Oplossing Beiiijnse crisis nog niet in zicht. Triomftocht van Fanny Blankers-Koen. J NIEUWS DEENSE SCHIPBREUKELING, verdacht van S.S.-Iidüiaatschap, gearresteerd. Twaalf jaar voor Irma Seelig. 1 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Woningbouw. Besprekingen zullen nog welenige tijd" voortduren. Gaat Kominform op Joegoslavië sancties toepassen? Waarom Drees? Buitenlandse missies by inhuldiging te Amsterdam. Charles Eück krijgt opdracht voor kronings-schildery. Evenaarde die van Churchill, Eisenhower en Montgomery. Ontploffing in Haagse metaalindustrie. SNIPPER Aanvaller van dieren- I tieke commissie tegen het einde arts Rogdzant krijgt 2 jaar. Ilestina voor de komende alge- venhage heeft thans Ged. Sta- Ontwerp voor Zeeuwse vlag aan Ged. Staten overhandigd. L WÊÊÊÊÊÉ VüpM Söchting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- »tr. TO, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1021 Abonnementsprijs 3.75 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 33 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 11 AUG. 1948 Hoofdredacteur: R. ZCTDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, MeUskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en item. Donderdag: Zon op 5.18 u. on der 20.10 n. Maan op 15.07 u., onder 23.07 u. Hoogwater Donderdag 12 Aug.: Vlissingen: 7.16 u. 1.77 m., 19 35 u. 1.60 m. Wemeldinge: S.O! u. 1.61 m. 21.14 u. 1.45 m. ■p\e minister van Wederopbouw •*-' en Volkshuisvesting heeft («kele maatregelen aangekon digd, die bedoelen het even wicht te handhaven tussen de hoeveelheid in uitvoering te nemen werk en het beschikbare aantal bouwvakarbeiders en materialen. Bepaald is o.m. dat geen goed keuring mag worden verleend voor werken welke de overheid geheel of gedeeltelijk financiert, dan nadat een steenfabrikant of handelaar zich schriftelijk heeft bereid verklaard, de eventueel nodige metselbakstenen en (of) kalkzandstenen binnen een zo danige termijn te kunnen leveren, dat het werk in een snel tempo voortgang kan vinden. Het komt ons voor, dat deze maatregel niet zonder meer toe juiching verdient. Zeker, de gevallen zijn niet zeldzaam, dat de uitvoering van <scn bouwwerk stagnatie onder vindt, doordat de nodige mate- «•ialen ontbreken, wat allerlei moeilijkheden tengevolge heeft. Maar aan de andere kant is het ook zo, dat het in uitvoe ring zjjn van bepaalde plannen een sterke prikkel vormt om de nodige materialen te leveren. De vrees schijnt ons niet ge heel ongegrond, dat het hier voorgeschreven middel erger zal blijken te zijn, dan de kwaal. Het is nu eenmaal voor fabri kanten en handelaren niet ge makkelijk bindende schriftelijke verklaringen omtrent levering van steen e.d. te verstrekken. In elk geval bestaat de kans, dat het op deze wijze zeer lang kan duren ear de uitvoering van een bepaald werk kan worden gegund. De mogelijkheid schijnt niet uitgesloten, dat de aanne mer zich terugtrekt en de in schrijving vervalt, zodat de pro cedure weer opnieuw moet be ginnen. Op deze wijze zoude we met deze goedbedoelde maatregel van de wal in de sloot geraken. Tenzij de regering het moge lijke doet, ook door het beschik baar stellen van deviezen voor betere uitrusting van onderne mingen en het aanschaffen van materialen, tijdige leverantie mogelijk te maken. In welingelichte kringen te Londen gelooft men, dat de pogingen om het probleem der blokkade van Berlijn op te lossen als voorwaarde voor viermogendheden-besprekingen, nog wel niet zijn gestaakt, maar toch op ernstige moeilijk heden stuiten. De permanente commissie van drie inzake de Berlijnse crisis is gistermorgen op bet Britse ministerie van Buiten landse Zaken bijeen gekomen om het rapport van Frank Roberts oyer het laatste onderhoud met Molotof te bespreken. Overleg tussen Londen, Parijs delegatie