I Maatregelen tot verlaging der bouwkosten Wijziging van de goedkeuringspolitiek Haagse tram rijdt weer. Reeds 4680 personen bezochten Njjtengo VI. Nel van Vliet Olympisch kampioene. Nog stilzwijgen over conferentie van Westelijke drie. Veesmokkelaars op de Schelde gestraft. NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Woninggehrek- Inwoning. Loslating van het loonplafond. l-jjL» De „Lindbergh-baby" in leven? Hervatting der besprekingen Togliatti leider-af? Debat over bijdragen in verplegingskosten. Wegenplannen voor 1948 vastgesteld. Programma voor vandaag SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- straat 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg. Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1015 Abonnementsprijs 3.75 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 een. per woord WOENSDAG 4 AUG. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Ds K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 5.07 u., onder 20.24 u. Maan op 4.50 u., onder 21.11 u. N.M. Hoogwater op 5 Augustus: Vlissingen: 1.40 u. 2.17 m., 13.59 u. 2.20 m. Wemeldinge: 3.34 u. 1.85 m., 16.02 u. 1.79 m. Dit onderwerp ts niet nieuw, zal -men zeggen. Inderdaad. Reeds tal van keren is aan dit onderwerp aandacht ge schonken. Het kan echter In bepaalde om- standlghec%i noodzakelijk zijn, dat wat reeds meermalen her haald werd opnieuw herhaald moet worden. En zo is het hier. Het is met de volkshuisvesting ln tal van plaatsen nog altijd droevig gesteld. Er is een ontstellend woningte kort. Telkens weer dringt dit vraag stuk zich aan ons op. Het mag ons niet met rust laten. Hier dreigen gevaren van zo ernstige aard, voor nu en de toe komst, dat het noodzakelijk blijft de klok te lulden. Het ls vooral de nood van vele jonggehuwden die hier de aan dacht trekt. De nood, dat het krijgen van kinderen de grootste moeilijkheden met zich brengt en de mensen schier gedwongen wor den tot practijken, die ze als on christelijk en on-zedelijk ver foeien. Gewoonlijk is onze eerste reac tie: hier moet de overheid ingrij pen. En zeker ook de overheid heeft hier een taak. In tal van plaatsen zijn de col leges van B. en W. geassisteerd door de huisvestingscommissies voortdurend ln de weer om gezin nen, die daaraan behoefte hebben, onderdak te bezorgen. Ook aan de woningbouw wordt de nodige aandacht besteed. Toe gegeven kan worden dat er veel meer gedaan moest worden, maar er wordt dan toch aan gewerkt. Laten we echter geen ogenblik uit het oog verliezen, dat ook de particulieren hier een taak hebben. Een niet altijd prettige taak. Maar1 toch een taak, een plicht, die niet verzuimd mag worden. Klagen over de huidige toest^j den zonder meer, brengt hier geen baat. Zuchten over allerlei zon dige verhoudingen die hieruit kun nen voortvloeien, al evenmin. Hier moet gehandeld worden. Laat een leder die zich ln 't ge not van een eigen woning mag verheugen, en die dus rijk bevoor recht is boven vele anderen, zich nu eens ernstig de vraag stellen, of het niet zijn roeping Is van Godswege, om in deze nood hulp-I te bieden. Zeker, dat geeft onrust. Men Is een deel van zijn vrij heid kwijt. En een deel van de meubelen, raakt min of meer ln 't gedrang. Maar wat betekent dat alles, ln vergelijking met de ontzetten de nood die er op dit gebied heerst. Zeker er zijn gevoelige zenuwen en zwakke harten, die ontzien moeten worden. Wij hopen echter dat de nood van hun medeburgers en 't besef van hun christenplicht dergelijke mensen zó zullen aangrijpen, dat zij terwille van hun gevoelige