggen aan de voorbereidingen. De panelen van het beroemde orgel zijn na zorgvuldige restauratie weer op hun plaatsen aangebracht, de prachtige preekstoel is geheel schoongemaakt en gerestaureerd. Belgische hulp voor Palestina. Het Belgische Roode Kruis zal deelnemen, aan de internationale hulpverlening aan oorlogsslacht offers ln Palestina. Over enkele dagen zullen medicamenten en textielgooderen voor ziekenhuizen worden verzonden. Giften, ingezameld na een op roep van de bisschop van Luik, hebben het mogelijk gemaakt, dat een Belgisch vliegtuig met 500 kg. geneesmiddelen en andere pro ducten bestemd voor de bevolking van Nazareth, naar het Heilige Land vertrokken ls. mannen en de Nicamaiinen zelf" af te maken. De bende opereerde gedurende 1947 en begin 1948 in het Tjiandjoerse. Overeenkomstig de eis werden de bataljonscom mandant, Soetjipta, de tweede luitenant Satlbi en de sectiecom mandant Oemang ter dood ver oordeeld. getracht hebben de grens over te stelde „handlangers van de Nica- komen. Een grenspatrouille merkte het gezelschap op en be val halt te houden. Eén der leden van het gezelschap vuurde toen op de grenswachten, die het vuur beantwoordden, aldus „Borba", waardoor twee der jagers werden neergeschoten. Eén van hen werd door middel van de op hem gevonden papieren geïdentificeerd als Jovanovic, de ander als Svedolik Arabjak, een bedrijfsleider. Een kolonel, Vlado Dapevic, is er waarschijnlijk in geslaagd te ontsnappen. De vier de man, generaal-majoor Braneko Petricevic, werd aangehouden. Jovanivic fungeerde tijdens de partisanenstrijd als staf-chef van maarschalk Tito. In Juni 1945 on derhandelde hij met Groot-Brit- tannië en de V.S. over de Mor- gan-lijn in Triëst. Onbekend vliegtuig beschiet Griekse troepen. Een communique van de Griek se generale staf meldt, dat een buitenlands vliegtuig met rode sterren op de vleugels, Griekse troepen heeft beschoten te Kar- taldag ten Noordwesten van Ko- mojinl. Persberichten noemden het vliegtuig Bulgaars. Tweede Congresdag te Arnhem. (Van onze correspondent). Van alle zijden is de jubilerende Ned. Christelijke Bouwarbeiders- bond gefêteerd en in de bloeme tjes gezet. Het reeds van buiten zo feestelijk versierde concertge bouw Musis Sacrum te Arnhem, waar de N.C.B. drie dagen con-1 gresseert ter gelegenheid van zyn 40-jarig bestaan, werkte als een magneet op allen die begrip heb ben voor hetgeen deze Christelijke 1 arbeidersorganisatie in de afgelo pen veertig jaren heeft gedaan en tot stand heeft gebracht Toen na een korte werkver gadering voorzitter Moll tegen elf uur Dinsdag de eigenlijke feestvergadering opende, had den meer dan honderd verte genwoordigers van regeringsin- slanties, zusterorganisaties en werkgeversbonden zich aan de ongeveer 700 afgevaardigden toegevoegd. Namens de minister van So ciale Zaken sprak de secretaris- vader zou komen te sterven, zou je geweten je dan niet beschul digen?" Zij bleef echter zwijgen. „Je hebt je vader toch wel lief?" ging hij zachtjes voort, en de tranen kwamen haar weer in de ogen. „Je hebt gelijk; maar ik weet niet, hoe ik het dragen moet." „We zouden kunnen beloven, dat we niet zullen trouwen, zo lang je vader leeft." „Dat accepteert hij niet. Ik zal hem de belofte geven, op voorwaarde, dat we elkander mogen ontmoeten", zei ze op eens op gedecideerde toon. „Als hij weigert?" „Nu, dan moet hij zijn gang maar gaan. Ik kan niet leven, als ik je nu en dan niet even zien mag." „Ik zal het tegen Bennett