ZEEUWSCH DAGBLAD Republiek betrapt op opiumsmokkel. Amerikaans luitenant slachtoffer .van Sowjet propaganda-molen. Nederland zal by de C. v. G. D. protesteren. Vandaag opnieuw naar Molotof Arabisch plan tot demilitarisatie van Jeruzalem. XlVe Olympiade plechtig gesloten. NIEUWS Opium-overeenkomst werd geschonden. Lovett verwerpt een Russisch protest inzake Eosenkina „Zomerweer" teistert Europees vasteland. Sportfiguren naar de Kroningsfeesten. Resultaat voor Nederland: 5 gouden, 2 zilveren, 9 bronzen medailles. COMPLOT IN DOUANE KANTOOR. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walst raat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vloosvvijkstraat, Telefoon 2052. 4e JAARGANG No. 1025 Abonnementsprijs 3.75 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 16 AUG. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: J.ACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 5.26 u., onder 20.01 u. Maan op 19.46 u., onder 2.14 u. Hoogwater Dinsdag 17 Aug. Vlissingen: 0.33 u. 1.66 m., 12.50 u. 1.68 m. Wemeldinge: 2.14 u. 1.51 m., 14.38 u. 1.46 m. TE BATAVIA is van officiële Nederlandse zijde mede gedeeld, dat door de Nederlandse politie een grote opium- smokkelzaak is ontdekt, waarbij de gehele Republikeinse regering en waarschijnlijk buitenlandse persoonlijkheden be trokken zijn. Deze opiumsmokkel was bestemd om de onkos ten te dekken van de republikeinse missies in het buitenland. Bij de Commissie van Goede Diensten, die schriftelijk van deze zaak op de hoogte is gesteld, zal door de Nederlandse delegatie een protest ingediend worden. Gelelegeerden zaten op smokkelwaar Het hoofd van het republikein se opiummonopolie, Moe Kar to, en de politieke correspondent van het Republikeinse dagblad Soem- ber, Eikara Tobing, werden Vrij dag op het vliegveld te Batavia gearresteerd, omdat men teen reeds wist, dat beiden bij de smokkel, die tussen de republiek en andere plaatsen in Zuid-Azië plaats vind, betrokken waren. Minister van Financiën als verkoopleider. De smokkelaffaire werd in el kaar gezet te Djogja. De Minis ter van Financiën van de Repu bliek, dr Maramis leidde de ver koop. Hij is door de Nederlandse overheid gewaarschuwd, dat hij zal worden gearresteerd, indien hij op het door de Nederlanders gecontroleerde grondgebied komt Volgens A.P. deelde de woord voerder mede, dat de winsten uit de smokkel verkregen, werden gebruikt voor de financiering van de Republikeinse buitenlandse missies. Alexander Panyoesjkln, de Sow- jel-Russische ambassadeur te Washington, heeft Zaterdagmid dag een onderhoud gehad met Robert Lovett, de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken en daarbjj het vierde pro test van de S.U. inzake het ge beuren met de Sowjet-Russische leerkrachten by de Amerikaanse regering ingediend. Lovett heeft alle punten van 't Sowjet-Russische protest verwor pen. Mevr. Kosenkina mag ontvan gen wie zij wil en de Sowjet-Rus sische vice-consul was toestem ming gegeven haar te bezoeken, hoewel zij er niet om gevraagd had. Hij herinnerde de ambassa deur er aan, dat mevr. Kosenkina toen zij de vice-consul zag, hem zeide, dat zij niet met hem wilde spreken. „De V.S. hebben niet het recht haar een bezoek met geweld op te dringen of tegen haar wil on der controle te stellen", aldus Lovett. De politie zou het bewijs bezit ten, dat een hoeveelheid opium naar Batavia werd vervoerd met de trein, waarin kortgeleden de onderhandelingsdelegaties uit Djogja terugkeerden. Volgens de woordvoerder werd ook opium uitgevoerd aan boord van gecharterde Australische vliegtuigen, waarvan er onlangs een naar Singapore vloog. De na men van de bemanning zullen ge