Nu ook telefoonblokkade te Berlijn? Tweede Olympische titel voor Fanny Blankers-Koen. NIEUWS De pogingen tot Kabinetsformatie. Njjtengo-secretariaat werkt onder hoogspanning. Te veel en te lang praten is ook niet goed Buitenlandse politiek. Westelijke geallieerden troffen reeds maatregelen. Gouden koets was Duitsers te hoog. Nieuw kanaal evenwijdig aan Panamakanaal. Nel Karelse, de Zeeuwse athlete, sloeg een uitnemend figuur. Start van de Draken voor de (Hymnische titel. SNIPPER Uitgav.- Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- straat 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1016 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 5 AUG. 1948 f l-P' kWartaal Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Advertentieprijs 14 cent per m.m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Missingen; Rubriek Kabouters 5 een. per woord Ds K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Missingen. Op- em ondergang ran Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 5.09 u., onder 20.22 u. Maan op 6.26 u., onder 21.30 u. Hoogwater Vrijdag 6 Augustus; Vlissingen; 2.30 u. 2.33 m., 14.4# u., 2.35 m. Wemeldinge: 4.28 u. 1.97 m., 16.53 u. 1.90 m. et heeft misschien de aan dacht getrokken, dat blij kens de berichten omtrent de Kabinetsformatie, een der moei lijkheden schijnt te zijn, de be zetting van het departement van Buitenlandse Zaken. Vroeger was dit een vrijwel vergeten departement, dat als regel bij de Kabinetsformatie geen belangrijke rol speelde. Dat is nu anders geworden. Buitenlandse Zaken is nu een van de derpartementen, die mede de richting van de algemene po litiek aangeven. De verhoudingen zijn anders geworden. Veel meer dan vroe ger zullen wij ons met de inter nationale politiek hebben te be moeien. De tijd dat hier, wat het bui tenland betreft, de z.g. neutra liteitspolitiek werd gevoerd, is voorbij. Nederland staat niet meer alleen en op zichzelf. Wij zijn in het grote verband der volken opgenomen, met al de voor- en nadelen daaraan verbonden. Nederland maakt deel uit van Het vermoeden, dat de Sowjets thans zinnen op maat regelen om het telefoonverkeer van Berlijn met het Westen te verbreken, is in de laatste dagen sterk toegenomen. Het Britse militaire bestuur heeft de aflevering van 96 versterkers, die door de Sowjets bij Siemens besteld zijn, verboden. Het neemt n.l. aan, dat de Sowjets deze verster kers willen gebruiken voor het omleggen der veertig tele foonkabels die door de Amerikaanse sector naar de Sowjet- zone lopen. Voordat zulk een omlegging aantonen, dat hun reis noodzake- heeft plaats gehad kunnen de lijk is, een bewijs moeten tonen, Sowjets het verkeer naar het dat op de plaats van bestemming Westen niet onderbreken, zonder zelf het gevaar te lopen door te genmaatregelen te worden gehan dicapt. De werkzaamheden voor het omleggen der verbindingen zouden reeds een maand aan de gang zijn. Zowel van Britse als van Ame rikaanse zijde zijn reeds geruime tijd geleden maatregelen getrof- de Benelux. En via de Benelux fen om ook In geval van een tele- zijn en worden weer andere banden gelegd. Er la een vijf-mogendheden- verdrag tot stand gekomen en tot de deelnemende landen be hoort ook Nederland. Er is de organisatie van de Verenigde Naties, waarbij ook ons land betrokken is. Door al deze dingen is de in ternationale positie van Neder land een geheel andere gewor den. Dat kan nu eenmaal niet an ders. En ontkend kan ook niet wor den, dat door dergelijke verbin dingen nationaal en internatio naal iets goeds kan worden be reikt. Maar er zijn ook gevaren en bezwaren. Een van de gevaren is, dat we tegen onze eigen