„Geen overeenkomst om der overeenkomst wille Hoe staat het met de souvereiniteit in en van de ünle? ..NIEUWS Binnenkort meer vlees beschikbaar? Niet alleen interpretatie? Meer vliegtuigen voor de luchtbrug. Rossen en Amerikanen ontketenen - cigaretten-oorlog. De onderbandelingen in Indië. Russische Marine breidt zich uit. Restauratie Gothische gedeelte Middelburgs Stadhuis gewaarborgd. Geen soort Beneluxverhouding gewenst. Wysjinsky beschuldigt Frankrijk en de Westerse delegaties. Naam van nieuwe Koningin blijft Juliana. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND MARSHALL: SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35. Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1022 DONDERDAG 12 AUG. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 3.75 p. kwartaal Franco per post 4.1 Advertentieprijs 14 cent per m.m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES Vlissingen- Rubriek Kabouters 5 cent per woord Dr K. HTJ1ZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA,' Vlissingen! Op- en ondergang ran Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 5.20 u., onder 20.09 u. Maan op 16.25 u., onder 23.37 u. Hoogwater op Vrijdag 13 Aug. Vissingen: 8.19 u. 1.54 m., 20.47 u. 1.44 m. Wemeldinge: 9.55 u. 1.46 m., 22.19 u. 1.36 m. De „Nederlander" komt nog maals terug op het standpunt van de C.H.U. ten aanzien van de aanhangige grondwetsherziening en wijst er op, dat het hoofdbe zwaar der oppositie grotendeels uit de weg is te ruimen, Indien de Regering de normale en eerlijke Interpretatie van het amende- ment-Tilanus ruiterlijk aanvaardt. „Grotendeels! Niet geheel. Want een interpretatie blijft een Interpretatie en heeft nooit de kracht van een ondubbelzinnige wet-tekst. Men herlnnere zich slechts, met welk een emphase dr Beel bij de behandeling van het rampzalig Linggadjatl-accoord de heer Schouten geruststelde, dat de Unie slechts het getransformeerde en herdoopte Koninkrijk zou zjjn, en men vergelijke met deze toe zegging het schema van staats- ontbindlng, dat onder dr Beel's verantwoordelijkheid in de in structie van 7 April12 Mei j.l. aan de Nederlandse delegatie als onderhandellngsbasis is medege deeld. om te beseffen, hoe weinig waarde en geloof in onze dagen aan zelfs de plechtigste Regertngs verklaring kan worden toegekend. En het bericht, dat de nieuwe Regering de voor de C.H.U. on aanvaardbaar gebleken dr Beel ais een tweede Schermerhorn aar hoofd wil plaatsen van de g legeerden, die met de deelstaten over de Unie zullen hebben te on derhandelen, zal leder nuchter denkend vriend van het Konin krijk duidelijk maken, dat elk ar geloos vertrouwen op welke mo gelijke uitspraak of toezegging ook der nieuwe Regering ten aan zien van Kroon en Unie, onver antwoordelijk zou zijn. En al ware het anders, al bood 't program van deze Regering en haar personeel hier en in Indië alle verlangde waarborgen: wie verzekert ons, dat zij geen ephe- merlde zal zijn; dat zij niet, na 't doorjagen van de Grondwets herziening óf zal aftreden óf (zo als sommige, zelfs K.V.P.-orga- nen reeds dreigen) tot aftreden zal worden genoopt? Deze gedachten moeten ook de leider van de Tweede Kamerfrac tie der C.H.U. ertoe hebben ge bracht, om aan het slot van de redevoering, waarbij hij in eerste lezing zijn steun aan het ontwerp gaf. zijn medewerking bij de tweede lezing afhankelijk te ma ken, niet van het program, noch van het personeel der nieuwe Re gering, maar uitsluitend van haar daden. Wij zullen ons bij de tweede le zing, aldus de heer Ttlanus, onze vrjjheid voorbehouden, wanneer mocht blijken, dat Intussen óf de Regering hier, óf de federale Raad