urihoüoxe christelijke leiders uit Amerika en Europa in Zwitserland bijeen. Terreur op West-Java duurt voort. BENTLEY's GEWETEN Grondslag en doelstelling aanvaard. Steeds zwaarder drukt liet Sowjet-juk op Bulgaarse SGhouders. Zuid-Afrikaanse immigratiehepalingen zullen herzien worden. Indonesië. Boidoot Organisatie werkt met „Groot-Germaanse" middelen. Joodse overwinning in Jeruzalem. De mist blyfi nog hangen. Montgomery vraagt vrijwilligers. Groot smokkeloomplot opgerold, ÜJam wn mimen! °™^°gertu vast Geen driemanschap in Beschouwingen Dagblad j Republikeins bataljons commandant een berucht moordenaar. „De Locomotief' DE DONAU-CONFERENTIE IN BELGRADO Reeds 15 personen in arrest. de bevolking van Leipzig, Zaterdagavond 7 Augustus werd de eerste samenkomst geopend door Dr R. L. Decker, voorzitter van de Amerikaanse afdeling. Het bieek, dat de Amerikanen deze conferentie met opzet niet van tevoren hadden georganiseerd, om alle gedachten van Amerika nisme de pas af te snijden. Vandaar, dat er geen program was, geen vooropgezet plan, doch alleen maar mensen, bezield met orthodox christelijke gedachten en de wens om deze te propageren in heei de wereld. Na een ernstig gebed werden en authoritatieve Woord van God de afgevaardigden verzocht een is. bestuur te kiezen. Als secretaris 2. Wij geloven, dat daar is één werd gekozen Dr Elwin Wright, God, Die van eeuwigheid bestaat de secretaris van de internationa- in drie personen, de Vader, Zoon le relaties van de Amerikaanse en Heilige Geest, afdeling der Evangelicals. Als 3. Wij geloven in de godheid penningmeester de heer Molenaar van onze Here Jezus Christus, in uit Antwerpen en als voorzitter Zijn geboorte uit de maagd, in de schrijver van dit artikel, Ier- Zijn zondeloos leven, in Zijn won- wijl Dr Decker als vice-voorzitter deren, in Zijn dood in onze plaats werd aangewezen. 'en verzoening door bloedstorting. Het eerste wat ons te doen in Zijn lichamelijke opstanding, in stond, was een grondslag te zoe-1 Zijn hemelvaart ter rechterhand ken voor positief orthodoxe Chris- van de Vader en Zijn persoonlijke tenen. Een comité werd gevormd terugkeer in macht en heerlijk en reeds Maandag werd een basis heid. aanvaard. Dinsdags daarop werd 4. Wij geloven, dat het absoluut het doel vastgesteld en besloten noodzakelijk is, dat de verloren het volgende jaar een wereldeon- en zondige mens wedergeboren ferentie van Evangelicals te hou- j wordt door de Heilige Geest om den te Zürich, waartoe een co-behouden te worden, mité van voorbereiding werd be-5. Wij geloven in de dienst van noemd. de Heilige Geest in het heden, door Wiens inwoning de christen in staat wordt gesteld een heilig leven te leiden. 6. Wij geloven in de opstanding zowel van de geredde als de ver WERELDCONFERENTIE ZURICH. TE I In dit comité moeten zitting nemen vijf leden van de Ameri kaanse Associatie van Evangeli cals vijf leden van de verschil loren mensen. Zij die verlost zijn tot het leven, zij die verloren zijn lende Europese landen en vijf le- om verdoemd te worden. 