Minister-President Drees ontvouwde het program der nieuwe regering. Vierde bespreking met Molotof. Economische toestand erger dan algemeen wordt begrepen. Zilveren Olympische médaille voor Nederlandse kanovaarster. Mevrouw Kosenkina uit Sowjet- consulaat gesprongen. INIEUWS Regeringsverklaring. Pompstation van Latroen opgeblazen. Nieuwe voorzitter Tweede Kamer. Duitse vraagstuk in September voor V.N.? ï.,a*i.ïLk sst_'SS,.,r,d™.s:te",5S Archeologische vondst te Rome. Twaalf jaar voor Christiansen. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Daguiad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1023 VRIJDAG 13 AUG. 1948 £%Ze™TU&Tl4S-f P' kWartaa' Hoofdredacteur: R. ZUIDE.MA Directeur: JACQ DE SMIT Advertentieprijs 14 cent per in.m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Rubriek Kabouters 5 cent per woord Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- (m ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 5.22 u., onder 20.07 u. Maan op 17.34 u, onder u. Hoogwater Zaterdag 14 Aug. Vlissingen: 9.40 u. 1.40 m., 22.11 u. 1.39 m. Wemeldinge: 11.11 u. 1.35 m., 23.39 u. 1.32 m. De regeringsverklaring giste ren door minister Drees in de Tweede Kamer afgelegd, maakt over het geheel geen on bevredigende indruk, al zijn er verschillende belangrijke punten die een nadere verklaring be hoeven. Wat het Kabinet zelf betreft, ciit wordt gekarakteriseerd als een program-ministe rie. Een program waaraan geen party of fractie zich heb ben gebonden, maar waarvan toch, mede op grond van bij de pogingen tot kabinetsformatie gevoerde besprekingen, kan worden verwacht, dat het in brede kringen instemming zal vinden. Bij de vaststelling van het pro gram is dus rekening gehouden, met het, met vier partijen ge pleegde overleg. Niet met alle partijen. Er wordt in de verkla ring wel een beroep gedaan op alle partijen om in dit moeilijke tijdsgewricht de regering te steu nen, en het nationale be lang in het oog te houden, maar riet wordt verklaard, waarom geen poging werd gedaan om dan ook een nationaal kabi net te vormen. Van sommige kanten is de laatste dagen de gedachte geop perd, dat dit kabinet een in terim-karakter zou dragen en dat het na afdoening van de grondwetsherziening en wat daarmee verband houdt, zou verdwijnen. Dit blijkt niet de bedoeling te zijn. Na de ontvouwing van een breed program voor welks uit voering jaren zullen nodig zijn, verklaarde minister Drees, dat hiermee volstrekt r,og geen uit puttend overzicht van het pro gram der regering is gegeven. Omtrent de basis van dit Kabinet wordt volstaan met de verklaring, dat het uitgaat van de zedelijke beginselen, die aan onze beschaving ten grondslag liggen, waaraan wordt toege voegd de opmerking, dat voor zeer grote groepen van ons volk, het Christendom de bron is waaruit zij hun zedelijke kracht putten. Dit is bekend. Van meer belang zou zijn geweest een ant woord op de vraag of dit ook geldt van het KaDinet als zo danig. Het spreekt vanzelf, dat een niet onbelangrijk deel van de verklaring is gewijd aan de In dische kwestie. Er wordt aan herinnerd, dat Nederland zich w belangrijke mate van an- verbonden heeft mee te werken HET NIEUWE KABINET STELDE ZICH VOOR. Het nieuwe Kabinet heeft zich gisteren middag met een uitvoerige verklaring aan de Tweede Kamer voorgesteld en bij monde van de Min.