Westelijke drie confereerden met Stalin. NIEUWS Nederland laat van zich spreken op de Olympische Spelen. Middelburgse gemeenteraad besprak Waterleidingmisère. Conferentie van groot belang voor wereldvrede Russen willen bovenal vrede. Russische militaire kringen hebben geen hoge verwachtingen. Zullen Haagse trams Woensdag weer rjjden? Klacht van land- arbeidersbonden. Gisteren passeerde 2200ste Nytengo-bezoeker. Mislukte Kabinetsformatie flandelsaccoord met Bizone geparafeerd. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND dinsdag s augustus ms Aan wie de schuld De resolutie van Bandoeng* SNIPPER Uitgave {Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- straat 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1014 Abonnementsprijs 3.75 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 een* per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Ds K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Ojt- m ondergang van Ton en Maan. Woensdag: Zon op 5.05 u., onde* 20.25 u. Maan op 3.18 u., onder 20.44 u. Hoogwater op 4 Augustus: Vlissingen: 0.53 u. 1.95 m., 13.14 u. 2.05 m. Wemeldlnge: 2.40 u. 1.71 m., 15.09 u. IJl m. Spraken wij in ons blad van gisteren reeds de verwachting uit, dat de vertegenwoordigers van Amerika, Engeland en Frankrijk op het Kremlin ontvangen zouden worden door Stalin, gisteravond heeft Stalin inderdaad een onderhoud, dat twee uur duurde, met hen gehad. Molotof, teruggeroepen van zijn vacantie was hierbij tegenwoordig. Nu hun bezoek aan Stalin gin gen Frank Roberts, de speciale afgezant van Engeland, Walter Bedel Smith, de Amerikaanse am bassadeur en Yver Chataigneau, de Franse ambassadeur, naar de Amerikaanse ambassade voor een gezamenlijke bespreking en brach ten hun regeringen op de hoogte van de gevoerde besprekingen, waarover zij zich tegenover de pers niet uit wilden laten. Wel werd geconstateerd, dat de drie afgezanten zich in een goed humeur bevonden. Een volgende bijeenkomst hangt af van de reactie van de weste lijke vertegenwoordigers op het geen het Kremlin te zeggen had en van de instructies die de af gezanten van hun regeringen ont vangen. Ofschoon men nog slechts kan gissen naar de uitslag van de Volgens zeer wel ingelichte kringen te Moskou zou Stalin in zijn antwoord met klem het Sow- jet-standpunt naar voren hebben gebracht, dat men bovenal vrede wenst en de regeling van welke geschillen ook, die na de oorlog gerezen zijn. Voor de conferentie met de Westelijke drie aanving, heeft Stalin zich onderhouden met So- kolofsky, de chef der Russische militaire regering in Duitsland en Rokosofskl, de opperbevelhebber der Sowjet-troepen in het Westen, waarschijnlijk om zich over de po litieke situatie in Duitsland in te laten lichten. Ten opzichte van de Moskouse onderhandelingen en in het bij zonder van een eventueel gesprek der ambassadeurs met Stalin koesterde men in Russische mili- conferentle met Stalin, was een A bepaalde categorie van oordeel,1 talre dringen te Karishorst geen <>1 tn hiurn l lil-ll 'l oh 11 r» o-on dat een vier-mogendhedeneonfe- rentle hetzij van ministers van buitenlandse zaken, hetzij van premiers de door Walace in zijn brief aan Stalin voorgestelde punten als werkagenda moest aannemen. CHINA EN KOREA OOK TER TAFEL? Dit zou Inhouden, dat China en Korea ook ter sprake zijn geko men. Stalin keurde ln zijn ant woord aan Walace de voorgestel de agenda goed en liet uitkomen, dat hij alle problemen, die de vrede bedreigden wenste te be spreken. Wat Stalins antwoord ook geweest zal zijn en welke houding de westelijke mogendhe den ook mogen aanemen, aldus Reuter, Stalin zal niet licht de westelijke toenaderingspogingen van de hand hebben gewezen, in dien hij gelooft, dat zij eer!ijk ge meend