Groot-Brittannië, Frankrijk en de V. 8. uitgesloten van deelneming. Tilanus acht verder spreken met de Republiek nutteloos. „Charitatieve vereniging" lichtte Rotterdamse arts voor f 15.000.- op. INIEUWS Wielrenner Voorting won zilveren Olympische médaille. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Met de Woningbouw van de wal in de sloot? Sowjetrussisch conventie-ontwerp aanvaard. Nieuw onderhoud met Stalin Zatity dU te>tye>ns\iie>Ue*i. GEEN DIPLOMA.... geen salarisverhoging SNIPPER Republikeinse concentratiekampen. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Daguiad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- Itr. 70, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1024 ZATERDAG 14 AUG. 1948 Abonnementsprijs 8.75 p. kwartaal Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post ƒ4.H Advertentieprijs 14 cent per m.m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON' VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Rubriek Kabouters 5 cent per woord Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Maandag: Zon op 5.25 u., onder 20.03 u. Maan op 19.15 u., onder 1.10 u. Hoogwater op Maandag 16 Aug. Vlissingen: 12.00 u. 1.57 m., u. *-m. Wemeldinge: 1.05 u. 1.40 m., 13.44 u. 1.41 m. Een architect, die geregeld met de bouwproblemen van de zen tijd in aanraking komt, schrijft ons naar aanleiding van het artikel „Woningbouw" in het Zeeuwsch Dagblad van 11 Aug. 1.1., het volgende: Er is bij de uitvoering van goedgekeurde complexen wonin gen, die thans in aanbouw zijn, vooral als die complexen van grote omvang zijn, veel te kla gen over te trage vooruitgang. In het midden van het jaar 1947 heeft men in Den Haag, na de teleurstellende ervaringen van 1946 en begin 1947, in welke periode het aantal te bouwen nieuwe woningen ver beneden de gestelde verwachtingen was gebleven, verdere nieuwbouw gestimuleerd door eensklaps het aantal te bouwen woningen vrij wel onbegrensd te laten en de gemeentebesturen aan te moe digen zoveel mogelijk te bouwen. Een zeer groot aantal bouwaan- vragen en daarop verleende goedkeuringen is daarvan het gevolg geweest, terwijl dat is nu wel duidelijk geworden men zich niet voldoende verge wist had, of de voor de uitvoe ring benodigde materialen en arbeidskrachten wel genoegzaam vqorhanden waren. En omdat deze werkelijk niet genoegzaam verkregen of naar behoeften regelmatig genoeg ge distribueerd konden worden, is het onvermijdelijk gevolg ge weest dat stagnatie in een vol doend snelle oplevering wel moest optreden. In hoofdzaak betreft het hier de grote moeilijkheid voldoende baksteen en kalkzandsteen tijdig te verkrijgen; daarnaast even eens dakpannen; eindelijk ook al en zulks betreft vooral ook Zeeland het niet beschikbaar zijn van voldoende, bekwame arbeidskrachten. Zoals ik reeds opmerkte geldt dit in hoofdzaak de grote com plexen woningen. Kleinere complexen uit enkele woningblokken bestaande, wor den over het algemeen door plaatselijke aannemers en bou wers, die over een bescheiden getal eigen, vast personeel be schikken, gemakkelijker uitge voerd; zelfs ook wat de mate riaalvoorziening betreft. Zij be horen tot de vaste clientèle van een bepaalden bouwmaterialen- handelaar en hebben, door de kleine omvang, geen zeer grote hoeveelheden materiaal nodig en kunnen daardoor over het alge meen genomen, hun verplichtin gen vlugger nakomen, ook al zullen zij gewoonlijk de in het bestek gestelde opleveringster mijn nog wel eens wat over schrijden. Veel moeilijker is het bij grote complexen van 100 en meer wo ningen tegelijk. Vooral wat be treft de materialenvoorziening, nu er te dien opzichte grote