ZEEUWSCH DAGBLAD Truman kwam met een nieuw programma jjj Koningin bezocht een juichend West Zeeuwsch-Vlaanderen NIEUWS Ter verlaging van de kosten van levensonderhoud. NIEUWE NOTA aan Moskou besproken Meerderheid voor André Marie. NIJTENGO '48 belooft goed te worden PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Maar het Congres reageerde zeer koel. Manoeuvres in de Sowjetzone. Zal men de Rus een alternatief stellen. Buitengewone zitting Staten-Generaal, De beplantte wallen van Sluis werden overgedragen. Gevoelvolle rede van Hare Majesteit. Er zjjn vele attracties. SNIPPER Uitgave Btichtir* „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- 0a, 70, Tel. 2438, Giro 274289. Hanteren: Vlissingen, Walstraat B3, Tel. 168; Middelburg, Korte Woordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 4e JAARGANG No. 1009 WOENSDAG 28 JULI 1948 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs ƒ3.75 p. kwartaal Hoofdredacteur: R. ZITDEMA Advertentieprijs' 14 Heat per m.m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Rubriek Kabouters 5 cent per woord Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.57 u., onder 20.35 u. Maan op 23.29 u., onder 13.59 u. Laatste Kwartier 7.11 u. Hoogwater Donderdag 29 Juli: Vlissingen: 7.04 u. 1.56 m., 19.19 u. 1.43 m. Wemeldlnge: 8.44 u. 1.51 m., 20.58 u. 1.34 m. De wereldvrede hangt van onze economische kracht af". Truman betoogde, dat het Con gres deze kwestie thans nog moest behandelen. „De commu nisten hier en in het buitenland rekenen erop, zei hij, dat welvaart ln een crisis overgaat en zij ge loven niet dat wij de hoge prijzen kunnen of willen verlagen". gen van de reactie van het pu bliek op de voorstellen. Is deze gunstig, dan zal men wel verder moeten gaan en een of ander be sluit moeten nemen. In het tegengestelde geval, zul len zij het sterkst staan, die ver klaren, dat het onmogelijk is zich serieus aan de wetgevende taak te wijden gedurende de presiden tiële verkiezingscampagne en dat het Cbngres daarom 'zo spoedig mogelijk op reces moet gaan tot na de presidentsverkiezing ln November. President Truman heeft gisteren de beide huizen van het Congres een programma van acht punten voorgelegd, waar mee hij stijging van de kosten van levensonderhoud wil tegen gaan. Deze maatregel achtte hij noodzakelijk, omdat anders, zoals hij zei, „een nieuwe depressie de grond onder de voeten der Europese landen zou wegnemen". Het Congres reageerde zeer koel op zijn plannen; zelfs Truman's eigen aanhangers applaudiseerden plichtmatig. „Knk eens", zei Truman, „het ter had uitgelaten. Men verwacht volk eist van de regering dat,de niet, dat het Congres de eerste inflatie wordt beteugeld en de dagen tot een werkelijk besluit zal woningnood wordt gelenigd. Dit,komen aangaande de voorstellen gaat niet alleen het Amerikaanse gezin, maar de gehele wereld aan. Versterking Sowjet- luchtstrijdkrachten in Duitsland. Het Duitse Nieuwsbureau D.P.D. meldt, dat de Russische lucht strijdkrachten ln de Oostelijke zóne van Duitsland worden ver sterkt. Vijftig jagers worden gestation- neerd op het vliegveld Mockau bij Leipzig, een zelfde te Schkeuditz, van het" bataljon-Zeeland, waar- T- _iLU nln oniifli-hnmnionHant Met de „Indrapoera" Is gisteren uit Indië teruggekeerd, majoor P. de Kam de organisator en oprich ter van het bataljon-Zeeland, dat reeds eerder repatrieerde. De heer de Kam is bjj zeer velen ln Zeeland en met name onder de verzetsmannen en de militaire vrijwilligers een goede bekende. Gedurende de oorlog was hij een der leidende figuren van het ver zet ln onze provincie. Onmiddellijk na de bevrij ding begon hij met de organisatie TRUMAN: „Het volk eist IIET PROGRAMMA. Na nog even moeilijkheden te hebben .schetst waarmede vele Amerikaanse gezinnen te kampen hebben kwam Truman met zijn programma voor de dag. Het be staat uit acht punten n.l. als volgt: 1. Wederinstelling van een be lasting op bovenmatige winsten. 