Berlijnse kwestie nog niet in Moskou besproken. NIEUWS Want Molotof is met vacantie. Kabinetscrisis in Hongarije. NEGEN PROCENT van de deelnemers viel uit op de VIERDAAGSE. Kabinetsformatie aan Mr J. R. H. van Schalk opgedragen. VANDAAG OPENT DE NIJTENGO HAAR POORTEN. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ZATERDAG .1 JULI ms Noodkreet uit Intlië. Besprekingen over de demobilisatie. Gevallen in Indië. Aflossingstroepen naar Nederlands elftal maakt wel een kans. Tentoonstelling met een historie. SNIPPER Haags Tram- en luis- personeel vanochtend in staking gegaan. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagoiad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- jtr. TO, Tel. 2438, Giro 2742S9. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1012 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 3.75 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per ra.m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Rubriek Kabouters 5 cent per noord Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KAREJLSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 5.01 u., onder 20.31 u. Maan op 0.40 u., onder 18.00 u. Hoogwater Zondag 1 Aug.: Vlissingen: 10.15 u. 1.48 m., 22.51 u. 1.51 m. Wemeldinge: 11.49 u. 1.42 m., u. m. ■p nige tijd geleden heeft Ds Slomp (Frits de Zwerver), <lie thans in Indië vertoeft, zich zeer pessimistisch uitgelaten over de droeve geestelijke toe stand van onze militairen in In- Daartegen is toen verzet gere- zou ^ge sohreven he obery6 zonder De Britse' Frans« en Amerikaanse vertegenwoordigers te zich eerst behoorlijk op de Moskou, die een onderhoud met Molotof de Russische minis- hoogte te hebben gestel', Z.jn ter van Buitenlandse Zaken hoopten te hebben in verband oordeel zou oppervlakkig en voorbarig zijn. Nu is er echter een andere veldprediker Ds J. Colijn, voor heen Ned. Herv. pred. te Ooster- wijtwerd, die zich in een artikel in de Nieuwe Damster, eveneens in sombere bewoordingen uit laat. Kij stelt op de voorgrond, dat hij niet het geheel kan overzien, dat hij slechts over zijn eigen omgeving kan oordelen en dat hij niet wil generaliseren. Maar toch. I VOOR DE ZONDAG. „Laten wij niet om de zaken heendraaien en strikt eerlijk deze dingen aan u schrijven. En nu noem ik een paar rauwe fei ten: In het militaire hospitaal te Semarang komen elke week 150 patiënten, lijdende aan ge slachtsziekte, binnen; deze ko men van de legeronderdelen van Midden-Java; wij zeggen er bij, dat deze patiënten doorgaans voor de eerste keer komen, maar cok dat er patiënten zijn, die voor de derde of vierde keer, scras voor de zevende keer ko men. Zijn deze jongens het uitschot van het leger? Zijn dit gevallen waarvan men zegt: In het va derland zouden deze jongens ook „hun gang" gegaan zijn? Neen, en nogmaals neen! Ge kunt er onder deze jongens aan treffen van alle keykelijke ge zindten: Rooms-Katholieken, Hervormden en Gereformeerden. Ge vindt er getrouwde kerels ender en verloofden en jongens die een meisje hebben; het is dus niet een bepaalde categorie, niet een bepaald slag waarvan men wel eens zegt: „ze zijn voor God noch duivel bang", neen, het geldt allen, zonder onder scheidt. En dit zeg ik, om alle troost voor een ogenblik weg te nemen: laat niemand denken; maar mijn jongen overkomt dit met de blokkade te Berlijn zullen Molotof voorlopig niet kun nen spreken. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, generaal Bedel Smith, heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld, dat Molotof met vacantie en niet te bereiken is. Bedel Smith wist niet hoe lang Molotof afwezig zou zijn. In antwoord op een vraag voegde hij er aan toe, dat hij niets te horen had gekregen over de verblijfplaats van Stalin of de plaats waar Molotof zijn vacantie doorbracht. Tot dusver Jieeft geen der ver tegenwoordigers van de drie Wes telijke mogendheden zijn opwach ting gemaakt hij het Sowjet-mini- sterie van Buitenlandse Zaken. Roberts, de speciale afgezant van Bevin, bracht een beleefdheldsbe- t zoek aan de nieuwe Franse am- bassadeur, Chataigneau. De Moskouse pers heeft gister- ochtencf geen melding gemaakt1 van de rede, die Bevin eergister- avond in het Lagerhuis heeft ge houden over de Berlijnse crisis, j Ook heeft de pers geen gewag ge maakt van de aankomst te Mos kou van Frank Roberts, de par ticuliere secretaris van Bevin,. en van Walter Bedell Smith, de Amerikaanse ambassadeur. Besprekingen over opschorting demobilisatie in Engeland. Van gezaghebbende zijde te Londen wordt vernomen, dat de Britse premier, Attlee en de mi nister van Buitenlandse Zaken, Bevin, gisteren besprekingen heb ben gevoerd met de Britse staf chefs, naar men gelooft over de eventuele opschorting van de de mobilisatie. Onmiddellijk nadat Bevin Donderdag ln het Lager huis zijn verklaring had afgelegd is het comité uit het kabinet voor de defensie bijeen gekomen. Een De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwezen de navolgende verliezen zyn gerapporteerd: Sergeant C. J. Ventevogel uit Goes. Gesneuveld 20 Juli 1948. Soldaat W. P. van Rijswijk uit Schiedam. Gesneuveld 27 Juli 1948. Kon. Nederi.-Indische leger: Jav. Soldaat Paiman en Chin. Soldaat der inf. Thio Soen Lie, beiden afkomstig uit Neder- landsch Indië. President Tildy afgetreden. De Hongaarse president Zoltan Tildy is afgetreden wegens arres tatie van zijn schoonzoon Victor Csornokij, die zoals men zich zal herinneren, vorige week ontslag nam als Hongaars gezant te Cairo. Csornokij wordt' ervan beschul digd „obstructie en sabotage" te hebben gepleegd. Alvorens hg gearresteerd werd trachtte hij nog zijn woning te verlaten, doch werd hierbij in het been geschoten en gearresteerd. In een brief aan het parlement waarin hij verzocht zijn aftreden te willen goedkeuren wees Tildy erop, dat hij wenste af te treden omdat hij voelde, „dat hij door het misdrijf van zijn schoonzoon" het vertrouwen van de Hongaren ver beurd had. Het parlement zal thans op 2 Augustus bijeen komen om ver der constitutionele maatregelen te nemen. Vliegende schijf boven Italië. Donderdagnacht is te Pouzzoles by Napels, een vliegende schotel aan de hemel verschenen. De schijf schitterde met blauwachtige glans en scheen snel rond te draaien, zo verklaren de getuigen, die zeiden de schijf langzaam door de lucht te hebben zien voortbe wegen 500.000 Mark voor de ramp te Ludwigshafen. De minister-presidenten van de Brits-Amerikaanse zóne hebben niet: de besten zijn hier geval- j definitieve beslissing over de de-besloten een som van 500.000 Mark ter beschikking te stellen voor de gezinnen van de slacht offers van de ramp te Ludwigs hafen r mobilisatie zal echter naar men gaan nog even verder: er gelooft waarschijnlijk uitgesteld zijn compagnieën, waarvan 50 worden totdat Moskou positief ge- pct. geslachtsziek is of is ge- reageerd