zijn. Waarnemers te Moskou herin neren aan de uitspraak van Sta lin, dat er geen reden is waarop twee verschillende systemen het kapitalistische en het com munistische tniet vreedzaam naast elkaar zouden kunnen be staan. Men meent, dat de opvat ting van het Kremlin is, dat de bijeenkomst de grootste gebeurte nis is sinds Potsdam en dat zij een ruime gelegenheid bood om vele diepgaande geschillen, die sinds dien gerezen zqn, te bespreken. De gevolgen acht men van zeer groot belang voor de wereldvrede. al te hoge verwachtingen Men staat n.l. op het standpunt dat deze besprekingen alleen dan een wijziging ln de huidige situa tie zouden kunnen brengen; als de Anglo-Amerikanen bereid waren hun politiek geheel te herzien, en wel in die zin, dat zij de plannen om een afzonderlijke West-Duitse staat ln te stellen zouden opge ven en ook op het gebied van de geldsanering de Russische eisen zouden inwilligen. In dit opzicht maakte men zich geen illusies. Het enige punt waarover een discussie zou kunnen zijn geopend betreft de vraag op welke wijze de Amerikanen, Engelsen en Fransen zich uit Berlijn zouden kunnen terugtrekken. Van Russi sche zijde zou men op voorwaarde dat de Westelijke geallieerden Berlijn ontruimen, tot bepaalde concessies op ander gebied bereid zijn geweest. O.a. om de Russische aanspra ken op medezeggenschap bjj de controle van het Ruhrgebied prijs te geven. Klaarblijkelijk rekende men er aan Russische zjjde op, dat de te genwoordige toestand van hoog spanning zal voortduren, dat het t Naar alle waarschijnlijkheid zullen de Haagse trams en bussen Woensdag weer gaan rijden. Het trampersoneel, dat lid ls van de R.K. en Prot. Chr. organi saties, kreeg gisteravond van zijn besturen te verstaan, dat het tij dens een gezamenlijke vergade ring der drie bonden, die voor of op 9 Augustus zal worden gehou den, te kiezen zal krijgen tussen een verbeterde Haagse loonrege ling of de zoogenaamde Rotter damse regeling. Er werd aangedrongen op di recte hervatting van het werk, doch beide groepen weigerden dit te doen, voordat de uitslag van de vergadering der leden van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegper soneel, die hedenavond ln de Dierentuin wordt gehouden, be kend ls. Men gaf uiting aan de opvat ting, dat een wilde staking wei nig nut kan hebben, maar dat men noodgedwongen heeft mee moeten doen, omdat de loonsitua- tle voor alle gezinnen onhoudbaar was geworden. o De heer Neher naar Nederland. De heer L. Neher, gedelegeerde van het Koninkrijk, ls gisteroch tend per vliegtuig naar Neder land vertrokken. De reis van de heer Neher schijnt vrij plotseling te zijn opgekomen. Ongewenste concurrentie van industrie-arbeiders. De Unie van Landarbeidersbon den deelt mede, dat de laatste tijd 1 industrie-arbeiders buiten hun gewone werk arbeid verrichten in de land- en tuinbouw. Veelal wordt deze arbeid ver-1 richt tegen een beloning, welke lager ls dan ln de C.A.O. voor de ze werkzaamheden is vastgesteld. Het ls daardoor voorgekomen dat bonafide land- en tuinarbeiders geen arbeid In huh beroep konden vinden. Daarnaast storen de Industrie- arbeiders zich geenszins aan de vastgestelde arbeidstijden. Ofschoon de organisaties, ver enigd ln de Unie, op het stand punt staan, dat al het mogelijke moet worden gedaan, om de pro ductie van de land- en tuinbouw zo hoog mogelijk op te voeren, meent de Unie dat dit niet op deze wijze dient te geschieden: De georganiseerde land- en tuinarbeiders zijn er niet dan na overwinning van zeer grote moei lijkheden in geslaagd, de arbeids voorwaarden in de land- en tuin bouw, die vroeger ver achter ston den bij die in andere bedrijfstak ken, belangrijk te verbeteren. Zij zijn ernstig teleurgesteld, dat hun positie door