Algemene regeling van conflicten tussen Sowjets en het Westen. Twintig jaar tegen Christiansen geëist. Niet alleen bet Duitse probleem urgent GEHEIMZINNIG VLIEGTUIG VLOOG BOVEN LAKE SUCCES. Men zoekt naar geheimzinnig piloot Oeel's eerste opdracht mislukt. DE WET OP DE MATERIËLE OORLOGSSCHADE. Veel teleurstelling over de inhoud. NIEUWS SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Spaarzaamheid. Ontwerp was Brits. Nieuwe geldsanering in Sovjet-zóne. Ambtenarenstaking in Frankrijk geëindigd. Geen verzachtende omstandigheden aanwezig. Gijzelaars fusilleren was „Made in Germany" i - Onderzoek naar England-spiel vordert. Speciale regeling voor Walcheren gewenst. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str.- 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg. Korte Noordstraat 35. Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1005 VRIJDAG 23 JULI 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs ƒ3.75 p. kwartaal Franco per post ƒ4 Advertentieprijs 14 cent per m.m. Met vaste medewerking van: Mr IV. F. E. BARON VAN DER FELTZ Middelbure- Ds T S Hartjes; VlUslneen- HOZENGA, «MM**; H. «NM». D, J. i Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.49 u., onder 20.43 u. Maan op 22.31 u„ onder 8.01 u. Hoogwater Zaterdag 24 Juli: Vlissingen: 4.02 u. 2.05 m., 16.14 u. 1.93 m. Wemeldinge: 5.55 u. 1.80 m. 18.12 u. 1.61 m. Er zijn gelukkig nog altijd mensen, die het mogelijke doen, om van hun, misschien zelfs zeer bescheiden inkomen, een ge deelte te sparen. De spaarzaamheid behoort nog niet geheel tot het verleden. Dit ls van grote betekenis. Niet alleen voor de betrokken personen, hun gezin, hun zaak, maar ook omdat daardoor de volkskracht ln belangrijke mate wordt versterkt. Het is van belang, dat er is de Innerlijke kracht om zich zekere genoegens te 'ontzeggen. Het sparen moet ook als een zaak van algemeen belang wor den aangemerkt. Door te sparen verricht men een belangrijke func tie ln het belang van de volks huishouding. Als werken van algemeen be lang moeten worden uitgevoerd, uitvindingen geëxploiteerd, nieu we industriën gevestigd, dan moet op de kapitaalmarkt, dus ook op het spaarkapitaal een beroep worden gedaan. Ook op de spaar centen van de kleine luyden, die via de spaarbanken, tot belang rijke kapitalen samenvloeien. Verdwijnt de spaarzin, dan betekent dit voor een volk als ge heel een belangrijk verlies. Wat dit betreft zijn we er niet op vooruitgegaan de laatste jaren. Met het sobere leven zoals we dat voorheen gekend hebben, ls het gedaan. Er is een hang naar genot en vermaak. De mensen „genieten" meer van het leven, dan vroeger het geval was. Hierin ligt aan de ene zijde iets moois, althans wanneer het ls een genieten met dankbaarheid. Maar aan de andere kant is er het gevaar, dat vooral de jonge mensen er op los gaan leven. Ko men er dan moeilijkheden wie dan leeft, wie dan zorgt! EEN LAATSTE POGING. Er is algehele overeenstemming bereikt tussen de Britse en Amerikaanse functionnarissen, die de tekst opstellen van de komende nota der Westelijke geallieerden aan Moskou over de Berlijnse blokkade. Deze overeenstemming betreft tevens de voorstellen voor besprekingen met de Sowjets over 't gehele Duitse probleem en andere hangende geschillen tussen de Sowjet-Unie en het Westen. Het is een laatste poging om tot een algemene regeling van het conflict tussen Oost en West te komen. TT et was daarom goed gezien D van minister Lleftinck, dat hij wilde trachten door een spe ciale