Westelijke vertegenwoordigers voor de ^gSSSStl derde maal bü Moloto£ wn ip Moeilijkheden hij electriciteitsvoor- ziening in komende winter? Enthousiaste onfvangst van Fanny Blankers-Koen te Hoek van Holland. NIEUWS De C.-H. Unie en het Kabinet. Gissingen, veronderstellingen en veel fantasie. r Mi l l' „Zwart" complot in Delft. Russisch protest tegen „ontvoering" van Sowjethurgers in de V.8. Pokkenepidemie op Z.-Sumatra bezworen. Lening van Wereldbank voor zes Nederlandse schepen. Belgische opleidings school voor de lucht macht afgebrand. Cochran te Batavia aangekomen. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DINSDAG 10 AUG. IMS is- De zanghulde aan H.M.deKoningin SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- ïtraat 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1020 Abonnementsprijs 3.75 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 een. per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste mede werking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. IIFIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KAREI.SE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, VUssingen! Op- ee andergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 5.17 u., onder 20.12 u. Maan op 13.44 u., onder 22.45 u. Eerste Kwartier 20.40 u. Hoogwater Woensdag 11 Aug.; Vlissingen: 6.26 u. 2.04 m., 18.42 u. 1.85 m. Wemeldinge: 8.17 u. 1.78 m., 20.31 u. 1.58 m. In verband met de Kabinets formatie schreven wij gis teren o.m.: „Het optreden van Mr Schok king en Mr Stikker, schijnt eni ge waarborg te geven, dat de herziene grondwet in gunstige gin zal worden geïnterpreteerd, en dat wat Indië betreft een meer krachtig en beslist beleid Zal worden gevoerd". Dit komt enigermate over een met wat „De Nederlander" een dag voor de Kabinetsfor matie een feit werd, schreef. Het C.H.-orgaan wees er n.l. op dat terzake van de grondwets herziening een ook voor de C. H. aannemelijk compromis mogelijk is; n.l. door een inter pretatieve wijziging van de aanhangige artikelen. Bedoeld werd blijkbaar een dergelijke interpretatie, die overeenkomt met de denk beelden bij het debat over de grondwetsherziening door de heer Tilanus ontwikkeld, strek kende tot behoud van de een heid van het Koninkrijk. Het ligt voor de hand te den ken, dat het optreden van Mr Schokking, een waarborg voor een dergelijk compromis zou zijn. Uit wat „De Nederlander' thans schrijft over het nieuwe Kabinet, blijkt dit echter niet. Eer het tegendeel. De socialisten, aldus dit blad, hebben met het ministerie Drees-Van Schaik een volledige overwinning geboekt. Dat dient ruiterlijk erkend. De socialisten hebben de ver kiezingen verloren. Dat zij het thans zijn aan wie het Eerste Ministerschap toevalt is reeds merkwaardig. Maar er is meer. Door het rammelen met de ar- beicisvrede hebben zij de K.V.P. andermaal onder de duim gekre- gen. De politiek van Lieftinck, de nieuwe publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, ja, waarschijn lijk de grondwetswijziging heb ben zij veilig gesteld. Dit laat ste doordat zij met politiek vir- tuosendom er in geslaagd zijn Mr Stikker de post van Buitenland se Zaken te doen aanvaarden. Door het binnentreden van zulk een prominent man is de Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie zedelijk aan dit minis terie gebonden. In de verkiezingsactie heeft deze partij zich er speciaal op toegelegd de heer Lieftinck te bestrijden. Vergaderzalen dreunden van sombere woorden op Lieftincks politiek. Hun uitermate kostbare propa ganda is door de liberalen ge bruikt om de heer Lieftinck op allerlei wijze aan te vallen. Deze propaganda heeft het ze telaantal van zes op acht ge bracht. Thans zien de verbaasde V. V. D.