Westelijke drie bezochten Molotof. DE NIJTENGO VI TE GOES GEOPEND. DE STAKING DIJ DE HAAGSE TRAM. Arabieren willen weer strijden. Monument te Haaren onthuld. NIEUWS Nederlands elftal verloor met 4-3 van de Britten.. naar Watgeöeurterinlndië? Stemming te Moskou gematigd optimistisch. Hedenavond Stalin? Eerste dag bijna 1700 bezoekers. Aanwijzing vleesbon vervroegd. Ontploffingen te Caïro. Uitgeschakeld voor verdere deelname aan het Olympisch tonrnooi. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- «traat 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1015 Abonnementsprijs 3.75 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprys 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 een. per woord MAANDAG 2 AUG. 1948 Hoofdredacteur: K. ZUIDEMA - Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DEK FEI.TZ, Middelburg: Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Ds K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KAKELSE, Goes; Ds K. SLOFS TRA, Vlissingen. Op- em ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: 2k>n op 5.04 u., onder 20.27 u. Maan op 1.58 u., onder 20.05 u. Hoogwater Dinsdag S Aug.: Vlissingen: 12.21 u. 1.85 m., u. m. Wemeldinge: 1.41 u. 1.56 m., 14.11 u. 1.61 m. Molotof was van zijn vacantle teruggeroepen. Ofschoon de ver tegenwoordigers van de westelijke IT et is ondanks de vele berich- 1 ten die uit Indië tot ons ko men, toch niet gemakkelijk te zeggen, hoe daar precies de za ken staan. Eén ding is zonder meer dui delijk, n.l. dat het de verkeerde kant uitgaat. Het blijft de onvergankelijke schande van het aftredende Ka binet en van de twee partijen waarop het steunde, dat zij er toe hebben meegewerkt, de za ken daar in 't honderd te laten lopen. Dat is met een half oog te zien. Maar hoever het proces van de ontbinding van het Ko ninkrijk is gevorderd, is niet zonder meer duidelijk. De Republiek, men weet het, speelt haar eigen spel. Zij zet al les op alles om als een vrije on afhankelijke staat naast of tegenover het Koninkrijk I mogendheden zich van commen der Nederlanden te worden er- taar onthielden, was de stemming ,;en(j te Moskou niet pessimistisch, maar veeleer gematigd optimis tisch. Volgens welingelichte diplo matieke kringen hebben de ver tegenwoordigers der westelijke mogendheden Molotof een voor stel voor een onderhoud met Sta lin over Duitsland en de kwestie Berlijn voorgelegd. Bevin ontving rapport. Bevin ontving gisteren een rap port van Frank Roberts over diens onderhoud met Molotof. Reuters diplomatieke corres pondent vernam op het Foreign Office, dat Roberts nog geen voorbereidingen heeft getroffen om naar huis terug te keren. Het is onwaarschijnlijk dat hij nieuwe instructies zal ontvangen zolang de Westelijke mogendheden niet op de hoogte zijn gesteld van maarschalk Stalins reactie op het voorstel tot het houden van di recte besprekingen op het hoogste niveau aangaande de Berlijnse crisis. Te Londen is men van me ning, dat de Sowjet-regering thans de volgende stap moet doen. In Britse ambtelijke kringen waagt men zich* niet aan een voorspelling van het Russische antwoord. Men acht het bemoedi gend, dat Molotof van vacantie naar Moskou is teruggekeerd voor een onderhoud. Reuter meldt uit Moskou, dat er volgens de laatste aanwijzin gen geen groot" nieuws uit Mos kou wordt verwacht voor heden avond. Men verwacht, dat maarschalk Stalin de diplomatieke vertegen woordigers van Engeland, Frank rijk en de V. S. vanavond geza menlijk op het Kremlin zal ont vangen. De vertegenwoordigers van de V. S., Engeland en Frankrijk bobben Zaterdagavond afzonderlijk