schaarste is. Om nu te trachten tot even wicht te komen tussen de hoe veelheid uit te voeren werken en de beschikbare materialen, spe ciaal wat de metselsteen betreft, werd door de Minister van We deropbouw en Volkshuisvesting o.m. bepaald, dat geen goedkeu ring mag worden verleend voor werken, welke de Overheid ge heel of gedeeltelijk financiert, dan nadat een steenfabrikant of handelaar zich schriftelijk heeft bereid verklaard, de nodig zijn de metselbaksteen en (of) kalk zandsteen binnen een zodanige termijn te kunnen leveren, dat het werk in een „snel terfipo" voortgang kan vinden. DE CONTROLE OP DE DON AUSC HEEP VAART. De Donauconferentie te Belgrado heeft Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten uitgesloten van deelneming in de toekomst aan de controle op de Donauscheepvaart. De algemene commissie heeft met zeven tegen drie stem men haar goedkeuring gehecht aan artikel vijf van het Sowjet.-Russisch conventie-ontwerp. Hierbij wordt de deelneming aan de toekomstige Donaucom- missie beperkt tot een vertegen woordiger van respectievelijk de Sowjet-Unie, Hongarije, Joego slavië, Bulgarije, de Oekraine en Tsjecho-Slowakije. Oostenrijk zal vertegenwoordigd kunnen wor den na ondertekening van het vredesverdrag. Diplomatieke waarnemers te Londen geloven, dat de vertegen woordigers te Moskou van de drie Westelijke mogendheden spoedig om een nieuw onderhoud met Stalin zullen verzoeken. Het rapport over de laatste vergadering met Molotof is in middels te Londen aangekomen. Robertson is uit Berlijn naar Londen gevlogen om van advies te dienen over de technische as pecten van de Moskouse bespre kingen, voor zover deze de toe stand te Berlijn betreffen. De Sowjets hebben thans hun De commissie verwierp even eens met zeven tegen drie stem men een Amerikaans amende ment, volgens hetwelk de Wes terse mogendheden en Oostenrijk terstond zouden kunnen deel nemen in de Donaucommissie en Duitsland na ondertekening van j het vredesverdrag of, met alge- j CfrtA/llïl WArt/4/. v ,1V»—J Nieuwe arrestaties in zwendelhandel met valse textielpunten. AXELSE RIJKSPOLITIE GAF HET GOEDE SPOOR AAN. Door de rijkspolitie te Axel werden enige tijd geleden twee personen gearresteerd, verdacht van handel in valse, uit België afkomstige, textielpunten. Zij zouden er 10.000 in Rotterdam hebben verkocht. De Rotterdam se politie stelde een onderzoek en kwam tot de ontdekking, meen goedvinden, reeds eerder. Groot-Brittannië trok een Juni de expediteur G. S. begin een partij van 10.000 pun amendement king in. i ten had gekocht voor f 3000.- gelijke strek- -poon (je expediteur bemerkte, dat de punten vals waren, trachtte Volgens waarnemers maakt dit hij zijn geld terug te krijgen, het- geen niet gelukte. afwijzen van de Westerse gendheden het onwaarschijnlijk, weerde, verbrandde alle punten. dat Groot-Brittannië, Frankrijk Naar hij hij be daarna en de Verenigde Staten uiteinde lijk de nieuwe convêntie zullen ondertekenen. Groot-Brittannië en Frankrijk hebben sedert 1856 van de Donau commissie dècl uitgemaakt. Zeven artikelen van het Sow- jet-ontwerp voor een nieuwe Donauconventie zijn met zeven Echter, enige dagen nadat dit zich afspeelde, kwam opnieuw een partij van 10.000 punten op markt, die nu a raison van f 3800.door chauffeur M. O. in de woning van de 22-jarige vee handelaar H. F. K., in opdracht van een ander, werd verkocht. De opdrachtgever bemerkte de tegen twee stemmen aangenomen. I vervalsing, gaf 2000 punten aan De zeven Oostelijke leden der K. terug en... verbrandde de rest, conferentie stemden voor, de naar hij voorgaf. V.S. en Engeland stemden tegen, terwijl Frankrijk zich van stem ming terugtrekken uit het Berlijnse artikelen aangenomen betreffen- militaire bestuursbureau vol^Lje speciale navigatie-regels. 