Generaal Clay: ONDERHANDELEN? GOED! HISTORISCHE OPTOCHT TROK DOOR DE ZEEUWSE HOOFDSTAD. WAT NU? Maar dan niet onder dwang Amerikaanse functionnarissen confereerden in Berlijn. Amerikaanse Dakota in Berlijn tegen boom gevlogen en neergestort. Volledig herstel van Europese economie vereist een groots werkplan Slotzitting van Staten-Generaal. DE PABTIJ VAN DE ARBEID EN DE KABINETSFORMATIE. NIEUWS Vep^'induizend toeschouwers zagen het openluchtspel. VOORSTELLEN van PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Mysterieus vliegtuig vloog vlammend voorbü Monument te Haren wordt Zaterdag onthuld Andre Marie is premier over de mislukking. Mr v.d. Goes van Naters de oppositie is gepleegd, bijvoor beeld in het „college van de negen mannen". Zoals wij by de eerst# lezing van de Grondwetsherziening tot overeenstemming konden ko men, kunnen WIJ het bij de volgen de wetten ook, mits het overleg in de genoemde commissie van negen doorgaat. Daarvoor ls niet nodig dat een zonderlinge rege ringscombinatie ln elkaar wordt geknutseld, die geen levenskracht heeft en niet steunt op de uit spraak van het volk. Arrestaties te Boedapest. SNIPPER PROVINCIALE STATEN. Uitgave „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35. Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, - Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1007 MAANDAG 26 JULI 1048 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT bonnementsprijs 3.75 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 14 cent per m.m. flet vaste medewerking van: Mr YV. F. E. BARON VAN DER FELTZ Middelbnre- r»« I <s hibttvs vh Bub,,,. U«» «.t D, K. HPIZENGA, SMddelbmg; H. MNSEN, M.Uskerke; Ds S i%S££5 «S Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag; Zon op 4.53 u„ onder 20.38 u. Maan op 23.02 u. onder 1.32 u. Hoogwater Dinsdag 27 Juli: Vlissingen: 5.46 u. 1.83 m., 17.55 u. 1.69 m. Wemeldlnge: 7.33 u. 1.66 m„ 19.46 u. 1.44 m. De poging van Dr Beel om te komen tot de vorming van een parlementair Kabinet, dat be halve op de twee grote partijen ook zou steunen op de C.H.-Unie en de V.V.D. Is mislukt. Afgestuit op de houding van de Party van de Arbeid, die voor een vier-partijen-Kablnet niet te vin den is en die alleen een twee-par- tyen-Kablnet wenst. Dr Beel heeft daarom aan de Regentes verzocht zijn opdracht te mogen teruggeven.' Meerdere bladen waren van oordeel, dat nu Mr van Schalk een opdracht zou krijgen. Dit ls echter niet juist gebleken. H. K. H. de Regentes heeft aan Dr Beel een nieuwe opdracht ver leend, ditmaal naar het schynt zonder enige beperking. De vraag is nu in welke rich ting de Kabinetsformateur een oplossing zal zoeken. In theorie zou het mogelijk zyn, dat een Kabinet werd gevormd, steunend op de K.V.P., de C.H.- Unie en de V.V.D., ln de overtui ging dat de P. v. d. A. ln elk ge val bereid zal zijn voor de Grond wetsherziening te stemmen. Meer waarschijnlijk is echter ook in verband met uitlatingen van de zyde der P. v. d. A., dat getracht zal worden een twee partijen-Kabinet te vormen aange vuld misschien met enige politiek- kleurloze ministers. Gemakke'.qk zal dit intussen niet gaan. De laatste dagen is wel geble ken, dat het tussen de belde par tyen volstrekt niet alles koek en el ls en dat vooral als het aan komt op de bezetting van de de partementen, diepgaande tegen stellingen overbrugd moeten wor den. Nu echter de P. v. d. A. in wat voor haar de hoofdzaak was een twee-partyen-Kabinet de slag heeft gewonnen, bestaat de kans, dat zij op andere punten tot concessies bereid zal zyn. Merkwaardig is wel, dat, ook blijkens de uitlatingen van de heer v. d. Goes van Naters, van de partijen met wie men ln geen ge val wil