zeggen", antwoordde Clive met een zucht. Toen liet zij hem eindelijk gaan, en ging zijzelf naar haar vader toe. Meneer Carson was wakker en wenste, dat zij bij hem moest komen. „Is Bennett er geweest?" „Ja vader, en hij heeft gezegd, dat hij voor u zorgen zal." „En heeft hij geen voorwaar de gesteld?" „Ja, ik moest hem beloven, dat hij morgenochtend ons ant woord zou krijgen." „Je moet het hem beloven. Als ik daar geen zorg meer over had zou ik wel weer beter kun nen worden." „Maakt u zich er dan maar geen zorg meer over", fluister de zjj. generaal mr dr A. A. van Rhijn dc vergadering toe. Mr van Rhijn betoogde, dat de redering alle waardering heeft voor het werk van de N.C.B. De vele ju bilea die dit jaar worden ge vierd doen onwillekeurig de ge dachten teruggaan naar de pe riode van 40, 50 jaar geleden. Nu is het wel zo, dat er thans niet alleen reden is om een juichtoon aan te heffen, doch als men het verschil in toestand opmerkt van toen en thans, dan is er toch alle reden om dankbaar te zijn. Spr. riep de arbeidsverhou dingen en de lonen van voor heen in herinnering terug en constateerde met waardering, dat door het werk van de vak beweging daarin grote verbete ringen zijn aangebracht. Het deel van het nationale inkomen dat thans de grote massa toe valt, is belangrijk toegenomen. Ir de loop van deze 40 jaar is dit van 36 pet. tot 50 pet: ge- „Gelukkig!" zei hij met een diepe zucht. Zijn spieren ont spanden zich, hij aeed zijn ogen cucht en lag weldra in een rus tige slaap. Toen sloop Ethel weg en ging naar haar slaapkamer. Met een kreet van wanhoop wierp zij zich op haar bed en snikte het uit. HOOFDSTUK XXII. Terwijl Clive naar de Temple terugging, trachtte hij te ver geefs een middel te vinden, waardoor hij Bennett schaak mat zou kunnen zetten, maar zijn enige kans was, dat me neer Carson spoedig beter zou v. orden. Glyn was bezig met een uit treksel over de hoofdpunten van een rechtzaak en hij wenkte Clive, om hem niet te storen. Eindelijk legde hij echter zijn papieren weg en keek Clive glimlachend aan. „Wat is er aan de hand?" vroeg hij daarop, want hij kon zien, dat er iets niet in orde was. Clive vertelde hem de gebeur tenissen van die dag, en Glyn luisterde met grote bezorgdheid toe. „De schurk!^' riep hij uit toen Clive zijn verhaal uit had. „Hadden wij anders kunnen handelen?" „Neen. Het is een afschuwe lijk ding voor je, maar je moet het hem beloven. De belofte is echter niet bindend voor altijd. Carson kan beter worden of sterven." Clive's gelaat verhelderde stegen, d.i. een toeneming van 14 pet. Ook in de arbeidstijden is veel verbetering gekomen en kende men in de jaren van de oprichting van de N.C.B. nog de arbeiders, vrouwen- en kin derexploitatie, daarvoor in de plaats is nu het systeem van de sociale verzekeringen gekomen met voor de bouwnijverheid het zo belangrijke Risicofonds. Dit alles'is mede het werk van de Christ, vakorganisatie. Vroe ger was men op armenzorg aan gewezen of men moest honger lijden. Het vorig jaar bestede bedrag van honderd millioen aan ziekteverzekering zegt wel iets. Niet alleen in het verleden, ock in het heden doet de N.C.B. groot en belangrijk werk en het belangrijkste van al is, dat de N.C.B. een positief Christelijke organisatie is, waarvoor het Christelijk geloof en de Bijbel richtlijnen zijn voor de sociale arbeid. In deze geest moeten we gezamenlijk blijven voortbou wen, overheid, werkgevers en arbeiders eendrachtelijk mèt elkander aan een nieuwe