Het nieuwe kabinet geformeeerd. De beer W. Drees minister-president. Vandaag voor het laatst Njjtengo VI. Derde gouden médaille voor Fanny BlankersKoen. UITGEWEKEN STUDENTEN LEIDEN LEVEN VOL ONTBERING NIEUWS Het Personalisme. Nederlands Comité van World Student Relief doet prachtig werk. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Ytif P. v. d. Arbeid, zeven K.V.P., één V.V.D. en één G.H. w. DREES. De> Uzackt twt kei qtM,. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- straat 70, Tel. 2438, Giro 274289. KantorenVlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1018 Abonnementsprijs 3.75 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 een. per woord ZATERDAG 7 AUG. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FEI.TZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- ea ondergang vaa Zon en Maan. Zondag: Zon op 5.12 u., onder 20.18 u. Maan op 9.29 u., onder 22.00 u. Hoogwater Zondag 8 Augustus: Vlissingen4.05 u. 2.51 m., 16.18 u. 2.41 m. Wemeldlnge: 6.07 u. 2.12 m., 18.26 u. 1.93 m. ■p en onzer jeugdige lezers, ■*-' die blijkbaar nog belang stelt in andere dingen dan spel en sport, die in deze tijd aan de orde van de dag zijn, stelt ons de vraag wat wij hebben te verstaan onder het perso nalisme, waarover van som- ge zijden zoveel gesproken wordt. Hoewel hij zijn naam niet noemt waarom eigenlijk n. I willen wij toch, waar het hier een zaak van algemeen be lang geldt, trachten aan zijn verzoek te voldoen. De tijd die achter ons ligt, is geweest een tijd van ontzet tende ontreddering op elk ge bied. Het' propageren van al lerlei revolutionaire leuzen heeft een ontstellende uitwer king gehad. En dat is vooral mogelijk geweest, doordat bij steeds meerderen een levens- en wereldbeschouwing, die een geestelijke achtergrond voor hun denken en handelen zou kunnen vormen, ging ontbre ken. Een verbijsterende chaos is daarvan het gevolg geweest. De naar Gods beeld gescha pen mens, met een eigen be staan en een eigen gedachte, is geworden tot een massa product. Van een zelfstandig oordeel gegrond op eigen den ken, is daardoor geen sprake meer. De wijsheid van het Woord Gods werd verworpen, zonder dat er iets anders voor in de plaats kwam. Zonder beginsel zonder fundament, zonder een hoger doel werd de mens heen en weer geslingerd, als een weggewaaide hoed op de gol ven. Daarvan hebben bewegingen als het bolsjewiswe, het fascis me en het nationaal-socialisme een handig gebruik gemaakt, Zij hebben het door een vaak geraffineerde propaganda zo ver weten te brengen, dat de heen en weer slingerende me nigte geworden is tot een „con crete massa", tot een vast aan eengesloten blok, dat door een krachtfiguur in de door hen gewenste richting kon worden voortgestuwd. T egen het gevaar nu, van deze massavorming, komt het personalisme in verzet. In de vorm, waarin het thans aan de orde komt, heeft het als geestelijke vaders de Fran se schrijvers: Denis de Rouge- mont, éen gelovig Protestant en Maritain, een gelovig Rooms Katholiek. Zij gaan er van uit, dat de mens moet worden losgemaakt van de massa. Dat aan de ver minking van de menselijke per soonlijkheid, die van de massa vorming het gevolg is, een ein- oe moet komen en dat het ken merkende van de menselijke persoonlijkheid, het besef van verantwoordeliikheid, haar rechten moet herwinnen. De menselijke verantwoor delijkheid, die dan vooral tot uiting moet komen n betrek king tot de grote zedelijke be ginselen: barmhartigheid, ge rechtigheid. waarheid en naas tenliefde, welk- begrippen al leen dan betekenis hebben om de opbouw van een maatschap