samenwerken en waarvan men niets goeds weet te zeggen, verwacht wordt, dat ze, ook al worden ze in de hoek gedrukt, toch het algemeen belang op de eerste plaats zullen stellen en de Grondwetsherziening en wat daar- ultvoortvloeit, mogelijk maken. Generaal Lucius Clay, de Amerikaanse militaire gouver neur in Duitsland, heeft gisteren te Berlijn verklaard, dat de V.S. bereid zijn bepaalde concessies te doen wat de munthervorming in Berlijn betreft, indien de Russische blok kade wordt opgeheven. Clay legde deze verklaring af onmiddellijk na beëindiging van de conferentie met hoge Amerikaanse functionarissen. Hij wees er op, dat de dwang, waaronder de Westelijke mo gendheden steeds geweigerd hebben met Rusland te onder handelen, dan verdwenen zou zijn en een bespreking door de vier mogendheden mogelijk zou worden. Nieuw vlieqveld in Franse ljjnse kwestie op te lossen. Ame- rika is bereid tot bespreking van zone. Onmiddeliyk na de aankomst te Berlijn van Lewis Douglas, de Amerikaanse ambassadeur in En geland, ls de conferentie begon nen, welke nog werd bygewoond door $harles Bohlen, permanent hoofd van het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Za ken en generaal Bedell Smith, de Amerikaanse ambassadeur te Moskou. Na afloop heeft generaal Clay tegenover een kleine groep corres pondenten verklaard, dat Amerika geen oorlog wenst, doch van plan ls ln Berlijn te blijven. Het lucht vervoer naar Berlijn zal worden voortgezet, wat er ook langs de luchtcorridors moge gebeuren. Hem was beloofd, dat het aantal Skymasters voor het luchtvervoer 1 aanzienlijk zou worden vergroot. De nieuwe toestellen zouden een dezer dagen arriveren; hiermede kon Amerika de blokkade vele maanden trotseren. Over de bespreking met de Amerikaanse ambassadeurs zelde Clay, dat men elkaar o^de hoogte had gebracht van de ontwikkeling in eikaars gebieden. Douglas, Be dell de zaak op een conferentie vier, doch niet onder dwang. De bespreking van gisteren was naar zijn mening van grotere waarde dan de voorheen over de Berlijnse crisis gevoerde bespre kingen. Clay bevestigde de berich ten uit Washington dat hij een nieuw vliegveld ln Berlijn zou aanleggen. „Ik ga er morgen ochtend dadelijk mee beginnen", zo zeide hij. Het nieuwe vliegveld komt ln de Franse sector. Het zou meer nuttig zijn gedurende de wintermaanden, wanneer de weersomstandigheden het vliegen bemoeliyken. Volgens de onder Britse controle verschijnende „Telegraf" worden Duitse piloten, en in het bijzon der zy, die bekend zyn met straal vliegtuigen, gebruikt om Sowjet- Russtsche leerlingvllegers te trai nen. De Duitse vliegers zijn sedert 1946 uit krygsgevangenschap ont slagen. HET NIEUWE SOWJET-GELD. De nieuwe Sowjet-Russische „Deutsche Mark" werd reeds gis teren, enkele uren na het begin nen van de inwisseling, op de zwarte markt verhandeld, tegen dezelfde waarde als de Westmark. Men verwachtte echter dat in de komende dagen de laatste sta bieler zou biyken. Veroordelingen door Sowjet-autoriteiten. Volgens Dena zjjn zestien leden van een- illegale groep door een Sowjet-Russisch militair tribunaal veroordeeld tot 25 jaar gevange nisstraf en vqf anderen tot min dere gevangenisstraffen. De groep zou vorig jaar ge vormd zijn „op order van een bui tenlandse geheime dienst" en voornamelijk ln de zónegrensge bieden en Sachsen-Anhalt geope- re,rd hebben. De organisator, Guenter Franke, zou ln 1945 een opleiding ontvangen hebben in Halberstadt. LUCHTBRUG EIST TWEE SLACHTOFFERS. Rondvlieqende wrakstuk- neerstortte, vl<*>g eveneens in - £i j I brand door de ver in het rond Ken staken rlat in brand» vliegende brandende wrakstukken De voorziening van Berlijn heeft van het verongelukte