publiceerd worden. Verder werd aan de Zuidkust van Java opium geladen in boot jes voor transport naar de Azia tische havens. Aangezien ook verschillende le den van de Republikeinse delega tie by de affaire betrokken zijn, 4s de Commissie van Goede Dien sten schriftelijk van deze zaak op de hoogte gesteld. Het is mogelijk, dat de diplo matieke onschendbaarheid van de Republikeinse onderhandelaars ten gevolge van de smokkelaffai re zal worden ingetrokken. Republikeinse woordvoerders te Batavia zeiden geen commentaar op de Nederlandse beschuldigin gen te hebben. Hadji Agoes Salim was zelfs niet bereid de beweringen over de smokkel te logenstraffen. Naar van Nederlandse zijde wordt vernomen, zal in het begin van de volgende week de Neder landse delegatie bij de Commis sie voor Goede Diensten een pro test indienen tegen „de schending door de republiek van de interna tionale overeenkomst". Een Nederlandse zegsman deel de nog mede, dat de bewuste opi um vanuit Pontianak naar Sin gapore en Hongkong werd ge smokkeld. I Deze opium zou tijdens de oor log zijn vervaardigd door de Ja panse opium-regie in Indië en later zijn overgebracht naar re- l publikeins gebied. Honderden kilogram opium zijn in beslag genomen. o „Willem Ruijs" van Cruise terug. Het vlaggeschip van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, de „Wil lem Ruys", is in de thuishaven teruggekeerd. Aanboord bevonden zich 700 passagiers, die deze tocht, welke in de eerste plaats ondernomen werd om op de range van de En gelse marine bij Portland de an- ti-mijnkabel en de „degaussing" installaties te testen, meemaak ten. Vrijdagmorgen kwam men bij Portland, waar het schip onder zocht werd op a-magnetisme. Niet minder dan 13 manoeu vres moesten worden uitgevoerd, hetgeen 614 uur in beslag nam. Alles bleek perfect in orde. Helft van Belgische oogst vernietigd. De slechtste zomer sinds jaren in Europa heeft belangrijke oog sten ver. ietigd en de plannen van vacantiegangers en hoteliers in duigen doen vallen zo meldt Reu- ter's correspondent uit Londen. Zware sneeuwval in Zwitser land en Frankrijk een storm met een snelheid van 144 km per uur in België, enige cm regenval in twee dagen te Berlijn dat zijn zo de voornaamste punten van de berichten uit de hoofdsteden. In België heeft men sedert men senheugenis niet zulk een slechte zomer meegemaakt. Men verwacht dat meer dan de helft van de tarweoogst dit jaar verloren is. De vroege aardappels hebben even veel geleden. In de* Bovenalpen hebben de schaapherders voor 't eerst sinds 20 jaar hun kudden naar de da len moeten drijven wegens de he vige sneeuwval. De bergpassen zijn versperd. De sneeuw Êgt 45 cm hoog. Van de kusten van het Kanaal en de Atlantische Oceaan worden zware zeeën en stormen gemeld. Beschuldiging van Radio-Moskou Men verwacht, dat de vijfde bespreking tussen de drie Weste lijke vertegenwoordigers en Mo lotof vandaag zal worden gehou den. Volgens een uitzending in het Russisch van Radio Moskou heb ben „zekere West-Europese lan den" geheime verdragen gesloten met de V.S., waar de volledige tekst van de oorspronkelijke A- merikaanse ontwerpen van de bi laterale vedragen inzake de hulp volgens het plan-Marshall in is opgenomen. Volgens Radio Moskou hebben de regeringen van de landen, die „de beruchte Amerikaanse hulp" ontvangen beloofd: 1. zich te onthouden van natio naliseren van ondernemingen, waarin buitenlands kapitaal is belegd; 2. zich te onthouden van elke stap, die er op gericht is het par ticulier kapitaal te beperken; 3. alleen met toestemming van de V.S. nieuwe ondernemingen op touw te zetten en oude te her stellen; 4. strategische grondstoffen