DE „INDRAPOERA" WEER TERUG OP DE SCHELDE. 1 m m a V. S.V. kampioen van de A-groep. mfm wf m mfm mfm mwfwf Schip met veel bewogen geschiedenis. Lezers grijpen naar de pen. DAM-LABYRINTH In de straat van Jantje Een nieuw hoofdstuk vangt aan m m m m m Laatste seconden brengen de !?",,tspanne"de, wedst«..ver- beslissing. Tuchtrechter voor de Prijzen. Na 22-jarige trouwe dienst is het 11000 BRT metende motor schip „Indrapoera" ^an de Kon. Kotterdamsche Lioyd terug gekeerd naar liet „nest" waaruit het voorkwam, de Kon. Mjj „De Schelde". Zoals men weet, aal het hier een grondige gedaante verwisseling oudergaan en tevens gedeeltelijk vernieuwd worden. Eens als passagiersschip in de vaart gebracht, zal het thans na vele avonturen weer verjongd en vernieuwd do werven van de De Schelde verlaten en als passagiers-vrachtschip met uitgebreide passagiersaccomodatie het ruime sop kiezen. Het is een veelbewogen ge schiedenis die dit eerste motor schip heeft meegemaakt. Op 10 Februari 1926 ving de „Indrapoera" haar eerste reis aan naar Batavia. Een reis, die evenveel sensatie opwekte als 20 jaar later haar nakomeling Wil lem Ruys zou doen. Want dit eer ste motorschip van de Lloyd bood een voor die tijd luxueuse en in de puntjes verzorgde accomoda te voor 463 passagiers. De snel heid was eveneens geweldig, ruim 28 km. per uur. Maar de snel heidsglorie vergaat even vlug als de glorie van een Olympisch kam pioen. Vijf jaar later was de In drapoera alweer verouderd en het schip kwam ver achter bij haar jongere zusters. Derhalve werd eind 1930 be sloten het schip uit te rusten met nieuwe motoren waardoor de snelheid werd opgevoerd tot 32 km. Op de Schelde werd echter een scheepsteehnlsehe prestatie ver richt, waarover men ln het bui tenland nog lang sprak. Daar werd de „voorpiek" gesloopt en eenvoudig een nieuw voorschip aan de oude romp „aangebreid" zoals dat populair heet. Toch voldeed de verandering nog niet geheel en dus werd be sloten in 1933 om onder de water lijn het schip nieuwe stroomlijnen te geven. BRAND AAN BOORD. Alvorens echter tot uitvoering van deze plannen kon worden overgegaan, kwam er een zwarte bladzijde in het levensboek van de „Indrapoera". Nadat het schip op 27 Septem ber 1933 te Rotterdam was aan gekomen, brak er twee dagen Ia- ter een grote brand aan boord uit, waardoor vrijwel het gehele middenschip, brug en kaartenka- mer incluis, werd verwoest. Tot op de huidige dag tast men ten aanzien van de oorzaak van deze brand, die veel rook, veel vuur, veel water énveel stof deed opwaaien, in het duister. De brand bood echter één voordeel; want nu kon men prachtig het promonade- en sloe- pendek vernieuwen en de grote rooksalon moderniseren. avtrnmupih LrJ Verkoping. Na de herstelling kon worden gezegd, dat de Indrapoera als een phoenix uit haar as was her rezen. Tot aan het uitbreken van de oorlog verliep het leven van de Indrapoera zonder emoties. Op 10 Mei 1940 bevond het schip zich te Genua vanwaar het dezelfde dag nog vertrok en via de Kaap naar Batavia koerste. In de oorlog heeft het stoer en stug gevaren als troepentran sportschip en moedig bijgedragen in de geallieerde overwinning. Na de bevrijding bleef het schip dienst doen als emigranten troepen- en evacuatieschip. Thans is het door de Ned. Re gering teruggegeven aan de Lloyd die, zoals we reeds schre ven, het naar de Schelde heeft gezonden. De belangwekkende levensge schiedenis van jie 22-jarige „In drapoera", waar wjj in het bo venstaande met zevenmijlslaarzen doorheenwandelden, is dus nog niet ten einde: een nieuw en ho pelijk bevredigend slot-hoofdstuk vangt aan Woensdag 11 Aug. werd in het „Wapen van Rilland" te Rilland- Bath door notaris E. C. van Dis sel te G&es publiek