werd bijgewoond. Offi- maken over de gevolgen, welke voor de dubbelzone te verwach ten zijn van eenopheffing der tolgrenzen. Dit feit doet de vraag rijzen of de oprichting van een West-Euronese douane-unie met inbegrip -n West-Dultsland met spoed ten uitvoer gebracht zal worden. Overwinning voor Reynaud. en Washington alvorens nieuwe Instructies aan de diplomatieke vertegenwoordigers te Moskou worden gezonden, wordt onver mijdelijk geacht. In gezaghebbende kringen te Moskou wordt verwacht, dat de reeks besprekingen met minister Molotof nog wel enige tijd zal voortduren. Te Berlijn neemt men aan, dat de Moskouse onderhandelingen niet tot een positief resultaat kunnen voeren, doch dat zij be slissingen zullen kunnen uitstel len tot de tijd zal zijn aangebro ken, dat de Westelijke mogend heden in staat zijn tegenover Moskou een meer energiek geluld te laten horen. Van Amerikaanse zijde is thans bekend gemaakt, dat Vrij dag j.l. op het hoofdkwartier van de geallieerde bestuursraad te Berlijn het inter-gealliëerde secre tariaat bijeen is geweest en dat de vergadering door de Russische Controle op handel wordt versterkt. Te Praag wordt uit betrouw bare bron vernomen, dat de rege ringen der Oost-Europese landen het uitoefenen van economische druk op Joego-Slavië overwegen. Het Kominform-conflict, dat aanvankelijk een partij-aange legenheid was, wordt langzamer hand een zaak van de regerin gen. Te Praag wordt bevestigd, In een beschouwing over „het I^T^ecSw^deCcoS ei van Van Schaik", schrijftdat TsJech0 Slowakije de controle c j TT ii i op de handel met Joego-Slavië prof. Romme m de „Volkskrant lr|^s versterkt. Deze controle °'m" kan tot sancties uitgroeien. Men meent te Praag, dat het „Waarom Drees?" is een vraag, die tot volledige klaarheid zal moeten komen. Want wanneer de briefschrijver in „De Maas bode" spreekt van een „politieke broedermoord", dan drukt hij ongetwijfeld uit, wat de eerste reactie is bij zeer velen, in het katholieke volksdeel misschien wel bij bijna allen. Want Beel heeft zich en wij zijn daar- belangrijkste gevolg van de ver andering der handelspolitiek zal zijn, dat het land meer industrie producten overhoudt voor het rul len van grondstoffen met de Westelijke landen en om de ach terstand in de leveringen aan de S.U. in te halen. Indien sancties worden door gezet zou Joego-Slavië zich meer over ontzaglijk verheugd in tot Italië, Zwitserland en Oosten- korte tijd een grote plaats ver overd, en dan zijn er nog zo iets als verkiezingen geweest, met het ons allen bekende resultaat." „Wij hopen, dat de vraag „waarom Drees?" duidelijke be antwoording zal vinden. Duidelijkheid in de politiek is rijk moeten richten. De sancties zouden bedoeld zijn om Tito te waarschuwen voor de gevaren, die ontstaan, indien hij de beschuldigingen van de Kominform niet erkent of geen ciëel is geen nieuws over de ver gadering vrijgegeven. Het orgaan van de door de communisten beheerste socia listische eenheidspartij, „Neues Deutschland", meent, dat de hui dige samenstelling van het Ber lijnse stadsbestuur niet langer de wil van de Berlijnse bevolking vertegenwoordigt. Het dringt er daarom op aan, dat' 24 October gemeenteraadsverkiezingen wor den gehouden. De Franse Nationale Vergade ring heeft hedennacht haar goed keuring gehecht aan het uit zeven punten bestaande wetsontwerp van minister Paul Reynaud, dat digend de Engelse Koning, de Naar wij vernemen is tot nu toe bekend, dat de volgende buitenlandse missies, welke de betreffende staatshoofden zullen vertegenwoordigen bij de inhul diging van H. K. H. Prinses Juliana tot Koningin der Neder landen aanwezig zullen zijn: De Kroonprins en de Kroon prinses van Zweden, de Kroon prins en de Kroonprinses van Noorwegen, Prins Axel en Prin ses Margarete van Denemarken, Prinses Margaret, vertegenwoor- de