het toedoen van in dustriële arbeiders opnieuw ln ge vaar wordt gebracht. Er wordt dan ook een ernstig beroep op de werkgevers ln het land- en tuinbouwbedrijf gedaan, om geen arbeiders ln dienst te nemen die reeds en volledige taak hebben ln een andere bedrijfstak. De exposanten op de Nijtcngo zijn niet ontevreden, of laten we liever zeggen: ze zijn tevreden, want al was er gisteren minder bezoek dan op de opeiüngsdag, zij die er kwamen waren degenen, die met waar interesse hun voordeel zagen in het geëxposeerde. De 2200ste bezoekster passeerde de controle. Het was Mej. van Stee uit Goes, die zeer verheugd met twee films, door de firma Focus ter beschikking gesteld, naar huls toe ging. de mensen Standhouders tevreden. Vandaag de 2500ste, en als het een beetje wil vandaag de 4000ste of 4500ste. Want het ls „mart» dag" en dan wil het nog wel eens druk zijn. Toch was men gisteren niet on tevreden. Dat het regende deerde de tijd niet en de plaats niet om eens rustig te kij ken. Ze liepen maar door. Nu heb ik al verscheidene ordertjes ge plaatst." En het was niet die ene zaken man die er zo over dacht, er wa ren meer zo. Het publiek ls eveneens tevre- OLYMPISCHE SPELEN. De Engelse doelverediger Simp son neemt de bal van het hoofd van onze midvoor A. L. Appel tijdens de wedstrijd Engeland Nederland, Zaterdagavond te Highbury gespeeld. Donauconferentie. De Sow jet-Unie heeft een ont- werp-conventie voor de controle van de Donau ingediend volgens welke deze controle uitgeoefend zou worden door een commissie, bestaande uit afgevaardigden van de landen waar de Donau door of langs stroomt. De commissie zou in Gratz (Roemenië) zetelen en elk land zou één afgevaardigde zenden. Naar te Lake-Succes wordt ver nomen, heeft de Sowjet-Unie ge weigerd waarnemers van de V-N. toe te laten tot deze conferentie. De polsstokhoogspringers en de de loop der komende maanden I discuswerpers stonden in de hou- tot een definitieve scheiding tus-dl athleten, die vol respect wa- sen Oost- en West-Duitsland zal ren VOQr de t<J zege welke komen, dat ook Berlijn voorlopig Fanny Blankers-Koen voor ons' in twee scherpe gescheiden delen !]and had weten veroveren. En Fanny Blankers-Koen Olympisch kampioene. ,Een van de vijf nieuwe Olympische kampioenen, die op de derde dag van het Olympisch athletiektournooi konden worden uitge roepen, was de uit Amsterdam afkomstige Mevr. Fanny Blankers- Koen. Nog nooit in de geschiedenis van de Olympische spelen heeft een Nederlandse athleet een gouden medaille weten te veroveren. Nog meer successen. Fanny Blankers-Koen vormde op de 100 meter een klasse op zichzelf.. Zij won haar serie, de halve finale en de eindstrijd met grote voorsprong en met tijden, welke door haar concurrenten niet benaderd konden worden. De tonen van het Wilhelmus klonken plechtig door het grote Wembly-stadion, bij de Olympi sche ceremonie. zal worden gesplitst en dat de moeilijkheden van de a.s. winter de drie Westerse geallieerden zul len nopen Berlyn te verlaten. K.V.P. wil geen twee partijen kabinet. Over het mislukken van de Kabinetsformatie door Dr Beel, schrijft „Het Parool" (P. v. d. A.) o.m.: „Na drie-en-een-halve week Ka binetscrisis zit Nederland niet alleen zonder regering maar zelfs zonder concreet vooruitzicht op een aanvaardbare oplossing van zijn regeringsprobleem. Dat ligt niet aan dr Beel, die integendeel verdient te worden geprezen voor de behoedzaamheid en de volharding, waarmee hij heeft getracht uit de ene impasse na de andere te geraken. Hij is daarin niet geslaagd. De enige mogelijkheid, die tot resultaat had kunnen leiden, de vorming van een nieuwe twee- partijenregering met eventueel enkele niet-politleke figuren uit andere kampen dan die der K.V.P. en der