Britten bouwen nieuw straalvliegtuig. NIEUWS „Grondwetsherziening zal Indië terugstoten naar chaos militaire besprekingen en onderdrukking" Ontwerp is staatsafbrekend. Zal Frankrijk op de landbouwnijver heid omschakelen SiosJig weer klokkcklanken over Gees? Frans kabinet steunt Europees Parlement. Sokol-leidster ontvlucht Tsjecho- Slowakije. Constellation en D.C. 6 spoedig tweederangs Vandaag eindstemming. Vlootrevue op het Sneekermeer. Nieuwe beiaardier Men wil voor November Gonferentie in Brussel. Zestig procent kans op overeenstemming. aangewezen. V. 8. gaan particuliere luchtvaartmaatschap pijen steunen. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND prof. gerbrandy in tweede kamer: Republiek onderbreekt Geen vlootrevue te Scheveningen. bonnenlijst. Reynaud wil landbouw productie verhogen. SNIPPER in vijf uur over de oceaan. Geen vrees voor Ameri kaanse concurrentie. Uitgave Stichting „Zeeuwseh Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1028 DONDERDAG 19 AUG. 1948 4*-5 P' kWartaaI Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JAOQ DE SMIT Ad\ertentieprijs 14 cent per m.m. Met vaste medewerking van: Mr YV. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES Vlissingen- Rubriek Kabouters 5 cent per woord Dr K. HUÏZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Melis kerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds K. SLOFSTRA, Vlissingen! Op- en ondergang van Zon en Maan. VrijdagZon op 5.31 u., onder 19.54 u. Maan op 20.39 u., onder 5.50 u. Hoogwater \rrijdag 20 Aug.: Vlissingen: 2.29 u. 2.03 m„ 14.37 u. 1.98 m. Wemeldinge: 4.21 u. 1.77 m„ 16.38 u. 1.63 m. I Spr. miste in 1 heer Gerbrandy De herziening is onaanvaard- baar en moet verworpen worden. Wanneer ze tóch wordt aan- dan ligt de verant- de rede van de iedere construc tieve gedachte. Opmerkende, dat er een staatkundige ontwikkeling! van drie jaren is geweest, wees; spr. erop, dat verschillende over-! eenkomsten gesloten zijn en staat kundige organisaties in Indonesië tot stand zijn gekomen, waarover men niet kan heenlopen. Men kan z.i. niet blijven voortwerken met ontwerpen inzake de grondwets herziening. Het eerst werd aan de orde ge steld het ontwerp tot verandering in de grondwet, teneinde een nieuwe rechtsorde voor de in art. 1 der grondwet genoemde grond gebieden te kunnen voorbereiden en vestigen. Prof. GERBRANDY aan het woord. Prof. Gerbrandy (A.R.) noem de, als eerste spreker, het ont werp zwak van vorm. „Het is", zoide hij, „staatsafbrekend en niet staatshervormend. Het dient te worden verworpen. De termi nologie is vaag en dubbelzinnig". Hij vroeg, of de regering er ze ker van is, dat het overleg een finale uitkomst zal opleveren. „Men spreekt over praten met vertegenwoordigers der bevolking maar dat is geen parlement. Het zijn de mensen, die de Luitenant- Gouverneur ons voor de neus zet" aldus de heer Gerbrandy. „De na-ooriogse kabinetten hebben gebruik gemaakt van de Londense noodbesluiten op een wijze, die met de strekking der besluiten in flagrante strijd is en zij hebben zich schuldig gemaakt aan schending van hun belofte De Tweede Kamer heeft gister morgen een aanvang gemaakt aaIn'ta,rj met de behandeling van de wets- voordel,jkhe.d by de Partij vwi het Londense noodbesluit D 65. de Arbeid en de grootste verant- Er moet tenslotte toch n grond- woordelijkheid by de K.Y.P., die wetsherziening komen, de sleutelpositie had, aldus de Het koninkrijk wordt niet af- heer Gerbrandy, die na zijn harts gebroken, zei hij, maar gerecon- toohtelijk pleidooi smeekte de strueerd. De kroon der unie is en herziening, die een eind maakt blijft ongebroken, aan het historisch koninkrijk, Een beheers- of voikenrechte- niet te aanvaarden. j lijke unie-constructie zou spreker niet kunnen volgen; het zal een