Irovintit^/i?» Het Indische vraagstuk. straat van J antje De tram in West-Zeeuwsch- Ylaanderen verdwijnt. De ramp te Ludwigshafen. juffie tk^zgntlinjfl) T entoonstellinc „Het Zuiden". Zaterdagmiddag Is in de boven haal van het Museum in het Bel- lamypark te Vlissingen, een ten toonstelling geopend, die ls samen gesteld door de kunstkring „Het Zuiden". Bij ontstentenis van de voor zitter M B. Kolff. sprak de sec retaris de heer H. G. J. v. d. Mey, een kort welkomstwoord tot de ge nodigden. De heer v. d. Mey zelde thans de gelegenheid te hebben, om het vele door de voorzitter verrichte werk te prijzen en te wijzen op de grote steun, die de Kunstkring van hem ontvangt. Vervolgens was het woord aan de locoburgem. de heer van Oor schot, die de tentoonstelling met een kort woord voor geopend ver klaarde. De heer van Oorschot wees op de opvoedende taak. die de Kunst kring „Het Zuiden" op zich neemt door het organiseren van kunst tentoonstellingen en sprak de wens uit. dat de Kunstkring suc ces zou mogen boeken, zodat zij nog meer bekendheid zal gaan ge nieten, dan nu reeds het geval is. Op de tentoonstelling zijn te be zichtigen beeldhouwwerken van mevrouw Messeh en etsen, teke ningen en schilderijen van Frans Maas. Het is geen groot aantal werken, dat tentoongesteld ls, zo dat alles tot zijn recht komt en op de juiste wijze kan worden be oordeeld. Het ls een keurige col lectie, die hier geëxposeerd wordt. Direct na deze tentoonstelling zullen werken van mevrouw Cal- lenfels en Johan Melse worden ge- exposeerd. MIDDELBURG. Expositie. In de kunstzaal van de boek handel van Benthem en Jutten zijn momenteel een 20-tal stukken tentoongesteld van de jonge Ber gense schilder J. A. P. van Car- pentler. De tentoongestelde stukken lo pen ook wat de kunstwaarde be treft. nogal uiteen; maar het geheel ls zeker een bezoek tenvolle waard. Voetbalwedstrijd. De Middelburgse brandweer lieden hebben Vrijdagavond een voetbalwedstrijd gespeeld tegen de Voetbalvereniging van Nieuw en St. Joosland. De brandweer mannen moesten het onderspit delven en verloren met 32. De brandweerofficieren hebben daarna een nieuwe voetbal aan geboden aan hun ondergeschikten. V I.I.SSINGEN. De heer van Dijk benoemd tot gemeente-ontvanger te Vlaardingen. De raad der gemeente Vlaardin gen heeft tot ontvanger dier ge meente benoemd de heer A. van Dijk, sedert 1946 ontvanger der gemeente Vlissingen. GAPINGE. Zaterdagmiddag nam dhr. Sturm, na 42-jarige dienst af scheid van de P.T.T. In het ge meentehuls waren de Directeur, hoofdbesteller en collega's bijeen, benevens de burgemeester en en kele anderen. Dhr. C. Langebee- ke sprak namens de inwoners, woorden van vriendschap en bood namens allen eejn ligstoel en dressoir aan. De Directeur sprak waarderen de woorden, voor zijn getrouwe plichtsbetrachting en overhandig de hem een legmedaille voor meer dan 40-jarige dienst. Van collega's kreeg hij een lampekap cadeau. Burgemeester v. Liere sprak ook nog woorden van af scheid. Dhr. Sturm dankte hier na allen voor hun woorden en gaven. BRÜINISSE. Minder mosselen naar België. Door de warmte daalde vorige week het contingent mosselen, dat naar België werd geëxpor teerd zeer belangrijk. De ach teruitgang bedroeg ruim 40 vergeleken bij de vorige weken. Door de kwekers te Bruinisse werden afgeleverd aan de diver se handelaren ongeveer 2530 tonnen mosselen, bestemd voor België en de inleggerijen. Recht streeks naar België gingen 157 tonnen. De uienhandel. Hoorden wij in de maand Mei reeds, dat sommige partijtjes uien verkocht waren a 10 cent per kg. momenteel blijft de uien- prijs daar nog steeds beneden. Drie weken geleden werd hoog stens 6 a 7 cent betaald voor Novemberlevering, vorige week werd er weer verhandeld voor 8 cent, zulks