pelijk en staatkundig leven, als ze verankerd zijn in het ge loof aan een persoonlijk God. Dr is in het personalisme, -1—zoals het hier wordt ge propageerd, ongetwijfeld een element, dat aantrekt. Een christen kan niet berus ten in massavorming. Leuzen als: „gij zijt niets, uw volk is alles", of: „de mens is alleen belangrijk zover hij de groep dient" kan hij niet als regel voor het leven aanvaarden. Gods gebod is altijd persoon lijk, zoals ook het aanbod en het loon der genade persoonlijk is. Voor een christen is de per soonlijke verantwoordelijkheid zeer duidelijk vastgelegd en zo gezien behoeft hij tegen het personalisme in het algemeen ook niet afwijzend te staan. Dit wordt echter anders, als wij het personalisme meer con creet nemen zoals het in ons land door de voormannen van de Partij van de Arbeid wordt gepropageerd. Dit personalisme wil wel een binding aan het christendom, maar niet aan de Christus der Schriften. Men wil „het christendom losgemaakt van» de dogmatiek der vroegere eeuwen", dat wil zeggen, losgemaakt van Gods Woord. Hier ligt alweer de grote scheidslijn. De tegenstelling hier gepo neerd. moeten wij afwijzen, om dat zij verwerpt de enige mo gelijkheid tot herstel van onze samenleving, het geloof in en het aanvaarden van Jezus Christus door Wiens Zelfoffe- rande Godjde wereld met Zich zelf veroverd heeft. Na een langdurige periode van onderhandelen is Mr J. R. H. van Schaik er in geslaagd een nieuw Kabinet te formeren met de heer W. Drees als minister-president en minister van algemene zaken. Twee maal is de opdracht tot Kabinetsformatie terugge geven door de voormalige minister-president, Dr L. J. M. Beel. Mr van Schaik heeft thans meer succes gehad. Gisteren heeft hij aan de Prinses-Regentes de nieuwe ministers voor gedragen en reeds vanmorgen om tien uur vindt de beëdiging plaats ten Paleize Soestdijk. De namen der nieuwe ministers zijn W. DREES, (P. v. d. A.), 's-Gravenhage, minister van Algemene Zaken, minister-president. Mr J. R. H. VAN SCHAIK, (K.V.P.), 's-Gravenhage, minister zonder portefeuille. Mr D. U. STIKKER, (V.V.D.Amsterdam, minister van Buitenlandse Zaken. Mr TH. R. J. WIJERS, (K.V.P.), Vught, minister van Justitie. Mr J. H. VAN MAARSSEVEEN, (K.V.P.), Utrecht, minister van Binnenlandse Zaken. Prof. Dr F. J. TH. RUTTEN, (K.V.P.), Nijmegen, minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Prof. Mr P. LIEFTINCK, (P. v. d. A.), minister van Financiën. Mr W. F. SCHOKKING, (C.H.), Amsterdam, minister van Oorlog en Marine ad interim. Mr Dr J. IN 'T VELD, (P. v. d. A.), 's-Gravenhage, minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Mr J. R. H. VAN SCHAIK (K.V.P.), 's-Gravenhage, minister van Verkeer en Waterstaat ad interim. Prof. Dr J. R. M. VAN DEN BRINK, (K.V.P.). Laren (N.-H.), minister van Economische Zaken. S. L. MANSHOLT, (P. v. d. A.), Wassenaar, minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening. Mr A. M. JOEKES, (P. v. d. A.), 's-Gravenhage, minis ter van Sociale Zaken. Mr E. M. J. A. SASSEN, (K.V.P.Vught, minister van Overzeese Gebiedsdelen. L. GöTZEN, K.V.P.'s-Gravenhage, minister zonder portefeuille. Westelijke drie opnieuw bij Molotof. De afgezanten der Westelijke mogendheden te Moskou hebben zich gisteren om vijf uur naar het Kremlin begeven voor een bezoek aan Molotof. De vergadering duurde twee uur en veertig minuten. Bijzon derheden zijn niet bekend ge maakt. Diplomatieke waarnemers me nen. dat de drie afgezanten een antwoord op de Maandag door Stalin gedane voorstellen hebben overhandigd. Mr van Schaik zal optreden als onder-voorzitter