zal hebben op de Weste- weest. Het komt voor, dat in een lijke pogingen om door verdere bepaalde periode van een groep besprekingen de impasse te Ber- militairen op twee of drie na lijn te verbreken, allen zich met vrouwen inlaten En die twee of drie, die het héél moeilijk hebben, zijn niet altijd jongens die een christelijke op voeding hebben gehad." Ds Colijn wijst er verder op, dat niet ieder bataljon gelijk is, dat de geest van de ene leger groep volkomen verschillend is 'van die van de andere. Veel hangt er af van de lei ding. Berust de leiding bij een slap pe figuur dan wreekt zich dat op het gehele bataljon, dan is onmiddellijk het percentage ge slachtsziekten aan de hoge kant. Is de leiding strak en is het een persoon, die vecht voor zijn jon gens, dan wordt het beeld direct veel gunstiger. De percentages lopen bij goede en slechte lei ding uiteen van 3 pet.15 pet. (of nog meer). Wordt er veel voor de jon gens gedaan, dan is de aanlei ding voor de jongens veel gerin ger. Zo kennen wij peletons (plm. 35 man) die volkomen safe zijn, vrijwel alleen omdat de, officier of sergeant-majoor dag in dag uit bezig is deze jongens actief te houden: vooral allerlei soor ten sport géven veel afleiding. En in dat woord afleiding is vrij wel de gehele zaak samengevat. „Wij mogen niet vergeten, dat het gehele leger hier in rust is; zeker, er wordt dag en nacht ge patrouilleerd en deze patrouilles zyn doorgaans zeer afmattend, maar deze afmatting omvat tcch in dat geval een zeer kleine groep; er is niet een totale span ning en inspanning, maar een zéér incidentele. En het is nu eenmaal een eenvoudige wet, dat ledigheid des duivels oor kussen is. Deze ledigheid te on dervangen is een allereerste ver eiste. Hier blijkt ook zo duidelijk, dat er slechts enkelen zijn die. deze ledigheid zelf kunnen vul-1 Chinese piraten in de lucht. De enige overlevende van de „Catalina", een vliegboot die mid den Juli bg Macao in zee stortte, heeft verklaard, dat vier Chinezen als passagiers aan boord waren gekomen en in de lucht getracht hadden de bemanning te over meesteren, ten einde de passagiers te beroven. De „piraten" waren van plan geweest het vliegtuig op een eenzame plaats op een rivier te laten dalen. Een der lucht- rovers kon vliegen, aldus deze overlevende. Met de „Zuiderkruis" vertrokken Op het troepentransportschip „Zuiderkruis" scheepten zich gis teren 1646 militairen in, onder wie een bataljon grenadiers uit Amersfoort, en transportcompag- niet uit Grave. Tezamen 1200 man tellend, en voorts nog leden van de Kon. Marine en het K.N. I.L. Al deze afdelingen zijn af lossingstroepen. Tijdens de in scheping. die zeer kalm verliep, speelde de muziek van het régi ment huzaren van boreel vrolij ke marsen. 's Middags omstreeks vier uur heeft de „Zuiderkruis" de haven verlaten om koers te zetten naar Indonesië. zlijn ec Dit is geen vraag, zeggen. Natuurlijk zijn die er. Wij kennen ze allen wel. Maar nu helpt de apostel hen en ons allen uit de droom. Hij zegt: „Er is niemand, die „Er is niemand, die God zoekt. „Ik ben gezonden van degenen, die zult ge zegt. Hij bedoeit, dat al dit zoeken van God geen zoeken van Gód is? Wat zoeken tuij eigenlijk? Toch alles eerder dan God'. God komt altijd achteraan. God zoekt". Dit woord van Wij gebruiken Hem. Hij moet Paulus komt ons nogal over dreven voor. Het ergert ons zelfs. De apostel laat immers geen uitzondering op