tengevolge van het feit dat de warmte der laatste dagen voor de uien niet onver deeld gunstig is. Door de vele regens kwamen wel dikke hal zen boven, maar geen uienbol- len in de grond. Door de over gang van uiterst nat op uiterst droog sterven de halzen vrij plotseling af, zonder dat de ui kans krijgt, zich behoorlijk te ontwikkelen. Tot 14 Augustus mag men nog uien naar Engeland exporteren. Men betaalt daarvoor thans 12 cent per kg. Van 15 Aug. tot 14 November is Engeland voor de uien gesloten. COLIJNSPLAAT. Vrijdagmiddag nam mej. J. Flipse, onderwijzeres aan de Chr. school, afscheid van leerlingen, j personeel en het bestuur. Ze werd toegesproken door het Hoofd der school de heer C. Haak namens het personeeldoor de heer Con tant namens het bestuur en door j de oud-voorzitter 0s H. Veenstra, die hier juist met vacantie was. I Uit de hartelijke toespraken bleek welk een plaats mej. Flipse had ingenomen bij het onderwijs en niet minder uit de cadeaux, die haar werden overhandigd. Verschillende leerlingen deden voordrachtjes en met tractatie en al, was het een goede middag. KAMPERLAND. Zaterdagmiddag gaf de muziek- verèniging „Ons Genoegen" een festival ter herdenking van haar 50-jarig bestaan. Na ontvangst van de bezoekende verenigingen n.l. de muziekver. „Excelsior" van Kats, „Apollo" van Wissenkerke, „Eendracht Maakt Macht" van Kortgene en „Wilhelmina" van Colijnsplaat werd een gezamen lijke muzikale rondwandeling ge houden. Elk der corpsen voerde vervolgens, zowel des middags als des avonds een aantal muziek stukken uit. Een fakkeloptocht besloot deze feestdag. Zaterdagavond vond de offi ciële opening plaats van het Kam- perlandse sportveld door de bur gemeester van Wissenkerke. Na een korte speech, het door knippen van een oranjelint, dat de toegang tot het terrein symbo lisch afsloot en het aftrappen van de bal door de burgemeester, be gon de eerste officiële voetbal wedstrijd op het door het gemeen tebestuur beschikbaar gestelde terrein tussen de clubs van Kats en Kamperland, die met 00 ein digde. Met ingang van 1 Augustus is de Zomerdienstregeling van |de Stoomtr. Mij Breskens-Mal- deghem in werking getreden, welke echter geheel afwijkt van de reeds gepubliceerde in de „Zeeuwse Reisgids", doordat nog steeds de Bootdienst met de z.g. „Ferryboot" op zich laat wach ten. De nieuwe dienstregeling is uitsluitend met autobussen en daarmede verdwijnt de stoom tram uit het passagiersvervoer, hetwelk zij bijna 60 jaar heeft gedaan. De autobus die in het alge meen zich vlugger verplaatst als de tram en ook meer mogelijk heden biedt, daar zij niet aan de „rail" gebonden is, brengt ech ter ook nadelen mee, daar het vervoer van fietsen en kinder wagens, welke per tram gemak kelijk kon, met de bus uitge- slot enis. Een voordeel is, dat nu alle plaatsen in W.Z.-Vlaan deren vele malen per dag ver bonden zijn. Vanuit Breskens richting Aardenburg rijdt vanaf 6.05 's morgens op elke boot een bus, tot 's avonds 22.35. In de richting Groede Cadzand om 8 uur, 9 uur en verder elke 2 uur een bus met als laatste ook 22.35. Ook is de verbinding met Knocke weer hersteld via Sluis. De Yersekse Raad vergaderde. Geen sluiting van café's op Zondag. Bij de vaststelling van de In structies voor de aannemers van de Reinigingsdienst werden ver schillende opmerkingen gemaakt. De bedoeling is, dat de vuilniswa gen iedere week minstens 2 maal overal rond zal komen. Ook de beerwagen zal, als de nieuwe wa gen voldoende capaciteit zal be zitten, op bepaalde uren rondko men. Besloten werd, de aannemer m boete van f 10.per dag te laten betalen, bij eventuele con tractbreuk. Na enkele opmerkin gen werd het reglement op de graven eft de begraafplaats vast gesteld. Het voorstel Buteijn en Koster, beogend de