P. v. d. A„ is buiten schot gebleven, omdat prof. Romme er niet aan wilde. Wat de Katholieke staatsman daarbij drijft, ls niet moeilijk te raden. Blijkbaar wi! hij zijn partij onder de gegeven om standigheden per se een draai naar rechts laten nemen, wijl daar zon der de Welter-aanhang nieuwe kansen zou kunnen krijgen tot verdere bedreiging van de als pri mair beschouwde Katholieke een heid". En wat de tweede mislukking betreft: „Ofschoon de détails van de tweede mislukking eerst later be- De Tweede Kamer heeft het druk. De nieuwe Tweede Kamer heeft al dadelijk volop werk. Woensdag zal zij met het afde- lingsonderzoek van de grondwets wijziging beginnen. Verder staan op de lijst voor afdelingsonderzoek o.m. het ont- werp-werkloosheidsverzekering, het ontwerp-rechtshandelingen landbouwgronden en de goedkeu ring van het vredesverdrag met Italië. De wijziging van het ontslag recht wordt naar de vaste com missie voor privaat- en strafrecht verzonden. Het ontwerp inzake echtscheidingen wordt in handen van een commissie van voorberei ding gesteld. Hetzelfde geschiedt met de ontwerpen inzake-publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie en ondernemingsraden en met de regeling voor het assurantiebe- middelingsbedrjjf. kend zullen worden, lijkt het re delijk aan te nemen, dat zij het gevolg is van overvraging van V.V.D. en C.H.U., die, blijkbaar van mening dat het „de goede kant uitging", het onderste uit de kan hebben willen halen. In tegen stelling tot hen, die gelovenL dat de tweede formatie-Beel alleen op personen-kwesties is misgelopen, menen wij dat er, met name van de C.H.-zijde, ook program-bezwa ren toe hebben meegewerkt". De eerste mislukking is volgens dit blad dus te wijten aan prof. Romme. De tweede aan de heren Tilanus en Oud. „De Maasbode" (R.K.) ver baast het niet, dat na de eerste I mislukking ook de tweede poging van dr Beel geen succes had. Dit blad blijkt ook van oordeel, dat de mislukking gezocht moet worden bij de heren Oud en Tila nus, al spreekt het dan meer ver- onderstellenderwijs „Is het inderdaad zo, dat de fracties van de heren Oud en Tilanus, althans de eerste, uitein delijk voor overleg niet meer toe gankelijk zijn, daar zij waarbor gen zouden vragen, die haar on mogelijk kunnen worden gegeven, dan verschijnt het vóórstemmen van C.H.U. en V.V.D. brj de eerste lezing toch wel in een wonderlijk licht en is er deze weken een spel gespeeld, dat moeilijk kan worden gekwalificeerd. En dat terwijl zoals mr. Romme 't Donderdag in de Tweede-Kamerzitting uitdruk te de hoogste spoed dient be tracht voor een zaak, waarbij de levensbelangen van beide bevol kingen, zo ginds als hier zijn ge moeid". Men heeft blijkbaar vergeten, dat de heer Tilanus reeds bij de stemming over de Grondwetsher ziening heeft opgemerkt, dat de verdere houding van de C.H.U. van de uitwerking zal afhangen. Als nu daaromtrent zoals te voorzien was geen voldoening kon worden gegeven, wekt het geen verwondering, dat van die zijde geen medewerking werd ver leend. Over de kansen voor de nieuwe formateur lopen de meningen nog al uiteen. Mr van Schaik ls een zeer er varen parlementariër; het wordt niet onmogelijk geacht, dat hy zal proberen een zaken-Kabinet te vormen, dat zijn werkzaamheid in hoofdzaak zal beperken tot de In dische kwestie. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat Mr van Schaik voorzitter van de Tweede Kamer zelf buiten het door hem te vormen Kabinet zal blyven. maal ging de Nederlandse vlag in de Wembleypool de lucht in. Nog een succes, al was het niet bijzonder fraai, werd door Neder land geboekt. Het polo-zevental won met 52 van Spanje, na met rust 21 te hebben achter gestaan. Hierdoor hebben zij zich onder de laatste acht geplaatst. Na de verplichte sprongen van het nummer schoonspringen ne men Kiki Heek en Coby Flor resp. de 10e en 12e plaats in. Men kan echter zeker verwach ten dat zij beiden bij de vrije sprongen het er beter zullen af brengen. FRAAIE PRESTATIE VAN SLIJKHUIS. Onmiddellijk hierna vertrokken de 5000 meter lopers voor de fina le, waarin onze landgenoot Slijk huis meeliep. Het werd een strijd tussen de vier beste lopers van de wereld in dit nummer. Na een prachtige strijd kwam de Belg Reiff als eerste aan, terwijl Slijk huis met 14 min. 20.8 sec. derde werd. NEDERLAND WINT VAN DENEMARKEN. Het Nederlands Hockey-elftal heeft met 41 zijn tweede .wed strijd in het Olympisch hockey- tournooi gewonnen. Ditmaal was Denemarken het verliezende land. VIJF NEDERLANDSE ATHLETEN BIJ DE ENGELSE KONING. Naar het A.N.P. verneemt zul len verscheidene deelnemers uit diverse landen vanavond door de Engelse koning op Buckingham na het Wilhelmus daverde het in het stadion van het enthousiast handgeklap. BRONZEN MEDAILLE VOOR NEDERLANDSE ZWEMSTER. Wat iedereen hoopte maar niet durfde uitspreken, gebeurde. Ma rie Louise Vaesen tikte als derde achter Grethe Andersen en Ann Curtis aan in de eindstryd 100 m. borstcrawl en veroverde de bron zen medaille voor Nederland. Toen zij aantikte en een land genoot drie vingers ophield, haal de zij haar schouders op: „Dat kon toch immers niet". Toen echt- ter de voorzitter van de K.N.Z.B. haar uit het water haalde, toen moest zij wel aannemen, dat het waar was. Na het aantikken van Marie Louise Vaesen steeg het enthou siasme bij alle Nederlandse aan wezigen, de eerste medaille bij het zwemmen, was door Holland ver overd, tot grote hoogte. Na het bekend worden van de tijden wer- den de Olympische kampioene en Palace ontvangen worden. V.jf nummer twee en drie op het plat-1 Nederlanders zyn voor deze ont- form geëerd. En voor de eerste vangst uitgenodigd. Onder leiding kolen leveren. van de chef de mission, de heer K. J. J. Lotsy zullen de Looper (hoc key), Slijkhuis (athletiek), de Ruyter (athletiek), Braasem (wa terpolo) en de Vroet (voetbal) naar Buckingham Palace gaan om ons land bij deze receptie te vertegenwoordigen. Aanmerkelijke toename van handelsverkeer. Zaterdag 31 Juli zijn te Frank fort de handelsbesprekingen met de Bizone afgèsloten, welke van Nederlandse zijde stonden onder leiding van Mr S. Th. J. Teppema en van de zijde der Bizone onder leiding van Mr W. M. J. Logan. Contingenten zijn vastgesteld voor de in- en uitvoer in beide richtingen, zowel van goederen als van diensten. De totalen der contingenten belopen 181 millioen gulden voor de uitvoer van Ne derland naar de Bizone en 230 millioen gulden voör de uitvoer van de Bizone van Duitsland naar Nederland. Er ls bij het tot stand komen van deze overeenkomst naar ge streefd een daadwerkelijk begin te maken met de toepassing van de richtlijnen voor het herstel van de Europese economie, zoals voor zien in het Marshall-plan en de overeenkomst van Parijs. Het is te verwachten, dat het handelsverkeer met de Bizone door deze overeenkomst in ver gelijking tot de laatste twee a drie jaren aanmerkelijk zal toe nemen. Naar Reuter meldde, zal Ne derland voornamelijk levensmid delen, chemicaliën, tin, rubber en industrie-diamanten en de Bizone voornamelijk machinerieën, ge zaagd hout, chemicaliën, textiel- goederen, electrische installaties en ijzer- en staalproducten, als mede voor 70 millioen gulden aan heetsirhrrts intejrdetf <*0. het publiek dat er kwam haasttede prettige indeHng van de ten- n'et lanf de stands om!toonstelling en de ruime door- „eens hier en daar even te kijken" „an„ en flauwtjes of beleefd glim-;6 lachend een foldertje in ontvangst j BEZOEKERS, te nemen. Gisterochtend passeerde de