-kiezers, dat de heer Stikker met de heer Lieftinck in één Kabinet gaat zitten. Het zal de heer Stikker niet onbekend zijn, dat voor het vor men van een kabinet homogeni teit eerste vereiste is. Welnu wij zijn benieuwd naar het financieel programma van de heer Lieftinck, dat door de heer Stikker mede ondertekend Ditzelfde geldt met voor Mr. Schokking. Mr Schokking, wiens politieke bezigheden van de laatste dagen wij met pijnlijke verbazing heb ben gadegeslagen, behoort niet tot de prominente figuren onder de C.H.-staatslieden. Of zijn benoeming de onver deelde instemming van beide Kamerfracties heeft moge ernstig worden betwijfeld. Deze staan en het is goed dit nadrukkelijk te verklaren geheel vrij teg. nover het nieuwe Kabi net; zij worden door Mr Schok king noch vertegenwoordigd noch door hem gebonden. In C.H.-ogen blijft hij een ex tra-parlementaire figuur. Wij hebben het Kabinet Beel scherp bestreden. Indien de heer Beel de „hoge functie" in Indië krijgt, die oorspronkelijk voor Mr Sassen was bedoeld, is er slechts stuivertje gewisseld. Het geheel overziende ontken nen we niet, dat er ln dit Kabi net betere figuren zitting heb ben dan in het voorgaande, doch wat de politiek aangaat, wat de beginselen betreft, is er niets veranderd. Het Kabinet blijft voor en na rood-rooms, met twee andere po litici er in als verspreide kren ten in een modern krentenbrood. Aan het brood zelf doet dat niets af. Hoe smakelijk toebereid, vre zen wij, dat het ons slecht zal smaken. Reeds daarom, omdat de vreugde in het socialistische kamp groot is. En terecht. Rose is troef. Israël nodigt Egypte tot vredesonderhandelingen uit. De Egyptische regering heeft van de minister van Buitenlandse Zaken van Israël, Mosje Sjertok, een uitnodiging ontvangen betref fende de opening van rechtstreek se onderhandelingen over een duurzame vrede in Palestina. In bevoegde Egyptische krin gen wordt bevestigd, dat de Ara bieren met deze uitnodiging geen rekening zullen houden, daar zij, U'tgaande van een niet door de Arabieren erkend gezag, geen zin heeft. Ongemerkt over boord Maandagmiddag vijf uur is de derde bespreking op het Kremlin gehouden tussen de diplomatieke Westelijke ver tegenwoordigers en Molotof. Het onderhoud duurde twee uur en veertig minuten. Na afloop reden de vertegenwoor digers naar de Britse ambassade. Bedel Smith zei tegen de wachtende journalisten: „Is dit jullie wijk? Ga dan zitten en wacht. Wij zullen het gehele verhaal doen". Frank Roberts zei: „Wij hadden een onder houd met Molotof. Dat is alles. Smyirnof (de plaatsvervan gende Sowjet-minister van Buitenlandse Zaken) was even eens aanwezig". Op de vraag of dit het laatste onderhoud was geweest, weigerden de gezanten te antwoorden. In welingelichte kringen te Londen is men van mening, dat de besprekingen van Maandag middag doorslaggevend zouden kunnen blijken voor het al of niet vinden van een vreedzame oplos sing van de Berlijnse crisis. Diplomatieke waarnemers ne men aan, dat hardnekkig onder handeld zal worden over de Ber lijnse blokkade en de valuta-oor log. Men verwacht, dat belde par tijen de uiterste concessies bekend zullen maken, waartoe hun rege ringen bereid zijn. Indien geen overeenstemming wordt bereikt, acht men een onderhoud met Stalin de enig overblijvende weg. De volgende stap zou bestaan uit het publiceren van een vier- mogendhedenverklaring over de Moskouse onderhandelingen of een uiteindelijk beroep op Stalin zelf. it»«.