kolen, benzine, uranium, erts uitsluitend in overeenstemming met het Amerikaanse plan toe te wijzen. De regeringen, die deze gehei me overeenkomst hebben gete kend, hebben zich verplicht te zorgen voor maatregelen in het binnenland, opdat inwilliging van de Amerikaanse eisen gegaran deerd zij, aldus radio Moskou. Truman over Amerikaanse begroting. President Truman heeft de V. S. gewaarschuwd, dat zy zich ge plaatst zullen zien voor een wer kelijk begrotingstekort van 1500 millioen dollar in het lopende be lastingjaar vergeleken met het record-overschot van 8400 milli oen dollar vorig jaar. Hij onthulde, dat de militaire uitgaven van in totaal 12.100 mil lioen dollar 1100 millioen dolfar hoger waren dan oorspronkelijk was geraamd. Truman weet het dreigende te kort voornamelijk aan de republi keinen, die zich eerder in 't jaar voor een aanzienlijke verlaging van de inkomstenbelasting had den uitgesproken. DE START van de Olypische wieledwedstrijd waarbij de Neder lander Voorting de tweede plaats achter de Fransman Beyart wist te bezetten. De hertog van Edinburg lost het startschot. Derde van links Faanhof. Fanny Blankers-Koen wordt uitgenodigd. BIJ DE KRONINGSPLECH TIGHEID van Prinses Juliana tot Koningin op 6 September zul len in de Nieuwe Kerk veel hoge autoriteiten en deputaties uit het Nederlandse volk aanwezig zijn. Volgens een officieel bericht zuilen prominente figuren uit de sportwereld uitgenodigd worden. Vast staat, dat Fanny Blan kers-Koen een uitnodiging krijgt. Volgens A.N.P. zullen ook de president van het N.O.C., Luit.- Kol. C. F. Pahud de Mortanges en de aanvoerder van het Ned. Elftal, Arie de Vroet, als offici ële gasten worden uitgenodigd. DE VLAM DOOFDE. Zaterdag is onder even plechtig ceremonieel waarmee ze begon, de veertiende Olympiade te Londen gesloten. Kenmerkte de ope ning zich door geestdrift en strijdlust van de duizenden jonge mannen en vrouwen, de sluitingsdag, waarop de symbolische vlam werd gedoofd, had meer de luister van deJHerfst. Slachtoffer van de „Duenna" gevonden. Op de rotskunst van het eiland Guernsey is Vrijdag het lijk ge vonden van, naar men aanneemt George Self, lid van de beman ning van het Nederlandse jacht „Duenna", dat vorige week ter hoogte van het eiland is vergaan. Waarschijnlijk zal Nicolaas Wezeiman, de enige overlevende van het jacht, die nog in het zie kenhuis vertoeft, te hulp worden geroepen bij identificatie van het lijk. Intocht van Koningin Juliana en opening Staten-Generaal. K.M. Koningin Juliana zal op 18 September haar offici ële intocht in Den Haag doen in de bekende crèmekleurige caleche, waarmede zy ook op de vierde September een rij toer door Amsterdam zal ma ken. Op 21 September zal H.M. zich per gouden koets en met groot ceremonieel naar de Ridderzaal begeven ter ope ning van de gewone zitting der Staten-Generaal. India een jaar onafhankelijk. India ging gisteren zyn tweede jaar van onafhankelijkheid in. Van openbare gebouwen en woonhuizen waaiden de nationale vlaggen. Indische ministers heb ben kransen gelegd op de plek, waar Gandhi gecremeerd is. De dag is rustig verlopen .Uit Hyderabad werd gemeld, dat daar een botsing tussen verte genwoordigers van de congres- partij en van een Mohammedaan se organisatie heeft plaats ge had. Via de radio heeft de Indische minister van landsverdediging be kend gemaakt, dat de „Indische gewapende strijdkrachten niet zouden rusten, voordat elke aan valler en soldaat uit Pakistan van het Indische grondgebied verdreven zou zijn. Arabisch woordvoerder schaart zich aan Joodse zijde. De Arabieren hebben te Am man in twaalf punten een plan gepubliceerd tot demilitarisatie