7. Wij geloven in de geestelijke eenheid van diegenen, die geloven in onze Here Jezus Christus. DOELSTELLING. doelstelling kan den van de Wereld Evangelische Alliantie. De Europese leden zijn staande de vergadering benoemd. Voor Zwitserland is dit Alfred Hirs, DE directeur-generaal van de Bank Omtrent de van Zwitserland en voorzitter van het volgende worden medegedeeld de Internationale Raad voor de Associatie wil op geen enkel Chnstenleiders, Dr Lloyd Jones, terrein de Kerk of bestaande ge- predikant van de Congregationa-nootschappen vervangen, maar listische Westminster Kerk te zoekt te beVorderen wat van al- Londen voor Groot-Brittannie, Dr gemeer] be]ang jSi proberend te Rene Pache te Vennes bij Lau- coördineren en te helpen om dat- sanne, hoofd van df Opleidings-gene te doen, wat niet afzonder- school voor zendelingen en evan- [jjk Df plaatselijk kan worden ge- gelisatiearbeiders voor de Frans- daan Alle activiteit van de Asso- sprekende wereld, A. E. Gedat te Ciatie heeft als essentieel doel Kassei voor Duitsland en Dr A. de verbreiding van het Evangelie H. Oussoren, predikant te Mid- ;n overeenstemming met de aan- delburg, voorzitter van de Con- genomen geloofsverklaring van ferentie te Clarens, voor Neder- ciarens land en België. Uit deze doelstelling blijkt, dat DE BASIS. de2e Associatie tal van in het De basis, zoals die op de Con-christelijke leven en voor de we- ferentie te Clarens is aangeno- reld belangrijke taken op zich zal men, is als volgt: nemen. Meer concreet kan ge- 1. Wij geloven, dat de Bijbel noemde doelstelling als volgt het geïnspireerde, enig onfeilbare worden samengevat: De Bulgaarse eenheidsparty, het Vaderlandse Front, dat het nieuwe regiem belichaamt, krijgt het volk meer en meer in haar \Jzeren greep. Het Front moet een massa-organisatie worden, die iedere burger omvat. De regering van Dimitrof wil niet alleen politiek, maar ook economisch het leven in Bulgarije geheel onder haar controle brengen. Na het uitroeien van de oppositie gaat dit proces in steetfs sïieller tempo voort. Bulgarije is een van de „volles- democratieën", die de iyn van het Kremlin het meest nauwgezet volgen. Toen het politieke terrein aldus zuiverd was volgde de nationa lisatie van alle fabrieken. Verge zeld van een gewapende macht trokken groepjes ambtenaren bij verrassing de bedrijven binnen, de Bulgaarse Boerenpartij zijn namen de kantoren over, eisten sinds de terechtstelling van hun de sleutels van safe's en magazij leider Petkof in Augustus 1947 nen op en bevalen de eigenaars onder verschillende voorwendsels direct te vertrekken. Goud, aan- in de gevangenis geworpen of delen en obligaties werden in be werden gedwongen Sofia te ver- siag genomen. Alle saldi werden laten en te verklaren, dat zij zich geblokkeerd en de vroegere fa van verdere politieke activiteit briekseigenaars konden 6 maan zouden onthouden. Deze laatsten den lang 150 gulden per maand verblijven nu in provinciesteden1 opnemen, ten minste als ze geen of dorpen, waar zij goed in het andere inkomsten hadden. De oog worden gehouden. Onmiddel- meesten van hen bleven werkloos lijk na Petkof's terechtstelling en moeten door de verkoop van verschenen er pamfletten op huisraad of juwelen grotendeels straat: „Stuur Lulchef naar Pet- jn het onderhoud van zichzelf en kof" en thans steunen de parle- hun gezinnen voorzien. Enkelen mentsafgevaardigden van Lui- kregen een baantje in de inclu- chef's gematigde sociaal-demo- strieraden tegen een salaris, dat cratische partij alle wetsvoorstel- ver beneden het „bestaansmini- len. j mum" ligt. Behalve de „foute" actieve par-1 De volgende stap was de ont- tijleden werden ook vroegere par- eigening van huizen. Ieder gezin tijieiders en oud-politici, die het mocht maar zoveel woonruimte Vaderlandse Front niet aanhin-behouden, als het zelf bewoonde, gen, benevens ex-diplomaten,De rest werd zonder meer in be- oud-personeel van buitenlandse slag genomen. Huizenbezitters gezantschappen en zelfs personen, zonder inkomen mochten één huis die enkel maar vrienden in het houden om de huuropbrengst