- ii v De Prinses Regentes, H.K.H. Prinses Juliana, heeft Zaterdag ten Paleize Soestdijk de nieuwe ministers beëedigd. Na afloop poseerden de ministers met uit zondering van de heer Van Schaik, die nog enige tijd in het Paleis verbleef, op het bordes. Van rechts naar links: Mr E. M. J. A. Sassen, Mr D. JJ. Stikker, Mr W. F. Schokking, Prof. Dr F. J. Th. Rutten, Mr Th. R. J. Wijers en Mr. A M. Joekes. o Donderdag regerings verklaring, Vrijdag debat. De Tweede Kamer is telegra fisch bijeengeroepen tegen Don derdag aanstaande te één uur. De minister-president, de heer Drees, zal dan een regeringsverklaring afleggen. Daarna zal de Kamer een nominatie voor het voorzitter schap opmaken, nu Mr van Schaik zitting Ln het Kabinet heeft genomen. Het ligt voorts in de bedoeling, dat het debat over de regerings verklaring eerst op Vrijdagmor gen om elf uur een aanvang zal nemen. Zo nodig zal het dan ln de volgende week worden voort gezet. Vrijdag zal de nieuwe Kamervoorzitter worden gekozen. Nadat reeds Zaterdag de por tefeuille van Justitie was over gedragen aan Mr Wijers, hebben gisteren de andere nieuw benoemde ministers de departe mentale zaken van hun voorgan gers overgenomen en hun plaats op het departement ingenomen. Uit Washington wordt gemeld, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marshall, verklaard heeft, dat er waar schijnlijk nog verdere onderhan delingen zullen plaats hebben tus sen de diplomaten uit het Westen te Moskou en Molotof. Uit gezaghebbende bron te Parij9 wordt vernomen, dat de besprekingen te Moskou spoedi ger een oplossing van het Berlyn- se probleem tot resultaat zouden kunnen hebben, dan men ver wacht. Er zou een oplossing gevonden kunnen worden op de volgende basis: De Westelijke mogendheden er kennen de Oostelijke Mark in de Sowjetzone van Duitsland en in Berlijn, in ruil voor de opheffing van de blokkade van Berlijn. Volgens inlichtingen te Parijs wordt de pressie op de Sowjet- Mark zo groot, dat de economie in de Oostelijke zone ernstig aan getast wordt. De plaatsvervangende Ameri kaanse commandant te Berlijn, Babcock, heeft verklaard, dat het militaire Sow jet-bestuur de di rectie van de Duitse spoorwegen heeft opgedragen zich gereed te houden om op eerste aanzegging steenkooltremen van Helmstedt naar Berlijn te laten lopen. Babcock voegde hieraan toe, dat deze instructie in officiële Amerikaanse kringen niet van veel betekenis wordt geacht. Het met Britse licentie ver schijnende Berlijnse blad „Tele- graf" meldt, dat de Russen loop graven en artillerie-stellingen aanleggen langs de Westelijke grenzen vau Berlyn. Bakker kocht voor f 20.000 aan grondstoffen. Uit een door ambtenaren van de C.C.D. ingesteld onderzoek bleek, dat een banketbakker te Delft van 1946 af tot heden voor e.a. f 20.000 aan eieren, suiker, boter, margarine, bloem en bon nen „zwart" had gekocht. Van deze grondstoffen maakte hjj ge bakjes, koeken en taarten, die voor 2 a 3 maal de vastgestelde prjjs aan het publiek werden ver kocht. De door hem „zwart" betaalde inkoopprijzen werden hierdoor ruimschoots goed gemaakt. De producten betrok hij van een 5- tal personen, die na verhoor allen bekenden. Gedurende dit onderzoek bleek dat nog een 10-tal banketbak kers, een winkelier, een melkslij- ter en een eierhandelaar, allen uit Delft, zich in meer of mindere mate aan dergelijke feiten hadden