van de Minister raad. Het ligt in de bedoeling spoedig definitief te voorzien in de vacature van het departement van Verkeer en Waterstaat, die voorlopig ad interim vervuld wordt door Mr van Schaik. Het Kabinet heeft een extra parlementair karakter, doch ver schilt in zoverre van vroegere extra-parlementaire Kabinetten, dat doorgaans wel politieke figu ren als minister optreden, zonder dat bindende afspraken tussen de Kamerfracties zjjn gemaakt. Er loopt dus geen rechtstreekse draad tussen de fracties onder ling. Het program is vanzelfspre kend bindend voor de Kabinets leden. De nieuwe regering zal zich waarschijnlijk op Donderdag 12 Augustus aan de Staten Generaal presenteren. De bij die gelegenheid af te leg gen regeringsverklaring zal de positie van dit programma-kabi net duidelijk maken. Van het nieuwe Kabinet beho ren dus vijf minister tot de Partij van de Arbeid, zeven tot de Ka tholieke Volkspartij, één tot de Partij voor Vrijheid en Democra tie en één tot de Christelijk His torische Unie. De ministers Drees, v. Maars- seveen, Lieftinck, in 't Veld, v. d. Brink, Mansholt en Götzen had den ook in het vorige Kabinet zit ting. Tydens een kort onderhoud met de Kabinetsformateur, Mr J. R. H. van Schaik, weigerde deze zich uit te laten over de afgelopen on derhandelingen. Hij zeide, dat de ze kwestie in de komende rege ringsverklaring vervat zal zijn. Hieronder laten wij volgen een beschrijving van de levensloop van minister Drees en van de ministers, die in het vorige Kabi net geen zitting hadden. De heer W. Drees werd 5 Juli 1886 te Amsterdam geboren. Hij bezocht de H.B.S. en de Handels school en werkte enige jaren bij de Twentse Bank. Van 1907 tot 1919 was hij stenograaf bg de Staten-Generaal. In 1918 werd hg voorzitter van de federatie Den Haag der S.D.A.P., welke functie hij tot 1931 bekleedde. Van 1919 tot 1933 was hij gemeenteraads lid van Den Haag. In 1919 werd hij lid van Prov. Staten van Zuid- Holland, ln 1933 lid der Tweede Kamer. In bezettingstijd was hij lid van het convent van politieke partijen en van het vaderlands comité. Hg was ongeveer een jaar gevangen in het concentratiekamp Buchen- wald. In 1945 was hij lid van het college van vertrouwensmannen. Tezamen met Prof. Schermerhorn formeerde hij het eerste na-oor- logse kabinet. Daarna werd de heer Drees minister van sociale zaken in het kabinet Beel. Mr J. H. R. VAN SCHAIK. Mr Josephus Robertus Hendrl- cus van Schalk Is 31 Januari 1882 te Breda geboren. Hg bezocht het stedelijk gymnasium te 's-Herto- genbosch en studeerde in de rechtswetenschappen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Op 20 Februari 1917 deed hij zijn intrede in de Tweede Kamer, waar hij aanvoerder was van de tien katholieke leden, die destijds tegen de Vlootwet hebben ge stemd. Op 20 September 1929 werd hij benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer. Deze functie bekleedde hg, tot hij in Mei 1933 als minister van Justitie ln het crisis-Kablnet-Colgn optrad. Na de bevrgdlng werd hij opnieuw Kamervoorzitter. Mr T. R. J. WIJERS. Mr T. R. J. Wijers werd te Roermond geboren op 27 Juni 1891. Hij promoveerde te Leiden in 1915. Van 1915 tot 1930 was hg advocaat en procureur in 's- Hertogenbosch .In 1939 werd hij benoemd tot raadsheer bij het Ge rechtshof ln 's-Hertogenbosch. In 1945 werd hg president van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Herto genbosch en in 1946 vice-presi dent van het Bossche Gerechts hof. Prof. Dr F. J. Th. RUTTEN. Frans Jozef Iheo Rutten werd 15 September 1899 te Schinnen (L.) geboren. lij studeerde te Utrecht