buitenland hebben uit Sofia ver- daarvan te genieten, bannen. r Ook de grossierderijen werden Politiek en economisch leven onder ijzeren controle. Alle vooraanstaande leden van In dit tweede artikel over de van 7 tot en met 10 Aug. j.l. in Clarens gehouden In ternationale Conferentie van Orthodoxen geeft de Middel burgse predikant Dr A. H. Oussoren een overzicht van de op deze conferentie ver richte werkzaamheden en be reikte resultaten. Na vurig gebed, onder inroeping van de leiding des Geestes, is men daar gekomen tot het opstel len van een grondslag, waar op de wereldorganisatie van orthodoxe christenen haar arbeid, in waarlijk oecumeni sche zin, zal verrichten tot Heil uan de in nood verke rende wereld en van de Kerk zelve. Dr Donges, Zuidafrikaans minister van Binnenlandse Zaken, heeft een drastische herziening aangekondigd van het inimigratie- der vroegere regering, volgens hetwelk 70.000 personen W de Sowjetzöne, verboden is te luiste ren naar de uitzendingen van de onder Britse of Amerikaanse con- tröle staande stations te Berlijn, schema I' unctionnarissen van de socialis-in de afgelopen twee jaar naar Zuid-Afrika zijn geëmigreerd. tische eenheidspartij hebben in-| Immigratie op grote schaal had toestanden verslechterd. struetie gekregen overtreders van dit verbod op te sporen en op een speciale lijst te plaatsen. Overtreding van het verbod zou gestraft worden met verbeurd verklaring van het radiotoestel. i noodzakelijk met het oog op j werkloosheid onder de geschoolde arbeiders, wijd verspreide twijfel 'omtrent de „doeltreffendheid en kwaliteit van geïmporteerde ar- Hij verzette zich tegen de hui-beidskrachten" en het aantal mislukte sollicitaties van hand- dige bepalingen, omdat zij „bui-1 ten het parlement om" waren op- 'ge-teld en te veel ruimte gaven werkslieden. (Ingez. mededeling, advert.) O. y. aan immigratie. Ook was het se- j regering houden aan de politiek van de I premier Malan volgens welke versterking van de Europese be-1 1. Een band moet worden ge legd tussen de gelovigen en deze geestelijke eenheid moet zich naar buiten openbaren. 2. Bemiddelend moet gewerkt worden om anderen op de hoogte te stellen van de Evangelische actie en deze te coördineren. 3. Voor de overheden moet re presentatief worden opgetreden vooral om de bedreigde minder heden, die Evangelisch zijn, te verdedigen. 4. De Amerikaanse Associatie van Evangelischen moet op de Alle Joden van de ExodUs, die hoogte worden gebracht van de ncden Her Eurnnese Evanee- het VOnSe Jaar m de Bntse zone verfris U dan met Eau de Cologne IMPERIALS noden der Europese Evange lischen. 5. Er moet gezorgd worden voor een billijke verdeling der fondsen, die gezonden worden om het Evangelisch werk in bepaalde landen te versterken en te hand haven. van Duitsland werden geïnter neerd, zijn thans in kleine groep jes in Palestina aangekomen, zo heeft een organisator van „onof ficiële" immigratie aan Reuter medegedeeld. Gisterenmorgen met het volking door immigratie zou wor- s, T den voorgestaan mits de eigen K.L.M.