-President, de heer W. Drees, het nieuwe regeringsprogram bekend ge maakt. Indien behoefte wordt gevoeld aan een karakteristiek der nieuwe regering, aldus de premier, dan zou men het woord „pro gram-ministerie" kunnen gebruiken. De partijen zijn aan dit Kabinet niet ge bonden, ofschoon er op wordt vertrouwd, dat program en samenstelling van het Kabinet in brede kring instemming zullen vinden. Ondanks bet herstel van 's lands verhou dingen sedert de bevrijding, is de materiële nood nog zeer groot. De economische toestand wordt ernstiger genoemd dan in het algemeen wordt be grepen. Wij zijn nog niet in staat het nu bereikte levenspeil uit eigen kracht te handhaven. Wat de Indonesische kwestie betreft memoreert de regeringsverklaring de teleur stellende verhouding tot de Republiek. Nederland is bereid zijn woord gestand te doen, maar verwacht en verlangt ook het zelfde van de tegenpartij. De Europese samenwerking, die vorm zal krijgen in de economische unie met België en Luxemburg, alsmede in het overleg met de Marshall-landen, wordt verheugend genoemd. Bijzondere aandacht wordt gewijd aan de noodzaak van een intensieve handel met het Duitse achterland en met de over zeese gebiedsdelen. Ten aanzien van de binnenlandse politiek spreekt de regeringsverklaring het vertrouwen uit, dat de Staten-Gene- raal er toe zullen medewerken, dat spoedig kan worden overgegaan tot de behandeling der wetsontwerpen inzake de bedrijfsorganisatie en de ondernemingsraden. In sociaal opzicht zal worden voortgegaan op de ingeslagen weg. Een constructieve loon- en prijspolitiek staat op het regerings program. Aan de belangen van de middenstand zal de nodige aandacht worden geschonken. Het ligt in het voornemen der regering, voor het jaar 1949 een nagenoeg sluitende begroting aan te bieden, be halve voor wat betreft de kapitaalsuitgaven. De uiterste krachtsinspanning zal nodig zijn om Nederland te maken tot een land, waar het voor allen goed is te wonen. Daar voor is nodig: een verhoogde productie, uitbreiding van handel en verkeer, kortom een opvoering van het econo mische leven tot een hoger peil en nauwe samenwerking met de naburige volkeren. De heer Drees begon met op te vooruitgang te boeken ge- te merken, dat nu voor de derde maal na de bevrijding een nieuw kabinet optreedt, dat, als twee jaar geleden, in zich een zekere mate van continuïteit met het geen voorafging, draagt, maar tot het scheppen van nieuwe staatkundige verhoudingen, waarbij zullen worden gevormd de vrije en souvereine Verenig de Staten van Indonesië in een hechte en duurzame Unie ver bonden met het Koninkrijk der Nederlanden. Deze Unie wordt verder aan geduid als een reële Ko- i, i n k 1 ij k e Unie. Dat klinkt niet kwaad. Toch blijft een nadere en meer der karakter is. Voordat de heer Drees in en kele hoofdtrekken aangaf, welk beleid het kabinet zich voorstelt te voeren, sprak hij woorden van waardering jegens zijn ambts voorganger en jegens de forma teur van het kabinet, die zich zo veel moeite heeft getroost om tot een aanvaardbare oplossing te komen en die zich bereid ver klaarde deel uit te maken van het Kabinet. Het feit, dat de Ka mer zich daarmede haar voorzit- afuoende verklaring nodig en het ter 2jet ontvallen, betekent vol- ligt voor de hand, dat het ko- gens c;e heer Drees anderzijds de mende debat over verklaring en vers^erhing van de regering, grondwetsherziening, voor een goed deel door dit vraagstuk zal Proqram-Ministerie. w orden beheerst. Dit is trou- wens ook reeds gebleken uit het Het thans optredende kabinet Voorl. Verslag van de Tweede steunt niet als het vorige op een Kamer over de wetsontwerpen- grondwetsherziening. Wat de republiek be treft, blijkt ook dit Kabinet het recept: pappen en nat houden te willen toepassen. Van een krachtig geluid is geen sprake. Teleurstel- vaste samenwerking tussen be paalde parlementaire groepen. Het richt zich op de verwezenlij king van een program, waarop degenen, die voor het minister schap werden aangezocht, zich hebben verenigd. Geen partij of fractie hebben zich daaraan ge ling wordt uitgesproken over I bonden. Niettemin mag op grond de houding van de republiek en1 van besprekingen, die in een weest. Velerlei aspecten van het her stel wekken de bewondering van wie na verloop van een paar ja ren ons land terugziet. De totale productie is boven de vooroor logse omvang gestegen. De goe derenvoorziening is voortdurend