Voorziening van Berlijn ook voor winter gewaarborgd. LAATSTE NIEUWS. Oplossing van crisis is mogelijk. Reorganisatie van Brits opperbevel in Midden-Oosten. DJOKJA BREEKT POLITIEKE ONDER HANDELINGEN AF. ORANJE-NASSAU BOORDE EEÜWEN HEEN. NIEUWS Beroep op Gcds Woord.1 Sowjets voeren nieuw geld in. Geheimzinnig piloot meldde zichzelf aan. Bespreking over bestand wordt voortgezet Succesvolle première van „Mijn Schilt ende Betrouwen' Nieuwe opdracht voor Dr Beel. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND- Hoc fod <H%$ ziet. Duizenden toeschouwers luisterden in stille aandacht SNIPPER Uitgave Stfchtbsg „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- ïtr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGAND No. 1006 ZATERDAG 24 JULI 1948 P' Hoofdredacteur: R. Zt'lDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Advertentieprijs 14 cent per m.m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Rubriek Kabouters 5 cent per woord Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. OF- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.50 u., onder 20.41 u. Maan op 22-41 u. onder 9.12 u. Hoogwater Zondag 25 Juli: Vlissingen: 4.38 u. 2.00 m„ 16.46 u. 1.87 m. Wemeldlnge: 6.29 u. 1.77 m. 18.43 u. 1.55 m. T~1 e drie Protestantsch Christe- lijke partijen, hoezeer in sommige opzichten ook verdeeld, zijn het hierin eens, dat zij de staatkunde willen binden aan de Heilige Schrift. Dat is het kenmerkende van deze partyen. Zó gezien, kan met enig recht worden gezegd, dat zy een con servatief karakter dragen. Zy zyn niet vooruitstrevend, niet progressief in deze zin, dat zy deze grondslag wensen los te laten. De Anti-Revolutionaire party verklaart in haar program van beginselen, dat zy noch in de volkswil, noch in de wet, maar alleen in God de bron vindt van het souvereine gezag en dat zij ook op staatkundig terrein belijdt, de eeuwige beginselen die ons in Gods Woord geopenbaard zijn. De Christelijk Historische Unie zegt in Artikel 1 van haar pro gram: De regel waarnaar het ge zag in de Staat moet worden uit geoefend is de in de Heilige Schrift geopenbaarde ordening Gods, onverschillig welke de per sonen zyn die met enige staats bediening zyn belast. Deze orde ning behoort op staatkundig ge bied in alles richtsnoer en toet steen te zyn. En de Staatkundig Gerefor meerde party zegt in haar pro gram, dat zy voor de regering van het land geheel staat op de grondslag van de in de Heilige Schrift geopenbaarde ordening Gods, en dat zy zich ten doel stelt de beginselen van Gods Woord op staatkundig terrein tot meerdere erkenning te brengen. ■Dij alle verschillen, die er ove- -L' rigens mogen zijn is er dus deze overeenstemming: de bin ding aan Gods Woord. Dat is het wat hen van alle andere partyen onderscheidt en scheidt. Ook van de party, die als vrucht van de „doorbraak" is ontstaan, en waarin ook voor be lijdende Christenen een plaats heet te zijn. Of sterker nog: waarin belijdende Christenen be horen plaats te nemen, juist om dat zij Christenen zyn. Zy wenst een samenleving op de grondslag van geestelijke en staatkundige vrijheid, doordrongen van de eer biediging van de medemens, maar zy wenst zich daarby niet te stellen op de grondslag van Gods Woord. De bincnng aan de Hei lige Schrift wordt zeer beslist en met nadruk afgewezen. Trouwens, het is niet alleen deze party door wie een beroep op Gods Woord, voor zover het staatkundige leven betreft, wordt afgekeurd. Andere partijen en groepen staan op hetzelfde stand punt. Sommigen omdat zij zich wel bewust afkeren van God en zyn Woord en omdat zij de rede stel len boven de openbaring. Anderen omdat zy de Heilige Schrift te hoog en te heilig achten om haar door de politiek te laten bezoe delen of omdat zij van oordeel zqn dat de