een bezoek gebracht aan Molo tof op het Sow jet-ministerie van buitenlandse zaken. Frank Roberts, eerste privé-secretaris van Ernest Bevin en Harrison, de Britse zaakgelastigde, legden namens Engeland het bezoek af, Walter Bedell Smith, de Amerikaanse ambassadeur, en Yver Chataigneau, de Franse ambassadeur, namens hnn regerin gen. En dank zij de slappe houding van het Kabinet Beel, dat zich niet tegen het drijven van de F. v. d. A. wist te verzetten, is zij een goed eind in deze rich ting gevorderd. Maar nu is daarnaast geko men de conferentie van Bandoeng. Dat scheen aanvankelijk vrij onschuldig. De bedoeling was te geraken tot de stichting van de Verenigde Staten van Indonesië, waarvan naar men hoogte de republiek die weigerde mee te doen, deel zou uitmaken. Begon nen werd met een voorlopige federale regering te vormen, welke regering de steun had van Dr van Mook. Al spoedig bleek echter, dat de heren andere plannen had den. Gevraagd werd n.l. dat deze voorlopige regering in een echte regering zou worden omgezet en dat een uit drie personen bestaand directorium met presidentiële bevoegdheid zou optreden. Dit drietal zou dan de plaats moeten innemen van de Indische regering, terwijl dan ter behar tiging van de Nederlandse be langen een hoge commissaris (Dr van Mook) aangesteld zou kunnen worden. Op deze wijze wordt dus fei telijk de eenheid van Nederland met de niet-republikeinse deel staten verbroken. Naast de re publiek, die nog kltijd poogt de leiding te krijgen over geheel Indië, zijn er nu dus ook de deelstaten die trachten zich van Nederland los te maken. Nu komt d» vraag aan de orde in hoeverre de Nederl.-In- dische regering (Dr v. Mook) h'erbij is betrokken. Bekend is, dat Dr v. Mook zich reeds vroe ger voor een verdragsunie had uitgesproken. Handelde hij hier in or eigen gelegenheid of deed hij dit in overeenstemming met uit Den Haag verkregen instruc ties? M.a.w. had de regering, ter wijl in de Kamer met ernst over deze dingen gedebatteerd werd tn door de motie-Tilanus een kleine zwenking in de goede lichting scheen gedaan te zijn, in het wezen der zaak reeds ge opteerd voor de verdragsunie dei socialisten? J.idien ja, dan :s de conclusie van „De Nieuwe Eeuw' Binnenkort Sowjet- Russisch bestuur voor Berlijn? Volgens Westerse waarnemers zouden de Sowjet-Russische auto riteiten te Berlijn voorbereidingen aan het treffen zijn voor invoe ring van een geheel onder Sowjet- Russische bescherming .staand be stuur voor geheel Berlijn, dat mo gelijk binnen enkele dagen of zelfs enkele uren in functie zou treden. o Mihailowitsj ontsnapt? Volgens radio Vaticaan Is Mgr. Mihailowitsj, die vorige week bij verstek tot tien jaar dwangarbeid werd veroordeeld, uit Hongarije ontkomen en veilig in Salzburg (Am. zone) gearriveerd. o Tocht Stavoren Enkhuizen mislukt. Zaterdagmorgen startte in Sta voren het 16-jarige meisje Dlni Bakker uit Sehagen om zwem mende de overtocht naar Enkhul zen te wagen. Toen de zwemster 5 km. had afgelegd oordeelde haar begelei der, de heer Gons, het beter de poging op te geven. Een zeer teleurgestelde Dinl Bakker kwam ln Stavoren terug, teleurgesteld, omdat het meisje de gelden, die benodigd waren om deze poging te financieren zelf opgespaard had. Nu moet zij weer opnieuw beginnen, maar hoopt toch zo spoedig mogelijk weer te kunnen starten. „Zeeuwen koopt in Zeeland, want hierdoor worden de winkelier* in Zeeland in staat gesteld hun uitzoek te vergroten en behoeft U niet meer buiten de Provincie te gaan om aan Uw verianeen* te voldoen". Dit was de slotconclusie van de vlotte rede, waarmede de Com missaris