NIEUWS Riiksinkoopbureau I Debat over regeringsverklaring voortgezet. volkskarakter." Westelijke afgezanten voor Vrijdag nogmaals bij Molotof op bezoek Russische musicienne in Zweden wil niet naar Rusland terugkeren. Bijzonderheden over inhuldiging Koningin Juliana. Jhr Mr A. F. C. de Casembroot opende tentoonstelling „Nederlands Nieuwe Kerken." PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Middenstand. SCH™™ Wat doet men tegen het communistisch gevaar in Indië? vmdfge^™aaetn i^rTamem Voorstellen grondswetsher- ziening vandaag aan de orde. Men verwacht deze week een gunstige beslissing. Spelen met munitie levensgevaarlijk. Reynaud kreeg zijn zin. Lord Lister" van Java gedood? SNIPPER Een fraaie expositie in de Middelburgse Concert- en Gehoorzaal. De communistische woelingen in Malakka. UK gave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- Str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1027 1VOENSDAG 18 AUG. 1948 Francoe™e"l£stSf 48-5 P' kWartaal Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Advertentieprijs 14 cent per m.m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Missingen; Rubriek Kabouters 5 cent per woord Dr K. HUIZENGA, Sliddelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 5.30 u., onder 19.56 u. Maan op 20.25 u., onder 4.38 u. V.M. Hoogwater Donderdag 19 Aug.: Vlissingen: 1.51 u. 1.94 m„ 14.07 u. 1.91 m. Wemeldinge: 3.40 u. 1.70 m., 16.04 u. 1.59 m. E in ons goede vaderland. „Een Sociaal-Democraat als premier past niet bij ons Het Zeeuwse Niwin-Comité had van de Zeeuwse muziekhandela ren prijsopgaaf gevraagd voor r.aar Indië te zenden muziekin strumenten. Een gezonde gedachte. Er wordt veel van ons volk ge vraagd en met recht! maar dan is het ook billijk, dat bij eventuele leveranties de betrok ken handelaren in de gelegenheid worden gesteld als tussenschakel j te fungeren. De muziekhandelaren toonden zich onmiddellijk bereid mede-1 In de Tweede Kamer is gisteren het debat over de regerings verklaring voortgezet. Tot tien minuten na middernacht heeft men doorgebabbeld en nog kwam men niet gereed, zodat men van daag om elf uur opnieuw zou beginnen. In dit tweede gedeelte van het grote tournooi rond Mr van Sehaik's schepping kwam allereerst de heer Schouten (A.R.) aan werking te verlenen. Bij de gros- het woord, vervolgens de C.P.N.-ers Wagenaar en De Groot en de siers werd een onderzoek inge- heer Zandt (S.G.P.). De heer Drees trachtte de critiek luchtig steld naar de prijzen en de leve- op to nemen, ringsmogelijkheid van de betref-1 werking bleek het mogelijk een billijke offerte te maken. Na enige maanden- wachten, bleek echter, dat het Zeeuwse Ni- Na de houding van de K.V.P. en de P.v.d.A. inzake de kabinets- win-Comité buitenge waard, dat formatie scherp te hebben ver oordeeld, sprak de heer Schouten i er zijn verwondering over uit, dat wil in dit geval zeggen, buiten het Rijksinkoopbureau had gere- kend- 1 de heer Drees, als sociaal-demo- Er kwam nl. het bericht, dat i&irjïncr van Hit ka. aangezien de muziekinstrumenten uit het buitenland moeten komen, en er dus deviezen beschikbaar moeten worden gesteld, het Rijks inkoopbureau zich met de leve rantie moet belasten. Nu is om te beginnen deze mo tivering niet juist. Tal van muziekinstrumenten als gitaren, banjo's, mandolines, trommels, kunnen óók voor de tropen, in ons eigen land worden vervaardigd. Verder was bij informatie ge bleken, dat alle instrumenten die nodig waren, in hoofdzaak bij de grossiers voorhanden zijn. Het is duidelijk dat we hier te doen hebben met het streven van