2. Herstel van het toezicht op de credletverlening voor consump tieve doeleinden. 3. Reglementering van de bank- credleten. 4. Reglementering van de spe culatie op de goederenbeurzen. 5. Een toewijzlngs-stelsel voor schaarse goederen. 6. Scherpere controle op de hu ren. 7. Volmacht om zo nodig rant soenering ln te voeren. 8. Machtiging tot prijscontrole voor schaarse goederen en tot controle vaü de lonen waar aan passing hiervan het prijsplafond zou doorbreken. TOELATING VAN MEER VERPLAATSTE PERSONEN. Voorts verzocht Truman het Congres nog een zevental andere wetsvoorstellen te doen, waarbij o.a. een amendement van de wet op de verplaatste personen. Hij wenste dat er geen onderscheid wordt gemaakt op grond van godsdienst, land of beroep en ver der een uitbreiding waardoor 400.000 personen over een periode van vier jaar, lnplaats van 200.000 over twee jaar toegelaten zouden kunnen worden. PLECHTIGE STILTE. Veiligheidsraad verwerpt Syrisch verzoek. De Veiligheidsraad heeft het Syrische verzoek, de status van Palestina aan het oordeel van het Internationale Hof van Justitie te onderwerpen, met 6 tegen 1 stem en 4 onthoudingen verworpen. De behandeling van de Indone sische kwestie in de Veiligheids raad is uitgesteld tot vandaag. o Het officiële blad van de Britse bezetting in Duitsland „Die Welt" meldt, dat vier Sowjet-legers met in totaal 330.000 man thans ma noeuvres houden ln de Sowjet-zo- ne van Duitsland. Ook tanks zou den aan de oefeningen deelnemen, waaronder vele van het type-Sta- lin-3, die 62 ton wegen. Ook in de lueht worden manoeu vres gehouden, aldus het blad. Rondom Berlijn zijn het meestal Yaks die aan de oefeningen deel nemen, maar dieper in de zone oefenen vele verbeterde Messer- schmitts-109 en straalvliegtuigen. Waarnemers te Berlijn achten het door „Die Welt" genoemde aantal manschappen overdreven. Volgens zeer betrouwbare schat tingen zouden er ongeveer 10.000 Russische militairen ln Duitsland zijn. halverwege tussen Leipzig en Halle, en ruim honderd te Jueter- bog ln Pruisen. o Moeilijkheden bij Finse kabinetsformatie. De Finse Volksdemocratische Uie, die communisten en linkse socialisten verenigt, heeft gewei gerd toe te treden tot de voorge stelde nieuwe coalitie van drie partijen, die de sociaal-democraat Karl Fagerholm tracht samen te stellen. Vandaag zal Fagerholm met de Agrariërs onderhandelen om te komen tot een twee partijen- coalitie. Functionarissen van de sociaal democratische partij verklaren, dat indien Fagerholm ook hierin niet mocht slagen, hij een sociaal democratisch minderheidskabinet, waartegen de volksdemocraten sterk gekant zijn, zal formeren. o Een deputatie der deel staten naar Nederland- Binnen enkele dagen zal een deputatie uit de ondertekenaars van de Bandoengse resolutie naar Nederland vertrekken voor over leg met de commissie van Negen mannen. Deze deputatie zal waar-' schijnlijk worden geleid door Anajc I Agoeng, de minister-president van Oost-Indonesië. Tezelfder tijd zal er een depu tatie naar Djokja gaan om daar de resolutie te overhandigen. O' De Belgische koningskwestie. Na de vergadering der Katho lieke parlementaire fracties van Kamer en Senaat is aan de pers een communique verstrekt, waar in een dringend beroep wordt ge daan op alle politieke partijen het principe van 'n volkstemming in zake de Koningskwestie te onder schrijven. De katholieke fracties van Kamer en Senaat hebben het katholieke partijbureau opdracht gegeven