in Indië de weg uitgaat van een steeds verder uithollen van de Unie. Dat ls een gezonde gedachte, die, wanneer men zich er aan houdt, een gezonde verhouding tot de nieuwe Regering mogelijk maakt. Dhr Tilanus ging echter bij 't uitspreken van deze rede voering uit van de-gedachte, dat de Grondwetsherziening ongeveer in November a.s. zou plaats vin den; in dat geval zou er voor de C.H.U. inderdaad ampel gelegen heid zijn geweest, om de Regering niet naar haar woorden, maar naar haar daden te beoordelen. Deze gelegenheid komt echter thans te ontbreken, doordat de Regering de herziening er onver wijld wil doorjagen. Blijkbaar be geert zij de macht in handen te hebben, vóórdat de oppositie be oordelen kan, op welke wijze zij die macht zal gebruiken of mis bruiken." Dit betekent, zo oordeelt de „Nederl." een zeer bedenke lijke wending, temeer, omdat de waarborg die schünt te liggen in de twee derde meerderheid voor wetsontwerpen ter uitvoering der grondwetsherziening, in feite van weinig betekenis is. De ongerustheid van het Chr. Historische orgaan is verklaar baar. Van belang is daarom de vraag óf, en zo ja, in hoeverre de heer Schokking, vóór zijn toetreden tot het Kabinet waarborgen heeft geëist en verkregen, dat de ter men Kroon en Unie ln art. 208 van het ontwerp-grondwet niet als kontng-titulatr en als volken rechtelijk verdrag zullen worden uitgelegd. Verwacht mag worden, dat de vandaag af te leggen Regerings verklaring hierop het antwoord geeft. Javaanse zeeman door Madoerezen te Amsterdam vermoord. In de nacht van Dinsdag op George Marshall, de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken heeft te Washington verklaard, dat Amerika pogingen zal blijven doen om door onderhandelingen een vreedzame oplossing van de geschillen met de Sowjet-Unie te bereiken. Hij voegde er echter aan toe, dat de bedoeling niet bestond overeenkomst te bereiken om der overeenkomst wille. Hij weigerde mededelingen te doen over de Berlijnse crisis en de besprekingen te Moskou. bestuur gelast, banktegoeden in Oostelijke Marken bij banken in de Westelijke sectoren te blok keren. Een officiële woordvoerder zei- de naar aanleiding hiervan, dat deze maatregel nodig was ge worden, doordat de door de Sow- jet-autoriteiten gecontroleerde „Deutsche Notenbank" weigerde tegoeden van Westelijke onder nemingen in Oostelijke Marken te deblokkeren, tenzij zij uitslui tend met Oostelijke Marken zou den werken. Het met Britse licentie wer kende nieuwsbureau verklaart van welingelichte zijde vernomen te hebben, dat de in Berlijn cir culerende Westelijke Marken bin nenkort van een nieuw stempel vporzien zullen worden om te voorkomen, dat zij illegaal in de Sowjet-zone van Duitsland ge bruikt zullen worden. In welingelichte kringen te Moskou acht men het mogelijk, dat vandaag een vierde ontmoe ting zal plaats vinden tussen de drie Westelijke vertegenwoordi gers en Molotof. Eerstgenoemden hebben inmiddels nieuwe instruc ties van hun regeringen ont vangen. De Amerikaanse minister van Luchtvaart, Stewart Semington, en de stafchef van de lucht macht, generaal Hoyt Vanden- berg, zijn per vliegtuig te Ber lijn aangekomen. Semington zei, dat het gebruik van Skymasters te Berlijn het moeilijker voor de V.S. zou ma ken op andere bases te opereren. Er waren nieuwe „C-45 Skymas ters" aan de luchtbrug toe gevoegd en er zouden nog meer komen. „Indien de regering wil, dat wg de luchtbrug gedurende de pe riodes van slecht weer hand haven, zullen wjj dit doen en zo veel voorraden aanvoeren als ge wenst zijn", zo besloot hij. Tegelijkertijd met de minister kwamen op Tempelhof aan: ge- neraal-majoor Curtis