het Rijksinkoopbureau om met terzijdestelling van de tussenhan del. zelf dergelijke zaken te be handelen. Loopt dit niet de spuigaten uit? Als er geld nodig is voor doel einden als waarom het hier gaat, dan wordt niet in de laatste plaats op de middenstand een be roep gedaan-. En niet zonder resultaat. Maar als er dan leveranties te doen zijn, dan komt het Rijksin koopbureau, dat zichzelf waar schijnlijk onmisbaar wil maken en schuift met één slag, de mid denstand terzijde. Hier past een woord van protest. De middenstand is er toch niet alléén om voor fiscale doeleinden te worden gestroopt? craat met de leiding van dit ka binet was belast. Het paste z.i. niet op de verhoudingen in ons land en evenmin op het typische karakter van ons volk als geheel. De inhoud van de regeringsver klaring had de heer Schouten zeer teleurgesteld. Wat is er b.v. in Chateau d'Ardennes overeen gekomen? Men lichte de Kamer hierover in. Ook wat het Indië- beelid betreft geeft de regerings verklaring reden tot teleurstel ling. Het ïndië-beleid van het vori ge kabinet zal worden voortgezet. Ondanks door de V.V.D. nog ge achte wijzigingen daarin heeft de heer Stikker in dit kabinet zit ting genomen. Hij verwonderde er zich niet over, dat de heer Stik ker op aanbeveling van mr Oud had zitting genomen. Spr. achtte overleg met de de legatie der republiek ongehoord en vroeg aandacht voor de positie der Indische Nederlanders en in lichtingen over 't communistisch gevaar in Indië en wat wordt ge daan ter afwending van dit ge vaar. De principiële houding, wel ke in Nederland wordt aangeno men tegenover het communisme moet ook gelden voor Indië. De heer Schouten drong aan op inlichtingen over de militaire situatie in Indië en wilde een overzicht van de kosten, verbon den aan voortzetting van het tot nu toe gevoerde beleid. Gissingen in verband met laatste bespreking op het gremlin Men gelooft in sommige welingelichte Westelijke kringen te Moskou, dat Molotof een uiterst belangrijke mededeling betref fende Duitsland aan de drie afgezanten van de Westelyke mogend heden heeft overhandigd tijdens het onderhoud op het Kremlin van Maandagavond. De aard van de mededeling werd niet bekend gemaakt en de overhandiging ervan kan nog niet bevestigd worden door de naas te omgeving van de afgezanten.. De bespreking van Maandag avond \von3t als een laatste po ging gekenschetst om de vraag stukken op te lossen, die moesten worden geregeld, aleer eventuele verdere onderhandelingen met de Sowjet-Unie aangeknoopt kunnen worden. In gezaghebbende kringen is men van mening, dat er een rede- lyk goede kans bestaat, dat men te Moskou tot overeenstemming komt. Men gelooft, dat zal worden be sloten tot een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken over Duitsland. In genoemde kringen verwacht men voor het einde van de week een beslissing. Het feit, dat de afgezanten zelfs nog minder mededeelzaam waren dan ooit na afloop van de besprekingen van Maandagavond, wordt door sommige waarnemers uitgelegd als een aanwijzing voor de juistheid van het bericht. Gisteren heerste er een koorts achtige bedrijvigheid op de am bassades der drie Westelijke mo gendheden, met name de Britse ambassade, waar typisten, des kundigen in Russische aangele genheden, codebedienden en radio personeel bezig waren aan het uitvoerige rapport over de bijeen komst. Frank Roberts, de Engelse af gezant, en Geoffrey Harrison, de Britse gezant in Moskou, wilden niet gestoord worden. Vele waarnemers te Moskou geloven, dat de besprekingen ten einde lopen en een beslissing