1 Anna Pauker, de Roemeense tooid. Gistermorgen, nadat de Sowjets met de laatste partij archiefstukken het gebouw ver laten hadden, is de Sowjet-Russi- sche vlag, welke bij de andere vlaggen op het gebouw stond, in gehaald. De drie politieke partijen in West-Berlijn hebben een beroep gedaan op de Amerikaanse, En gelse en Franse besturen om de Westelijke Mark als enig betaal middel in de Westelijke sectoren van de stad in te voeren. K. verkocht 1800 van de terug gekregen punten aan een, pen- onthield. Daarna zijn drie sionhoudster, de 47-jarige H. M. K„ door tussenkomst' van de 28- jarige timmerman J. A. J. L. R. en(het verhaal wordt een tonig)... ook deze koopster zag, dat zij was beetgenomen, doch ze verbrandde de punten niet. Zij riep de hulp der politie in en daardoor kon het gehele ga- beuren worden gereconstrueerd. Tegen 8 personen werd proces verbaal opgemaakt. minister van Buitenlandse Zaken, is Donderdagavond naar Boeka rest teruggekeerd. o De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week geen verliezen in Indië zijn gerappor teerd. Tweede Kamer. Een stil getuigenis, aldus spr., Israël vraagt limiet van het bestand. Uit Lake Success wordt ge meld. dat de regering van Israël de V.N. verzocht heeft een limiet te stellen voor het huidige be stand. Voordien moeten, aldus de Joodse regering, de invasieleger uit Palestina verdwenen zijn of er moet vrede zijn gesloten. Aan één en ander diende de voorwaarde verbonden te worden, dat in geval van mislukking van waarmede de regering zal moe deze voorstellen, de regering van ten rekening houden, is het feit, Israël het recht heeft zelf een dat op de Middenstands- actie te voeren om uit de impasse partij (al verwierf deze dan te geraken. De aanval te Latroen'geen zetel), toch 41 duizend stern- bewijst de onhoudbaarheid van men z'.in uitgebracht. De rege- de toestand. Volgens een pers- i ringsverklaring geeft tot spr.'s functionaris der V.N. hebbenvreugde te kennen, dat de rege- Arabieren en Joden 156 bestands- ™ng voor de noden van de mid denstand open oog heeft. Destijds als nu stelt de C.H.U. zich op het standpunt, dat een nationaal Kabinet de meest juiste oplossing zou zijn. Dat dit toen en nu niet is ge vormd, wijt spr. in de eerste plaats aan de P. v. d. A-, die z.i. wat hoog in de zadel zit. Met dat al, het Kabinet, niet- parlementair, is geboren en dat heeft een gevoel van opluchting en dankbaarheid gewekt. Een Waarom de A.R. niet vertegenwoordigd? In het vervolg der besprekingen over de regeringsverklaring (het verslag van het eerste gedeelte vindt men op pagina twee) was het de heer Tiianus (C.H.U,). die begon met de verklaring het gelukkig te achten, dat de vroegere „buitenparlementaire" oppositie" thans in het Parlement is opgenomen. schendingen gemeld. zeer belangrijk duurder dan per schip. Zal nu straks de steenfabri kant niet de voorkeur geven aan aannemers die de gekochte ma terialen per treiler van de fa briek kunnen halen? En nu ben ik het volkomen met uw opmerking eens, dat deze maatregel niet zonder meer toejuiching verdient en dat wij met deze, overigens goedbedoel de maatregel van de wal in de sloot kunnen geraken. Voorlopig verwacht ik nog meer stagnatie, dan thans het geval is. In de eerste plaats om dat de normale behandeling tot dusver is, dat een aannemer vóór de aanbesteding de nodige prijzen en leveringsmogelijkhe den voor zijn materialen op vraagt, doch, zodra het werk is gegund, verder informeert of hij nog billijker aanbiedingen kan verkrijgen.