verkocht, ten verzoeke van de erven van mej. wed. v. SteveninckVette, een woonhuis met schuurtje, erf en tuin aan de Vinkenissestraat al hier. Koper werd de heer P. Lobbezoo te Vlissingen voor f 2600 plus 10j^ pet. onkosten. Automobilisten in Zeeuwsch-Vlaanderen later naar huis? De A.N.W.B. heeft er de aan dacht van de autoriteiten op ge vestigd, dat het voor vele auto mobilisten en wielrijders in Zeeuwsch-Vlaanderen onmoge lijk is op een laat tijdstip naar huis terug te keren, daar de laatste normale veerboot van Kruiningen naar Perkpolder reeds te 21.05 uur vertrekt. De pont van 23.05 is n.l. niet voor automobilisten en wielrijders toegankelijk. Daar dit vooral v*>r zaken mensen moeilijkheden met zich brengt, heeft de A.N.W.B. om een meer bevredigende regeling verzocht. Meisjescursus te water in Zeeland. Donderdagmiddag zijn de deel neemsters aan de meisjescursus te water van de Volkshogeschool Olaertsduin te Rockanje te Vee- re aangekomen. De heer C. Zwagerman, rjjksveeteeltconsu- lent te Middelburg, besprak voor j hen de agrarische aspecten in 1 Zeeland en Ir F. H. Klokke de wederopbouw van Walcheren. I Gisteren werd een wandeling - door Middelburg gemaakt onder 1 leiding van de heer H. Pieters, bibliothecaris der provinciale bi bliotheek, en een bezoek aan de- havens te Vlissingen gebracht. Door de directeur der Vlis- s'ngse vismijn, de heer J. van Leeuwen, werd een inleiding over de Zeeuwse visserij gehou den. Passagiers overnachtten op de Schelde. De „Zeemeeuw" van de Prov. Stoombootdiensten in Zeeland, welke de reizigers naar Z.- Vlaanderen, die met de laatste trein te Kruiningen arriveren, naar Perkpolder overbrengt, kreeg Woensdagnacht midden op de Wester-Schelde een motor storing. Het anker werd uitge worpen en de acht passagiers moesten tegen wil en dank de nacht aan boord doorbrengen. Bij het aanbreken van de dag verscheen sleepboothulp en de Zeemeeuw werd de haven van iansweert binnengesleept. Gis termorgen hebben de passagiers een tweede, en beter geslaagde, loging ondernomen om Z.- anderen te bereiken. Omscholingscursus voor de bouwbedrijven te Zierikzee. Naar wij vernemen stuit het oprichten van een omscholings cursus voor de bouwbedrijven op Schouwen-Dulveland op financi ële bezwaren en staat het vrijwel vast, dat de cursus, zoals die ln het begin was gedacht, er voor dit eiland alleen niet komen zal. Getracht wordt nu ook andere eilanden als Tholen, St. Philips- land, Goeree-Overflakkee en de Bevelanden in te schakelen. De werkplaats zou dan toch in Zie rikzee worden gevestigd, doch de deelname zou natuurlijk groter zijn. BIGGEKERKE. De Oranjefeesten. Het bestuur van de Oranjever eniging heeft voor de feestelijk heden op 31 Augustus a.s. het volgende feestprogramma vast gesteld: Om 1 uur wordt het feest ge opend met een openingswoord, door de erevoorzitter, burgemees ter J. L. Dregmans. Op dat tijd stip moeten de deelnemers aan de optocht op het vroegere sta tionsemplacement aanwezig zijn, waarna de rondgang met muziek een aanvang neemt. Van 2 tot 6 uur zijn er diverse spelen. Van 7 tot 8 uur ls er een con cert van de muziekvereniging en daarna volgen tot half 12 weer volksspelen. De dag wordt besloten met een fakkeloptocht en muziek. Aan de optocht kunnen ook ver sierde fietsen meedoen, waarvoor enkele prijzen beschikbaar zullen worden gesteld. Er moeten inleg- gelden worden betaald. Opgaven en betaling inleggeld ter gemeen te-secretarie tot 21 Aug. a.s. BRUINISSE. Aanbesteding. Donderdag werd aanbesteed 't bouwen van een 4-klasslge O. L. school voor rekening van de ge meente Bruinisse. Ingeschreven werd als volgt: S. Bax, Zierikzee f57.200; H. Dobbelaar, Bruinisse f55.998; Fa S. Capelle, Bruinisse f 55.998; H. van