staatsrechtelijke moeten De republikeinen hebben de onderhandelingen over de toe passing van het bestand in In donesië verbroken. In een aan de C.v.g.d. over handigde brief deelt de repu blikeinse delegatie mede, dat zij zich hiertoe verplicht ziet, daar de Nederlandse politie alle republikeinse militaire do cumenten inzake het bestand in beslag zou hebben genomen in het gebouw, waarin de In donesische regering te Batavia zitting heeft. De onderhandelingen zullen pas hervat kunnen worden, wanneer de Nederlanders de documenten hebben terugge geven, aldus de brief. Weiter. staatsrecmelijKe moeten zijn, De heer Weiter betoogde in de V rl Gne«j v Nnfcrs middagvergadering, dat na de be-j V* CC S- vrijding doelbewust aangestuurdDe heer Van der Goes van Na- is op splijting van het koninkrijk, ters (Arb.) stelde de vraag, of Nederland heeft een schuld van t de regering bereid is een staats- dankbaarheid jegens de Indischehervorming actief voor te berei- PROF. GERBRANDY. Pleidooi voor behoud de grondwet te zullen handhaven. Als partner der regering zijn de Verenigde Staten van Indonesië genoemd, doch deze bestaan nog niet. Met wie heeft men onder handeld Men heeft de voorrang aan de republiek gegeven". Spreker ontvouwde bezwaren tegen de geprojecteerde structuur van de souvereine staten van In donesië. Nederland zonder Indië is geen Nederland meer. De eco nomische en staatkundige be moeiingen van Nederland zijn In dië ten zegen geweest. Aan de historische ontmoeting van Oost en West zal een einde worden ge maakt, hetgeen verarming dei- Indische bevolking ten gevolge zal hebben. Uitvoerig lichtte hij zijn bezwa ren tegen het gevoerde beleid toe opmerkend, dat de voorgestelde herziening niet christelijk en niet historisch is. Ze geeft geen vrij heid en geen democratie. Onze schone Archipel zal teruggestoten worden naar chaos en onderdruk king. Nederlanders en het zou een den. Naar zijn oordeel moet de zwarte plek in onze geschiedenis blijven, dat door deze herziening 200.000 Indische Nederlanders zullen worden opgelost in de gro te massa der inheemse bevolking. Niet de Japanse bezetting heeft tot de ineenstorting van Indië ge voerd, maar het beleid van na de oorlog. unie niet te zwaar worden opge zet. Niet moet worden begonnen met een unie-parlement en een unie-kabinet, al wil dat niet zeg gen, dat die er t.z.t. niet zouden moeten komen. De economische grondslagen zullen met zorg gebouwd moeten worden. Het is z.i. gewenst, -dat Handhaving van rust en orde'ee.n P'iar maanden voor 1 Jan. is z.i. wel mogelijk, zodra er maar f949 een toestand is geschapen, een wil is, die deze oplegt. Amb-|welke de Indonesiërs bevredigt, telijke adviseurs in Indië kunnen JVTeverink niet vrij hun mening uiten en dat z moet veranderen. j Na de heer Stokvis (C.P.N.), Tenslotte vroég hij. of de rege- die de bezwaren herhaalde, welke ring het verdrag van de Renvillehij gemaakt heeft bij de behande- erkent als bindend en als grond- j ling in eerste lezing, ging ter ver slag voor de nieuwe rechtsorde.duidelijking van het A.R. stand- Erkent het kabinet de Verenigdepunt de heer Meyerink (A.R.) Staten rein van Indonesië als souve- Prof. Romme. nader in op hetgeen de heer Ger brandy had gezegd en op de op merkingen, die daarvan het ge volg waren. Hij zei niet te beweren, dat er geen grondwetsherziening moet komen, maar er moet geen deling den' en beweTrte^udweg"''dat dé I k°men' hWePeMhet- koninkrijk uit heren Gerbrandy en Weiter de „?Ja"lng De heer Romme (K.V.P.) meende, dat de unie een volko men werkbaar geheel kan wor- republiek m de kaart spelen. Vervolgens bepleitte hij de noodzakelijkheid van de grond wetsherziening. Tilanus. De heer Tilanus (C.H.) merkte op, dat de heer Gerbrandy de volle verantwoordelijkheid voor de koninklijke rede draagt, zome de voor de verschillende wetsbe sluiten, welke erop gevolgd zijn. had men de weg van een rijks conferentie moeten volgen. Tenslotte gaf hij te kennen, dat de A.R.