pnvmm^mws OORSPRONKELIJK LAND IN DE SCHELDE i straat van J ant je ien stem uit Iiidië. Een wandeling over de schorren tussen Ossendrecht en Bath. zendirn mm wi De zee inspireert. Blijft India Dominion? Bouw van boerderijen. mare uitgevoerd, waarna de con- t, certen aanvingen die tot laat in Het Bureau Wederopbouw de avond duurden Boerderijen heeft het bouwen van een boerderij voor J. Joosse te Middelburg opgedragen aan de Natuurlijk ijverden alle vereni gingen om de le prijs van f40 te winnen. „Ons Genoegen" uit firma Wentink en van Wieringen dëZe" prijs" te te Alphen aan den Rijn voor een h j D| -> bedrag v an f39.363 en bet bou- - tvveeae prijs t Ja was wen van een boerderij voor J. de Pa pEer te voor Prinses Juliana uit Baar- Ritïïiem opgedragen land' die tevens een lauwerkrans i OntVinor rVv /forrla nriJc f Qfk L-y^cr, i ontving. De derde prijs f 30 kreeg te St. Ann (land voor een bedrag ^aamslag. 99 570 vierde prijs f 2d „De Echo aan de firma K. Burgers en Zn. van f22.570. Slachtoffer explosie „Frans Naerebout" aan verwondingen bezweken. uit i Wilhelminadorp, vijfde prijs f25 en lauwerkrans „Con Affeszione" te Kwadendamme en zesde prijs f 20 „Euterpe" uit Heinkenszand. i Tenslotte kreeg „De Volhar- T. rding" nog een premie van f 20 als 51-jarige machinedrijver verstkomende vereniging. J. C. Ragut, wie bij het explode- 1 itr. van de gasfles aan boord van het betonningsvaartuig r „Frans Naerebout" een been werd afgerukt en die verderZondagmorgen omstreeks half deerlijke brandwonden opliep, i vijf brak brand uit in een door is Zaterdagavond in het zieken- H. J. G. M. bewoonde noodwoning huis te Zierikzee overleden. van het Zanddorp. Het meubilair De toestand van de sto- kon gedeeltelijk naar buiten wor ker A. Muller, die eveneens ern- den gedragen; de rest verbrand- stig gewond werd, wordt zeer de. De brandweer kon het vuur i spoedig blussen. De inboedel was niet verzekerd. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. MIDDELBURG. Brand in noodwoning. Zondagmorgen omstreeks kritiek geacht ^rlissinger door stoom tram te Rotterdam doodgereden. Een agent vond Zondagmor gen om ongeveer kwart voor ze ven op de trambaan van de R. T. M. aan de Rosestraat te Rot terdam de afschuwelijk ver- mirkte lichamen van de 46-jari- ge L. van Schaik uit Vlissingen en de 39-jarige olieman L. A. v. Erkel uit de Pupillenstraat te Rotterdam. Zaterdagavond had een getui ge omstreeks half twaalf twee personen door de ligusterheg langs de spoorbaan zien gaan en opgemerkt dat de mannen achter de heg op de grond en vermoe delijk op de rails waren gaan liggen. Tien minuten later pas seerde een motortram met zes rijtuigen uit de richting Hille- sluis, waardoor zij overreden j moeten zijn. Gezien de verwon dingen moeten zij op slag dood zijn geweest. De machinist heeft van het ongeval niets bemerkt. De ppli- tie van het bureau Nassaukade verzoekt eventuele getuigen van het ongeluk of passagiers van de tram, die een schok gevoeld heb- ben zich ten spoedigste te mel- Hoedekenskerke's i-u monie bestaat vijftig jaar. liet was Zaterdag een gezellige drukte te Hoedekenskerke. Het muziekcorps „Con Am ore" her dacht haar vyftig jarig bestaan en had daartoe een muziekfesti val georganiseerd, waaraan zes verenigingen deelnamen- Het waren de muziekverenigin gen: „Ons Genoegen" te Nisse; „Prinses Juliana" te Baarland; „De Volharding" te Zaamslag; „De Echo" te Wilhelminadorp; „Con Affeszione" te Kwadendam me en „Euterpe" te Heinkens zand. Voor hot festival aanving wer den de directeuren, voorzitters en bestuursleden van de deelnemen de corpsen in de Openbare La gere school ontvangen door bur gemeester J. C. Vogelaar, voor zitter van het ore-comité. De heer M. v. d. Have