Schrift zich over de vragen van het staatkundig leven niet uitlaat. ■\7oor wie de Bijbel kent, be- hoeft dit standpunt geen be strijding. Gods Woord leert ons, dat God heerst als Opperheer en dat al les naar Zijn wetten heeft te luisteren. Het is waar dat de Schrift ons niet bindt aan bepaalde rege ringsvormen. Voorschriften om trent een monarchale of een re publikeinse regeringsvorm zoekt men daarin te vergeefs. Maar wel wordt duideiyk aan gegeven, waaraan elke regering, hetzy een absolute monarchie of een ver doorgevoerde democratie zich heeft te houden. Met nadruk wordt gesteld, dat de Overheid, elke overheid, die naresse Gods is, het volk ten goede. Het gezag van de Overheid wordt vastgesteld en beperkt te vens. Het wordt gebonden aan de wet Gods. In de z.g. Koningswet, waarvan in Deuteronomium 17 sprake is, worden algemene richtiynen ge geven, die ook nu nog van grote betekenis zyn. Voorts bevat Gods Woord een doorlopende oproep aan overhe den en volken, om gerechtigheid te betrachten. Gerechtigheid, dat is, wetma tigheid, buigen voor het recht en de wet Gods. Een beroep op Gods Woord in het politieke leven is dus zeker niet misplaatst. Maar dan volgt daaruit ook dat ernstige studie van wat de Heili ge Schrift ons voor het staatkun dig leven heeft te zeggen, gebie dende plicht is. Samensmelting van de drie Prot. Christeiyke partyen is nog niet mogeiyk. Maar verdient het dan geen aanbeveling te komen tot geza- menlyke studie? CLAY TE WASHINGTON. Tijdens een vergadering met enkele leden van de commis sie voor buitenlandse betrekkingen van het Amerikaanse huis van afgevaardigden heeft generaal Clay, de Ameri kaanse militaire gouverneur in Duitsland, verklaard, dat de Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland het besluit der regering om in Berlijn te blijven, zullen en kunnen uitvoeren. Maarschalk Sokolofsky heeft gisteravond een order uitgevaar digd betreffende Invoering van "nieuw geld in de Sowjetzone en Beriyn. De details van de nieuwe Sow- jet-Russische monetaire maatre gelen worden door de Westelijke bezettingsautoriteiten zorgvuldig bestudeerd, aldus is officieel van Amerikaanse zjjde medegedeeld. Volgens de order van Sokolofs ky worden met ingang van 25 Ju li nieuwe bankbiljetten, genaamd „Deutsche mark" van de „Deut sche notenbank" ingevoerd. In een gezamenlyke verklaring hebben Eaton, de voorzitter der commissie, en Kenneth Royal, mi nister voor het leger, medege deeld, dat Clay een uiteenzetting had gegeven over de toestand in Beriyn en het werk der Ameri kaanse troepen en ander perso neel aldaar. Generaal Clay had verklaard, dat de Verenigde Staten en de Britse autoriteiten thans in staat waren de bevolking van West- Beriyn to biy'ven voorizen met voedsel en andere voorraden, voor onbepaalde tyd en de gehele ko mende winter door, via de „luch- brug". Verder zelde hy, dat er zeer goede kans bestond op het berei- ken van een oplossing van de aanlegden. Berlijnat kwestie. Hij had er reeds eerder de nadruk op gelegd, dat het belang van de operatie-lucht brug vooral hierin bestond, dat er tyd door gewonnen werd voor on derhandelingen. Op desbetreffende vragen zeide Clay: „De situatie is zo, dat zy door onverstandig optreden tot een oorlog zou kunnen leiden, Washington stelden generaal Clay op een van de grootste pers conferenties ln de geschiedenis van het ministerie van oorlog tal- ryke vragen. Over de meeste vraagstukken Jiet hij zich optimistisch uit. Hy prees de vastbesloten houding van het Duitse volk en de Duitse de mocratische leiders tijdens het ge hele verloop van de Berlijnse cri sis. De V.S., Engeland en Frankrijk gingen verder met de plannen voor een regering ln West-Dults- land, zo zeide Clay. Tenslotte zeide Clay, dat de Amerikaanse autoriteiten een