-fractie haar stem niet aan het ontwerp zal kunnen ge ven. Te vijf uur werd de vergade ring verdaagd tot hedenmiddag Naar de voorzitter, dr Korten- horst zeide, ligt het in de bedoe- Zoals bekend lag het aanvan kelijk in de bedoeling ter gele genheid van het regeringsjubi leum van H. M. de Koningin in de eerste weken van September voor de kust bij Scheveningen een vlootrevue te houden. Dit plan kan echter niet verwezen lijkt worden omdat de schepen, die aan deze vlootdemonstratie zouden deelnemen, wegens het mijnengevaar te ver uit de kust moesten blijven. Een ander plan, een landingsactie van mariniers voor Scheveningen, kan ook niet doorgaan. Men had dan met mij nenvegers een strook van enkele kilometers geheel van mijnen moeten zuiveren. voor het tijdvak van 22 Augustus tot en met 4 September 1948. Bonnen voor brood: 127-2 Brood: 800 gram brood (geldig tot en met 28 Aug.). 128-2 Brood: 200 gram brood (geldig tot en met 28 Aug.). 129 Brood: 400 gram brood (geldig tot en met 28 Aug.). Alle bonkaarten 808: 134 Algemeen: 400 gram brood. of 1 rantsoen gebak. Tabaks- en versnaperingenkaar- ten enz. QA, QB, QC 808: 91, 95 Tabak: 2 rantsoenen siga retten of kerftabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 20 Augustus ge bruikt worden. De niet aangewezen bonnen van strook 3 kunnen worden vernie tigd. Dinsdag was het hoogtepunt van de Sneeker-zeilweek. Mede in verhand met het regeringsjubileum werd een vlootrevue en het z.g. admiraal-zeilen gehouden. De Prinselijke familie woonde deze grootse zeilgebeurtenis bij aan boord van zijn jacht Piet Hein". ,Wij zien hier het Prinselijk jacht te midden van de hon- t derden zeilvaartuigen. (Luchtfoto K.L.M.) Harriman leider E.C.A.-missie voor de dubbelzone. Averell Harriman, de ambassa deur voor het Marshall-plan, zal op grond van de belangrijke rol, die de Duitse Bizone zal spelen voor het Europese herstel optre- den als leider van de E.C.A.-mis- jsie voor dit gebied. Zijn plaats vervanger zal zijn Norman Collis- son, die vroeger de functie heeft bekleed van speciaal-assistent bij het Amerikaanse Departement van Binnenlandse Zaken. De regering der V.S. zal mis schien verzoeken om terugroe ping van de Sowjet-eonsul-gene- raal Jacob Lomakin. Indien zou blyken, dat Lomakin mevrouw Kosenkina tegen haar wil in het Sowjet-cónsulaat ge houden zou hebben, zou hij ver- waarmede een volgd moeten worden en zou zijn bedrag van f 30.000 tot f 40.000 diplomatieke status hem niet be gemoeid zou zijn. Deze kosten 1 schermen. werden te hoog geacht en der- I De Verenigde Staten zouden er halve is besloten af te zien van echter de voorkeur aan geven in een vlootdemonstratie voor dat geval de S.U. te verzoeken Scheveningen. Lomakin terug te roepen. stemming over de ontwerpen te komen. Het internationale coördinatie comité van de bewegingen voor een Verenigd Europa heeft met het oog op de bijeenroeping van een conferentie, die de oprichting van 'n Europees parlement moet voorbereiden, Waaraan de Franse ministerraad besloten heeft zyn actieve medewerking te verlenen, o.m. bepaald, dat de voorberei dende conferentie zal bestaan uit 75 afgevaardigden, waarvan 25 voor de Beneluxlanden (Neder land 11, België 11 en Luxemburg 3), 25 voor Frankrijk en 25 voor Groot-Brittannië. De afgevaardig den zouden door het parlement Te Parijs wordt verwacht, dat de Franse regering haar econo mische politiek zal wijzigen en zich zal gaan toeleggen op het op- bonwen van de landbouwnpver- ling vandaag nog tot de eind- heid door middel van de Marshall hulp. De eerste maatregelen kun nen binnenkort tegemoet worden gezien. De minister van financiën, Paul