eer- ,,'k Heb het drukker gehad dan 1 ste gelukkige de controle als de Zaterdag", zei ons een voldaan 1300ste op deze dag. Het was Mej. Minderhout uit de Wilhelmina- polder. Zij kreeg als geschenk van de Fa. Daniël Visser en Zonen een fles likeur. De 2000ste bezoekster was mej. B. Pilaar uit Goes, die een bood- lachend zakenman. Toen hadden Bernadotte op reis. Graaf Folke Bernadotte, die een reis van zes dagen ondernomen schappentas met klokzeepproduc- heeft langs de Arabische en Jood-'ten van de K!ok ontving en te- se centra, heeft gisteren een on- vens Kn 2ilveren jubiieumlepei derhoud van twintig minuten ge- van uitgevers Mij Panorama-Li- had met koning Abdoellah van:belle Mej Tony verhagen uit Transjordanië. t .Goes was de 2100ste bezoekster, Met Sir Raphael Cilento, de di- 2y kreeg van de mode-artikelen- recteur van de afdeling vluchte- stand Berc0 van de heer Berks lingen van het bureau voor sociale fraaie hoofddoek. De dames aangelegenheden van de V.N. en waren we; gelukkig deze tweede de Transjordaanse minister van dag.Want toen No 2200 de caSsa Financiën, Sokar, besprak hijpasseerde bleek het mej. van Stee regelingen betreffende de naar 'ult Goes te zjjn dle zoaIs we schatting tachtigduizend Pale-1 reeds vermeldden met twee films stijnse Arabische vluchtelingen in van Focus werd verrast. Transjordanië. I 1 De standhouders hebben op- nieuw prijzen beschikbaar gesteld. Ook het dagelijkse concert vond gisteravond ondanks het vrij on gunstige v^eer doorgang. De bezoekers genoten zeer van de door de Harmonie Kolpings' Zonen uit Bergen op Zoom ten ge hore gebrachte muziek. Australische hulp aan Engeland. Australië zal 10 Dakota's naar Groot-Brittannië zenden voor deelneming aan de voedselvoor ziening van Berlijn, zo heeft de x jf j i Australische premier, Chifley, Metste verdronken* 'medegedeeld. Insgelijks zullen Gisterochtend is het twee-jarig Australische bemanningen ter be- dochtertje van de familie Draaijer 1 schikking worden gesteld, indien te Apeldoorn, tijdens het spelen Oude vrouw door tram overreden. De 71-jarige Maria van Berkel- Sanen, van de Mathenesserweg te Rotterdam, is Zaterdagavond, toen zij de Schiedamseweg zon der uit te kijken wilde overste ken, onder een tram terecht gekomen. Met een sehedelbasis- fractuur werd zij naar het Cool- singelziekenhuis vervoerd, waar zij enkele uren later is over leden. Vacantietoeslag voor gemeentcpersoneel. Gistermiddag kwam de Middel burgse gemeenteraad byeen onder voorzitterschap van burgemeester Jhr Mr W. O. Sandberg tot Es- senburg. De 15 punten tellende agenda werd in een vlot tempo afgehandeld, terwijl alleen in de rondvraag enige belangryke din gen ter sprake werden gebracht, o.m. het tekort aan leidingwater in de afgelopen warme dagen. Tot de voorstellen, die zonder enige discussie werden goedge keurd behoorden de herbenoeming van Drs J. de Roos tot tijdelijk leraar in de scheikunde aan het Gymnasium, de hernieuwde vast stelling van de Stichtingsacte van „Goed Wonen", de instructie van de gemeentegeneesheer, het aan schaffen van banken en ander meubilair voor de Geref. School voor L.O. en het aanschaffen van nieuwe brandslangen. Ook de aanschaf van een maal- machine, het verlenen van een crediet voor aanschaffing van leermiddelen voor de te openen lagere school aan 't Zand en het in bruikleen verstrekken van boe ken voor de leerlingen van het Gymnasium behoorden tot de ha merstukken. BEGROTINGSWIJZIGINGEN. Een tweetal posten van een wij ziging in de begroting werden goedgekeurd, de andere posten van de wijziging komen in een volgende vergadering aan de orde. De heer M. Wattel (A.R.) vroeg naar de mogelijkheid van centrale verwarming in de schoolgebou wen. Weth. J. W. Kögeler ver klaarde echter, dat