Lemay, commandant van de Amerikaan se luchtmacht in Europa, gene raal William Turner, Amerikaans commandant voor de operatie der luchtbrug en brigade-gene raal Leon Johnson. De Westelijke commandanten in Berlijn hebben het stads- BERLIJN STEEKT ER DE BRAND IN. Volgens berichten in de West- Rerlynse pers overstromen de Russen West-Berlyn met goedko pe cigaretten. De actie zou ten doel hebben met de aldus verkre gen Westmarken de propaganda in de Brits-Amerikaanse zone van Duitsland te financieren. Naar verluidt, hebben de Ame rikanen met spoed 120 millioen cigaretten naar Berlijn gezonden om de Russische actie afbreuk te doen. Het officiële rantsoen cigaret ten in West-Berlijn, dat op de bon kan worden gekocht, be draagt 40 stuks in de zes weken, tegen een prijs van ongeveer 3 mark per pakje van 20 stuks. Naar schatting kan de Berlij- ner hiermede nog geen 10 pet van Naar Aneta verneemt ls het vertrek van de C.v.g.d, naar Djokja voor de volgende onder- handelingsperiode te Kalloerang een week uitgesteld. Gedurende de laatste drieweekse onderhan delingsperiode te Batavia werd slechts een vergadering gehou den, n.l. die van de veiligheids- commissie op Zaterdag j.l. Waarschijnlijk zullen desver- Iangd met tijdverlies vlerweekse inplaats van drieweekse perioden voor de besprekingen vastgesteld worden. De zegsman van Aneta wees er op, dat de afgelopen onderhan- deUngspe»-,ude bijzonder onvrucht baar is ge»«eest. Kamerlid en burgemeester. Mr P. J. Oud heeft, in tegen spraak met lopende geruchten, verklaard, dat hij voornemens ls de functie van burgemeester van Rotterdam en van Kamerlid, en dan nog wel als fractie-voorzitter van de V.V.D. te combineren. Twee doden bij verkeers ongeval te Wolvega. Gistermiddag vond bij Wolvega in de nabijheid van de nieuwe aanleg een ernstig verkeersonge val plaats, dat aan twee perso nen het leven heeft gekost, i De veehouder K. Neef uit Munnekeburen begaf zich met zijn vrouw per motor in de rich ting Steenwijk en wilde een vrachtauto voorbijrijden, toen juist uit de richting Steenwijk een tegenligger naderde. De be stuurder van de motor moet daarop het stuur hebben omge gooid en is met volle vaart tegen de vrachtauto opgereden. De kwetsuren van het echt paar waren van die aard, dat de ijlings ontboden geneesheer, Dr P. H. Brons, niet anders dan de dood kon constateren. De slacht offers laten vijf kinderen achter. De commandant van de Sow- jet-marine, Admiraal Yoemasjef, heeft tegenover Tass verklaard, dat de Sowjet-Unie druk bezig is met de productie van nieuwe oorlogsschepen, technische uit rusting en wapens en met het aanleggen van marinebases. Hij betoogde, dat de eerste on derzeeboten ter wereld in de Sowjet-Unie gebouwd zijn. De Russische scheepsbouw had al tijd een voorsprong van tiental len jaren op de buitenlandse ge had. Vorm torenspits Lange Jan wordt bepaald. Het gemeentebestuur van Mid delburg heeft thans de rijksgoed keuring ontvangen voor de alge hele restauratie van het Gothi sche gedeelte van het Stadhuis. Men zal nu o.m. kunnen over gaan tot het aftimmeren van het interieur, het aanleggen van de kelders voor de centrale verwar ming en de bouw van de con ciërgewoning. Hoewel dit laatste eigenlijk nieuwbouw is, werd toch toestemming gegeven, om dat deze woning een onlosmake lijk onderdeel vormt van het Go thische gedeelte. Zoals men weet, zal van de Stadhuistoren het gedeelte boven de wijzerborden geheel worden vernieuwd. Men heeft reeds de nodige voorbereidingen getroffen, om het oude gedeelte zo vlug mogelijk af te breken. DE LANGE JAN. Wat de restauratie van de Lange Jan betreft kan worden medegedeeld, dat nu binnenkort