verruimd. Aan de intering op het nationale vermogen is een einde gekomen. De gezondheidstoe stand der bevolking is al zijn er nog donkere punten, zoals b.v. de stijging van het aantal geval len van tuberculose toch zo veel verbeterd, dat bij een hoog geboortecijfer de sterftecijfers over de gehele linie beneden de vooroorlogse zijn gekomen en een laagterecord te zien geven. Be langrijke sociale verbeteringen zijn tot stand gekomen. W. Drees, Min-Pres. uiterste krachtsinspanning GEEN REDEN TOT ZELF VOLDAANHEID. Niettemin is er allerminst re den tot berusting of zelfvoldaan heid. De materiële nood is nog groot en de morele inzinking is nog niet geheel geweken. Nog is er bij velen een wanverhouding tussen de inkomsten en de nood zakelijke uitgaven. Er is nog schaarste aan belangrijke goede ren en nog jaren zullen wij ge bukt gaan onder een woningnood, die hoge menselijke waarden in gevaar brengt. Bovendien is de economische toestand in wezen veel ernstiger dan in het algemeen wordt be- stempel ook op de verhoudingen grepen. Het verkregen levenspeil i in Nederland, dat nog door zo velen ais onbe- I (Zie vervolg pagina 2.) vredigend wordt gevoeld, kunnen wij nog niet uit eigen kracht handhaven. De tegenstellingen in ons volk zijn scherper dan wij in de tijd der bezetting mochten hopen, ook als wij ons ten volle reken schap gaven van de blijvende diepgaande verschillen in levens overtuiging, die ons volk kenmer ken. De toestand in de wereld is verontrustend en drukt zijn Eerste lading steenkolen naar Ned.-Indië. Gisteravond is het Engelse s.s. „Ocean Angel" uit Rotterdam met een lading van 9000 ton Ne derlandse steenkolen naar Sema- rang vertrokken. Deze eerste verscheping zal door meerdere gevolgd worden. De Ned.-Indische Gasmaat schappij, die deze steenkolen uit ons land betrekt, wil hiermee de gascokes, welke door de gas fabrieken in Ned.-Indië worden geproduceerd, verbeteren. Door het verkrijgen van betere gas cokes zullen voordelen ontstaan voor de waterstofwinning en voor de suikerindustrie. Het pompstation van Latroen is gistermorgen vroeg opgebla zen en in brand gevlogen, juist op het moment dat de watertoe voer van het pompstation naar Jeruzalem, welke verscheidene maanden lang onderbroken was geweest, hervat zou worden. Kolonel Macdougal, de hoofd waarnemer der V.N. in het be troffen gebied, heeft de hoofd waarnemer te Tel Aviv medege deeld, dat zich twee zeer krach tige ontploffingen hebben voor gedaan en dat aan het pompsta tion schade is toegebracht. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat het vernielen van het pompsta tion een zó ernstige overtreding van de bestandsvoorwaarden be tekent, dat sancties tegen het Arabische Legioen dienen te wor den genomen. Een persfunctionaris der V.N. heeft het opblazen van het sta tion een „gebeurtenis van de grootste ernst" genoemd. Er was reeds over gerapporteerd aan de Veiligheidsraad. Mr Kortenhorst No 1 op de nominatie. De waarn. voorzitter van de Tweede Kamer Mr J. Terpstra heeft de gisteren gehouden zit ting van de Tweede Kamer ge opend met een toespraak, waarin hij herinnerde aan het optreden van Mr van Schalk als minister. Hij tekende de heer van Schaik als een geboren voorzitter, die met grote bekwaamheid, recht- vaardiglieid en tact zijn ambt als zodanig heeft vervuld. Wij zullen, zo zeide hij, zijn lei ding hier in de toekomst stellig zeer missen. Hem kennende, ver moed ik, dat hij ook nog wel eens met een zeker heimwee aan zijn taak hier zal terugdenken. Zon der twijfel heeft zijn hoog plichts besef tegenover het vaderland hem ertoe gebracht, het minister schap, thans voor de tweede maal te aanvaarden. Onze beste wensen vergezellen hem. Moge hij, onder Gods zegen, als minister even vruchtbaar voor het vaderland werkzaam zijn, als hij hier als voorzitter der Kamer gearbeid heeft. Deze toespraak werd staande aangehoord en door applaus