schuldig gemaakt. In totaal koch ten deze 13 verdachten voor c.a. f26.500 aan goederen en bonnen. In verband hiermede werden nog meer leveranciers geverbaliseerd. In totaal werd tegen 24 verdach ten proces-verbaal opgemaakt. Een vertoornde Sowjetambassadeur. Panyoeskin, de Sowjet-Russl- sche ambassadeur te Washing ton, heeft Lovett, de Amerikaan se onderminister van Buitenland se Zaken, een officiële nota over handigd, waarin de Sowjet-Unie de V.S. er van beschuldigt, dat zij het ontvoeren van Sowjet hurgers in de V.S. toestaan. In de nota wordt geëist, dat de V.S. onmiddellijk Michail Ivanovitch Samarin aan de Sow- jet-Russische consul-generaal te ambassadeur vertoornd over het talmen van de New-Yorkse poli tie om te antwoorden op de op roep van de Sowjet-Russische consul-generaal, toen de Sowjet- autoritelten vernamen, dat mej. Kosenkina ontvoerd was. Door zangers en zangeressen uit het gehele land. u Maandag 30 Augustus a.s. te New-York ter beschikking stellen. 11-30 uur zal door duizenden zan- Volggns de nota werd Samarin, I £ers en zangeressen uit het ge- een Sowjet-Russische onderwijzer t hele land een massale zanghulde aan een school voor kinderen van worden gebracht aan H. M. de Koningin op het Malieveld te 's-Gravenhage. Hare Majesteit zal deze hulde ter plaatse in ontvangst nemen. De muzikale begeleiding zal verzorgd worden door de Kon. Militaire Kapel. Een drietal Valeriusliedereil zal door kinderzang en het stuk „Moeder des Vaderlands" van mevr. Joh. BordewijkRoepman door mannenkoren worden ver tolkt. Gemengde koren zuilen „Gelukkig is het-Land" van Sem Dresden en „O land Gedenk" van Henri Geraedts uitvoeren. De drie laatste nummers zijn spe- Sowjetdiplomaten in de V.S., ont voerd door een organisatie, aan het hoofd waarvan de Sowjet- Russische refugee Gravin Tolstoi staat. In de nota wordt de be sehuldiging geuit, dat de houding van het Amerikaanse federaal bureau van onderzoek een directe schending betekent van de ver plichtingen, die de regering der V.S. op zich heeft genomen, toen zij ln 1933 de diplomatieke be trekkingen met Sowjet-Rusland hervatte. De V.S. tolereren de or ganisatie van misdadig optreden van Gravin Tolstoi's groep, dat tegen de Sowjet-Unie is gericht. Op een inderhaast belegde persconferentie sprak de Sowjet- Zwarte handel in pokkenbriefjes. Aneta vernam van de territo riaal arts, dr F. J. H. Noordhoek- Hegt, dat na een maandlang in enting op het Nederlands gebied van Zuid-Sumatra de pokken epidemie aldaar is bezworen. Het aantal sterfgevallen op Ne derlands gebied bedraagt voor zover bekend 60. Het sterftecijfer op republi keins gebied is niet nauwkeurig vast te stellen. Het was reeds sinds een jaar lang bekend, dat op republikeins gebied pokken heersten. Men zag de ziekte geleidelijk naar Nederlands gebied komen. De Nederlandse militairen werden niet met pokken besmet, aange zien onmiddellijk werd ingegre pen en algemene inenting plaats had. Er bestaat een levendige han del in „zwarte pokkenbriefjes": Chinezen, die niet gevacineerd zijn, betalen er een tientje voor. Een groot deel van de bevolking blijft steeds weg, waneer inen ting plaats heeft. gevallen. Zondag omstreeks vier uur is de 42-jarige Amerikaanse consul van het Amerikaanse s.s. „Ame rican Defender" dat in de Mer- wehaven te Rotterdam lag, over boord gevallen en verdronken. De heer Donaldson kwam niet meer boven en men slaagde er niet ln hem te vinden. De rivier politie, die onmiddellijk gewaar schuwd werd, heeft van vier uur 's middags tot