der Koningin in Zeeland, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot Zaterdag de NIJTENGO VI, de Goese Ny verheids ten toons telling opende, welke hy, zoals hy zelde, in deze tijden van tekort aan ge bruiksgoederen een zeer nuttige instelling vond. Goes, geografisch centrum ook handels centrum. broot, zoals deze zeide, zich moei lijk kon wagen omdat ook Mid delburg waar kortelings geleden de Zeto plaats vond hier naar streeft. De heer De Roo zelde n.l., De voorzitter van het tentoon- te hopen, dat Goes, als geogra- fisch centrum ook eens het han- OLYMP1SCHE SPELEN 100 MExiüU HEivEx. Na een fel duel met de Amerikaan Barney Ewell (70) werd Alas- tair MoCerquodale (Engeland) tweede in de eerste heat van het hardlopen 100 M. voor heren. Voor beiden werd een tijd van 10.5 sec. genoteerd. Derde werd Laing(Jamaica) (50) in 'n tijd van lis. stellingscomité de heer A. de Roo, knoopte er by zyn welkomstwoord aan de andere leden van het ere- comité, vertegenwoordigend het Provinciaal- en het Gemeentebe stuur, Kamer van Koophandel, Middenstandsverenigingen en de Goesse burgery, nog een andere eonclusie aan vast, een conclusie trouwens waaraan Jhr de Casem- In verband met het warme weer zal, vooruitlopend op de aanwij zing van nieuwe bonnen op 5 Aug. a.s. de bon 084 vlees vanaf heden geldig zijn. Deze bon geeft recht op het koopen van 100 gram vlees of een rantsoen vleeswaren. De geldigheid van deze bon zal eindigen op Zaterdag 28 Aug. 15 Mei a.s. belangrijke versnelling van de treinenloop. Ir F. Q. den Hollander, presi dent-directeur der Nederlandse Spoorwegen, heeft tijdens een proefrit op het baanvak Utrecht- Arnhem met een nieuw, ge stroomlijnd electrlsch wagenstel, medegedeeld, dat ingaande 15 Met van het volgende jaar een belang rijke versnelling in de treinenloop zal kunnen worden verkregen. De opvolger van Tildy. De Hongaarse socialistische party heeft Szakasltz een der vice-ministers aangewezen als candidaat voor het presidentschap ter opvolging van Tildy. Het par lement is voor vandaag bijeen ge roepen. o Togliatti ontslagen. Togliattl heeft Zaterdagochtend het ziekenhuis verlaten. Hij is per auto naar huis gebracht. De wa gen werd door een politie-agent permotorrijwiel begeleid. Toen een meisje aan Togliattl een tuil rode bloemen wilde overhandigen, werd niet te 1 zij door de politie tegengehouden, scherp, n.l. dat op deze wijze In het eerste artikel dat hij in achter de rug om van de heren het communistisch orgaan „Uni- leden der Staten-Generaal, ver- ta" laat verschijnen, beschuldigt tegenwoordigers van het Neder- Togliattl de regering er van geen landse volk, het Koninkrijk maatregelen te hebben genomen wordt verkwanseld. tegen de ^fascistische bandieten". Het Arabische hoge comité in Palestina heeft verklaard, dat besloten is de „Heilige Oorlog" te hervatten. De nodige maatre gelen zullen getroffen worden om de Arabieren in het buitenland in staat te stellen deel te nemen aan „de verdediging van hun land". Allo Palestynse mannen tussen achttien en 45 jaar, die thans in Syrië verblijven, worden uitgenodigd zich binnen twaalf dagen te Damascus te doen inschreven. Zaterdag hebben de Joden de demilitarisatie van de hand gewe zen. In het centrum van Cairo heeft zich gisterenmiddag een aantal' krachtige explosies voorgedaan. De eerste ontploffing vond plaats achter het telegraafkantoor. Er werd schade aangericht, doch er vielen geen slachtoffers. De twee de explosie gebeurde enkele minu ten later op de eerste verdieping van een gebouw aan het Musta- pha-Kemalplein. Op het ogenblik van de explo sies waren de meeste