Nederlandse letteren. Te Leuven promoveerde hij ln 1928 cum laude ln de Nederlandse let teren en ln 1929 in de letteren en wijsbegeerte aan de Utrechtse Universiteit. In 1937 volgde zijn benoeming tot hoogleraar te Nij megen. Mr W. F. SCHOKKING Mr W. F. Schokking is 14 Aug. 1900 te Amsterdam geboren. In 1924 vestigde hij zich als advo caat en procureur ln de hoofdstad. In 1939 werd hij lid van de ge meenteraad aldaar voor de C.H. Unie. Tn 1942 werd hij als gijze laar naar St. Michielsgestel ge bracht. Na de bevrijding werd de heer Schokking, die stafofficier bij de B.S. was, gekozen tot wethouder voor de openbare gezondheid te Amsterdam. Mr A. M. JOEKES. Mr A. M. Joekes werd op 5 Mei 1885 te Boea (Sumatra) geboren. Aan de Leidse Universiteit pro moveerde hij in 1908 op stellingen in de rechtswetenschap. In Indië bekleedde hij verschillende open bare functies. In 1925 werd Mr Joekes geko zen tot lid van de Tweede Kamer voor de Vrijz. Dem. Partij, van welke hij vele jaren fractie-voor zitter was. Na 1938 was hij par tijleider. Talrijk zijn de commissies waar in Mr Joekes zitting nam, o.m. de vlootcommissie, de staatscommis sie voor grondwetsherziening en die voor wijziging van de lager onderwijswet, In 1939 werd hij gekozen tot lid van de Haagse gemeenteraad en later tot voorzitter van het colle ge van Rjjksbemlddelaars. In 1947 was hij voorzitter van de 30ste internationale arbelds- conferentie te Genève. Mr E. M. J. A. SASSEN. Mr E. M. J. A. van Sassen, lid der Tweede Kamer, is in 1914 ge boren te 's-Hertogenbosch. Aan de R.K. Universiteit te Nijmegen deed hij ln 1936 doctoraal examen in de rechten. Hij Is lid van Ged. Staten van Noord-Brabant en me de-oprichter en bestuurslid van de Stichting- „Chrlstofoor". In 1947 werd Mr Sassen lid van de Ne derlandse delegatie bij de alge mene vergadering der Ver. Na ties over de verdeling van Pales tina. Hg is lid van de commissie van 9 voor overleg met de rege ring met betrekking tot de staats rechtelijke reconstructie van het Koninkrijk. Mr D, U. STIKKER. Mr D. U. Stikker werd 5 Febr. 1897 te Winschoten geboren. Hij bezocht de Universiteit te Gro ningen, waar hij in 1922 promo- VOOR DE ZONDAG Een krachtig gebed des rechtvaardigen vermag veel. Jac. 516b. De krant is een blad vol po litiek. Door de krant worden wij zelf ook verpolitiekt. Hij leert ons denken in menselijke vormenleven bij de grote gebeurtenissen in het wereld geheel. Wij lezen van de con ferenties der grote mogendhe den en trekken zelfstandig, of geleid dg or de redactie, onze conclusies. Die zijn niet rooskleurig. Internationale verhoudingen ontwikkelen zich dermate, dat er van crisis gesproken wordt. Velen zijn daardoor vervuld met angst. De toekomst lijkt immers zo somber? En wij, wat kunnen toij individueel üaaraan doen? Staan wij er niet machte loos tegenover? Zijn wij niet een heel klein rad in het grote raderwerk van het geheel? Een rad dat evengoed gemist kan worden? Waarvan men toch geen notitie neemt? Hebben wij een taak in deze te vervul len? De vorige wereldoorlog leerde ons immers dat Neder land niet meer was dan een onnozele pion op het schaak- bord?' Zo menen en redeneren wij. Gezien het menselijk stand punt is dat ook zo. De groten der aarde nemen beslissingen, waarbij het individu geen be tekenis heeft. Maar Gods Woord leert ons anders. Het komt op voor de waarde van het individu. En het leert ons, dat de wereld niet wordt geregeerd door de conferenties der groten, maar dooi het gebed van de kleinen. Niet de conferentietafel, maar de binnenkamer is de plaats waar over het lot van