de definitieve vorm van de torenspits zal worden vast gesteld. Dit was niet eerder mo gelijk, daar de omvang van het carillon nog niet bekend was. Eén der grote luidklokken was bij de brand, n.l. ernstig ge scheurd en men weet op dit ogenblik nog niet, of de klok straks haar oude taak weer zal opnemen of dat zü bij het caril lon zal worden ingedeeld. De klok wordt thans gerepareerd. Zodra dit is geschied, kan aan de hand van het resultaat beslist worden, waarvoor zij in de toe komst zal worden gebruikt. Tenslotte 'kan worden mede gedeeld, dat binnenkort de lift zal worden aangebracht in de reeds gebouwde schacht aan de toren. Dan kan het materiaal naar boven worden getrokken. GRONDWETSHERZIENING IN TWEEDE LEZING. Reeds gisteren is het voorlopig verslag van de nieuwe Tweede Kamer over de wetsontwerpen met betrekking tot de grondwets herziening verschenen. Het betreft hier de tweede lezing. Zeer veel opmerkingen komen overeen met die, bij de eerste lezing gemaakt, doch anderzijds blijkt, dat veler bezwaren tegen de re geringsvoorstellen concreter vormen hebben aangenomen en dat men nu eindelijk eens „uit de mist" wil komen wat betreft de Unie en het Koninkrijk, hun verhouding, hun souvereiniteit, enz. Aan het verslag is het volgen de ontleend: Verschillende leden opperden ernstige bezwaren tegen het feit, dat de indiening van de wets ontwerpen geschied is door het demissionnaire Kabinet bij de Tweede Kamer in haar oude samenstelling. Verschillende leden verklaar den bij het in overweging nemen van het oorspronkelijke regerings voorstel bij deze Kamer alleen hun medewerking te hebben kun nen verlenen op voorwaarde, dat het op artikel 208, lid 3, inge diende amendement op eei/ cardi- naal punt van de toekomstige staatsstructuur als een- positieve en -bindende richtlijn werd inge schakeld. Deze essentiële wijzi ging betekent naar hun opvat ting, dat aan het hoofd der Unie zal staan een constitutionele Koning met een Kabinet van door zijn behoefte dekken. Hij vult zijn hem benoemde en ontslagen Unie ministers. Zy herinnerden aan de uit spraak van de minister-president, dat de Unie de voortzetting is van de bestaande, doch hervorm de staat onder een andere naam, waaruit volgt, dat de Unie-kroon en de bestaande staatskroon iden tiek zijn. Daarom is het van het allergrootste belang te vernemen hoe deze wgziging van artikel 208, lid 3, door het nieuwe Kabinet wordt begrepen en gehanteerd. Deze leden hadden het amendement van de heer Tilanus rantsoen dan ook aan met Britse en Amerikaanse cigaretten en met goedkope merken uit Oost- Europa, die door middel van een goed georganiseerd net van dui zenden kleine agenten, caféhou ders en straatverkopers overal volop te krijgen zijn. maar tegen een prijs, die voor de doorsnee roker veel te hoog is. De zwarte Engelse en Amerikaanse cigaret ten kosten ongeveer 12 mark per pakje. De goedkopere Oost-Euro- pese cigaretten, die men beter vindt dan de Duitse, kosten nog altijd 6 mark per 20. DE DONAU-CONFERENTIE. Do de aanvaard zijnde in eerste le zing hun stem aan het eerste wetsontwerp niet willen ont houden. Sindsdien is een aantal maan den verlopen, waarin de ontwik keling der dingen niet heeft stil gestaan. Welke waarborgen kan de re gering thans geven, dat de Kroon aan het hoofd van de Unie inderdaad zal worden gehand haafd, zoals het amendement van de heer Tilanus beoogt? Zulks zal naar hun oordeel afhangen van de antwoorden, welke de re gering zal geven op de volgende vragen: zal er in de Unie een reël koninklijk gezag komen en wat is de concrete inhoud daar van?; zuilen er komen Unie ministers en voor welke depar tementen?; zullen