en be tere, een van het christendom doortrokken maatschappij. echter niet. „Het is Bennetts bedoeling, om ons voor altijd te binden. „Best mogelijk maar zodra Carson overleden is, ben je ge rechtvaardigd, als je die ellen dige Amerikaan aankondigt, dat hij er van door kan gaan." „We kunnen onze belofte niet breken." „Er is met jou niets te begin nen", zei Glyn. „Ik geef het op. V/el te rusten." Bentley was echter nog te op gewonden, om naar bed te gaan. Hij nam zijn Bijbel van het boe- kenrek en trachtte in het Woord van God de troost en bemoedi ging te vinden, waar hij zozeer behoefte aan had. Hij werd niet teleurgesteld. God stelt ons nooit teleur, 'als v.'ij ons tot Hem wenden en het alleen van Hem verwachten. Eer hij zijn slaapkamer opzocht, had Clive zijn en Ethels toe komst in de handen van zijn He melse Vader gegeven en kon hij zijn hoofd rustig neerleggen. De volgende morgen werd hij om acht uur geklopt en na zich haastig aangekleed te hebben, gmg hij naar het Savoye Hotel. Hij werd direct in Bennetts zitkamer gelaten, en de Ameri kaan ontving hem met een vriendelijke glimlach en wees hem een stoel aan. „Wil je roken?" vroeg hij be leefd. „Neen dank u. Juffrouw Car son heeft mij gevraagd -u de verlangde belofte te geven." ,En kalm. 3 ij 7 vroeg Bennett In deze geest spraken ook de wethouder der gemeente Arn hem, de heer Tak, de voorzit ter van de Chr. Bouwarbeiders Internationale, de heer Rik Vaes; de heer Klein Schiphorst namens de Bedrijfsraad in het Bouwbedrijf en de R.K. Bond van Bouwpatroons; Mr Laman Trip namens de Raad van Be stuur in het Bouwbedrijf; de heer Schipper, namens het C.N.V.; de heer Blok namens de Chr. Aannemers en Bouwvak patroons; de heer de Brouwer namens de R.K. Bouwvakarbei dersbond en namens de Bedrijfs- unie; en de heer Stam namens de Algem. Ned. Bouwarbeiders- bond. Allen gaven in sympathieke bewoordingen uiting aan de on- sehoold hoe meer bereikt kan worden op geestelijk en sociaal terrein. Hierna huldigde de voorzitter de heer H. L. van Bruggen, de chef van het bondspersoneel, die 35 jaar in dienst van de N.C.B. is. Hem werd een gouden horloge met ketting overhan digd, waarna zijn echtgenote een bloemenmand kreeg aan geboden. Des middags had een drukbe zochte receptie plaats, terwijl de leden-afgevaardigden intussen een uitstapje per touringcar maakten naar het landgoed de Hoge Veluwe. Na een gemeenschappelijke maaltijd werd deze tweede dag van het N.C.B. jubileumcongres der hen heersende geest goede verstandhouding en sa menwerking. Er werden soms treffende tegenstellingen tussen voorheen en thans naar voren gebracht. Zo zeide de heer Blok onder algemene 'bijval, dat 40 jaren geleden de bouwvakpa troons zeker niet enthousiast waren omdat een stevig gefun deerde bouwvakorganisatie werd gegrondvest. Maar de toestan den zijn intussen zo gewijzigd, dat wederzijds begrip en waar dering is gegroeid, zodat de pa troons zich nu van harte met de arbeiders verheugen met dit jubileum. van niet een zeer kunstzinnige feest- I-Iad WAARDEVOL CADEAU. de heer Keegstra, de voorzitter van de jubileumcom missie de vorige dag het genoe gen gehad de voorzitter bij ge legenheid van dit jubileum een record aantal leden te mogen aanbieden, thans verscheen deze veteraan op het podium om het bestuur, in casu de bond namens die meer dan zestien duizend leden een nieuwe vaktechnische uitleenbibliotheek aan te bieden. Die bibliotheek bestaat uit 1300 delen betreffende alle vaktech nische