wil worden meegesleurd in een oorlog. En een bezwaar is, dat wij op deze wijze mee-verantwoordelijk worden voor een politiek, die prin cipieel gezien allerminst onze instemming kan hebben. '"F oen onlangs te Genève een •f conferentie van de Uno werd gehouden, om de rechten van de mens te formuleren, werd een voorstel, om in die verkla ring te spreken van God, de Schepper en Wetgever van het leven, met grote meerderheid af gewezen. En op het te 's-Gravenl^ge gehouden Europees Congres was het niet anders. Nadrukkelijk werd vastgesteld, dat Europa zich moest ontwikkelen in so ciaal-democratische richting. Met veel ophef werd gespro ken over de Europeese geest. Maar overigens? „Er was, zo schreef een cor respondent van „Ons Noorden", een stille, maar voelbare vijan digheid tegen alles wat naar christendom zweemde. Woord voerders ener politiek, bezield door christelijk- of katholiek- democratische idealen, kregen nauwelijks de kans aan het woord te komen en vonden een gehele meerderheid van vrij denkers, onverschilligen of soci alisten tegenover zich. Toen in de culturele sectie een poging werd gedaan, het chris tendom zelfs maar te vermel den als scheppende, historische kracht der Europeese bescha ving, verzette men zich daar tegen, uit een verdacht-roerende bezorgheid voor de algemeen heid, de katholiciteit van het christendom! Want, -iet u, zo werd geredeneerd, het christen dom is zó algemeen, dat men het niet speciaal met betrekking tot Europa moet noemen". Dergelijke dingen beloven niet veel goeds! Daarom is het van veel belang in welke richting door het ko mende Kabinet de buitenlandse politiek wordt gestuurd en welke figuur aan het departement van Buitenlandse Zaken de leiding krijgt. foonblokkade de verbindingen In stand te houden. Naar het blad „Der Tag" be richt. zal de economische commis sie der Sowjetzone de financiële noodtoestand, waarin het stads bestuur geraakts is, trachten te be nutten om de stadsfinanciën onder de controle te brengen van de voor de Sowjetzone bestemde cir culatiebank. Slechts op deze voor waarde zal het dringend nodige erediet in Oostmarken verstrekt worden. Markgraf, de door de Sowjets erkende politiechef van Berlijn, heeft maatregelen uitgevaardigd, volgens welke Duitsers, die van de Sowjet-zone naar het Westen willen gaan, een uitgebreide vra genlijst ln het Duits en in het Russisch moeten invullen, twee logies voor hen aanwezig is en een bewijs van goed gedrag bij de politie moeten aanvragen. Stumm, de nieuwe politiechef van West-Berlijn, ls gisteren offi cieel in functie getreden. NIEUW VLIEGVELD. Vierhonderd Duitsers zijn be gonnen aan een nieuw vliegveld In de Franse sector van Berlijn. Vóór er een maand verstreken is, zullen 20.000 Berlijners, van wie de meesten door de blokkade tót werkloosheid waren gedoemd, on der Amerikaanse leiding aan het project werken. Nog geen nieuws over besprekingen. De Franse en Amerikaanse am bassadeur te Moskou hebben gis teravond een bespreking gehad met Frank Roberts, de speciale Britse afgezant, en Geoffrey Har rison, de Britse zaakgelastigde. Harrison verklaarde tegenover een correspondent van Reuter: „Er is geen nieuws. Er is niets dat ik u kan meedelen." Het schijnt, dat de van hun re geringen ontvangen antwoorden Het was gisterenmiddag een feestelijk gezicht op de binnen plaats van de Koninklijke stallen in Den Haag. Daar stonden name lijk de Gouden Koets, de crème' caleche en een viertal gala-lan dauers, die vast werden schoonge maakt en nagekeken voor hun ge bruik bij de inhuldiging van Ko ningin Juliana. Bovendien begon men reeds de paarden te wennen aan het lawaai van muziekcorp sen