zonder uitstel een des betreffende tekst op te stellen, die ter behandeling aan Kamer en Senaat zal worden voorgelegd. De besprekingen tussen de Westelijke bezettingsmogend- heden over de volgende stap inzake de Berlijnse crisis zijn gisteren op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken voortgezet. eenstemming is bereikt over de volgende stap van de Westelijke mogendheden. mee hij als ondercommandant zijn jeugdige leeftijd maakte het niet wel mogelijk dat hij als com mandant optrad naar Indië vertrok. Gedurende twee jaren heeft hij met dit bataljon lief en leed ge deeld en het was voor zijn man schappen een teleurstelling toen hij ln September 1947 ln de rang van majoor, »als bataljons-com mandant, werd overgeplaatst naar het 8e regiment-Stoottroepen. Voor de heer de Kam was dit een mooie en eervolle promotie. Een schaduwzijde was, dat hij van zijn bataljon moest schelden en dat hij niet tegelijk met zijn wa penbroeders naar het vaderland terugkeerde. Maar al moest hij dan voorlopig nog in Indië achterblijven, toch zal de wijze waarop het bataljon Zeeland ln het vaderland werd ontvangen, hem veel voldoening hebben gegeven. Tot onze blijdschap kunnen wij meedelen, dat de heer de Kam zich bereid heeft verklaard van tijd tot tijd, in ons blad een en ander van zijn ervaringen in Indië mee te delen. Uit het feit, dat de Britse en de Amerikaanse ambassadeur te Moskou belden op de bijeenkomst aanwezig waren, zijn waarnemers geneigd af te lelden, dat de vol gende stap bij de Sowjet-regerlng mondeling door de ambassadeurs der westelijke mogendheden zal worden gedaan en niet door het zenden van een nota alleen. In diplomatieke kringen te Lon den gelooft men, aldus Reuters diplomatieke correspondent, dat de Britse, Franse en Amerikaanse vertegenwoordigers op het mini sterie van Buitenlandse Zaken tot ln bijzonderheden hebben gespro ken over een direct verzoek van de drie Westelijke mogendheden aan maarschalk Stalin om een on derhoud, tijdens hetwelk men zou spreken over de middelen om uit de huidige impasse te Berlijn te geraken. Diplomatieke «.waarne mers meenden, dat er mogelijk ook is gesproken over een alter natieve procedure, Indien Stalin niet ln staat zou zijn directe be sprekingen met Westelijke verte genwoordigers te voeren. Men was van mening, dat, in dien een onderhoud met Stalin niet zou doorgaan, het oorspron kelijke voorstel voor een nota der drie Westelijke mogendheden aan Moskou wellicht zal worden aan- gen^en. Diplomatieke waarnemers ge loofden, dat er ln principe over- WESTELIJKEN ERKENNEN MARKGRAF NIET LANGER. De drie Westelijke bezettings- mogendheden hebben besloten Faul Markgraf, de communistische polltie-prefect van Berlijn niet langer te erkennen. Dit besluit heeft onvermijdelijk splitsing van de totnogtoe ver enigde leiding van de politie te Berlijn tengevolge. De vice-prest- dent van politie, Dr Stumm, ls tot opvolger van Markgraf be noemd en als hoofd der Berlijnse politie erkend. Ernest Berin, de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft zjjn vacantie-zeereis naar Malta, die bjj vandaag zou aanvangen, uitgesteld in verband met de toe stand in Berlijn. Hoofd Marshallplan in Nederland. Gistermiddag arriveerde met het K.L.M. lijntoestel uit Parijs een passagier, die tot de weinigen behoort die niet worden opgehou den voor de talrijke douaneforma liteiten. Het was de heer Alan Va lentine, belast met de uitvoering van het Marshall-plan ln Neder land. Hij werd verwelkomd door de ambassadeur der V.S. dr Her man Baruch en de economisch ad viseur der Amerikaanse Ambas sade, Loyd Stere. Voorts was ter begroeting aanwezig de perschef der Ambassade Dana Dotan. De heer Valentine is onderweg