vliegtuig, zijn eerste slachtoffers geëist. j Direct was brandweer en am- Een twee-motorige Amerikaanse j bulance ter plaatse. Voor de laat- «w» Smith ~en Bohlen zijn na de Dakota, die ingeschakeld was in ste was er-niets meer te doen. De bespreking naar Londen vertrok- de «operatie-Luchtbrug" is In de twee ken. I nacht van Zaterdag op Zondag Alvorens andere stappen zullen vlak voor de landing op Tempel- worden genomen, aldus Clay, zul- hof verongelukt. De twee bestuurders verloren len wij langs alle mogelijke diplo matieke wegen trachten de Ber- Hoffman zoekt nieuwe wegen. Op de conferentie tussen zes ministers van Buitenlandse Zaken en tien andere ministers, vertegen woordigers van de Marshall-lan den, die gisteren te Parijs werd gehouden en onder voorzitter schap stond van Spaak heeft de administrateur van het Europees Herstel-Plan, Paul G. Hoffman het woord gevoerd over het her stel van Europa. Hoffman heeft hierby gewezen op het belang nieuwe wegen te dacht wilde richten op drie pun ten nj.2 „De belofte van gezamenlijk op treden en collectief gebruik van middelen en mogelijkheden, de verantwoordelijkheid van elke na tie voor het opstellen van een al lesomvattend program op het stuk van gezonde overheidsfinanciering van productie en handel en ten slotte de afloopdatum". Voor het Amerikaanse volk wa ren en bleven deze drie elementen vinden voor do inter-Europese j een beslissende factor bij het aan- handel en achtte een „groots werkplan" de eerste vereiste om tot volledig herstel van de Euro pese economie te komen. „Wat naar myn mening vereist j8 zo zei hy is een groots werkplan, gericht op volledig her stel van de Europese Economie tegen 30 Juni 1952, wanneer de vatten van de taak. Bij de uiteenzetting van zijn op vatting van een „groots werk plan" zei Hoffman, dat hierin tot uitdrukking moest worden ge bracht de productie van de land bouw en de sleutelindustrieën en de lm- en export van sleutelgoe deren, het zou ook programma's Amerikaanse hulp eindigt". Dit moeten inhouden op het stuk van monetaire en fiscale politiek en handelspolitiek, op welk gebied uitsluitend regeringen kunnen handelen. 4 Behalve de programma's voor elk der landen afzonderlyk diende do organisatie voor economische samenwerking in Europa een eigen werkplan met een looptyd van vier jaar te hebben, waarin specifieke doelen zouden moeten worden gesteld in de richting van vrijmaking van he^ verkeer van goederen, diensten en personeif tussen de betrokken landen. het leven. De Dakota vloog boven de Prlnz Regentstrasse ln Berlijn op de grens van de Britse en Ameri kaanse zóne. Volgens het pers agentschap Reuter zag een oog getuige hoe het vliegtuig dalend de top van een boom raakte en plotseling neerschoot. Met een luide klap sloeg het vliegtuig met de neus in de straat en stond onmiddellijk in lichte laaie. Een flatgebouw van vier ver diepingen, dat tamelyk dicht bij de plaats stond waar de Dafftta Na de vliegende schijf Twee piloten van eën vliegtuig van de „Eastern Airline" hebben verklaard, dat zy boven Alabama vliegend, een mysterieuze vlieg machine hebben gezien, met twee dekken en zonder vleugels, die rode vlammen met een blauwe gloed aan de onderkant uit braakte. Volgens de piloten passeerde de mysterieuze machffce hun vlieg tuig op ongeveer anderhalve kilo meter hoogte. Zij schatten de lengte van de romp der vreemde machine op on geveer dertig meter. De romp ver toonde een dubbele rij vierkante vensters. De vlammen, die achter uit de machine schoten, waren tien a vijftien meter lang. Het In terieur van de machine was ver licht. Ook één van de* twintig passa giers van het vliegtuig der „Eastern Airlines" had de vreem de machine