negen uur des avonds gedregd, echter zonder resultaat. De heer Donaldson zou alleen op het achterschip hebben ge staan en zonder dat iemand het bemerkte overboord zijn geval len. Italië wil deelnemen aan Donauconferentie. De Italiaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Carlo Sforza, heeft een nota aan de Donau conferentie gezonden, waarin hij verklaart, dat Italië recht heeft aan de conferentie deel te nemen. Italië had in 1921 deel genomen en lag door de San Candidopas ln het gebied, dat belang bij de Donau had. Het verzoek werd uitsluitend gedaan om de belan gen van Italië te beschermen. De nota zal door de Ameri kaanse delegatie aan de confe rentie worden voorgelegd. Na enige discussie is besloten ter conferentie pers toe te laten. Brabant neemt maat regelen, voor Zeeland geen direct gevaar. De Provinciale Noord-Brabantse Electr. My (P.N.E.M.) heeft een rondschrijven gericht aan een aantal van haar grootverbrui kers, ter beperking van de j „spitsbelasting" van het bedryf. In de brief zegt de P.N.E.M., dat het zich laat aanzien, dat in de a.s. wintermaanden de electri- citeitsbedryven van Nederland met een tekort aan machine- j vermogen zullen hebben te kampen. De daaruit voortvloeiende moei lijkheden zullen zich vooral doen gevoelen ln de provincie Noord- Brabant, waar door steeds verder doorgevoerde industrialisatie het electrlciteitsverbruik een sterk' stijgende lijn vertoont, hetgeen gepaard gaat met een steeds ster kere belasting van de centralen. Er bestaat gevaar, dat die belas ting in de wintermaanden het maximaal beschikbaar machine vermogen belangrijk zal over schrijden. De P.N.E.M. heeft geconsta teerd, dat vorige winter de be lasting haar maximum vond tus sen 8 en 9 uur voormiddag, de avond-„spits" ls 10 a 15 lager. In overleg met de grootgebrui kers wil de P.N.E.M. nu trachten tot een gezamenlijke regeling te komen teneinde de ochtendspits te verlagen tot het peil van de avondspits. Naar wij van de zyde der P.Z.E.M. vernamen, schynt voor Zeeland niet direct gevaar te be staan. Wel zal enig overleg nood- zakelyk zyn en zullen de ver bruikers moeten medewerken, doch tot ingrijpende maatregelen als het stopzetten der stroom- levering, zal niet behoeven t« worden overgegaan. Zeeuwsch-Vlaanderen loopt in 't geheel geen gevaar, daar de centrale te Westdorpe onlangs enkele vernieuwingen heeft onder gaan. „Mijn succes? Dat zit voornamelijk in mijn benen!" Gisterenavond omstreeks kwart de Britten, waardoor de finale zal gaan tussen India en Groot-Brit- tannië. Wielrennen. Wat gevreesd werd ls geschied. I Hijzelendoorn was niet in condt- voor zeven soomde de „Mecklen- A m TT„,r> burg" de Nieuwe Waterweg bin nen met aan boord Fanny Blan kereKoen en de rest van de Olympische dames-athletiekploeg. waaraan alleen Gré de Jong ont brak, die haar pas had vergeten en daardoor de boot miste. Als eerste stapte Fanny Blan kere van boord. De velen, die haar kwamen be groeten, drongen naar de loop plank. Bloemen werden haar van alle kanten aangeboden. Een win kelier uit Hoek van Holland kwam met een fruitmand aan dragen en temidden van de me nigte worstelden de fotografen om voor zleh en hun toestel ruim baan te maken. Toen Fanny eindelijk haar man bereikte was de begroeting tus sen hen belden opnieuw aanlei ding om de fotografen te doen aanstormen en de heer Blankere te smeken zijn vrouw nog een keer een zoen te geven! Fanny was zo vriendelijk om ln een der compartimenten de pers te woord te staan. Allereerst kwamen haar presta