van New York naar Nederland even ln Parijs geweest om een deel der besprekingen, die thans tussen de verschillende Marshall- landen worden gevoerd met de administrateur van het Marshall plan, Paul G. Hoffman, bij te wo nen. De heer Valentine zal thans het bureau ln Nederland bezetten. Hij heeft voorlopig zijn intrek ge nomen ln „Hotel des Indes", in Den Haag. Passagier van de „Ruys" vermist. Een Amerikaans radiostation te Manilla heeft een boodschap van het Nederlandse passagiers schip „Ruys" opgevangen, waarin ln de buurt zynde schepen wordt verzocht uit te zien naar een ver miste passagier. Het schip was ongeveer halverwege tussen Sai gon en Manilla, waar het Donder dag wordt verwacht. Het betreft de „Ruys" van de K.P.M. Openinq door minister Beel. Zoals gebruikelijk bij het begin van tussentijdse zittingen der Sta- ten-Generaal, heeft de opening van deze buitengewone zitting, welke zal duren tot 18 Septem ber, gisteren op sobere wijze plaats gehad. i Om kwart voor een werd de verenigde vergadering door prof. Kranenburg, voorzitter van de i Eerste Kamer, in het Tweede- j Kamergebouw geopend. Na voor- I lezing van enige formele Konink- I lijke Besluiten, op de plechtig- Maar, zoals we al zeiden, het heid betrekking hebbende, be- Congres deed koel. Koeler ont-noemde de voorzitter tot leden van vangst viel slechts zelden een pre- de commissie van in- en uitgelei- sldent ten deel, seinde Reuter's de van de minister-president, prof. diplomatieke correspondent. Zijn boodschap werd in plechtige stilte aangehoord door de republikeinen en democraten en Truman's eigen aanhang applaudiseerde plicht matig. „Hij beledigt de intelligentie van het Amerikaanse volk", zelden de republikeinen; „het is een goed kope politiek". De democraten prezen Truman's moed om voor een congres te ver schijnen waarover hg zich zo bit- Volgende week de vuurproef. de Zwaan (Eerste kamer), voor zitter, de heer Andriessen (Tweede Kamer), mej. Tjeenk Willink (Eerste Kamer), de heren Stapel kamp en Hofstra (helden Tweede Kamer). Intussen hadden de leden der beide Kamers hun plaatsen Ingenomen. Het aantal gasten, dat aanwezig was, was zeer beperkt. Aanwezig waren de ministers, de vice-president en de leden van de Raad van State, de presiden ten van de Hoge Raad en de Bij zondere Raad van Cassatie, de voorzitter van de Algemene Re kenkamer, de directeur van het Kabinet der Koningin, voorts ge- neraal-majoor E. Engles van de generale staf van het K.N.I.L., dr P, J. Idenburg, belast met de voorbereiding van het hoge com missariaat in Nederland, mr dr R. H. Pos en mr dr M. F. da Costa Gomez, respectievelijk vertegen- ZL J"! 2» woordigers Ln Surname en Lui André Marie, heeft de goedkeu ring van het parlement voor zjjn nieuwe kabinet verkregen. De stemverhouding was 357 tegen 197. In de Assemble ging het vrij heet toe. Een racao in Nederland. Voorafgegaan door de commls- I sie van in- en uitgeleide betrad de minister-president, die per hof- auto van het paleis Noordeinde was komen rijden, dr Beel, om- heet toe. Een communistische JT L- woordvoerder waarschuwde: „Wij achter d" had zullen alles doen om de regering-1 regeringstafel Marie zo snnedhr moe-elnk Ten „fP'aats genomen, sprak hij de vol- Marle zo spoedig mogelijk teq val 'gende r6ede ult.J te brengen 1 De oppositie van de Gaulle tegen het kabinet bleek uit een ware u,,-...