van Jeruzalem. Zjj stellen voor een gelyk aan tal op gelijke wyze bewapende Arabische en Joodse politieman nen tesamen met garden der V. N. langs de grens tussen twee sectoren van de stad te laten pa trouilleren. Volgens het plan zullen Arabie ren en Joden hun eigen gebieden beheren, terwijl de V. N. de ge meenschappelijke belangen be hartigen, zoals electriciteits- en watervoorziening, telefoondienst en 'afwatering. Bezoeken aan heilige plaatsen zouden op vastgestelde tijden en voor een vastgesteld aantal per sonen onder begeleiding van per soneel der V. N. geoorloofd zijn. Het plan, dat niet de officiële zienswijze van Transjordanië ver tegenwoordigt, aldus is officieel meegedeeld, is door graaf Berna- dotte met een vertegenwoordiger der Arabische Liga en kolonel Allah Tel, bevelhebber van het Arabisch legioen in het gebied van Jeruzalem, besproken. De 28-jarige Sjeik Joessef Aboe Gosj, volgens Reuter de eerste Arabier, die „Britten en Arabie ren in Palestina" illegaal bestre den heeft, heeft openlijk ver klaard de zaak van Israël te zul len verdedigen. Hij is bekend om zijn aandeel in de ontsnapping van de 22-jari- ge Beulah Cohen, radio-omroep- ster van de toenmaals illegale Joodse groep Stern uit een Brits ziekenhuis. Cohen was in 1946 door de Brit se politie te Tel Aviv gearres teerd en veroordeeld tot 7 jaar gevangenisstraf. De ontsnapping geschiedde in 1947. ZULLEN ARABIEREN ZICH TOT DE S.U. WENDEN Voor zijn vertrek uit New York j van afkomst Britse commandant van het Transjordaanse Arabi sche legioen, is per vliegtuig uit Parijs te Londen aangekomen in gezelschap van zijn gezin. Hij deelde mee, dat hij kwam naar "Damascus* heeft Hoësseü£ onderhandelen over de „afreke- vice-voorzitter van de Arabische mn| 'n ver£an.<? met Ja^k" hoge commissie, een correspon- se Bntse subsidie van 2 millioen dent van Reuter meegedeeld, dat de Arabieren zich misschien in de armen van de Sowjet-Unie zou den werpen, „indien de V.S. voort gaan de Joodse eisen te steunen". „De Arabieren zullen blijven vechten, geen compromis sluiten en buiten Palestina voortstryden, indien zij met geweld verdreven worden", aldus Hoesseini. Dc strijd in Palestina. De met Sowjet-Russische ver gunning verschijnende „National Zeitung", het orgaan van de on langs gestichte Nationaal-Demo- cratische Partij der Sowjet-zone heeft de door Nederland geëiste grenswijzigingen tot probleem nummer één verklaard. Volgens Waarnemers van de V.N. heb- het blad is het Duitse volk onder Ons land op de achtste plaats. Tijdens de spelen heeft ons land vijf gouden, twee zilveren en ne gen bronzen medailles veroverd. Fanny Blankers-Koen won drie gouden medailles, en wel met 100 m, 200 m en 80 m horden, ter wijl zij eveneens aan het verwer ven van de vierde meewerkte, n.l. in de 4 maal 100 m estafette dames. De vijfde gouden plak won Nel van Vliet op de 200 m school slag. Het zilver ging naar Mevr. v. d. Anker-Doedema, in de ka nowedstrijden K 1 klasse 500 m. en naar Voorting, die in de wie- Ier wegwedstrijd zijn zilver ver diend in ontvangst kon nemen. Het brons ging tweemaal naar Slijkhuis voor zijn prestaties in de 1500 en 5000 m hardlopen, verder naar Marie Louise Vaes- sen voor haar 100 m borstcrawl, terwijl de vierde medaille naar de dames estafetteploeg ging. I No. 5 kreeg ons waterpolo team, I de zesde Bram Charité voor zijh- Generaal John Glubb Pasja, de gewichtheffen, No. 7 naar Bob Maas en Eddy Stutterheim, die in de Startklasse zeilen een goe de prestatie leverden, terwijl Koos de Jong eveneens zeilende met zijn Firefly de achtste haal de. Het Nederlands hockyteam kreeg de negende medaille. Men heeft thans uitgerekend, dat