nieuwe startbaan op Tempelhof en nieuwe luchthavens te Span- Complof van winkeldieven ontdekt. De politie te Deventer ontdek te een complot van winkeldieven, dat op verschillende plaatsen ln ons land vertakkingen heeft. Een Amsterdammer, alsmede doch ik geloof niet, dat zoiets zal vrouwen, één afkomstig uit gebeuren, wy kunnen een ant woord vinden, dat niet „oorlog" zal betekenen". Clay deelde mede, dat hy de verzekering had gekregen van be schikbaarstelling van nog een groter aantal skymasters voor de luchtbrug. Met behulp van deze extra machines Zou de dageiyks naar Beriyn te brengen voorraad vermeerderd kunnen worden tot 4500 ton. Aldus zou men de winter kun nen doorkomen. Werd het een koude winter, dan zou er wel enige ontbering geleden worden, doch geen bovenmatige. Vooraanstaande diplomatieke en militaire correspondenten te Hij wenste de vrede. „Wö willen vrede, w\j hebben yrede nodig, wy hebben genoeg van do oorlog". Dit was de inhoud van een brief, die de politie te Lake Suc ces op de plaats van het „bom bardement", waarvan wjj gister melding maakten, vond. Bovenstaande was met rode inkt geschreven over de papie ren betreffende het ontslag uit 't leger van Stephen J. Supina, oud kanonnier van een vliegende ves ting. Supina heeft zichzelf aange meld en bekend de dader te zijn. Hij wilde inderdaad, het gebouw van de V.N. bombarderen. Men heeft hem naar New York overgebracht, waar hij berecht zal worden. Amsterdam en één uit Apeldoorn bevinden zich reeds te Deventer in hechtenis. Een grote partij door de vrou wen in winkels gestolen textiel- goederen van de meest verschei dene aard is in beslag genomen. Deze goederen werden te Amster dam en elders in de zwarte han del verkocht. o Brood en suiker komen vrij in België. Per 1 October zullen brood eu suiker in België niet langer tot de gedistribueerde producten be horen. De enige producten die dan nog onder de- distributiebe palingen zullen vallen zyn zeep, spysolie en geïmporteerde boter. Het ls evenwel niet uitgesloten, dat tegen genoemde datum ook deze producten vry van distribu tie zullen zijn. VOOR DE ZONDAG Wij, mensen, zien altijd de buiten-kant. Wij kunnen nu eenmaal niet anders dan de uiterlijke handelingen van onze medemens beoordelen. De DADEN, die hij doet. De WOORDEN, die hij spreekt. De HOUDING, die hij aan neemt. Doch wat daarachter ligt, waarom hij zo doet, waarom hij zo spreekt, zie dat kunnen we niet beoordelen. God echter ziet altijd de BINNENKAÊT. Ge ziet dit zo heel duidelijk uit het verband van het woord, dat hierboven staat. Samuël is door God gezonden naar Isa'is huis om één van diens zonen tot koning te gaan zal ven. Daar treden/ze aan. Grote In verband met nieuwe oorlog? Het Britse opperbevel in het Midden-Oosten zal tengevolge van de ontruiming van Palestina, India, Pakistan en Birma door Britse troepen, worden gereorga niseerd. Hierby zal gestreefd wor den naar een samenvoeging van het leger, de marine en de lucht macht in het Midden-Oosten on der één opperbevel. De opperbevelhebber der Britse strijdkrachten in het Midden-Oos ten zal twee hoofdkwartieren on der zijn bevel krijgen: hét hoofd kwartier der strijdkrachten van de Middellandse Zee en Egypte te Fay ld in de Suezkanaalzone en 't Drees gistermiddag ten paleize hoofdkwartier der strijdkrachten Soestdijk door H.K.H. de Prinses in Oost- en Centraal-Afrika. Regentes in audiëntie ontvangen. Volgens Reuter ls de reorganl- Amerikaanse oorlogsschepen voor Turkije. In het kader der Amerikaanse Te Mackinnon aan de spoorweg hulp heeft Turkije Vrijdag 11 oor van Kenia, 112 km van Mombasa j logsschepen ontvangen, waaron- is men bezig met de aanleg van der 8 mijnenvegers en een repara- een geweldig depot. tieschip. „Maar de Heere ziet het hart aan: stoere