5lrovinti&*S'/«ï ®Ï?ÓRT Veertig jaar Christelijke Bouwarheidershond. Minister-President Drees roept op tot steun aan „Wilheiminafonds". Jaarverslag Breede Watering bewesten Yerseke Wrijving tussen Hon gaarse communisten onderling. In de straat van Jantje Kankerbestrijding: nationale en sociale strijd. Zuivering onder Italiaanse communisten. Herste oesters verzonden. Staten-Generaal werden bezich tigd; in Scheveningen werden de De eerste oesters zijn verzon- strandgeneugten gesmaakt, den, waarmede het seizoen is in gezet. De algemene klacht van de oesterkwekers, die oesters van hun percelen hebben gehaald is Mosselen. De mosselverzending in de week van 9 tot 14 Augustus be- dat er absoluut geen groei in zit. droeg ongeveer 6000 tonnen en is Nu behoeft dit niet te verontrus- aanzienlijk minder dan verleden ten, daar in de maanden Sept. tot jaar. en met November de grote oesters het meeste groeien. De kwaliteit is goed. VLISSIXGEN. Openbare Leeszaal. In de maand Juli werden uit geleend 1498 Ned. romans, 132 romans in vreemde talen, 665 studieboeken, 274 kinderboeken (totaal 2569). De tijdschriften- en krantenzaal werd bezocht door 244 mannen en 67 vrou wen; de jeugdleeszaal door 42 jongens en 46 meisjes. Aanbesteding flat. De plannen voor de bouw van een flat op de Boulevard Bankert naderen steeds meer hun verwe zenlijking. Op 26 Augustus a.s. zal het eerste deel, bestaande uit 30 woningen, worden aanbesteed. SINT LAURENS. Rijtoer ouden van dagen. Zaterdagnamiddag hielden de ouden van dagen en invaliden een rijtoer. Gereden werd over Middelburg-Veere-Domburg- De kwaliteit wordt beter, maar is nog niet om te roemen. Ge hoopt wordt, dat het koelere weer gunstig zal zijn voor de kwaliteit. Pannenaanslag. De voor de oestercultuur uitge legde pannen vallen over het al gemeen niet mee, de aanslag die die jaar later dan normaal was, is heel klein, de vroegste pannen zijn het best. AXEL. De gemeente-secretaris vierde zilveren ambtsjubileum. 15 Augustus 1923, gisteren dus 25 jaar geleden, ontving de heer J. L. J. Maris zijn benoeming tot gemeente-secretaris en ambte naar van de Burgerlijke Stand van de gemeente Axel. Benoemd tijdens het burge meesterschap van Den Hollan der, vervulde hij dit ambt onder burgemeester Blok en na diens overlijden, onder burgemeester Van Oeveren. In een speciaal daartoe beleg Westkapelle-Vlissingen. In Dom- verÉ>adering van de gemeen- burg en Vlissingen werd uitge- I is gisterenmiddag de heer stapt en werden verversingen Maris officieel gehuldigd; giste renavond hebben vele inwoners van een Axel op een receptie gebruikt. VROUWENPOLDER. Strandfeest. Op initiatief en met mede ten gemeentehuize blijk gegeven van hun belangstelling BRUINISSE. werxing van de hier vertoeven- jaarvBrgaderinff Boerenleenbank, cfe badgasten werd Zaterdag-i 7. middag een strandfeest geor- ^??Per^1®Ye, Boerenleen- ganiseerd. De deelname wasalhier Jyield -'laar jaarver groot. Alles werd vlot afge- ln Hotel Storm, werkt. De winnaars kregen een prijsje, terwijl alle medespelen den verversingen konden ge bruiken. Het was weer een vooroorlogs tafereel op het strand en het getuigde van een prettige verhouding tussen bad gasten en inwoners. I Uit het jaaroverzicht bleek dat ook in 1947 de Bank zijn bestaansrecht bewees. Het totaal der bij de Bank ingelegde Spaargelden steeg met ruim 20 pet. tot f 240.000. De inlagen in rekening courant I met ruim 40 pet. tot f 103.000. In verband met de minder gun- DOMBURG. rtige bedrijfsuitkomsten in de Domburg heeft veel plezier landbouw liepen deze saldi in van zijn onlangs verworven 1^48 echter terug, sportveld. Vrijdagavond ont- Velen, die in 1947 huurver- moetten daar een voetbalelftal 1 goeding ontvingen en geen van de Middelburgse brand- Bankrekening hadden maakten weer en Domburg II elkaar, van de Boerenleenbank gebruik welke wedstrijd eindigde in een gelijk spel (11). 