ties aan de orde. „Die slechte start bij de horden. Ik dacht: dat red ik nooit. Maar toen kwam mijn vechtlust boven en lk haal de het. Ook de estafette 4 x 100 m. bezorgde angstige ogenblik ken, maar verder ging alles ge woon." „Waaraan denkt U, dat U Uw successen heeft te danken?" „In de allereerste plaats aan de goede training en verzorging van mijn man, maar ook natuur lijk aan mijn aanleg. Het zit toch voornamelijk ln mijn benen!" be sloot ze lachend. „Heeft U nog aanbiedingen ge had?". „Ja zeker, uit Batavia kreeg ik telegrafisch een aanbod om hoofd van een sportafdellng te worden en of lk maar even de voorwaarden wilde terug telegra feren. Ze vergeten, dat lk een man en kinderen heb." In een Interview noemde de voorzitter van de K.N.A.U., Ir A. Paulen, Fanny BlankereKoen de Jesse Owens van 1948. Mis schien had zij het vèrepringen wel kunnen winnen, maar het is heel verstandig, dat zij niet heeft meegedaan om zich te sparen voor het estafettenummer. Nel Karelse, aldus Ir Paulen, di e debuteerde als international, bleek over de goede wedstrijd- mentaliteit te beschikken. Hockey. De halve eindstrijd tussen India en Nederland werd door India gewonnen met 21, nadat de rust met een 20 voorsprong was ingegaan. Nederland zal nu tegen de ver liezer van PakistanGroot-Brlt- tannië moeten spelen voor de derde plaats ln het Olympisch hockeytournooi. Met 20 wonnen tie om de Uruquayer Rocca partij te geven in de over te rijden acht ste finale van de 1000 meter sprintrace. Rocca passeerde met groot verschil als eerste de finish en zal nu tegen Bazzano (Austra lië) in de demi-finale uitkomen Onze tandem (BuchlyVan Gelder) plaatste zich weliswaar ln de herkansing voor de achtste finale (op 11 Augustus), maar maakte zo weinig indruk, dat zij I duwd. Na twee uur bereikten al- volkomen kansloos lijkt. De Zwit- len behouden, maar volkomen uit- Deens jacht vergaan bij Ameland. VIJF DENEN ZWEMMEN IN STORMWEER VIER K.M. Het 10 ton metende Deense plezierjacht „Agathe" is gister morgen op de Zuidkust van Ameland vergaan. Alle opvaren den, drie vrouwen en twee man nen, zijn behouden aan land ge komen. Het jacht, dat afkomstig was uit Lustrup, raakte op zee zijn roer kwijt en dreef stuurloos het Amelander gat binnen. Ter hoog te van Zwarte Haan wilde de kapitein voor anker gaan, doch het anker sleepte over de bodem en het scheepje werd door de harde Zuid-wester op het wad ge dreven, waar het lek sloeg. De bemanning sprong overboord om zwemmende de kust te bereiken. Dit was een zeer hachelijke onderneming, daar de kust op vier k.m. afstand lag en de vrouw van de schipper bovendien de zwem kunst niet meester was. Op een luik liggend is zij door haar man en diens vriend naar de kust ge sers en de Belgen wonnen gemak kelijk van Nederland op dit num mer en die behoren niet tot de sterksten. geput, land, waar zij bij de" land bouwer Brouwer te Ballum, gast vrij werden opgenomen en van eten en kleding werden voorzien. De Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling (de Wereldbank) heeft bekend ge maakt, dat vier vooraanstaande Nederlandse Scheep vaartmaat- schappyen een 12 millioen dollar lening van haar ontvingen voor de aanschaffing van 6 schepen. De leverancier, The Waterman Steamship Corp. verbouwt de schepen van flattops tot moderne snelle en efficiente vrachtschepen met passagiersaccomodatie. Drie schepen, zijn reeds in de vaart. De overige zullen voor eind Oc tober worden opgeleverd. De tonnage van de Nederland se vloot daalde van 2.850.000 