Nederland, wanneer een pun tentelling wordt gemaakt op ba sis van 6 punten voor de eerste plaats, vijf punten voor de twee de enz. tot een punt voor de zes de plaats, van de 42 deelnemers nummer acht werd. De V.S. kreeg 480 punten, 38 gouden, 27 zilveren en 20 bronzen Glubb in Londen. pond sterling aan Transjordanië. o Blad in Sowjet-zone ageert scherp tegen Nederlandse grenseisen. ben in het gebied van Bab el Wad (aan de weg Jeruzalem-Tel Aviv) de lichamen van drie Joodse sol daten gevonden binnen de door de Arabieren betrokken stellin gen. Dit was het geval, nadat er een hevige Joodse aanval op de Arabische voorposten had plaats zijn wij aan Holland schuldig gehad. De „National Zeitung" eist, dat Van Arabische zijde wordt ver-de West-Duitse minister-presi- nomen, dat de Joden de bezet- denten zich onverwijld tot de mi- ting van het dorp Deir Ajoeb be-1 litaire bestuurders zullen richten oogden. De aanval werd afgesla- om „deze ernstige nationale ca- gen. tastrophe" af te wenden. geen beding bereid „met deze roof van Duits gebied genoegen te nemen". Het blad geeft weliswaar toe, dat Duitsland zijn herstel duur betalen moet, doch knoopt daar de vraag aan vast: „Maar wat tot en met 7 werden vervolgens Zweden, Frankrijk, Gr. Brittan- nië, Italië, Hongarije, Denemar ken. De laagste plaats bezet Syrië met 1 punt. DE PLECHTIGHEID. Nadat in Uxbridge de vlaggen plechtig waren neergehaald vond in het Stadion de sluitingsplech tigheid plaats. De vlaggendragers hadden zich opgesteld voor de eretribune. Allereerst weerklonk het Griekse volkslied en werd de Griekse vlag gehesen. Onmiddel lijk daarop klonk het God save the King en ging de Union Jack omhoog. Onder het spelen van 't Finse volkslied werd daarop de vlag van Finland, dat over vier jaren de spelen hoopt te organi seren, gehesen. De president van het I.O.C., Edstroem, heeft daarop een rede gehouden, waarin hij een per soonlijke boodschÉA-ian de jeugd van de wereld nH^rak, en een beroep deed op de jeugd van elk land om over vier jaar te Hel sinki de spelen van de Olympiade te komen vieren. Na het uitspreken van zijn re de overhandigde hij aan de Lord Mayor van Londen de Olympi sche vlag van geborduurd satijn die in Londen zal blijven tot de spelen in Helsinki beginnen. DE VLAM DOOFDE. Trompetten schalden .en lang zaam doofde de vlam naast de poort en terwijl vijf kanonschoten knalden werd de vlag met de vijf ringen neergehaald. Een Engels koor zong de Olym pische Hymne, vlaggendrager* marcheerden langs de eretribu ne en staande zong men, terwijl zij de arena verlieten, het Engel se volkslied. De veertiende Olympiade was gesloten. Nederland krijgt tien millioen dollar. Vanochtend is bekend gemaakt dal ons land van de E.C.A. een bedrag van tien millioen dollar heeft toegewezen gekregen voor aankoop van blik, metalen sta ven, zink, koper, aluminium en hout voor de papierbereiding. Vier inbrekers te Bergen op Zoom gearresteerd. Het is de Bergen op Zoomse recherche gelukt de hand te leg gen op een viertal knapen, die ge durende drie maanden de stad onveilig hebben gemaakt. Hun tactiek was zich te laten insluiten en zo geldbedragen te ontvreemden, die zij uitsluitend voor genotmiddelen en kleine uit spattingen gebruikten. o Laffe qverval op alleenwonende dame. In de nacht van Zaterdag: op Zondag is een roofoverval ge pleegd op de alleenwonende ma dame de Pressigny, die een land huisje bewoont in de Oisterwyk- se bossen. Twee gemaskerde mannen dron gen haar huis binnen, bonden haar en brachten haar een snede over hét gezicht toe. Zij namen voor een belangrijk bedrag aan gouden sieraden mee. De politie stelt een onderzoek