-toestel de heer L. Neher. bevolking niet hieronder zou lij den. De immigratie „op grote gedelegeerde van het opperbe stuur in Indonesië, naar Batavia vertrokken. Voor zijn vertrek vroeg een re- schaal" in de afgelopen twee jaar aVp w dacteur van het A.N.P. de minis had het woningprobleem versleeh terd en was eveneens ongunstig £r of de berichten, als zouden de geweest t.a.v. andere teLrten I her^-BeeI en .s/acob na"r Het land beza» de immieratie nesle gaan Julst z!]n' Do heer k -ZfuZ.i T Neher antwoordde, dat hiervan met bezorgdheid en herzieningTj.. i n°e mets bekend is. Hij kon ook was noodzakelijk evenals in an dere landen zoals Rhodesia, dat zijn deuren ook te wijd had ge opend. Herziening was eveneens Te Hamburg is een sergeant majoor van de S.S. ontsnapt juist voordat hij voor het Britse ge rechtshof voor oorlogsmisdaden zou verschijnen. Het is de eerste verdachte, die uit het gebouw van het gerechtshof is ontsnapt. Het noodfonds voor kinderen der V.N. heeft medegedeeld, dat 20.000 Servische vrouwen en kin deren, die het slachtoffer zijn van overstromingen van o.a. de Mora- va in Juni, tot September van voedsel zullen worden voorzien. ONDER DJOCJA'S TOEZICHT. „De sombere verlieslijsten van de laatste weken spreken een duidelijke taal. Het moge er op lijken, dat er een pauze is inge treden in de keten van terreurdaden op Java, we zullen goed doen om ons daar toch niet aan vast te klampen. De terreur moge de ene week duidelijker tot uiting komen dan de andere, zij duurt voort en zy heeft uit de aard der zaak liaar*hoogtepunten en haar inzinkingen. Maar we hebben redenen om aan te nemen, dat de climax niet is bereikt", aldus het Semarangse dagblad „De Loco motief" in een beschouwing over de terreur op Java. jongeren e.d. maar ook de Par kindo en andere Christelijke or ganisaties. Djokja zakt af in uiterste link se richting en er is blijkbaar vrij wel niemand in de republiek, die daartegen een tegenwicht kan leveren. ALLEREERST COMMUNIS TISCHE INFILTRATIE. Dan is er nog de communisti sche infiltratie vanuit Malakka, een infiltratie die ook voorname lijk tot stand komt via republi keinse kanalen. Men denke slechts aan het feit, dat de mees te republikeinse partijen veel linkser zijn dan een jaar geleden en dat het nationaal programma, zoals dat in Djokja is aangeno men door een twintigtal organi saties, een programma, dat een typisch communistische inslag vertoont, niet alleen als onderte kenaars heeft de communistische onteigend. De kleinhandelaars leiden een kwijnend bestaan, want zij zijn beroofd van de gerantsoe neerde artikelen, die slechts via regeringsmagazijnen worden ge distribueerd. De distributie is overigens gebrekkig en dikwijls krijgen hele steden geen groen ten of vlees. Er bestaat dan ook een uitgebreide zwarte markt, vooral in voedsel, en de prijzen op deze markt zijn zeer hoog. Een van de eisen van het re- zijn verdeeld in „Wehrkreisen" en als Hitier het wist zou hy zich in zijn graf omdraaien van plezier over het succes, dat hy heefj; ge had. Natuurlijk werkt men over het algemeen tegenwoordig liever niet meer met woorden als „Wehrkreisen". Men heeft geluk kig ook betere afkortingen die zo ontleend zouden kunnen zijn aan het Rusland van Lenin en Stalin. Een van deze afkortingen is het prachtige woord „Agit prop". Dit is nl. de afdeling agi tatie en propaganda van de 5de afdeling van het ministerie van defensie in Djokja. GOEDE GEEST. We hebben de laatste tijd nogal eens horen noemen de naam van de bendeleider Oes- man Soemantri. Deze man is leider van de terreurgroep S.P. 88. In de instructies die zijn ge vonden blijkt, dat de leden van de S.P. 88 iedereen van zijn be- zittingen en van zijn leven mo gen beroven tenzij bedoelde persoon beschikt over „een re publikeinse geest". Men kan die „republikeinse geest" ook kopen want voor 10 d 15 gulden krijgt men een briefje dat men de juiste geest heeftDat wil niet zeggen, dat men dan veilig is want een andere bende kan weer heel andere opvattingen der auspiciën vair Djokja, het hebben over die „goede geest". sterkst in West-Java