deze door de Kroon worden benoemd en ont slagen?; zal er een Unie-parle ment komen en hoe zal dit zijn samengesteld?; zullen er nog an dere Unie-organen worden ge creëerd en met welke bevoegd heden?; hoe staat het met de souvereiniteit van de Unie?; kan de regering buiten twijfel stellen de mogelijkheid, dat er tussen de deelgenoten een soort Benelux verhouding zal komen te ont staan?; hoe wordt de toekomsti ge status van de Republiek en wat is het standpunt der regering over de buitenlandse vertegen woordiging der Republiek?; is de regering voornemens om, wan neer de Republiek zou handelen in strijd met de nieuwe grondwet, haar tot de orde te roepen? Verscheidene andere leden merkten op, dat het amende- ment-Tilanus, hoezeer ook te waarderen als een juistere for mulering, geen principiële en za kelijke wijziging in de voor gestelde staatsrechtelijke verhou dingen inhoudt. Zij waren voorts van mening, dat de ontwikkeling der gebeur- I tenissen in de laatste maanden wijst toch op een toenemende ontwrichting en ontbinding. Er bedreigt Indonesië een drie tal grote gevaren, n.l., dat het, als het voortgdig souverein en onafhankelijk wordt, uiteen valt en als rechtsstaat verdwijnt; dat geheel Indonesië komt onder de dictatuur van de Republiek en dat het komt te liggen in de in vloedssfeer van buitenlandse krachten, waarbg niet alleen aan het communisme behoeft te wor den gedacht (,,Fox"-cpntract). Eén der leden achtte het nood zakelijk, dat wordt overgegaan tot publicatie van: De geheime notulen van Ling- gadjati; de notulen der bespre- Meer Amerikaans graan voor Europa. De E.C.A. maakt, dat omvang van graanoogsten heeft bekend ge- de zeer grote de Amerikaanse van dit jaar in houdt, dat er in de komende 12 maanden aanmerkelijk meer graan naar Europa zal worden verscheept in het kader van het plan-Marshall dan aanvankelijk het plan was, en dat het voedsel rantsoen van de West-Europese bevolking een belangrijke verbe tering zal ondergaan. Dr Denis A. Fitzgerald, de lei der van de afdeling voedsel en landbouw van de E.C.A., verklaar de, dat de grotere Amerikaanse graanexport naar Europa, dank zij de recente belangrijke daling van de graanprijzen in de V.S., geen of weinig meer dollars zal kosten dan oorspronkelijk voor dit doel was beschikbaar gesteld. De grotere Amerikaanse graan- verschepingen naar Europa zul len verbetering van de kwaliteit van het Europese brood ten gevolge hebben, doordat de uit- malingspercentages zullen wor- kingen te Kalloerang en Batavia den verlaagd en het gebruik van en een résumé der besprekingen, welke in Bandoeng zijn gevoerd met of tussen de vertegenwoor digers der deelstaten en de staats hoofden. Raadpleging van de stukken had aan dit lid de overtuiging gegeven, dat, wie deze grond wetsherziening aanvaardt, niet al leen een sprong doet in1 het vol komen duister, maar tevens een sprqng in de afgrond. Hij zou dan medewerken aan het uiteen breken van het Koninkrijk. Op de bijeenkomst van de algemene commissie van de nauconferentie heeft de Sowjet-afgevaardigde Wysjmsky Franse delegatie ervan beschuldigd met opzet de feiten te ver draaien. Tot de Westerse delegaties zei Wysjinsky dat zg het be- duit vin dp ministers van Buitenlandse Zaken over de vrije vaart op de Donau chicaneerden en dat was, zo verklaarde Wy- in Ned.