Dijke, St. Annaland f 54.246; Jac. Vos, Tholen f52.731; Aanne mingsbedrijf Kolpa, Hillegersberg f 49.850; Van Luijks Aannemings bedrijf, Vlissingen f49.790; C. W. en A. van Velthoven, Zierikzee f49.000; W. P. en B. L. van Velt hoven f 47.880; S. G. de Graaf f en Jac. den Herder, Bruinisse f 46.600; A. Boot en M. Padmos, Oosterland f 41.750; Fa I. en J. Deurloo, Bruinisse f 41.675. Slechte garnalenvangsten. De garnalenvisserij klaagt over liet algemeen over slechte vang sten, daar slechts 150 tot 200 kg per dag wordt gevangen. Wel wordt nogal -wat zeevis gevangen. Enkele vissers hadden het ongeluk hun netten te ver spelen. Woningbouw. Door de aannemersfirma S. Ca pelle werd deze week begonnen aan de herbouw van een woon huis voor de heer Jan Stouten aan de Verlengde Molenstraat. Voor een huls van de heer Jac. de Rijke aan dezelfde straat ligt de steen gereed, zodat de gaten aan de Westkant van die straat spoedig bebouwd zullen zijn, daar de woningen van de heren A. Stou ten en J. Goudzwaard reeds be gin van dit jaar gereed kwamen. BROUWERSHAVEN. Gunning ingetrokken. In de spoedeisende openbare vergadering van de raad der ge meente Brouwershaven op Maan dag 9 Augustus 1948 werd op voorstel van burgemeester en wethouders besloten de gunning aan H. J. Slager alhier, tot het maken van 34 stuks meerblokken met bijkomende werken aan de haven in te trekken en een nieu we Inschrijving te doen plaats hebben. ZIERIKZEE. Gezinsverzorgster benoemd. Tot gezinsverzorgster te Zie rikzee. uitgaande van de Her vormde Kerken op Schouwen en Dulveland is met ingang van 1 September benoemd mej. de Bel, van het opleidingsinstituut te Eindhoven. Naast twee sociale werksters is er dus nu op dat eiland één gezinsverzorgster. Do Olympiade. De heer M. Kooman te Mid- delburg schrijft ons: „Met bevreemding heb ik de artikelenreeks betreffende de verslagen over de Olympische spelen in Uw blad opgemerkt. Deze spelen toch, zijn zuiver een voortzetting van de oudtijds bij het Heidendom (de Grieken) in zwang zijnde Olympiade, waarbij de mens zijn „kunnen' demonstreerde. Ook bij de huidige spelen van die naam is het niet anders ge steld; ook hierbij wordt de mens op een voetstuk geplaatst, die hem, zeer zeker uit Christelijk oogpunt bezien, absoluut niet toekomt. Zie slechts het verslag in het nummer van 11 Augus tus. Hierbij gaat men denken aan een beschrijving van de in tocht van een Romeins Impera tor in Rome, terugkerend van een zijner grootste overwinnin gen op de vijand. Bovendien wordt bij deze spe len de dag des Heeren schrome lijk ontheiligd. Tenslotte meen ik, dat de Christelijke Pers de honger naar brood en spelen het kenmerk van onze tijd door een arti kelenreeks als bovenbedoeld niet mag voeden. Vooral onze jongeren vallen hierop als het vare aan, terwijl het besef van de ernst van het leven al meer op de achtergrond geraakt." Met belangstelling hebben wij kennis genomen van deze op merkingen die wij ten dele on derschrijven. De Olympische spelen zijn in derdaad van heidense oorsprong, maar dit behoeft op zichzelf nog geen reden te zijn om de bete kenis van dergelijke spelen te ontkennen. Een goede gezonde sport die kan bijdragen tot de ontwikkeling van een harmo nieus lichaam, valt toe te jui chen. Daarom moet het worden betreurd, dat de sportwedstrij den en -demonstraties, zoveel op Zondag worden gehouden waardoor her voor een groot deel der bevolking onmogelijk wordt gemaakt hieraan mee te doen. Maar nu is het zo, dat dank zij het feit dat de Olympiade in Engeland wordt gehouden de Zondag er ditmaal buiten blijft. Mede omdat dit het geval is en er voor dit internationaal sport gebeuren in alle kringen grote belangstelling bestaat, meenden wij aan deze spelen, althans