en daarover s OOK MISDADIGE ELEMENTEN. Men moet dan ook nog wel re kening houden met de misdadige elementen, die in troebele tijden altijd zullen willen profiteren van de gelegenheid, maar dat is in dit geval bijzaak. TOEZICHT VAN DJOKJA. Inmiddels woedt de terreur, on- j willen we derhalve nog iets zeg gen. De terreur in West-Java is ver moedelijk nog lang niet ten eindeDit is een actie die van Voor een groot deel komt debuiten af-is opgezet en blijkbaar terreuruitoefening op rekening van de divisie „bamboe roentjing" Daarvan zijn bij de ondertekening van de Renville-overeenkomst on derdelen achter gebleven en men kan met vrij grote zekerheid aan nemen, dat nieuwe infiltraties niet zeggen, wanneer dr van Mook zijn ambt zal neerleggen. In ieder geval, zo voegde hij er aantoe, zal geen driemanschap in zijn plaats worden benoemd. De praetijk heeft geleerd, dat het be stuur moeilijk door een drieman schap ter hand kan worden geno men. Over de smokkelaffaire van opium uit de Republiek zeide de heer Neher: „De opium mag al leen normaal uitgevoerd worden. Thans is echter komen vast te staan, dat een gedeelte van de opiumvoorraad in de Republiek langs niet normale kanalen is uit gevoerd. Hierbij zijn één of meer officiële personen van de repu blikeinse leiding betrokken. Wan neer iemand qualitata qua mede werkt aan dergelijke handelingen, is Nederland verplicht en ook stellig van plan maatregelen te gen hem te treffen. Over de aard dezer maatregelen kan ik u nog niets zeggen. De zaak wordt nog onderzocht". o Vier-en-dertig Mohammedaanse employe's van een electriciteits- maatschappij van Bombay zijn gearresteerd omdat zij gelden voor de militante moslims van Hyderabad zouden hebben verza meld. o Israëlische strijdkrachten hebben Dinsdagmorgen het Roode-Kruiscentrum te Jeruza lem bezet na een aanval, welke Werd voorbereid coor een he vige beschieting van de oude stad en van stellingen van het Arabische Jpgioen. Volgens de \erklaring van Arabische zijde zouden Joden, die V.N.-armban- aen droegen „om de wachtpos ten te misleiden" het gebouw zijn binnengedrongen. De hoofdwaarnemër van de V.N. te Jeruzalem zou hen be volen hebben het gebouw te verlaten, doch aan dit bevel zou geen gevolg zijn gegeven. Volgens de Arabische zegslie den zouden de Joden door de bezetting van de betrokken wijk van Jeruzalem de controle ver krijgen over de wegen naar Bethlehem en zowel de stad Je ruzalem als geheel Zuid-Pales- tina van Transjordanië kunnen afsnijden. Vf et grote spoed heeft de re- gering geantwoord op de door de Tweede Kamer gemaakte opmerkingen over de voorstel len tot de grondwetsherziening in tweede lezing. Er wordt nu wel haast achter ne zaak gezet. Het Kabinet wil de herziening zo vlug mogelijk er door jagen. Dit antwoord is opnieuw vaag. Hoe zou het ook anders kun nen? De regering weet zeil nog niet, wat ze wil. Dat staat er ciuidelijk in. Overleg „in haar boezem", overleg tussen haar en de Indische regering, als mede de vertegenwoordigers tier Indonesische volken is nog gaande. Men kan zeggen: dat slaat op de uit de grondwets herziening voortvloeiende „orga nieke" wetten, maar ons dunkt, aat over deze laatste toch wel allereerst zekerheid dient te be staan. Hoe kan de regering toch bij een zo uitermate belangrijke zaak als de onderhavige met voorstellen komen, terwijl zij zeil nog niet eens weet, wat de consequenties daarvan zijn? Overleg „in haar boezem": hier uit blijkt, dat de V.V.D.- en de C.H.U.