ze nuwen en hun zwakke hart, geen ogenblik aarzelen hun plicht te doen. Teneinde te komen tot een verlaging der nog steeds bij% zonder hoge bouwkosten, heeft de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting een aantal nieuwe maatregelen genomen. De maximumprijs waartegen de bouw van nieuwe wonin gen zal worden gegund, zal van 1 September 1948 af ver laagd worden en wel met f 2.50 per kub. meter. De practijk wijst uit', dat de huidige bouwkosten hoger liggen dan noodzakelijk is, aldus de af deling voorlichting van het des- betrefende ministerie. Zulks blijkt o.m. uit het feit, dat in verschillende gevallen tot gun ning kon worden overgegaan tegen prijzen welke soms zelfs zeer belangrijk beneden de maximumprijzen lagen en uit het feit, dat verschillende aan nemers nog steeds in de gele genheid zijn, bij de huidige prij zen zwarte lonen aan de bouw vakarbeiders te betalen. Waar de hogere bouwkosten voor het grootste deel door het rijk worden gefinancleerd, acht de minister het niet langer ver antwoord de huidige tóestand te laten voortduren. De directeur-generaal van de arbeid en het college van Rijks bemiddelaars hebben zich in verband met het voorgaande bereid verklaard, besprekingen te voeren met de organisaties van werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf om, in aan sluiting aan de proeven, welke reeds gaande zijn in de gemeen ten Amsterdam, Gronfflgen, Arnhem, Nijmegen en Eind hoven te komen tot een oplos sing van het loonvraagstuk in die zin, dat bij behoorlijke Ar beidsprestatie ook een behoor lijk loon kan worden verdiend. Verder zal de minister er op toezien, dat, meer nog dan in 't verleden is geschied, het even wicht zal worden gehandhaafd tussen de hoeveelheid in uit voering te nemen werk en het beschikbare aantal bouwvakar beiders en materialen. Zouden immers te veel wer ken in uitvoering zijn, dan treedt stagnatie op en stijgen de bouwkosten. Het werk, dat momenteel in uitvoering is, heeft een zodanige omvang bereikt, dat het nood zakelijk is de hoeveelheid werk op de markt niet verder te ver meerderen. De goedkeurings politiek van de overheid zal er dan ook op gericht zijn, in het nog resterende deel van 1948 de hoeveeldeid in uitvoering zijnde werken meer ln overeenstem ming te brengen met de be schikbare arbeidskrachten en materialen. Het ls geenszins de bedoeling te komen tot drastische vermin dering der bouwcapaciteit. Maar ln die sectoren der bouwnijver heid, waar ln het eerste halfjaar Van 1948 te veel werken in uit voering zjjn genomen, zal thans een beperking der goedkeuringen moeten plaats vinden. Dit zal het bouwtempo ten goede komen. Er behoeft dus geen vrees te bestaan dat minder nieuwe woningen ge reed zullen komen. Eerder zal het tegendeel het geval zijn. Door bovengenoemde maatrege len hoopt de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting te be reiken, dat de omvang van de bouwnijverheid ln Nederland meer nog dan tot dusverre wordt afge stemd op de arbelds- en mate- rlaalpositte, waardoor: de bouw kosten kunnen dalen en de tijd, die met de uitvoering der werken gemoeid ls, belangrijk kan worden bekort. In dit verband past ook de nieuwe maatregel, welke bepaalt dat vanaf heden geen goedkeuring mag worden verleend voor werken welke de overheid geheel of ge deeltelijk financiert, dan nadat een steenfabrikant of -handelaar zich schriftelijk heeft bereid ver klaard de eventueel nodige met- selbaksteen en (of) kalkzand- steen binnen een zodanige termijn te kunnen leveren, dat het werk in een snel