Reynaud, heeft tijdens de debatten in het parlement over de wet op de speciale volmach ten te kennen gegeven, dat hij het invoerprogramma zal her- Zien. Hij wees er in dit verband op, dat de Franse invoer op 9 pet. na geheel uit verbruiks- goederen bestaat en dat de in voer" van kapitaalgoederen is verwaarloosd. Men verwacht, dat Reynaud onmiddellijk maatregelen zal nemen ter bevordering van een verhoging van de landbouwpro ductie en de uitvoer en dat hij deze maatregelen zal combine- I ren met een programma tot mo- dernisering van de landbouw- n.jverheid. De minister-president, André Marie, heeft door zijn verkla ring tegenover de algemene ringsjubileum van H. Mevr. Provaznikova, leidster der Tsjechische Sokols en afge vaardigde naar de Olympische spelen, heeft verklaard, niet meer naar haar land terug te willen keren. Zij heeft een Amerikaans visum aangevraagd om aan een Amerikaanse school voor licha melijke opvoeding les te gaan geven. Zij Is in het bezit van een Brits visum, dat geldig is tot 13 November. Zij Yvil naar Amerika. Tegenover een correspondent van Reuter verklaarde mevrouw Provaznikova gisteravond, dat zij niet van plan was naar haar land terug te keren, „waar", zo zeide zij, „geen vrijheid van menings uiting, geen persvrijheid en geen recht van vergadering is".- Verder zeide zij: „Ik ben een lolitieke vluchtelinge en ben er '■•ots op. Toen ik Tsjechoslowa- 1 verliet, had ik reeds 't voor nemen niet terug te keren, of schoon ik niemand er iets over gezegd heb. Ik ben lid van de partij van Benesj. Zij konden mij niet beletten voor de Olympische spelen naar Londen te gaan, om- van hun land worden aangewezen De Franse regering heeft be sloten de regeringen van Enge land, Nederland, België en Luxem burg uit te nodigen voor bespre kingen over de oprichting van ge noemd parlement. Frankrijk dringt er bij de an dere vier landen op aan vóór No vember een voorbereidende con ferentie in Brussel bij te wonen. Dit verzoek werd gedaan naar aanleiding van een memorandum van de coördinatiecommissie van de Europese eenheids-bewegingen dat nog geen 24 uur geleden door de coördinatiecommissie aan de regeringen der vijf landen werd gezonden en stelt voor, dat de 5 regeringen, die 't pact van Brus sel hebben ondertekend, verzocht zal worden de verantwoordelijk heid op zich te nemen voor het bijeenroepen en organiseren van de Europese assemblee. Om deze regerjngen van advies te dienen zou de voorbereidende conferentie bijeen geroepen moe ten worden. De coördinatie-commissie is be zig met de opstelling van een ontwerp-constitutie voor de Eu ropese assemblee en het ontwer pen van een reglement die /.ij aan de conferentie wil voorleggen ais basis voor de besprekingen. Joego-Slavisch aimbassade-personeel tegen Tito. Acht employé's van de Joego slavische ambassade te Praag hebben een brief gezonden aan het communistische blad Rude Pravo, waarin zij de politiek van de leiders der Joegoslavische communistische partij veroorde len, en zich aansluiten bij de cri- tielc, welke door de Kominform op de Joegoslavische partij is ge leverd. Een woordvoerder van de Joe goslavische ambassade verklaar de, dat de ondertekenaars van de brief zich door deze handeling van het dienstverband op de am bassade hadden uitgesloten. Geen der betrokkenen had de diploma tieke status. Landbouwfederatie, dat de re gering zal trachten de landbouw tot de voornaamste tak van nij verheid van Frankrijk te maken, deze veronderstellingen in ze kere zin bevestigd. Hij voegde aan deze verkla ring toe, dat electrificatie-pro- jeeten en aankopen van land bouwwerktuigen en -machines voorrang zullen hebben boven andere industriële projecten. De Franse minister van land bouw heeft op een persconfe rentie medegedeeld, dat in het kader van de Europese