-ministers in het Kabinet nog geen oordeel over de ge volgen der grondwetsvoorzie ning hebben uitgesproken of dat zij, zo dit wel is gebeurd, nog niet met de andere leden "an het Kabinet tot overeen stemming zijn gekomen. Wij kunnen toch moeilijk aan nemen, dat de zaak nog niet eens aan de orde is geweest. Er zal, zo deelt de regering mede, een reële koninklijke unie worden gevormd met een of meer eigen organen, bekleed met het hoogste gezag op het terrein van werkzaamheden dier unie. Dit is slechts een herha ling van de mededelingen in eerste lezing naar aanleiding van het amendement-Tilanus. Enige nadere verklaring, enig bewijs, enige toelichting der be doelingen en plannen volgt niet. Het blijft alles even vaag en de mist trekt niet op. Op concrete vragen wil de re gering niet ingaan. Zij be schouwt dat „in dit stadium als weinig doeltreffend". Ook hier weer: wij laten niet meer los dan wij willen en dat is een bedroe vend klein beetje. Overigens lijkt het ons toe, dat de regering, al zou ze het willen, het niet kan op dit ogenblik, om dat het overleg „in haar boe zem" nog niet is geëindigd De buitenlandse betrekkingen der Republiek worden niet er kend. Maar welke maatregelen worden nu genomen? Ook hier weer: mist. Verblijdend is, dat de regering tot de conclusie is gekomen, dat er „aanwijzingen" zijn omtrent communistische invloeden. Wij wisten dat al enige tijd, maar ontvangen nu van officiële zijde de bevestiging. Zeer merkwaar dig! Sterk wordt daaraan de aandacht gewijd. Wij zouden zo graag willen weten, waaruit dat blijkt. Maar dat kan immers niet; volksvertegenwoordiging en volk mogen niet alles weten! Zo zouden wij kunnen door gaan. Maar dat heeft momenteel weinig zin. Het blijft vooralsnog een tas ten in het duister. Wij zijn be nieuwd, of in de loop van het debat over de regeringsverkla ring en over de voorstellen tot grondwetsherziening concrete «ngen naar voren komen. Verwachten doen we dit ech ter niet. T. giem is, dat alle Bulgaren 10hebben plaats gehad. Het geheel dagen gratis moeten werken in ressorteert onder een bepaalde de landbouw, bij het aanleggen afdeling van het ministerie van van wegen, of bij het opruimen van puin. De jeugd en de studen ten gaan^in de Arbeidsdienst en toenmalige minister van de fensie, Amir Sjarifoeddin en door kolonel Loebis. Het executief orgaan van deze afdeling is de „Field Preparation" Qnder deze afdeling ressorteert wil men de indruk wekken „dat de bevolking in opstand komt". Dit is natuurlijk allerminst het geval...... De terreurbenden hopen door ernstige ordeverstoring de econo mische opbouw te verhinderen en Djokja hoopt wellicht dat de Vei ligheidsraad tot de overtuiging defensie in Djokja en deze afde ling werd in 1946 gesticht door zal komen dat de bevolking ver I Feuilleton. werken 60 dagen aan wegen of dijken. Officieel is dit werk vry- willig, maar als men er zleh aan onttrekt, krijgt men geen bon kaarten en onwillige studenten mogen geen examens doen of worden niet tot de colleges toege laten. De regering verklaart, „dat in het verleden van zulk een ar- beidsenthousiasme geen sprake was". door PAUL TRENT. 47) In de post van de deur keek gaan? Heeft de dokter niet ge- zij nog even om; en ging toer z-egd, dat alle opwinding ver- uchtend de trap af. Imeden moest worden?" Bennett was bezig het vertrek; >»Ja> en het berust dus bij U, meneer Bennett. Laat u mij, als j? blieft, gaan." ,Ik ben bereid, cm uw vader een fatsoenlijk inkomen te ge ven voor de rest van zijn leven." „U is heel vriendelijk. Mag ik j vragen, wat u in ruil daarvoor Geen van beide sprak gedu- „De dokter heeft alle bezoek verlangt?"