-Indié geen aanleiding ge- sjinsky, niet de eerste maal dat dit gebeurde. Na de verklaring van Wysjins- verklaarde, dat er „in het geheel ky. die 20 minuten duurde, zei geen discriminatie was. Twee minuten nadat de Fran se afgevaardigde Thierry het woord had genomen, werd hij in de rede gevallen door de Joego slavische voorzitter Bebler, die de de Franse afgevaardigde Thierry dat Frankrijk artikel één van het Sowjet-ontwerp niet kon aan vaarden omdat het in strijd was met het in 1946 te New York door de raad van ministers vancommjssje voorstelde te beslissen buitenlandse zaken genomen be- I Qf hfit debat a, o{ niet mocst sluit, waarop Wysjinsky ant- worden voortgezet. De commissie Woensdag is de 27-jarige Javaan-j woordde, dat het artikel woorü bes]00j joen y,ct debat te staken. voor woord identiek was met het deze stemming onthielden de i?' orkse besluit. Sowjet-Unie en de Oekraïne zich Een Amerikaans amendement Jstpmmitl_ n„ Westeliike af- bediende-wasbaas bg de Mij Nederland, Tojib, in een vecht partij met twaalf Madoerese be dienden van het motorschip „Java", zo ernstig door mes- j steken verwond, dat hij kort na aankomst in het O. L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam aan in wendige verbloedingen is over leden. Het poiitie-onderzoek wees uit, dat. een van de daders zich door Tojib beledigd achtte, omdat deze met zijn meisje naar de bioscoop was gegaan. Uit wraak heeft hij een twaalftal vrienden verzameld en toen Tojib de bios coop verliet, wachtte men hem op om hem een stevig pak slaag te geven. Ongelukkigerwijs kwa men er echt-r messen bij te pas en voor 1: —bliek, dat van de vecht par o -uige was, kon in grijpen, waren de steken reeds gegeven. De dader heeft bekend. op het eerste artikel werd met 7 tegen 3 stemmen verworpen. Het artikel werd ongewijzigd met 7 tegen 1 stemmen aangeno men. Frankrijk stemde tegen en Engeland en de V.S. onthielden zich. Het Amerikaanse amende ment beoogde opneming van een clausule inzake nondiscriminatie, ongeacht onder welke vlag een schip voer of wie de eigenaar was. Wysjinsky zeide, dat het be trokken artikel van „vrijheid van scheepvaart" sprak, hetgeen uiteraard niet „vrijheid van dis criminatie" betekende. De bewering dat de Sowjet- Unie de Donau beheerste door middel van gemengde transport maatschappijen, aldus Wysjinsky is gisteren door de Hongaarse af gevaardigde weerlegd, toen hij van stemming. De Westelijke af gevaardigden negeerden haar. geven heeft hun houding tot dit wetsontwerp te wijzigen. Eer het Sinds enige tijd circuleren geruchten, als zou Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Regentes Juliana na de inhul diging tot Koningin haar vijf de naam: Wilhelmina gaan voeren. Te bevoegder plaatse is hier omtrent niets bekend. Ten overvloede wijst men erop, dat in het ontwerp voor de nieu we knopen van militaire uni formen een „J", in plaats van een „W" is geprojecteerd. grofkorrelig graan zal worden verminderd of geheel worden af geschaft. Olympische Spelen. Bronzen médaille voor Charite. In de wedstrijden der zwaar gewichtklasse gewichtheffen wist onze landgenoot Cljarite de derde plaats (bronzen mwiaille) te be zetten met een totaalgewicht van 41214 k.g., waarmede hij 2 k.g. boven het oude Olympische record van Manger (Duitsland) in 1936 te Berlijn gemaakt, bleef. De winnaar van de gouden me daille was de Amerikaan Davis met een totaal gewicht van 452% k.g., terwijl de tweede prijs even eens voor een Amerikaan, Sche- mansky, was. In de wedstrijd over 1000 m. tegen het horloge staande start, werd onze landgenoot Blanke- nauw twaalfde met een tijd van 1 min. 17.7 sec. Winnaar en Olympisch kampioen werd Du- pont (Frankrijk) in 1 min. 13.5 seconden. Kanovaren. Bobbeldijk, die Nederland ver tegenwoordigde in de wedstrijd Kanovaren (K. 1-klasse, 10.000 meter), eindigde als zesde in een tijd van 52 min. 13.2 sec. De Zweed Frederiksson, die Olym pisch kampioen werd, deed er 50 min. 47.7 sec. over. Eveneens