en dergelijke. Met de crème calèche, die Ko ningin-Moeder Emma bij de inhul diging in 1898 aan haar dochter gaf, zal Koningin Juliana op 4 September een rijtoer door Am sterdam maken. De Gouden Koets, die de Koningin op 7 September 1898 als huldeblijk van Amster dam ontving, wordt gebruikt bij de wandelrit 's middags na de in huldiging. t Al deze rijtuigen hebben gedu rende de oorlog in de Koninklijke stallen gestaan. Zij zijn vrijwel met beschadigd. Alleen het tuig was verdwenen. De Gouden Koets hadden de be zetters naar Duitsland willen brengen, maar omdat zij te hoog bleek te zijn om per trein te ver voeren, hebben zij daar maar van afgezien In Nederland wordt de koets echter altijd gedeeltelijk gedemonteerd per trein ver voerd. foto's moeten inleveren en moeten op hun rapporten de westelijke Een nieuwe mislukking? Omtrent de Kabinetsformatie is tement voor de V.V.D. Ook zou de V.V.D. niet accoord kunnen gaan met een minister-president uit de P. v. d. A. Als zodanig werd nl. de heer Drees genoemd, waarbij men uitging van de veronderstel ling, dat Mr van Schalk deze functie niet zou ambiëren. Nu zou de Kabinetsformateur de V.V.D. bulten beschouwing kunnen laten, maar aldus al weer bet gerucht dan kwam hg in botsing met Mr Schokking, die alleen aan de formatie wil mee werken als ook de V.VJD, van de partij ls. De N. R. Crt, bespreekt ook de mogeigkheid dat de heer Drees als minister-president zal optreden. Mr van Schaik zou minister zon der portefeuille worden en vice- president van de ministerraad. De heren Glelen, Lieftinck, v. d. Brink en Mansholt zouden hun departement houden, de heer Joe- kes Soc. Zaken, Mr 's Jacob, die van C. H. huize schijnt te zijn, maar wat Indië betreft met het vorige kabinet meegaat, Overzee se Gebiedsdelen. Mr van Maarse- veen zou Binnenl. Zaken krijgen, Mr Th. R. J. Wijers (R.K.) Jus titie, Mr Sassen Buitenl. Zaken, Mr Stikker Waterstaat en Mr Schokking (C.H.) Oorlog en Ma rine. Dit alles nou gebeuren als de inlichtingen van de N. R. Crt. juist zouden zijn, en als de op zet van Mr van Schaik zou sla gen, wat echter naar men meent niet het geval zou zgn. op dit moment nog niets positiefs bekend. Aan geruchten geen gebrek. Maar dat is dan ook alles. Er is druk geconfereerd de laatste dagen. Maandag ontving Mr van Schaik de heren Drees, Stikker, Sassen en Schokking. Dinsdag had voor de derde maai een bespreking plaats met Mr Stikker, terwgl ook Mr H. L. 's Jacob, secr.-generaal van het departement van Financiën werd ontvangen. En Dinsdagavond om zes uur verscheen Mr Stikker voor de vierde maal tem tonele. Onmiddellijk daarop vertrok de Kabinetsformateur naar paleis Soestdgk. Met welk doel Volgens sommi gen om een tussentijds verslag uit te brengen. Volgens anderen om aan de Prinses-Regentes mee te delen, dat hg er niet in geslaagd is, een Kabinet te vormen. Wat hiervan juist is, zal wel spoedig blijken. „De Maasbode" en ook andere bladen weten te vertellen, dat er moeilijkheden waren met Mr Stik ker, aan wie de portefeuille van Verkeer en Waterstaat werd aan geboden. De-V.V.D. zou dit voor haar candidaat een te weinig be langrijk departement achten, ter wgl de P. v. d. A. geen genoegen neemt met een zwaarder depar- diplomaten aanleiding hebben ge geven te vergaderen. De antwoor den kwamen bg'na gelijktijdig te Moskou binnen. Men gelooft, dat zij geen instructies inhouden tot onmiddellijke nieuwe stappen bg het Russische ministerie van bui tenlandse zaken. De westeigke mogendheden schijnen thans het stadium be reikt te hebben van de organi satie ener gezamenlijke politiek en de volgende stap zal een nieuw onderhoud met Stalin of Molotof zgn. Reuters correspondent te Mos kou schrgft, dat onder welinge lichte waarnemers de mening veld De Amerikaanse regering heeft Columbia verzocht een on derzoek te mogen instellen naar de mogelijkheid van een nieuw kanaal tussen de Atlantische Oceaan en de Stille Oceaan. Het kanaal zéu langs de rivier de Atrato lopen, ongeveer evenwij dig met het Panamakanaal. Columbia heeft het verzoek in gewilligd. 