winkels ge sloten en was het op straat be trekkelijk stil wegens de gewel dige hitte en de Zondag. Enkele voorbijgangers liepen lichte ver wondingen op. De Egyptische premier Nokras- ja Pasja, die vergezeld was van hoge politiefunctionarissen, was ter plaatse aanwezig bij het on derzoek waaruit bleek dat in het genoemde gebouw springstoffen op de trap waren geplaatst. De Egyptische regering heeft een beloning uitgeloofd van 10.000 pond. sterling aan een ieder, die inlichtingen verschaft, welke lei den tot de arrestatie en veroor deling van de dader of daders. Bernadotte te Amman. Graaf Bernadotte is gisteren in zyn witgeschilderde Dakota te Amman aangekomen voor be sprekingen met Koning Abdoellah van Transjordanië. Hij was ver gezeld van acht leden van zijn staf. De besprekingen gingen over de voorgestelde demilitarisatie van Jeruzalem en Nog geen verandering in zicht. De op Zaterdagmorgen uitge broken staking bij de Haagse Tramweg Ma&tschappy is nog in volle gang. Onderhandelingen die gisteren werden gevoerd hebben tot geen enkel resultaat geleid. 's-Gravenhage, dat deze week het 700-jarig bestaan herdenkt, is door de staking ten zeerste gedu peerd. Over het ontstaan van de sta king vernamen we nog het vol gende: Het z.g.n. actie-comité heeft bulten de vakorganisatie om een staking geprovoceerd omdat het zich niet kon verenigen met de wijze waarop de vakorganisa ties zelf de onderhandelingen over de loonsverbeteringen voerden. Dit comité verzocht om een on derhoud, doch dit werd geweigerd. Hierop wist men 600 jongeren tot staking te bewegen, die op hun beurt de ouderen meesleep ten. Gisteren werden opnieuw on derhandelingen gevoerd tussen het stakingscomité en de drie af delingsbesturen van spoor- en tramwegpersoneel, die in een unie verenigd zijn. Het comité heeft er op aan gedrongen, dat de Unie de orga nisatie van de staking zal over nemen. Dit werd door de vakbondbe stuurders geweigerd. Zij stelden de eis om de staking op te heffen, waarna zij de moei lijkheden zouden trachten op te lossen. Het stakingscomité weigerde de staking op te heffen en heeft tij dens een vergadering van stakers hiervan mededeling gedaan. Hierdoor is aan de situatie niets veranderd. Naar opvatting van de vak- binnen enige dagen verlopen. In de Haagse straten kwam het in de loop van Zaterdagmorgen tot lichte ongeregeldheden, waar aan soms het publiek deelnam. Voor een uitgang der remises werd een tractor geplaatst om het ultryden der andere trams te ver hinderen en elders op de rails vond men moerbouten, welke wa ren losgedraaid om andere trams te laten ontsporen. Zondags liep de dienst op Wassenaar normaal. De stakers hebben aan de di rectie van de H.T.M. verzocht op werkdagen een dienst voor het vervoer van Haagse bleekneusjes naar het vacantiehuis te Kijkduin te mogen onderhouden, welke dienst Iedere dag werd gereden. o De kabinetsformateur. De kabinetsformateur, Mr J. R. H. van Schalk, heeft Zaterdag 'n bespreking gevoerd met de minis ter-president Dr Beel en de minis ter van sociale zaken, de heer W. Drees. De „Poolzee" van L. Smit en Co's Internationale sleepdienst heeft Vrijdag een nieuwe belang rijke sleepreis ondernomen van Rotterdam naar Soerabaja, met de grote drijvende bok „Bevrij ding", welke in opdracht van het ministerie van Overzeese gebieds delen wordt overgebracht. De sleepreis zal ongeveer drie maan den duren. bondbestuurders zal de staking peratuur. DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Licht tot half bewolkt met en kele verspreid optredende on weersbuien. Zwakke tot matige wind uit Noord-Oostelijke richtin