de regel toe'. Als de apostel nu maar gezegd had: er is niemand, die God vindt, dan had hij meer met de werkelijkheid rekening gehouden. Waren er in Paulxis' dagen dan geen Godzoekers Wist Paulus dan niet, dat bij alle corruptie in de Romeinse staat, de staatsgoden werden vereerd en dat de religieuze belangstelling in allerlei krin gen was ontwaakt? Wist Pau lus dan niet, dat bij alle af val onder de Joden, er toch altijd nog velen -waren, die de knie voor Baal niet gebogen hadden en lust hadden in het onderzoek van 'sHeeren Wet? Paulus echter weet, wat hij ons dienen. Wij zoeken God OM IETS ANDERS. Waarom ts het zo oneindig moeilijk om God te zoeken om zijns Zelfs- ivilOmdat onze ongebroken levensdrift ons waarschuwt, dat wie God zoekt, sterven m-oet aan zichzelf. Dat willen we niet. Dat kunnen we niet. Maar is dit niet om wanhopig te worden En toch opent dit apostel woord voor ons de poorten van het evangelie. Immers de grote duizelingwekkende gedachte van het evangelie is deze: er is niemand, die God zoekt om Hemzelf, maar God zoekt de mens en wel om die mens zelf. Wij zeggen altijd, dat de liefde niet van één kant kan komen. En onder mensen is dat gewoonlijk ook zo. Maar Rom. ,3 11b. Mij niet zochten." Rom. 10' 20a. het Evangelie openbaart een Liefde, die wél van één kant komt. Van Gods kant. Hier is een Liefde, die zich geeft tot in de dood, ja de doo$ des kruises. En die om zondaren te bevrijden, zo zwaar wou lij den. Wie dit zien. mag, ver liest het krampachtige en ge jaagde in zijn leven, alsof het van hem zou afhangen, dat hij God ooit eens vinden zal. Hij verliest ook de meestal onbe- wust, huichelachtige religieuze houding, waarin hij meent, dat hij werkelijk God zoekt. Het vinden is geen resultaat van ons menselijk pogen en zoeken. Het is een wonder. Als wonder wordt het ook ervaren. Wie zich verlaat op Christus' volbrachte werk en zich mag koesterenin het licht van God's ontferming, weet, dat liet Zijn liefde is geweest, die ons getrokken heeft uit de duisternis in Zijn wonderbaar licht. Hij liet zich vinden door ons. die Hem niet zochten. Soest. L. J. C. V. Communistische invloed in Amerikaanse regering? Een gewezen communiste, miss Elizabeth T. Bently, heeft voor een Senaatscommissie verklaard, j dat de communistische partij „minstens een contactpersoon In de Amerikaanse regering" heeft, die „aan de touwtjes kan trek ken" en partijleden in sleutelpo sities geplaatst kan krijgen. Miss Bentley legde deze verklaring af naar aanleiding van de bekentenis van Thomas C. Blaisdell, waar nemend onderminister van Handel dat hij een regeringspost had ge geven aan iemand, van wie hij wist dat naar hem een onderzoek gaande was wegens verdenking van splonnage. Fascistisch blad in Londen. Sir Oswald Mosley, de Engelse Fascistische leider, doet sedert kort te Londen een blad met Fas cistische tendenzen drukken, dat in het Duits is opgesteld en tot titel heeft „Deutsches Flugblatt' Olympisch programma voor Zaterdag. Athletiek kogelslinge ren, vèrspringen, polsstokhoog springen (qualificatie)speer werpen dames; 50 km snelwan delen; deniifinales en finale 100 meter; series 100 meter da mes; demifinales 800 meter; finale 400 meter horde,n; series 5000 meter. Zwemmen: schoonsprin- gen dames en heren: demifina les 200 meter schoolslag da mes; finale 100 meter borst- crawl heren; demifinales 100 meter borstcrawl dames; series 400 meter borstcrawl