bin nenkort verwacht zou kunnen worden. In verhand hiermede gelooft men in kringen, die in nauwe be trekking staan tot het Russische militaire bestuur te Berlijn, dat op Karlshorst, het hoofdkwartier van de Russen vóór Vrijdag nog een bijeenkomst tussen Molotof en de Westelijke afgezanten Zal worden gehouden. Deze zou» de reeks sluiten. I DE HEER ZANDT (S.G.P.) AAN HET WOORD. De heer Zandt (S.G.) sprak er o.m. zijn teleurstelling over uit, dat nog steeds duizenden in de republikeinse kampen worden ge vangen gehouden. Hij zeide verder te vrezen, dat dit kabinet zal bijdragen tot ver- roomsing van het land. Tenslotte ontwikkelde hij bezwaren tegen het Indië-heleid. ANTWOORD PREMIER DREES. De minister-president, de heer Drees de sprekers beantwoordend verklaarde zijn functie niet ver zocht of begeerd te hebben. Het door het kabinet aanvaar de program hangt wel samen met het program, dat dr Beel aan de vier fracties had voorgelegd. Spr. deelde mede, dat in. voor bereiding is een wetsontwerp tot organisatie der gezondheidszorg met samenwerking tussen over heid en particuliere organisaties. In de avondvergadering behan- derde de heer Drees de Indonesi sche kwestie, daarbij opmerkend, dat het de vraag is, of een bevre digende oplossing kan worden be reikt. In de regeringsverklaring is duidelijk gemaakt, dat er bepaal de verbintenissen zijn aangegaan. Liet men die verbintenissen los, dan zou men politiek en moreel de goodwil verliezen, welke inter nationaal verworven is. „De beoogde staatkundige vor ming moet doorgaan, ook als we niet met de republiek tot een ge heel bevredigend accoord zouden komen", aldus Drees. De communistische actie is in Indonesië anders dan hier. Con crete feiten, dat duizenden in re publikeinse kampen verblijven zijn niet beschikbaar. Mócht het zo zijn, dan zal met de meeste kracht worden aangestuurd op bevrijding. In verband met de besprekin gen op het Chateau d'Ardennes zeide spr., dat overeengekomen is dat gepoogd zou worden op 1 Ja nuari 1950 de economische unie tot stand te brengen. Verder is overeengekomen zo spoedig mo gelijk tot het stelsel van vrije consumptie terug te keren. In verhand met de aangekon digde nagenoeg sluitende begro ting vroeg spr. de medewerking van de Kamer. Verscheidene leden repliceer den, waarbij vooral de kabinets formatie nader besproken werd. Tien minuten na middernacht werden de discussies gesloten, na dat de minister-president de spre kers nader had beantwoord. De vergadering wordt heden, Woensdagmorgen, te elf u. voort gezet. Dan komen de voorstellen tot grondwetsherziening aan de orde. Spionnage te Bandoeng. Op een militair bureau te Ban doeng heeft civiele politie in sa menwerking met de militaire veiligheidsdienst enkele subver sieve elementen gearresteerd, die deel uitmaakten van de „Field- preparation 88". Deze organisatie voert in ver band met het toekomstige ple bisciet ondermijnende propagan da volgens door Djokja aangege ven richtlijden. (Wij wijzen in dit verband op een beschouwing over de Terreur op West-Java, welke op pag. 2 vermeld staat. Red. Zws Dgbld.) Een tweede Kozenkina-geval? Het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Sow- jet-ambassade te Stockholm gewaarschuwd, dat zij een 19-jarige Russische musicienne, die weigert naar de Sowjet-Unie terug te keren, met rust moet laten, 't Meisje, Lyda Mkaprova genaamd, is de dochter van een Russische kolonel in Leningrad. Het meisje zou verklaard heb ben, dat Russische diplomaten alles in het werk stellen haar in de ambassade te lokken, teneinde haar van daaruit op