tempo voortgang kan vinden. Het personeel van de Haagse Tramwegmaatschappy heeft gis teravond besloten het werk van morgen te hervatten op voor waarde, dat op korte termijn een loonsverhoging van 18 pet. zal worden gegeven. De leider van het stakingscomi té de heer L. Touw, deelde mede op een vergadering, dat deze voorstellen voorshands voldoende basis geven, om het werk te her vatten, maar dat het personeel zich het recht voorbehoudt op nieuw ln staking te gaan, indien deze lonen niet op korte termijn van kracht worden. Voor een groot gedeelte ls door deze nieuwe voorstellen, die van daag aan de H.T.M.-directie wor den voorgelegd en alle kans heb ben te worden goedgekeurd, aan de verlangens van de stakers te gemoet gekomen. Tot els werd ge steld, dat geen rancune-maatrege len zullen worden getroffen, dat de H.T.M. stakingsdagen zal door betalen en dat de stakingsleiding in de looneommlssle zal worden opgenomen. De nieuwste foto van Prinses Irene, die morgen haar negende verjaardag hoopt te vieren. Nieuwe boerderijen in N.O.-Polder. In September zal ln de Noord- Oost-Polder de bouw van 121 nieuwe boerderijen ter hand wor den genomen. De opdracht hiertoe is gegeven aan de N.V. Schokbe- ton te Kampen. Men hbopt deze boerderijen ln September 1949 te hebben voltooid. Volgens correspondenten van verscheidene Engelse bladen te Kopenhagen heeft zekere Erik Nielson, een in het Noordwesten van Jutland wonende landbouw- arbeider, onlangs verklaard, dat hy de vermaarde „Lindbergh- baby" Is, wiens ontvoering des tijds de gehele wereld in opschud ding heeft gebracht. De vinger afdrukken van de achttienjarige Nielson zouden overeenkomen met die, welke destijds zijn af genomen van een aan de baby toebehorende ballon. Ook zou Nielson een frappante gelijkenis met Kolonel Lindbergh vertonen. Er zal thans nog een bloedonder zoek worden verricht. Twee maanden na de ontvoe ring van de baby werd, zoals men zich zal herinneren, in een bos een lijkje aangetroffen, waarvan men veronderstelde dat liet van de Lindbergh-baby was. In 1936 is Bernhartx Hauptman als de moordenaar terechtgesteld. Nel van Vliet heeft gisteravond op de Olympische spelen te Lon den het Olympisch kampioen schap op de 200 meter schoolslag behaald. Sinds het begin van de Olympische spelen is het voor Nederland crescendo gegaan in het zvvemstadion. Drie Nederlandse meisjes waren in de eindstrijd op de 200 meter schoolslag «en de gouden medaille kon door Nel van Vliet worden veroverd in een tactisch goed ge zwommen wedstrijd. Na eerst enige tijd op de derde plaats te hebben gezwommen zet te Nel op de laatste 50 meter een prachtige eindspurt in, waarbij zij haar beide voorgangsters pas seerde en als eerste aantikte. Een van de eersten die haar gelukwenste was Prins Bernhard, 'die de verrichtingen met belang stelling had gadegeslagen. Direct na het bekend worden van de uitslag werd de Olympi sche kampioene gehuldigd. NEDERLAND—FRANK RIJK 2—0. De hockey-wedstrijd tussen Ne derland en Frankrijk eindigde in een 20 overwinning voor onze f eveneens op deze receptie aanwe- landgenoten, die hierdoor vaster i zig. Als gast bevond zich ook op de eerste plaats zijn komen te i prins Bernhard op Buckingham zitten. Palace, Na vier dagen heeft Amerika bij de athletiek zeven gouden me dailles veroverd van de 17 num mers, Zweden won er twee, Ne derland, België, Tsjecho-Slowa- kye, Hongarye, Italië, Australië, Oostenryk en Frankryk wonnen elk één nummer. De uitslagen van de eerste dag der Olympische zeilwedstrijden luiden Swallow-klasse: eerste race: Nederland vijfde (de Vries-Lentz) Star-klasse, eerste race: Neder land derde (Bob Maas). Firefly-klasse, eerste race: Ne derland zesde (de Jong). Drakenklasse, eerste race: Ne derland vijfde (Jonker). NEDERLANDSE ATHLE- TEN BIJ DE ENGELSE KONING. Dinsdagavond zijn alle chefs de mission vergezeld van enkele deelnemers, door de koning op Buckingham Palace ontvangen. De Nederlandse chef de mission de heer K. J. J. Lotsy, vertegen woordigde met onze landgenoten de Looper, Slijkhuis, de Ruyter, Braasem en de Vroet ons land. Koningin Mary, Prinses Elisa beth en Prinses Margaret waren Over de conferentie die de afgezanten van Amerika, Engeland en Frankryk met Stalin hebben gehad, wordt nog steeds het stilzwij gen bewaard. De regeringen der drie Westelyke mogendheden zijn thans bezig om de rapporten van de afgezanten over het onder houd te bestuderen. lin besproken. Men verwacht, dat Engeland, Frankrijk en de V. S. de komende instructies aan hun afgezanten te Moskou zullen coördineren nadat men tussen Washington, Parijs en Londen van mening gewisseld heeft. In gewoonlijk welingelichte diplomatieke kringen te Toonden voorspelt men, dat het enige da gen zoukunnen duren voordat men nieuwe instructies naar Mos kou zal zenden. In tegenstelling tot de ver wachtingen, heeft een woordvoer der van het Britse ministerie van buitenlandse zaken medegedeeld, dat de volgende stappen te Berlijn niet gecoördineerd zouden worden door de commissie te Londen, be staande uit de Franse ambassa deur, Massigli, de Amerikaanse ambassadeur Douglas en Sir Wil liam Strang van het Britse minis terie. Sinds de opstelling van de aide memoire die te Moskou aan Molotof is overhandigd, is de com missie niet meer bijeen geweest. Diplomatieke waarnemers te Londen achten het niet uitgeslo ten, dat Stalin de mogelykheid van een vier-mogendheden bespre king over de Berlynse en andere Duitse kwesties zou aanvaardén onder enigszins andere voorwaar den dan door de westelyke mo gendheden voorgesteld. Te Washington verwacht men^ dat de besprekingen te Moskou met Stalin of Molotof hervat zul len worden, zodra de afgezanten hun instructies hebben ontvangen. De strikte geheimhouding, die ook door de Sowjet-Unie wordt be tracht, ziet men als een aandui ding, dat de Sowjet-Unie bereid is in ernst te onderhandelen. Wel heeft men te Washington ver klaard, dat in het verslag een „licht optimistische noot" door klinkt. Marshall, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, en zijn voornaamste adviseurs zijn na ontvangst van het rapport van Bedell Smith, de Amerikaanse af gezant, begonnen dit nauwkeurig te bestuderen. Gemeld wordt dat het Franse rapport te Parijs ont vangen is en eveneens aan een onderzoek wordt onderworpen. De Amerikaanse ambassadeur te Londen, Douglas, en de Britse minister van buitenlandse zaken, Bevin, hebben een onderhoud ge had op het ministerie van bui tenlandse zaken te Londen. Naar men gelooft hebben zij het rap port over het onderhoud met Sta- OLYMPISCHE SPEL EN ATHLETIEK Fanny BlankersKoendie de gouden medaille wonin de finish op de 100 meter „Togliatti zal wellicht nimmer meer zyn plaats als leider van de Italiaanse communistische partij innemen", schryft de cor respondent van de „Daily Tele graph" te Rome. „Moskou zou de partij bevolen hebben een strijdpolitiek te voeren en Tog liatti definitief willen vervangen*'. Bom gevonden op Sint Pietersplein. Gistermorgen is in de rechter- colonnade van het Sint Pieters plein in Vaticaanstad door een straatveger een bom van klein