bracht hier hulde aan de oud-voorzitter de heer I. Groenevcege, die jarenlang voor de vereniging heeft geijverd. Hem werd het ere-voorjit ter schap van „Con Amore" aange boden e^ een oorkonde uitgereikt. Hierna ving het festival aan, dat ingezet werd met een mars van alle corpsen door het dorp. Vervolgens werd een ensemble- Ouderdom zonder gebreken. Oude mensen maken graag een slippertje. En wie zal het hen kwalijk nemen, wanneer ze eens wandelen op plaatsen, waar dat' eigenlijk verboden is? Men moet de ouderdom immers eren. Zo was Zaterdagmiddag j.l. de 83-jarige M. uit Middelburg naar Vlissingen getrokken. Hij hield van de zee en dus stapte hij, als liep hij mee in de Vier daagse, met ferme pas het Roeiershoofd op. Zó was zijn aandacht bij het af- en aan rollen der golven, dat de oude baas het bordje „Verboden toegang" niet eens opmerkte. Dat de kwaliteit van de planken van het Roeiershoofd nu niet bepaald wat je noemt is, bemerkte hij wél, maar toen was het te laat. Een plank schoot los, een plons en daar lag de 83-jarige in het water. Het had een drama kunnen worden, wanneer hij de zwem kunst niet meester was ge weest. Maar zwemmen had onze man in zijn jonge jaren geleerd en dat kwam hem nu hoewel onverwacht, goed van pas. Een hele tijd zwom hij rond, maar toch werd de situatie wat hachelijk. Aan land komen kon hij niet en in de omtrek was niemand te bekennen. Tot hulp kwam opdagen. De loods C., die juist op de plaats des onheils kwam, bemerkte tot zijn onsteltenis, dat iemand in hét water lag en met forse slagen de golven kliefde. Even later was de 83-jarige op het droge getrokken. Hij deed zijn verhaal en ging mee naar de Loodsenwacht, waar hij van droge kleren werd voorzien en wat warms te drinken kreeg. Nodig was dat laatste eigen lijk niet, want de oude voelde zich volkomen fit. Niettemin heeft men toch maar de ziekenauto gerequi- reerd en daarmede is hij, ver pakt in een paar dekens, naar huis gebracht. Hoe zal het zijn, als wij eens de leeftijd van 83 jaar hebben bereikt... kwam Jagen de jongens er vier maanden. Weet u wat er was aan spel? Eén sjoelbak voor honderd Een lezeres uit Indië schrijft jcngens. Radio was er, maar er waren geen batterijen. Boeken zijn er, maar weinig goede. Tijd schriften van een half jaar oud. In de cantine is meestal niets te krijgen. Eenmaal in de maand In de „Nieuwe Courant'' van 21 Juni las ik een stuk van een A.N.P.-verslaggever over het le ven van de soldaat in Indië. Ik meen enkele dingen uit dat ver- vvordt er een film gedraaid; en slag anders te moeten zeggen. De schrijver spreekt van ,.1001 indrukken, die ik al rennende door de archipel heb opgedaan". Ik geloof, dat iemand al rennend wel eens wat verxeerd ziet. Ik zit een maand onder dezelfde jongens en zie verschillende din gen anders. De verslaggever spreekt van een betere verhouding tussen was het dan nog maar altijd een goede! (Het is me opgevallen, aat op de gramofoon van een van de jongens meest klassieke stukken worden gedraaid, hoe wel er ook andere zijn.) Een to neelgezelschap is hier niet ge- w eest. De journalist gelooft, dat het etemniet slecht is. Maar v elke zekerheid geeft zulk een Inlander en Nederlander door teloof. Ik heb hier een maand het gaan van de militairen in de UI' keuken gegeten. Een be- kampong. Ik meen, dat we niet ^el toezicht zou er veel meer uit hooghartigheid, maar ter van kunnen maken, oorzake van anders-zijn met dat He jongens zullen lichamelijk bezoek voorzichtig moeten zijn. geestelijk steviger terugko- heel voorzichtig, en dan vooral men beweert de A.N.P.