mannen. Voorop gaat de rijzige figuur van Elias, de oudste. Zodra Samuël hem ziet, denkt hij: gewis, dit is de man naar 'Gods hart1 Doch dan luidt des Heeren woord: „zie zijn gestalte niet aanwant de mens ziet aan wat voor ogen is, maar de Heére ziet het hart aan.." Ja, God let op de BINNEN- zijde. Hij is niet tevreden met wat schijn-vertoon. Voor Hem baat geen masker. Ook geen vroom masker. Zoals het oog van een medicus door middel van röntgenstralen in de in wendige delen van ons lichaam kan zien, zo ziet het heilig oog des Heeren ons hart. Hij ziet al de verdorvenheid er van. Hij ziet dit hart: bevlekt, 1 Sam. 16 7 b. met schuld bedekt, misvormd door duizend zonden. Doch nu is dit het wonder van genade, dat God ons om Christuswil, die voor zondaars zijn hartebloed gaf, in gunst wil aanschouwen. Hij geneest de ^jebrokenen van hart. Heere, mijn hart is boos en schuldig. Zo ziet Gij het. Doch Uw hart is in Christus vol-van-genadeZie op mij in gunst van boven, verberg Uw oog van mijn zonden, „verenig mijn hart tot de vreze Uws Naams Maak mijn hart tot Uwe troon. Vader, Heiige Geest en Zoon'. Soldaten keren terug. Vrijdagmiddag zijn het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" en 't s.s. „Groote Beer", die ln convool zullen varen, van Batavia naar Amsterdam vertrokken. Aan boord van de Oldenbarne velt bevinden zich 1750 militairen en gezinnen van militairen en aan boord van de Groote Beer onge veer 1500 man terugkerende troe pen. De republikeinse regering van gesteld, waarin rapport Indonesië heeft besloten de onder- uitgebracht over hetgeen handelingen met de Nederlanders wordt in de over de toekomstige status der Beide schepen worden 18 Au- republiek af te breken, gustus te Amsterdam verwacht. zij is volgens Antara bereid de de week geen vergaderingen voor oovereenkomstige besprekingen de agendacommissie vastgesteld. vergadering van de agendacom missie is voorgevallen. Inmiddels zijn voor de volgen- Minister Drees op Soestdijk. satie vermoedelijk gebaseerd op de veronderstelling, dat een even tuele nieuwe wereldoorlog in de eerste plaats zal worden gevoerd om de olie van het Midden-Oos ten. met de Nederlandse autoriteiten over het tot stand brengen van een bestandsovereenkomst voort Naar wy vernemen is minister te ^tten. In een communiqué, waarin de republikeinse regering haar be sluit bekend maakt, verklaart zij, dat vijf weken geleden de voor stellen van de Australische en Amerikaanse leden der Commissie van goede diensten om tot een op lossing te komen „zonder toelich ting door de Nederlanders werden afgewezen". Nederland had ook geen andere methodes voorgesteld om een impasse in de politieke be sprekingen te voorkomen, aldus Franse regeringscrisis ten einde. „Ik heb zo juist de president van de republiek op de hoogte gebracht van het verloop van de crisis, waaraan hedennacht een einde is gemaakt", zo verklaarde André Marie, toen hy gistermid- dag het Elysee verliet. Hy voegde er aan toe: „Ik heb de president mijn plannen mede gedeeld wat betreft het debat In de vergadering, dat morgen plaats vindt. Nu ga ik my met BIdault onderhouden". Alvorens zich naar het Elysee te begeven, had André Marie op het ministerie van justitie Jules Moeh gesproken. De Veiligheidsraad zal Dinsdag morgen bijeenkomen om de Indo nesische en de Palestijnse'"kwes tie te behandelen. Reizigersverkeer Nederland-Frankrijk verruimd. In het nieuwe hanclélsaccoord tussen Nederland en Frankrijk# dat dezer dagen door de ministers Bidault en Baron van Boetzelaer werd ondertekend, zijn de moge lijkheden voor het reizen van Ne- het communiqué. „Daardoor zijn derland naar Frankrijk vergroot. de onderhandelingen over een po litieke regeling tot stilstand ge komen en zij kunnen op het ogen blik onmogelijk worden