'Zaterdagavond kampten Kou- dekerke I en een gecombineerd Bomburgs elftal. De eindstand was 4voor de thuisclub. WEMELDINGE. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk 'te Wemeldinge. is in de vacature van de heer P. A. Lin- ctenbergh gekozen de heer M. Ferdinandusse Jz. YERSEKE.' „De Zeeyvvse Banier" op reis. Zaterdag heeft de directie van de Mosselconservenfabriek „De voor het ontvangen van hun huurvergoeding in geblokkeerd geld, terwijl eveneens van de Boerenleenbank werd gebruik gemaakt voor het -inwisselen van consumentencredietbonnen. De winst over 1947 bedroeg f 463. Aan rente werd door de Spaarbank bijgeschreven f3110. De heer P. L. Krepel werd als bestuurslid herkozen, terwijl de heer L. A. Jonker herkozen werd als lid van de Raad van Toezicht. Door het Bestuur zal, wan neer dit mogelijk blijkt, de rente nog worden verhoogd, waardoor cie situatie van de Boerenleen- Zeeuvvse Banier" haar personeel j bank tegenover de commerciële een aangename vacantiedag gege ven. Reeds vroeg vertrokken 47 per sonen met een bus via Rotterdam naar Den Haag en Scheveningen. Na een gezellige koffiemaaltijd werd hun des namiddags een diner aangeboden. Het Panora- Banken ten gunste van de spaarders nog aanzienlijk zal verbeteren. Minder mosselen naar België. Naar verluidt hebben de Bel gische importeurs tijdens de korte doch hevige warmte- ma Mesdag en de gebouwen der periode van enige weken gele- Driedaags Congres te Arnhem. (Van onze correspondent.) den nogal wat schade geleden er zit de schrik er zo in, dat men slechts mondjesmaat be stelt. De hoeveelheid mosse len die door de kwekers te Eruinisse aan de verschillende handelaars werd afgeleverd ter öoorzejiaing naar België en Noord-Frankrijk was dan ook aan de lage kant en bedroeg slechts 2405 tonnen. Recht streeks naar België per eigen vaartuig gingen 390 tonnen. De nieuwe oogst wordt verladen. Vorige week werd door beurt schipper L. H. van den Berge Jz. de eerste tarwe en gerst van de nieuwe oogst ingeladen. Verder wordt er momenteel veel vlas over de haven ver laden, terwijl ook mest weer een gewild artikel schijnt te zijn. HAAMSTEDE. Sportvereniging opgericht. Dezer dagen werd door een groep jongelui een sportvereniging opgericht met aanvankelijk 43 leden. In de eerste plaats zal het korfbalspel beoefend worden. Ook ligt het in de bedoeling hier een voetbal-, athletiek- en gymna- stiek-afdeling te stichten. Met de bestaande voetbalclub zijn reeds besprekingen gaande om in één club samen te gaan. Of de andere plannen slagen zullen zal voor een groot deel af hangen of er goede leiding gevon den zal worden en of er een ge schikt terrein en een goed lokaal beschikbaar zal zijn. Nu er een sportvereniging is, wordt de kwestie sportterrein ook urgent, Voorlopig wordt korfbal ge speeld op een terrein van de heer C. den Boer. Als naam voor de club is „De Zeemeeuwen" gekozen. De kleu ren zijn blauw-wit. THOLEN Wedvlucht „De Trouwe DuiF'. Zaterdag hield, de P.V. „De Trouwe Duif" een wedvlucht van Ciney (B.). De duiven wer den gelost om 11.35 uur, de eerste duif kwam binnen om 2.12.30 uur en de laatste om 2.40.3 uur. In concours waren 148 duiven. De uitslag was: Laban 1, 2. 