onderwerpen, sociologie, geschiedenis en kunstgeschie denis. Spontaan nebben de le den aan dit geschenk, dat de ontwikkeling van alle bondsle den ten goede komt. bijgedra gen. Voorts bood de heer Keeg stra een projectielantaarn met scherm aan, welk instrument ook dienstbaar is aan de scho ling van de leden. Terwijl de heer Keegstra sprak, .weken de gordijnen van de twee zijtonelen vaneen en prijkte daar de indrukwekkende boekenrij in zes stalen kasten. De voorzitter aanvaardde dit verrassende geschenk met graagte namens de bond. Hij zag er een bewijs in, dat de le den doordrongen zijn van de noodzaak zich verder te bekwa men. Dit is moedgevend voor de toekomst, want hoe meer een avond onder leiding van de beer F. C. van Dorp uit Rotter dam besloten. Vermelden we tenslotte, dat tijdens de werkvergadering die aan het feestelijk gedeelte voor- I et grote verontwaardiging en nog groter afschuw hebben wij kennis genomen van het communiqué van de Neder lands-Indische regering over de opiumsmokkel onder auspiciën van de regering der Republiek Indonesië. Dit is zonder meer een we reldschandaal van de eerste orde. Op de bijzonderheden be hoeven wij niet meer in te gaan. Wij meldden die reeds uitvoe rig. Slechts willen wij enkele din gen aanstippen. 22.000 kg. opium hadden de Japanners achtergehouden. Met een vooropgezet doel werden die achtergehouden. Djokja's minister van financiën re gelde de verkoop. De opbrengst was o.m. bestemd voor het be talen van republikeinse verte genwoordigers in het buitenland. De opium werd gedeeltelijk ver voerd met het vliegtuig der re publikeinse delegatie. Het is ons niet bekend, dat een dergelijk schandaal eerder voorgekomen. Het is godde loos en getuigt van een mentali teit, die met de woorden mis dadig en gewetenloos nog veel te zwak is gekenschetst. Voor degenen, die de Repu bliek nog altijd, tegen beter we len in, de hand boven het hoofd hielden, moet het nu duidelijk zijn, dat hier een bende ban- d.eten aan het werk is, die slechts wil leven van de onder gang van duizenden in en bui ten Indië. Doch dit is het ergste niet. Veel erger is, dat de hoofd schuldigen aan dit complot Ne derlandse ministers zijn, die deze schurken gelegenheid heb ben gegeven hun onmenselijk werk te beginnen en voort te zetten. Dat klinkt hard, maar het is de waarheid. Het is niet nodig, de vele fa cetten van het Indische drama nog eens alle te belichten. De kardinale, principiële fout werd direct na de capitulatie der Japanners gemaakt. Willens en wetens. Wie wind zaait, zal storm oogsten. Het is erger dan een storm, het is aangezwollen tot een typhoon, die duizenden inlanders en Nederlanders het leven heeft gekost en nóg kost. Men wordt er moede van, dit steeds weer te herhalen. Maar het mag niet worden nagelalen. Zolang er nog vrijheid bestaat, op deze dingen te 'wijzen, zul len wij dat doen. Het is opvallend, dat deze opiumaffaire bekend wordt juist op het tijdstip, dat de regering alles op alles zet het Indische vraagstuk tot een geforceerde oplossing te brengen.