-,, - -- boodschap van zyn hoofdkwartier LhL „LLl? °R' aan de Gaulistisch gezinde parle mentsleden. na de ontvangst „Hare Koninklijke Hoogheid de Regentes heeft mij in naam van waarvan een aantal afgevaardig den hun stem ten aanzien van het vertrouwensvotum, „rectificeer den", met gevolg dat, zoais in de wandelgangen vernomen werd, het stemmencijfer ln het staats blad ongeveer 330 voor de rege ring zal aangeven inplaats van Het debat in de volgende week over de speciale economische be voegdheden, welke de minister van Financien, Paul Reynaud, ver langt, zal de eerste vuurproef zijn wat betreft de parlementaire steun voor het kabinet-Marie. gedragen deze buitengewone zit' ting der staten-generaal te ope nen. Het komende zittingstijdvak van de Staten-Generaal zal kort, doch uitermate belangrijk zijn. De regering toch heeft het voorne men terstond uwe medewerking in te roepen voor de behandeling in tweede lezing van de voorstel len tot verandering in de grond wet. De aanvaarding van het voor stel betreffende een nieuwe rechts orde v°or Nederland, Nederiands- Indië, Suriname en de Nederland se Antillen zal het voor de rege ring mogelijk maken om, voort bouwend op de alduz nieuw ge legde grondwettelijke basis, met uwe medewerking en die der vol keren overzee de noodzakelijke staatkundige hervorming van het koninkrijk zo spoedig mogelijk tot stand te brengen. Moge op de inspanning, welke van u voor deze en uw verdere zittingsperiode gevraagd zal wor- werkzaamheden in de komende zittingsperiode gevraagd zal wor den, Gods zegen rusten. Door Hare Koninklijke Hoog heid de Regentes daartoe ge machtigd, verklaar ik deze bui tengewone zitting van de Staten- Generaal geopend. De .minister verliet hierna de zaal om weder naar het paleis Noordeinde terug te keren. Nadat de commissie van in- en uitgeleide in de zaal was terug gekeerd, werd de vergadering ge sloten. O KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. Tengevolge van hoolbroei is gistermiddag brand ontstaan in de kapitale boerderij van de heer W. Zwagerman te Hensbroek bij A'kmaar. Ondanks verwoede po gingen van de terstond gealar meerde brandweer van Obdam en Heer Hugowaard kon niet worden voorkomen, dat de boerderij tot op de grond toe afbrandde. Een klein deel van de inboedel kon door de dorpsbewoners in veilig heid worden gesteld. Het zo zwaar getroffen West-Zeeuwsch-Vlaanderen had zich gisteren in feesttooi gestoken voor het bezoek van H. M. de Konin gin. Vrolijk wapperden de vlaggen van de huizen en boerderijen en in de plaatsjes waar de Hoge gast op Haar tocht naar Sluis passeérde, werd Ze begroet door het gemeentebestuur, werden Haar bloemen aangeboden en zongen de schoolkinderen Haar toe. generatie voor hetgeen Uwe Ma jesteit in de vijftig jaren Uwer I regering voor ons volk heeft Op de groene wallen van Sluis stonden de met oranjelinten om- 1 wikkelde boompjes, een deel van het jubileumgeschenk, dat namens de Nederlandse studenten aange sloten bij de Corpora van Leiden, Utrecht, Groningen, Delft, Am sterdam en Wageningen en bij de Bond van Vrouwelijke Studenten verenigingen aan H. M. de Konin gin werd aangeboden. EEN ENTHOUSIASTE MENIGTE OP DE WALLEN. Een enthousiaste menigte had zich verzameld op de wallen, waar de overdracht zou plaats vinden. Daar hadden zich naast vele studenten ook verzameld deputa ties van buitenlandse studenten uit werkkampen te Biggekerke en Wilhelmlnadorp. Even voor half drie arriveerde de Koningin met haar gevolg, de Commissaris der Koningin in Zee land Jhr Mr A. F. C. de Casem- broot, haar hofdame Jkvr. C. E. B. Roël en haar particuliere secr. drs M. Kohnstam. Zij werd opgewacht door de burgemeester van Sluis de heer A. F. J. Aer- noudts. DE OVERDRACHT. Zodra de Koningin had plaats genomen, sprak de praeses der Algemene Senaatsvergadering de heer J. Drijber, die zeide verheugd te zijn, dat het Hare Majesteit heeft behaagd als geschenk bij haar 50-jarig regeringsjubileum, de beplanting van de vesting wallen en een plantsoen t: aan vaarden. „Verheugd