waargenomen. plan zou uiteraard een samenstel van door de zestien landen, West Duitsland en Triëst opgestelde programma's zyn. Dat wat ik in gedachten heb ls echter geen stroef en onhanteer baar vijfjarenplan dat het levens proces van een land in een aan tal voorschriften tracht samen te persen". Elk land dient echter zijn doel te bepalen op basis van de econo mische capaciteit en de economi sche kracht van Europa als ge heel De houding van Amerika tegenover het E.R.P. omschrij vend zei Hoffman dat hij de aan- Zaterdag 31 Juli a.s. wordt te Haaren (N.-B.) een monument onthuld, op initiatief van een aan tal oud-politieke gevangenen van Haaren opgericht ter nagedachte nis aan hun overleden lotgenoten. De particuliere secretaresse van H. M. de Koningin, mej. J. Gel- dens, zal het gedenkteken des jn het kader der feestelijke herdenking door Middelburg van morgens onthullen. het gouden regeringsjubileum van H. M. de Koningin trok Zater- Het monument wordt door Dr dagmiddag een groots opgezette historische optocht door de stra- M. J. E. M. Steyns te Utrecht aan ten van de Zeeuwse hoofdstad. de nabestaanden der overledenen Buurtverenigingen en andere bevolkingsgroepen hadden de aangeboden. Kransen worden o.a. onderdelen van deze stoet voor haar rekening genomen en zelf gelegd namens H. M. de Konln- de requisieten verzorgd. De costumering der circa 500 deel- gin, door de Commissaris der Ko- nemers was bijzonder goed en gaf het geheel een zeer kleurige ningln in Noord-Brabant en het aanblik. Dank zij de medewerking van de heer H. Pieters, biblio- comlté van oud-politieke gevange- thecaris van de provinciale bibliotheek waren de groepen histo- nen van Haaren. - risch volkomen verantwoord. De optocht trok buitengewoon veel Na de plechtigheid begeven de belangstelling. genodigden zich naar het groot Des avonds werd op de Markt een herhaling gegeven van het seminarie, dat in de oorlog als openluchtspel „Mijn Schilt ende Betrouwen", dat met de vorige gevangenis dienst deed, om daar avond in totaal .14.000 toeschouwers trok. de binnenplaats de voormalige luchtplaats der gevangenen, en de I Enorme belanqstellinq. Intact gehouden gevangeniscel te n n bezichtigen. Tegen half drie hadden duizen- Des middags is er te Oisterwijk den zich langs de route geschaard. piloten verbrandden. Zij waren vermoedelijk reeds dood. In het flatgebouw liep niemand ver wondingen op. De brandweer was na een uur de brand meester. Wel heeft de brand in het flat gebouw grote schade opgeleverd voor Kurt Pastenaci, in Duitse wetenschappelijke kringen zeer bekend als de auteur van werken over oude beschavingen. Een waardevolle verzameling aantekeningen en afbeeldingen, materiaal voor het derde deel van zijn „Geschiedenis der wereld" ging in de vlammen verloren. Duitse vrouwen en kinderen hebben gisteren bloemen gelegd gelegd by het wrak van de Dako ta, aldus eer brengend aan hen, die hun leven gaven voor de voor ziening van Berlyn. Later werd nog gemeld, dat ook in de Britse zóne op het vliegveld Fassberg een Dakota van de R.A.F. is verongelukt. Het vloog enkele minuten na het opstijgen in brand. Er deden zich echter geen persoonlijke ongelukken voor. Te Parijs is officieel medege deeld, dat André Marie tot Frans premier Is gekozen. De nieuwe premier werd door de Nationale Vergadering gekozen met 352 stemmen tegen 190, 40 meer dan de vereiste constitutio nele meerderheid. Bij de aanvang van het debat had Marie vooral veel critiek van de communisten in ontvangst te nemen. Een van hen, Billoux, zei- de dat Marie van Hoffman, die de conferentie van Parijs bijwoonde, orders ontvangen had „en" zo zei de communist „gij zult ze uitvoe ren". Billoux