volkeren wordt beslist. Een krachtig ge bed des rechtvaardigen ver mag veel. Dat beheerst het wereldgebeuren. De voorbeel den daarvan zijn voor 't grij pen in de Bijbel, in de historie. Geloven wij dat nog? Bid den wij nog in dat geloof? Bidden wij nog krachtig? De mensen schakelen de Christenen uit. Zijn wij ons desniettegenstaande bewust welke taak God juist nil voor ons nog heeft? Welke gewel dige krachten Hij ons heeft toevertrouwd? Verstaat dan Uw roeping van Godswege, opdat het we reldleven beheerst worde door Uw gebed. Z. G. Baltische vluchtelingen naar Amerika. De Zweedse motorboot Oster- vag is Donderdagavond uit Stornoway (Noord-Schotland) vertrokken met 75 Estlanders aan boord om te pogen de Atlantische Oceaan over te steken naar Cana da. Reeds eerder deze maand is een boot met Baltische vluchte lingen naar Canada vertrokken. Verder ls Donderdag in Lowe stoft (Suffolk) een kleine motor boot aangekomen met dertien Fin nen, die zeiden de „Sowjetrussi- sche overheersing" ontvlucht te zijn. Het gezelschap - zeven mannen, drie vrouwen en drie jonge kinderen wil doorreizen naar Zuid-Amerika. Het aantal bezoekers steeg gisteren tot 8651. Er is een deuk geslagen in ons optimisme van gisteren. Spraken wij de hoop uit, dat de 9000ste be zoeker (en wie weet zelfs de 10.000ste) de controle zou passe ren, het regentje is wel de oor zaak geweest, dat in totaal thans 8651 personen de tentoonstelling bezocht hebben. Niettemin rekenen we er op, dat vandaag, de laatste dag, de „schade" ingehaald en de tiendui zendste bezoeker met geschenken overladen zal worden. Als bijzondere attractie ver- Slijkhuis derde op de 1500 meter. Nederland heeft een derde gou den medaiUe verkregen door de overwinning van Fanny Blankers Koen op de 200 meter, die zg af legde in 24.4 sec., een zege, welke nog veel meer overtuigend was dan die op de 100 meter en op de 80 meter horden. Het verschil met nummer twee was zó groot dat het publiek eigenlijk slechts aandacht had voor Fanny, geïmponeerd als men was door haar stijl, haar soepel heid ondanks de plassen op de haan, haar grote snelheid en haar machtige finish. Ons land had nog een belang rijke troef op- deze dag. Slijkhuis nam het op de 1500 meter op te gen de Zweden. Vóór hem vochten Erlkson en Strand om de eerste plaats. Slijkhuis was zo tactisch om het goede moment af te wach ten voor zijn eindspurt. Die kwam dan ook, ongeveer 120 meter voor de finish. Maar waarschijnlijk heeft hij zich iets verrekend, want die eindspurt bleek Iets te laat te zijn ingezet zodat hij Strand pas op de lijn te pakken kreeg. Voor beiden werd dezelfde tijd van 3 min. 50.5 genoteerd. Hij ontving een bronzen medaille. De estafetteploeg van Neder land verrichtte een goede presta tie door de serie te winnen. De tjjd was 41.7 sec. Op de voorlaatste dag van het veerde. Hij was werkzaam bij de Groninger Bank, daarna bij de Twentse Bank te Amsterdam en werd vervolgens directeur van de Lissese Bankvereniging. In 1935 werd hij benoemd tot directeur van Heinekens Bierbrouwerij. Als voorzitter van de Partij van de Vrijheid voerde Mr Stikker ln 1947-'48 het bekende „politieke gesprek" met Mr P. J. Oud. Noem hem Wladimir, Stephan of Nicolai. Hg zit tegenover me en rookt met nerveuze halen zijn sigaret. H\j is een Pool en studeert economie. In een rad Duits, waarin de zachte sisklanken van zijn moedertaal nog hoorbaar zgn, vertelt hij zijn geschiedenis. „Mijn naam, ach wat doet die er toe? Ben ik niet als die honderd anderen, gevlucht voor een systeem dat geen sympathie voor het westen gedoogt?" Een korte handbeweging. Hij