-er. Het t.o.v. de vrouwen. kan zÜn> maar geestelijk zijn In het stuk wordt ook gezegd, veel jongens achteruit gegaan, dat het leven van de soldaat De huisgenoten zullen bij de ge- met moeilijk is; althans de repatrieerden eerst moeten wen- srhrijver gelooft het niet. Ik nen aan „eigenaardigheden". La- vind dit leven zéér moeilijk, ten ze niet letten op wat ruwe vooral op de vooruitgeschoven posten. Ik denk aan dq, grote verveling; aan de uitermate ver moeiende patrouilles; aan het te veel verstoken zijn van kerk, bicscoop, e.d. Is deze journalist wel ergens op een pos%t ge weest? De medische vindt de schrijver woorden en wat nonchalance. Laten ze niet schrikken van dansen en bioscooplopen. Het komt wel weer goed in de oude, vertrouwde omgeving D.V. 'k Heb aan de jongens uit christelijk milieu gevraagd: Zouden je ouders zo iets wel verzorging goedkeuren", 't Antwoord: „Als <*oed. M.i. te- ^er niet wat ontspanning ïecht. Maar de geestelijke.... "zue^> dan ga ik kapot, tgaat Met heel hard werken, zegt hij, erkeerd met me. Er is hier kunnen veldpredikers en aai- we'mS „afleiding speciaal moezeniers hun werk aan. Maar v°or dergelijke longens. Maar is het vol te houden, zó te wer- - S Zondags zie je ze in de kerk. ken van 6 tot 6 en ook vaak dan Is er mlJ alt,ld een nog 's nachts? zekere ontroering. Op de post, Schrijver ziet een dreigend waar ik ben, zitten we met z n ernstig gevaar: „georek aan ont- 20-en sZondags in de cantine spanning". Dat gevaar is er c" houden kerk. Dan horen ze reeds. En de verwachte ,;beroer- Evangelie; en ze luisteren! Ik de gevolgen zijn er ook reeds, ben blij, dat ik deze jongens heb Het is heel erg. dat er na drié hu-en kennen in hun dagelijks jaar niet beter gezorgd wordt, leven. Het communisme groeit er door. He regering beseffe haar ver- T' zit hier op een post 100 k.m. antwoor Jelijkheid! Pluimvee- en Konïjnententoon- slelliug. Op 5 en 6 November a.s. zal weder te Middelburg een pluim vee- en konijnententoonstelling worden gehouden, welke wordt georganiseerd door de konijnen fokkersvereniging „Nut en Sport" en de pluimveevereniging „Mid delburg en Omstreken", welke verenigingen kort geleden een ju bileum hebben gevierd. Het ten- toonstellingsbestuur is als volgt samengesteld: J. C. v. r. Boudt, voorzitter; A. A. Clement, 2de voorzitter; C. v. Nimwegen, secr.- penningm.; J. C. Vogelenzang, 2de secr.-penningm.; en leden Joz. Boone, H. v. Boven, P. J. Brak man, P. J. de Hollander. C. Jo- ziasse. J. Nijholt, Mr A. Tieleman en M. v. d. Weel. Als keurmees ters zullen fungeren de heren Joh. P. Hennekes, Dordrecht voor de afdeling pluimvee, W. Wassink voorzitter Nederl. Konijnenfok kersbond, afdeling Konijnen en Dierenarts is de heer S. J. Hoog stra te Middelburg. Het behoeft geen betoog, dat een dergelijke tentoonstelling in deze gemeente zeer zeker nut zal afwerpen. Motorrijder zonder toestemming. Vrijdagavond reed een jonge man D. J. S. zonder een enkel bewijs, met een motorrijwiel over de Nieuwe Haven. Rijbewijs, belastjngkaart, spiegel, rijnummer waren in het geheel niet aanwe zig. «Tegen hem werd proces ver baal opgemaakt. DOMBURG. Vrolijke dag voor Kinderz.org- collectantjes. De schoolgaande kinderen uit „Kinderzorg" hadden Vrijdag te Vamen met de collectantjes van die inrichting een prettige dag. Nadat de 500 jongens en meisjes te Middelburg waren verzameld en aldaar de inrichting hadden bezichtigd, werden ze met bussen naar Domburg vervoerd. Geluk kig bleef het na de bui van 's morgens droog, zodat hun vro lijke bezigheden in de speeltuin en aan het strand niet verstoord werden. De geleiders zorgden, dat er geen dorst en—honger werd ge leden. Beslissing over uitbreiding gemeentehuis valt vanavond. Hedenavond zal de gemeente raad in een spoedeisende verga dering bijeenkomen. Een belang rijk agendapunt is: Uitbreiding gemeentehuis. KOUDEKERKE. Oj>brengst collecte. De collecte-actie voor de Chr. Militaire Tehuizen in Nederland enIndië heeft f 317 opgebracht. NW- EN ST. JOOSLANB. Buurtenbondvereniging „Oranje Bovenal". i an een grote stau. Toen ut er R. H.