28, 31, 47, 48; A. Wagemaker: 3 17, 22, 23; D. Jansen: 4, 6, 9, 11, 18, 27, 36, 38, 45;Hage: 5, 10, 21, 2.'j, 40, 43, 44, 46; Tazelaar: 7, 12, 13, 15, 26, 29; B. Suui^and: 8, 24; J. Deurloo: 14, 32, 37, 39 42; C. Soomers: 16, 41; F. Kop- penhol: 19; D. Burgers: 20; F, Sleketee: 30; G. Scomers 33, 49 J. Quist: 34; L. Soomers: 35. Aanbesteding. Op 26 dezer zal door B. en W. dezer gemeente om twee uur worden aanbesteed het bou wen van 10 woningen met schuurtjes enz. KORTGENE. Noord-Bev. Ver. van Postduiven houders. Bovenstaande vereniging heeft met een aantal duiven meegevlo gen in een wedvlucht vanuit Chi- ney (B.), afstand 167 km. Er is gelost om 11.35 uur; de eerste en de laatste prijswinnende duif wa ren resp. om 15..12 en 15.21. uur binnen. De uitslag luidt: M. Clement, Kortgene: 1, 4, 10; H. C. Noord- hoek, Kats: 2, 7, 11; J. Sturm, Colijnspiaat3, 9; S. v. d. Houten, Cclijnsplaat: 5, 8; O. Scherp Kortgene: 6. Met ere dient in dit aan jubi lea zo rijke jaar vermeld te wor den, dat de Ned. Christelijke Bouwarbeiders Bond als eerste vakorganisatie op principiële grondslag thans zijn veertigjarig bestaan herdenkt. Dit voor alle werkers in de bouwbedrijven zo belangrijke jubileum wordt in een driedaags congres te Arnhem ge vierd. Uit alle delen van het land zyn niet alleen de honderden af gevaardigden van de N.C.B. naar Arnhem getogen, doch ook van de zusterorganisaties, alsmede verscheidene buitenlandse arbei- dersafgevaardigden o.a. uit Zwit serland en België. Het eigenlijke congres, dat na een Wijdingsdienst in de Lu therse kerk waarin ds B. van Ginkel, Hervormd predikant te Utrecht voorging, begon in Mu sis Sacrum direct al met een verrassend hoogtepunt. Medege deeld werd n.l. dat sinds Octo ber j.l. de N.C.B. van 13100 le den groeide tot 16.358 leden, een aantal dat de N. C. B. nog nimmer bereikte. Voorzitter G. Moll dankte de jubileumcommissie voor haar grote ijver, die met dit mooie resultaat is bekroond. Hij noem de dit een prachtig maar verant woordelijk jubileumgeschenk. Aan alles is te merken, dat de N.C.B. aan invloed wint en de snelle toeneming van leden in deze tijd, is een bewijs te meer, dat de Bond niet alleen is en wordt gézien als een werklozen kas, doch dat het besef onder de christelijke arbeiders groeiende is, dat alleen de eigen, princi piële organisatie in staat is om de arbeidersbelangen op de enig juiste wijze te behartigen. In zijn herdenkingsrede van het veertig jarig bestaan, vond de heer Moll nog nader gelegen heid hierop verder door te gaan. Aan de hand van de historische ontwikkeling van de Bond toon de spr. aan, welk een heilzame uitwerking de activiteit van de N.C.B op bedrijf en maatschap pij heeft gehad en nog heeft. Vóór 1908 werd onafhankelijk van elkaar en op kleine schaal wel aan vakorganisatie gedaan, men denke slechts aan Patrimo nium, de Chr. Nat. Werklieden organisatie e.a., doch de samen bundeling ontbrak en van dit werk kon weinig kracht uitgaan. Het is een onmiskenbaar blijk van genade, dat onze voorman nen als eersten een principiële bouwarbeidersbond stichtten, t waarbij direct al de nauwe be grenzing der vakgroepen werd losgelaten, zodat alle werkers in de bouwbedrijven zich in de ene en eigen christelijke organisatie konden verenigen. Eerst in 1917 volgden de katholieken en in' 1920 het N.V.V. met de Ned. Bouwvakarbeidersbond. Zonder de geschiedenis van de Bond tot in bijzonderheden na te willen gaan, beschreef de heer Moll de moeilijkheden van die eerste jaren. In de begin- 1 jaren was er geen sprake van algemeen sociaal besef. De ar beid gold als koopwaar en zelfs in eigen christelijke kring werd lang niet algemeen aangenomen, dat een arbeider het recht had om als mens tegenover mens met zijn werkgever over de ar beidsvoorwaarden te spreken. Het is de grote verdienste van de arbeiders-voortrekkers en leiders als Kuyper, Talma en Slotemaker de Bruine, dat gaan deweg in die zienswijze veran dering is gekomen. De pioniers arbeid van onze christelijke voormannen heeft de profetie van Marx gelogenstraft. Men kan zeggen, dat