herVht". „Het heeft geen zin voor de po litieke sectie van de republikein se delegatie bijeenkomsten voort te zetten, waar niets zal bespro ken worden. Alleen de commissies der dele gatie, die over de totstandkoming van een bestandsovereenkomst besprekingen voeren, zullen voort? gaan met haar werk". j In regeringskringen te 's-Gra- venhage was men niet geneigd het bericht, dat de republiek de poli tieke onderhandelingen zou heb- Van Nederlandse zijde wordt er voor dit nieuwe verdragsjaar een bedrag van f 7 millioen beschik baar gesteld voor degenen, die in dat jaar naar Frankrijk reizen. Dat betekent, dat er per maand ongeveer 1000 Nederlandse toe risten een bezoek aan Frankrijk zullen kunnen brengen. Onderwijs. M.U.L.O.-examen. Geslaagd voor het M.U.L.O.- examen de volgende personen: ben afgebroken, anders dan zeerC. v. Cadsand, Zaamslag; K. Don- rustig te beoordelen. j ze» Sas van Gent; A. L. RouWj Terneuzen; C. J. Dieleman, Axel; N. J. Peeman, Middelburg; J. Si- monse, Middelburg; W. M. van Hoewel men nog geen beschik king had over officiële gegevens, veronderstelde men voorshands, dat het woord „afbreken" dient te worden begrepen in de zin van „onderbreken". Verder wees men er met vol doening op, dat blijkens het pers bericht, intussen, de republiek thans 'ook een duidelijke onder scheiding heeft gemaakt tussen Strien, Veere; C. J. Pouleijn, Mid delburg; P. A. v. Driel, Terneu zen; J, de Braai, Sas van Gent; J. den Hamer, Terneuzen; C. Rui tenbeek, Koudekerke; H. A. Ha- verhoek, Goes; J. J. van 't Hof, Borssele; G. M. Baijens, Middel burg; F. C. Duijnhouwer, Goes; SCHIPHOL HERRIJST. Reeds zijn verscheidene nieuwe gehouwen op Schiphol geheel of gedeeltelijk in gebruik genomen. Daardoor is het mogelijk geworden binnenkort een aantal houten noodgebouwen af te breken. Gezicht- op Schiphol van de verkeerstoren uit. Middelburg heeft op waardige, en in baar bewogen geschiedenis passende wyze, de viering van het regeringsjubileum van H.M. de Koningin ingezet. Duizenden mensen hebben gisteravond op 't historische markt plein van deze zo zwaar geschonden stad in stille .aandacht ge durende byna drie uur de première bygewoond van 't openlucht spel: „Myn Schilt ende Betronwen", geschreven door de heer en mevr. W. Abeleven-Labberton. Was er voor een dergeiyke gebeurtenis een betere plaats denk baar dan dit plein? H.K.H. de Regentes heeft Dr L. J. M. Beel ontheven van z^jn vorige opdracht en hem thans op dracht verleend tot het vormen van een kabinet. Zij, die vielen. Soldaat G. Kouwenberg uit Amsterdam; Korp. A. W. Lips uit Oud-Beierland; Korp. H. Stoppelenburg uit Rotterdam. Daar was de monumentale ach tergrond, het stadhuis, als het ware zelf meespelend en dat zé voornaam, dat men ln ogenhllk- ken van slechts luisteren, werd geboeid door de volmaakte bouw van dit Gothlsch juweel. MOOIE SFEER. Daar was de sféer van een ln nacht overgaande dag, daar wa ren de prachtige costuums der spelenden, een sprookjesachtige verlichting, muziek als geschre ven voor de taferelen, uitbeeldend rampspoed en geluk, hoornsigna len van de torentrans, een oranje vlag wapperend in de kille avond wind op de afgeknotte toren, een verlicht kruis aan deze toren, symboliserend het offer van allen die hun leven voor dit land voor Oranje gaven, herinnerend aan wat de vrome Juliana van Stol berg haar heldenzonen leerde: geen vrijheid, geen recht en geen welvaart zonder dit kruis. Het ls een mooie avond gewor den en dat ls te danken aan de grote geestdrift van de honder den die medewerkten. GREPEN UIT DE HISTORIE. Er was veel afwisseling; het echtpaar Abeleven gaf een spel, de wapens der zeven provinciën. Zo ontvouwt zich voor het oog van het publiek de geschiedenis der Oranjes van 1533 tot in de dagen van Koningin Wilhelmlna. .Het