gen. Weinig verandering in tem- namen nog deel het Prov. Be stuur, het comité der Vereniging van expolitieke gevangenen, on der wie een aantal kinderen, 's Middags vond in Oisterwijk een reünie plaats, welke besloten werd met de jaarlijkse herden kingsbijeenkomst. Ter nagedachtenis van hen die vielen als slachtoffer van de Duitse overweldiger. In het Brabantse dorpje Haaren, dat in de bezettingsjaren een beruchte klank had wegens het feit, dat in het groot-seminarie aldaar een groot aantal politieke gevangenen was ondergebracht, had Zaterdag een aangrijpende plechtigheid plaats, n.l. de onthul ling van een monument ter nagedachtenis van hen, die als slacht offers van de Duitse overweldigers vielen. Uit alle delen van ons land stroomden oud-polltleke gevan genen die dag naar dit oord, dat voor het gehele volk herinnerin gen oproept van bitter leed en lijden. De voorzitter van het comité van oud-politieke gevangenen, de heer Ben van Huygevort uit Til burg hield een begroetingstoe spraak. Hy noemde het een voor recht voor de overlevenden, om dit symbolische gedenkteken te mogen wijden aan de nagedach tenis van hen die vielen, en a7dus h-n offerdaad in dienst van het vaderland aan de vergetelheid te ontrukken. De gedenkzuil, sprekend van „lijden en vertroistlng" werd ver volgens door de particuliere se cretaresse van H. M. de Konin gin, als Haar vertegenwoordig ster, onthuld. Namens H. M. legde zij een krans. Het muziekcorps van het regiment stoottroepen bracht hierna de Nederlandse en Belgische volksliederen ten ge hore. De aanbieding van het monu ment aan de nabestaanden ge schiedde door Dr M. J. Steyns uit Utrecht. Sprekend tot de Belgi sche gasten verzekerde hij hun, dat Nederland dankbaar blijft voor de bijdrage, welke zovele Belgen leverden ln de vrijheids strijd. Sprekend tot de landgeno ten, bracht spr. allereerst eerbie dige hulde aan H. M. de Konin gin voor haar blijk van medele ven. Zijn diepe erkentelijkheid be tuigde hij tevens jegens de tegen woordige regering, wier belang stelling, zoals hij zeide: ln het lot der ex-politieke gevangenen wel een schril contrast vormt tot de „misdadige nalatigheid" van het Londense kabinet. Aan de verdere kranslegging Wapens voor Israël. Alle waarnemers der V. N. en de patrouilles ter zee en in de lucht langs de Palestijnse kust is aangezegd uit te zien naar twee landingsvaartuigen, die uit Italië met wapens voor de Joden onder weg zouden zijn. Er zijn terzake stappen bij da Italiaanse regering gedaan. Opening weg Borssele 's-Heerenhoek. Zaterdag werd de weg Bors sele's Heerenhoek, naar de ver betering waarvan reeds zo lang was uitgezien, officieel geopend. Bij de opening waren o.m. aan wezig het gemeentebestuur van Ovezande, B. en W. van Borssele en 's-Heerenhoek en verschillende opzichters. De burgemeester van Ovezande hield een toespraak waarin hij memoreerde dat lange tijd ge zucht was onder de slechte toe stand van de weg niet het minst door de autobus-ondernemer de Munck. Blijdschap werd uitge sproken dat de weg reeds nu in- plaats van eind '48 in gebruik kon worden genomen, dank zij mede de grote spoed door de aannemer Moerlandt betracht. Betreurd werd, dat de weg inplaats van secundair, tertiair is gemaakt, zo dat de breedte inplaats van 5.50 M. slechts 4.50 M. bedraagt. Vervolgens werd door een doch tertje van de burgemeester het lint doorgeknipt. Daarna ging het per auto naar 's-Heerenhoek, waar in het café v. d. Bulck verversingen werden gebruikt. Hier werd nog het Zeeuwse woord gevoerd door de burge meester van Borssele en 's-Hee renhoek. In verband met dit blijde