ton in 1939 tot 1.330.000 ton in 1945. Met inbegrip van de zes flattop schepen zal de tonnage sedert de bevrijding wederom zijn gestegen tot 2.560.000 ton. Behalve de aanschaffing van bovengenoemde schepen is ook de aankoop van 53 vrachtschepen en tankers tot een waarde van 40.200.000 dollars door de Wereld bank gefinancierd. Naar Aneta uit New-York meldt, is de lening verstrekt aan de volgende maatschappijen: De Rotterdamse Lloyd, de Mij Neder land, de Holland-Amerika Lijn en de Ver. Nederlandse Scheep vaartmaatschappij. Beide eerst genoemde maatschappijen zullen elk twee schepen en beide laatst genoemde maatschappijen elk één schip kunnen aanschaffen. Op de zolder van de luitenant kolonel rensonkazeine, nabij St. Truiden (België), waarin de lachnisehe school van de Belgi sche luchtmacht is onderge bracht, is gisteravond brand uit gebroken. Het gebouw stond spoedig in lichterlaaie, daar de brandweer wegens gebrek aan water weinig kon uitrichten. Het brandde geheel uit. De 800 leer lingen die de school telt, waren op enkele na met vacantie. Veel kostbaar lesmateriaal, o.a. radar instrumenten en vliegtuigen, gingen verloren. Staking in Württemburg- Hohenzollern. Als protest tegen de door de Franse autoriteiten gegeven be velen tot demontae van fabrie ken is in de staat Wuerttemberg- Hohenzollern (Franse zóne van Duitsland) een staking van 12 uur uitgebroken bij alle open bare diensten met uitzondering van het railverkeer. Republikeinse kansen in V.S. gedaald? Men verwacht, dat de volgende zet ln de strijd om de stemmeD In de V.S. een radiorede van Truman is, waarin hq zijn riva len, de republikeinen, aan de kaak stelt omdat zij tijdens de speciale zitting van het Congres, die slechts elf dagen heeft ge duurd, hebben geweigerd de maatregelen te treffen, waarom Truman had verzocht met be trekking tot de stijgende prijzen, het woningprobleem en andere binnenlandse kwesties. Een aantal republikeinen vreest, dat hun kansen bij de presidents verkiezingen ln November ern stig in gevaar zijn gebracht door de speciale zitting. De republikeinse „New-York Herald Tribune" verwijt de repu blikeinse leidifig, dat.zij een kans om werkelijk iets te bereiken, heeft weggegooid. Met nieuw Amerikaans plan voor oplossing van geschil? Gistermiddag ls de plaatsver vanger van Coert Dubois, Merle Cochran, te Batavia aangekomen. Het republikeinse persbureau „Antara" heeft eergisteren het bericht verspreid, dat hij een nieuw Amerikaans plan voor de oplossing van het geschil tussen Nederland en de Republiek bij zich zou hebben. De heer Cochran ciale «composities voor deze ge- weigerde echter enige verklaring legenheid. af te leggen. DE NEDERLANDSE DAMES hebben in de viermaal 100 meter estafette met een tijd van 47,6 sec. vóór Denemarken en de Verenigde Staten de eerste prijs behaald. De vier winnaressen van de gouden medaille: Mevr. Xenia Stadtde Jong, Mevr. Nellie WitziersTimmer, Mevr. Gerda van der KadeKoudijs en Mevr. Fanny Blankers Koen op de tribune der prijs- iDinners. Zuid-Afrika heeft een begrotingsoverschot. De minister van Financiën van Zuid-Afrika heeft zijn begroting bij het parlement Ingediend en daarbij medegedeeld, dat Zuid- Afrika een begrotingsoverschot heeft van 8.9 millioen pond ster ling, dat gebruikt zal worden voor kapitaalsuitgaven. Het her stel ls bevorderd, doordat de Unie vrij gebruik heeft gemaakt van het goud en het ls te ver wachten, dat er in de toekomst enige nervositeit zal ontstaan door de vermindering van de goudreserve. i Het zware