ge volgd. Op de nominatie voor het voor zitterschap werden geplaatst als no. 1 de heer Kortenhorst (K.V. P.), ais no. 2 de heer Donker (P. v.d.A.) en als no. 3 de heer Terp stra (A.R.). Gistermiddag vond op het Kremlin het vierde onderhoud tussen de diplomatieke vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en de V.S. en de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molo tof, plaats. De besprekingen begonnen om vijf uur en duurden twee uur en veertig minuten. Na de vergadering begaven de Westelijke afgevaardigden zich als gewoonlijk naar de Amerikaanse ambassade om een rapport aan hnn regeringen op te stellen. Bedel Smith vertelde tegen journalisten, dat zij een „aan genaam" gesprek met Molotof en Smirnof, plaatsvervangend minis ter van Buitenlandse Zaken, had den. Een der journalisten merkte op, dat de ambassadeur er min der vermoeid uitzag dan na de vorige vergadering. „Ik voel me ook minder moe", antwoordde Bedel Smith. Een andere correspondent vroeg of het de laatste bijeen- Bronzen médailles voor min-, 3 2, sec-i 2- Andersen (Dene- marken) 4min. 39,5 sec.; 5. van zeilers Maas en de Jonge der Kroft (H.K.V. Haarlem) 4 min. 43.5 sec.. Mevrouw Van den Anker Doedens van „De Trekvogel" te' Haarlem, die ons land vertegen- zwaarste concurrenten van woordigde op het enige dames- onze zeiler Bos Maas m de Star nummer der Olympische kano- klasse, de Italiaan Straulino en wedstrijden, heeft de zilveren me- de Engelsman Knowless, hadden I Ho 7wiiro winn rmnprsnnar ati mpt gedachten zal komen. Zachter een nieuw Kabinet werden ge kan het al niet. En wat voorts j voerd, de verwachting worden 500 meter. niet onbelangrijk is van de gijzelaars door de republiek op zo mensonterende wijze mishan deld, wordt in alle talen gezwe gen. Voor het overige geeft deze nota uiting aan een cverblijdend werkelijkheidsbesef. Erkend wordt, dat de econo mische toestand zorgelijk is, dat we voor een groot deel afhanke- i jk zijn van buitenlandse credie- ten, dat de financiële toestand als ernstig moet worden be schouwd en dat inkrimping van het overheidsapparaat en sober heid in de publieke diensten noodzakelijk is. Dit geluid is bekend. Liever ware het ons echter geweest als concrete maatrege len waren aangekondigd. De toezeggingen omtrent voor- j |let zieningen op sociaal gebied, de opbouw van de strijdmacht en de verdere doorvoering van de ge lijkstelling op on terwijs-gebied, zullen in brede kringen met in stemming zijn vernomen, even als de betuiging aan het slot, dat uitgesproken, dat op menig punt op instemming in brede kring kan worden vertrouwd. Het beste kan dit Kabinet als een program ministerie worden aangeduid. VOORUITGANG SINDS DE BEVRIJDING. In menig opzicht, aldus de heer Drees, is sinds de bevrijding gro- Sensationele wendinq in Iala bedenkelijk kan worden be- 1 schouwd. „ontvoermgs -zaak. i Mevrouw Kosenkina heeft de Gisteren is een vrouw van de1 P°™e meegedeeld, dat zij met voorbedachte rade uit het ven ster is gesprongen. De ondervraging kon slechts kort zijn, daar de patiënte weer het bewustzijn verloor. Het duur de 40 minuten, voordat zij na haar val naar het ziekenhuis werd gebracht. In die tussentijd der politie, .j - „fi is ais mevrouw nuseiiaiua, i aanvankelke verarmd zijn, maar dat wij toch j juist naar binnon gedragen, toen I weigering toegang tot het consu- onze veerkracht niet poutfemannen over een hek klom- Iaat te verkrijgen, waar hij me- hebben verloren. mpn om i,;j ],aar te uomen. [vrouw Kosenkina op een baar Moge van die veerkracht door derde of vierde verdieping van Sowjet-eonsulaat te New- York gevallen of gesprongen. Terwijl ambtenaren van het con sulaat haar naar binnen droe gen, mompelde zy in bet Rus sisch: „Laat me met rust". Naar gemeld wordt, werd de te licht materiaal gevaren, zodat bij beiden de mast brak. De uitslag luidt: 1. en Olym-I Bob Maas zorgde in zijn