gebeu ren was, dank zij de financiële medewerking van de heren de Munck en Moerland, voor de ouden van dagen en de schoolkin- delscentrum van Zeeland mocht worden. Bij dit welkom, waarbij ook aanwezig was Jhr Mr Sandberg tot Essenburg, de burgemeester van Middelburg, werden Mevr. de Casembroot en Mevr. Ten Kate bloemen aangeboden. Tot de exposanten richtte de heer De Roo een extra woord, waarby hij zijn bewondering uit sprak over de wijze waarop zjj hun stands zo keurig in elkaar hadden weten te zetten. Hier was gebleken, dat de „Cost voor de Baet" uitging, zeide spreker en hy hoopte dan ook, dat na deze kos ten de baten zouden volgen. Spr. wees er verder op, dat het tentoonstellingscomité grote ver antwoordelijkheid draagt. Zich richtend tot de andere le den van de tentoonstellingscom missie wist spreker op geestige en treffende wijze hen even voor het voetlicht te halen. In het bij zonder dankte hij de heer A. Hoo- gesteger uit Goes, die, zoals hy zeide eigenlijk geen lid van de commissie was gemaakt, maar er later als vanzelfsprekend in op was genomen en die hem verbaasd had doen staan door het vele werk dat hij voor de commissie had verzet. In dit huldeblijk deelde ook Mevr. Hoogesteger, die, zoals de heer De Roo opmerkte, haar man misschien wel eens een enkele maal had gezien. Een bouquet bloemen vertolkte de dank. Verder dankte de heer De Roo de dames A. D. M. Verwer en A. J. Bleien, die op geestige wijze de bierkelder hebben beschilderd. Jhr de Casembroot, die vervol gens het woord verkreeg, wees er verder nog op, dat voor de oorlog de z.g.n. goedkope treinen het winkelen bulten Zeeland extra be vorderden. Ondanks het feit, dat deze regeling thans niet meer be staat is de neiging om in Holland te kopen, nog niet verdwenen. Durfde Jhr de Casembroot, zo als hij geestig opmerkte, met een blik naar Middelburgs burgerva der, Goes dan niet het centrum van Zeeland te noemen, voor de beide Bevelanden, waar voldoende mensen wonen om de Goesse mid denstand behoorlijk op de been te houden, achtte hij deze stad zon der twijfel het middelpunt. Hij hoopte tenslotte, dat de ten toonstelling er toe zal mogen lei- dene, dat de Zeeuwen meer bij winkeliers hun inkopen zullen doen. Vervolgens maakte men, onder leiding van de heer A. de Roo, een rondgang over het tentoon stellingsterrein. De N(jtengo een nuttige instel ling. Dat was ook de mening van de bijna 1700 toeschouwers, die deren van 's-Heerenhoek-dijk Zaterdag dc expositie bezochten. een reisje in elkaar Vlissingen. gezet naar Maximumprijzen voor gezouten haring. Met ingang van vandaag wordt de maximum verkoopprijs voor schoongemaakte, ter plaatse te consumeren haring 10 cent per stuk. Voor z.g.n. koelhuisharing mag eerst met ingang van 1 Oc tober één cent extra worden be rekend. En niet alleen nuttig, doch ook goed in elkaar gezet, getuigend van doorzettingsvermogen bij de zakenmensen, doorzettingsvermo gen ondanks gebrek aan grond stoffen, ondanks allerlei belem merende factoren ,die de handel en bedrijf een vlotte werkwijze verhinderen. j De tentoonstelling is verdeeld Doordat kinderen met vuur over twee zalen en een grote tent speelden ontstond Zaterdag brand i plaats gevend aan ruim 40 stands, in een boerderij te Kampen. 