regering speciale bevoegd- erf-Groothertog van Luxemburg, heden geeft. De gezanten van Argentinië, Brazilië en Italië zullen hun staatshoofden vertegenwoordigen in kwaliteit van buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in bijzondere zending. Mexico zal vertegenwoordigd zijn door een bijzondere missie Ook familieleden onder bracht en onder bewaking gesteld De Denen blijken Rasmussen te bewaking. Zoals wjj gisteren reeds meld den Is bjj Ameland een Deens heten. Zij zijn afkomstig uit Estruplund in Noord-Denemarkei». De vader, Hakon ftasmussen, ls 38 jaar-oud, zijn vrouw, Anna, zeiljacht vergaan. Vier van de 39 aar Vooryts bevonden zich opvarenden hebben zichaan hun 18_jarlse zoon "™me kunnen zd Knud en hun respectievelijk 16- hcnlvn (IA vrmivo var» dn cnhmnni- f hebben de vrouw van de schipper, die niet kon zwemmen, op een luik met zieh voortgeduwd. Na twee uur nisten zy allen de kust van Ameland te bereiken. Intussen zijn delen van de stuk geslagen zeilboot aan land ge spoeld. Hierin heeft men vele gouden en zilveren voorwerpen aangetroffen. Eveneens bleek, dat de opvarenden voor zeker drie maanden proviand aan boord moeten hebben gehad. Wekte dit reeds enige achter docht, deze werd nog versterkt, bestaande uit de ambassadeur te 1 toen ook doorweekte papieren en Londen Licenciado Frederico Fimenezo Farril, met de rang buitengewoon en ?evol- Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Dit bericht heeft verrassing heef1 charles Ejjck opdracht ge- machtigd ambassadeur in bij- gewekt in Westelijke politiekes®7e.n' een van de be" zondere zending benevens de kringen, daar verWacht wordt,edLgm? e? ,Lnhuld.lgulf vaI? Ko" dat de partij terrein zal verliezen I ana m de Nieuwe i.v.m. het feit, dat zij de Russi- f.erk te Amsterdam te vervaar- sehe blokkademaatregelen goed- gen' keurt. Het is de bedoeling van dit De sociaal-democratische en schilderij kleurreproducties te christelijk-democratische partij hebben al eerder op verkiezingen op genoemde datum aange drongen. OPHEFFING TOLGRENZEN W .-DUITSLAND 7 Het „West-Deutsche Tageblatt" maakt melding van een strikt vertrouwelijke bijeenkomst van Duitse douane-unie-deskundigen te Höchslr bij Frankfort a/d Main, waaromtrent noch aan de Duitse noch aan de buitenlandse pers iets was medegedeeld. Uit welingelichte kringen ver luidt echter, dat de Duitse ver tegenwoordigers door het con trolebureau der Engels-Ameri kaanse bezettingsautoriteiten uitgenodigd waren op zeer korte termijn hun mening kenbaar te vervaardigen waarvan de op brengst van de verkoop aan noodlijdende kunstenaars ten goede komt. gezant van Mexico, generaal Ra- fal E Melgar en de secretaris van het gezantschap de heer M. G. L. Rennow. een groot aantal foto's werd ge vonden, waarvan de aard de be doelingen van de opvarenden nog meer verdacht maakte. Vermoed wordt, dat men hier met een S.S.-er en zijn fami lie heeft te doen. Op de papieren kwamen ook verscheidene Neder landse namen voor. De Deen ls in de toren van Holleen De Sjah van Perziê brengt 'op Ameland ingesloten. Hem ls een officieel bezoek aan Zwitser- I nog niet medegedeeld, dat voor land. Hij is vanochtend met zijn hem bezwarende papieren zijn eigen vliegtuig te Genève aan- aangespoeld. Zijn familie is voor gekomen. lopig in een boerderij onderge en 14-jarlge dochters Henny en Dora. De aangespoelde foto's zijn ge nomen in de Oekraïne en zijn deels opnamen van concentratie kampen. De boot was zwaar overbelast. Kennelijk wilden de opvarenden in een ander land een nieuw leven beginnen, want zij hadden alle mogelijke huishoude lijke voorwerpen aan boord, va riërende van een stofzuiger tot een naaimachine. Men is voorts verbaasd over de enorme hoeveel heden levensmiddelen, die zijn ko men aandrijven en diefde indruk wekken, dat de opvarenden zich op een wereldreis hadden voor bereid. Ook bontmantels, porce- lein, enz. zijn aangespoelde Gerookte en gestoomde haring tijdelijk een cent duurde/. Tot 1 September 1948 wordt de maximumverkoopprijs voor de de taillist voor gerookte en gestoom de haring gebracht op 10 cent oude prijs 9 cent per stuk. Voor de verwerker zal tot 1 Septem ber een maximumverkoopprijs gelden van 7 G cent per stuk. De „snelste vrouw van °°k de vaders en moeders van het echtpaar werden hierbij be- Zij verraadde de illegale sabotagegroep C.S.