goedkeuring voor dergelijke werken niet kan worden gegeven, doch hy verze kerde de heer Wattel, dat het in de bedoeling ligt in de toekomst hiertoe te komen. Bij het voorstel tot het aan schaffen van tuinafrastering voor de woningwetwoningen merkte de heer Wattel op, dat de prijs voor de te gebruiken palen z.i. te hoog was, spr. zag liever andere palen, die goedkoper zijn. De zevende wijziging in de be groting werd z.h.s. goedgekeurd. VACANTIETOESLAG. In afwachting van het betref fende Kon. Besluit besloot de raad in principe ook voor dit jaar over te gaan tot het verstrekken van 2pct. vacantietoeslag aan het ge- meentepersoneel, evenwel met een maximum van f 50 en een salaris- grens van f 4300. De heer J. S. Hoek (A.R.) be treurde het, dat hier weer van grenzen wordt gesproken. Wet houder Kögeler antwoordde hem, dat men niet mag afwijken van de grenzen in het K.B. vastgelegd. DE WATERMISERE. Bij de rondvraag vroeg de heer van Loo (Arb.) om beter toezicht opdat voorkomen wordt, dat de tegels uit de trottoirs gestolen worden. •Op een andere door hem gestel bij een achter de Jachtlaan stro mende spreng in het water geval len en verdronken. Ook na lang durige behandeling met een zuur stofapparaat gelukte het niet de levensgeesten op te wekken. Engeland zulks mocht wensen. Bovendien zal Australië desge wenst oorlogsmaterieel naar Ma- lakka zenden. Het Britse oorlogsmaterieel, dat sedert de oorlog in Australië wal opgeslagen, is reeds onderweg. Toelichting van Anak Agoeng. Gisteren is de delegatie der federale gebieden, die de resolutie van Bandoeng in Nederland komt toelichten, per vliegtuig naar Nederland vertrokken. 't Westende, dat overleg heeft plaats gevonden tussen het ge meen tepersoneel belast met het toezicht op de woningbouw en de aannemers; het rapport hierover moet echter nog door B. en W. behandeld worden. De heer L. J. Breel (Arb.) bracht de watermisère van de laatste dagen onder de aandacht. Enkele bedryven hadden schade ondervonden van het niet voldoen de functionneren van de waterlei ding. Spr. vroeg zich af, wat er gebeurd zou zyn wanneer plotse ling een grote brand was uitge broken. Wethouder van 't Westende toonde aan dat de aanvoer van water belangrijk beneden het ver bruik heeft gelegen op sommige dagen. De oorzaak van de toeneming van het waterverbruik moet, al dus spr., gezocht worden in ver spilling van het water! Aan het verzoek aan de Waterl. My. Mid den-Zeeland om water by te leve ren, kon slechts korte tijd wor den voldaan. Proefboringen in de Oranjezon zullen de capaciteit echter enigszins gaan vergroten. De heer A. J. Schuitema (Arb.) vroeg naar de zgn. rijdende win kels, waarop de burgemeester antwoordde, dat B. en W. zuinig zijn met vergunningen. Mevr. de Vlieger stelde de vraag of de melkverstrekking op de scholen opnieuw kan worden ingevoerd. Dit bleek voorshands om techni sche redenen niet mogelijk. Nadat de heren Wattel en de Vink nog hadden gesproken over enkele verkeersregelingen, ging de raad in besloten zitting over tot bespreking van het rapport van Prof. Polak, dat niet kan Aan de vooravond van de reis verklaarde de Oost-Indonesische premier Anak Agoeng, de initia tiefnemer van de bijeenkomst voor federaal overleg, dat de re solutie van Bandoeng in die zin een minimumprogram is, dat aan de principes niet kan worden ge tornd. Op de vraag wat de principiële punten waren, antwoordde de premier: een zo groot mogelijke overdracht van de bevoegheden aan de federale interim-regering. LIQUIDATIE VAN DE NED.- INDISCHE REGERING. Hij verwees naar zijn memoran dum, dat de bouwsteen is voor de resolutie. „Het verdient aanbeve ling aan de federale interim-rege ring in het algemeen bevoegdhe den te gevenv gelijk aan die van G.