35000 Op schier elk gebied valt wat te Zaterdag heeft ons land in de eerste ronde van het Olympisch voetbaltournooi met 43 van Engeland verloren en zich hierdoor voor verdere deelname nan dit tournooi uitgeschakeld. In deze wedstryd waren v. d. Tuyn, Lentra en Wilkes de ster ren; alleen de Britse wil om te winnen zegevierde. De Britten had den trouwens een beter begrip van het spel. Zy kopten beter dan onze landgenoten en wisten verder posities in te nemen voordat een pass gespeeld was, terwijl de Nederlanders eerst begonnen met een pass waarna snel positie werd gezocht. Toch wisten onze jon gens snel profyt te trekken van geboden kansen, waarvan een ge lijkmaker 33 van Wilkes het mooiste voorbeeld was. Vijf minuten na het Engelse doelpunt kreeg Lenstra de bal van v. d. Tuyn, gaf zuiver door naar Appel en de man uit Sit- tard faalde niet (22). De Ne derlandse supporters waren en thousiast. Ze schreeuwden om Abe vooral toen Appel bijna weer een doelpunt maakte en Lenstra een harde onverwachte kogel in zond. Toen in een verwarde situatie Kraak een schot wist te houden, doch vallende een opnieuw ge schoten bal miste en Keheler de bal nog net langs de paal het net in wist te werken (32), zag het er naar uit dat we gingen verlie zen. Maar de onzen gaven geen krimp en vier minuten later kwam dat doelpunt, dat zelfs de doel. De bal werd door ons terug gespeeld, maar niet ver genoeg en met een goed gerichte kopbal scoorde Mc Ilvenny, de midvoor, het vierde doelpunt (43). Vanzelfsprekend heeft de ne derlaag teleurgestelling bij de spelers gebracht, maar men in casseerde het verlies moedig. Waarschijnlijk zullen de spelers over enkele dagen weer naar Ne derland terugkeren. der Arabische vluchtelingen. Appel zette de eerste goal. Het Nederlandse elftal speelde met de zon ln de rug en een Britse aan val deed de toeschouwers juist bezorgd afvragen of het niet mis zou gaan. Plotseling kreeg Appel de bal op de linksbinnenplaats toegespeeld van Wilkes, hij liep even door en schoot in volle ren. Het werd een goal, want Simpson was verrast door deze kogel bul ten zijn bereik (10). Maar 22 minuten na de aftrap kreeg Engeland een vrije schop te nemen. Op 20 meter van het doel. De rechtshalf Mc Bain legde de bal zorgvuldig neer, schoot.... Kraak, te laat merkend, dat het het probleem een schot op het doel werd, greep itpllhcmn l„„ij te laat en de stand was 1I. Een minuut later 'n gevaarlijke Britse aanval, dan misschien de spannendste fase van de gehele wedstryd. Lenstra, doorgebroken, loste een enorme kogel, maar de keeper wist hem corner te stom pen. De strijd leverde verder geen doelpunten meer op, doch gaf een overvloed aan uiterst spannende momenten. De tweede helft bleef het spel even spannend. Beide ploegen werkten met onberekenbare aan vallen. Plotseling ln de dertiende minuut na de rust zette Hopper voor en de lange Hardisty kopte met zgn kale hoofd de bal langs Kraak, die zich liet verrassen (2—1). Tweede zwemdag bracht Nederland succes. De drie schoolslagzwemsters en de twee overgebleven borstcrawl- zwemsters plaatsten zich in de Engelse bladen enthousiast doetfinaJes* Nel. van zw®m c mnni Tin Vprinrlanilcn fü. pond hooi ging verloren en het gebouw brandde af. Op 18 Sep tember zal een groot vliegtour- nool te Woensdrecht worden ge houden. Den Haag kreeg Za terdag twee beren ten geschenke i van dé stad Bern. De president van de Zwitserse stad kwam ze persoonlijk overdragen. Morgen hoopt te Eindhoven Mevr. de wed. De Lourevan Vlerken haar hon derdste verjaardag te vieren. De Stoomvaart Mij. Zeeland heeft Zaterdag met de „Prinses Bea trix" een record aantal passa giers overgebracht. Het waren er 1200. In ruim een uur tijds zagen de douane, scheepvaartmaat schappij en de spoorwegen kans deze mensenmassa te verwerken. ««Dr Hugo Eckener, de beroemde constructeur van de Graf Zeppe lin is door een zuiveringstribunaal zijn. Op 40 meter afstand loste Wilkes, na een korte rush een ge weldig