enige aandacht te moeten wij den. Natuurlijk blijven er, ook al wordt er niet op Zondag ge speeld, ernstige bezwaren. Het gaat alles om de mens, de kracht en de macht van de nietige mens, die, zoals de inzender te recht opmerkt, op een voetstuk wordt geplaatst waarop hij uit Christelijk oogpunt bezien, vol strekt geen recht heeft. Bovendien is het spel, mag men de verslagen geloven, meer malen van die aard, dat er van sport geen sprake meer is. Op een andere plaats in dit blad ge ven wij daarvan enige voorbeel den, waaruit blijkt, dat het soms geen spel meer is en geen sport, maar een afgrijselijk' gejakker cn een rechtstreekse overtreding van het zesde gebod. Daarbij komt nog, dat de wijze waarop soms de overwinnaars worden gevierd, spot met alle gezonde verhoudingen. Wij den ken aan de'dwaze vertoning bij de terugkeer van Mevr. Blan kereKoen, wier enige ver dienste voor zover wij kunnen nagaan is, dat haar uithoudings vermogen iets groter is en haar spieren iets sterker zijn, dan die van anderen. Zeker, het doet ons goed, dat Nederlanders bij deze wedstrij den zo nu en dan een goed fi guur maken en het is verklaar baar, dat de nationale trots tot uiting komt. Maar de wijze waarop dit soms gedaan wordt is een bedenkelijk teken van verdwazing. In vele opzichten kunnen wij dus met de inzender instemmen. Hier ligt inderdaad het gevaar dat het besef van de ernst van het leven op de achtergrond raakt en dat uit het oog verlo ren wordt de Bijbelse waarschu wing om met volharding te lo pen, de loopbaan die ons voor gesteld wordt, Ziende op de overste Leidsman en Voleinder des geloofs, Jezus. Leestafel. Geschiedenis van Oranje. Doorluchtig verteld door Dra. Anne H. Mulder. N.V. Uitg. Mjj „Kosmos", Amsterdam. Op een zeer bijzondere, we zou den haast zeggen, op een uitbun dige wijze wordt hier de geschie denis van het Oranjehuis Beschre ven. Natuurlijk worden hier fei ten en jaartallen gegeven, dat kan nu eenmaal niet andere, maar ze vormen niet de hoofd zaak. De schrijfster geeft geen dor en droog historisch betoog maar ze vertelt, ze schildert mensen, le vende mensen. Zelf gegrepen door haar onderwerp, weet ze ook haar lezers mee te slepen en ze iets te doen zien van de rijke his torie der Oranjes. De eerste druk, die in 1938 verscheen, werd door de pers op enthousiaste wijze begroet. Nu verscheen de tweede druk. Onge wijzigd. En dus onvolledig. Een zeer belangrijk deel van het le ven van onze Vorstin, die voor ons volk was als een vader en een moeder tevens, werd daar door niet behandeld. Jammer, zul len velen zeggen. Maar het kon niet anders zegt de schrijfster. Een veranderde en bijgewerkte druk zou het karakter van dit boek hebben geschonden. Onge wijzigd, „want een mens schrijft elk boek maar „éénmaal". Minder appelen en peren dan vorig jaar. In verband met de geringe vruchtzetting en de soms minder gunstige weersomstandigheden zal de opbrengst aan appelen en peren dit jaar aanzienlijk minder Zijn dan in 1947. Aan de hand van de gegevens betreffende de stand der fruit- tceltgewassen wordt de appelen- oogst dit jaar geraamd op ruim 100.000 ton (vorig jaar ruim 230.000 ton), terwijl de peren- oogst bij benadering ongeveer 50.000 ton zal bedragen (vorig jaar ruim 140.000 ton). De opbrengst aan pruimen be looft dit jaar zeer goed te zijn. Zij wordt geschat op c.a. 35.000 ton (vorig jaar ruim 20.000 ton). De stand der druiven wettigt de verwachting, dat dit jaar de opbrengst van deze fruitsoort (16 a 18.000 ton) ongeveer dezelfde zal zijn of misschien nog een wei nig hoger zal liggen dan in 1947. Redacteur: H. M. Slabbekoora, OostsJngel 60 a, Goes. Aug^istus-prysvraag. Auteur N. Corstanje, Goes. De te Ellewoutsdyk gehouden collecte voor de U.N.A.C. heeft f 37.15 opgebracht. mm tsr m m il 1 J 8 1 8 I Wi Zw. 7, 8, 9, 10, 12, 14, 15, 17, 18, 19, 22, 24, 26. Wit 25, 27, 31, 33, 34, 35, 37, 40, 42, 43, 45, 47. Wit begint en wint. Oplossin gen in te zenden aan bovenstaand aders vóór 1 September. We zullen weer een prijsje be schikbaar stellen en ons met het oog op de vaeantietijd, beperken tot één probleem. ZOMERAVONDVOETBAL. Spannends strijd op het R. C. S.