formaat gevonden. De terstond door de politie ge waarschuwde militaire deskundi gen verklaarden, dat de bom niet kon worden aangeraakt, daar de v^gheidspen was uitgetrokken. Alle straten, die uitkomen op het Sint Pietersplein, werden af gezet, daar de bom ter plaatse tot ontploffing gebracht moest worden, waartoe zij eerst met zandzakken werd bedekt. Prov. Staten van Zeeland vergaderden» Onmiddellijk nadat de middagvergadering was geopend, werd zij op voorstel van Mevr. E. J. v. d. Broecke-de Man (Arb.) ge schorst, om gelegenheid te geven in besloten zitting te discussiëren over het voorstel van G. S. tot benoeming van zeven vertegen woordigers der Prov. Staten in de algemene vergadering van aan deelhouders der N.V. P.Z.E.M. Na de heropening diende de heer P. V. M. Vercauteren c.s. een voorstel ln zes vertegenwoordi gers der Provinciale Staten te be noemen. Deze vlieger ging echter niet op, want de Voorstellers bleken reeds (na luttele uren) vergeten te zijn, dat ln de morgenzitting besloten was, zeven vertegenwoor digers te benoemen. Echter, er was nog één mogelijkheid en deze grepen de voorstellers aan: zij wijzigden hun voorstel in die zin, dat ln dit bijzondere geval zes ver tegenwoordigers zouden worden benoemd. Dit voorstel werd met 20—15 stemmen aangenomen. De uitslag der stemming was als volgt: L. P. van Oorschot (Arb.), V. P. M. Vercauteren (K. V.P.), J. C. Vogelaar (C.H.), P. Meliefste (A.R.), C. Boender (S. G.P.) en J. v. d. Peijl (V.V.D.). Tot hun plaatsvervangers werden benoemd de heren Jhr Mr T. A. W. J. Schorer (Arb.), P. Raas (K. V.P.), Joh. de Kruijter (C.H.), A. Vingerling (A.R.), A. S. Wisse (S.G.P.) en M. de Bruijne (V. V. D.). baarna werd op voorstel van de heer Van Oorschot besloten de aandelen als volgt te verdelen: 230 voor de heer v. Oorschot, 207 voor de heer Vercauteren, 184 voor de heer Vogelaar, 138 voor de heer Meliefste, 92 voor de heer Boender en 92 voor de v. d. Peijl. Tot leden van de Raad van Be stuur werden benoemd de heren Mr H. B. Bouwman (Arb.), F. Schets (K.V.P.), A. H. S. Stemer- dlng (C.H.), D. Kodde (S.G.P.) en J. Balkenende (A.R.). PROVINCIAAL WEGENPLAN. Overgegaan werd tot vaststel ling van een Provinciaal Wegen plan voor 1948. Daarvóór uitte de heer T. A. v. d. Spiegel (K.V.P.) ernstige klachten over de toe stand van de weg PhilippineIsa- bellasluis. Het lid van G.S. C. Ha melink antwoordde, dat deze weg binnenkort zal worden verbeterd. Mevr. E. J. v. d. Broecke-de Man (Arb.) wees op de weg Cad- zand naar de duinen, de heer C. Boender (S.G.P.) op enige Thool- se wegen en de heer P. V. M. Ver cauteren (K.V.P.) op de Oosthoek van O. Z.-Vlaanderen. De heer Hamelink antwoordde, dat van de verbindingsweg buiten Tholen om waarover de heer Boender sprak, nog geen definitief plan door de Prov. Waterstaat Is opgemaakt. De vaststelling zal echter in over leg met het gemeentebestuur van Tholen geschieden. De heer Ver cauteren werd geantwoord, dat Inderdaad geen wegen op het Prov. Wegenplan ln de Oosthoek van O. Z.