sluiting van café's e.d. op Zondag, werd door de heer Koster nader toegelicht. Het is niet de bedoeling, om sommige mensen hun brood te ontnemen; maar de overheid als Gods diena resse ls verplicht om volgens het Woord Gods de wet toe te passen en te handhaven. De Zondag moet niet alleen als rustdag, maar ook als heiligingsdag gehandhaafd worden. De Zondagswet van 1815 wordt niet meer gehandhaafd, maar schromelijk verwaarloosd. Verder zet hij het 'standpunt der S.G.P. in deze quaestie uiteen. De tegenwoordige toestand in deze gemeente op Zondag is een schande voor Gods Wet. en een ergernis voor velen onzer. De heer Pikaar is blij, dat onze Zuiderburen, die een andere op vatting hebben van Zondagsrust en Zondagsheiliging, naar Yerseke komen om er oesters te nuttigen. Hij geloofde, dat aanneming van het voorstel KosterButeijn een soort dictatuur zou veroorzaken en dit is altoos af te keuren. Hij wil ledereen zijn vrijheid op dit gebied geven (Een bezoeker op de publieke tribune, die zijn mening te kennen wilde geven, werd, na eenmaal gewaarschuwd te zijn, verzocht de vergadering te ver laten). De heer Koster is van mening, dat de grote schare bezoekers die Zondags tegenwoordig vanuit Bel gië neerstrijkt, een kerinissfeer teweeg brengt; Nederlanders mo gen om deviezen te sparen. Zon dags niet rijden en hier wordt het geld met handenvol weggesmeten. De heer Koppe (A.R.) wilde, om zeker te zijn, dat de verorde ning niet met enig hoger wettelijk voorschrift strijdt, de aanvang der te wijzigen artikelen 115 en 116 als volgt formuleren „Onvermin- derd het~~~n bij of krachtens wet of provinciale verordening dien aangaande is bepaald". De A.R.- fractie zal zich laten lelden door de eis van het A.R.-beginsel en mitsdien vóórstemmen. De aldus geamendeerde wijzi ging werd hierna in stemming ge bracht en verworpen met 6 stem men tegen en 4 voor. Tegen stem den de 3 leden der P.v.d.A. en de 3 leden der C.H. De onderhoudsplicht van het ge deelte Molenpolderweg wordt door B. en W. erkend. Door de plaatse lijke Industrie heeft deze weg veel te lijden en dat mag niet ten kos te van de polder komen. De heer Koster juichte dit voorstel toe en wilde tevens een goede rangeer plaats aanbrengen. Daar de weg niet eerst door de polder In orde gemaakt wordt was de heer Domi- nicus tegen het voorstel. Andere raadsleden betreurden dat de ge meente nu bovendien nog veel geld zdl moeten uitgeven voor de nieu we weg. Wanneer de mossels in de haven worden gelost, dan kun nen de havengelden geïnd worden maar door het vestigen van de nieuwe installaties aan de Molen- polderdijk, zal dit niet meer het geval zijn.Met 9 tegen 1 stem werd het voorstel, om de weg te verbeteren, tenslotte aangenomen. Aan de heer J. C. Sinke-Wisse werd een perceel grond in erf pacht gegeven voor de bouw van een oesterloods. Een bedrag van f 1,per kind zal worden beschikbaar gesteld, om de schoolkinderen bij de rege ringswisseling een aandenken te geven. (Er zijn 830 kinderen). Bij de rondvraag stelde de heer Sandee vragen over de moeilijk heden bij de nieuwbouw, die in besloten vergadering werden j beantwoord. i De heren Van Boven en Pikaar hadden enige moeilijkheden Inza- J ke Molenpolder, Breeweg en het haventerrein. De heer Koster wenste dat ei genaars enige zeggenschap kre gen bij het verhuren van hun wo ningen. WOLPHAARTSDIJK. Vergadering Oranjevereniging. Vrijdagavond vergaderde de Oranjevereniging onder voorzit terschap van burgemeester van Oe veren. Hoofdpunt was de bespreking van de a.s. feestviering, welke op 3 en 4 Sept. zullen plaats vinden. Besloten werd van elke buurtver eniging personen te vragen de be hulpzame hand te bieden bij de verschillende onderdelen van het feest. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer L. Schipper van Oud-Sabbinge, die zijn benoeming aanvaardde. De burgemeester sprak in zijn slotwoord de wens uit, dat er op Wolphaartsdijk op waardige wijze feest gevierd mag worden. De vergadering was door 34 leden be zocht. Boven-veertigjarigen kunnen moeilijk werk vinden. Op vragen van het Tweede- Kamerlid Van Llenden (Arb.) be treffende ontslagen rijksambtena ren boven de veertig jaar, heeft minister Drees geantwoord, dat het hem bekend is, dat deze amb tenaren moeilijk in het particu liere bedrijf een passende werk- I kring kunen vinden. Daarom heeft de minister zijn ambtgenoten ver- j zocht te bevorderen, dat bij ont slagvergunningen door de over- heid meer aandacht wordt ge schonken aan de vraag, welke ca tegorieën het gemakkelijkst weer werk zullen kunnen vinden. Het Rijksbureau zal In samen werking met de Stichting van de Arbeid de wenselijkheid propage ren om ook de oudere arbeids krachten in dienst te nemen. o Visconserven in blik. Visconserven in blik, welke voor de export bestemd zijn, doch om bepaalde redenen niet meer kun nen worden uitgevoerd, mogen In het binnenland in de handel wor den gebracht. Aangezien echter de hoge prijs, welke ln het buiten land kon worden bedongen, op grond van extra zorg voor be reidingswijze en verpakking, voor de binnenlandse consument niet verantwoord ls, Is thans per ver ordening van het Bedrijfschap voor Visserijproducten een rege ling getroffen, die de prijs van zulke conserven in het binnenland voor elke partij afzonderlijk aan bepaalde voorwaarden bindt. mm Benoemd te Tholen, In de plaats van de heer W. Geuze tot- ambte naar ter gemeente-secretarie de heer C. Bernhardt te Stavenisse. De Marshall-hulp. Volgens senator Kenneth Wher ry (republikein, Nebraska) wordt het effect van het Europees her stelprogram in gevaar gebracht door gezwendel met exportver gunningen, tot bedragen van mil- lioenen dollars, voor verschepin gen van zekere schaarse goederen, die periodiek in bepaalde hoeveel heden aan bepaalde landen wor den toegewezen.' Senator Wherry schrijft In de American Magazine, dat er open lijk gehandeld wordt in uitvoer vergunningen en douaneverklarin gen, dat dergelijke documenten vervalst worden en dat schaarse goederen verscheept worden naar landen, die er niet voor in aan merking komen. Op grond van materiaal, ver zameld door de Senaatscommissie waarvan Wherry voorzitter ls, concludeert de senator, dat de schaarste aan bouwmaterialen en auto's bijvoorbeeld mede aan dit gezwendel te wijten is. Koning van Siam te Wassenaar. Woensdag a.s. arriveert in kasteel Oud-Wassenaar de Ko ning van Siam, vergezeld van zijn twee dochters, een adjudant en een regent. Zij zullen ongeveer een week aldaar verblijven. Toch meer dan 600 slachtoffers. Volgens officiële gegevens van het militaire bestuur te Ludwigs hafen zijn er na de ramp bij de I. G. Fa.rben reeds 613 lijken ge borgen. Er zouden nog een 50- tal lijken onder het puin liggen. Op 9 Augustus zal de fabriek weer worden opengesteld en in de minst getroffen afdelingen zal het werk worden hervat. Vol gens de mening van deskundigen zal herbouw en wederuitrusting van de werkplaatsen, die om het centrum van de ontploffing wa ren gelegen, zes maanden in be slag nemen. Beetgum, J. E, Hendriks te Westbroek; voor Minnertsga, J. v. d. Mije te Loenen a, d. Vecht; voor Haren, G. van Wilgenburg te Aalten. Geref. Gemeenten. Beroepen te Geaemuiden, M. Biok te Zeist; te Hilversum, J. I verenigingen aangesloten zijn bij de dienst voor Polen", die ge leid wordt door leden van de door communisten gecontroleer de „Strijdende Jeugd Unie". Een paar weken geleden werd een nieuw herderlijk schrijven in alle kerken voorgelezen. Het W. Kersten, cand. te Rotterdam.'wal ondertekend door het