—H. Op Zaterdag 4 September a.s. zal in deze gemeente het Oranje feest, georganiseerd door de buurtenbondvereniging „Oranje Bovenal" worden gehouden. Op die dag zullen des morgens kin derspelen plaats vinden en des namiddags volksspelen voor per sonen boven 14 jaar. Onderstaan de volksspelen vinden plaats: maslklimmen boven 14" jaar al leen voor heren; stoeltje rijden per fiets voor dames en heren alle leeftijden; spriet.open dames en heren alle leeftijden; tonnetje steken van 18 tot 30 jaar; zak- lopen voor getrouwde paren alle leeftijden; schieten met windbuks met pluimpjes boven 25 jaar; kruiwagen rijden door echtparen alle leeftijden; koekhappen 14 tot 25 jaar; hindernisrijden met fiet sen alleen meisjes en dames 14 jaar en ouder; blaastrappen leef tijd 18 tot 30 jaar voor heren hindemislopen 20 tot 40 jaar; ge- costumeerd korfbal alle leeftijden steltlopen boven 30 jaar; wed strijd loopauto's op fietswielen (karetten) zonder banden, leeftijd 25 jaar en ouder voor duo en mo torrace met hindernis geeostu- meerd (met rijbewijs)-tijdrijden. NOORDGOUWE. Wedvlucht P.V. „De Reisduif". De P.V. „De Reisduif' te Noord gouwe en omstreken heeft deel genomen aan een wedvlucht van uit Gembloux. De uitslag van het concours, waarin 114 duiven mee vlogen, luidt ais volgt. C. Bal, Sirjansland1, 2, 14; T. Dalebout: 3, 20; J. Folmer: 12 te Nieuwerkerk; G. Flikweert: 4. 5, 21; A. C. Priem: 16. 22. 23 te Zonnemaire; M. H. C. Akkerdaas: 6, 19; J. Remeyn: 17 te Noord- gouwe; P. v. d. Welle: 7, 10; J. Verwijs: 15; M. Kloet: 11 te Zie rikzee; P. v. Maanen: 8, 9, L. A. v. d. Werf: 18 te Dreischor; P. Pimmelaar, Brouwershaven; 13. \oor hei ontstaan en de vorming van het land in de Schelde delta is de hoofdstroom van het allergrootste belang. Deze voerde eeuwen en eeuwen reusachtige hoeveelheden slib aan uit het Fran se en Belgische land en zette dit juist op die plaatsen af, die zich daartoe in het bijzonder leenden. Dit proces duurt nog voort. Benoemingen. Benoemd tot; dijkgraaf van het waterschap Smids Koegorsschorre, D. van Cadsand te Axel; dijkgraaf van de Kruispolder, L. J. Vereecken te Lams waarde, gemeente Hontenisse; gezworene van het waterschap Ooster en Sir Jansland, L. Deïst te Oosterland. /7N De te Tholen gehouden collecte voor de U.N.A.C. heeft f 84.51 op gebracht. Voor het beroepen van een pre dikant in de kerk der Geref. Ge meente te Tholen is onder de leden dier kerk een collecte ge houden. die circa f2400.— opge bracht heeft. Mej. M. v. d. Velde, C. Kot en J. Kot allen te Tholen zijn ge slaagd voor het diploma machine- schrijven. Op de weg OostburgWater landkerkje trapte een koe, die langs de berm liep te grazen, op een landmijn. Het gevolg van de explosie was dat 2 koeien ge dood en 1 zwaar gewond werd. De dieren waren eigendom van het St. Anthoniusgesticht te Oostburg. Wie de oeroude wegen van het Westbrabantse hoogteland wil verlaten om in het uitgestrekte schorren- en siikkenland tussen Brabant en de huidige Zeeuwse eilanden af te dalen, maakt al spoedig kennis met de eigen- aa-dige gesteldheid van dit ter rein. Men betreedt bij ebbe een schijnbaar vaste en onafzienbare zandvlakte. Een zandvlakte, ja. maar wees voorzichtig! Soms is de bodem vast, zan derig en goed te begaan, dan weer slap en slijkerig. Nu eens ontmoet men een smal kreekje met lage, lemerige kanten, dan weer stuit men op brede on diepten of diepe kreken met slappe oevers. Toch is de slib laag nergens zo dik en schuren at kreken zich zo diep in de massa als in het nu reeds