- Dat is zijn recht en zijn be lang; een onderdeel van zijn mogelijkheid een behoorlijke winst uit het werk te verkrijgen. Eveneens zal over het algemeen de handelaar of leverancier vóór de besteding ook geen alller- uiterste" prijzen opgeven. Gevolg daarvan is weer, voor al nu de materialen schaars zijn, dat een aannemer vóór de aan besteding en gunning niet over „uiterste" prijzen kan beschik ken, wat de zo nodige prijsver laging der bouwkosten niet ten goede kan komen. Er komt nog iets bij, wat de leverantie van metselsteen be treft. Door te kort aan arbeids krachten op de steenfabrieken, worden tegenwoordig, wanneer de belanghebbende aannemers hun in uitvoering zijnd werk niet op al te grote afstanden van steenfabrieken hebben, de nodi ge steen per „treiler" wegge haald. De treilers komen op de fabriek en het laden der treilers is gemakkelijker dan het laden in een schip. Voor Zeeland daarentegen is, wegens de grote afstand tot de steenfabrieken, het vervoer van steen per treiler per 1000 stuks Er is nog op meer te wijzen. Wanneer de aannemer zich van geregelde leveranties in program-ministerie? Zou er ooit „snel tempo" moet verzekeren een ministerie zonder program reeds v r de besteding, dan is zyn opgetreden Laten wij het de tijd te kort om zich van alle zonder naam doen, aldus spr., die universiteit in Washington. het herstel van rust en orde in Indië?" De vergadering werd daarna verdaagd tot Dinsdag a.s. Dan zullen o.m. het woord voeren de heren Schouten (A.R.), Zandt (S.G.P.) en een communist. o Amerikaanse studenten leden schipbreuk. 18 mijl voor de kust, dwars van Petten, is he't Amerikaanse jacht „Sisken", 20 voet lang, drij vende gesignaleerd, met gestre ken masten. Een onbekende traw ler heeft de „Sisken" op sleep touw genomen naar IJmuiden. De bemanning van het jacht is behouden in Den "Helder aange komen, aan boord van het jacht „Baronet". Het zijn de heer en mevrouw Dunaway Bill en Kris Bill uit Seattle (Amerika), resp. 24 en 22 jaar oud en studenten aan de kant te vergewissen, bij welkenverder een lans brak voor een fabrikant hij het best terecht afzonderlijke minister van Ma- kan en dit belet weer zoals r;ne en zijn vertrouwen uitsprak reeds opgemerkt werd de om in de stabiliserende invloed van de kosten van het werk te de minister zonder portefeuille, dri ken gewenste concurrentie. Mr van Schaik. I Daartegenover heeft de fa- Wat Indië betreft, is het niet brikant niet steeds voldoende nutteloos nog verder met de Re- I tijd en gelegenheid zich op de publiek te spreken De vertegen- 1 b9.°^e *Lt' stellen van de finan- woordigers der andere gebieden, tiële gegoedheid van aanvra- daarentegen, boezemen spr. vol gende aannemers; ook daarvoor j jedig vertrouwen in, zo goed als is de tijd voor de besteding te de vertegenwoordigers van de kort en hij zal zich dus zeker West. wat de leveringen betreft j peer "Welter, die daarna niet binden aan aannemers, jie{ woord voerde, bracht dank wier positie hij niet voldoende minister Van Schalk, omdat kan beoordelen. rdeze de coalitie van K.V.P. en P. v. d. A. niet heeft geconti nueerd. Dit 7.ou in pertinente strijd 7.yn geweest met de stem mingsuitslag. De fabrikant en ook de tus- 1 senhandelaar in bouwmateria len zullen zich dus, wat leve ranties en toezegging daarvan hetreft, slechts binden aan die aannemers, die hen reeds vol doende bekend zijn; zij kunnen hun voorraden toch gemakke lijk genoeg kwijt en vaste, ver trouwde clientele zal dus zeker de voorkeur hebben. Ook dit is niet bepaald bevorderlijk aan de bedoeling concurrerende opgaven te verkrijgen. Het zal m.i. zeer de vraag zijn of met de thans