tweede gedeelte van het spel wordt meer symbolisch. De rich daar ook beter voor. de grootvader het vlot te werk der meisjes en door de uitnemende belichting, nu eens de suggestie van angst, dan weer van vreugde of ellende. Het meest geslaagd was onge twijfeld het Goudsbloem- en An jerballet met het door zwanen getrokken scheepje. In dit gedeelte zat meer vaart dan het eerste. De stof leende de politieke onderhandelingen en W. T den Hartog Wolfaarts- -r - rlnlr TVT TT xr Rovcnncn 1 f CC1H. de besprekingen over het bestand: een onderscheiding, waaraan de Nederlandse regering steeds zeer principieel heeft vastgehouden. TELEGRAM AAN VEILIGHEIDSRAAD. De C. v. G. D. heeft een tele gram aan de Veiligheidsraad op- dijk; M. E. v. Bezooyen, Vlissin gen; J. H. Kampman, Domburg; F. Antheunisse, Middelburg. DE BILT ZEGT: Toenemende bewolking. Geleidelijk toenemende bewolking, zwakke tpt matige wind uit Zui delijke richtingen en stijging van temperatuur. In het Oosten van het land een groot deel van de dag nog droog weer. In het Wes ten plaatselijk enige regen. i dat in woord en beeld historisch goed was gefundeerd en dat spe ciaal in het tweede gedeelte de relatie tussen vorstenhuis en volk op vaak treffende wyze uitbeeld de. HET SPEL. Wanneer het geschal der bazui nen vanaf de stadhulstoren over het marktplein is verklonken en het koor het „Lied uit het Zui den" heeft gezongen, begeeft een grootvader zich met zyn twee kleinkinderen naar het op het podium staande huls. Hy gaat de geschiedenis van de Oranjes vertellen. Steeds wanneer hg in het voor hem liggende boek „Oranje-Nas- sau door de eeuwen heen" een plaat tegenkomt, verschijnen ln gouden omlfstlng de door hem genoemde personen. Tegelijkertyd met de verschy- nlng der figuren uit het Oranje huis gloeien ln de andere zyde op gerichte Oranjeboom één voor één oranjelampjes aan. Dit alles wordt hier en daar onderbroken door een korte een-1 acter. BALLETTEN. Tydens de eerste eenacter, die Een speciaal woord moet wor- vertelling van wordt dan onderbroken door meerdere balletten. Allereerst het kroningsballet, tydens hetwelk een grote kroon op het podium wordt gedragen; dan de geboorte van Prinses Juli ana met het ballet van het gou den wiegje; de malaise, die het bijbehorende spook ten tonele voert; de dans van Goudsbloem en Anjer, uitbeeldende het Prin selijk huwelijk en tenslotte het vampier-ballet (de Inval van de Duitsers, waarby het hun niet ge lukte de kroon te bemachtigen). Dan volgen klankbeelden uit de bezetttngstyd: het stadhuis gaat in vlammen op; Seyss-Inquart gaat zitten op de plaats van de kroon. Hierna verschenen de Westkap- pelaars ten tonele, de dijken wor den gedicht en terwyi het koor het Zeeuwse volkslied aanheft, stygt uit het podium een fiere leeuw omhoog. In het laatste gedeelte van het spel roept de Nederlandse Maagd nog eenmaal alle historische per sonen uit het verleden op, waar na de steden en eilanden van Zee land hun groet brengen. Intussen is ook de jeugd aan- DE DECLAMATIE. In het eerste deel waren de dia logen vaak iets te lang, evenals de vertelling van de grootvader, In Würtemberg heeft het par lement met 80 tegen 10 stemmen zich uitgesproken voor het ont slag van een communistische mi nister. In Stuttgart Is nu een al gemene proteststaking uitgeroe- de heer W. L. Heyboer, die ech- pen. De Sowjetregerlng heeft ter steeds onderbroken werd door antwoorden of uitroepen van kleindochter en -zoon (Jeanette de Valk en Jan Louwerse). Grootvaders declamatie was voortreffeiyk. Mevr. A. M. Peeck-Boeke, die de rol van Nederlandse Maagd vervulde, was Iets te vlak en zij vergiste zich helaas meerdere malen. Mevr. G. Geljon-Wltte ver tolkte op lofwaardige wyze de rol van Juliana van Stolberg. Van de heren noemen wij nog