wilde liever dat contact met Rusland gezocht werd. De parlementsfractie van de M.R.P. besloot Marie te steunen en ook de socialistische fractie verleende steun. Naar verluidt wordt Schuman waarschijnlijk minister van Bui tenlandse Zaken in het nieuwe kabinet en Paul Reynaud minister van Financiën. De parlementaire redacteur van „Het Vrjje Volk" heeft een vraag gesprek gehad met Jhr Mr M. van der Goes van Naters, voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de P. v. d. A„ over de mislukking van de pogingen van Dr Beel om aan de hem aanvankelijk ver strekte opdracht te voldoen. Het blad geeft het onderhoud onder het opschrift: Dr Beel wenste te veel zekerheid, als volgt weer: Vraag: Wat ls het kernpunt yan de huidige moeilijkheden? - Antwoord: Dat ls gelegen in de Nieuwe zitting der Staten-Generaal De leden der beide Kamers van de Staten-Generaal zyn opgeroe pen voor een verenigde vergade ring in het gebouw der Tweede Kamer op Dinsdag 27 Juli. In deze vergadering zal de mi nister-president, daartoe gemach tigd door H. K. H. Prinses-Regen tes, de aanstaande zitting der Staten-Generaal te één uur openen. Te kwart over twee vergadert de Eerste Kamer, o.m. voor het onderzoek der geloofsbrieven en beëdiging der leden. Te half drie komt de Tweede Kamer bijeen voor het onderzoek der geloofsbrieven en beëdiging der ledefifc Voorts zal de nomina tie voor het voorzitterschap wor den opgemaakt. Door Dr Beel met toespraak gesloten. Daartoe gemachtigd door H. K. H. de Prinses-Regentes heeft de minister-president, dr L. J. M. Beel, Zaterdagmiddag de zitting der Staten-Generaai gesloten. De beide Kamers waren in ver enigde vergadering bijeengekomen onder voorzitterschap van de pre sident der Eerste Kamer, Prof. Mr R. Kranenburg. Dr Beel begon staande achter de regeringstafel zijn toespraak als volgt: „Het heeft H. K. H. de Regentes behaagd my in naam van H. M. de Koningin op te dra gen de zitting der Staten-Gene raal te sluiten. De minister zeide vervolgens, dat gedurende het nu afgelopen zittingstijdvak het overleg tussen de Volksvertegenwoordiging en de regering wederom tot goede resul taten had geleid, waarbij hij vooral herinnerde aan de voorstellen tot verandering in de Grondwet en waarvan de nieuwe rechtsorde oorzaak is, dat de sluiting van de zitting der Staten-Generaal op dit tijdstip plaats vond. Dr Beel herinnerde ook aan de ondertekening door Nederland van het 5 landen verdrag en het Ver drag nopens de Europees-econo mische samenwerking. „Hetgeen zich ln Duitsland voltrekt, aldus spr., ls voor de regering voortdu rend een reden tot bezorgdheid". H. K. H. de Regentes heeft mij verzocht, zo besloot Dr Beel, u, mede namens H. M. de Koningin, Hare erkentelykheid te betuigen voor uw toewijding en ijver in het behartigen van 's lands zaken. Door de Regentes daartoe ge machtigd verklaar ik de zitting der Staten-Generaal in naam der Koningin te zyn gesloten". Vraag: Hoe ls uw mening over de laatste poging van Dr Beel om een kabinet te vormen, dat, naar wordt beweerd, zich alleen bezig zou houden met de afwerking van het Indonesische probleem en voor tweederde-meerderheid, die voor het overige een zekere neutraliteit het aannemen van de Grondwets- in acht zou neraen? herziening in tweede lezing nodig is. De oppositiepartijen zqn er ni geslaagd, diezelfde meerderheid ook verplicht te doen stellen voor de aanvaarding-van de wetten, die daarna nodig zijn om de hervor ming van het Koninkrijk te vol tooien. Hierin openbaart zich het oude streven van liberalen en con servatieven, om de democratische gevolgen van algemeen kiesrecht zoveel mogelijk te niet te doen. Vraag: Is die tweederde meer derheid Inderdaad van