194 bandieten in Republiek gearresteerd. „Antara" meldt uit Solo, dat 134 leden van speciale Republi keinse troepen, die belast zg'n met wint, dat de Sowjet-Unie er bg het opsporen van misdadige ele- onderhandelingen over Berlijn op menten, die in de Republiek ope- zal staan, dat de westelijke mo-1 reren, hun hoofdkwartier hebben gendheden haar plannen voor een gerapporteerd, dat zij 194 bandle- regering te Frankfort opgeven. Jten hebben gearresteerd. Ruim 6000 bezoekers. Alle pessimisme ten spijt ge noot de Njjtengo ook gisteren flinke belangstelling. Toen uw verslaggever, zoals dat de gewoonte is, gisteravond eens op het tentoonstelllngssecreta- riaat ging neuzen, stapte juist een der commissieleden naar binnen met de opmerking: „Ziezo, we naderen de 6100". Ruim zesduizend bezoekers regeld uitloven. „Mijnheer, moet ik hier zijn?" Een blozende jongedame. „Ze zeggen, dat ik een prijs krg'g ziet U!" Dan is er even een gesnuffel in papieren en het juffertje vertrekt mèt de waardebon, die haar regel recht leidt naar die stand waar zij haaf prijs kan afhalen. En het waren er weer heel wat, die gisteren hun neus om het hoekje staken. Ook als ze geen gisteren kwamen er in totaal 1446 prijs hadden. Maar dan vroegen om precies te zijn. Het is maar een klein hokje, dat secretariaat, maar het ls er drukker dan in 't perscentrum in Lake Success. Men telefoneert, men roept om enmen noteert de prijzen die de standhouders ge- Voor de tweede maal tijdens de Olympische Spelen ging gisteren in het Wembleystadion te Londen het rood-wit-blauw aan de mid delste mast omhoog ten teken van een Nederlandse overwinning. Het was opnieuw onze athlete Fanny Blankers-Koen, die, wat tot nu toe nog niet gebeurd is, de tweede Olympische titel be haalde en wei op de 80 meter horden. Zij legde deze afstand af in 11.2 sec. en werd daarmede Olympisch kampioene. Dit is temeer een uitzonderlijke beter dan die van enkele deelne- Wysjinsky wil geen onrechtvaardige privi leges aan niet-Donau- landen. Woensdag opende de zitting van de Donau-conferentle onder voor zitterschap van Sir Charles Peake. Wysjlnsky verdedigde de Sow- jet-Russische -ontwerp-conventle voor de scheepvaart op de Donau. De conventie zou, aldus Wys jlnsky, de souverelnè macht van de Donau-landen waarborgen en niet onrechtvaardige privileges aan niet-Donaulanden toestaan. In de Donau-commissie zouden alleen Donau-landen vertegenwoordigd zgn. Men kon niet van het stand punt uitgaan van gelijke moge lijkheden voor allen, evenmin als dit opging voor het Suez-kanaal en het Panama-kanaal. Bebler (Joego-Slavlë) verklaar de het voorstel volledig te steu nen. Het was een bewijs van de eerbied der Sowjet-Unie voor de souvereiniteit der kleine landen. De Tsjecho-Slowaakse minister van buitenlandse zaken, Kiemen- tis, verklaarde eveneens voorstan der te zijn van het ontwerp. Oud-minister Neher terug in ons land. Oud-minister L. Neher en de z.g. Bandoengse delegatie, welke laatste naar Nederland is geko men teneinde de Bandoengse re solutie nader aan de regering toe te lichten, zijn gisteravond laat op Schiphol aangekomen. De ministers Jonkman en Göt- zen waren ter verwelkoming aan wezig. De heer Neher was tegenover de talrijke journalisten, die op