gestelde voorwaarden een betere distri butie in „snel tempo" te ver- krijgen is. j Én of met dergelijke maatre- gelen bovendien nog bereikt zal kunnen worden, dat de prij zen voor de bouw van de wo ningwetwoningen met f 2.50 per M:f inhoud gedrukt zullen kunnen worden, is tevens aan grote twijfel onderhevig, Ook waardeert spr., dat de K.V.P. dit harerzijds niet heeft gewild. Nochtans is het hem niet duidelijk geworden, wat nu het fundament in deze nieuwe rege ring is. Dat de A.R. niet in het Kabi net vertegenwoordigd is, acht spr. een zwarte vlek op deze re gering. Erger nog is echter, dat dc A.R.-leiders zelfs niet zijn ge hoord. De uiterste nationale nood van het ogenblik had de raadple ging, zo niet de medewerking, van allen vereist. Spr. gaf zijn visie nog eens op het Indische beleid der vorige regering en van Dr van Mook persoonlijk. De Indische kwestie is een na tionaal vraagstuk van de eerste orde. Dat lieeft de regering-Beel VOOR DE ZONDAG: Zij maken een vacantietrip naar Europa en hadden in No ttingham het jacht gekocht. Des nachts zijn zij in slecht weer geraakt, 30 mijl ten N.-W. van IJmuiden. Eén van de mas ten van de „Sisken" brak, waar op de „Baronet" de „Sisken" op sleeptouw heeft genomen. Maar de tros brak. Het is toen gelukt over te stappen. la Heere, doch Matth. 15:27a. Ja dit opschrift, deze won dere zaligspreking zouden we kunnen schrijnen boven het verhaal van deze heidense vrouw. Ze is met haar nood het opgevangen. Honden de Joodse bena ming voor heidenen nemen in huis wel de geringste plaats in, maar toch een plaats.' „Ja, maar ook de honden eten van lijden van haar dochter tot de kruimels die er vallen van Jezus gekomen. Maar Hij heeft niet eens geantwoord. En toen Hij eindelijk toch spreken ging, heeft Jezus „neen" ge zegd! „Het brood van de kinderen geeft men niet aan de hon den". Maar de vrouw legt zich niet bij dat onbegrijpelijke, hard-klinkende antwoord, bij die afwijzing neer. Ze vermeet zich met een ja, maar, zich tegen dit antwoord te verzet ten. Maar ze doet dit en daar komt het op aan door zich te beroepen op Jezus' eigen woorden. Daar haalt ze de vrijmoedigheid vandaan. Ze heeft er een belofte uit de tafel hunner heren". En dan vindt ze verhoring, toch ver horing: o vrouw, groot is uw geloof, u geschiede gelijk gij wilt. Schijnt het soms niet of God niet luistert, of Hij „neen" zegt? Maar het is dan ook schijn. Hij doet het niet. Hij kan het niet. Als ook wij ons maar hou den aan Zijn eigen WoorcJ, aan Zijn eigen belofte. Als wij maar allereerst in ons „ja" Hem gelijk geven, ons de laagste plaats laten wijzen: ja Heer zo is het, zo ben ik, om vervolgens in ons „maar" Hem tegen te spreken, ons „maar waarmee we ons echter beroepen op Zijn eigen Woord, ons vastgrijpen aan Zijn eigen belofte. Wie zo tegenspreekt wordt niet afgewezen. Nee. dat kan God niet. Want daartoe liet Jezus, de Zoon Gods, zich op Golgotha door God afwijzen, daartoe moest Hij roepen, zonder ant woord te krijgen, opdat er voor ons een antwoord, opdat er voor ons hulp zou zijn. En dat antwoord krijgen we, die hulp ontvangen we, als we als de honden, van het gegevene willen leven, als we als bede laars de hand willen ophouden, en als we dat doen ziende op de belofte, ziende op Jezus' kruis. Zelig die zo tegenspreken. Want hun bede heeft Hij 'nimmer afgewezen." G. C. M. Watersnood in Schotland. Uitzonderlijk zware regenbuien hebben in verschillende delen van Schotland overstromingen veroorzaakt en grote schade aan gericht aan te velde staande ge wassen, de veestapel en gebou wen. Tientallen gezinnen moes ten uit hun huizen geëvacueerd worden. De stad Dumbar, aan de