-terrein te Souburg. wachten en het was moeilijk te Uit een oefenpartijtje tussen W. Lente en M. C. Deurloo te Middelburg. JÊJB m.„ If. H M H H tl. m m H !f| I SUS! V.S.V. I dat met Veere met een gelijk puntenaantal het einde van de competitie had gehaald, moest om uit te maken wie kampioen zou worden, de strijd met Veere aanbinden en nu op neutraal ter rein. V.S.V. I won de wedstrijd met 43. voorspellen, wie de sterkste zou zijn. Woensdag j.l. kwamen beide elftallen in het veld van het R.C. S.-terrein te Souburg. Nadat door Veere was afge trapt, beperkte men zich eerst aan beide zijden tot wat verken nen. V.S.V. was iets in de meerder- Gezien de prestaties van beide s?eeds feers^ clubs in deze competitie, kon men verdediging met de doelverdedi- -- ger aan het hoofd. Succes kwam echter aan de andere zijde. Bij De hier doorluchtig vertelde een misverstand in de V.S.V. geschiedenis van Oranje werd doorluchtig verlucht met vele af beeldingen naar oude prenten en moderne foto's. Met het volk, voor het achterhoede was het de goed spe lende Veeree midvoor, die, van dit misverstand een dankbaar ge bruik makende, de keper het na kijken gaf. Hierna ging V.S.V. weer tot de land. "onder"'redactie van aanval over en binnen 10 minuten dra. M. G. Schenk en J. B. I ™lst de stand gelijk te maken Th. Spaan. Uitgave „De''1-!?- De str«d S'ng nu gelijk Boekerij", Baarn. !°P' T'en minuten voor de rust wist Veere echter opnieuw een Dit werk bedoelt te zijn een voorsprong te nemen, doch geen hulde aan Koningin Wilhelmina,1 vijf minuten later bracht de V.S. die het Nederlandse Volk gedu-V.-voorhoede wederom de partij- rende een halve eeuw onvermoel- cn op gelijke voet (22), met baar in arbeid is voorgegaan. welke stand werd gedraaid. Na Mannen en vrouwen uit alle de rust kwam Veere meer opzet- delen van het land, van alle poli-ten en haar harde werken werd tieke en religieuse overtuigingen dan ook met een doelpunt be- hebben aan de totstandkoming er loond. Voor de derde maal had van medegewerkt. den de Veerenaars nu een voor- Het begint met 22 hoofdstuk-1 sprong weten te behalen. V.S.V. ken uit de elf provinciën, uit elke werd geheel op eigen speelhelft provincie 2 en daarna volgen nogterug gedrongen en hoewel de 23 hoofdstukken met onderwer- Veeree voorhoede zeer gevaarlijk pen van meer algemene aard. was en veie goede scoringskan- Deze bijdragen bedoelen niet sen kreeg, wist zij het net niet een overzicht te geven van wat te vinden, dank zij het vele goe- gedurende de regering van H.M. de werk van de V.S.V.-doelman de Koningin tot stand kwam, gesteund door zijn, niet altijd ze- maar wel wordt daarin op de gro- ker spelende achterhoede. Tien te veranderingen die zich over de minuten voor het einde kwam de hele linie voltrokken, de aandacht V.S.V.