spaarcampagne het sparen te bevorderen. Dit pogen verdient toejuiching. Maar dan zal het tegelijkertijd nodig zijn, dat niet, zoals nu maar al teveel het geval is, de fiscus geen middel onbeproefd Iaat om het gespaarde te onteigenen. Een Zwitsers blad „Die Welt- woche" klaagde onlangs dat de Staat almeer het sparen door de hoge belastingen met als sluit stuk zeer hoge successie-rechten, die aan onteigenir% doen denken, tegenwerkt en onmogelijk maakt. Het gevaar ls groot, zo schreef dit blad, dat door de fiscus de spaarzin wordt vernietigd. In ons land ls het niet anders. Wij spreken de hoop uit, dat door het nieuwe Kabinet, ook wat dit betreft, het roer zal worden omgegooid. Dat het sparen niet zal worden gestraft, maar bevorderd. Dat zal worden Ingezien en dienovereenkomstig gehandeld, dat spaarzaamheid een der gron den ls van de volkswelvaart. Het eerste ontwerp voor de nieuwe nota, aldos werd te Was hington medegedeeld, was afkom stig van Britse zijde. Het voorstel om de eventuele besprekingen met de Sofjet-Unie uit te breiden t»t problemen buiten de Berlyn- se crisis was echter van de Wes telijke geallieerden gezamenlijk afkomstig. Ook wat betreft de voorwaarde van opheffing van de Berlijnse blokkade. Over deze nieuwe stap werd reeds eerder gefluisterd en men sprak over een algeheel opzien barend plan van Bevin. De waarheid dezer inlichtingen werden n.l. versterkt door wat Bevin gisteren tijdens het parle- mentsdebat zei. Hij herhaalde n.l. dat dè Britse regering bereid was de Berlijnse kwestie en andere zaken „met de Sowjet-regering te bespreken" zodra de techni sche moeilijkheden, die een nor male verbinding met de Britse sector van Berlijn hebben verhin der, verwijderd werden. Bevin zeide voorts nauw con tact met de Amerikaanse en de Franse regering te onderhouden aangaande verder te nemen stap pen. Toen het communistische lid Galacher Bevin voorstelde de we- der-instelling van het vier-mo- gendhedenbestuur in overweging te nemen, verklayde Bevin, dat de Sowjet-Unie en niet Groot- Brittannië het nlet-functionneren van de bestuursraad en het be stuursbureau voor Berlijn veroor zaakt had. De minister zeide, niet onder druk te willen onderhande len. CLAY TE WASHINGTON. Generaal Clay heeft gisteren aan Truman verslag uitgebracht over de toestand te Berlijn. Hierbij waren aanwezig: Geor ge Marshall, de minister van bui tenlandse zaken, en hoge militai re leiders van de nationale raad voor de veiligheid. Charles Ross, de secretaris van Truman, verklaarde tegenover de journalisten, dat de bijeenkomst i van de raad niet „het karakter van een crisisvergadering" had, doch een der regelmatig gehouden zittingen, waartoe ook generaal Clay was uitgenodigd. Clay zou vandaag na een pers conferentie weer naar Berlijn vliegen. Hij wilde niet zeggen of hij een „politiek richtsnoer" mee zal krijgen. WSUCTMBiBigüla^S-Ii-i; De piloot, die zich op het vlieg veld als Supina bekend had ge maakt, zou met een sterk bui tenlands accent hebben gespro ken. De Duitse economische com missie, het orgaan voor economi sche zaken ln de Sowjet-zone, heeft aangekondigd, dat binnen kort de in omloop zijnde Ostmar- ken zullen worden ingetrokken en omgewisseld tegen de definitieve geldsoort. Klaarblijkelijk wordt beoogd deze tweede sanering, mits tech nische moeilijkheden geen uitstel vergen, a.s. Zondag ten uitvoer te brengen. Yaks overtraden vliegregels. De Britse autoriteiten te Ber lijn hebben medegedeeld, dat Sow- jet-Russische gevechtsvliegtuigen van