Schiphol aanwezig waren, uiterst zwijgzaam. Het enige, dat hg' mededeelde, was, dat hg' naar Ne derland Is gekomen op verzoek van de regering, die de wens te kennen heeft gegeven de heer Ne her spoedig in Nederland te zien. Sultan Hamid II vertelde, dat de delegatie de reis naar Neder land op eigen initiatief heeft on dernomen. Men heeft het voorne men hier een week te bigven. prestatie, wanneer men bedenkt, dat zij volkomen onjuist startte en daardoor te laat wegging. Schit terend was de strijd tussen onze landgenote en de Britse Maureen Gardner, die de 80 meter in de zelfde tijd aflegde. De foto wees echter uit, dat Fanny Blankers- Koen kampioene geworden was. Indrukwekkend was de ceremo nie protocolaire met het Wilhel mus, staande door 60.000 toe schouwers, aangehoord, ook door de leden der koninklijke familie, die even tevoren waren aangeko men. Met deze zege van Fanny Blan kers-Koen Is het wereldrecord, staande op naam van de Italiaan se Testoni en van haarzelf, met 0.1 sec. verbeterd. Verspringen. Ook bij het verspringen maak ten de Nederlandse dames een goede beurt. De derde sprong in de. finale was van Gerda Koudijs de verste, 5.57 m., maar de Zweedse athlete Leiman pikte nog juist de derde prijs voor haar neus weg met een verschil van een halve centime ter. Nel Karelse, de Zeeuwse athlete, sloeg ln dit mileu een uitnemend figuur, zjj eindigde als vijfde met een sprong van 5.55 meter. i Dit nummer stond voor de eer ste maal op het Olympisch pro gramma, zodat de afstand van de Hongaarse athlete, Syarmati (5.695 meter) meteen kon wor den geboekstaafd als een Olym pisch record. Hardlopen. Slijkhuis hield weer de naam van Nederland hoog door een uit nemende zege In zg'n serie op de 1500 meter. Zijn tijd van 3 min. 52.4 sec. werd alleen maar verbe terd door de Zweed Bergvist, die de 4e serie won in 3 min. 51.8. De Ruyter heeft goed gelopen, maar hg trof het niet, want hij was in een sterke serie ingedeeld. Zijn tijd van 3 min. 55 sec. was mers die wel in de finale konden worden geplaatst. Ans Panhorst bleef 1 meter be neden de qualiflcatie-grens van 12.30 meter voor kogelstoten en dan te bedenken, dat de winnares, de Francaise Ostermeyer, die ook het discuswerpen heeft gewonnen, in de buurt van de 14 m. kwam. Zwemmen. Ook gisteren kon Nederland te vreden zijn over zijn zwemploeg. De drie rugslagzwemsters plaat sten zich in de finale 100 meter, welke vanavond wordt uitgestre den. Vooral Ria van der Horst viel op, doordat zij nog 25 meter voor het einde vijfde lag, zich toen geheel gaf en derde werd in de tijd van 1 min. 16.7 sec. Van het nummer 4 maal 100 m. borstcrawl estafette dames wer den de halve finales gezwommen. De tijd van Denemarken was 4 min. 33.5 sec., waardoor het Olympisch record van Nederland, 4 min. 36 sec. precies, uit Berlijn daterend, werd verbeterd. Doch lang bleef het record niet in Deen se handen, want Nederland met Irma Schuhmacher, Margot Mars man, Marie Louise Vaesen en Hannie Termeuien bracht het re cord omlaag tot 4 min. 31.3 sec. De jachten van de Drakenklasse renden de boei bij het begin van hun strijd om de Olympische titel in Torbay. De Neder landse „Jey" (H 50) met stuurman Jonker eindigde vijfde. Op de voorgrond de Engelse „Ceres II", die zevende werd. De Franse boot „Allegro" (F 1) eindigde op de tiende plaats. Grondwetsherziening. De afdelingen der Tweede Kamer hebben gisteren benoemd tot rapporteurs over de wets ontwerpen betreffende de Grond wetsherziening de heren dr L. G. Kortenhorst (K.V.P.), voor zitter, mr G. Vonk (V.V.D.), N. Stuf kens (P. van de A.), F. H. van de Wetering (C.H.U.) en H. J. W. A. Meijerink (A.R.). ze het alvast maar. „Meneer, heeft dit nummertje geen pry's?" De eerste gelukkige was de heer W. Kurvink uit Poortvliet. Hij was de 4700ste bezoeker en ontving films van Focus. Het was weer een ware prijzenregen, want iedere honderste kreeg een ver rassing. 