-Vlaanderen staan. Er zijn echter, wat dit betreft, meer gebieden in de provincie. Dat komt, omdat het aantal kilome ters zelfs al met 10 is overschre den. De heer Boender wilde de weg- kwestle ln de Thoolse gemeente raad bespreken en wees op de be zwaren van het nieuwe plan: veel cultuurgrond gaat verloren; vier goede woningen moeten worden afgebroken en de kosten zijn veel hoger dan bij het pude plan. Daarna werd het voorstel aan genomen, evenals dat tot vaststel ling van het Tertiaire Wegenplan voor 1948. Besloten werd de steiger- en steigerdam van Stavenisse te doen herstellen en van de gemeen te Stavenisse voor dit doel een bijdrage te aanvaarden van ten minste f 1050. VERPLEGINGSKOSTEN ZIEKE EN ZWAKKE KINDEREN. In de zitting van 31 December 1947 staakten de 'stemmen over een voorstel-de Baare tot het doen vervallen van het maximum der bijdragen in de kosten van ver pleging van kinderen in kinder herstellingsoorden etc. Dit voor stel kwam nu opnieuw aan de or de, doch het werd verworpen met 3112 stemmen. De heer A. C. de Baare (Arb.) wees er op, dat, waneer het voor stel van G. S. wordt aangenomen (f 5000 voor 1947 alleen en in het vervolg weer f 3500), men weer terugvalt op een bedrag dat ab soluut onvoldoende ls. In 1947 werden 154 kinderen uit Zeelami uitgezonden, van wie 110 ouders niets konden betalen. Slechts 39 ouders konden wél iets meebetalen. Hij stelde tenslotte voor het subsidie voor de volgen de jaren ook op f 5000 vast' te stellen. Hoe groot de noodzaak ook is, aldus Mr Dr Mes, de financiële toestand van de provincie laat niet toe het subsidie te verhogen. Nogmaals verzocht de heer De Baare alles ln het werk te stel len toch f 1500 op de begroting te vinden. De heer L. P. v. Oorschot (Arb.) viel hem bij en hij wees op het slechte voorbeeld, dat G. S. de gemeenten geven. Die zullen straks ook minder subsidie geven. Wanneer niet meer dan f 3500 wordt gegeven, dan zal de taak van schoolartsen en consultatie- bureaux zich beperken tot het constateren van de ziekten. De bijdragen in de verplegingskosten door de provincie zullen nog min der worden, nu steeds meer kin deren uitgezonden moeten wor den. Mr Dr Mes kon slechts de uiter ste toezegging doen, dat Ged. Sta ten zullen nagaan of er mogelijk heden bestaan ook voor 1948 een bedrag van f 5000 beschikbaar te stellen. Bovendien blijkt, dat van de 17 gemeenten, waaruit kinde ren worden uitgezonden, nog 10 geen subsidie verlenen. Het voorstel-de Baare werd met 1914 stemmen verworpen en dat van G. S. aanvaard. Het voorstel tot het verlenen van bijdragen ln de kosten van herstel van monumenten van ge schiedenis en kunst, werd z. h. a. aangenomen. Op het vervolg van de vergade ring komen wij morgen terug. Prijzenregen. Gisteren verwelkomde men op de Nytengo feesteiyk de 4600ste bezoeker. Het was de heer A. de Regt uit Kloetinge, die een prijs van Radio van den Broek mag uitzoeken. Zes en veertighonderd, het zijn er honderd meer dan wij gisteren durfden te voorspellen. Goes heeft wel bewezen in het centrum te liggen. De busdiensten konden de reizigers dan ook haast niet ver voerd krijgen en dat wil heel wat zeggen. Het was weer overweldigend druk gisteren en de standhou ders. zeer in hun nopjes, gaven dan ook tal van bezoekpremles weg. De elfjarige F. Glerum uit Yer- seke was de 50ste bezoeker die gisteren binnentrad. De kleine man keek wét glunder toen hij vernam dat hij a.s. Donderdag met de A.M.Z. een gratis reis naar Zuid-Limburg mag maken. De 2500ste bezoekster was Mevr. H. Priesterde Jonge, die, zoals we gisteren in onze tentoon stellingseditie reeds vermelden, de 25 gulden won, die door Burge meester Ten Kate van Goes be schikbaar waren gesteld. Zij kreeg tevens een jubileumlepel van Uitgevers Mij. Panorama en Libelle. De 300ste bezoekster van Dins dag was J. Griep uit Waarde, die een fles likeur kreeg van Daniël Visser en Zonen. De heer J. van Dijke uit Vlis singen was de 2750ste bezoeker en kreeg een koffleperculator van Merlson's Ijzerhandel. De 2800ste was de heer L. de Nooijer uit Vlissingen, die met 3 