heeft een fijn besneden gezicht. Eenvoudig vertelt hij het. In 1939. nadat zijn land onder de voet was gelopen, werd hij illegaal, dook onder en smokkelde vluchte lingen de Hongaarse grens ^ver. In 1940 werd hij gegrepen. Drie en dertig lange maanden zat hg ln Sachsenhausen. Een vriend werd vrij gelaten. Hij door onbe grijpelijke redenen eveneens. Zoals vele andere buitenlanders werd hij tewerkgesteld ln Wenen. Daar werd hij door de Russen bevrijd. „Toen ging lk weer terug naar Polen. Daar was alles veranderd. Geestelijke arbeid gold niet meer." Hij zucht even en gooit zijn op- gesmeulde sigaret het raam uit. Het raam, dat over de wijde Wal- cherse vrije velden uitziet. „Mijn professoren moesten bij lessen gaan geven, 's avonds kan toorwerk gaan doen. Ik ben teruggekeerd. Naar München, waar de U.N.R.A. in '46 een universiteit had geopend." En hg vertelt verder, hoe de univer siteit na een jaar werd opgeheven, hoe de uitgeweken studenten met voedselnood kampten, de haat van de Duitse bevolking moesten ver dragen, ja zelfs verplicht werden ln de Duitse taal hun examens en proeven af te leggen, ofschoon er toch ook Poolse hoogleraren hier doceerden. ,,Ik heb een klein muziekgezel schap in München en daarmede kunnen we aan de kost komen, maar verder Hij zwijgt weer, staart voor zich uit. - Zo verdient hij dus zijn brood en zijn studiegeld, naast het stu diebedrag dat hg kreeg van de nlet-erkende regering ln Londen. Zo ploeterde hij en honderd an deren. een man, die zijn weten schap lief heeft, een man die weet te denken, die zich door zijn va derland voelt uitgestoten omdat daar geen plaats ls voor mensen die geen handenarbeid presteren. „Ik was ln Amsterdam", zegt hij zacht. „Ik heb deze stad be zichtigd, in staat gesteld door de World Student Relief. Holland ademt een sfeer van wetenschap, het ls hier goed." Een bijeenkomst in de recrea tiezaal, waar de kampleider de heer C. Heyboer uit Utrecht deze nieuw aangekomen studenten het een en ander vertelt over de werkwijze van het kamp en waar voor hen gelegenheid bestaat vra- Donderdagavond en ln de nacht van Donderdag op Vrij dag zijn 51 uitgeweken studen ten, de meeste afkomstig uit de landen achter het ijzeren gordijn, ln het wederopbouw- kamp te Grrjpskerke gearri veerd om gedurende enkele we ken op Walcheren te werken. Zij doen dit deels vrijwillig, deels uit noodzaak. In de maanden Juni, Juli en Augus tus, zijn n.1. de universiteiten ln München, Leuven en Parijs, waar zij vandaan kwamen, ge sloten en dan valt het voor de ze jonge kerels niet mee, als vreemdeling aan de kost te ko men. Een onzer verslaggevers be zocht gisteravond het kamp en maakte een praatje met enke le van deze studenten. gen te stellen, onderbreekt het ge sprek. De Poolse student gaat aan een tafeltje zitten en neemt 'n krant. Met gefronste wenkbrauwen tracht hij de taal te begrijpen. Als lk later heen ga steekt hg me de hand toe „Alles gute", zegt hg eenvoudig. DE ORGANISATIE. Het kamp staat onder leiding van de heer C. Heyboer uit Utrecht, die werkt met een staf van acht man, allen studenten. Op hen rust veel verantwoording, want zij vertegenwoordigen hier het Ned. Comité van de World Student Relief. Met de heer Hey boer en de heer Kayser uit Lei- Olympisch zwemtournooi ging aan de derde mast wederom de Nederlandse vlag de lucht ln. De damesploeg veroverde op de 4 x 100 meter estafette de bronzen medaille. o De heer J. van Dijk burgemeester van Capelle aan den IJssel. Met ingang van 16 Augustus a.s. is benoemd tot burgemeester van Capelle aan den IJssel de heer J. van Dijk, sedert 