4800ste A. de Groot, Mid delburg (fles 1001 vlekkenwater van Chemische fabriek 1001); 4900ste: dhr J. Jensma uit Ber- gum in Friesland (888-produc- ten). De 5000ste kreeg, omdat men hiermede de helft van het aantal totaal verwachte bezoeker*, bereikt had, een massa prijzen mee te torsen. Maar Mevr. Joos- sende Smit uit Yerseke, die zo gelukkig was, vond het niet erg. Ze kreeg een Jublleumlepel van Uitgevers Mij. Panorama-Libelle, een tas Klokzeepproducten, een grote schemerlamp van de fa. v. d. Broek en tenslotte nog een re ductiebon voor aankoop van een suikerautomaat van de fa. Wolf Root, Amsterdam. Deze firma had voor iedere bezoeker vanaf de 5000ste tot de 5100ste zo'n waar debon beschikbaar gesteld. No. 5100 was mej. J. de Butter uit Goes, die zeer verheugd met een collectié lampen van diverse Wattswaarde naar huis wandelde. 5200ste was Mevr. van Liere te 's-Gra ven polder (Electrische wa terketel, beschikbaar gesteld door A. de Jager Tolhoek te Goes). 5300ste: P. J. Bom te Colijnsplaat (Lunchblok Erukaas van 500 gr. plus doosje Six-mixed kaas plus 'een pakje Pikantjes). 5400ste: Mevr. J. Harinck, Terneuzen (fles wijn van de fa. Maljers te Mid delburg). 5500ste: F. J. Felius, Goes (Jubileumlepel van Ultg. Mij Panorama-Libelle). 5600ste: Mevr 1 C. G. van Wendel de JoodeTim merman uit Haarlem, halve liter fles drank van Daniël Visser en Zonen. 5700ste: M. Schipper, 's-H. Hendrikskinderen gerookte pa- i ling fa. Tilroe, Goes). 5800ste: Mevr. v. d. Boog, Goes (Pakket samengesteld dopr Adelaar Zeep- fabrieken). 5900ste: D. Schrijver te Goes (fles 1001). De 6000ste bezoekster was mej. J. Braamse, Wilhelminadorp (literfles Oude Bols van de Fa. Boll en Dunlop, tevens tas met Klokzeepproducten en een jubileumlepel van Ultg. Mij. Panorama-Libelle). Verder was er nog een extra prijs uitgeloofd door J. A. Stok man te Goes n.l. een electrisch theelichtje dat de heer Boonman uit Goes verkreeg. Ook des avonds was het weer druk. Het Tamboer- en Pijper corps Excelsior uit Goes verzorg de o.l.v. dhr Tammlnga het con cert. tot 10 uur. Van de Zeeuwse Staten De Zomerzitting van de Provin ciale Staten van Zeeland is weer achter de rug. In één dag is men met de behandeling van de agenda gereed gekomen. Het was reeds ver over zevenen des avonds, toen de Commissaris der Koningin de vergadering ln naam van de Prin ses-Regentes kon sluiten en wij vragen ons af, of men toch niet beter de volgende dag nog enige tijd bijeen had kunnen komen. Het laatste belangrijke agendapunt nl. dat ging over de verordening op het verbouwen van suikerbleten, voederbieten en kroten voor zaad- winning alsmede van wintergerst in Zeeland kwam wel zeer in het gedrang en er moest gestemd wor den, toen reeds vele leden vertrok ken waren. wg' willen hiervan gaarne iets meer zeggen. De Provinciale Sta ten komen slechts twee maal per jaar bijeen en dan loopt het per zitting met hoogstens twee dagen af. Dat is toch niet zó lang en de leden dienen toch van tevoren te beslissen, de zittingen tot het ein de bij te wonen. Sterker, wanneer er niet zeer dringende redenen zijn vroeger te vertrekken, is men te genover de kiezers verplicht te bigven. Men weet immers van te voren, wat men op zich neemt. Er ls nog iets, waarop wjj even de aandacht willen vestigen. Het is goed, dat alle voorstellen van Ged. Staten nauwkeurig en gron dig worden besproken, maar dit mag niet ontaarden