op- perhoofd van de Katholieke kerk Vrij Evang. Gemeenten. Beroepen te Franeker, A. Ver- De Australische premier, Chif- ley, heeft verklaard, dat Austra lië bereid was wapenen en uit rusting- uit eigen voorraad naar Malakka te zenden wanneer Groot Brittannië er om zou verzoeken. Zaterdagmorgen vond een bader op de bodem van de Rotte te Rotterdam een kinderlijkje, dat van de 7-jarige J. A. de Vries uit de Marnixstraat bleek te zijn. De jongen was Vrijdag van een vlot in het water gevallen. Onderwijs. Terugbetalingen bij Spaarbanken. Blijkens het C.B.S. hebben ook in de maand Juni de terugbeta lingen bij de spaarbanken de in lagen overtroffen. Bij de Rijkspostspaarbank werd in Juni ingelegd voor een bedrag van 21.91 millioen, doch terug betaald voor 35.07 millioen gul den. Bij de bijzondere spaarban ken waren de inlagen groot 30.08 en de terugbetalingen 36.98 mil lioen gulden. De productie aan nieuwe verzekeringen bij de levensverzekeringsmaatschappijen steeg van 148.6 in Mei op 184.4 millioen gulden in Juni. Rijksbemiddelaars. Bij beschikking van de minis ter van Sociale Zaken is aan prof. dr G. Minderhoud. te Wa- geningen, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het college van Rijksbemiddelaars. Woningnood te Brest. Meer dan 5000 families in kelders. De oorlog heeft te Brest, de grote Franse militaire haven plaats, verschrikkelijk huis ge houden. Men schat het aantal verwoeste huizen op 15.000. In het centrum der stad staan nog sen: kelders en wankele ruines. 30.000 andere personen hebben in de omgeving een onderkomen Geslaagd voor Middenstands examens. Voor het Vrijdag te Middel burg gehouden Middenstands- s]echts een zevental huizen over- examen, Algemene Handelsken- e;n£j jjet totale bedrag der ver- ris slaagden de volgende per-: woestlngen wordt geschat op scnen: J. S. de Koeyer, A. D. meer dan io Milliard Franse Koster, J. Martijn en M. C. Lin- fr.lni,pn denberg te Yerseke; J. de Ko-1 ring, W. J. Krijger, J. S. Mal- jaars, Vlissingen; Mej. A. D. Kole, Wolfaartsdijk; J. Koop man, Wemeldinge; W. Koppe- jan, Biggekerke; P. de Kroo, Koudekerke; Mej. A. H. Krijger,„„„nrh) L. Marinissen, St. Laurens; P. Kuzee, N.- en St. Joosland; A. Lungebeke, Heinkenszand; A. J. Lauret, Breskens; J. Leen- dertse, Kapelle; C. van Liere, Nieuwdorp; Mej. W. M. van I iere, Goes; K. Lievense, West- kapelle; C. A. Lobbezoo, Rilland - Bath; D. van Loo, Borssele; J. de Looff, J. v. d. Maas, Middel burg; J. J. Luteyn, St. Kruis; J. Maas, Domburg: P. Maljaars, Oostkapelle; D. Markusse, De Steeg. Afgewezen deze dag 11 candi dates van Polen, Kardinaal Hlond, kardinaal prins Sapieka en 21 maas, eand. te Dordrecht; te1 aartsbisschoppen. In sterke be- Apeldoorn (2e prpl.), H. J. van woordingen veroordelen de bis- Petegem te Hilversum. schoppen de communistische „.,1,,.^, - leer en zeggen, dat de materia- v listische stellingen van deze leer Van het eerste ogenblik, dat de haat kweken en van de geboden communisten de macht in Polen Gods en de beginselen van de in handen hebben gekregen, heb- Christelijke moraal niets willen ben zij het plan gehad de Kerk en weten. De kerk zal zich nooit haar macht over het volk te ver- neerleggen bij een onchristelijke nietigen, maar aangezien haast opvoeding van de Poolse jeugd, het hele volk Katholiek is, moes-En het schrijven eindigde met ten ze zeer voorzichtig te werk een oproep aan de jeugd om zich gaan. Zij moesten wachten, totdat niet te laten beïnvloeden door ze werkelijk alie macht hadden, l de stroom van materialistische voordat ze-hun kaarten op tafel i propaganda en literatuur, leerden Dergelijke duidelijke verkla ringen hebben een diepe indruk cp het Poolse volk gemaakt. Uit de communistische pers blijkt, dat de communisten nu een nieuwe aanval