1 Febr. j.l. referendaris A ter gemeente secretarie van Arnhem en daar voor waarnemend gemeentesecre taris te Middelburg. De heer van Dijk bekleedde hier de rang van hoofdcommies. Op verschillend gebied in Zee land trac de heer van Dijk naar voren door zijn grote deskundig heid. Ais vice-voorzltter van de Chr. Schooi voor Buitengewoon Lager Onderwijs op Walcheren heeft hij zeer veel gedaan in het belang van het achterlijke kind. Te Middelburg was hij bestuurs lid van de A.R. Kiesvereniging en ouderling van de Ned. Herv. Gemeente. De heer van Dijk is op richter en hoofdredacteur van het Tijdschrift voor Overheidsadmini stratie. Tevens was hij voorzitter van de afd. Financiën van het In stituut voor Bestuurswetenschap pen voor Walcheren en Z.-Vlaan deren. Geruime tijd maakte hij zich verdienstelijk als secretaris van de Herbeplantingscommissie der Stichting Nieuw Walcheren. Van MaartJuni 1945 was hij als kapitein verbonden aan de Sectie Binnenl. Bestuur van de Staf M.G. Achtereenvolgens was de heer van Dijk werkzaam ter secretarie van Hemelumer-OIdephaert c.a., Hennaarderadeel, Ouder-Amstel en na Middelburg Arnhem. De ge meente Capelle aan den IJssel telt bijna 8000 inwoners. toonde de Firma Focus, t.g.v. haar 55-jarig bestaan, de film „Oliver verliest zijn hart", waarin de humoristen Oliver Hardy en Stan Laurel de mensen deden schudden van het lachen. Wanneer men weten wil wat 1 een bus erwten doet, als die op een kachel gezet wordt, kan men naar de bierkelder gaan. Daar zette gisteravond iemand, zonder er bij na te denken, zo'n bus op een brandende kachel, met als verrassend gevolg: een daverende ontploffing en een erwtenregen, die alle records sloeg! DE PRIJZEN. De Nijtengo werd gisteren be zocht door 1157 personen. Neeltje Uijl uit Poortvliet zag kans de 7500ste te worden, waarvoor ze van Ultg. Mij. Panorama-Li nel Ie een jubileumlepel kreeg. De 7600- ste was E. Verrijzer te 's-Graven- polder, die van de Adelaarfabrle- ken een pakket in ontvangst mocht nemen. 7700: P. A. Vermeulen te Ove- zande, die van de fa. Merlson een blikopener ontving. 7800: Joz. Jasperse te Kwadendamme. pak ket 888-producten. 7900: J. S. Hoes te Tilburg, boekwerk van de „Nederlanden van 1845". 8000: J. Brusket te Goes, pakket van de Klokzeepfabrieken en een jubl- leumlepel van Ultg. Mij. Panora- ma-Libelle. 8100: C. Brand te 's-Heerenhoek, leren portefeuille van Nutricla en 3 proefflacons oude Bols van de fa. Boll en Dun- jlop. 8200: Mevr. Does te Goes, verchroomd" handdoekenrek, be schikbaar gesteld door de fa. Tamse en 3 proefflacons van de fa. Boll en Dunlop. 8400: C. Meij- aard te Kloetinge, fles 1001 en 3 proefflacons van de fa. Boll en Dunlop. 8500: de heer van Weele, jubileumlepel van de Ultg. Mij. Panorama-Llbelle en een fles drank van fa. Daniël Visser en Zonen. Mej. S. Foudraine uit Goes was de laatste die een prijs in ont vangst mocht nemen. Ze was de 8600ste en ontving van de fa. Tamse een verchroomde glashou der met glas en de fa. Boll en Dunlop schonk haar 3 proeffla cons oude Bols. Vandaag ls het de laatste Nij- tengo-dag. Wij twijfelen niet of degenen, die Nijtengo VI nog niet bezocht hebben, zullen nu komen! den, die het kamp organiseerden, hadden wij eveneens een kort on derhoud. Jammer genoeg, zo vertelde de j heer Kayser, was het niet moge lijk deze groep studenten een werkelijke vacantie te geven. De gehele organisatie brengt enorme kosten mee en daarom was het slechts mogelijk hen werkend dat geld te laten verdienen waarmee zij de onkosten voor levensonder houd en tevens diverse reisjes en excursies kunnen