heren. Voetbal Nederland Gr oot-Br itt annië Hockey: NederlandBel gië. Verder o.a. schermen, wor stelen en moderne vijfkamp. Nog 5900 tippelaars op de laatste dag. Precies 5900 dames en heren hebben de Vierdaagse in blakende gezondheid en flink bruin ver brand ten einde gebracht. In to taal zijn er gedurende de 4 dagen 684 deelnemers uitgevallen, dus ongeveer 9 waaronder 2 Noren en 1 Fransman. Buiten beschou wing gelaten de 555 ingeschreve nen, die om aannemelijke redenen Maandag op de inschryvingsbu- reaux niet verschenen zyn. Zij, die de 40, de 50 en de 55 km per dag hebben afgelegd, hebben een kranige kamp geleverd tegen de stralende kracht van de zon, welke de energie van honderden verteerde. Waren de drie vorige dagen zwaar, de laatste loodjes wogen hier zeker wel het zwaarst, want fel brandde de zon. Maar, het na derende einde gaf de tippelaars moed endrie dagen lopen Is óók de vierde dag volhouden. Toch had de geneeskundige dienst de handen val om de talloze voet euvels te verhelpen. Zoals gewoonlijk was de belang stelling op deze laatste dag enorm. Duizenden waren van heinde en ver gekomen en hadden zich langs de marsroute opgesteld. Men maakte het zich zo goed en zq kwaad als dat ging gemakke lijk met meegebrachte stoeltjes, behaaglijk op plaids en natuurlijk met de bloemen; de intocht van de wan delaars moest een zegetocht wor den. En het werd een triomf. Maar veel voeten zullen van avond nóg gloeien. o M. H. J. Weststrate f. Te Waarde is in de ouderdom van 65 jaar overleden de heer M. H. J. Weststrate, een daar bekende en geziene persoonlijkheid. Hij was o.a. dijkgraaf van het waterschap Waarde, bestuurslid van de Boe renleenbank, de landbouwvereni- ging en de GerefSchool en diaken van de Geref. Gemeente. Het Nederlands elftal, dat Za terdagavond op het arsenal-ter- rein tegen Groot Brittannië speelt, als volgt samengesteld: Doel: Kraak, Stormvogels; Achter: van Bun (M.V.V.) en Sehyvenaar (E.D.O,). Midden: Krijgh (B.V.V.), Ter- louw (D.V.C.) en de Vroet (Feyenoord). Voor: van der Tuyn (H.D.V.S.), Rijvers (N.A.C.), Appel (Sittard), Wilkes (Xerxes) en Lenstra (He renveen). Er zal een sterker Brits elftal tegenover de Nederlandse ploeg komen te staan, dan dat, hetwelk met Pasen zo beslissend door Ne derland-B geslagen werd. De Britten rekenen vooral op de linksbuiten Kappax, Hun verde diging Is aanzienlijk versterkt, maar de middenlinie verzwakt, door het uitvallen van de Schot Letham. Het minst verwachten wij van de 17-jarige doelman Simpson, die het met de scherpe van de grond omhoogschletende schoten niet gemakkelijk zal heb ben. En het arsenalveld? Het is vrij hard en eist dus laag spel. De Britten zullen weerschijnlijk met opbouwend spel komen, wat onze ploeg goed ligt, zodat we hopen en verwachten, dat Nederland zijn Paasprestatie zal herhalen om zich op even eervolle wijze als de vorige maal In Engeland de meer dere te tonen van een fair en waardig tegenstander. OPENING OLYMPISCHE SPELEN. In de Kdninklijke loge in het Post voor militairen. De opvarenden van het s. s. „Zuiderkruis", dat met militai ren onderweg naar Indië is, kun nen in Port Said post ontvan gen, mits deze uiterlijk 1 Aug. Olympisch Stadion te Wembley jn de brievenbussen zit, tijdens de openingsplechtigheid Voor correspondentie, die di- van de Olympische Spelen van reet bij aankomst in Batavia links naar rechts de Graaf van moet worden uitgereikt, is de