jaren lang polderrijpe gebied, dat zich uitstrekt tussen Ossendrecht aan ae Brabantse en Bath aan de Zeeuwse kant. Een garnaalvisser leidde mij. alaus Kees v. d. Watering in ,De Wandelaar", het eerst door dit bekoorlijke, stille en geheimzin-: nige land. Langs een smal, nau welijks zichtbaar, plat getreden paadje trokken wij door een reusachtig zeebiesveid. De scher pe stoppels en stengels zijn in derdaad een plaag voor de voe ten, maar het terrein heeft het voordeel, dat de grond vast en stevig is door het dichte net van de wortelstokken. Nauwe lijks buiten het veld wordt het lopen door de weke slib al zegr moeilijk. Een paar honderd meter ging iiet dwars door de biezen, die ons tot aan de borst reikten. Plotseling stonden we aan de rand van een slikvlakte, door sneden door een diepe kreek. Deze vlakte en de kreek staken we in een minimum van tijd over. Dit is noodzakelijk om te voorkomen, dat men te diep in de slappe slib wegzakt. De harde bodem van de kreek ligt bedol ven onder een sliblaag van ruim ■50 cm en ook buiten de kreken is de sliblaag wel 30 cm dik. De slib krulde dan ook bij iedere slap tussen de tenen omnoog en ;oog de voetzolen vast. Aan de overkant van de vlakte ging het dwars door de vegeta tie, totdat we de zóne bereikten, waar de getijstroom te snel is voor het afzetten van slib. De laag bereikt hier slechts een dikte van enkele centimeters. Ook het zanügehalte is groter, zooat de zeeicraal, een slik- plantje van de vastere gronden, hier behoorlijke oppervlakten kan begroeien. DE RIVIERBODEM. Achter de zeekraalgordel be reikten we de rivierbodem, waai geen plantengroei voorkomt. De grond is hier vast en maaszand- achtig. De grote stroomsnelheid en de korte spanne tijds, waarin de slikken droog liggen, zijn oorzaak van de aiwezigheid van ieaere plantengroei. Hier op de ebhjn en op korte afstand van de vaargeul, waar door de grote zeescnepen van en naar Antwerpen varen, duw de de garnaalvisser het grote schepnet over de zandige bodem van het bruingrijze rivierwater voor zich uit. Dit natuurlijk gegroeide ge bied is een recent voorbeeld van de gesteldheid van de Schelde- cielta voor de Westkust van Noord-Brabant in de eerste eeuwen van onze jaartelling. Toen stuwde de Schelde haar jjgftifc*» Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Woudrichem, H. de Ruijter te Eek en Wiel; te Meeteren-Elst, W. Kranendonk te Ochten. Bedankt voor Loosduinen, Dr J. Zandee te Warmond. Geref. Kerken. Beroepen te West-Terschelling- Midsland, F. J. Jansen te IJsel- stein. Bedankt voor Hijken, H. Mool- huizen te Aarlanderveen. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Baarn, J. P. Geels te 's-Gravenhage (O.) en M. Holtrop te Haarlem (C-). Geref. Gemeenten. Tweetal te Yerseke, T. Dorre- stein te Opheusden en L. Rijksen te Leiden. Bevestiging en intrede. Zondag 22 Augustus des mor gens om 10 uur zal in de Ned. Herv. Kerk te Nw. en St. Joos- land de bevestiging plaats vin den v.an ds Pijnacker Hordijk door ds J. S. Hartjes te Vlissin gen. In de middagdienst, die om 2 uur aanvangt, zal ds Pijnacker Hordijk zijn intrede doen. 'met zand en klei verzadigd wa ter tussen de toen reeds opge- slibde en droog gevallen gronden en was er votop gelegenheid tot bezinken. Het schorrenterrein voor Os sendrecht voldoet aan de meest elementaire voorwaarden van op te slibben gronden. Was er. sinds de Schelde haar watermas sa's door de Hont naar de Noordzee stuwde en (sedert het einde van de middeleeuwen) met haar traditionele weg naar het Noorden had gebroken, reeds een behoorlijke aanslibbing op deze plaats merkbaar al de polders voor Ossendecht dateren uit de laatste eeuwen na het aanleggen van de spoorwegdam in 1867 geschiedde de aanslib hing