derde pisch kampioene mej. K. Hoff Olympische Spelen voor de derde (Denemarken) 2 min. 31.9 sec.I maal voor een prijs. Onze jollen- 2. mevr. v. d. AnkerDoedens man de Jong behaalde in de Fi- (Nederland) 2 min. 32.8 sec.; 3.reflyklasse eveneens de derde mej. S. Schwinge (Oostenrijk) 2 i prijs. min. 32.9 sec. Jonker was zevende in de Dra- De uitslag luidt in de K 1-kl. kenklasse en de Vries Lentsch 100 Meter: 1. en Olympisch kam-[elfde in de Swallowklasse. De pioen Frederikson (Zweden) 4 einduitslag luidt: Swallowklasse: ji. Engeland; 2. Portugal; 3. Ame rika; 11. Nederland. Drakenklasse1. Noorwegen; 2. Zweden; 3. Denemarken; 8. Nederland. Starklasse: 1. V.S.; 2. Cuba; 3. Nederland. Fireflies: 1. Denemarken; 2. V.S.; 3. Nederland. De beslissing voor de derde plaats in het Olympisch Hockey- tournooi tussen Nederland en Pa kistan is niet gevallen, aangezien de ontmoeting in een gelijk spel, 11, eindigde. Vanmiddag wordt overgespeeld. - - die door de politie geïdentifi-1 de detective wij wel zwaar beproefd en diep ceer<J ,g a]s mevrouw Kosenkina,j Frank. Fareil, na Kabinet en Volksvertegenwoor öiging blijk worden gegeven Het politierapport kwam spoe-naar de ziekenauto mocht hel- Zondagsrijverbod met de feestelijkheden opgeheven. De minister Waterstaat (a.i.) fing verleend van het Zondags rijverbod voor motorrijtuigen op Zondag 29 Augustus en Zondag 5 September a.s. Het A.N.P. verneemt van wel ingelichte zijde, dat deze onthef fing is verleend met het oog op de komende feestelijkheden in den lande. nadat de Sowjet-ambassade Pen dragen. Het opperste gerechtshof van de staat New-York heeft beslo ten de debatten in de zaak Kosen kina te schorsen, wegens haar internationale vertakkingen. De beslissing- werd aan de gouver neur Thomas Dewey overgelaten. Volgens radio Moskou heeft MolotofBedell Smith tot een be zoek uitgenodigd en hem een dig het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken had mede gedeeld, geen gevolg te zullen geven aan de oproep van de consul-generaal, om mevrouw Kosenkina uit te leveren voor een verhoor. Volgens de politie te New-York van Verkeer en1 stortte mevrouw Kosenkina zich heeft onthef-1 van de derde verdieping, enkele ogenblikken nadat zij in een nieuwsuitzending door de radio gehoord had, in welk een inge wikkelde situatie zü was ge komen. A.F.P. meldt, dat de artsen van het ziekenhuis bekend hebben ge maakt, dat zij twee breuken heeft Uitwisseling Joodse en Arabische krijgsgevangenen. De regering van Israël heeft Bernadotte formeel een algemene uitwisseling van krijgsgevange nen voorgesteld. De regering heeft zich bereid verklaard op Rhodos Arabische vertegenwoor digers te ontmoeten ter uitwer king van bijzonderheden. De Joden hadden ongeveer 5000 Arabieren krijgsgevangen ge maakt en de Arabieren 850 Joden. Donderdagavond is graaf Ber- komst was geweest, waarop de ambassadeur antwoordde: „Dat weten we nooit", en na een korte pauze: „Ik denk het niet". Trygve Lie heeft op een pers conferentie verklaard, dat het niet uitgesloten is, dat het ge hele Duitse vraagstuk ter sprake wordt gebracht in de algemene vergadering van de V.N., die in September te Parijs bijeenkomt. INCIDENT TE BERLIJN. Gewapende Russische troepen te Berlijn hebben de straten, die lopen van de Potsdammer Platz naar de Britse en de Amerikaan se sector, geblokkeerd. Trams werden aangehouden en mochten de blokkade niet passeren. De Sowjet-troepen 'zijn 50 meter in de Britse sector doorgedrongen. Nadat Britse militaire politie twintig minuten later was gear riveerd en een onderhoud met de Sowjets had gehad, werden meer dan duizend Duitsers doorgelaten. Het incident gebeurde, toen Robertson en Clay een onderhoud hadden op het Britse hoofd kwartier. De correspondent van het A.N.P. te Berlijn geeft van het gebeurde een enigszins andere lezing. Volgens hem hield de Duitse politie van de Sowjet- sector