overwegend belang Antwoord: Dr Beel heeft voor Antwoord: Mijn standpunt, dat uit mijn vorige woorden duidelijk biykt, heb ik ook in de befaamd* vler-partijenconferentle uiteenge zet. Ik heb Dr Beel gewaarschuwd dat lk van een opdracht op grond van dit onwerkelijke uitgangspunt geen heil verwachtte. Ik heb er alleen aan toegevoegd, dat het misschien zin kon hebben een der gelijke opdracht te beproeven, op dat dit later bij de openbare be raadslagingen duidelijk tot uit drukking zou komen. Na later overleg heb ik ook tegenover de formateur als mijn oordeel ultge- alles zekerheid verlangd om deze sproken dat een proef, waarvan gekwalificeerde meerderheid te i men vrjjwei zeker weet, dat zij zal verkrijgen. Hij heeft zich echter onvoldoende gerealiseerd, tot wel ke prijs die zekerheid moet wor den gekocht. Die prijs is: defini tieve ombuiging van de koers in Indonesië en algeheel afstand doen van de financiële en economische politiek van de Partij van de Ar beid. Elke principiële ontwikke ling ln de maatschappelijke structuur wordt op deze wijze on mogelijk gemaakt. Daarmee zou mislukken, alleen maar uitstel be tekent. Een uitstel, dat in dez© spannende tijden een te groot na deel inhoudt. De Anti-Revolutionnaire fractie. De anti-Revolutionnaire Tweede Kamerfractie heeft tot haar voor zitter gekozen de heer J. Schou- den dë krachten van het behoud ten. Tot tweede voorzitter Mr A. Te Boedapest zijn 62 personen gearresteerd „ingevolge de ont- j dekking van een politieke en eco- nomische samenzwering op het ministerie van landbouw". Volgens een communiqué, zou den twee afdelingsleiders van het ministerie, een agent van een vreemde mogendheid vertrouwe lijke papieren over een driejaren plan gegeven hebben. Het complot zou onder leiding gestaan hebben van een groep ambtenaren met een lid van de Hongaarse Katholieke actie, en de voorzitter van de Hongaarse commissie van de F.A.O. De groep zou zich ten doel gesteld hebben op het ministerie een contra-revo lutionaire geest te kweken en de landbouwproductie te „saboteren", aldus het communiqué. alleen maar hun zin krijgen. In diezelfde kringen toont men zich ten hoogste bereid om de sociale politiek van Drees te steunen, ook al kost dat wat. Het enige uit gangspunt schqnt daarbij te zijn: als de arbeiders maar „rustig" worden gehouden. Wanneer aan dit streven zou worden toegegeven, zouden wq onze socialistische beginselen ver raden. Onze ministers zouden zich in een onmogelijke positie zjen geplaatst. En bovenal: Nederland zou aldus rijp worden gemaakt voor een sterk groeiend commu nisme. Ik moet, het betreuren, dat Dr Beel het belang van de hon derd procent zekerhel den dat van de prijs onvoldoende tegen elkaar heeft afgewogen. Vraag: Treft dit verwijt alleen Dr Beel? Antwoord: Neen. Dr Beel heeft zich zelf uitstekend bevonden bij een progressief twee-partijenkabi- net. Ik kan begrijpen, dat hij zijn zekerheid zo groot mogelijk wilde maken. Het verwijt treft eigenlijk over het hoofd van de formateur heen, de K.V.P., die hem door haar houding heeft belet, de juiste weg te kiezen. Vraag: Welk risico loopt een kabinet, dat niet de door Dr Beel verlangde zekerheid bezit? Antwoord: Het gaat met de In- donesië-politlek per se mis, als wij B. Roosjen, tot secretaris Mr J. Terpstra. Geen extra benzine. Het benzine-vraagstuk is ook van invloed op de viering van het komende regeringsjubileum. Alle pogingen die gedaan wer den om voor de motorrijders ter gelegenheid van de te houden feesten meer ruimte te krijgen,- stuitten af op onoverkomenlijke benzlne-bezwaren. die, zoals be kend, tot uitdrukking komen in het Zondagsry verbod en de „Rijdt zuinig"-actie. Sterritten, gemotoriseerde