transport naar de Sowjet-Unie te stellen. Volgens het Zweedse ministe rie van buitenlandse zaken heb ben de Russen herhaaldelijk ver zocht haar uit te leveren. De verzoeken zijn van de hand gewezen, omdat, het meisje wil blijven en Zweedse wil worden. Iemand van de Sow jet-ambas sade zou zich met geweld toegang tot haar huis hebben verschaft. Hij werd echter verwijderd door een tuinman en een Zweeds leger officier, die toevallig voorbij kwa men. In een brief van de Russische ambassade stond: „Verlaat dit spinneweb en keer naar het va derland en de vrijheid terug". Het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken, dat verdere stappen tegen de Sowjet-ambas- sade overweegt na kennisneming van een politierapport, heeft de familie waar het meisje inwoont gewaarschuwd, dat zij haar des avonds niet alleen moet laten uit gaan. Vanwege de Sowjet-ambassade te Stockholm is ontkend, dat er pressie op het meisje werd uitge oefend of dat getracht werd haar te ontvoeren. „Wij willen haar in de Sowjet- Unie hebben", zo werd verklaard, „omdat haar vader ons dat her haaldelijk heeft verzocht. Zijn vrouw is bij het beleg van Lenin grad om het leven gekomen. Hij voelt zich erg eenzaam en ver langt naar zijn enige dochter". Schietpartij te Batavia tijdens feestviering. Maandagavond, de dag vóór de viering van het driejarig bestaan der Indonesische Republiek, de monstreerden te Batavia Repu blikeinen op het erf van de „Ge- dong Republik Indonesia", de aan Pegangsaan Oost gelegen voor malige ambtswoning van Soekar- no, Sjahrir en Gani. De Republi keinen hadden een vreugdevuur ontstoken en aangezien demon straties bij verordening van de resident verboden zijn, greep de politie in en verspreidde de me nigte, die zich voor een deel te rugtrok op de achtergalerij van het gebouw. Plotseling klonk een schot, waardoor een Nederlandse poli tieman werd gedood. De politie schoot terug, waarbij van de In donesiërs twee meisjes en 'n jon geman werden getroffen. Het gebouw werd doorzocht en twee Indonesiërs werden gearres teerd. 86 van de slachtoffers kinderen beneden de 18. Nog steeds beseft men niet, hoe gevaarlijk het is met munitie te spelen en wapens en granaten als oorlogssouvenirs te bewaren. De heer G. J. D. Franken, comman dant van de hulpverleningsdienst weet daarvan mee te praten. Op een persconferentie te 's-Graven- hage heeft hp gistermorgen van zijn ervaringen verteld. De hulpverleningsdienst, die met 121 man werkt aan het op ruimen en onschadelijk maken van projectielen e.d. ondervindt bij de vervulling van zijn taak slechts weinig steun van het pu bliek. Toch is het gevaar groot. De duinen zijn nog lang niet vrij van mijnen en op vele plaatsen worden wapens en munitie aan getroffen. In het tijdvak van 31 Januari 1948 tot 31 Juli 1948 werden geruimd 89.000 granaten, 6500 bommen, 5500 landmijnen, 514 pantservuisten, 23.500 ont stekers, 274 bussen strijdgas, 813 kg. kruit, 7000 kg. springstof, 96.000 kg. geweermunitie, 488 geweren, 37 revolvers en 129 mitrailleurs. Eerst als er ongelukken ge beurd zijn, wordt de politie ge waarschuwd. Maar zelfs dan ko men nog niet alle oorlogssouve nirs te voorschijn. Omdat het aantal slachtoffers de laatste tijd onrustbarend gestegen is in deze maand gebeurde er op één dag 16 ongelukken heeft het ministerie van binnenlandse za ken besloten nogmaals een grote waarschuwingscampagne te be ginnen. Op verschillende plaat sen in ons land zullen in een aantal zaken o.m. in de Bijen korf, Hema en Vroom en Drees- man stands of etalages worden ingericht, welke het publiek wij zen op het gevaar van gevonden munitie en projectielen. Voor de K.R.O.