Athlone, Koningin. Mary en uiterlijke datum van terpostbe- Z.K.H. Prins Bernhard. Dr BEEL GEEFT HET OP. zorging 15 Augustus. o - Deze echter nog niet besloten. Dr L. J. M. Beel heeft H. K. H. de Prinses-Regentes verzocht hem te ontheffen van de hem verstrek te opdracht. De Regentes heeft daarop Mr J. K. H. van Schaik opgedragen een Kabinet te vor men. Mr van Schalk heeft verzocht, vouw- de opdracht in beraad te mogen uitgestrekt houden. Ier en dat de grote massa ge- weken van voorbereiding en holpen moet worden. En deze ^ag en nacht werken opent van hulp moet massaal zijn: denk daag de Xijtengo VI haar poorten, met dat een aalmoezenier of We twijfelen niet of het initiatief veldprediker dit wel kunnen: *in de ondernemingsgeest van het hun werkterrein is altijd zo j Nytengo-comité zal op deze en de groot als één van Nederlands volgende dagen succes hebben. De provincies; zij kunnen in een ge- belangstelling zal niet minder zijn weldige krachtsinspanning mis- dan voor de voorgaande Nyver- schien eens in de week alle pos- heidstentoonstellingen, waarvan de ten en dan nog vluchtig, bezoe- huitste in 1937, dus elf jaar gele ken. Denk niet, dat de sport al- den, gehouden werd. les kan opvangen; denk niet, dat de zeer ernstige preek alles kan opvangen; denk niet, en dat zouden wij haast vergeten, denk niet, dat de vreselijke gevolgen van de geslachtsziekte deze jon gens terughouden van hun ver keerde daad." De zaak hier aan de orde ge- *S van £ro°t belang. Het zou misdadig zijn èn te genover de betrokken militairen en tegenover hun ouders en ver wanten, alarmerende geruchten te verspreiden hebben. kerde, de bovengeschetste toe die geen grond standen zich zeer beslist niet j voordoen bij de bataljons, waarby erg ?S%lsV£Tcoriyne schrijn brack™ i0ngen8 worden"gézwegen?gen °°k telLenT" hi6r°P van het „Schuttershof" de heer L. Verwer, een comité samenge steld werd, dat op een eenvoudige tentoonstelling organiseerde. Het volgende jaar volgde, aangemoe digd door het succes van het vo rige jaar, de Nijtengo II, die niet onder deed voor de eerste. Er was een „Beiers dorp", dat veel be langstelling trok, maar de sen satie was toch de ballonvaart van het echtpaar van Pottum, die in de tuin plaats vond. In 1927 volgde de derde Nijten go, ln 1929 de vierde. Daarop volgde een rustperiode, doordat het comité onder druk van de heersende malaise, niet de moed had iets aan te vatten. Een kleine verandering in naam, niet in ge beurtenis, was de Nenijto,/waar voor de heer Brandenburg in 1934 het initiatief nam. Ook hier kon gesproken worden van een succes. In 1937 kwam de Nijtengo V, waarmee het comité bewees, dat men het „vak" nog niet verleerd Ter geruststelling van vele was. Het lag min of meer in de ouders en betrekkingen kunnen bedoeling lag min of meer in de wij hieraan toevoegen, dat naar! twee jaar een Nijtengo te organi- een ter zake kundige ons verze- seren, maar de dreigende en later HET BEGON IN 1924. Een stukje historie voor de Nij- tengo-bezoeker. die niet op de hoogte is Van het ontstaan van deze nijverheidstentoonstelling. Het was In 1924 toen op initia tief van de toenmalige pachter werkelijkheid wordende oorlog maakte, dat de plannen geen voortgang konden vinden. DE NIJTENGO VI. En thans is het 1948. In het Nijtengo comité hebben anderen zitting genomen, naast de „oud gedienden", de heren A. de Roo en L. Verwer, die resp. eerste en tweede voorzitter