al verbazend snel. Reeds in 1922 wierp men een zware dijk ten Zuiden van Bath tussen de Volckerpolder en de Eerste Bath-polder en was de Kreekrakpolder geboren. Sedert dien groeide het huidige schor renland nog sneller dan voorheen. Hier is dan ook een grote, stille bocht, die bij ieder getij door het slibrijke water, tegengehou den door het vloedwater uit de Noordzee, overstroomd wordt. Door de hoge ligging van de slibgronden ontwikkelde zich snel een weelderige planten groei, die de aangevoerde slib vasthield en onmiddellijk vast legde. Men mag het aandeel van de vegetatie in het aanslibbingspro ces van slikken en schorren niet onderschatten. Er zijn naakte slikvlakten tussen o de laagwaterlijn en de uiterste schorrenrand van maag delijke bekoorlijkheid. Meestal zijn het glimmend gladde slib kussens, begrensd door kleine e:: grote kreken, die, sterk kron kelend, het landschap doorsnij den. Langs de hellingen van deze slibbergen is de uiterst fijne massa meestal door het vloed water weggespoeld, zodat het terrein een heel grillig en zon derling aanzien verkreeg. PLANTENWERELD. De plantenwereld leert men het best kennen, wanneer men vanaf de laagwaterlijn de terug tocht aanvaardt. Nauwelijks heeft men de slibgordel bereikt of men vindt links en rechts kleine en grote kolonies van een stevige biesachtige plant, die zo maar in de slappe substantie wortelt. Het is de zeebies, een van de pioniers van de slikken- vegetatie in de Wester-Schelde. Met het dichte net van stevige wortelstokken houdt ze de slib gced vast en vervult eenzelfde functie als de helm in de duinen en de zandzegge in de zandver stuiving. In de onmiddellijke na bijheid treedt ook het strand- zoutgras als voorpost op, naast de spiesbladmelde en de zeeas ter. In de laatste iwee decennia heeft zich echter nog een andere plant als belangrijke slib-bind- ster naar voren gedrongen. In feite een vreemde eend in de tijt. Pas in 1920 is het Engelse slik- gras van wijlen dr Lotsy, ter be vordering van de aanslibbing in Zeeland ingevoerd en het eerst uitgeplant in het slikgebied ten Zuiden van de dam over het Sloe. De plant heeft volkomen aan de verwachiingen beant woord en zich van hieruit overal op de aanslibbende gronden van c!e Westerschelde weten in te burgeren. Ja, zélfs in de Oosterschelde, op die plaatsen, waar het water door polderlozingen enigszins brak is en waar het fijne slib overweegt, treft men het Engelse slikgras aan en verricht deze plant voor de aanslibbing en het vasthouden van de vruchtbare kleigrond hoogst verdienstelijk werk. In de richting van de vloedlijn wordt de grond vaster. We zakken hier maar tot de enkels, hoogstens tot de kuiten, m de sliblaag maar ondervinden in het struweel allerlei onaan genaamheden met de afgestor ven plantenstengels. Ook op deze hoger gelegen schorgronden handhaaft de zeeaster zich vol komen irr zeer gesloten vegetatie. Sommige plaatsen van deze bijna 2% km brede schorren- en slik- kenvlakte zijn in de bloeitijd pi ars gekleurd door de duizen den bijna mans-hoge zeeasters. En dan zit men ongemerkt in cie gesloten vegetatie van aller lei plantengemeenschappen van de zilte gronden. Rood Zwenk- gras, zeevlotgras, Fioringras en zeeweegbree vormen een vrijwel aaneengesloten plantendek. Op open vaste plekken duikt de zeekraal weer op en dan be reiken we de sciiorrenweiden, v/aar het vloedwater slechts bij Afgevaardigden Wereld raad van Kerken naar Europa. Op de „Nieuw Amsterdam", die Vrijdag j.l. van New York is ver trokken met bestemming Southampton, Le Havre en Rot terdam, hebben zich 39 afgevaar digden ingescheept voor de eerste bijeenkomst van de Wereldraad van Kerken te Amsterdam. On der hen bevinden zich Ernest I. Pugmire, nationaal