het arbeidster rein al meer en meer met chris telijke geest is doortrokken. Door het optreden, de woorden en de daden van de vakorgani satie zijn de gewetens openge- schroeid. Thans staan wij op een punt, dat weer een belangrijke stap gedaan moet worden, n.l. naar de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. Ook hierin gaat on ze principiële organisatie voor en wanneer de adviezen die via het C.N.V. worden gegeven ook worden opgevolgd, zal deze nieuwe stap een grote vooruit gang betekenen. Staande herdacht de vergade ring in stilte de nagedachtenis van allen, die de Bond door de dood ontvielen. Spr. eindigde met dank aan God. Des avonds ontving de afde ling Arnhem het congres met een welverzorgde begroetings avond. Dinsdag- en Woensdagmorgen worden werk vargaderir en ge houden, terwijl de middag en avond aan de jubileumviering gewijd zullen zijn. Gemeenteraad. WI5SENKERKE. Maandag vergaderde de raad onder voorzitterschap van bur gemeester van der Maas. De voorzitter deelde mede, dat de storting van de beton planken voor de havenbe- schoeiïng te Kamperland op de fabriek is aangevangen. De straten in de nieuwe wijk te Wissenkerke zijn door B. en W. de volgende namen gege ven: de bestaande straat Wil- heiminastraat, de nieuw aan te leggen straat Julianastraat. De begroting van inkomsten en uitgaven voor .'.948 werd ge wijzigd. Besloten werd een eenmalige subsidie van f 50 te verlenen aan Rijkskweekschool te Mid delburg voor de cursus onder wijsvernieuwing, waarbij de héér Bustraan verklaarde hier aan niet zijn medewerking te kunnen verlenen. De vergoeding der exploita tiekosten over 1947 en het be drag der voor vergoeding in aan merking komende uitgaven der bijzondere scholen werden vast gesteld. Tegen de voorgenomen wijzi ging der jaarwedderegeling voor ae secretarissen en ontvangers bestond geen bezwaar. In principe werd besloten de sloten langs de Molenweg te Kamperland te cempen, mits door de aanpalende bewoners een bijdrage in de kosten wordt verleend die ten hoogste zou neerkomen op f 0.47 per strek kende meter gedurende een tijd vak van 20 jaren. Besloten werd tot de bouw van een brandweerkazerne met bergplaats lijkkoets, enz. ach- lei het gemeentehuis in verband met de aanschaffing van een nieuwe brandspuit. Overgelegd werd het plan tot bestrating en riolering in het bouwplan te Wissenkerke. De gemeenteraad zal lid wor den van de A.N.W.B. tegen een jaarlijkse contributie van f 25. Van gemeentewege zal een bedragvan f 0.50 per leerling van de in de gemeente geves tigde scholen beschikbaar wor den gesteld voor de aankoop an versnaperingen ter gelegen heid van het regeringsjubileum van H. M. de Koningin. Vastgesteld werd het bedrag der uitgaven voor het openbaar lager onderwijs over 1947. De verordening op de heffing van havengelden te Kamper land werd op een ondergeschikt punt gewijzigd. Ket verzoek om bijdrage voor het cursusjaar 1948/49 in de stiehtings- en exploitatiekosten der school voor buitengewoon lager onderwijs te Goes werd ingewilligd. i Minister-president W. Drees heeft Maandagavond over de radio een rede gehouden over het nationale huldeblijk aan H. M. de Koningin: liet fonds voor de kankerbestrijding in Nederland. De strijd tegen de kanker, zo zeide de minister, is een nationale en een sociale strijd, waaraan ieder naar beste vermogen moet deelnemen. Het jubileumgeschenk aan H. M., het „Wilheimina fonds", -ent daartoe de mogelijkheid. Uit dit fonds zal zowel het wetenschappelijk onderzoek ais de organisatie van de kankerbe strijding zelf worden gefinancierd. Minister Drees deelde mede,te realiseren waar hij aan toe is. dat de jubileum-insignes ge- De verwezenlijking van dit plan slagen aan de