zijn wij bovenal, omdat deze bomen en bloemen altijd zullen getuigen van de ge voelens van eerbied en dank baarheid der huidige studenten met Haar gevolg naar het hotel „De Pauw", waar zij met de stu denten de thee gebruikte en zich ongedwongen met hen en anderen die aan Haar werden voorgesteld, onderhield. Onderwijl was de tijd van het vertrek gekdmen en in snelle vaart ging het over Nleuwvliet, waar H. M. pakjes nieuwjaars wafels en „sukerspekken" voor de Prinsesjes aangeboden kreeg, en Groede, naar Breskens. Wederom Militairen keren terug uit Jndië. De „Indrapoera" te Rotterdam. Met het troepentransportschip „Indrapoera" kwamen gisteroch tend in de Schiehaven te Rotter dam 1400 militairen uit Indië te rug, onder wie 1152 demobilise- renden behorende tot de O.V.W.- bataljons, het 8e Reg. Stoottroe pen en het 2e Bat. 4e Reg. Infan terie. Voorts bevonden zich leden van de Kon. Marine en het K.N. I.L. aan boord, alsmede 183 man mariniers. Als altijd bij de terugkeer van militairen in het vaderl&nd, was minister A. H. J. L». Fievez aan wezig om de terugkerenden na mens de regering te verwelkomen. H.K.H. de Prinses-Regentes had reeds een radio-telegrafische wel komstgroet gezonden. Luit.-kolo- nel Maas bracht de militairen een welkomstwoord over van Prins Bernhard. Omstreeks 9 uur werd met de ontscheping aangevangen, die werd opgeluisterd door de vrolijke klanken van het muziekkorps van het Reg. stoottroepen. verricht, van bewondering voor I overtocht aanvaard. In Vlissingen Afdelingen Provinciale Staten. Stoombootdiensten en Prov. vlag. Bij de behandeling van het voorstel van G.S. tot vaststelling van de jaarstukken van de Prov. werd met de „Prins Willem I" de Stoombootdiensten over 1946 de wijze, waarop Gij in de som- i was ter begroeting burgemeester here jaren van de oorlog ons jMr B- Kolff aanwezig. Enkele f De Nijtengo, Nyverheidstentoon- stelling Goes, die van 31 Juli tot 7 Augustus gehouden wordt, zal dit jaar een manifestatie zjjn van het Zeeuwse handels- en bedrijfs leven. Zaterdagmiddag om 2 uur zal de Commissaris der Koningin Jhr Mr A. F. C. de Casembroot deze, vooral voor de Bevelanden, be langrijke tentoonstelling openen. VELE ZEEUWSE ZAKENLIEDEN. De Nijtengo 1948 zal niet onder doen voor de vorige tentoonstel lingen. Artikelen van allerlei aard zullen geëxposeerd worden in de zalen van het Schuttershof en in een grote tent in de tuin. Er zul len een kleine 45 stands zijn voor het merendeel van Zeeuwse zaken lieden. De bezoekers zullen pro ducten kunnen aanschouwen van de Glasindustrie, de meubelindu strie. Ze zullen, motoren en land bouwwerktuigen kunnen vinden, fotoartikelen, ja, te veel om op te noemen. Als we goed ingelicht zijn zullen smalfilmpjes gedraald wor den en kunnen de dames het laat ste nieuws van de „modemarkt" vernemen. l Maar daarbij blijft het niet. Aan de tentoonstelling zjjn talrijke aardige attracties verbonden. Zo zal Zaterdagavond het Tamboers- en Pijperscorps „Excelsior" con certeren. Maandag komt het mannenkoor „Kolpingszonen" uit Bergen op Zoom en ook de andere dagen zal er geconcerteerd worden door verschillende korpsen. Op de sluitingsdag brengt de Kon. Accordeonharmonie „Apollo" uit Tilburg, na eerst een mars door de stad gemaakt te hebben, de bezoekers een vrolijk program ma van Nederlandse liederen. Een zitje in de verlichte tuin en de gelegenheid tot het verster ken van de inwendige mens, hetzij deze hongerig is of dorstig, zal de aantrekkelijkheid van het bezoek nog verhogen. Bovendien, en dat is een stimu lans, zullen verschillende prjjzen beschikbaar gesteld worden voor Iedere zoveelste bezoeker. Naar gelang het aantal bezoe kers oploopt zullen deze prjjzen waardevoller