op de Kerk van plan zijn; een aanval, die zeker niet zo voorzichtig zal worden gedaan als de vroegere. De kerkstrijd in Polen heeft nog lang zijn hoogtepunt niet be reikt. legden. De communisten beweren, na tuurlijk, dat ze geen tegenstan ders van de Kerk zijn, maar zij wensen, dat de Kerk zich niet zal mengen in politieke aange legenheden. In de Seym (de Poolse volks vertegenwoordiging) richtten verschillende van de afgevaar digden heftige aanvallen op de Kerk, en zelfs heeft minister Cyrankiewicz gedreigd met strenge represailles, wanneer de Kerk zich blijft verzetten tegen de regering. De strijd tegen de Kerk ge schiedt niet alleen in woord en geschrift. Geen Katholiek dag blad mag uitkomen en de en kele Katholieke weekbladen kunnen hun oplage niet vergro ten, omdat ze niet meer "papier kunnen krijgen. Alle Katholieke bladen en tijd schriften zijn aan een strenge censuur onderworpen. Vele priesters zijn gearresteerd. Som mige van hen waren gemengd in politieke rechtszaken en wer den door militaire rechtbanken tct lange gevangenisstraffen ver oordeeld. Verleden jaar zomer werd een reeks priesters gear resteerd en aangeklaagd, omdat ze te veel inlichtingen hadden gegeven aan kardinaal Griffin, het hoofd van de Britse R.-Ka tholieke Kerk, die een bezoek aan Polen bracht. De Kerk is intussen immuun voor dreigementen en druk. In September verleden jaar zon den de Poolse bisschoppen een herderlijk schrijven rond waar- Te Brest leven 5000 families, d.w.z. meer dan 12000 personen in ze protesteerden tegen de aan- nog in gelegenheidsschuilplaat- vallen op de burgerlijke rech- wiersma en J. Haitsm'a. Burgerlijke Stand. MIDDELBURG. Geboren: Ka- therina I., d. v. A. Huibregtse en J. P. B. Bostelaar; Janna A., d. v. C. G. van der Weele en A. de Looze; Pieternella, d. v. D. Boogaard en P. J. Louws; Jacoba d. v. L. Goedbloed en J. Wille- boordse; Richard E„ z. v. J. Boehlé en J. J. Bagijn: Lea, d. v. J. Minnaar en C. de Rujjs- scher; Lammert J., z. J. L. Woudstra en S. M. de Meijer; Malliilde M„ d. v. T. C. Haagen en L. A. Vriens; Maria J., d. v. J. Louwerse en C. Kodde; Helena, d. v. J. de Wolf en J. van Om meren; Catharina S., d. v. C. van de Putte en M. Louwerse; Adri- aan J., z. v. J. van Huizen en M. Melse; Frans, z. v. J. Joosse en P. Jacobs; Peter F. S„ z. v. Th. A. van Kerkhoven en P. H. N. Biesen; Theodorus, z. v. P. J. Verhagen en E. van Litli; Ger- rit L., z. v. G. Holtkamp en C. Simonse; Wilhelmina J., z. v. A. J. van den Ouden en C. Kooraan; Catharina M„ d. v. P. Groene- scheij en M. de Visser; Hendrik A., z. v. H. de Graaff en A. M. Vermeule; Hendrik J., z. v. H. ten. Het herderlijk schrijven keerde zich ook tegen de cen suur op pers en boeken. De bisschoppen richtten ook een vurig appèl tot de Poolse Christenen „om de jeugd te be schermen tegen de gevaren van het communisme". Om een tegenwicht te schep pen tegen de invlo'ed van de Kerk vormde de regering later j?en gedwongen jeugdorganisa- Beroepen te Ridderkerk (4e tie, „Dienst voor Polen" geheten, p.pl.)., J. v. d. Velden te Hilver- naar het model van de Hitler- sum; (5e pr.pl.), G. Boer te Put- Jugend en de Konsomol (de ten; te Oosterhout, G. Duitemeyer Russische Jeugdorganisatie). In Ned. Herv. Kerk. DOMBURG. Zaterdagavond werden op het sportterrein alhier wedstrijden gehouden tussen elflallen van de voetbalverenigingen Breskens en Domburg. De opbrengst daarvan kwam ten goede aan de nabe staanden van oud-leden van Breskens, die indertijd bij het uitoefenen van hun beroep (vis vangst) om het leven zijn geko men. Uitslagen: Domburg IIBres kens III 31; Domburg I—Bres kens II 3—3. te Hoogvliet. Aangenomen naar Middelhar- nis, H. Goedhart te Reeuwijk; naar Bloemendaal, J. H. Stelma te Rotterdam-Kralingen. Bedankt voor Gouderak, Pa- pendrecht, Sehoonrewoerd, Montfoort, Stad aan 't Haring vliet en Linschoten, H. Goedhart te ReeSwijk; voor 's-Gravenha- ge, H. A. Visser te Amsterdam- Watergraafsmeer; voor Nijker- kerveen, F. C. Bosboom te Rot- Juli van dit jaar moesten alle jeugdorganisaties en studenten- Ondertrouwd: C. de Vries, 23 j. en Chr. Mulder, 25 j.N. G. van Hoepen, 46 j. en P. F. van Haren, 35 j.; J. A. W. Scheepers, 27 j. te Vlissingen en A. M. Ooms, 23 j. Gehuwd: W. H. Vermaas, 34 j. en E. van Konijnenburg, 32 j.; W. Westveer. 