Rijksmunt in de I echter is een verre van eenvou- laatste week van deze maand in dige zaak. De kanker is een hard- alle gemeenten des lands ver- nekkige kwaal, die haar oor krijgbaar zijn. sprong diep verborgen houdt. In zijn rede bracht spr. in her- j Het hele volk moet tot het in- innering, dat het thans niet de zicht worden gebracht, dat er in eerste maal is, dat op deze wijze bepaalde stadia, met name in het een naam van ons Vorstenhuis allereerste begin, terdege iets aan wordt verbonden met een grobt kanker te doen valt, dat er een werk in het belang van onze reële kans op genezing bestaat, volksgezondheid. wanneer men maar zo vroeg mo- Toen 50 jaar geleden het re-gelijk de kwaal herkent en me- gentsehap van wijlen koningindis the hulp inroept. Emma ten einde liep, werd even-1 De dokters moeten worden eens een fonds opgericht, bestemdvoorgelicht, opdat zij zo volledig ter bestrijding van de meest ver-en zo snel mogelijk op de hoogte woestende ziekte dier dagen, de tuberculose; dit fonds is nog al tijd intact en de naam van haar, die het stichtte, is in de volks mond ten nauwste verbonden ge bleven aan deze geste. De dreiging van kanker neemt toe, het sterftecijfer bij kanker- worden gesteld van de nieuwe vondsten, die het onderzoek heeft opgeleverd. „Overtuigd van de onschatbare waarde dat het „Wilhelmina fonds" bezit, zo besloot minister Drees zijn toespraak, moge ik u allen opwekken uw plicht te ver- gevallen wordt groter in plaats staan. Niet slechts uw plicht van van kleiner. dankbaarheid jegens onze Vorstin Hoe deze dreiging te keren. doch ook uw plicht om mede te In beginsel moet de strijd tegen de kanker op dezelfde wijze ge voerd worden als de strijd tegen de tuberculose. De medische we tenschap moet alle beschikbare krachten aan het werk zetten om meer licht, meer inzicht te ver schaffen over de aard en de oor zaken van deze ziekte en over de wetten van haar verloop, over de mogelijkheden van haar bestrij ding, zowel als de mogelijkheden om haar te voorkomen. Daar naast en daarna moeten de man nen en de vrouwen van de prac- tijk de resultaten van het weten schappelijk onderzoek toepassen door de ziekte uit haar spelon ken te drijven het gaat met de werken aan de bevrijding van ons volk van het kankergevaar. Laat niemand uwer de komende na tionale feestdagen ingaan, zonder het jubileuminsigne te dragen, ten bewijze dat hij zijn steentje heeft bijgedragen". Mej. T. Eerland te Nieuwer- kerk, slaagde te 's-Gravenhage voor het examen coupeuse. De te 's-GravenpoIder gehou- kanker thans nog maar al te veel den collecte voor de sanatoria zoals het vroeger m"t de tering „Sonnevanck" en „Zonnegloren", ging: de patiënt durfc zich niet heeft f52.23 opgebracht. Aanzienlijk tekort over dienstjaar 1947-'48. Vrydag 27 Augustus zullen de Ingelanden van de „Breede Wate ring Bewesten Yerseke" in alge mene vergadering te Goes bijeen komen. Een van de te behandelen punten Is de aanbieding van het jaarverslag over 19471948, waaraan wij het onderstaande ontlenen: Ook dit jaar bleef het Water schap verschoond van onheilen aan dijken en oevers, wel veroor zaakten hoge vloeden enige scha de aan diverse glooiingen. De uitkomsten van de doorpei lingen waren ongunstig, die van de gewone peilingen, vergeleken met verleden jaar, bevredigend. De regenval bleef aanzienlijk beneden het gemiddelde en dien tengevolge bleef het binnenwater over het grootste deel van het jaar zeer laag. Voor de wegen en wegelingen werd een behoorlijk kwantum steenslag en grint aangevoerd, terwijl van de teerwegen onge veer 10 km. wegdek van een wegdek van een nieuwe slijtlaag werd voorzien. De kosten van het onderhoud steld worden aan de heer J. K. Dingemanse met ingang van 1 Juni j.l. eervol ontslag te ver lenen als waterbouwkundig amb tenaar van het Waterschap. Voor de benoeming van een op volger luidt de voordracht: G. Beenhakker en J. A. van der Graaff te Goes, beide thans wa terbouwkundig-opzichter. Kerk en Zending. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Lathum-Giesbeek, J. G. Ankersmit te Ooster-Nij- kerk; te Oostwold, G. Juckema, cand. te Groningen. Bedankt voor Schipluiden, F. C. Bosboom te Rotterdam-Hille- gersberg; voor Neede, K. J. F. Keuning te Winschoten; voor Joure, C. J. L. Loor te Anjum. Geref. Kerken. Beroepen te Herwijnen en Willemstad, G. Meyster, cand. te Rotterdam; te Nijverdal, G. van Andel te Dieren. Geref. Kerken (Art. 31). Aangenomen naar Heemstede, M. Vrieze te Rotterdam (Char- lois) en Barendrecht. Bedankt voor Utrecht, C. H. Lindeboom te Kampen; voor Zeepost naar Oost en West. Naar Nederlanüs-Indië ver trekt op 29 Augustus het m.s. Oranje". Hiermede kan zee post worden verzonden, mits deze uiterlijk 18 Augustus ter post bezorgd wordt. Naar Suriname vertrekt op I September het m.s. „Hera" en naar de overige overzeese ge- t icdsdelen in de west (dus niet naar Suriname) vertrekt op 31 Augustus het m.s. Hestia". Met heide schepen wordt zeepost naar deze bestemmingen ver zonden. Het verdient, aanbeveling de stukken twee dagen te vo- voren'ter post te bezorgen. Drie groepen strijden om de macht. Volgens de correspondent van „Die Tat" zouden er in de gelede ren van de Hongaarse Communis tische partij ernstige meningsver schillen bestaan. Hij deelt hier over het volgende mede: Reeds enige tijd kon men een zekere ontevredenheid opmerken over de officiële Communistische leider Rakosi, en langzaam aan begint men een inzicht te krijgen in de zaken van de Hongaarse machthebbers. De Hongaarse Communistische partij valt in drie groepen uiteen. Ten eerste is er een op Moskou Namens een tijdens de offi- georiënteerde links-radicale groep ciële proeftocht van de „Willem waartoe de meest invloedrijke Ruys' het vorig jaar gevormd mannen van het huidige regime comité heeft mr K. P. van der behoren. Mandele, voorzitter van de ka- Ten tweede is er een midden- n-er van koophandel en fabrie- groep van zogenaamde nationale ken voor Zuid-Holland, gisteren Communisten, die in feite ook aan de directie van de Konink lijke Rotterdamse Lloyd twee schilderijen aangeboden. Konin gin Wilhelmina en Prinses Ju liana voorstellende, résp. ge schilderd door Charles Eick en Faul Citroen, Spr. herinnerde er aan, dat juist zes jaar ge leden „Willem Ruys" zijn leven gaf voor het vaderland. „Zijn beeltenis", aldus spr., „kan niet beter worden geplaatst dan tus sen deze beide schilderijen aan boord van het schip, dat naar hem werd genoemd". Geschenk voor de „Willem Ruys". 5-jarige toerist met postduiveninstinct. anti-semietisch is en een Hon gaars „communisme" voorstaat. Hun streven heeft echter geen vooruitzichten. Sinds de kwestie met Tito zijn ze zeer bedrukt en neerslachtig. De derde groep is de rechtse groep. Dit zijn in de eerste plaats die Communisten, die in de afge lopen drie jaar een in dollars be legd vermogen hebben verworven. Zij willen nu van hun positie en goede leven genieten en wensen uiteraard rust en orde. Zij zijn daarom tegen maatregelen voor socialisering en tegen zuivering van allerlei aard. De nieuwste president van de republiek, Szakasits, kan in dit verband genoemd worden. Deze drie groepen strijden met Een Nijmeegs echtpaar, dat met a]ie middelen om de macht in kinderen een bezoek bracht aan f Hongarije. Momenteel gaat deze Burger's Dierenpark te Arnhem, I strijd voornamelijk tussen Gerö kwam plotseling tot de ontdek- j en Reva van de eerste groep, en king, dat