worden. Op deze Nijtengo, die elke avond om 10 uur sluit, kan niet direct gekocht worden; natuurlijk kun nen wel bestellingen gedaan wor den. volk, in Nederland en overzee, hebt weten te bezielen". Vervolgens bracht spr. dank aan de bevolking van Sluis die de studenten zo gastvrij ontvan gen heeft en de medewerking van de Ned. Spoorwegen, Staats bosbeheer en de Wederopbouw. „Rondom ons groeien de jonge boompjes op, sneller en frisser dan wij hadden durven hopen. Moge dit een symbool zijn van een stralende toekomst, die Sluis wacht". Namens de algemene Senaten- vergadering en de Bond van Vrouwelijke Studenten Vereni gingen in Nederland droeg spr. tenslotte de beplanting en het plantsoen aan H. M. de Koningin over, waarbij hij een plaquette overhandigde, welke een beeld ogenblikken daarna vertrok de Koninklijke trein, die de Hoge gast naar Den Haag voerde. Tenslotte een woord van hulde voor de perfecte organisatie en de medewerking, die de pers, vooral bij de overtocht over de Schelde, mocht ondervinden. Gistermiddag is te Goes de afd. Zuid-Beveland van de Chr. Platte landsvrouwenbond opgericht. De eerste ledenvergadering zal waar schijnlijk eind September gehou den worden. Salariscommissie ad hoe. De minister van Binnenlandse Zaken heeft benoemd tot advi- serend lid der Salaris Commissie geeft van het plantsoen m zijn ad hoc ingesteld door de minis. definitieve vorm. DE KONINGIN SPREEKT, Zeer hebben mij getroffen zo wel de gedachten die aan dit ge schenk ten grondslag liggen, als het geschenk zelf, zeide Hare Majesteit. Met vreugde aanvaard ik dit, dankzeggend aan de algemene senatenvergadering, de bond van vrouwelijke studentenverenigin gen in Nederland en aan allen die zich de moeite getroost heb ben om het tot stand te doen komen. In de jaren van beproeving die achter ons liggen, hebben zeer velen uit de studentenwereld hun plaats, ingenomen in de voorhoede van strijders en strijdsters voor het voortbestaan van ons volk. Met geheel mijn hart volgde ik het studentenverzet, deelde ik uw strijd, uw leed, uw over winning. Het verzet kwam voort uit een gevoel van verbondenheid met en verantwoordelijkheid voor geheel ons volksleven. Met blijdschap onderken ik in dit ge schenk het voortbestaan van de zelfde gevoelens. Zeer welkom is mij uw gave ook om het symbool dat ik er in zie van nieuwe bloei en van belofte voor de toekomst. Moge de beplanting der wal len en dit plantsoen die ik thans overdraag aan de burgemeester van Sluis onder de zorg van hem en de inwoners dezer gemeente, voorspoedig groeien. U, studenten, wens ik toe, dat gij in uw jeugdige kracht de be lofte moge inlossqn van een le ven toegewijd aan de Nederland se gemeenschap. Hierna voerde burgemeester Aernoudts van Sluis het woord, die verklaarde, dat Sluis het be zoek van de Koningin als een grote gebeurtenis beschouwde en verze kerde, dat de stad met dankbaar heid het geschenk, dat de Konin gin aan haar had overgedragen zijn in de verschillende afdelin gen opmerkingen gemaakt, voor namelijk over de in dienst zijnde boten. Vooral de „Prinses Irene" wordt becritiseerd, daar deze boot bij slecht weer niet bruik baar is. Ook de hogere kosten, dan aanvankelijk was geraamd, waren een punt van bespreking. G.S. wijten het in de vaart houden van de „Prinses Irene" zowel als de overschrijding der begroting en aan het onvol doend voorhanden zijnde mate riaal, waardoor de boten langer in de vaart moeten blij ven dan goed voor deze schepen is. Het voorstel betreffende sub sidie-verstrekking aan de kinder- herstellings- en vacantiekoloniex gaf eveneens een brede bespre king aanleiding. Verschillende leden achtten de subsidie, die voor 1948 is toe gekend ad f 3500, te