-6. Het Bijzonder GerechtsBof te Amsterdam veroordeelde gister morgen de 32-jarige Duitse Jo din, Irma Seelig, tot een gevan genisstraf voor de tijd van 12 jaar met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. Deze verdachte werd in de zo mer van 1943 wegens illegale werkzaamheden gearresteerd sa men met haar verloofde Leo Frijda. Beiden waren lid van de illegale sabotagegroep „C.S.-6", die de aanslag' op het bevol kingsregister te Amsterdam uit voerde en generaal Seijffart, Reydon, diens vrouw en Posthu- de wereld" getrokken in een koets met vier schimmels. Eindelijk was het dan toch zo ver. Op het Centraal Station'' te Amsterdam heerste even voor de aankomst van de trein uit Haar lem, die de Olympische kam pioene, Fanny BlankersKoen en haar echtgenoot, Jan Blankers, naar Amsterdam voerde, span ning. Precies om 10 min. over 2 rol de de trein langs het perron en al heel spoedig was Fanny, die voor één der raampjes zat, ont dekt. Een zeer enthousiaste begroe- trokken. Namens het gemeentebestuur van Amsterdam werd Fanny Blankers welkom geheten door de heer E. Kupers Jr, inspecteur voor lichamelijke opvoeding, waarna het gezelschap zich naar buiten begaf langs een erehaag van meisjesleden van „Sagitta", naar het gereedstaande rijtuig. Onderweg. De bereden Amsterdamse poli tie had grote moeite vrij baan te maken, opdat Fanny het voor haar gereedstaande open rijtuig, bespannen met vier schimmels, kon bereiken. Luid klonken de toejuichingen yan de duizenden, ting volgde. De eerste omhelzin- I toen de vrouw, die zich „de snel- gen waren natuurlijk voor de 6- ste vrouw van de wereld" kan jarige Jan. en de 2-jarige Fanny, noemen, haar zegetocht begon. altijd gewenst en in het on- doet, een economische crisis te derhavige geval moge zij aan de veroorzaken, waardoor een rege- onderlinge politieke verhoudin- ringsverandering afgedwongen gen ten goede komen." zou worden. Twee arbeiders kregen gesmolten koper over zich heen. Bij een ontploffing in een Haagse metaal giet er ij zijn gister morgen, omstreeks elf uur, twee personen zwaar en twee personen licht gewond. Men vreest de levens der zwaargewonden niet te kunnen behouden. Oorzaak onbekend. I ingesteld. Het is niet onmogelijk dat grondwater, afkomstig van Door op heden nog onbekende 1 de }aat,stt: zware regenval, bij de oorzaak explodeerde een onder- smeltkroes is gekomen, waar- grondse smeltoven in de metaal- door (jeze kan zijn gebarsten, gieterij van P. Kalksma aan de Hieromtrent staat echter nog openlijke „schuldbekentiens" af- ma neerschoot. Om het eigen le- legt, en om, indien Tito dit niet ven te redden, heeft Seelig er Waldorpstraat. Het gloeiende koper uit de smeltpot stroomde over de lichamen van de smel ters J. Kouderer (30 jaar) en B. Westerhout (36 jaar). Beide mannen zijn te Den Haag woon achtig. Zij werden zó'danig ge wond, dat het ergste gevreesd moet worden. De arbeiders L. van der Lubbe uit Den Haag en L. A. Krul uit Delft werden licht gewond door de rondvliegende glasscherven van het fabrieksdak en door een deur, die door de explosie uit haar hengsels vloog. De schade in het bedrijf is vrij niets vast. Een begin van brand, dat door de explosie ontstond, was spoe dig geblust. o Arabische Liga weigert onderhandelingen met Israël. De Arabische Liga heeft de Joodse uitnodiging tot het openen van vredesonderhandelingen ver worpen. De Liga heeft in een nota toen in toegestemd om als „V- vrouw" voor de beruchte Oehl- schlaegel te gaan werken. Mede dank zij haar activiteit wist de S.D. al spoedig de andere leden van C.S.