weer ln het afge lopen weekend heeft grote scha de toegebracht aan de oogst in Zuid- en Oost-Engeland, die er juist zo goed voorstond. Dulzen- deo h.a. graanland zijn over stroomd. Ook de schade, toe gebracht aan het Betuwefruit, is enorm groot. Millioenen kilo's fruit zijn afgevallen en de ge schatte opbrengst van de boom gaarden ls met duizenden guldens teruggelopen. Vooral de Goud- relnet kreeg gevoelige klappen. Om 9 uur gisteravond was de aanvoer van enorme hoeveel heden valfruit op de vellingen nog volop aan de .gang. In de bos sen bij de Hollandse Rading was een terreintje uitgekapt, dat dienst deed als slachtplaats van koelen. Dit is ontdekt en acht personen zijn nu opgesloten. Opgesloten ls ook een tweetal een week geleden uit de Zutphen- se strafgevangenis ontsnapte jongemannen, die een bellewagen van de Nederl. Tramwegmij te Heerenveen hebben gestolen om zich na Inbraken, die zij reeds in Leeuwarden, Sneek en Wonsera- deel hadden gepleegd, snel uit de voeten te kunnen maken. Za terdagmiddag is de 37-jarige caféhouder Schapers uit Hoger- heide op het vliegveld Woens- drecht met zijn motor tegen een ambulance-auto van de L.S.K. ge reden, en vrijwel op slag gedood. Hij had vier kinderen. In Am sterdam arriveerde het Cubaanse fregat „Antonio Maceo", dat een goodwlllreis door Europa maakt. Van bevoegde zijde wordt verno men, dat de regering niet voor nemens ls de Zuid-Amerikaanse sigaretten, waarvan een partij aan boord ls, te kopen. Wat zegt u, vindt u dat heus jammer? Tien Griekse soldaten zijn bij een botsing met Albanese troepen gedood. Het door de commu nisten beheerste Italiaanse vak verbond heeft zijn leden, totaal 6 millioen, opgeroepen het econo misch regeringsprogram op leder gebied tegen te werken. Huldeblijk Nederlandse vrouwen wordt Maandag a.s. aangeboden. De verzamelde handtekeningen van r uim driekwart millioen vrouwen en de cassette met de tekeningen van 925 gemeenten, verzameld t.g.v. het regerings jubileum van H. M. de Koningin zullen^ gerangschikt op vier Alk- maarse kaasberries, aan de Ko ningin worden aangeboden. De kaasberries zullen door leden van het Vrouwelijk Hulpcorps op Za terdag 14 Augustus, des morgens circa tien uur, van het secreta riaat der tentoonstelling „de Ne derlandse Vrouw", Den Haag, naar 't Loo worden overgebracht. Een delegatie van het bestuur der tentoonstelling zal dit huldeblijk op Maandag 16 Augustus aan Hare Majesteit aanbieden. Slagers protesteren. De slagers van de gemeenten Venlo, Blerlck, Tegelen, Arcen en Velden hebben besloten deze week de winkels te sluiten uit protest tegen het door het Be drijfschap Vee en Vlees ter be schikking stellen van Argentijns bevroren vlees. De pl.m. 16000 k.g. vlees werd niet geaccepteerd en naar het vrieshuis te Boxmeer geretour neerd. Slagerpatroons uit 's-Graven- hage^ en omstreken hebben ern stig geprotesteerd tegen het feit, dat door het tot de helft terug brengen van het toch al schrale vleesrantsoen het publiek ln vele gevallen geheel van vlees is ver stoken. Bovendien worden ook de slagers ernstig gedupeerd. Hun bondsbesturen verzochten zij, maatregelen tot verbetering bij de minister te bepleiten. o DE BILT ZEGT: Vry koel. Weersverwachting tot vanavond: Wisselend bewolkt met enkele plaatselijke regenbuien, hier en daar met onweer. Weinig ver andering in temperatuur. In het Noorden van het land matige tot zwakke wind uit Westelijke rich- l tingen. In het Zuiden van het land weinig wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1