in. medailles en werd No. 1. No. 2 Fanny Blankers-Koen naar Australië? Een Australische groep heeft Fanny Blankers-Koen uitge nodigd voor een tournee door hun land. Volgens de leider van deze groep zou Mevr. Blankers-Koen gaarne hieraan voldoen ,doch eerst meer bij zonderheden over het tournee willen weten. Indien zij de wens te kennen zou geven, dat ook haar man en beide kinde ren haar moesten vergezellen, zouden ook deze v'tgenodigd orden. De Koreaanse republiek in Zuid-Korea. geproclameerd. Gisteren is de Koreaanse repu bliek -in het door de Amerika nen bezette Zuid-Korea gebo ren. 50.000 politiemannen waren op de been met het oog op even tuele opstanden. •Tijdens de plechtigheid, die bij gewoond werd door generaal Mac Arthur, de geallieerde opperbe velhebber in Japan, en dr Roefi- no Loeria, voorzitter van de tij delijke commissie der V.N. voor Korea, werd in Seoel de Kore aanse vlag gehesen. Gisteren heeft Radio Moskou met veel tam-tam bekend ge maakt, dat een Amerikaanse luitenant, medewerker van de mili taire- en vlootattaché, in Moskou betrapt was op spionnage en op verzoek van bet Russische ministerie van Buitenlandse Zaken door zyn regering was teruggeroepen. De perschef van. het Ame rikaans ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigde de medede ling, maar sprak van een „complot", waaraan de luitenant ten offer zou zyn gevallen terwille van de Russische propagandamolen. Men betrapte hem I Vastgesteld werd, aldus Radio ti, t Moskou, dat het notitieboekje zogenaamd op het maken van de douanebeambte hoogst ge- Van notities. De luitenant, Dreher genaamd, zou, volgens Radio Moskou, door een beambte van de Sowjet-vei- ligheidsdienst in een kamer van het gebouw van de douane in ge zelschap van een „reeds langer verdacht douanebeambte" zijn be trapt op het maken van notities. De ambtenaar van de veilig heidsdienst vroeg hem de noti ties te overhandigen en greep enkele velletjes, die de anderen niet zo vlug konden wegstoppen. De vreemdeling probeerde ze te verscheuren en viel de Russi sche functionnaris aan. heime militaire inlichtingen be vatte en andere papieren meer uitvoerige gegevens over hetzelf de onderwerp in het Engels. De douanebeambte zou bekend hebben geheime inlichtingen ver strekt te hebben aan de luitenant op diens verzoek. Michael Mc Dermott, perschef van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, deelde mede, dat de Amerikaanse am bassadeur, Bedell Smith, op 26 April j.l. door de plaatsvervan gende Sowjet-minister van bui tenlandse zaken,Wisjinsky, op 't Sowjet-ministerie van buitenland- hem verzocht werd luitenant Dre her onmiddellijk terug te roepen. De ambassadeur verklaarde, dat de luitenant op verzoek van een Sowjetambtenaar naar het douanekantoor te Moskou was gegaan in verband met versche pingen der eigendom der ambas sade uit Odessa, waar Dreher te voren gestationneerd was. De aanwezigheid van agenten der geheime Sowjet-politie zou er op wijzen, dat 't onderhoud door de Sowjet-autoriteiten gearran- Aanklacht tegen Ds Buskes. Vier personen hebben bij de Officier van Justitie te Amster dam een aanklacht ingediend te gen ds J. J. Buskes Jr, omdat zij een passage uit een preek, welke hij 21 Maart j.l. in een door het I.R.O.R. uitgezonden dienst in de Nieuwe Kerk te Am sterdam hield, beledigend achten voor Generaal Spoor. geerd was. Toen de correspondenten Mc patroon, Dermott vroegen wat hij bedoel-j de met „gearrangeerd", sprak de f 900, dat ze tot de laatste cent Amerikaanse perschef van een aan allerlei pretjes opgemaakt Vaders, zet U schrap. De mo derne techniek bedreigt U. Uw kwasie doofheid stelt U niet lan ger vrij Uzelf