econo mische samenwerking pogingen in het werk zullen worden ge steld om de Franse landbouw productie op te voeren tot een ongekend hoog peil. o De Moskouse besprekingen. Via door de Sowjets gecontro leerde radiostations in Duitsland is de verwachting uitgesproken, dat de Westelijke vertegenwoor digers te Moskou vandaag of mor gen een nieuwe bespreking met de Russische autoriteiten zullen hebben en dat spoedig een confe rentie van de ministers van bui tenlandse zaken der grote vier zon worden gelegd. Welingelichte waarnemers te Moskou, aldus Reuters correspon dent aldaar, schatten dat de kan sen op overeenstemming tijdens de lopende besprekingen 60 tegen 40 staan. In diplomatieke kringen heeft men de indruk, dat de serie be sprekingen ten einde loopt. Van officiële zijde wordt nog steeds geen commentaar gegeven. Dezer dagen ontvingen B. en YV. van Goes de mededeling, dat de kiokken van het earrillon, die door de firma van Bergen te Heiligerlee in orde zijn gemaakt, eindelijk door de Rijkscommissie van Advies voor Klokken en Klokkenspelen zijn goedgekeurd en zich thans bevinden bij de fir ma Eijsbouts te Asten, aan wie het ophangen en de inrichting van het klavier is opgedragen. Alhoewel hoogstwaarschijnlijk de wens, het gerestaureerde klok kenspel voor het eerst weer te doen bespelen bij gelegenheid der viering van het 50-jarig rege- M. de Ko ningin Wilhelmina, niet in ver vulling zal kunnen gaan, dient toch rekening gehouden te wor den met het feit, dat binneh be trekkelijk korte tijd de van ouds bekende klanken weer geregeld ieder kwartier over Goes zullen worden uitgestort na een periode van ruim 5 jaren. Aangezien de heer H. Vissers, die gedurende meer dan 40 jaren de beiaard heeft bespeeld, intus sen wegens hoge leeftijd is gepen- sionneerd, hebben B. en W. moe ten omzien naar een nieuwe klokkenspeler en tevens diende de salarisregei'ing onder ogen te worden gezien. Wat het eerste betreft zijn B. en W. geslaagd, doordat de heer W. L. Harthoorn, muziekleraar dirigent, die een cursus heeft ge volgd aan de beiaardschool te Mechelen, zich bereid heeft ver klaard, de functie van beiaardier op zich te nemen. Wat het salaris betreft, dit be draagt tot heden f 200.per jaar met de verplichting om het ear rillon te bespelen op elke Dinsdag van 12 tot 1 uur en op de ver jaardagen der leden van het Vor- tot 9 uur en des middags van tot 9 uur en des namidags van 12 tot 1 uur. Bovendien wordt voor het bespelen bij bijzondere feestelijkheden vergoed f2.50 per uur. Verder behoort tot zijn taak het driemaal per jaar „versteken" van zomede het houden van toe zicht op het carillon. B, en W. hebben thans een nieu we regeling ontworpen, welke hierop neerkomt, dat genoten zal worden een vast salaris van f 750 per jaar, voor welk bedrag de klokkenspeler verplicht is liet carillon te bespelen: a. op Dinsdag en Zaterdag, tel kens gedurende een half uur; b. gedurende 16 uren per jaar op door B. en W. aan te wijzen tijdstippen. President Truman heeft dezer dagen op het Witte Huis audiën tie verleend aan de voorzitters v an de Reconstruction Finance Corporation en van de Civil Aeronautics Board. Met deze heren heeft de president de al gemene financiële positie van de Amerikaanse burgerluchtvaart besproken. Hij liet hierbij uit kamen, dat hij zeer veel belang stelt in de wijze, waarop de in dustrie zo effectief mogelijk kan worden gesteund. De directeur van de American Airlines heeft op deze bespre king het volgende commentaar gegeven: „De jongste oorlog, zowel als de huidige toestand in Berlijn bewijzen ten overvloede, dat de macht in de lucht van een land alleen dan krachtig kan zijn, als deze wordt geschraagd door de vervoerscapaciteit der burge luchtvaartmaatschappijen. In de jaren, die zijn verlopen sedert het einde van de