zyn. Het zijn drs J. F. P. Kreugel, secretaris, F. Gerritsen, K. Meri. son, E. N. C. v. Riessen, S. W. Godfriedt, H. B. Pilaar, J. Roose, J. Brandenburg, M. Haasdonk, J. de Kok en W. Bleien. In het ere- comité hebben o.a. zitting Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, Commis saris der Koningin, Mr Dr A. J. J. M. Mes en C. Phillpse, leden van Ged. Staten, Burgemeester W. C. ten Kate van Goes en de heren F. P. O. M. Koch, voorzitter en A. S. de Jonge, secretaris van de Kamer van Koophandel. ZIJ ZAL SLAGEN. Het is geen gemakkelijke taak, die het comité op de schouders heeft genomen. Aan duizend en een ding moest gedacht wordên, wilde men goed voor de dag ko men. Avond aan avond en ook overdag dwaalden de heren rond, kropen overal tussen en zweetten minstens even erg als de werklie den, die met ijver de stands op bouwden. Zo groeide de Nijtengo VI tot een tentoonstelling die Goes en Zeeland eer aandoet, een tentoon stelling, die getuigt van durf en ondernemingsgeest en zeker zal slagen. Weer brand in inter neringskamp te Laren. Gisterochtend Is in het inter- I neringskamp te Laren voor de vierde maal ln 2 maanden tijds i brand uitgebroken. De brand ont- stond in het middelste gedeelte van de barak waar electrisch ma- De geruchten, dat Dr Beel voor- nemens zou zijn ontheffing van de hem verleende opdracht te vragen f;eriaa' was opgeslagen bleken dus wel op waarheid te be rusten. De eerste opdracht mislukte door de pertinente weigering van de P. v. d. A. aan een vier-par- tijen Kabinet mee te werken. Na de tweede opdracht verklaarde Dr Beel zich bereid een z.g. program- ministerie te aanvaarden, waarin behalve ministers uit de K.V.P. en de P. v. d. A. ook enige andere figuren zitting zouden hebben. Aanvankelijk scheen het toen gesmeerd te gaan. Later kwam er echter naar het schijnt verschil van mening over de verdeling der departementen. Het ging daarbij v.n.l. om Binnenlandse Zaken en Justitie. Daarbij kwam volgens de Maasbode, dat door de weigering van verschillende aangezochte he ren om Buitenlandse Zaken voor hun rekening te nemen, de V.V.D. practisch steeds meer buiten de in de afgelopen nacht werd een vergadering van ongeveer zeven honderd man rijdend personeel van de Haagse Tramweg Maat schappij besloten hedenmorgen in staking te gaan. De vergadering die in het Capitoltheater werd ge houden, was vry rumoerig. Slechts enkele aanwezigen maakten ken baar bezwaren te hebben. Reeds eén jaar geleden Jieeft een groep in het H.T.M.-personeel kenbaar gemaakt, dat de gelden de lonen en loonregelingen voor hen niet aanvaardbaar zyn. De stakers eisen een loonrege ling, zoals die voor het Rotter damse trampersoneel bestaat. In voering van deze regeling zou vol gens de stakingleiding gemiddeld 15 procent loonsverhoging beteke nen en bovendien een nieuwe tech nische loonregeling in zes klassen. Om vier uur vannacht begaven stakersploegen zich naar de remi ses en personeels wagens om col lega's, die niet ter vergadering waren, van het besluit op de hoogte te stellen. Indien het opzet der stakers slaagt ligt het bus- en tramver keer te 's-Gravenhage met zty* half millioen inwoners van de vroege morgen af volkomen stil. Parapluies zonder ptinten verkrijgbaar. Het ministerie van Econo mische Zaken deelt mede, dat vanaf heden parapluies zon der afgifte van textielpun ten kunnen worden verkocht Ook voor reparaties aan en het overtrekken van