Oostkust, werd volledig van de buitenwereld afgesneden. Het treinverkeer ondervindt veel stagnatie. Duizenden guldens aan deviezen geïncasseerd. De arts J. H. H. te Rotter dam en enkele andere gedupeer den hebben een aanklacht inge diend tegen enige bestuursleden van de Vereniging „Particulier initiatief tot het doen van Cha ritatieve Werken". Reeds is een arrestatie verricht en moet een onderzoek over het gehele land gelast zijn. Volgens mededelingen van de arts, die zich voor f 15.000 gedu peerd acht, is deze vereniging na de bevrijding, mede op initiatief van Notaris L. A. B. te Rotter dam en Notaris J. M. H. O. Q. te Maastricht opgericht, met als doelstelling de zorg voor de mis deelde en gedupeerde jeugd, steun aan oorlogsslachtoffers en ouden van dagen. Ook stond de van vacantie-oorden Voor de politie. Bij beschikking van de minis ter van Binnenlandse Zaken zul len aan de ambtenaren van ge meentepolitie, die zijn aange steld in de rang van agent, boven de wedde, welke hun op de datum van ingang van deze oprichting beschikking (15 Augustus) is en ontspanningskampen op de toegekend, de 3e en volgende nomjnatie. Men ging er zelfs toe periodieke weddeverhogingen over in Mei van §itsjaar een mis. met toegekend worden, mdiensie naar curagao te zenden ter "j,"!et 'n, het bezlt Z1J" van een opheffing van de a-sociale toe- politiediploma. standen. Voor deze reis gaf Ne- De minister kan op voorstelderland f 30.000 aan deviezen mee van de burgemeester bepalen, en voorts waren er onderhande dat in bijzondere gevallen, deze lingen gaande over nog een toe regeling geen toepassing vindt. Onder politiediploma's in de zin van deze beschikking worden verstaan: het politiediploma, al of niet met aantekening, van de centrale van politie-organisaties, het gemeentediploma A van de gemeentepolitie te Amsterdam, het agentdiploma van de Gem. politie te 's-Gravenhage en de politiediploma's van de Gem. politie te Rotterdam, Groningen en Haarlem. V.S. niet betrokken in Kosenkina- en Samarin- affaire. De Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Bedell Smith, heeft tijdens" zijn onderhoud met Molo tof categorisch ontkend, dat de Ver. Staten op enigerlei wijze wijzing van vier ton aan devie zen voor een langer verblijf te Curagao. Kort na aankomst te Curagao werd de missie door de gouver neur uitgewezen, omdat deze minder gunstige inlichtingen van het centraal archief van de Ar menraad te Amsterdam had ge kregen. Bij terugkeer op Schiphol in begin Juni werd Notaris B. ge arresteerd. Hij zou n.l. zijn te kort van f 35.000 uit erfenis- gelden hebben gedekt. Goed nieuws voor automobilisten. i dDe°° r ^usseT OssVean- actie m verband met de kwestie Belgische Santvliet sS beloofde, ifat er een vol- j - ledig openbaar onderzoek worden ingesteld. Na een onderhoud met inspec teur Ledden werd de Sowjet- Russische vice-consul, Tsjepoer- nych, toegestaan een bezoek te brengen aan mevrouw Kosenkina, die in een door politie bewaakte ziekenkamer ligt. Hij stelde voor haar naar een ander ziekenhuis over te laten brengen. Zij ant woordde echter: „Neen, u hield me gevangen en u wilde me niet laten gaan". Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zich bereid verklaard om (indien dat verzocht zou worden) asyl te verlenen aan de Sowjet-leer- krachten in de V.S., Samarin en mevrouw Kosenkina. Nederland op de derde plaats in hockeytournooi Opnieuw heeft Nederland een mooie overwinning behaald op de Olympische Spelen. Onze land genoot Voorting is gisteren n.l. als tweede de finish gepasseerd in de wegwedstrijd wielrennen over 'n afstand van 195 k.m. Hjj mocht de zilveren Olympische médaille in ontvangst nemen. Het was een enerverende strijd. Al spoedig lagen onze renners Voorting en Faanhof in de kop groep, maar helaas kreeg Faan hof in de 15e ronde een tweede lékke band. Hij wilde verder op de fiets van Grift, die in de 8e ronde er al uit lag, maar dit is volgens het reglement verboden. Hij moest de strijd staken. Voorting was gelukkiger. Of schoon hij in de laatste ronde in de voorste groep achteraan lag, Hockey. Met een 4—1 overwinning op Pakistan heeft het Nederlandse hockey-elftal de derde plaats van j£0rt daarna Die prijsdrukking toch is ze- jzeer onvoldoende begrepen en zag j-,y 7jjn kans schoon en met ker niet meer te bereiken door daardoor is diepe tweespalt ont- een geweldige spurt over de laat- vereenvoudiging van het werk, j staan in ons volk. s(e 300 meter, ging hij, met zijn doch zal uitsluitend gevonden De heer Weiter stelde tenslotte handen juichend omhoog, als moeten worden ïn de concur- twee vragen aan de regering: tweede door de finish achter de rentie. 1 „Waarom is er zo'n haast bij Fransman Beyart, die Olympisch Wij zullen het verdere ver- de grondwetsherziening?" en kampioe, werd. Beyarts tijd was loop maar eens afwachten. I „Waarom is er geen haast bjj5 uur 18 min. 12,6 sec. en die het Olympisch hockey-tournooi bezet en daarmede de bronzen médaille veroverd. Rui terwedstrijd. De heer H. A. heeft met „Spring Steel" in eindklassement van de samen gestelde ruiterwedslrijd een bij zonder eervolle plaats ingenomen: 13e van de 33 overgebleven rui ters uit een begintotaal van 46. Dr ten Cate eindigde met „Uni que de Genval" als no. 25. Voetbal. De finale van het Olympisch voetbaltournooi ZwedenZuid- Slavië eindigde in een 31 over winning van de Zweden, waar mede Zweden de eerste plaats bezet en Olympisch kampioen is geworden. Zuid-Slavië werd 2 en Denemarken 3. Helaas werd de wedstrijd ZwedenZuid-Slavië bijzonder ruw gespeeld, zodat het dikwijls meer leek op een boks- of een worstelwedstrijd dan op voetballen. 2al1 Antwerpen met 7 k.m. bekort. I— Uit Den Haag wordt gemeld, dat alle berichten omtrent een overeenkomst betreffende goede renverschepingen naar Duitsland via Rotterdam en Antwerpen voorbarig zijn. Dat valt dus tegen. Met de vlucht van de K.L.M.- „Constellation" op 18 Augustus a.s. naar de New-Yorkse lucht haven Idlewild wordt de verhui zing der K.L.M. naar 's werelds grootste vliegveld een feit. La Guardia heeft nu afgedaan. Over vliegvelden gesproken: de Belgische autoriteiten in de Con go hebben een plan opgesteld, volgens hetwelk binnen vijf jaar 38 nieuwe vliegvelden zullen worden aangelegd en de 22 be staande verbeterd. Bij Roswell (Mexico) is een Superfort B 29 neergestort. 12 personen zijn om gekomen en 8 werden ernstig ge wond. Er is weer een respec tabele lijst van door ongevallen etc. om het leven gekomen per sonen. Een 5-jarig jongetje Adriaan Jiskoot uit Dordrecht, dat sinds Maandag werd vermist, is, na dagenlang dreggen, gevon den. Vermoedelijk doordat hij onwel werd, kwam gisterenmor gen de 31-jarige J. L. 1e Amster dam met zijn motor te vallen. overleed hij. En een schipper, die met zijn boot in Delft ligt, trof gisterenmorgen de 18-jarige J. W. Buren uit Am sterdam dood in zijn kooi aan. Tevoren was de arts onder prachtige voorspiegelingen er toe gebracht zijn praktijk te Rotter dam er aan te geven. Hij deed deze over en verkocht zijn ge hele inboedel. De f 15.000, welke hij daarvoor ontving, fourneerde hij. Hij had het volste vertrou wen, want de vereniging was Koninklijk goedgekeurd en men gaf de verzekering, dat bij terug keer in Nederland hij ging n.l. ook mee naar Curagao het geld zou worden