in een heen en weer gepraat. Men krijgt als verslaggever soms de indruk, dat sommige leden zelf niet precies weten wat ze willen en zich af en toe niet meer precies herinneren, wat ze gezegd hebben. Ontbreekt hier wellicht iets aan de voorbe sprekingen ln de afdelingen? Of bestaat er een zekere onrust over het beleid van Ged. Staten? Wel zeer duidelijk kwam het ontbre ken van een juiste besprekings techniek bij de leden naar voren, Baare en van Oorschot enerzijds toen de kwestie van de invloed van de Prov. Staten in de N.V. P.Z.E.M. aan de orde was. Op zichzelf een belangrijke zaak, doch hierover was in de vorige zittingen reeds zoveel gezegd, dat geen der leden meer iets nieuws naar voren kon brengen. Dit was voor Mr van der Weel, een toch gemoedelijk man, aanleiding, in een keurige, maar scherpe speech, erop te wijzen, dat hij de leden nu niet meer begreep. Tot in den treure was erop gehamerd de Prov. Staten veel meer Invloed te geven en nu puntje bg paaltje kwam, gingen er stemmen op, toch meer aan Ged. Staten over te laten. Terecht wees Mr van der Weel erop, dat dit nu juist niet de bedoeling was. G.S. hebben naar beste weten gezocht naar een vorm, waardoor de Prov. Staten meer invloed konden krijgen in de privaatrechtelijke onderneming! Uiteindelijk werd nu besloten na een geheime zitting, een unicum bg de Prov. Staten) niet zeven maar zes vertegenwoordigers der Provinciale Staten (de communis tische afgevaardigde is blijkbaar uitgeschakeld) ln de aandeelhou dersvergadering te benoemen. Al met al: wanneer de leden zich vooral tijdens de eerste urea der zitting wat meer beperkingen oplegden, zou de agenda in kor ter tijd en op zakeigker wijze kun nen worden afgewerkt. De nog altijd zorgelijke toestand van de provinciale financiën werd ook dit maal weer aan de orde gesteld, toen enige verzoeken om subsidie moesten worden afgewe zen. Die toestand was ook oor zaak, dat G.S. niet verder konden gaan met verlening van bijdragen voor verplegingskosten van kinde ren in vacantiekolonies etc. dan tot f 3500.per jaar en voor 1947 bij uitzondering tot f 5000.Een felle discussie tussen de heren de en Mr Dr Mes anderzijds was het gevolg. In erkenning van de nood zaak van dit werk doen G.S. niet onder voor de Prov. Staten, aldus Mr Mes, maar als er geen g houdt alles op. De heer de Baare merkte op, dat Ged. Staten aller minst handelden ln de geest van minister Drees, waarover zijn partijgenoot Mr van der Weel, lid van G.S. zich allerminst tevreden toonde. Zeer juist kwam het ant woord van Mr Mes: Ged. Staten hebben niet als minister Drees een collega van Financiën, die gelden kan beschikbaar stellen. Het is jammer, dat het zo liep. Hiertegenover Btaat echter, dat nog vele gemeentebesturen geen enkele cent subsidie voor dit doel geven. Bovendien hebben wg de indruk, dat door de verenigingen, Abessinië heeft een pfijsvraag uitgeschreven voor de bouw van een nieuw keizerlijk paleis te Adis Abeba. De drie beste ontwerpen worden beloond met resp. 10.000, 6.000 en 4.000 dollar. U doet toch ook mee? Ongeveer 400 juris ten uit 53 landen zullen deelne men aan de 2e Internationale con ferentie van juristen ln het Haag se Vredespaleis van 16 tot 21 Aug. a.s. Prins Bernhard bracht gis- teren Koningin Elizabeth van En geland, die haar 48e verjaardag vierde, een bezoek. Zijn vrouw bezocht gisteren de tentoonstel- .arns Ki vele aan Koningin Emma toebe' hoord hebbende werken zijn ge- exposeerd. Kent u Prins Bira- bongse? Hij Is afkomstig uit Siam en hij arriveerde gister in zijn privé-vliegtuig, vergezeld van zijn echtgenote, op Schiphol. Hij zal deelnemen aan de K.N.A.C.