P. Bouwense (Willem van Oran je), die te zacht sprak en J. A. Tavenier Jr, die over een klank volle stem beschikt en die van de declamatie van het Wilhelmus iets goeds maakte. Dat de Westkappelaars een extra applausje ontvingen ls te begrijpen en dat de kleine jon-, gens en meisjes, die elk een tuil tje goudsbloemen op de trappen van de verhoging, waarop de Ne derlandse Maagd had plaats ge nomen, neerlegden, zeer in het byzonder de waardering van het van de Prins van Oranje in het tentenkamp te Maastricht, draagt Marnix van St. Aldegonde enige coupletten van 't Wilhelmus voor. Onder de Oranjeboom neemt de Nederlandse Maagd plaats achter getreden voor het grote slot, dat pUpiiek genoten, spreekt eveneens eindigt met het zesde couplet van voor zichzelf. het Wilhelmus. jjet zangkoor, samengesteld uit leden van vele plaatselijke koren, verhoogde door zijn zang onder leiding van de heer Joh. H. Caro, de waarde van het spel. Deze avond werd bygewoond door de Commissaris der Konin gin, Mr A. F. C. de Casembroot met zqn echtgenote en enige den ge^vijd aan de balletten, inge studeerd en Ingeleid door Mej. C. Vermeulen uit Middelburg. zy gaven, door de passende mu ziek, verzorgd door de A.V.R.O.- medewerker Ype Höweler, door Walcherse burgemeesters. haar eisen t.a.v. Bulgarije met betrekking tot de voormalige Duitse activa met de helft ver minderd. Die Bulgaren boffen toch maar! De Katholieke bis schop Mlhatlowitsj ls gisteren in Boedapest (bij verstek) tot tien jaar dwangarbeid veroordeeld we gens „aanzetten tot oorlog en re bellie". In Genua vond de po litie ln een opslagplaats van een transportmaatschappij meer dan 30 ton springstoffen, bestemd voor het buitenland. Rare expor teurs, die Genuezen! Nee dan is het bericht, dat Nederland als het een beetje wil, de tweede helft van dit jaar ryst krijgt, heel wat beter. Het zou een voorraad je zijn van 12.500 ton. Lang niet gek! In België, te Binche, vloog een opstijgende ballon tegen een schouwburg. Zware stenen vielen tussen de kijklustigen. Een jon getje van 8 jaar werd gedood. 38 fabrieken, practisch de gehele uurwerk-industrie ln Zuid-Wür- temberg, w.o. Junghans. zullen gedemonteerd worden. Dit bete kent voor de Duitse export een verlies van 6.5 millioen dollar. Tante Pos Is tegen de Ball-polnt pen. Het schrift van deze kogel- puntpennen (wat een woord) vol doet niet aan de door de P.T.T. gestelde eisen. P.T.T. formulieren die met Inkt of inktpotlood moé ten worden ingevuld, mogen er derhalve niet meegeschreven wor den. Mynheer Re^rolds zal er wel een hekel aan hebben. Op- en ondergang van Zon en Maan. Maandag: Zon op 4.52 u„ onder 20.40 u. Maan op 22.52 u„ onder 10.21 u. Hoogwater Maandag 26 Juli: Vlissingen: 5.11 u. 1.94 m*. 17.19 u. 1.80 m. Wemeldlnge: 7.02 u. 1.71 m., 19,14 u. 1.51 m. lllll!lllllllllllllllll!ll!lllilllllllllllliliii;!llllilll»lll!lllllM Verklaring vertegen woordiger Arabische hoge comité. Dr Is Naclen, vertegenwoordi ger van het Arabische hoge co mité bij de V.N., heeft de sugges tie, dat er een uitwisseling van Joodse en Arabische bevolkings groepen in Palestina zou kunnen plaats hebben „onbeschaamd en onverantwoordelijk" genoemd. De suggestie werd Donderdag ge daan door Arthur Lourie, Israë lisch consul ln de V.S., die zeide, dat sommige kringen ln de Israë lische regering de mogelijkheid van een uitwisseling overwogen. Nachlen verklaarde, dat de „Zi onisten absoluut geen recht had den te spreken uit naam van de Joden, die in Arabische landen woonden en voor het merendeel getrouwe burgers waren. De Jo den hadden wettelijk noch moreel het recht de Arabieren te dwin gen hun geboorteland te verlaten. Zy zouden dan hetzelfde doen wat de nazi's hadden gedaan, aldus Nachlen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1