-microfoon zal in het jeugdhalfuur een serie propa»- gandistische hoorspelen gebracht worden. Op deze wijze hoopt men iedereen te bereiken. Voor al ook de jeugd, want 86 pet. van de slachtoffers zijn kinderen tussen 12 en 18 jaar. Wordt oud-minister Fiévez burgemeester van Utrecht? Naar de Volkscrt vernam, is binnenkort de benoeming te ver wachten van de oud-minister van Oorlog, luitenant kolonel A. H. J. L. Fiévez, tot burgemeester van Utrecht. Er rijn weer verschillende bij zonderheden bekend gemaakt over het ceremonieel in de mor genuren, ter gelegenheid van de inhuldigingsplechtigheid van H. M. Koningin Juliana, op 6 Sep tember a.s. Om 8 uur 's morgens zuilen 101 kanonschoten, het gelui van de kerkklokken en het spel van het carillon op de toren van het pa leis aankondigen, dat de histori sche dag is aangebroken. Tegen 10 uur zullen de leden van de beide Kamers der Staten- Gcneraal zich desgewenst naar het paleis op de Dam begeven om vandaar te voet in cortege naar de Nieuwe Kerk te gaan. Tussen 10 en 10.30 uur, volgen langs de zelfde weg de leden van de Raad .van Staten, de groep-delegaties van Overzeese gebiedsdelen en de groep ministers. Tenslotte wor den tegen 11 uur de moeder van de nieuwe Vorstin met de oudste twee Prinsesjes en Prinses Arm gard verwacht. Intussen is in het kerkgebouw de commissie be noemd welke Hare Majesteit aan de deur der kerk zal ontvangen en Haar naar de troon zal ge leiden. Om 11 uur zullen 35 saluut schoten van de vloot aankondigen, dat het grote moment is aange broken. De klokken zullen beie-' ren wanneer de Vorstelijke stoet het paleis verlaat en als de Ko ningin naar buiten treedt en on der de traditionele met vissers- netten overdekte pergola naar de kerk gaat, zal het muziekcorps van de erewacht der studenten- corpora welke voor het paleis staat opgesteld een couplet van het Wilhelmus spelen. IN DE KERK. Wanneer de Vorstin het kerk gebouw betreedt preludeert het orgel het Wilhelmus, de commis si e van ontvangst begeleidt Ko ningin Juliana en Prins Bernhard naar het troonplatvorm en terwijl Vorstin en haar gemaal hun plaatsen innemen en het gevolg zich achter en aan weerszijden van hen schaart, wordt ons volks lied overgenomen door het Am sterdamse toonkunstkoor dat zich onder leiding van Eduard van Beinum in de koorruimte zal heb ben opgesteld. Vervolgens zal H.M. de eed af leggen, waarna de voorzitter van de Staten-Generaal, na een toe spraak een verklaring van trouw aflegt, die door elk der leden be vestigd wordt. Dan zal de oudste Koning van wapenen de scepter zwaaien en verkondigen: „Hare Majesteit Koningin Juliana is ingehuldigd", gevolgd door een driewerf: „Leve de Koningin!" Wapenherauten zullen dan bui ten 't kerkgebouw hetzelfde ver kondigen. Uitgeleide gedaan door dezelf de commissie verlaten Koningin en Prins in de stoet de kerk, ter wijl het Toonkunstkoor Gez. 184: „De Heer is mijn Herder" inzet. Ten paleize teruggekeerd, be geven zich de herauten van wa penen met hun trompetters naar hat balcon om met trompetge schal de komst van H.M. aan te kondigen en wanneer dan Konin gin Juliana en Bernhard, Prins der Nederlanden, het balcon be treden zullen hebben, laten wij gaarne aan de fantasie van de le zer over hoe de menigte op de Dam daarop zal reageren. Wetsontwerp tot economische hervorming goedgekeurd. De Franse nationale vergade ring heeft gisteravond het wets ontwerp, dat de Franse minister van Financiën, Paul Reynaud, speciale volmachten geeft om een economische