een der spruiten ver-de vroegere vriend van Rakosi, de I president van de Hongaarse Com- nasporingen munistische arbeiderspartij, Kosa. Evenmin als dit in Hongarije en Joego-Slavië het geval is, is het bij de Italiaanse Communisten koek en ei. De Italiaanse Communistische partij heeft haar leden opgeroe pen een einde te maken aan de dwenen was. Direct ingestelde tussen de drommen, die zich rond de exotische bewoners van het park verdrongen, bleven zonder resultaat. Er zat tenslotte voor de hevig onstelde ouders niets an ders op dan de politie te Arnhem van de verdwijning in kennis te stellen en af te wachten. Het volgende bedrijf speelde zich af op de grote weg Arnhem- Nijmegen, waar een der A.N.W.B. wegenwachten een klein jonge^ tje ontwaarde, dat zich welge- j penetratie inde partij van onbe- moed tussen het drukke verkeertrouwbare personen, spionnen en voortbewoog. Hij ontfermde zichonrustzaaiers. In de resolutie over de kleine wandelaar, die zich wordt verder gezegd: „Elke Com- van geen gevaar bewust was en munist moet aan één ding trouw desgevraagd vertelde, dat hij in blijven: aan de partij, en niets Nijmegen woonde. doen zonder toestemming of con- De jeugdige avonturier was het tröle van de verantwoordelijke park uitgedwaald en was resoluut partij-instanties. Wij moeten de met een feilloos postduivenin-critiek van het centrale comité stinct de weg naar huis ingesla- van de Bolsjewistische Communis- gen. Een kilometer of zes had hijtische partij en haar grote leider, reeds afgelegd. j Stalin, op de ontoereikendheid Dank zij de goede zorgen van van ons werk en onze politieke de wegenwacht, die in zijn drukke waakzaamheid aanvaarden", praktijk wel het een en ander ge- j Volgens de resolutie zijn spe- wend is, was erger voorkomen.ciale maatregelen getroffen ter De oorzaak van alle onrust was bescherming van het levert van de overigens over de rit op de gele leider der partij, Palmiro Tog- motor best'te spreken. liatti. -Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 19 Augustus 1948 medegedeeld door: Incasso-Rank N.V. Goes. van wegen en kunstwerken waren I Waardhuizen, A. W. Boxman te dit jaar buitengewoon hoog. De Ten Boer, aanleg van de inlaagdijk te Kat tendijke en de bouw van brug gen in de 's-Gravenpolderse weg en de Plasweg zijn inmiddels ge reed gekomen. De uitgaven voor het haventje te Kattendijke waren aanzienlijk. Het nog aanwezige gedeelte hou ten beschoeiing werd vervangen door een betonmuur, het plateau werd geheel opgebroken, opnieuw geëgaliseerd en van een nieuwe Chr. Geref. Kerker- Aangenomen naar Elburg, Holtrigler te Harlingen. Bedankt voor IJmuiden, Teimes te Nunspeet. Onderwijs. Te Breda slaagden voor Costumière: de dames E. Engelse te Krabbendijke; J. Boone, J. verhardingslaag voorzien. Verder j Kosten en L. Verlare te Kruinin- werden nog enige verbeteringengen en F. Harthoorn te Oostdijk. aangebracht, zodat met uitzonde ring van de buitendijks liggende havendam, het haventje momen teel in prima staat verkeert. De betonglooiingen beginnen steeds meer gebreken te verto nen. Er moet rekening mee wor den gehouden, dat een gedeelte der glooiingen in de toekomst ge heel zal moeten worden vervan gen. Dit jaar werden geen her- Hoeveel radio-luisleraars telt Nederland? Het aantal aangegeven radio toestellen in Nederland bedroeg in Augustus 1.054.726 tegen 1.043.927 op 1 Juli. 1 Juli waren er 496.240 aan- geslotenen op het rijksradiodis- stellingen aan de betonglooiingentributienet tegen 495.431 op 1 verricht; de natuursteenglooiin- Juni. gen verkeren in behoorlijke staat.1 De dijken verkeren alle in be hoorlijke staat; de nieuwe inlaag- dijk met wachtsluis te Katten dijke is in October 1947 klaarge