-G., vermeerderd met een aan tal bevoegdheden van de Neder landse wetgever en van de Kroon voorzover op Indonesië betrek king hebbend." M.a.w,, aldus Anak Agoeng, liquidatie van de Nederlands-In dische regering. De aangewezen de vraag, antwoordde weth. van worden gepubliceerd. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is „gezui verd van opstandige elementen, waaronder communisten en mede standers", zo deelde een republi keins afgevaardigde in het Ame rikaanse huis van afgevaardigden mee. De Amerikaan Dr Walter Rothschildt is tijdens een reis met de Nieuw Amsterdam beroofd van een cassette met kostbare siera den. Hij bekommert zich minder om de waarde van het gestolene, dan om het feit dat onder de sie raden zich persoonlijke geschen ken bevinden. In een boerderij te Lichtenvoorde ontstond brand door blikseminslag. Wegens ge brek aan water kon de brandweer weinig uitrichten en brandde de boerderij af. Blikseminslag te Oss heeft een boerderij te Kit- hoyen in de as gelegd en het ge zin van elf kinderen dakloos ge maakt. Woensdag 4 Aug. zal de „Sibajak" met aflossingsdetache menten van het Kon. Ned. Ind. leger, de Kon. Marine en de* Kon. Landmacht uit Rotterdam naar Nederl. Indië vertrekken. Met de „Salatiga" is gisteren te Rot terdam een groot aantal dieren aangekomen, die bestemd zijn voor de diergaarde Blrjdorp. Ze zrjn met open armen ontvangen, zo lazen wij in een verslag van het A.N.P., dat waarschijnlijk die rentemmers onder haar verslag gevers telt. weg is verder, handhaving van de Indische wetgeving en opneming van bepalingen in de Instellings wet in hoeverre van de bestaande wetgeving wordt afgeweken. Anak Agoeng was nog niet in gelicht over de resultaten van de reis naar Djocja van de delegatie ad hoe. Opzettelijk was te Ban doeng een discussie over stappen, die zouden moeten worden geno men voor het geval de Republiek afwijzend staat, achterwege ge bleven en Anak Agoeng onthield zich daarom van uitspraken. HET DIRECTORIUM. Voor Oost-Indonesië is ook het directorium een principieel punt, aldus Anak Agoeng. Tegen directoriumvorm wordt aangevoerd, dat zij dictatoriaal zou zijn. Dit bezwaar achtte Anak Agoeng niet groot, aangezien de wetlelyke taak van een directo rium juist is om zo snel mogelijk de totstandkoming van een defi nitieve regering der vrye souve- reine Verenigde Staten van In donesië te bevorderen, m.a.w. het directorium moet zichzelf zo snel mogelijk overbodig maken. Wat overigens de urgentie be treft, hoezeer ook snelheid bij het nemen van wettelijke maatregelen door Nederland op prijs zal wor- den gesteld, met snelheid alleen kan men niet tevreden zijn, de bevoegdheidsoverdracht moet in houd hebben. Sjahrirs bezwaar dat de hoofd zaken van de Nederlands-republi keinse onderhandelingen, al» staatsverdedigifig, buitenlandse betrekkingen, economie en finan ciën, in de resolutie van Bandoeng geheel aan de Nederlanders wor den overgelaten, wees Anak Agoeng af. Hij zeide dat Indone- slsch-Nederlandse contactlicha men voor deze terreinen onder voorzitterschap van Indonesisch© staatssecretarissen het directo rium en de hoge commissaris moeten adviseren en ln bepaald© gevallen «zelfs een uitvoerende taak zouden moeten hebben. De contactlichamen, aldus spre ker, zullen o.m. na de oprichting der federale interim-regering, de overneming van taken door de federale interim-regering op ge noemde terreinen voorbereiden door middel van onderhandelin gen. Zij doen geen afbreuk aan de bevoegdheden van de federale interim-regering. DE BILT ZEGT: Plaatselijke buien. Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Later wat toe nemende wind, hoofdzakelijk uit noordelijke richtingen. Minder hoge temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1