de 6e plaats bezette Nederland (Koch en Stroo) in de wedstrijd Kanovaren K. 2 over 10.000 meter. Ook hier werd Zweden Olympisch kampioen in 46 "min. 9.4 sec. De Nederlanders deden er 47 min. 35.6 sec. over. Ir A. H. Joustra Inspecteur van de Landbouw. Bij K.B. is m.i.v. 1 Jan. 1947 Ir A. H. Joustra benoemd tot Inspecteur van de Landbouw. Na van 1 November 1919 af als adjunct-landbouweonsulent met een kleine onderbreking ge detacheerd te zijn geweest te Goes, werd hij bij de oprichting van de buitenlandse landbouw- voprlichtingsdienst als één van de eerste consulenten in het bui tenland gedetacheerd. In deze functie behartigde Ir Joustra gedurende bijna 20 jaar de Nederlandse landbouwbelan gen te Berlijn. Op 1 Juni 1940 werd hij leidend directeur van de buitenlandse landbouwvoorlichtingsdienst. Brand in de Amsterdamse haven. Aan boord van het s.s. „Keile- haven", metend 1783 ton, liggen de aan de Javakade, brak gis teren een binnenbrand in het ka belgat aan de voorsteven uit. De grote rookontwikkeling deed het vuur er aanvankelijk nog al dreigend uitzien. De brandweer rukte uit met twee motorspuiten en de drijvende spuit „Jason" en was het vuur spoedig meester. Deense schipper in vrijheid gesteld. Het vermoeden, dat de schip per van het vergane Deense jacht „Agathe" S.S.-er zou zijn ge weest, blijkt inderdaad juist te zijn. De marechaussêe neemt ech ter aan, dat de Deense regering er geen bezwaar tegen had, dat Rasmussen met zijn gezin het land verliet. Allen hadden pas poorten en bovendien waren de scheepspapieren in orde, zodat er geen reden bestond de Denen tegendeel. De toestand in Indië nog langer vast te houden. Bernadotte te Jeruzalem. De Joodse gouverneur van Je ruzalem, dr Bernard Joseph, en de bemiddelaar van de V.N., graaf Bernadotte, hebben giste ren anderhalf uur geconfereerd over de toestand in de stad. Joseph verklaarde, dat de een voudigste manier om verwoes ting van de heilige stad te voor komen het terugtrekken van het Arabische Legioen zou zijn. Wan neer de Veiligheidsraad dit zou gelasten, zou Jeruzalem veilig zijn, aangezien de in de stad wo nende Arabieren niet aan de ge vechten hadden deelgenomen. Minister Mansholt overweegt maatregelen. De voorzitters van de beide Slagersbonden, alsmede de voor zitter en secretaris van de vak groep Slagerij, zgn Dinsdag in audiëntie door minister Mansholt ontvangen. De vertegenwoordigers van het bedrijf hebben onder meer uit eengezet. dat er een noodtoestand bestaat in de vleesvoorziening, waardoor de slagers en het pu bliek gelijkelijk worden gedu peerd. Als middelen om onmiddellijke verbetering in deze noodtoestand te brengen werden achtereenvol gens besproken de vrije inkoop, waarvan de minister, mede met het oog op vaststaande winkel verkoopprijzen, althans voorlopig niets wilde weten, en de gedach te om de boeren tot meer af levering van slachtvee te bren gen door een verhoogde prijs. Een dergelijke maatregel moest de minister echter afwijzen, om dat hij daartoe zeker niet de medewerking van zijn ambt genoot van Financiën zou krijgen. De minister overweegt maat regelen om alsnog op korte ter mijn meer vlees beschikbaar te krijgen. De krachtigste maat regelen zullen worden genomen om de vleesproductie op te voe-j pieid breidt de stakingsbeweging In Rotterdam hebben zich op 7 Juli j.l. 24.627 kiezers niet aan gemeld. 