films van Focus naar huis mocht. K. van Kleunen uit Kattendijke bofte eveneens, hij was no. 2900 en kreeg van de Chemische fa briek 1001, een fles vlekkenwater, een fles au de cologne en een pakje shampo. De 3000ste was weer een Vlls- singer n.l. de heer J. Huser, die een jubileumlepel van Panorama-' Libelle en een boodschappentas met inhoud van de Klok kreeg. Vervolgens traden binnen als no. 3100 Mevr. J. Geertse uit Se- rooskerke (strijkijzer fa. v. d. I Broek); 3200 A. de Bree, G roe de (waardebon van 10 gulden van i Mag. Nederland te Goes), 3400 J. I Bakker uit Hoedekenskerke. zy mag met de gehele familie een I uitstapje naar zee maken met de Stoomtram Walcheren. 3500 de heer A. B. Meyer uit Goes Jubl- leumlepei van Uitgevers Mij. Pa- norama-Llbelle). 3600 mej. Ver hulst uit Leerdam (toilet-hand spiegel van Fa. Meijnsbergen uit Goes). 3700 dhr Sles uit Middel burg (Boek P.Z.C.). 3800 J. Ste- ketee uit Baarland (fles vlekken water van Chemische fabriek 1001). 3900 dhr A. Verburg, Goes (fototoestel Focus). 4000 mevr. R. A. de Jonge, Goes (jubileum- j lepel als boven en tas met Inhoud |van de Klok). 4100 dhr Hulsman, Goes (fles oude Bols, aangeboden door Deko Middelburg). 4200 Miss I Ellen Maas, Stamproy U.S.A. (2 i verzilverde jubileumlepels, aange boden door de fa. Merlson, Goes). 4300 mevr. M. de Laar-Hopmans, Goes (een fles 1001 vlekkenwa ter). 4400 mej. N. Westdorp, Goes (3 rolfilms van Fa. Focus). 4500 mevr. de wed. v. d. Vliet, Goes (jubileumlepel Uitgevers Mij. Pa- norama-Llbelle. Tevens kreeg de ze bezoekster een extra prijs van Radio v. d. Broek). Gisteren hebben dus ln het to taal ruim 2100 personen de expo sitie bezocht. Een mooi aantal. Voor tentoonstellingscommissie en exposanten reden om tevreden te zijn. Het programma voor Woens dag 4 Augustus luidt: Zwemmen: torensprlngen en waterpolo; 100 m. rugcrawl, series 4 x 100 m. borstcrawl dames series en waterpolo. Athletiek Wembley: speerwerpen; 80 m. horden dames finale; 110 m. horden halve finales; 400 m. series; 1500 m. series, verspringen dames fin.; kogelstoten dames fin. en 110 m. horden finale; 400 m. series. Hockey: India-Argentinië, Spanje-Oostenrijk. Verder tvvi stelen, schermen, schieten, zeilen en basketbal. Koeien en schip verbeurd verklaard. Gisterenmiddag had zich voor de Bijzondere Politierechter te Middelburg een zestal personen te verantwoorden, die zich in April j.I. bezig hielden met het smokke len van vee per schip. Ze werden veroordeeld tot gevangenisstraf fen variërende van 2 maanden tot 1 jaar met aftrek. HET SMOKKELSCHIP. Het was de politie in April j.I. ter ore gekomen, dat de 24 jarige beurtschipper J. M. uit Yerseke verdachte reizen met zijn schip maakte. Na ijverig speuren vond de politie te water in de buurt vaii Brouwershaven buiten de ge wone vaarroute, het schip „De Waakzaamheid", eigendom van schipper M. Een onderzoek aan boord wees uit, dat zich in het ruim 23 koeien bevonden, waar voor geen papleren aanwezig wa ren. Behalve M. werden op het schip aangehouden de schippers knechten J. M. en P. Ph. en de z.g. passagiers de gebr. E. uit Breskens. M. verklaarde dat de koeien be stemd waren voor de Zierlkzeese veehandelaar J. Z. M. en ingela den waren te Rotterdam. De vee handelaar daarentegen beweerde niet te weten van wie de koeien waren en zeide, dat hij ze op ver zoek van een veehandelaar uit Holland, voor wie hij de koeien in commissie had gekocht, op zijn weiden liet grazen. Dat de* dieren voor de smokkelhandel bestemd waren, scheen hij niet te weten. Verdere nasporingen