33 j en C. J. van Uden, 33 j.; J. H. Hanneman, 39 j. en W. F. Koene, 24 j.; J. J. Jansen, 25 j. en M. W. Flipse, 25 j.; J. P. Zwartepoorte, 24 j. en J. A. Provoost, 21 j. Overleden: A. van den Broeke, 70 j., geh. met J. de Roo; H. J. van Dort, 47 j„ geh. meet T. C. Hubers; A. Reijnhout, 30 j. Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 2 Augustus 1948 medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. Goes. huizen. Geref. Kerken. Garrelsweer, N. van Haeringen ie Veenhuizen; voor Medan en Den Helder, J. D. Koers, vloot- pred. te Noordwijk aan Zee; voor Moordaanslag te Amsterdam. Zaterdagavond omstreeks half tien klonk in de Langestraat te Amsterdam een schot uit een vuurwapen. Een 38-jarige Suri namer J. Chr. had de trekker overgehaald en daarbij gericht op zijn vroegere verloofde, een 27-jarige dienstbode. De kogel miste echter en raakte een 32- jarige chauffeur, die zich in de buurt bevond. De chauffeur kreeg een wond aan de linker slaap, maar kon, na verbonden te zijn, naar huis terugkeren. De Surinamer werd 's avonds laat van zijn bed gelicht. Regen gemaakt door middel van water. De Franse luchtstrijdkrachten hebben onlangs in Tunis proeven genomen met kunstmatige ver wekking van regen. Voor de eer ste maal heeft men daarbij ge bruik gemaakt van koud water als regenverwekkend middel, ge combineerd met koolzuur-be- sproeiïng. Een uitgestrektheid met een middellijn van meer dan 10 km. werd op deze wijze besproeid. Op dit moment bestudeert men een herhaling van de proef, die een uitkomst zou kunnen betekenen voor te droge streken. Ongewone wandeltocht. Een wel zeer ongewone wan deltocht maakten Zondagmiddag een aantal Groningse boeren cn boerinnen onder lening van de heer L. Dijkhuis. Bij laag water vertrokken de wandelaars tegen het middaguur van Hoornhuizen, een dorpje in het Noorden van Groningen, voor een tocht dwars over de Waddenzee naar Schier monnikoog, waar zij drie uur later arriveerden. Het komt zel den voor, dat een dergelijke tocht gemaakt kan worden in verband met de stand van het water. Engels oordeel over de Indonesische Federatie. Onder de titel „opschortingen heeft in geen enkel opzicht de op Java" schrijft de Times: Na beweging voor zelfbestuur ver- het behandelen van het laatstezwakt, doch heeft haar nieuwe, rapport van de Commissie voor meer constructieve methoden Goede Diensten over de verhou- verschaft. De voortgang, die ge ding tussen Nederland en de re- maakt wordt, toont duidelijk aan, publiek heeft de Veiligheidsraad dat de Indonesische federatie óp beide partijen een beroep ge- J waarschijnlijk niet lang op zich daan om zicli strikt te houden zal laten wachten en dat de re- selen van de Renville voor hetals kampioene van het Indone sisch nationalisme kon noemen, zal moeten aanvaarden. Nederl. 1962/4 97'*/ia 97"/,, K. N. Stoomboot 159% 159% dito 1947 97% 977„ Kon. Paket 168% 168% dito 1937 98 97 Scheepv. Unie 182 Dollarlening lor"-/™ 101% Rott. Lloyd 162% 163 Invest, cert. 97 97% Stv. Nederland 186% 186% Nederl. N.W.S. 80% 80'/,, H.V.A. 224% 222 Spaarcert. ïoo vi 100% Java Cult. 94 94 Indië 1937 93 94% N.I.S.U. 100% 100% Grootboek '46 98 Vorstenl. 