met assistentie van Sow- jet-soidaten één harer regel matige razzia's op de zwarthan delaren op dg Potsdammer Platz. Daarbij strekte zij het cordon uit tot in het Britse gebied. Vluch tende Duitsers werden tot op 500 meter in de Britse sector achter volgd. De Britse militaire politie heeft de achtervolgers, die in de Britse sector ook een tram tot stilstand brachten, verdreven, Wèl hebben de Britten drie Sow- jet-soldaten gearresteerd. Volgens verklaring van een hooggeplaatst Amerikaanse func tionaris hebben de Sowjets thans speciale telefoonlijnen om Berlijn heen in gereedheid gebracht, waardoor zij onafhankelijk wor den van de hoofdcentralen in de Westelijke sectoren. Voor de eerste maal heeft In de Russische bezettingszone een verzetsbeweging de kop opgesto ken. Z(j is genaamd „Das wahre Deutsehland" en heeft in Maag- Moerasbevers, een winstgevend zaakje. De heer C. van Ginkel te Wou denberg, zo meldt „De Tijd", heeft zich toegelegd op het fok ken van moerasbevers. Hij bezit thans twee paar oude en twee paar jonge dieren. Het is een lief hebberij, die veel geld opbrengen kan, daar een bevertje van enige maanden reeds f 300 waard is. Bovendien vermeerderen de be vers ziqjyzeer snel en zijn hun pelzejfzeer in trek, evenals hun vlees Prinses Juliana in Londen De Prinses-Regentes bevindt zich op het ogenblik tezamen met Prins Bernhard, in Londen, ter bijwoning van de Olympische Spelen. Prinses Juliana, die in cognito is, zal waarschijnlijk be gin volgende week met de Prins naar ons land terugkeren. „Het verjaagde water" in Amerika uitgegeven. De uitgeverij Simon and Schus ter te New-York heeft de publi catie aangekondigd van het boek van A,"den Doolaard, „Het ver jaagde water", dat onder de titel: „Roll back the sea", uit het Nederlands is vertaald. Zoals be kend, heeft het boek de inunda tie en drooglegging van Walche ren tot onderwerp. Bij herstelwerkzaamheden, ver richt in de crypt van de San Marco, die aan het paleis van Ve netië grenst, heeft men de graf steen terug gevonden, die de na men vermeldt van Vannoza Ca- tanei, de moeder van Cesar en Lucretia Borgia. De steen was, evenals de namen van de beide ander zoons van Vannozza, Juan en Jofre, in het begin van de 17e eeuw verdwenen. Amsterdam heeft grote plannen voor de viering der jubileumfees ten. Een aantal getallen illu streert dat duidelijk. Voor „aan kleding" zal b.v. nodig zijn: 12% k.m. stof, 12 k.m. groene slingers, 18 k.m. palen, terwijl 120 k.m. zomen aan vlaggedoek genaaid moeten worden en het aantal eleetrische lampen voor de feest verlichting niet op 100.000 na te schatten valt. Die lampen komen op de Heren-, Keizers- en Prin sengracht. De Nieuwe-, Zuider- en Westerkerk alsmede de Muider en de Haarlemmerpoort zullen in floodlight baden. Minister Lief- tinck gaat in September naar Washington, om een vergadering van het Internationale Monetaire Fonds bij te wonen. Onze nieu we gezant in Z.-Afrika heet J. v. d. Berg. Hij was gezant in Nan king. Milton Reynolds, de fa brikant van ballpointpennen, maakt een rondreis door Europa. Hij wil in Zurich een fabriek laten bouwen voor het* vervaar digen van pennen en... zeep! Eén der slachtoffers van de ramp j bij de explosie in de Haagse Metaalgieterij J. v. Zonderen, is overleden. Tegen de S.D.-er J. J. Louwerens, die op 29 April - '44 op het station Staatsspoor te denburg, Halle en Dessau 'n vlug- jjen Haag een arrestant neer- verklaring doen toekomen over nadotte over Rome naar Stock- de positie van Sowjet-Russischeholm vertrokken voor het bij leerkrachten in Amerika. Alvo- wonen van de Internationale protest over de gang opgelopen en dat haar toestand te New-York. rens een van zaken uit te spreken, gaf Molotof zijn lezing over deze kwestie, die overeenkomt met de lezing van de Sowjetambassadeur Rode-Kruis-conferentie. Hij zal in dagelijks contact blijven met het nabije Oosten en zich