op tochten en onderlinge races zullen dit jaar dus niet mogelijk zijn. een reünie en daarna een verga dering van oud-politieke gevange nen, gevolgd door een wandeling of rondrit. Na een maaltijd zal Oisterwijk een van zyn oude ge bruiken laten zien. Het „geweren- gilde St. Barbara", dat binnen kort zyn 700-jarig bestaan viert, zal uitrukken en vendelzwaaiers zullen hun kunnen vertonen. Vroegtijdig was men begonnen met het opstellen en het pleit voor de organisatoren, dat men slechts een tiental minuten over tyd kon trekken. Met grote aandacht volgden duizenden het voorbij trekken van de verschillende groe pen. Het zou ondoenlijk zijn, om een volledige beschrijving van de optocht te geven en wy willpn daarom volstaan met het beste er uit te resumeren. Wanneer er een ding is geweest dat de toeschouwers tot enthou siasme heeft gebracht, dan was het wel het meeryden van de eer ste trein. Gebouwd rond een jeep de locomotief, compleet met ro kende schoorsteen en stoomfluit. Daarachter een tweetal banden wagens natuurgetrouw omge bouwd. De wel zeer uitgebreide groep uitbeeldende de „intocht van Karei de Vijfde in 1515" was een der besten. De daarin meelopende hof nar was zijn naam waard en oogstte bij het publiek veel suc ces met zyn capriolen. Een drietal schepen reed in de optocht mee, terwijl de gildes een voorname plaats innamen. Deze werden op de voet gevolgd door een groep militairen der C.O.A.K., die een gedeelte van hun verlof opofferden om als Watergeuzen de optocht mee te doen slagen. Natuurlijk ontbrak in deze van historische personen wemelende stoet ook Willem van Oranje niet. Ten slotten willen we nog noe men, de Nederlandse maagd en de voorstelling der bevrijding, waar- by vooral de groep Engelse troe pen in hun jeeps door het publiek werd geapprecieerd. De laatste groep mag zeker ook een der mooiste uit de stoet wor den gerekend, n.l. De Vlag en de Koninklijke wagen. Minder ge slaagd was de wagen: „Walcheren zoals het wordt", mede door de wel zeer ongelukkig uitgevallen boom. By het hospitaal. Voor het Militair hospitaal was een terrein gereserveerd en van daar sloegen de Commissaris der K#iingin en Middelburgs burge meester, beiden vergezeld van hun echtgenote de optocht gade. Ook de commandanten der C.O.A.K. en de wethouders van Middelburg gaven hier van hun belangstelling blijk. Omstreeks 6 uur arriveerde de optocht weer bij het Schutters hof waar men uiteenging. Slotwoord. Na het openluchtspel sprak de voorzitter van de Kon. Ver U.h.V. V.n.V., de heer W. L. Schenk, een kort slotwoord, waarin hy alle medewerkenden hartelijk dankte voor het vele werk, door hen ver richt. De medewerkenden werden gehuldigd in het aanbieden van bloemen aan mevr. PeeckBoeke. Hulde bracht de heer Schenk ver volgens aan de heer en mevr. W. AbelevenLabberton, die beide eveneens in de bloemetjes werden gezet. De onzichtbare medewerkers, die uren lftng op en achter toneel hebben gezwoegd, werden geëerd in een j^jpemenhulde aan mej. C. VermeuM« als leidster van de ba- letten. Ten slotte bracht de heer Schenk dank aan de burgemeester en verzekerde hem, de plaats in de harten der Middelburgers te hebben ingenomen. De avond werd besloten met een driewerf hoera voor H. M. de Koningin. Dezelfde dag had men een tele gram verzonden namens de bur- gery met een gelukwens aan H. M. terwyi een schrijven van de Prinses-Regentes was ontvangen met de beste wensen voor het'wel slagen van de feestelijkheden. Zaterdagmiddag hebben de Prinsesjes een nieuwe ponnywa- gen gekregen. Het oude, destijds geschonken door de Baarnse Oranjevereniging was in het on gerede geraakt. De Prov. Utrechtse vereniging van carros serie- en wagenbouwers