para pluies behoeven geen punten meer te worden afgegeven. In de tweede serie van de 200 meter schoolslag dames, noteerde onze landgenote Nel van Vliet n.l. 2 min. 57.4 sec. en bracht daar mede haar eerste Olympische record op haar naam. NAGEK. ADVERTENTIE. De 20-jarige Dick Schermer, waarover wij gisteren schreven, krijgt gezelschap op zijn zwem tocht over Het Kanaal. Ook de 16- jarige Dini Bakker utt Schagen wil deze toer volbrengen. Van ochtend ls ze ln Stavoren gestart voor een 22 km zwemtocht over het IJsselmeer. In Enkhulzen wil ze weer aan land komen. Van daag herdenkt de leger-comman- dant in Indië, Luit. Gen. S. H. Spoor het feit, dat hij 25 jaar ge leden tot officier werd benoemd. Gisteren is de „Tabinta" met 300 Nederlandse immigranten te Quebec aangekomen, merendee.ls landbouwers. Gisteren ook Is formatie kwam te staan, waarop Haarlem's 160.000ste inwoner ge- de C.H.U. weinig neiging toonde boren Het is een meisje. De bur- als enige mtddenparty met degemeester bracht de gelukkige nieuwe combinatie ln zee te-gaan. moeder een spaarbankboekje. Volgens de N.R.C. heeft de 22 Augustus zullen te Sittard, Prinses-Regentes, na Donderdag ,|an 700 jaar bestaat, inter- Dr Reel te hebben ontvangen de natlonale ballonwedstrijden ge- heren Drees en van Schalk^ ge- bouden worden. Ter gelegenheid hoord. De laatste echter heeft de thans hem verleende opdracht nog ln beraad gehouden, Op en ondergang van Zon en Maan, Maandag: Zon op 5.02 u., onder 20.29 u. Maan op 0.58 u., onder 19.11 u. Hoogwater Maandag 2 Aug.: Vlissingen: 11.24 u. 1.69 m„ 23.55 u. 1.72 m. Wemeldinge: 0.24 u. 1.42 m., 13.08 u. 1.53 m. DE BILT ZEGT: Warm. Zonnig, droog en warm of zeer op de warm weer, echter later van de' verjaardag van Prinses Irene op 5 Augustus zal te Baarn een groot bloemencorso plaats vinden. Gisteren is te Nymegen overleden op bijna 70 jarige leef tijd Prof. Dr B. H. Molkenboer, hoogleraar in de 17e eeuwse let terkunde en de Vondelstudie aan de Universiteit te Nijmegen. In Italië is gisteren het dorp Pa- loe geheel door brand verwoest. Er zyn geen slachtoffers te be treuren. Men heeft uitgerekend, dat de Belgische bevolking, welke ln 1947 bijna 8'A millioen zielen telde, in 1980 tot bijna 7% mil lioen zal zijn verminderd. In ons land, waar men het vorige dag in het Zuiden van land enkele jaar ruim 9% millioen zielen telde I verspreide optredende onweers- j verwacht men in 1980 bijna 11 buien. I millioen. I Heden behaagde het de Heere, tot onze diepe droefheid, van ons weg te nemen, onze innig ge liefde en zorgzame Man, Vader, Behuwd- en Grootvader MARINUS HENDRIKUS JAN WESTSTRATE, in leven Diaken van de Geref. Gemeente van Waarde en Dijkgraaf van het waterschap Waarde, in de ouderdom van 65 jaar en twee maanden. De Heere, Die geen rekenschap geeft van Zijne daden, doe dfcs in Zijn wii berusten en sterke ons in deze zware beproeving. Waarde: Wed. K. J. WEST STRATE—PIEPER. Barneveld: C. J. WESTSTRATE. L. W. WESTSTRATE— JANSE. Y erseke J. C. WESTSTRATE. A. WESTSTRATE— SALM en kind. Waarde: H. WESTSTRATE en Verloofde. M. H. WESTSTRATE en Verloofde. J. A. WESTSTRATE en Verloofde. C. M. WESTSTRATE en Verloofde. H. C. WESTSTRATE. Waarde, 30 Jv/i 1948. Havenstraat A 51. De teraardebestelling zal D.V. plaats hebben op Maandag 2 Augustus a.s., des namiddags om 1 uur op de begraaf plaats te Waarde. Geen bloemen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1