-6 te arresteren. Bijna allen werden geëxecuteerd of vonden de dood in concentratie kampen. Verdachte verraadde Jan Verleun, die rechtstreeks betrokken was geweest bij het neerschieten van generaal Seijf fart, Reydon en diens vrouw. Truus van Lier, die gezocht werd voor het neerschieten van de hoofdcommissaris van politie te Utrecht, Keiler en Hans Mat- zinger. Alleen de laatste heeft zijn arrestatie overleefd. In de sententie hield het Hof er rekening mede, dat verdachte zelf geëxecuteerd zou worden en door het verraad te plegen, haar leven heeft kunnen redden. aan graaf Bernadotte mede- jje scnaae m nci ueuryr is „eij gedeel| dat de Liga niet het be groot. In de omgeving weid niet staan erkent van een joodse staat veel vermeld. j Qf r ering, weshalve de Arab! Naar de oorzaakvan de ont- sche landen geen onderhandelin- ploffing wordt een onderzoekgen met de Joden kunneiPopenen. Het secretariaat van de Arabi- Deze triomftocht, die nu volg de, kon wedijveren met de in tocht van Churchill, Eisenhower en Montgomery na de oorlog. Ten stadhuize. Toen Fanny en haar „gevolg" even later in de raadszaal van het stadhuis verenigd ^aren, tra den burgemeester Mr Arn. J. d'Ailly, met de ambtsketen om en de wethouders der hoofdstad binnen. In een hartelijke speech zei Mr d'Ailly, dat Fanny de Nederlandse en Amsterdamse vlag grote eer had bewezen. „Al ben je dan eigenlijk een Hoofd- dorpse, toch is de hoofdstad heel trots op je". Hij overhandigde haar het officiële gedenkboek van het regeringsjubileum van H. M. de Koningin en spelde haar zijn eigen speldje van het jubileum- kankerbestrijdingsfonds op de borst, als bewijs van zijn waar dering. Naar huis. Direct buiten de poort ston den de mensen weer rijen dik langs de weg en voort ging het door de Amsterdamse straten MEVR. FANNY BLANKERSKOEN moest ook de douane pas seren en natuurlijk haar bagage vertonen. Het goud dat ze in voerde waren de vier medailles. En wat doe je dan als douane. Je kunt hoogstens bewonderend knikken: „Gaat u maar door, mevrouw, wel thuis ONTWERPER A. STOLK TE 's-GRAVENHAGE. lijke Arabische politiek t.o.v. Pa- De heer A. Stolk te 's-Gra- mene vergadering der V.N. in ten een suggestie gedaan en een Gistermorgen werd door September te Parijs. j nieuw ontwerp voor een Zeeuw- Haagse Rechtbank uitspraak Het Arabische Hoge Comitése vlag aangeboden. In dat ont- gedaan m de zaak tegen L. een protest Ingediend bij de werp betoogt hij, dat de vlag Grootveld, die 23 Januari dev.N. i.v.m. het plan om elfdul- moet bestaan uit negen banen, Haagse dierenarts P. Roodzant joden van Cyprus toestem- en wel drie maal afwisselend beroofde en daarna met de autote geven naar Paiestina te rood-wit-blauw. van de arts bij Zoetermeer een „aaa ongeluk had, waarbij de arts werd gedood. Verder was hem Drie rode banen leeuwenland, ontworsteld aan de wit-blauwe baren. Nadat Drenthe, Zuid-Holland en Overijsel kortgeleden hun provinciale vlaggen vaststelden, mede met het oog op het gouden regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina en de Kronings feesten van Prinses-Regentes Juliana, was op 2 Augustus j.l. de beurt aan de provincie Zeeland dit te doen. Mr Dr A. J. J. M. Mes deelde, namens Gedeputeerde Staten, mede, dat de vijf kleuren in de vlag weinig bevrediging schen ken. Ook in andere provincies wil men vijf kleuren, maar in de vlag van Limburg b.v. zijn 104 kleurencombinaties mogelijk! Overigens waren allerlei suggesties over deze zaak Gedeputeerde Staten zeer welkom. nog diefstal met inbraak ten