commandant hoge waterstanden komt. Ronde van hel Leg<?r des Heils in de rus en verschillende zeeschijn- ^r. Staten, Dr Walter W. van spurriesoorten voegen zich bij de j Kirk, secretaris van het Departe- achterhoede van de reeds eerder men^ van Internationale Justitie genoemde planten. De schorren cn ..Goodwill" van de bondsraad zijn nu rijk voor inpoldering envan Kerken en Dr Michio Kozaki, men gebruikt ze als weiland voor voorzitter van de Nationale grote kudden schapen, die bijna Christenraad van Japan, heel de zomer door de vlakten grazen schapen aeze schorren- Zes mannen, een jongen en weiden. 1 een hond kozen dezer dagen De rietbegroeiing langs de weer zee in een 12 meter lange oevers der hoofdkreek is ook, Noorse boot om naar New-York Kenmerkend voor de vegetatie te varen, waar een lid der be manning de laatste hand aan zijn opera hoopt te leggen. De boot legde korte tijd aan, om water en levensmiddelen in te nemen, na van de Azoren te zijn binnengelopen. De kapitein vertelde, dat hij 20 Juni Oslo had verlaten en Schotland had aangedaan alvo rens koers te zetten naar de is n de hoger gelegen schorren- gronden in de Wester-Schelde. Ook de Brabantse oever van de Ooster-Sehelde kent riet-koio- mes, maar ze gaan meer achter, dan vooruit, sinds de spoorweg- dam door het Kreekrak de grote rechtstreekse zoetwateraanvoer heeft afgesneden. Over het algemeen kan men zeggen, dat de uitgestrekte aan- Azoren. De musicus is de wassen op de Belgisch-Neder- Zweedse componist Arel Selmer. isndse grens tussen Zandvliet, j Hij zal in New-York besprekin- Ossendrecht en Bath een vege- 1 sen gaan voeren met Broadway tatiebeeld geven dat men, zij het Producers. dan enigszins gevarieerd, over- Weste^-Schelde6za""aantreffen^6 m,AS NIEUWSTE BRANDPUNT Intussen is dit grote gebied nu geheel polderrijp en wacht het slechts op een zware beschermen de buitendijk, die van de Volcker polder zuidwaarts is geprojec teerd en meer dan 240 ha. schor- rengrond zal omvatten. Mocht men met de Belgische regering tot overeenstemming komen, dan kan dit terrein op Belgisch gebied nog met 270 ha. worden uitge breid. Op doorreis naar Den Haag heeft de Indische staatsman Rau, die in hoofdzaak de staatsrege ling voor India heeft opgesteld, aan de Belgische pers te Brussel verklaard, dat naar alle waar schijnlijkheid de Indische consti tutionele vergadering, hoewel zij het recht heeft wijziging in de voorlopige grondwet aan te brengen, de status van Dominion van het Britse Gemenebest niet zal beëindigen, omdat zij reeds met zoveel problemen heef; te kampen dat zij daaraan niet wil toevoegen nieuwe problemen, die zouden rijzen door de beëin diging van de band met het ge menebest. BEVOLKINGSAANWAS. aantal 600 millioen bedragen Het land is zeer sterk op and- bouw aangewezen en daar de oppervakte aan cultuurgrond niet in dezelfde mate als de be volking zal toenemen, zal hei zeer moeilijk zijn zelfs de huidi ge levensstandaard te handha ven. Wat dit betekent word! duidelijk als men verneemt, dai in 1944 het gemiddelde inkomer; per jaar per hoofd van de be volking 60 gulden bedroeg (Ver Staten 1200 gulden). Men kaz niet verwachten, aldus Rau, dan de massa in India met een der gelijke standaard altijd tevreden, zal blijven. Daarom is dit eer, vraagstuk, dat de gehele wereld aangaat. Het kiesrecht in India is thans beperkt volgens criteria van be zit en genoten onderwijs. Men wil in de definitieve constitutie, In zijn uiteenzetting zeide Rau die in het najaar behandeld zal verder, dat het grootste pro bleem van India, zowel als van Pakistan, de bevolkingsaanwas is. In 1931 telden beide gebieden tezamen 339 millioen inwoners, in 1941 391 millioen. Duurt de aanwas in dezelfde mate voort, dan. zal over 30 jaar het zielen- worden, een algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen boven de 21 jaar invoeren. De heer Rau zal als gedele geerde van India de confereïitie van het Internationale Gerechts hof in Den Haag bijwonen, die van 16 tot 25 Augustus wordt gehouden. Aansterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 16 Augustus 1948 medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. Goes. Nederl. 