-voorhoede er weer aan te gevestigd. j Pa->- Zij zetten een geweldig of- Voor Zeeland schreef de heer fensief in. Veere werd nu op haar P. van Beveren over de Zeeuwse beurt geheel teruggedrongen, eilanden benoorden Schelde en Acht minuten voor het einde had mevr. E. J. v. d. Broecke- de Man V.S.V. succes en wederom was de over: Overzeese gebiedsdelen bin nen Zeeland. Uit de keuze van deze onder stand gelijk (33). Een gelijk spel bracht echter geen beslissing. In dat geval zou werpen blijkt wel, dat niet gezochtde wedstrijd nogmaals moeten is naar wat voor de laatste halve worden gespeeld. V.S.V. zette nu eeuw als karakteristiek voor deze, alles op alles en in een geweldige provincie kan worden beschouwd, j doelworsteling, waarbij de bal maar dat een min of meer wille-vele malen tegen de benen van keurige overigens niet onver- aanvaller en verdediger was ge dienstelijke greep is gedaan. I komen en zelfs twee maal op de Ditzelfde geldt o.i. van het ge- Paal, had V.S.V. wederom succes hele boek. en leidde thans met 43. Kort Het bevat een groot aantal ar- hierna blies de goed leidende tikelen, waarin onderwerpen van scheidsrechter het einde. V.S.V. de meest uiteenlopende aard wor- had na een zeer spannende strijd, den behandeld, onderwerpen, die hét kampioenschap van de A- stuk voor stuk niet zonder bete- groep behaald, kenis zijn, maar waardoor toch De stand is nu als volgt: niet een eenheid wordt gevormd. V.S.V. I 10 8 2 16 Veere 10 8 2 16 Middelburg I 10 5 1 4 11 P.Z.E.M. 8 2 -T 5 5 P.G.Z. 9 2 1 6 5 Nieifwland 9 1 1 7 3 waarop ze worden behandeld. Neem b.v. de groei der Chr telijke Jeugdbeweging door A. M. i C. baronesse van Lynden-van den Bosch. Wij vergeten niet, dat Alberts de schrijfster zich, niet ten doel Middelburg II heeft gesteld een getrouw verslag ^e£land'ij te geven van de geboorte- en sterfdatum van alle mensen die Broederband tot de Christelijke Jeugdbeweging i de i stoot gaven, dat zij geen le- De Broederband kreeg 2 winst- vensbeschrijvlng bedoelt te geven punten in mindering wegens met van oprichters en werkers, maar opkomen. De cijfers zijn voor resp. Gesp., Gew., Gel., Verl. en Pnt. Zw. 15 sch.: 2, 3, 6, 8, 9, 12, 13, 15, 17, 18, 19, 20, 22, 24, 27. Wit 15 sch.: 26, 28, 30, 31, 33, 35, 36, 38, 39, 40, '42, 43, 44, 48, 49. Wit aan zet. De keuze is zeer beperkt. Wit speelde 3025 in de ver wachting na 1823, 25x14, 9X20, 40—34, 23 X 32, 33 29 en 39x37 meer bewegingsvrijheid te krijgen en bovendien kans om schijf 27 aan te vallen. Na 3025 volgde echter 914 en wat moet nu wit spelen? 40 34 leek nog het minst slecht, maar werd gevolgd met 1721 Na 28x17 volgt nu 37—32 met 2430 enz., terwijl op 26x17 volgt 12 x21, 27—32 en 24—30! De partij speler die de proble matiek kent, toont hier hoe nut tig dat kan zijn. Dit voor hen, die menen dat problematiek be neden hun waardigheid ligt. Een vluggertje tussen L. Vink en M. C. Deurloo te Middelburg. aftt w iü18 ff 'Wi |pP§F w w Jil m 1 Zw) 8 sch. op: 12, 13, 16, 18, 25, 26, 30, 35. Wit 9 sch. op: 22, 27, 28, 29, 33, 36, 37, 38, 39. In deze stand mag wit die aan zet is niet spelen 2823 door 12—17 en 30—34! Na 38—32 volgt b.v. 1621 en 3034! Wit speelde 37—32! (na 12—17 en 16x7 volgt nu 27—22, 29—24, 2823), waarop zwart antwoord de met 2631 en wat kan wit nu spelen? Wit besloot tot 2823 en zwart 1319, 30 x37 en wit moet un nog uitkijken! Men mag de moed niet te vlug opgeven! Wit had vanuit de diagram stand sterker kunnen spelen met 37—31 en 27—21. In onze rubriek van 31 Juli kwam voor de partij Kotvisde Smet, waarbij ik op de 41ste zet van zwart 2126 vroeg of er nog een andere mogelijkheid bestaat die beter is. Dhr Deurloo heeft getracht hierop een antwoord te vinden en meent dat 2933, 28 X 39, 2126, 4237 of? nog wel de beste is!! Het staat vrijwel vast dat het Limburgse tiental enkele wed strijden zal komen spelen in Zee land. Vermoedelijk op 20, 21 en 22 September. Tot de volgende week. S, Op de zitting van de Tucht rechter voor de Prijzen in het Kantongerechtsgebouw te Mid delburg, verscheen H. A. F. H. te Goes, die diverse soorten koek jes, niet geprijsd ten verkoop had aangeboden. Verder had hij geen z.g.n. recepten-register bijgehou den en tenslotte had verd. ver schillende van de banketbakkers