het type „Yak" gisteroch tend ln een luchtcorridor drie maal de vliegregels overtreden- hebben door vlak voor een Britse York op te* trekken en o.m. met schietschijven te oefenen. De staking der ambtenaren is geëindigd. Te Parys en in de pro vincie is op verschillende bureanx die van Financiën inbegrepen, het werk volledig hervat. Ruim tienduizend employe's van particuliere verzekeringsmaat schappijen te Parijs hebben het overgenomen en gisteren besloten zy in staking te gaan als protest tegen de hoge kosten van levens onderhoud. Aftdré Marie definitief Kabinetsformateur. André Marie (radicaal) heeft vanmorgen vroeg definitief de uitnodiging van de Franse presi dent, een nieuwe regering te vor men, aanvaard. Marle heeft tijdens de bespre kingen met leden van de M.R.P. getracht hun goedkeuring er voor te verkrijgen, dat Bidault niet meer als minister van buitenland se zaken in het kabinet zou op treden. Eerder werd bericht; dat Marle van plan was Bldauld, die als lei der van de M.R.P. vier jaar mi nister van buitenlandse zaken is geweest, de post van minister zonder portefeuille aan'te bieden. „Een grootmeester in het ontwijken van rechtstreekse antwoor den,,, aldus kwalificeerde Mr G. Fikkert, de procureur-fiscaal van het Arnhemse Bijzondere Hofde figuur van Christiansen in zijn requisitoir, waarin hy uitvoerig de juridische en militaire be voegdheden van deze „e^c-Oberbefehlshaber der Wehrmacht" schet ste. Aan het eind van dit requisitoir vorderde hy een gevange nisstraf van 20 jaar met aftrek van voorarrest. Christiansens's verdediger, Mr J. H. Arnold, vroeg ontslag van rechtsvervolging. Christiansen, zo zeide Mr Fik kert, was in Nederland als Hit ler's ondergeschikte. Hij ontving diens bevelen door middel van het O.K.W. en was ter beschik king gesteld van Seysg-Inquart. De terechtstelling van gijze laars noemde de procureur-fis caal strijdig met het oorlogs recht. Hij was persoonlijk van mening, dat gijzeling nog niet direct *et doden van gijzelaars behoeft te omvatten. „Het systeem om gijzelaars, die niets met een aanslag te ma ken hebben, te fusilleren om de bevolking schrik aan te jagen, is „made in Germany", aldus Mr Fikkert. Het was een repressailledaad, die slechts dan gerechtvaardigd zou zijn, wanneer de dader of dadéïs van een aanslag niet kun nen worden gevonden en door het uitblijven van verdere maat regelen de veiligheid van de be zetter in groot gevaar zou wor den gebracht. Aan deze voor-, waarden is bij het fusilleren van de vijf gijzelaars allerminst vol daan. Christiansen is daarom schul dig, omdat hij zonder afwachten of de daders van de spoorweg- aanslag caal. Dat Fullriede een klein ge deelte van de opdracht uitvoer de, is niet aan Christiansen's goedheid te wijten. Hij speelde in het terreurre- giem een secondaire rol, maar een nul in politieke zaken? Nee, dat was hij niet! Al was hij dan niet direct mis dadig van inborst, zo meende Mr Fikkert, zijn opvatting was, dat het doel, n.l. het Dritte Reich alle middeleij heiligde. De onschuldige doden, "zowel als de toekomst van de nog in de kinderschoenen staande recht spraak omtrent oorlogsmisdrij ven eist een vergeldingselement in de opgelegde straf niet te verwaarlozen. Uit het geheel der gegevens, zo zeide Mr Fikkert verder nog, komt een beeld naar voren van een Wehrmaehtsbefelshaber, die, voortgekomen uit de Nazi gelederen een ogendienaar was van Goering en Hitier. Hij was een partijvriendje en generaal Honoris Causa en heeft niets in Nu een Kabinet