1962/4 98% 98% J. C. Japanlijn 167 168 dito 1947 97'7* 97 1K. N. Stoomboot 160% 100 dito 1937 98 97'7» Kon. Paket 166% 101% Dollarlening 1017, 101% Scheepv. Unie 183% 182% Invest, cert. 97% 977,. Rott.'Lloyd 160 159% Nederl. N.W.S. 81 81% Stv. Nederland 183% 183 Spaarcert. 100 IOO7» H.V.A. 225% 225 Indië 1937 93 93 Java Cultuur 93% 9L% Grootboek '46 98 98 N.I.S.U. 100% 99% Kol. Bank 96 95% Vorstenl. 47% 46% Ned. Ind. Hand. 135% 135% Deli Bat. Mij. 142% 140 Ned. Hand. Mij. 171 170 Deli Mij. 155% 154% A.K.U. 164% 164 Senembah Bergh Jurg. 312 310 Muller I 167 Berkel Pat. 125% 125% A'dam Bank 161% 161% Calvé Delft 183% 183% Holl. B. Unie 230 230% Centr. Suiker 209 215 Rott. Bank 164% 164% Fokker 179% Twentse Bk 174 171% Gelder Zonen 153% 153% Anaconda 36% 36% Hoogovens 202 203 Beth. Steel Lev. Br. en Unil. 295% 294 Chrysler Nederl. Ford 340 341 Gen. Motors 63% Nederl. Kabel 290 Intern. Nick. 30% 30% Philips Gloeïl. 250 250% Kennecott 57% idem nieuwe Rep. Steel 27% 27 Wilton F. 195 192 U. S. Steel 78% 78% Billiton I 498 Cit. Service 55% 55 idem II 402 N. American 147» Dordt Olie 312% 312 Cont. Olie 59% Kon. Olie 341% 341% Midcont Oil 55 dito nieuwe Philips Oil 68% A'dam Rubber 166% 165% Shell Union 41% 41% Bandar Rubb. 143% 143 Tidewater 27% 27 Del. Bat. Rubb. 111 Baltimore 13% O. Java Rubber 74 Miss. K. Texas Serbadjadi 76% 77 Pennsylvania 18 18 H. Am. Lijn 197% 196% N. Y. Central Onderwijs. Geslaagd. Te Breda slaagden aan de mo devakschool E.NB.A.I.D.: Voor coupeuzc: mej. C. Wattel, Oostkapelle; mej. M. Baayens, en mei. J. v. Baaien, Nieuwdorp. Coirumière: mej. A. de Jager, Nieuwdorp; mej. J. A. Koole, Le- wedorp; mej. Corrie Hage, Bors- sele; mej. M. Louws, Souburg; mej. C. Wisse, St. Laurens; mej. L. Schrier, Waarde; mej. M. Smit, Waarde. Lingerie: mej. Krina de Regt, Borssele; mej. Corry de Jonge, Lewedorp; mej. Tanny Janse.i Arnemuiden; mej. A. Francke, Serooskerke. 219. De hele morgen en 'n stuk var. de middag ging meneer Pot c-r nog op uit om te zoeken. Ja.... want hij dacht wel, dat z'n buurvrouw er meer van in. Kijk nou, daar had je d'r, delijk.... O, 't begon te ko- ze kwam juist naar buiten! j hen in meneer Pot! Zo'n vals O. hij zou wel zo naar haar toe willen gaan en roepen: „Waar is 't arme beest! Wat heb je met 'm gedaan! Zeg "op!" 220. Och., die goeie juffrouw Lintmansze was zich hele- wist, maar helemaal zeker kon hij 'took niet zeggen.... Maar och, hoe hij z'n best ook deed, van Polletje geen spoor.maal geen kwaad bewust. Moe en teleurstellend ging hij Ze vond meneer Pot heel geen die middag naar huis. Vast envriendelijke buurman, maar ze zeker was 't beest dood. Anders j zou toch es vragen naar zou er toch wel één mens ge-i't hondje, 't arme beest.... v eest zijn, die 'm gezien had.1 ,.Is Polletje nog steeds niet te- Meneer Pot kwam de straat ïug, buurman?" vroeg ze vrien- mens: Hoe durfde ze 't nog te vragen met 'n lief gezicht. Maar hij zou haar leren! „Nee juf frouw!" zei hij bars, „natuurlijk niet!" Nog merkte juffrouw Linlmahs niets. „Och", zei ze bemoedigend, „dat moet u niet zeggen. Je hoort vaak, dat hon den weer terug komen.... Waarom zou dat bij uw Polletje dan niet kunnen?" O, me neer Pot trilde van drift! Zo'n mens....!

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 3