15.800 gaven een geldige reden op. De overige 8827 krij gen van burgemeester Oud een uitnodiging zich te verantwoor den. Als de reden van verhinde ring ongeldig is, moeten zij voor de kantonrechter verschijnen. De Krijgsraad te velde veroor deelde gisteren te Rotterdam 2 militairen wegens Indiëdesertie tot resp. 5 en 4 jaar gevangenis straf met aftrek. De drie mili tairen, die in het begin van dit jaar op gestolen verlofpassen en maaltijdbonnen bij verschillende distributiekantoren bonnen ver kregen, werden veroordeeld tot resp. twee, één en anderhalf jaar met aftrek. De oudste inwoon ster van Raamsdonk, mej. J. Honeoop, die 102 jaar oud was, is overleden. Prins George van Griekenland zal de Koninklijke familie vertegenwoordigen bij het jubileum van Koningin Wilhel mina. Ondanks de bevelen van de Amerikaanse en Japanse over- ren, vooral do varkensstapel. Er onder het Japanse overheidsper- is van de winter vlees voldoende, j soneel zich uit. Incidenten tus- zodat de boer geen excuus heeft pen stakers en politie worden ge- om hieraan niet naar vermogen rapporteerd. De vroegere Roe mede te werken. meense liberale minister Valer De minister gaf voorts te ken- Roman en enige zijner vrienden nen, dat het vast de bedoeling zijn gearresteerd, beschuldigd van de regering is om zo spoe- van economische sabotage en mis- dig mogelijk alle klemmende be palingen te doen verdwijnen. Ook zij wil niets liever dan, zodra dit inderdaad kan, van de distribu tie af te zien. In de afgelopen maanden zijn verschillende ruiltransacties aan gegaan, waardoor bevroren rund en schapenvlees uit België werd geïmporteerd, dat volgens de slagers kwalitatief weinig bevre diging heeft geschonken. De mi nister stond, wat. dit betreft, aan de zijde van de slagers. bruik van fondsen. Volgens het Duitse nieuwsbureau D.P.D. heb ben de Franse autoriteiten als oorzaak van de ontploffing in de I. G. Farbenfabriek de zonne hitte opgegeven. 300 soldaten van het Birmaanse leger zijn met wapens en uitrusting gedeser teerd naar communistische een heden bij Rangoon. Tegen 11 opzichters van het Nazi-arbeids kamp Hallendorf bij Brunswijk, is te Hamburg een proces be gonnen. BONNENLIJST geldig van 15 t/m 28 Aug. 1948. Bonnen voor brood: 1271 Brood: 800 gram brood (geldig t/m 21 Augustus). 1281 Brood: 200 gram brood (geldig t/m 21 Augustus). Allo bonkaarten: 133 Agemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 132 Algemeen: 750 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram versnaperingen. 131 Algemeen: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 130 Algemeen: 1 ei. Bonkaarten KA, KB, KC 808: 136 Algemeen: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 137 Algemeen: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 138 Algemeen: 50 gram thee. 139 Algemeen: 125 gram koffie. 140 Algemeen: 375 gram zachte zeep 250 gram soda. B 147: 800 gram brood (geldig t/m 21 Augustus). B 148 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. C 149 400 gram brood (geldig t/m 21 Augustus). Bonkaarten KD, KE 808. 151 Algemeen: 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. 152 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 153 Algemeen: 750 gram zachte zeep 500 gram soda. D 157 800 gram brood (geldig t/m 21 Augustus). E 159: 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. Tabak- en Versnaperin^kaarten QA, QB, QC 808: 93 Versnaperingen: 200 gram versnaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. 96 Versnaperingen: 100 gram versnaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 808 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken): Geldig zijn de bonnen van de strook N. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 13 Augustus worden gebruikt. o DE BILT ZEGT: Plaatselgke buien. Weersverwachting tot vanavond: Zwaar bewolkt, met later plaatselijke opklaringen en hier en daar enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1