hervorming tot stand te brengen, in tweede le zing goedgekeurd. Het resultaat van de stemming luidde: 358 stemmen voor en 202 tegen. Volgens de grondwet moet een wetsontwerp in tweede lezing met absolute meerderheid goed gekeurd worden, d.w.z. minstens 311 stemmen verwerven. GRAAF BERNADOTTE VRAAGT HULP VOOR PALESTIJNSE VLUCHTELINGEN. Graaf Bernadotte heeft een be roep gedaan op de V.S. voor on middellijke hulp aan de vluchte lingen in Palestina, welke wan hopig is. Het zijn vooral kinderen onder de vijf jaar en jonge en toekomstige moeders. Het bestuur van het internatio nale kindernoodfonds heeft thans besloten voor een bedrag van 411,000 dollar aan levensmiddelen te sturen. JS Veldpolitie zegt het. Herinneringsmedaille ontworpen. De Amsterdamse beeldhouw ster, Mej. N. Klaassen, heeft 'n zilveren herinneringsmedaille ont worpen, welke binnenkort bij K. B. zal worden ingesteld. Aan de voorzijde vertoont de medaille de hoofden van 't Prin selijk paar, aan de keerzijde een gekroonde J, waaronder de-woor den: „Inhuldiging 6 September 1948'', met -als omschrift: „Juli ana Koningin der Nederlanden". Gevangentoren te Vlissingen wordt geres taureerd. Men heeft een begin gemaakt met de restauratie van de gevan gentoren aan de Boulevard de Ruyter te Vlissingen. Dit bouw werk, dat dateert uit het jaar 1439 en een resultaat was van de plannen van Anna van Borsselen zat te vertellen over aanvallen op Hollanders, die ter gelegen- „Het Dagblad" te Batavia heid van de derde verjaardag meldt, dat overste Oesman Soe- van de republiek gedaan zouden en haar man Philips van Bour- mantri de „Lord Lister" van Java moeten worden. Na de medede- in een van zyn schuilplaatsenlmg van de gids, dat de spreker door de veldpolitie zodanig door Soemantri aange- j hy schoten is verwond, dat nomen kan worden, dat overleden. Enige dagen geleden kwam de veldpolitie op het spoor van de ze terroristen-aanvoerder, toen patrouillés het gebied rond Poerwakarta in West-Java „uit kamden". Bij een open plek werd een huisje ontdekt, dat waarschijn lijk een van de schuilplaatsen was van deze „Lord Lister" die overigens niet de rijken bestal om het aan de armen uit te delen en ontdekte in het huis een vergadering van 20 perso nen. De gids van de patrouille herkende Soemantri, die juist was, verliet een van de politiemannen' de dekking en schoot zijn stengun leeg op de bendeleider. De leden van de bende, die blijkbaar een cordon om het huis hadden gelegd, openden het vuur op de politie, die daarop terugtrok om later met versterking terug te komen. Bij hun terugkomst vonden zij slechts bloedplassen. De gewon den en eventuele doden waren door de bende zoals gebruike lijk medegenomen. Degene die de schoten heeft gelost, ver telde echter overtuigd te zijn, dat Soemantri gedood is. Voordat de genodigden tot de bijwoning van de opening van do tentoonstelling „Nederlands Nieuwe Kerken" gisterenmiddag in de kleine zaal van de Concert en Gehoorzaal te Middelburg hun plaatsen hadden ingenomen, kon den zij genieten van orgelspel door de organist Jan Rijn op het fraaie instrument, dat deze zaal Beaufighters en Spitfires van bezit, de Royal Airforce zijn gistermor- j In zijn kwaliteit van voorzitter gen een gecombineerde operatie van het plaatselijk comité voo- begonnen tegen de communisti- dezo tentoonstelling kon mr dr sche gueriliastrijders in de pro- R. YV. Graaf van Lynden 'n groot vincie Bentong, van de staat Pa hang. De planters in deze streek hadden de autoriteiten gewaar- aantal autoriteiten welkom heten Onder hen waren de Commis saris der