oorlog, heeft de ^burgerluchtvaart belangrijk bij gedragen tót de versterking van de militaire luchtmacht. De Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen juichen daarom het initiatief van Truman toe, om dat dit zal bijdragen dat de maatschappijen zowel qualita- tief als quantitatief hun hoge peil van ontwikkeling zullen kunnen handhaven." De ontwikkeling van <Ie lucht vaart geschiedt met een ontzag- dat ik presidente ben van het in-[wekkend tempo. Nauwelijks is 't land vliegtuigfabrieken, heeft er een hard hoofd in. Op doorreis van Afrika naar Londen, vertoeft hjj enige dagen in ons land en vertelde hij ons een en ander over de constructie van het straalvliegtuig, dat de Britten op het ogenblik in alle genomen, of reeds verschijnt een geheim bouwen. In alle geheim, ander aan het firmament, dat want de Engelsen denken met dit weer sneller en economischerJet-toestel, dat in de Havilland- blijkt te zijn. fabrieken wordt gebouwd, de we- Het aanschaffen van vliegtui-reld te kunnen overtroeven. Zij gen is dan ook zonder twijfel, ge- menen, dat geen land ter wereld 11 ene type toestel ontworpen en is 't na moeizame proeven in dienst temationale gymnast iekverbond. Na afloop van de spelen heb ik deze functie neergelegd". Mevr. Provaznikova vertelde verder, dat in Juli van dit jaar zij de leiding had over 28.000 vrouwen tijdens een grote mee ting in Praag van de Sokols, die werd bijgewoond door president zien de miliioenen. die hiermedehen nog voor kan zijn en om hun geheim zorgvuldig te bewaren, ren en vliegt in vijf uur over de Oceaan, hetgeen wil zeggen, dat 't tijdsverschil in aanmerking De Britten zijn zeker van hun zaak. Gegarandeerd 800 km in de stratosfeer, zeggen zij. Het lijkt veel op: Niet goed, geld terug. „Maar", zegt de heer Davison, „de Britse luchtvaartmaatschap pij zal daarmede ook onmiddellijk aan de spits van de moderne luchtvaart staan". genomen men op hetzelfde uur ook VOOR DE K.L.M. in Amerika aankomt als men bij voorbeeld uit Londen of Amster dam opstijgt „Wie in vier jaar tijd niet met die snelheid in de stratosfeer kan vliegen, doet er beter aan zijn vliegtuigfabriek op te doeken", zei Jack Davison. Volgens hem is het Havalland straalvliegtuig het eerste „alljet" vliegtuig. Het prototype is bijna klaar en begin volgend jaar be ginnen de proefvluchten. Nu hebben de Britten een heel eigenaardig ding gedaan. Terwijl dus de proefvluchten nog in volle gang zullen zijn, gaan fabrieken rustig verder een hele serie van 24 van deze 35-passagiers-straaI- voormalige president. Naderhand werd zij door de po litie ondervraagd, doch was in staat zich vrij te pleiten, daar zij op het ogenblik van de manifes tatie niet op de meeting aanwe zig was. „Uw prachtige K.L.M. heeft i?u nog de crème de la crème van de tegenwoordige vliegtuigen. Maar ook uw experts zuilen in de toe komst kijken, en de toekomst be hoort zonder twijfel aan 't straal vliegtuig". In de toekomst ziet de heer Da In een Dakota van een Tsjechi sche luchtvaartmaatschappij ont dekte men bij aankomst ie Lon den twee jeugdige knapen, die als verstekeling uit hun onvrij vader- hinderd land waren gevlucht. Er is toe- spreken) geopend, Mevr. Callenfels en Joh. Melse exposeren te Vlissingen. Na een expositie van beeld houwwerken van mevr. Messer en etsen, tekeningen en schilde rijen van Frans Maas, heeft de kunstkring „Het Zuiden" in het stedelijk museum te Vlissingen hans een tentoonstelling georga niseerd van werken van mevr. M. Callenfels-Carsten en Joh. Melse. Gisteren werd deze tentoonstel ling zonder officieel vertoon (bur gemeester rar B. Kolff van Vlis singen was door ontstentenis ver- het openingswoord te stemming gevraagd om in Enge land te mogen blijven. In het kantoor van de Sowjet-missie van Havanna werd een fles met een