^ rende enkele minuten, en toen verboden." ».U zelf. scheen Ethel een. besluit geno- „Dat is jammer. Het zou zo- „Dat dacht ik wel. De prijs is reen te hebben. veel gemakkelijker zijn geweest; te hoog." „Ik zal zeggen, dat hij het maar nu ter zake. Wilt u niet ,.Het leven van uw vader is er ergste mag doen, dat hij beden- even gaan zitten?" mee gemoeid." ken kan. Ik zou heel verkeerd „Ik blijf liever staan, en ik „Toch is de prijs te h»og ant- doen, als ik beloofde een man zou graag willen dat u zo kort woordde zij, maar zij zag doods- t,e trouwen, die ik bijna haat." mogelijk was", antwoordde zij bleek, en haar lippen beefden. op en neer te lopen, maar zo dra zij binnenkwam, bleef hij staan. I „Hoe gaat het met uw vader?" vroeg hij. „Het is niet gemakkelijk, om „Hij is nog niets beter." je hierin raad te geven." „Mag ik naar hem toe?" Toen nam Clive haar inzijn koel. ai men en kuste haar. „Ik heb je nog r.iets dan na righeid aangebracht", zei hij met eer. zucht. „Clive", antwoordde ze op hartstochtelijke toon, „jouw lief de vergoedt al de ellende, die ik doormaak. Zolang wij niet ge- n, k; mij langt naar de zegeningen van de republiek. Dat is naar karoegs en corruptie. We vertrouwen dat tegen de bijv. het beruchte gebied Poerwa-1 bendeleiders van West-Java - karfa Tiika™™k Frawanv iemand als de bataljonscomman- karta, Tjikampek, Krawang. pa Matjam jg een berucht HITLER ZOU LACHEN. moordenaar en rampokker de Uit (le documenten, die gevon-geëigende maatregelen zonder den zijn blijkt, dat alle gebieden enige aarzeling zullen worden ge- nomen. o „U denkt dat ik maar praatjes ,.Ik zou u raden om die toon maak, maar ik meen het. Ik zal met tegen mij aan te slaan. Ik er echter niet op aandringen, dat kan een goede vriend zijn, maar u mij trouwt. Het is voldoende, cok een dodelijke vijand." I als u mij belooft, dat u niet „Ik ben niet bang voor u",'met Bentley zal trouwen." zei ze rustig. I „Wat bedoelt u?" ,.U is niet laf, en daarom mag| ,-Ik heb mij voorgenomen te ik u misschien juist zo graag zorgen, dat u niet met Bentley scheiden worden,"kan "ik het uit- liiden. Hoeft Bentley u de zaak trouwen zal. Is hij hier?" houden. Zul je mij nooit veria- uitgelegd?" I „Ja." antwoordde zij aarze- ten?" „Ja. ik hoor, dat mijn vader lend. Er werd aan de deur geklopt in uw macht is; dal u hem fail- ^„Stuurt u dan nm hem. Laat en zij trok zich terug. Het liet kan laten gaan." 1 hij ook horen wat ik te vertel- dienstmeisje kwam zeggen, idat „Dat is zo en dat ben ik dan len heb. cok van plan." j „Heel goed", antwoordde zij Dan valt er niets meer te en verliet de kamer, zeggen", antwoordde zij en liep j Clive zat vol angst op haar te naar de deur, maar hij stapte j wachten en sprong op, toen de naar haar toe en greep haar bij1 deur openging. c!e arm. I „Meneer Bennett wou je even Weet u dat tiet uw vader spreken. Het zal het beste zijn, ken; maar ik Mijl hier, en als je waarschijnlijk dé dood zal aan- als je maar naar hem toegaat", my nodig hebt, kom ik dadelijk." doen als ik hem failliet laat zei ze somber. meneer Bennett er was. „Laat meneer in de biblio theek", zei Ethel, en keek toen Clive vragend aan. Ga je met mij mee naar beneden?" Het zou tot niets dienen. Hij staat er op, om ,e alleen te spre- „Wat is er gebeurd?" vroeg hij op bezorgde toon; want hij schrok van haar gezicht. „Ik wou liever dat meneer Bennett het je vertelde." Zij liepen zwijgend naar be reden, maar tflen zij de biblio theek binnentraden, stak Clive zijn arm door de l.are. „U wou mij spreken?" zei hij. „Ik heb voorgesteld, om aan meneer Carson een