-auto- races te Zandvoort. Vijf Ame rikaanse autobussen, tot nu toe de grootste, die na de bevrijding zijn ingevoerd, arriveren Maandag a.s. met de „Westerdam" te Rotter dam. Zij zijn door de importeren de fabriek aan de gemeente Lüzern verkocht. Argentinië Iaat bij de rederij Gusto te Schie- die zich met de kinderaitzendingdam één der grootste zandzuigers belasten, veel meer kan wordenter wereld bouwen. De gebr. Wijs- gedaan om aan do nodige geldenmuller te Baarn zullen het ge- te komen. De Zeeuwse bevolkingvaarte t.z.t. naar Buenos Aires staat bekend om haar offervaar-1 slepen. 1600 Man aflossings- digheid en wg zgn ervan over- troepen vertrokken gisteren met tuigd, dat voor bovenomschrevende „Sibajak" uit Rotterdam naar doel het geld er ls en slechts be-1 Indië. Met een korte plechtig- hoeft te worden gehaald. Hier is held is het nieuwe Marinehospi- een prachtige mogeigkheid tot taal te Overveen in gebruik geno- ontwikkeling van het particuliere men. De 48-jarige M. F. v. d. initiatief. Wij kunnen in deze nabeschou wing» niet alles meer noemen. Even willen wij herinneren aan de Interessante discussie tussen bur gemeester Stemerding en Mr Dr Mes over de Landschapsverorde ning Zeeland. Zg werden het niet eens. Een zeer goed gedocumenteerde speech stak de heer Balkenende af over de stekbietenverordening, waartegen hg' tal van bezwaren had. Rest ons nog te melden, dat dit de eerste maal was, dat Jhr Mr A. F. C. de Casembroot als Com missaris der Koningin een zitting van de Prov. Staten leidde. K. uit Amsterdam is gisteren aan het Zandvoortse strand verdron ken. Dinsdag a.s. vieren Geert v. Bergen en Cornelia Willems te Oude Tonge hun 60-jarig huwe lijksfeest. Zaterdag 18 Septem ber a.s. zal wederom een défilé worden gehouden langs de doden cel 601 in het „Oranjehotel" te Scheveningen. Te Hamburg ls het proces begonnen tegen gene raal Valentin Feuerstein, com mandant onder Rommel, die Hit- Iers orders uitvoerde tot het „op ruimen" van speciale geallieerde eenheden, die naar Duitsland wer den gezonden. Met hem staan vier leden van zijn staf en twee offi cieren terecht. Olympisch programma voor vandaag. Het programma voor van daag luidt: Zwemmen torensprin- gen, 1500 m. en 400 m. borst crawl dames, 200 m. school slag, 100 m. rugcrawl dames finale, 100 m. rugcrawl halve eindstrijd, waterpolo. A t h 1 e 11 e k tienkamp 100 m., verspringen, hoogsprin gen, 400 m. en kogelstoten, 400 m. halve eindstrijd en finale, 200 m. dames series en halve finale, 3000 m. steeple finale. Voetbal: kwartfinales: Zuid-SlaviëTurkije, Korea Zweden, Gr. Brittannië-Frank- rijk, DenemarkenItalië. Hockey: Pakistan-Frank- rijk, Gr. BrittanniëV. S., Bel giëDenemarken, Afghani stanZwitserland. Verder worstelen, schermen, schieten en zeilen. BONNENLIJST. Geldig van 821 Augustus. Bonnen voor brood en vlees. 087-2 brood: 800 gram brood (gel dig t.m. 14 Aug.). 088-2 brood: 200 gr. brood (gel dig t.m. 14 Aug.). 089 brood: 400 gr. brood (geldig t.m. 14 Aug.). 084 vlees (reeds aangewezen): 100 gr. vlees (geldig t.m. 28 Aug.). 085 vlees: 300 gr. vlees (geldig t.m. 28 Aug.). 086 vlees: 100 gr. vlees (geldig t.m. 28 Aug.). AUe bonkaarten 808: 094 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak. Tabaks- en versnaperingenkaar- ten enz. QA, QB, QC 808: 85, 86, 89 tabak: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 6 Augustus wor den gebruikt. De niet-aangewezen bonnen van strook 2 kunnen vernietigd wor den. D E BILT ZEGT: Weinig wind. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Zwaar bewolkt met enkele op klaringen. Overwegend droog weer. Weinig wind met ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1