Koningin, Jhr Mr A. F. schuwd, dat zij zouden moeten C. de Casembroot en de burge- flVPrWPCrori +za -i4_1 overwegen te vertrekken wan neer geen effectiever bescherming verleend zou worden. De vliegtuigen vielen de com munistische stellingen in de oer wouden aan met raket- en ma chinegeweervuur en daarna be- k'rach fen°^mader grondstrijd- meester van Middelburg, Jhr Mr W. C. Sandberg tot Essenburg, verschillende geestelijken, enige Zeeuwse burgemeesters, het lid van G. S., de heer Schout, de Prov. Directeur van de Weder opbouw en Volkshuisvesting, de heer A. D. M. Glerum, de direc- teur van de Stichting voor Maat» genoegen (fit te vernemen. schappelijk en Cult. Werk, de heer C. Lijnzaad, vertegenwoor digers van de Z.V.U. e.a. Mr Dr Graaf van Lynden sprak woorden van dank tot de organisatoren, Prof. Holt en zijn assistent, de heer Oosterbaan, voor de bijzondere artistieke wijze, waarop zij deze tentoon stelling hebben opgezet, tot de heer F. de Graaf, die met groot enthousiasme de organisatie in lllcc Middelburg op zich heeft geno- «honwd men en tot de heren Tillema en Er zijn, aldus de Commissaris door de oorlog vele kerken ver woest, n.l. een 200-tal. De ker ken waren bijzondere objecten om op te schieten, om ze als waarnemingsposten te gebruiken en om ze, zoals in Brabant is gebeurd, uit zuiver vandalisme te verwoesten. Gerekend naar het bevolkingspercentage van Zeeland zouden hier 6 a 7 ker ken verwoest moeten zijn. Het aantal bedraagt echter 20. Het is te begrijpen, dat in onze provincie de houw van nieuwe kerken thans zeer in het middel punt van de belangstelling staat. Voor arcHïtecten zijn hier speci ale objecten tot het uitleven van hun talenten. Helaas mogen uit Zuinigheidsoverwegingen geen to rens meer op de kerken worden Simonse, die namens de gemeei^ te Middelburg met bloemen en Bij de bouw van nieuwe kerken betaalt het Rijk 75 pet. der wer- planten de tentoonstelling aan- kelijke bouwkosten, berekend kleedden. Hij verzocht Jhr Mr naar de voormalige grootte van de Casembroot daarna over te de kerk. De gemeente betaalt 25 gaan tot de opening der tentoon- j pet. en hier is juist van groot be stelling. i lang, dat de belangstelling van De Commissaris der Koningin 1 adoptiegemeenten wordt ge- zei verheugd te zijn, dat deze kweekt, tentoonstelling ook in Middel- 1 burg wordt gehouden. Oorspron- uitspreken van de hoop, kelijk was dat niet de bedoeling, 1dat deze tentoonstelling de omdat men dacht, dat er geen ®andac" voor &et Pr°b]eem va" •gebouwen waren. Thans blijkt 'de ^frkbouw zal worden gewekt echter, dat dit de beste zaal is, ien dat?r v.?el h,ezoc^ zal z«nj waarin de tentoonstelling tot nu 1 verklaarde jhr de Casembroot toe is ondergebracht. Het deed I ar voor geope spr. als Zeeuw en als geboren Tijdens de rondgang die daarna Middelburger ongelofelijk veel volgde, konden de aanwezigen die deze tentoonstelling heeft. Op overzichtelijke wijze is een groot aantal ontwerpen van roomse en protestantse kerken op panelen geëxposeerd, terwijl enige ma- quettes de tekeningen en verduidelijken. Doktoren in het Franse stadje Chaurmont zijn in staking ge- foto's gaan, omdat zij hun belasting aanslagen te hoog vonden. Ge lukkig, dat deze heren niet in Ba- Het valt op welk een grote va-jsel wonen, want daar heerst een riatie er bestaat in de diverse roodvonkepidemie. 