brachten aan het licht dat de koeien niet te Rotterdam doch te Leiden in- geladen waren, hetgeen de schip per naderhand toe gaf. Hij han delde op verzoek van de veehan delaar M. Voorts bekende de schipper opdracht te hebben ont vangen van twee veehandelaren van wie hij er een kende onder de naam „Van Dam". Aan boord van het schip bleken niet alleen koeien, maar ook net ten te zijn, kennelijk bestemd voor het overladen van de koeien in volle zee. Dit werd echter door alle partijen ontkend. Tevens werd het duidelijk, dat M. 'reeds eerder een dergelijk vrachtje hhd vervoerd. Uit verschillende getuigenver klaringen kwam vast te staan, dat de naam „Van Dam" een schuilnaam was voor de vee-com- missionnair L. S. te 's-H. Arends- ke-'-'». Deze ontkende echter bij na alles, doch de getuigenverkla ringen wezen uit, dat S. de hoofd persoon van het complqt was. DE STRAFFEN. Drie van de verdachten hoorden zich veroordelen tot 1 jaar gevan genisstraf met aftrek voorarrest en wel de commlssionnair L. S„ de veehandelaar J. L. M. en de schipper J. M. De schippersknecht J. M. kreeg 2 maanden en zijn collega P. Ph. 6 maanden. Tenslotte kreeg de visser E". uit Breskens drie maanden met af trek, omdat hij als loods had ge fungeerd. Zowel de opgespoorde koeieD als het schip, werden verbeurd verklaard. Vertegenwoordigers van de provinciale slagersorganisaties uit Groningen, Friesland, Drenthe, Overijsel en Gelderland, hebben ln een telegram aan de ministerraad voorgesteld, dat voor de levering van A-runderen in Augustus een extra toeslag aan de veehouders in uitzicht wordt gesteld van 4, 3 en 2 cent per kilogram levend ge wicht, resp. voor de eerste, twee de en derde periode van levering. Verschillende soorten spiegel glas en bruteglas zullen met In gang van 1 Augustus zonder machtiging of bonnen verkrijg baar zijn. Drie dagen hebben de Antwerpse brandweerlieden nodig gehad om de brand aan boord van een in de haven liggend Frans stoomschip te blussen. Een deel van de lading kon worden gered. In de Maasvallei is een regenval geweest, welke in 200 jaar zijn weerga niet heeft gevon den. Een wolkbreuk zorgde voor deze natte verrassing. Dit is Amerika. Moeders en hun kinde ren beneden de 21 jaar zullen in Amerika op bepaalde dagen voor half geld kunnen vliegen, Ten slotte: Volgens het Duitse nieuws bureau Dena zijn bij de ontplof fing te Ludwlgshafen 181 personen gedood. Arabische regering in Palestina. De vice-voorzitter van het Ara bische hoge comité, Hoesselni, heeft verklaard, dat de Palestijn se Arabieren bezig zijn hun eigen regering te vormen. Deze rege ring zou ook vertegenwoordigers van thans door de Joden bezette gebieden bevatten. Een lid van de Iraakse dele gatie ln Syrië heeft verklaard^ dat de Arabische staten een leger zullen formeren, oefenen en uit rusten, dat geheel uit Palestijnse Arabieren bestaat. Uit de antwoorden van beide partijen aan Bernadotte blijkt, dat de Arabieren bereid zijn tot het definitieve staken van het vuren in de heilige stad. Het antwoord van de Joodse staat behelst een aanvaarding van het principe der demilitarisatie van Jeruzalem. Bagdad verwelkomde 13-jarige Koning. Bagdad verwelkomde Maandag op feestelijke wijze de 13-jarige Koning Faisal van Irak, die na een verblijf van een jaar in En geland is teruggekeerd. DE BILT 7. EGT: Koel weer. Vooral ln het Noorden van het land veel blnnendrijvende bewol king. Plaatselijk een enkele regen bul. Zwakke tot matige wind tus sen West en Noord. Koel weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1