terugbetaald. Daarvan is echter niets geko men en uit de notulen van de oprichtingsvergadering moet de arts gebleken zijn, dat het chari tatieve doel slechts een dekman tel was. In werkelijkheid wilde men met de verkregen deviezen een handelshuis in Zuid- of Noord-Amerika oprichten. De arts vraagt zich af hoe de vereniging de Koninklijke goed keuring kon verkrijgen. Uit het ingestelde onderzoek zou gebleken zijn, dat de aan vraag daartoe alleen 't ministe rie van Justitie heeft gepasseerd en niet, zoals te doen gebruike lijk, tevens de ministeries van Sociale Zaken en van Binnenland se Zaken. o De Regering verantwoordelijk. Door de „Gemeenschappelijke Actie van Nederlandse Vrouwen" is enige tijd geleden een adres tot de regering gericht in verband inet het feit, dat n u n o g duizen den, meest Indische Nederlanders als gyselaars gevangen worden gehouden in Republikeinse kam pen, die door Mr van Kleffens in de Veiligheidsraad beschreven zyn als behorende tot de vrese lijkste die de aarde in de laatste vijftien jaar heeft gezien. Wij hebben onlangs van dit schrijven melding gemaakt. In verband hiermede schrijft nu „De Nieuwe Eeuw", een R.K. or gaan: De Regering van. het Konink rijk der Nederlanden draagt, zo lang geen nieuwe rechtsorde in Indonesië gevestigd is, krachtens haar souvereiniteit over heel het grondgebied aldaar de verant woordelijkheid voor rust, orde en veiligheid. Zij is verantwoordelijk voor de concentratiekampen en de morele noodtoestanden, op het door Djocja de faeto beheerste territoir. Zelfs de Engelse Labour-rege ring maakt korte metten met de opstandelingen op Malakka,: waar zij met de inzet van bom menwerpers, spitfires, van land en zeemacht de bescherming van haar economische belangen na streeft, n'en déplaise de Verenig de Naties. De Nederlandse Regering heeft op bevel van de Partij van de Ai> beid. de opmars naar Djocja ge staakt. Daardoor staan Regering en Party van de Arbeid gelijkelijk schuldig aan het leed van, wat bovengenoemd comité noemt, de 15.000 Nederlanders als gevange nen van de Republiek Djocja. 0 K.L.M.-bemanning van Uno-vliegtuig onderscheiden. Even voordat het van de K.L.M. gecharterde U.N.O.- vliegtuig gistermorgen van het Genève M. van Loon Op 1 Augustus ik kre.gen twee.heeft de rMri» Op 75 fnriel. T C R kreee bemiddelaar in het Palestijnse een sc^op tegelf de buik.' Ie"! conflict, graaf Bernadotte, na wilde hij geen dokter raadplegen. Later moest hij naar het zieken huis. Na een operatie is hij ge storven. De Australische minis ter van Defensie Sen. J. Ann- strong, heeft gisteren een bezoek aan de Philipsbedrijven gebracht. 30 meisjes bij de N.V. Boeke- lose Stoomblekerij zijn in staking gegaan, omdat zij te weinig ver dienen. Wij zouden die 30 (onder vier ogen) wel eens rustig willen spreken. Te Salatiga zijn een Tni-soldaat en Bpri-militair door een bijzonder krijgsgerecht ter dood veroordeeld. Minister Drees spreekt Maandag a.s. di- reet na het nieuws van 8 uur.matige wind hoofdzakelijk uit n.m. over beide zenders over het richtingen tussen West en Noord, fonds voor de kankerbestrijding. 1 Aanhoudend kgel weer. mens de Zweedse Koning, aan de leden van de bemanning een onderscheiding uitgereikt. Gezag voerder A. Viruly ontving de mé daille van verdienste in zilver van het Zweedse Rode Kruis. De andere bemanningsleden, tweede vlieger Van Berkum, radio-tele grafist De Jongh, boordwerktuig kundige Groenendijk en steward Van Ommeren kregen de médaille van verdienste in brons. o DE BILT ZEGT Aanhoudend koel weer. Half tot zwaar bewolkt met enkele plaatselijke buien. Meest

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1