300 personen ontwerpen. Er zijn schetsen van;moesten reeds in een ziekenhuis kerken, die, wat het extérieur be-opgenomen worden. Het Ame- treft, geen enkele overeenkomst rikaanse Rode Kruis heeft nood- meer vertonen met de gangbare voorraden beschikbaar gesteld jongen jn inundatie-kreek gondië om de stad te vergroten en te versterken werd bij de be vrijdingsgevechten ernstig be schadigd, zo ernstig dat loszitten de stenen gevaar voor voorbijgan gers opleverden. Ofschoon het aanvankelijk in de bedoeling lag om zich tot een provisorisch her stel te beperken van deskun dige zijde vernamen we, dat bij langer uitstel het verloren gaan van dit historisch bouwwerk on vermijdelijk zou zijn schijnt de hoop gerechtvaardigd, dat men het daarbij niet zal laten en de gehele dikbemuurde toren onder handen zal nemen. o .Jongens stichtten brand in Middelburgse school. Dinsdagmiddag omstreeks drie uur brak brand uit in de school aan de Verwerijstraat te Middel burg. Daar de brandweer vlug ter plaatse verscheen, was het vuur spoedig geblust. De oorzaak moet gelegen zijn in het feit, dat enige jongens in een luchtgat in de muur papier hadden gestopt en dat hadden aangestoken. Door de wind was spoedig een der balken door het vuur aangetast. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldigen. o - opvattingen over de vorm van de kerken, maar daar tegenover staan ontwerpen die zich aanslui ten bij cfe normaal geldende. Als sprekend voorbeeld van de eerste zouden wij willen noemen voor 6000 Tsjechosiowaakse verdronken. Maandagmiddag is in een van de kreken achter de Nolledijk te vluchtelingen in Duitsland. Een eenzame passagier, ambtenaar van het Noorse ministerie van justitie, heeft tijdens een vlieg-c tocht een piloot van een NoorsI Vlissmgen, de 13-jar.ge v. d. S. .watervliegtuig in de hals gescho-1u11l Vlissingen- v<erdro:"ken. het ontwerp van de Geref. Kerk'ten Deze wist het vliegtuig nog' Dc jongen was aidus de PV.C. te Rolterdam-Delfshaven en van op het water neer te zetten, zo- met, l,f,ee v"enden blJ deze z° de laatste enige schetsen van doende zijn aanvaljer reddend vanonschuldig uitziende kreken aan Hervormde en Geref. Kerken in'de verdrLkingsdood. „Ik wi,de bet spelen en raakte faarbq in t fndxra/naatSen' °a' 'tZandi^n'appri'uit°"mijn' zak" halen", jwagj- kre™lT op^de- te Middelburg. zei de laatste „en toen ging die zeHp^a" ongeveer'VmNepwas. Men vipdt hier ook het nieuw- revolver af H M. de Koningin stoffc]jjk overschot is inmid- ste ontwerp van de St. Eligius- heeft gisteren 2o0 Engelandvaar- eeboreen. ders op Het Loo ontvangen. 'zich overtuigen van de betekenis, kerk te Middelburg. Aan de restauratie der Abdij gebouwen is een apart paneel ge wijd. Er zijn hier o.a. twee fraaie tekeningen, die juist de vorige dag waren gereed gekomen. Van buitenlandse kerken -is schitte rend fotomateriaal aanwezig. Rest ons nog mee te delen, dat de tentoonstelling tot en met de 27e Augustus te bezichtigen 'zal zijn, iedere dag van 25 en van 89.30 uur n.m., behalve op Zon dag. Ook Vrijdag a.s., de Congres dag, zal zij gesloten zijn. Het Prinselijk gezin heeft met 't jacht Piet Hein gisteren de tra ditionele Friese Admiraalzeilen bijgewoond op het Sneekermeer. Vissers op het IJsselmeer heb ben veel schade aan hun netten als gevolg van de vele vliegtuig wrakken welke hier in de oorlog gezonken zijn. In Limburg heeft men te Geisteren onder een tijdens de oorlog gebombardeerd kerkje, resten van een Romeins afgodentempeltje gevonden, waar bij oude munten en overblijfselen van offergaven. DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking met op enkele plaatsen ochtendmist. Plaatselijk enkele regenbuien, hier en daar met onweer. Zwak-, ke wind uit uiteenlopende rich tingen. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1