waren tegen te hoge prijs ver kocht. Beklaagde beweerde ter zitting, dat de waren Ln de éta lage niet, doch in de winkel wel geprijsd waren en dat hij voor de oorlog dezelfde prijs vroeg. De boeten, die hij te incasseren had, waren f 15 voor het niet prijzen, f 15 voor het ontbreken van het receptenregister en f 200 voor de verkoop van te dure gebakjes en koekjes. L. P. v. H. te Wissekerke had Burgerlijke Stand. MIDDELBURG. Geboren: Cor nells, z. v. C. v. da Kreeke en J. J. Schrijver; Crina C. E., d. v. K. -v. Belzen en A. Klaver; Jan C„ z. v. H. D. in den Bosch en L. Vader; Adrlana T., d. v. J. Lult- wieler en J. Grootjans; Aagje, d. v. A. Lamain en J. den Haas; Adrlana A., d. v. P. stroo en M. W. C. Meijers; Theodorus A„ z. v. A. A. Th. Mol en C. Sonius; Arie H., z. v G. Rook en H. H. J. Koopman; Johanna N„ d. v. F. Joziasse en N. C. Clarisse; Jo hannes G., z. v. G Huijsman en L. Sluiter; Johannes P., z. v. J. Ragut en M. A. Verburg; Bob, z. v. P. Coppoolse en M. Baas; Pie- ternella A., d. v. J. A. v. Donk en J. E. Heijboer. Ondertrouwd: J. O. Schutte, 29 j. te Groningen en J. Dekker, 22 j.; P. A. Catsman, 32 j. te Oost burg en F. Roose, 32 j. Gehuwd: J. C. van Loo, 60 j. en C. W. de Goede, 46 j.; J. J. A. Heeren, 20 j. en J. M. Nlesthoven 18 j.; L. Wijnands, 21 j. en J. Willeboordse, 21 j. Overleden: D. M. Geuze, 9 m., z. v. A. Adrlaan en J. van Belzen J. Koets, 67 j., geh. met A. E. den Dekker; A. Hollevrands, 79 j., wedr v. J. C. S. Laros. VLISSINGEN. Geboren: Jan L-, z. v. H. Talmon en J. N. van Hiele; Jan H. J., z. v. J. H. Ka- pelle en M. W. Nieuwdorp; Sara, d. v. M. P. Vogel en M. Matthijs- se; Jan W., z. v. W. F. Christi- aansen en C. J. van der Steen; Elisabeth, d. v. W. N. Lodewijk en C. M. Malepaard; Hans, z. v. -J. A. Osté en C. M. J. Verheul; Anna J., d. v. T. F. Stok en A. M. de Groene. Ondertrouwd: H. A. Bosshardt, 38 j. en E. H. van der Linden, 29 j.; A. J. de Ligny, 23 j. en H. H. de Kam, 23 j.; J. J. Bos, 35 j. en M. Marijs, 19 j.; A. Parent, 30 j. en E. M. H. Delzenne, 21 j.; J. Blokland Visser, 29 j. en H. J. M. Wiggenraad, 30 j. Gehuwd: W. O. Erdle, 39 j. en J. G. G. Veen, 21 j.; W. F. Lan- gezaal, 28 j. en T. C. Melis. 24 j.; P. H. M. Kieviets, 26 j. en R. Pot ters, 22 j. OOST- EN WEST-SOUBURG. Geboren: Agatha, d. v. W. van der Torre en J. H. v. Rijswijk; Jacomina M. P., d. v. C. H. Pol- fliet en J. M. Schreurs; Jacomina J., d. v. T. Kolen en W. Korstan- je; Cornelis P., z. v. P. Karelse en M. van den Broeke; Jan M„ z. v. J. G. Voogdt en M. Ramon; Ja cobus, z. v. W. Sinke en P. Ma- chielse; Marinus J., z. v. A. Wil leboordse en A. J. Slimmen. Gehuwd: P. J. Contant, 25 j. en H. H. Riekwel, 24 j.; W. J. Goor, 28 j. en C. van Schijndel, 26 j.; J. Dingemanse, 26 j. en C. M. Wiilemse, 24 j.; A. J. de Pagter, 27 j. en C. de Rijcke, 25 j.; S. P. Poortvliet, 23 j. en M. Oosterling 23 j. Overleden: J. van Eijkeren, 71 j. eehtg. v. A. Beulens; A. J. Ka mermans, 70 j., echtg. v. J. Gij zeis; C. Pieterse, 66 j., echtg. v. J. W. Bouff; W. H. Jongman, 2 mnd., d. v. W. Jongman en E. de Boo van Uijen. ELLEWOUTSDIJK. Geboren: Maria, d. v. M. A. Platschorre en E. Paardekooper: Jacoba H., d. v. W. J. M. Koole en A. J. Smal- legange. Gehuwd: M. C. Nijsse, 29 j. te Nijmegen en C. P. Priester, 28 j. DRIEWEGEN. Geboren: Mag- dalena C., d.v. M. A. de Dreu en L. Murre; Hubertus J., z.v. J. J. Franse en F. Bal; Margo A. E., 'd.v. H. Fransen en F. Jagersma. OVEZANDE. Geboren: Jacob P. M., z.v. J. de Baar en M. P. Rijk: Cornelis A., z.v. C. Martens en E. de Jonge. Overleden: Van 't Westende, M., 41 j„ echtg. v. M. de Jonge. ZAAMSLAG. Getrouwd: L. Aardewerk, 29 j. te Hoorn en J. M. P. Neuféglise 26 j.; A. J. Overdulve, 23 j. en P. Zegers, 