goed jaar geld uit te keren, als juffrouw Carson u niet trouwt." „De conditie is dus niet, dat zij u zal trouwen?" vroeg Clive riet grote inspanning. „Neen, maar ik wens wel, het recht te hebben, het Je doen, als zij van gedachte mocht veran deren. Ik bedoel, dat ik mijn best zal doen, om haar liefde te winnen." „Het zal u r.iets baten!" riep Ethel op heftige toon uit. „Ik ben van plan, het er op te wagen. Het enige, wat ik op' bet ogenblik vraag is, uw bei der belofte, dat u niet zult trou wen, en dat u uw engagement verbreken zult. In ruil daarvoor zal ik onmiddellijk een som gelds op meneer Carson vastzet ten." Clive antwoordde niet en hij durfde Ethels kant niet uit te kijken; want hij wist, dat hij hierin berusten moest. Als me neer Carson zou sterven, zou Ethel, dat begreep hij, het altijd denken, dat zij te kort geschoten was in haar liefde tot hein. (Wordt vervolgd.) Fabricage synthetische glycerine. De heer J. Oostermeyer, presi- derit van de Shell Chemical Corp., heeft verklaard, dat de eerste fabriek voor de vervaar diging van synthetische glyce rine te Houston in Texas snel haar voltooiing nadert en tegen het eind van de zomer of het begin van de herfst volledig in gebruik zal zijn genomen. De nieuwe fabriek zou syn thetische glycerine vervaardigen uit zout, water en olie. In Belgrado wordt een conferentie gehouden door de lauden, die betrokken zijn bij de vaart op de Donau. De vergadering heeft een voorstel van de Sou'jet-Unie aanuaard, uiaaröij eei. speciale administratie voor deze riviervaart wordt ingesteld. De Roemeense delegatie, die o.l.u. de Roemeense Minister uan Bui tenlandse Zaken, Mevr. Anna Pauker, staat (midden). De Rijkspolitie te Diemen heeft in nauwe samenwerking met de recherche Invoerrechten en Ac cijnzen te Amsterdam, een uitge breid smokkeloomplot opgerold. Niet minder dan 15 personen zijn ,ER HANGT EEN BROEIERIGE r(i„(]s gearresteerd, terwijl het VREDE" Veldmaarschalk Montgomery, chef van de Britse Imperiale Generale Staf, heeft gevraagd om 150 duizend mannelijke en vrouwelijke vrijwilligers voor aanmelding als reservist voor het landleger, nu „een enigszins broeierige vrede over de wereld hangt". Het is meer een wapen stilstand dan een vrede. Het is een periode van uitputting, wel ke slechts weergegeven wordt met het woord vrede", aldus Montgomery. De vrijwilligers onderzoek nog wordt voortgezet. De zwarte handel in de hoofd stad heeft door deze arrestaties een gevoelige klap gekregen. Grote partijen natuurzijden goe deren, textiel, sigaretten, zonne brillen, galanterieën enz., enz. werden de hoofdstad binnenge smokkeld en via diverse mala fide winkeliers tegen zeer zwar te prijzen aan het publiek te koop aangeboden. De bedragen, die bij deze handel gemoeid wa ren zijn met geen mogelijkheid f 14.000 zonnebrillen gekocht. De goederen zijn afkomstig uit B^gië, waar zij met Nederlands geld werden gekocht. Dit geld werd op uiterst geraffineerde wijze over de grens gebracht, n.l. door twee kippenhandelaren uit Culemborg, die het geld verstop ten in geslachte kippen, die zij bij honderden tegelijk per vrachtauto en met de daarvoor benodigde vergunningen, over de grens brachten. In Belgie werden dan de goederen ge kocht, waarna zij weer naar Ne derland werden gesmokkeld. Het complot heeft vertakkin gen in Amsterdam, Roosendaal, Culemborg, Geldermalsen, Blari- cum en Breda. De gearresteerden zijn inmid dels reeds voor de officier van Justitie geleid. jZa°aUrdnoieggeznyiet VOlge"d voor"^oorbeeld ""voor

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2