betalen. De studenten zgn gekomen ln twee groepen. De groep uit Parijs bestaat uit Joego-Slaven, Roeme nen, Hongaren. Bulgaren, Polen, Esten, Tsjechen en Albanezen. Bij deze groep waren ook enkele Spanjaarden en Portugezen. Een andere groep, komende uit Mün chen en Leuven, was al een acht tal dagen ln ons land en bestond uit Hongaren, Lltauers, Letten en Polen. In het begin vlotte het niet erg met de groep die uit Parijs moest komen, vertelde de heer Kayser. Dank zg de medewerking van de marechaussee ls het ons echter gelukt de studenten, die in Brus sel niet verder konden komen, in Essen op te vangen. „Het ls ons gelukt" simpel zin netje, maar met een achtergrond van organiseren en belangeloos werken. Toen we ln het donker naar onze redactiestoel terugreden wer den we beheerst door twee gevoe lens. Eén van diepe deernis voor hen, die van huls en haard ver dreven, alles op alles zetten om de studie te beëindigen en één van bewondering voor hen, cHe vacan tie en vrge tgd opofferen om hun uitgeweken collega's moreel te steunen. Paul Reynaud vraagt volmachten. Paul Reynaud, de Franse minis ter van financiën, heeft de Natio nale Vergadering in een besloten zitting een wetsontwerp voorge legd, waarin hij volmachten ver zoekt voor de oplossing der moei lijkheden van kosten van het le vensonderhoud. Vandaag zal hij de Nationale Vergadering verzoeken het wets ontwerp te aanvaarden. De Zwitserse zwemmer Sepp Schneck, die bg Calais startte om Het Kanaal over te zwemmen, moest na 40 minuten ophouden, omdat het water te koud was. De 74-jarige Mackenzie King zal aftreden als leider der Canadese liberale partij en als minister-pre sident. Een Belgisch-Britse on derneming gaat te Antwerpen een moderne olieraffinaderij bouwen, die 1.300.000 ton olie per jaar kan verwerken. Een tweede zal mis schien te Rotterdam worden ge bouwd. 25 arbeidsters van de Twentina Garenfabrieken begon nen gisteren een wilde staking om een loonkwestie. Levenslange gevangenisstraf is door de advo caat-fiscaal bij het Bijz. Gerechts hof te Amsterdam geëist tegen de Amsterdamse agent van politie G. J. Beekman, die voor de Duit se Inlichtingendienst heeft ge werkt. Een 14-jarige zoon van de aardappelhandelaar M. v. d. H. te 's-Gravenzande wilde gisteren avond de vrachtauto van zijn va der keren. Juist toen hij draaide liep zgn 4-jarig broertje voor de wagen. Hij viel, kreeg één der wielen over hals en borst en was op slag dood. Een 16-jarige jon gen uit Beideh ls gisteren aan het strand bij Katwijk aan Zee ver dronken. Een mijnheer uit Scheveningen heeft Donderdag middag een zeer heldere meteoor in het zuiden waargenomen. Prof. Oort van de Leidse Sterrenwacht deelde mede dat het niet ls uit gesloten, dat deze meteoor op de aarde ls terecht gekomen. DE BILT ZEGT: Plaatselijke buien. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Matige, vooral langs de Wad- denkust tijdelijk vrij krachtige wind tussen Oost en Zuid. Wisse lend bewolkt met enkele plaatse lijke buien, hier en daar met on weer. Weinig verandering ln tem peratuur. Nagek. Advertenties. Met blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van een dochter LENNY. L. DUVEKOT. Cz. L. DUVEKOT—OELE. Goes, 6 Augustus 1948 Leliestraat 23. Heden overleed, in de ouderdom van 75 jaar, onze lieve Schoonzuster, Tante en Behuwdtante, MARIA LAERNOES, Wed. van D. J. v. d. Graaff. 's-H. Hendrikskinderen: A. B. LAERNOES— BREDER. C. P. M. LAERNOES— BREDER. Vlissingen: M. HARENT— LAERNOES. J. J. W. HARENT. 's-H. H. Kinderen, B 7, 6 Augustus 1948.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1