43% 43% Kol. Bank 97 95% Deli Bat. Mij. 140 139% Ned. Ind. Hand. 131 y2 130% Dell Mij. 153 Ned. Hand. Mij. 160% 163% Senembah 141% A.K.U. 169% 162% ex Muller X 166% 167% Bergh Jurg. 302 300 A'dam Bank 160 159% Berkel Pat. 121% 122 Holl. B. Unie 228% 227% Calvé Delft Rott! Bank 163 162 Centr. Suiker 209 206 Twentse Bank 175 173 Fokker 175 Anaconda 37 36% Gelder Zonen 154 155% Beth. Steel 109 107% Hoogovens 205 205 Chrysler 124% Lev. Br. Unil. 300% 299% Gen. Motors 64 Nederl. Ford 344 Intern. Nick. 31% 31 Nederl. Kabel 294 Kennecott 60% 59% Philips Gloeil. 257% 255% Rep. Steel 28% 28 Wilton F. 196% 196% U.S. Steel 81% Billiton I Clt. Service 56% 56% Idem II N. American 14% Dordt. Olie 315% 310 Cont. Olie 62 60% Kon. Olie 340 8 339% Mldcont. OU 57% A'dam Rubber 162 1621 j Philips Oil 71% Bandar Rubber 138% 141% Shell Union 42% 40% Del. Bat. Rubb. 108% Tidewater 28% 27% O. Java Rubb. 71% Baltimore 14% Serbadjadi Miss. K. Texas 7% 7% H. Am. Lijn 196% 194% Pennsylvania 19% 19 J. C. Japanlijn 166% 167% N. Y. Central 16% 16 in ëcht te nemen. Een van de moeilijkheden wel ke de Veiligheidsraad door zijn resolutie wenst op te lossen is de onderbreking van de politieke besprekingen. De Nederlandse delegatie heeft Den Haag om nieuwe instructies gevraagd doch heeft deze niet ontvangen, om dat er nog geen nieuw kabinet is. De republiek voert dit aan als excuus voor het afbreken der onderhandelingen, doch het is twijfelachtig of de werkelijke re den voortkomt uit dit uitstel. Het schijnt dat de republiek bang is, omdat zij gepasseerd wordt bij de federale onderhan delingen, die ook zonder de repu bliek tekenen v;ui goede voort gang vertonen. De federale ge dachte vindt ingang zowel bij de Ioeale Nederlandse autoriteiten als by de autoriteiten der deel- staten. Stalen als Oost-Indonesië, West Borneo en Oost-Sumatra geven 195. 'tWas donker. Door de rukte aan de bel en weg hol- naar de gang, maar nee. thans direct uitdrukking aan de straat van Jantje liepen twee den de twee helden! Janus I geen post in de bus. Hij deed nationalistische gevoelens van j jongens, 't Waren.... Janus en] wilde op die manier wraak ne- hun volk, dat meer en meer ge- z'n kameraad! Ze liepen voor- men, omdat Kazan 'm in z'n prikkeld wordt door de obstruc-zichtig. Wat ze in hun schild broek gepakt had! Wat 'n held, tieve tactiek van de republiek, voerden? „Hier is 'tjoh", fluis- hè. Maar na moet je ver door haar superieure houding en1 terde Janus, „kijk maar, daar der lioren! haar totalitaire neigingen. Het heb je die bank van dat oude I resultaat is, dat veel van de pa-mens, en daar woont 'ie vlak j 196. Meneer Pot en z'n vrouw triottische gevoelens, die eerst naast. Weet je wel, dat zei die zaten rustig aan tafel en op- uitgingen naar de republiek zijn immers tegen die agent!" eens... daar wordt me toch] Pot. overgegaan in andere kanalen. I „Ja", antwoordde de ander, aan de bel gerukt! Nee maar, rustig Thans heerst er groot enthou-„voorzichtig, joh, pas op de juffrouw Pot verschoot van 't hele geval vergeten, toen siasme voor het toekomstige fe- hond!" „La mij maar lopen", kleur! „O-o-o... Marinus",1 tinge-linge-linge-linge-ling cve deur open.... Niemand te zien....! „Hm", bromde hij, „zeker kwajongens". En gelijk had ie. Want was er ge beurd? Janus had aangebeld aan een huis naast dat van juffrouw Lintmans, maar.... net aan i verkeerdedus bij meneer Meneer Pot zat weer i z'n stoel; was bijna derale Indonesië, ingericht vol gens door de Nederlanders aan gegeven lijnen. Deze, ontwikkeling snoefde Janus, ,n\ij krijgt ie zuchtte ze, „een ongeluk. wéér die bel! En luiden. lui- niet!" Hij gluurde om zich „Och wat", zei haar man, de dtn! Vlug sprong meneer heensloop naar de deur.... post natuurlijk!" Hij ging Pot op. Hij zou....

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 3