komen. Behoudens de hoge muren te Wemeldinge en op de Breedsen- dijk, welke allerwege verzakkin gen vertonen, verkeren de dijks- muren in behoorlijke staat, even als de sluiswerken. Gedurende het afgelopen jaar kwamen in het westelijk deel van het Waterschap, over een lange periode abnormaal lage waterstanden voor. Zo stond van de 366 dagen het water in dc Poel slechts 4-1 dagen boven het zomerpeil. In het Oostelijk deel van het Waterschap stond het water 347 dagen beneden, 5 dagen ge lijk en 14 dagen boven het zo merpeil. Wat de wegen betreft, de steenslagwegen verkeren mo- Nederl. 1962/4 dito 1947 dito 1937 Dollarlening Invest, cert. Nederl. N.W.S. Spaarcert. Indië 1937 Grootboek '46 Kol. Bank Ned. Ind. Hand. Ned. Hand. Mij. A.K.U. Bergh Jurg. Berkel Pat. Calvé Delft Centr. Suiker Fokker Gelder Zonen Hoogovens Lev. Br. Unil. Nederl. Ford Nederl. Kabel Philips Gloed, idem nieuwe - Wilton F. Billiton I idem II Dordt Olie Kon. Olie dito nieuwe A'dam Rubber Bandar Rubb. O. Java Rubb. Serbadjadi H. Am. Lijn J. C. Japanlijn 98% 97'7„ 97'7 101% 97:/, 81% 100'/,, 93 98 95% 135% 170 164 310 125% 183% .115 179% 15314 203 294 341 250% 192 402 312 41% 05% 143 77 196% 168 98% K. N. Stoomboot 97% Kon. Paket 97'7„ Scheepv. Unie 101'/,.; Rott. Lloyd 97% 81% 100% 93 98 96 129% 16714 164 li 309% 125% 181% 219% 153% 201 294% 340 286 2507, 191 505 405 311% 338% 165% 76% 194 167 Stv. Nederland H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenl. Deli Bat. Mij. Deli Mij. Senembah Muller I A'dam Bank Holl. B. Unie Rott. Bank Twentse Bk Anaconda Beth. Steel Chrysler Gen. Motors Intern. Nick. Kennecott Rep. Steel U. S. Steel Cit. Service N. American Cont. Oüe Midcont. Oil .Philips Oil Shell Union Tidewater Baltimore Miss. K. Texas Pennsylvania IN. Y. Central 160 158 166% 166 18214 182% 159% 158% 183 189% 225 224% 91% 91% 99% 99% 46% 46% 140 154% 154 140% 167 166% 161% 160 230% 230% 164% 164 171% 170 36% 36% 107%, 63% 63 30% 30% 57% 58% 27 27'/,. 78% 55 54% 14% 15 59% 59% 55 68% 41% 41% 27 27% 13% 6%. 18 18 221. „Waarom Polletje niet te rugkomt?" zei meneer Pot Lintmans.... Wat zei die man daar.... Zij Polletje ver- menteerin nrima staat Van" de scherp, »nou juffrouw, dat zult noordMaar dat was terwegén kon pl.m. 10 K.M.u wel beter weten dan ik! Eerstdat was.dat had ze ge- lengte een „oppervlakte-behan-lokt u 't beest in huis en u ver- uaan Ha, déCht meneer deling" ondergaan. Over 't ge- moordt 'm en dan durft u er nog Pot, kqk ze schrikken, dat ik al- heel genomen vertieren de teer- naar te vragen, of ie al terug les weet.... wegen in slechte conditie. 77* He woorden rolden ei De ontvangsten bedroegen in uit. Hij was zichtbaar zichzelf totaal f682.668.71 en de uitgaven niet meer. „Maar aanklagen f726.567.95, zodat het dienstjaar rol ik u bij de politie. Het beest sluit met het aanzienlijk tekort deed u nooit kwaadAls- van f43.899.24, als gevolg van of er uit n heldere hemel plot- nog niet ontvangen bijdragen. schng 'n knetterende onweei- Ter vergadering zai voorge- siag kwam, zo sc.irok juffreuw doe? Dan ga ik naar de politie! Zulke dingen laat ik me met zeggen! Zó boos als dat mens werd....! Daar had ie niet op gerekend. Zonder 'n woord te zeggen ging hij maar vlug in huis. - En juffrouw Lint mansOch, och, wat was ze 222. Maar nu bekwam juf- zenuwachtig. Ze wist niet meer trouw Lintmans was van haar wat ze deed.... Nare man, hoe schrik Zal ik u eens wat zeg- durfde hij! O, ze moest er es gen' zei ze boos. „Alles wat met iemand over praten. u daar zegt is gelogen. Gelogen j Wpcht, juffrouw De Bree, die hoort u? En als u dat verder zou haar vast geloven.... gaat vertellen, v.eet u wat ik dan

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 3