21 j.; A. Verpoorte, 30 j. en C. J. van Cadsand, 23 j.; C. A. Buijze 23 j. en J. M. Verhelst, 24 j. Gehuwd: J. de Regt, 24 j. te Oostburg en D. Verlinde, 21 j.; M. A. Carol, 35 j. te St. Maar tensdijk en M. J. van Doorn, 20 j.; C. G. Haak, 25 j. en M. Mul ler, 21 j. te Dordrecht; W. van Tatenhove, 23 j. te Axel en J. D. Haak, 26 j. Geboren: Cornelia, d. v. D. de Visser en M. de Feijter; Jannie, d. - - - men had toch mogen verwachten dat zij enigszins een beeld zou geven van wat er op dit gebied tot stand kwam. Trouwens, ook de inleiding gaat aan het hier genoemde euvel min of meer mank. Als daar be toogd wordt, dat ook op geeste lijk gebied de sporen van de om wenteling sinds 1898 zichtbaar zijn, en als dan tevens geconsta teerd wordt „dat het negentiende- eeuwse Reveil het vrijwel over heel de linie heeft afgelegd tegen de twintigste-eeuwse geestelijke Instelling welke wjj eenvoudig- heidshalve als Barthianlsme wil len kenschetsen", dan zal toch niet gezegd kunnen worden, dat hiermee een enigszins zuiver beeld van de werkelijkheid wordt gegeven. Dit neemt niet weg, dat dit boek veel goeds bevat, dat daarin veel goede dingen worden gezegd. Slechts één aanhaling. Het gaat over Oranje. Zoals eens de aanvankelijk 215. Al vroeg was meneer Pot schatrijke brillante, in renaissan- de tuin, de volgende morgen, cistische overdadigheid opgaande Hij had z'n plan goed overdacht! Prins van Oranje, de in hart en Hij zou 't wel uitzoeken. .O. als nieren eenvoudige vader van zijn nat mens van hiernaast toch...! volk werd die dat volk leidde naarZe had zo gelachen toen hij haai de nieuwe tijd, welke hij gezien vroeg of ze Polletje ook gezien had, zo is het jonge Vorstinnetje,1 hadzo'n beetje spottend. opgegroeid in de negentiende-Maar hij zou de politie er bij eeuwse begrippen over royalisti-'halen, hij zou.... Wacht, nu sche waardigheid, ge.worden de nam hij het trapje mee. J.a, daar wijze vrouw, die levend op de ken- 'achter in de tuin daar zou ie 1I iIR r»-U. vilAt hOrtft t lrïilrAW T\A"onnOT Hflt v. J. J. Faas en N. Lourens; Pieter, z. v. J. I. Meesen en S. H. Scheele; Catharina G., d. v. J. Bakker en J. S. Houtzager; Moseovische gebakjes en.gevulde lMarion L c d. v. c j St£ie_' koeken tegen te hoge- prijzen ver- man en H w Dees kocht. De boete was f50. Overleden: P. J. Roose, 7 m. z. v. J. Roose en S. M. Drabbe; E. Lijser, 88 j. wed. v. F. Herre- bout; A. P. Jansen, 71 j.; J. Mechielsen, 68 j., echtgen. van M. de Jonge. Aan de School met de Bijbel te Arnemuiden is m.i.v. 1 October a.s. benoemd als onderwijzeres, mej. G. M. Wingelaar te Vianen. verzetten. 216. „Marinus! Marinus!'', klonk het door de tuin. Hé, daar riep zijn vrouw. Wat was er nu weer? Daar kwam juf- tering der tijden, zich niet heeft eerst kijkenMeneer Pot trouw Pot JJ* "ot-h laten glijden naar nieuw levens-zette het trapje bij de schutting wat doe je met dat trapje. „Oc water, doch die daarheen zeer be-1klom er op en speurde niks, zo maar es Kijke wust koers, heeft ge«et." over de schutting in de tuin van bromde meneer Pot. ;ijn buurvrouw.... Kijk! dat z'n vrouw tnu net gezien Kijk! Was daar de grond niet, had. Kijken, wat kijken., helemaal omgewoeld...? Ja,vroeg juffrouw Pot. „Polletje daar achter die rozenstruik? Hij - Maar nu begreep juffrouw- kon 't niet goed zien hier van- j Pot er niets meer van. „Pol- daan. Eerst het traje een beetje letje.. zei ze langzaam. „Je denkt toch niet„Zal ik je nou eens zeggen wat ik denk", fluisterde haar m„n, onze Pol letje is dood! Vermoord! Ver giftigd! Weet ik 't, door dat mens hiernaast! Omdat het beest een stukje vlees gestolen heeft.Maar man.hoe. hoe weet je dat?" stotterde juf frouw Pot.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 6