echt of Oost-In disch doof te houden, wanneer baby 's nachts om het flesje huilt. Men heeft n.l. een „Babylight" uitgevonden, een electrisch appa raat, bevestigd boven het baby bedje, dat door geluidstrillingen van baby's gehuil een flinke elec- trische lamp ontsteekt bij het bed van de ouders. Woedende huis vrouwen zijn overigens gevaarlijk denk daar wel aan. In Hannover lynchten zij bijna een boer, die op de markt 67 pfennig voor een ei durfde te vragen. Hij werd bij tijds door de politie bevrijd, die zijn eieren voor 20 pfennig ver kocht. Ei-ei! Ouwehand's Die renpark heeft weer een olifant. Zaterdag is Jumbo in de Grebbe- bossen gearriveerd. En dat, terwijl een koe van een landbou wer in Haarlo, onder Borculo een drielingkalf het licht deed zien. Het was een zware drieling, 97 kg samen. Om even bij „zwa re jongens" te blijven, De Eind- hovense politie heeft Zaterdag 'n goede vangst gedaan en twee lie den op heterdaad bij een diefstal betrapt. Het bleken twee heren te zijn, die men zocht voor een diefstal te Geleen. Op weg naar het predicaat „zware jongen" zijn de 17-jarige J. C. P. D. en de 19- jarige J. N. H. in Den Haag. Zij stalen uit de portefeuille van hun een vishandelaar in de Zoutmanstraat, een bedrag van Misverstand over U.N.A.C. liquidatie. Het liquidatiebericht van de U.N.A.C. lieeft een misverstand doen ontstaan. Het Ned. Comité U.N.A.C. schrijft ons, dat de actie 1948 ge woon doorgaat. Het plan was eenmaal een ac tie te organiseren en toen deze oproep grote weerklank vond, wilde men ook in 1949 de hulp actie herhalen. Het advies van de sociale raad luidde echter, dat 't bij de actie 1948 moet blijven. o De prijzen van doperwten in blik. De maximumprijzen voor blik- doperwten zijn voor de fijnere soorten verhoogd. Een literblik erwten Extrafijn kost nu f 1.87, Zeer fijn f 1.63, Fijn f 1.37 en Middelfijn fl.13. De prijzen voor Middel I en Middel II blijven gehandhaafd op 85 en 70 ets. Haring houdt dezelfde prijs. Het Dir.-Gen. van de prijzen heeft het verzoek van de vak groep kleinhandel in vis om ver hoging van de verkoopprijs van 8 op 10 ets voor de gezouten-, resp. van 10 op 12 ets vöor de schoongemaakte haring, afgewe- se zaken werd ontboden, alwaar nodig is". „complot". Mc Dermott voegde er aan toe dat de ambassadeur aan Wys- jinsky verder mededeelde, dat de luitenant zijn verblijf van twee jaar beëindigd had en reeds voor het incident op het douanekan toor (op 16 April) een visum aan gevraagd had. Volgens het Amerikaanse mini sterie van buitenlandse zaken zou de Sowjet-Unie eerst thans ge wag maken van deze gebeurte nissen, omdat men „een reserve aan propaganda-incidenten verza melt, die men gebruikt, als het hebben. En de 24-jarige Haag se electricien S. M. A. had nog 100 gulden meer nodig voor zijn vertier. Hij benoemde zich tot lid van een feestcommissie en ging de huizen langs met een lijst waarop stond: „Feestcommissie Straatverlichting Spuistraat". Laat die man van de burgerij nou f 1000 los peuteren. Ze had den hem minister van financiën moeten maken. Nu zit hij in de cel. Had hü het niet gedaan, dan had-ie Zaterdagmiddag in Amsterdam Ajax kunnen zien verliezen tegen India met 15. En die knapen speelden nog wel op blote voeten. Gisteravond is door onbekende oorzaak een rietmattenfabriek te Krimpen a.d. IJssel totaal door brand vernield. Grote rietschel ven en voorraden rietmatten gin gen in vlammen op. o DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking. Wisselende bewolking met en kele verspreide buien. Meest ma tige wind uit richtingen tussen Zuid en Zuid-West. Weinig ver andering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1