heeft een nieuw wagentje ontworpen dat dankbaar door de Prinsesjes in gebruik werd genomen. Wat vroeger niet kon, gaat nu gemak kelijk. Daar krijgt jubilerend Den Haag zijn vers cadetje weer op tafel wanneer op 31 Juli het 700- jarig bestaan wordt gevierd. Het mag ook wel, bij zo'n oude datum behoort iets vers. De rest van Subsidie Rode Kruis. Het voorstel van G^3. om af wijzend te beschikken op het ver zoek van het Kringbestuur van het Rode Kruis om jaarlijks sub sidie in de kosten van de bloed transfusiedienst heeft tot brede bespreking in de afdelingen aan leiding gegeven. In verband daar mede stellen G.S. voor de behan deling van het verzoek uit te stel len tot de behandeling van de be groting voor 1949. Vliegvelden in Zeeland. Bij het onderzoek in de afdelin gen werd o.m. gevraagd of er voldoende aandacht is besteed aan het feit, dat door het vliegveld te Ritthem ongeveer 100 ha. goede cultuurgrond In beslag zullen wor den genomen. Voorts of Ritthem wel de geschikte plaats is voor I een vliegveld enx of drie vliegvel- den voor Zeeland' wel verantwoord ls. Van de zijde van G.S. werd op gemerkt, dat het niet mogelijk is gdfcleken de hand te leggen op een terrein van mindere cultuurwaar de en dat door de bijzondere geo grafische gesteldheid van Zeeland, om practlsche redenen het aantal vliegvelden op drie gesteld moet worden. Provinciaal wegenplan. Naar aanleiding van in de af- Nederland mag appels naar vrien- den en kennissen sturen en wel delingen gemaakte opmerkingen, twintig maal zoveel als vroeger, zeggen G.S. dat door het verval- Het klinkt wel een beetje raadsel achtig maar als men bedenkt, dat men vroeger buiten de velling om maar 214 kg. mocht versturen en met Ingang van 1 Augustus 50 kg dan moet men toch wel iets voor de „tuinbouwafzetverordening 1945 sub I" gaan voelen. Laten we de jongens die op weg zijn met het m.s. „Johan van Oldenbarne- velt" en het s.s. „Grote Beer" al vast met een brief verrassen. Die krqgen ze dan In Port Said als U hem voor 30 Juli post. In de Dommel is Vrijdagavond het stof- felqk overschot van een onbeken de man van naar schatting 2025 jaar gevonden, lang 1.60 m., fors postuur, lang blond haar, met plat gezicht, stompe neus en kleine oren. Er waren geen sporen van geweld op het lijk aanwezig. Themistocles Sophoells de Griek se premier- heeft gisteren zqn ont slag aangeboden doch ls op spe ciaal verzoek van Koning Paul aangebleven. In Canada is een vliegtuig neergestort, 28 personen kwamen om het leven. Als we bericht hebben uit Italië dan gaat het overmunitie! Nu heeft een arbeider een granaat laten vallen bij het lossen van een auto. De ontploffing deed een munitie opslagplaats in de lucht vliegen. Drie personen werden gewond. len van Borssele als aanlegplaats van de bootdienst Vlissingen— Terneuzen, de weg 's-Heerenhoek Borssele naar het tertiair we genplan ls overgebracht; dat om trent omlegging van het verkeer buiten Tholen om, nog geen defi nitief plan is opgemaakt; dat zy' geen aanleiding aanwezig achten om aan het Provinciaal wegen plan, wegen in de omgeving van Perkpolder toe te voegen en ten slotte, dat het, wat betreft de weg MiddelburgVlissingen ln het voornemen ligt zodanige verbete ringen aan te brengen, dat de weg ln berijdbare toestand komt te verkeren. bloemenhulde voor H. m. de koningin. Op verzoek va de gemeenten Oostburg, Schoondijke. Nieuwvliet en Groede zal aan H. M. de Ko ningin worden gevraagd in ge noemde plaatsen een kleine bloe menhulde in ontvangst te willen nemen tijdens haar autotocht van Breskens naar Sluis op 27 Juli. o DE BILT ZEGT: Droog, zonnig, warm. Droog, zonnig, warm weer. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1