gereed houden eventueel binnen twintig uren uit Stockholm terug te keren. schrift verspreid, waarin de poli tiek van het militaire Sowjet- bestuur, de Eenheidspartij en de voedselvoorziening worden aan gevallen. De Airlift bereikte gisteren een nieuwe topprestatie van 352 Brit se en 359 Amerikaanse vliegtui gen. De Amerikaanse toestellen schoot, is 20 jaar geëist. Woensdag passeerde de 200.000- ste bezoeker de controle van de Legertent oonstelling te Rotter dam. Omdat de fiscaal bij de Krijgsraad voor de Zeemacht te Soerabaja appèl heeft aangete kend tegen alle .vonnissen inzake de geruchtmakende Bondowoso- alleen vervoerden daarbij 2871 j affaire, zal de zaak opnieuw in ;n de Ameri-|t:'.iandeling 1 ton. In totaal hebben komen voor het kaanse en Britse vliegtuigen voor 1 Hoog Militair Gerechtshof te de Duitse bevolking thans 90.000Batavia. -■ Het broodrantsoen m ton goederen-'aangevoerd. Teneinde de efficiency van de luchtbrug te verhogen zullen vanaf 20 Augustus drie Ameri kaanse eskaders worden gesta- tionneerd op het Britse vliegveld Fassberg, om vandaar naar Ber lijn te vliegen. De vliegtijd der Skymasters wordt daardoor met de helft beperkt. Frankrijk wordt per 1 Septem ber a.s. van 250 tot 300 gram per persoon per dag verhoogd. Een gehele Hongaarse politie afdeling (120 man serk), is met vrouwen en kinderen naar Stier marken uitgeweken, waar men om internering verzocht. De agenten wilden een nieuwe zui vering ontkomen. Christiansen is gistermorgen door het B^zonderè Gerechtshof te Arnhem tot 12 jaar gevange nisstraf veroordeeld met aftrek van de tyd door hem sinds 15 Ja nuari 1946 in bewaring doorge bracht. Hem werd het recht van cassatie verleend. De belangstelling voor de uit spraak op deze derde zitting was niet zo groot als bij de zittingen van 21 en 22 Juli. Het Hof overwoog, dat verd. een der drie hoofdpersonen is ge weest, die de bezettingsjaren voor bet Nederlandse volk tot een hel hebben gemaakt, iemand, die te zamen met de rijkscommissaris Seys Inquart en de generaal der Waffen S.S. Rauter, de golf van terreur over ons vaderland heeft helpen verspreiden en die, als ver eerder van Hitier en als bescher meling van Goerlng alles t heeft gedaan wat in zijn vermogen lag, om onder het motto: „het doel heiligt de middelen" „rücksicht- los" de overwinning van het gro te derde rijk te helpen bevorde ren. Het Hof wilde echter ander zijds rekening houden met de om standigheid, dat ongetwijfeld van vermelde drie hoofdpersonen ver dachte de minst schuldige Is ge weest en als legergeneraal ten gevolge van de bevelen van ho gerhand vaalt ln moeilijke par ketten kwam te verkeren. Het recht van cassatie werd aan Christiansen verleend. Het Is nog niet bekend, of Christiansen hiervan gebruik zal maken. Amerika gaat twee reusachtige passagiers schepen bouwen. De Amerikaanse Maritime Commission heeft opdracht ge geven tot de bouw van twee pas sagiersschepen, welke op een na de grootste vaartuigen zullen zijn welke ooit in de V.S. werden ge bouwd. De bouwkosten van de schepen, welke bestemd zijn voor de Ame rican Export Lines en dienst zullen doen op de Middellandse Zee, zullen 25 millioen dollars per schip bedragen. o Tentoonstelling te Zierikzee. Op 24 en 25 September a.s. wordt in het „Huis van Nassau" te Zierikzee een tentoonstelling van fruit, groenten en bloemen gehouden. De evacuatie, en meer nog de inundatie van het groot ste deel van Schouwen-Duive- land, hebben aan de tuinbouw bedrijven belangrijke schade toe gebracht. Het doel der expositie is het publiek te laten zien wat de tuinbouw in eigen omgeving reeds weer vermag voort te brengen. o DE BILT ZEGT: Plaatselijke buien. Weersverwachting tot vanavond: Matige tot krachtige wind uit richtingen tussen West en Noord. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk regenbuien. Koel weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1