PRIJZEN SURINAAMS IRUIT. laste gelegd. Voor geïmporteerd, Surinaams De rechtbank verklaarde hem fruit gelden de volgende maxi- schuldig en veroordeelde hem tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. De eis was vyf jaar. mumverkoopprijzenSinaasappe len f 1.20, Grape Fruit en Pom pelmoezen f 1.20, Citroenen f 0.94 alles per kg. EEN REPRODUCTIE VAN HET WAPEN? Een Zeeuwse vlag, die een zuivere reproductie van het ge westelijke wapen zou zijn, zou in de practijk minder bruikbaar blijken, aldus de ontwerper. Im mers, het wapen van Zeeland vertoont een rode leeuw tegen een gouden achtergrond, die worstelt met de "wit-blauwe blauw der golven, die het land steeds weer bedreigen, maar waaraan het land in de loop der tijden toch is ontrukt en nog dagelijks ontrukt wordt. De groepering van de kleuren steunt in zijn ontwerp op Zee- land's geografische ligging. De Zeeuwse vlag (hoogte 2, breedte 3), dient deze uit negen even hoge horizontale banen van driemaal rood, wit, blauw te be staan. De bovenste drie banen rood, wit, blauw symboliseren de bovenste strook rode leeu wen-land (Schouwen, Duiveland, St. Phililpsland en Tholen), ont worsteld aan de wit-blauwe ba- o. Het moet, denken wij, bar in teressant zijn, Anna Pauker te ontmoeten. Zij heeft altijd Iets te zeggen en blijft steeds origineel. Gisteren bleek dat weer overdui delijk ter DonauconferCntie, waar deze Roemeense „dame" de verbluffende opmerking maakte, dat Frankrijk en de V.S. door middel van hun meerderheid bij de V.N. de controle over de Don au commissie wilden verkrij gen. Is dit niet een vondst Als u nog een overhemd of een japonnetje wil kopen op de tex tielpunten van kaart VA 705, moet u dat -vóór 24 October a.s. doen. Na die datum worden deze punten n.l. ongeldig. De punten van kaart VA 804 behouden voor lopig hun geldigheid. De na- 'tionale film, die Polygoon t.g.v. het regeringsjubileum maakt, na dert haar voltooiing. Zij zal een klein halfuur in beslag nemen. Van de jubileumrijmprent van Bertus Aafjes en Piet Worm zul len 600.000 exemplaren naar de Nederlandse scholen gaan. Re serve-officieren, die op 6 Septem ber a.s. aan een der erefronten in Den Haag willen deelnemen, moeten dat opgeven aan de gar nizoenscommandant, Groenhoven- straat 3, Den Haag. Deelname in het oude veldtenue is niet toegestaan. De troepenschepen „Grote Beer" en „Johan van Ol- denbarnevelt" hebben enige ver traging en zullen niet vóór 19 en 20 Augustus te Amsterdam arri veren. Gisteren hebben H. M. de Koningin, Prinses-Regentes Juliana en de drie oudste Prin sesjes de bloemententoonstelling te Apeldoorn bezocht. Gisteren vierde0 de heer M. L. Honnerlage Grete, oud-burgemeester van naar de Haarlemmerstraat 168, de woning van de fenomenale hardlooj er. Nooit tevoren zag men zulk een enthousiasme onder het pu bliek. Op de daken van de trams, uit de ramen van huizen en kan toren, op de daken, op balconne- tjes, kortom waar maar een plaatsje was, stonden, hingen of zaten mensen. Het huis van Fanny was met bloemen en gekleurde lampjes versierd. Een groot bord hing aan de gevel met de woorden: „Hulde aan onze viervoudige Olympische kampioene" en vier grote „gouden medailles" flan keerden het. Toen het rijtuig stil hield, zong de menigte het Wilhelmus, ge volgd door „lang zal zij leven". Namens de buurtbewoners sprak de heer Weyde de kampioene toe. Onder luide toejuichingen bood hij namens de buurtbewoners Fanny een fiets aan. Hierna zon gen allen het door een buurman van Fanny gecomponeerde huldi gingslied, dat door de kampioene met gebogen hoofd werd aan gehoord. ONTVANGST NEL VAN VLIET TE HILVERSUM. Ook de vijf leden van de Hil- versumse Zwemclub „De Rob ben", die met onze Olympische - ploeg naar Londen zijn geweest^ I keerden gistermiddag in Hilver sum terug en werden met groot