zelfontbrandend mengsel gewor pen, terwijl even later uit een passerende auto door de ruiten werd geschoten. Nog iets over ontplofbaar spul. In Andermatt (Zwitserland) vloog een onder grondse munitiebergplaats in Het streven van de kunstkring om het Vlissingse publiek meer bekend te maken met de Zeeuw se schilders, verdient alle lof. Het is ook daarom geweest, dat op deze expositie, die van 1931 Augustus geopend is, schilder stukken van mevr. Callenfels en schilderwerken, gekleurde teke ningen en houtsnijwerken van Joh. Melse te bezichtigen zijn, brand. De gehele bevolking werd hoewel het werk van beide kun- geëvacueerd en het verkeer op destenaars van een geheel verschil- Gotthardlijn, die daar vlak in de lend genre is. vison ile constellations en de DCbuurt loopt, werd onderbroken. I De verdienstelijke werken van 6 van Amsterdam naar Parijs en Londen vliegen en doen de Jets de langere afstanden. Naar zijn mening zullen deze grote toestel len op kortere afstanden toch economisch blijken, want 't lucht verkeer zal in 45 jaar ongetwij feld zeer toenemen. Gottwald. Er werd een betoging gemoeid zijn, vooral op het ogen- voor Benesj gehouden en zij werd blik een uiterst riskant werk enzwijgen zij in alle talen, hetgeen door de vrouwen toegejuicht van- overyiing kan voor een betreffen-natuurlijk niet wil zeggen, dat ervliegtuigen te bouwen. Ja, ze heb- wege t feit, dat zij bekend stond de maatschappij zeer ernstige ge- over het straalviiegtv'g van de hen reeds aan de British Over- a„'!.e!V_Urig aanhangster van de volgen hebben. Havilland niets bekend is. t seas Airways Corporation deze Op het ogenblik domineren in I hele serie van 24 toestellen ver- I de burgerluchtvaart types als de 800 K.M. PEK UUR. j kocht, zonder dat dus deze maat- j b.O.A.C. Dan volgt de rest van de Constelntion en de DC 6, maar j Het 7al het eerste straal-pas- sohappÜ het toesteI heeft Bezien, wereld, hoelang zal hun hegemonie du- sagicrsvliegtuig ter wereld nor-',aat staan het heeft geprobeerd. ren den en zich voortbewegen met 'n I Toch hebben de Havilland fa- Mr Jack Davison, een der di-1 snelheid van 800 km per uur. brieken deze verkoop afgesloten recteuren van de bekende Havil- Het kan 35 passagiers vervoe- on..er garantie. Later viel de schade nogal mee. mevr. Callenfels contrasteren Er waren geen doden. Duitsers scherp met die van de heer Mei- uit de Franse zone kunnen vrij se, wiens tekeningen, waarin al of naar Bizonia reizen. Dat mogen De heer Davison is na wat hij weet van de „pre Jet", zoals de Engelsen het noemen niet meer bevreesd voor Amerikaanse concurrentie. In 1950 levert de Havilland de 24 Jets af aan de „Iemand heelt dit moeten aan- ze sinds gisteren. 't Is niet al leen Zandvoort waar men, zo ge- zeid over de badpakken „valt". In Italië is n.l. een campagne ge opend tegen het dragen van de z.g.n. „tweedelige" badpakken. Het heeft de staat in 14 dagen meer dan 3 millioen lire aan boe tes opgebracht. Een 25-jarige Britse soldaat, die in Duitsland was gedetacheerd en gedeser teerd was, heeft in ons land ver scheidene personen opgelicht door te vertellen dat hij met niet een symboliek is verwerkt, het bewijs leveren van een zui vere geest en geleid kunstenaars schap. In 't bijzonder het Vlissingse publiek doet goed kennis te ne men van deze niet omvangrijke, maar overzichtelijke expositie. DE BILT ZEGT: Veel bewolking. Meest zwaar bewolkt met voor namelijk in het Zuiden van het verlof land tijdelijk enige regen. Zwak- durven", zegt de heer Davison, I was en geen geld had om terug ke of matige wind, later draai- „en ik ben blij, dat de Britten het'te keren. Het bracht hem f800 end naar richtingen tussen West zijn geweest". op. Nu zit hij achter de tralies, en Noordwest. Koel weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1