laag en za gen gaarne verhoging. G.S. antwoorden hierop, dat men van de vereniging zelf wat meer activiteit verwacht en mo tiveert dit met de opmerking, dat voor de collectes—'onze pro vincie met Limburg de laagste opbrengsten vertonen. Bij het voorstel tot vaststellen van een Provinciaal wapen, ia naast een technische opmerking ook de vraag gesteld naar de Provinciale vlag. G.S., delen hierop mede, dat het Advies van de Hogpn Raad van Adel inmid dels is ingewonnen, welke het college in overweging geeft, een vlag vast te stellen bestaande uit vijf gelijke, liggende banen, in de achtereenvolgende kleu ren: rood, geel, blauw, wit, blauw. T.z.t. zullen nadere \mede- deingen worden verstrekt. Verkeersongeluk te Wemeldinge. Gisteravond omstreeks negen uur heeft op het Kruispunt Noor delijke Achterweg, Zuidelijke Ach terweg en Dorpsstraat een vrfl ernstig ongeluk plaats gehad. De heer D. Paardekoper rijden de op een motor kwam op dit kruispunt in botsing met de heer knobbelden uit, dat het dier daar Ha™ellnk' d'e even6enl °P e<f een half mlllioen laar treleden "°tor reed. De verwonding van de heer P. was dermate ernstig, dat hij, na door dr Gnirrep te zijn be handeld, vervoerd moest worden naar het ziekenhuis te Goes. ter van Binnenlandse Zaken de heer J. A. J. Jansen Manenschijn, lid van het College van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland. Tot lid dezer vorenbedoelde commissie is benoemd Mr G. H. van Herwaarden, raadsadviseur bij het ministerie van Binnen landse Zaken. Het C.P.N. bestuur is ontevre den. In een brief aan leden en vrienden betoogt men, dat de toe stand in de partij op organisato risch gebied onbevredigend is. Die verkiezingen ook! Morgen wordt er weer een eitje aangewe zen. Maar huismoeders, niet mop peren als Uw winkelier U niet di rect helpen kan. De meeste detail listen zijn nog niet bevoorraad. Export snapt U Trouwens die bon is 14 dagen geldig. Niet helemaal vers meer waren de 75 c.m. lange horens en de baksteen- grote nekwervel, die men gisteren by Hoensbroek onder Heerlen vond. „Die zijn van een oeros", verklaarden deskundigen en zij een half mlllioen jaar geleden moet hebben rondgewandeld. In Heerlen zelf vond men nieuwe aanwijzingen over de tijd, dat de stad nog Coriovalum en de Heer lenaars Coriovalisten heetten. N.l. een stuk van een oude gracht uit de Romeinse tijd. Wat een hitte hè de laatste dagen? De kans be staat nu, dat de Coloradokevers weer een invasie zullen gaan on dernemen. De wind waait precies uit een slechte hoek. Opgelet dus aan de kusten! In Ossendrecht hebben ze nog wat anders om aan te denken. Naast een rattenplaag worden de bewoners daar half dol van de krekels. Vooral in de buurt van de vuilnisbelt zitten ze, die De heer Hamelink kwam er met lichte ontvellingen vanaf. sjirpertjes. Het Scheldewater aanvaardde. De Koningin liet zich j bij Bergen op Zoom wordt zo ver vervolgens de vertegenwoordigers ontreinlgd door de riolen, dat men der Studenten-Corpora en het ge-1 er niet meer kan zwemmen. Men meentebestuur van Knoeke voor- onderzoekt thans mogelijkheden stellen. een einde te maken aan deze, voor Hierna begaf d« Koningin rich de badgasten, vieze bedoening. Bij K.B. is, te rekenen van 1 Januari 1948, benoemd tot tech- nisch-hoofdambtenaar in vaste dienst bij het ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting P. J. Adams, te Middelburg, voordien werkzaam op schriftelijke arbeids overeenkomst. DE BILT ZEGT: Zeer warm weer. Zonnig en zeer warm weer, ech ter met een kleine kans op enkele verspreide warmte-onweders ia het Zuiden van het land. Meest matige wind hoofdzakelijk uit Oostelijke richtingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1