schot, dat Simpson pas zag toen zijn net trilde. Nadien werd er niet meer ge scoord en was de reglementaire tyd verstreken. Over het spel ln de twee ver lengingen valt weinig meer te zeggen. Het bleef een verwoede strijd met tal van verwarde situ aties waarin ons meer tegenzat dan bij de Britten, wij denken aan een schot van v. d. Tuyn, dat via de paal en de keeper uitging en aan een kopbal van Appel, die de lat scheerde. De beslissing viel ln de zesde minuut van de tweede verlenging: Kippax schoot uit een vrye schop op de rand van het strafschopgebied scherp op het zien, wat te verkrijgen en wat te proeven, want de exposanten we ten wat reclame ls. Reclame, verscheidene bezoe kers profiteerden er van. Zij ver kregen meerdere prijzen, uitge loofd door de exposanten. Dé volgende personen kregen een prijs. 300ste: L. C. de Kam, Bieze- linge, fles drank van Fa. Daniël Visser uit Schiedam. 500ste: Mej. B. Zwartepoorte, Goes, zwaar verzilverde jubileum lepel van Uitgevers Mij. Panora ma en Libelle. 700ste: M. J. Everse, Goes, fles drank van Boll en Dunlop, Schie dam. 1000steMevr. Melse-Tammen- ga uit Goes, Boodschappentas, In houdende collectie klokzeep-pro- ducten van Zeepfabriek de Klok. e--- te Stuttgart zuiver verklaard. Tevens een jubileumlepel van Uit zonder mooi. De Nederlandse fa voriete, die de laatste tyd een wyderc armslag maakt, verbeter de wederom het Olympisch record 1 op de 200 meter schoolslag, thans met 0.2 seconde. Tonny Hom bleek door haar tijd nog recht te hebben op een plaatsje in de finale, waarvoor ook Jannle de Groot zich klas seerde. Irma Schuhmaeher en Marie Louise Vaessen toonden zich goe de vechtsters en kwamen ln de finale met drie Deense, twee Zweedse en een Amerikaanse zwemster. Grete Andersen, Dene- markens jongste wemster, even aart met 1 min. 5.9 sec. de Olym pische recordtijd van Rie Masten broek. Hoewèl in 1939 benoemd tot een hoge post in de bewapening trad hij nimmer in functie. In Dar- bangha in Voor-Indlë zijn 15000 huizen ingestort en meer dan 50 personen gedood door hevige stortregens. Mussolini's schoon zoon, Graaf Ciano, mag zijn be zittingen behouden, aldus heeft een Romeinse zuiveringsrechtbank beslist. Gisterochtend ls een Lancaster bij Karachi neerge stort. De bemanning bestaande uit vier personen kwam om bet leven. Negen en twintig Est- landers zijn met een roeiboot de Oceaan overgestoken en behou den op New Founland aangeko men. Onder hen bevonden zich 10 vrouwen en 7 kinderen. De Olympische recordhouder op de 10.000 meter, Zatopek, is door de Tsjechische minister van defensie gisteren tot eerste luitenant be noemd. Nederland heeft voor deze week voor 10.432.957 dollar tarwe, lijnzaadkoeken en meel toegewezen gekregen. gevers Mij. Panorama en Libelle. 1500ste: Mej. Willemsteln uit Eindhoven, ook een lepel. 1600ste was Mej. Harlnck uit 's-H. Abtskerke. Zij kreeg een strijkijzer van de Fa. v. d. Broeke. Ook de Burgemeester van GoeB heeft een pry's beschikbaar ge steld voor de 2500ste bezoeker, te weten een bedrag van 25 gulden, te besteden by de exposanten. In de tentoonstellingskrant, welke wy in onze stand op de tentoonstelling drukken vermel den wy nadere byzonderheden over de uitgeloofde prezen. De Stoomtram Walcheren heeft een extra dienst Ingesteld en ver trekt Iedere nacht om 5 over twaalf naar Middelburg. Op Dinsdag, Woensdag en Za terdag rijden ook de A.M.Z. en Fa. Krijger met een extra dienst. Rest ons nog de aandacht te vragen voor de dames, die op deze expositie de speldjes voor het Fonds Kankerbestrijding verko pen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1