gejubel ontvangen. Het waren Nel van Vliet, Olympisch kam pioene op 200 meter schoolslag, Tonny Hom en Dicky van Ekris en voorts de beide leden van het poloteam, Burgemeester Mr J. A. G. M. van Hellenberg Hubar hield in het Stadhuis een toespraak, waarna hij de Olympische deelnemers en hun trainer, Jan Stender, een fraai bouquet bloemen met linten in de Hilversumse kleuren, aan bood. Druivenexport per .Vliegende Hollander". Sedert Maandag ls er aan de lange reeks exportartikelen, die door de lucht hun weg naar an dere landen vinden, een nieuw artikel toegevoegd. Een der speciale vrachtvlieg tuigen der K.L.M., een z.g. „vlie gende vrachtwagen", ls n.l. op die datum met bijna 8 ton Westland- se druiven van Schiphol naar Londen gevlogen. Het is voor de eerste maal, dat op deze schaal Westlandse drui ven per vliegtuig naar het buiten land worden vervoerd. In de ko mende weken zullen nog tal van dergelijke grote drulventranspor- ten geschieden. ren. De middelste drie banen rood, wit, blauw zijn het sym- 1 Schiedam, te Breda zijn 102e bool van de middelste strook ro- verjaardag. 13 leden van de de leeuwen-land (Walcheren en ver. voor Spoor- en Tramweg- de beide Bevelanden), ontwors teld aan de wit-blauwe baren. golven, krachtens het overbe- ^*le benedenste dHu banen rood, kende devies: Luctor et emergo, ik worstel en duik op. De ver vaardiging van een dergelijke vlag is uitermate kostbaar, ter wijl ze bovendien niet voldoet aan de voornaamste eis, die men aan een vlag mag stellen: duide- wit, blauw zijn het zinnebeeld van de benedenste strook rode leeuwen-land (Zeeuwsch-Vlaan- deren), ontworsteld aan de wit blauwe baren. (Het rode-leeu- wenland wordt, aldus ontwerper, toch reeds gesymboliseerd door lijke zichtbaarheid en onder- j de leeuw in het Zeeuwse wa scheidingsmogelijkheid op grote,pen). afstand. f Het aantrekkelijke van deze De ontwerper wil nu de „figu ren" van het wapen in de vlag laten vervallen en slechts de hoofdkleuren' handhaven: het rood van de worstelende leeuw, vlag is, zegt de heer Stolk, dat ze historisch, geografisch, heral disch, aesthetisch en vlaggen- technisch aan alle eisen voldoet. Ze is bovendien met haar negen die het Zeeuwse land symboli- smalle banen als „meerbanige'' seert, en de zes banen wit en vlag, een typische „zeevlag". personeel zijn door hun hoofd bestuur geroyeerd, omdat zij aan de tramstaking te Den Haag heb ben deelgenomen. Onder hen zijn de vier stakingsleiders. In een hotel te Bolsward werd 25 k.g. rundvlees In beslag genomen, af komstig van clandestiene slach tingen. Daarvoor hadden de gas ten reeds 55 'k.g. geconsumeerd. Een slager uit Warns is gearres teerd. Een autobus is te Eind hoven op voetgangers ingereden, tengevolge waarvan een dame werd gedood. De voormalige burgemeester van Praag, Dr Peter Zenkl, is met z(jn vrouw naar de Ameri kaanse zone van Duitsland uit geweken, Fokker verwerft Meteor "-licenti es. De N.V. Verenigde Nederland se Vliegtuigfabrieken „Fokker* zijn, in opdracht van de Neder landse regering, kortgeleden er in geslaagd, zich de licentie-ver- vaardiglngsrechten op de beken de 2-motorige Engelse straal jager, de Gloster „Meteor", te verwerven. De aanvulling en uitbreiding van de jachtviiegdlenst onzer luchtstrijdkrachten, die reeds over een aantal van deze mo derne jagers beschikt, is hierdoor verzekerd. „Fokker" zal zo spoedig moge lijk met de constructie van de „Meteor IV" een aanvang maken. De verkregen licentierechten hebben niet alleen betrekking op no. IV, maar eveneens op de vol gende types in de „Meteor"» serie. o DE BILT ZEGT: Rustig weer. Slechts hier en daar nog een regenbul. Overigens licht tot half bewolkt en plaatselijk ochtend mist. Weinig wind en ongeveer dezelfde temperatuur als gis teren. 4

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1