- Tegen deze achtergrond doet het be richt grotesk is. De regering blijft blind. Nóg verbreekt men het contact met de Republiek niet. Minister Drees verklaarde dat eergiste renavond nog in dc Tweede Ka mer. Als de besprekingen niet zcuden worden hervat, zou Ne derland politiek en moreel de goodwill verliezen. Er zijn echter hogere waar den dan die van politieke en morele goodwill. Maar om dat scherp te zien, moet men uit gaan van de goede beginselen. Bezit men die niet, dan zal men slechts de mensen naar de ogen zien. En zó ver is het in Neder land, het land der "vrijheid, dat tegen een overmachtige vijand tachtig jaren vocht, dat eens West-Europa van Roomse ty- rannie redde, thans gekomen. De Revolutie wordt gesteund, cmdat men zélf op de grondslag van die Revolutie staat. T. afging de aftredende bestuurs leden werden herkozen, de di verse jaarstukken werden goed gekeurd en vastgesteld en en kele afdelingsvoorstellen wer den besproken. Vooral de z.g. snipperdagen vormden een on derwerp van langdurige bespre kingen, die o.a. handelden over verschillende vormen van ont- ouikingen door sommige werk gevers en medewerking van en kele arbeiderscollega's die hier door dit verkregen recht door herhaling van de knoeierijen in gevaar zouden kunnen bren gen. „Zware jongens" uit Amster dam en Hilversum hadden de hand weten te leggen op een par tijtje coeaïne, een stoplies met 250 gr. inhoud en een kleiner flesje van 50 gr. De Haagse on derwereld bleek belangstelling te hebben voor deze hoeveelheid en zo kwam er 8 November j.l. iemand naar Den Haag om coeaïne voor f 10 per gram te ver kopen. De man kwam echter zonder centen en zonder cocaïne térug in Amsterdam. Wel had hij een ver klaring bij de hand, maar die klonk zo wonderlijk, dat de Am sterdamse opdrachtgevers hem achter slot en grendel zetten en aan „third degree" verhoor onder wierpen. Toen hij echter bij zijn verklaring bleef, dwongen zij hem tenslotte naar de politie te gaan en daar te vertellen, hoe hij de cocaïne was kwijtgeraakt. Op deze aangifte werden de Hage naars E. van R. en S. M. gear resteerd. Maandagmiddag ston den zij onder grote publiek" be langstelling voor de arro: se men tsrecht bank te Den Haag te recht, verdacht van oplichting en verduistering. Getuige J. K. uit Amsterdam, was de man, die met de cocaïne naar Den Haag was gegaan. Vol gens zijn verklaring stonden R. en Mdie de cocaïne zouden ko pen, óp het station op hem te wachten. Samen waren zij op pad gegaan, doch onderweg was hen een rechercheur van politie ach terop gekomen. Uit angst had hij die er mee was verdwenen. Toen zij elkaar later weer gevonden hadden werd hem verteld, dat de politie de cocaïne toch nog ach terhaald ha«l. De beide verdachten noemden de verklaring van K. gelogen. Hun lezing luidde totaal anders. Zij hadden op de avond van de 8ste November K. in een wan hopige stemming aangetroffen. Hij vertelde hun, dat oplichters hem 250 gr. cocaïne hadden af handig gemaakt en dat hij niet naar Amsterdam durfde terugke ren. De Officier van Justitie meen de, dat van R. niet schuldig was aan oplichting doch achtte de verduistering bewezen en vroeg daarom een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek. Mr Huygens, de verdediger, noemde de verklaring van de co- caïne-handelaar K. onbetrouw baar en vroeg om zijn cliënt da delijk in vrijheid te stellen. Dit verzoek werd geweigerd en de uitspraak bepaald op Maandag 30 Augustus. Verdachte M. werd niet schul dig bevonden. (Wordt vervolgd.) arbeider ook theoretisch is ge- toen de fles aan van R. gegeven. Uitbreiding vloot Holland-Amerika-lijn. De Holland-Amerlka Dijn heeft ter verdere uitbreiding van haar vloot twee vrachtschepen van het Vlctorla-type aangekocht. Deze schepen zullen onder de namen „Arendsdijk" en „Akkrumdijk" ln de verschillende lijndiensten ln de vaart worden gebracht.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2