ad hoe? De eerste poging tot Kabinets vorming is mislukt. Dr Beel heeft zijn opdracht tot vorming van een parlementair Kabinet niet kunnen uitvoeren. Woensdagmiddag heeft Dr Beel nog langdurig vergaderd met de vier fractieleiders, waarby 'tniet mogelyk bleek tot overeenstem ming te komen. Daarna heeft men gezocht naar een uitweg, die, volgens de Maas bode op deze wijze gevonden werd Dr Beel zou aan de Prinses-Re gentes de opdracht om een Kabi net te formeren, dat een zo groot mogelyk vertrouwen in de Kamer zou genieten, teruggeven en te- gelyk een nieuwe opdracht vra gen, namelijk tot formatie van 'n Kabinet ad hoe. Het zou dan een Kabinet moe ten zyn, dat alleen zou samenwer ken op de Indonesische paragraaf met de bedoeling de grondwets- wyziging veilig te stellen, opdat men wat Indië betreft, niet in 'n impasse zou geraken. Dit Kabi net zou dan slechts een korte zittingsduur beschoren zyn. Aangezien nadien de Kamer president Mr van Schalk door de Regentes werd ontvangen, werd het niet onmogelijk geacht, dat aan deze een nieuwe opdracht zou worden verleend. Hoe dit ook zy, gisteren werd officieel het volgende medege deeld: Dr L. J. M. Beel heeft ter ken nis van H.K.H. de Regentes ge bracht, dat hy tot zyn leedwezen niet geslaagd is in de samenstel ling van een parlementair Kabi net. Hy heeft verzocht van de hem gegeven opdracht te mogen worden ontheven. CHRISTIANSEN Generaal „Honoris causa". de zaak Putten betreft, een nader onderzoek te laten Instellen, om dat hij het niet bewezen achtte, dat Christiansen de verantwoor ding voor dit drama draagt. Hy besloot met de woorden van Koningin Wilhelmina, welke hij ter harte bracht aan het Hof Tweede verslag enquête-commissie verschenen. Verschenen is het tweede ver slag over de stand der werkzaam heden van de Enquêtecommissie Regeringsbeleid 19401945. In dit verslag laat de commis sie de in het enquêtebesluit ge noemde punten als het militaire beleid gedurende de Meidagen van 1940, en het besluit om de rege ringszetel naar het buitenland te verplaatsen, alsmede kwesties van het aftreden van Jhr Mr de Geer het het falen van diens reis naar Ned.-Indië de revue passeren. De Commissie is voornemens, telkens waiineer zij een bepaald punt heeft afgewerkt, de resulta ten van haar onderzoek afzonder lijk te publiceren. Binnen de tijd van een jaar kan zij echter haar taak niet volbren gen. Er moeten vele getuigen ge hoord worden en zij hoopt hier mede althans ver gereed te ko men. Het z.g.n. punt F, dev verbin ding met het bezette Nederlandse gebied, is wel het interessantste. Inramer hier wordt o.m. een on derzoek ingesteld naar het ENG- LAND-SPIEL. Geen tijdstip kan worden ge noemd, waarop het onderzoek, dat reeds aardig is gevorderd, ge reed zal zijn. Tal van interessan te stukken heeft de commissie reeds in bezit. Er zijn echter tal van moeilijk heden, want er moeten verschei dene getuigen worden gehoord, die niet in Nederland vertoeven. Slotvergadering Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft giste ren nog een groot aantal wets ontwerpen, die meestal z.h.s. werden aangenomen, afgedaan. Daarna hield de voorzitter, de heer Kranenburg, een toe- spraal^ waarin hij in hartelijke bewoOTdingen afscheid nam van de leden die straks niet terugke ren. Gemeenteraad Goes. De gemeenteraad van Goes zal a.s. Woensdag, 's avonds om acht uur, vergaderen. Behalve de reeds eerder ver melde punten komt dan o.m. aan de orde het onderzoek van de ge loofsbrieven van de heer J. do Kok. Verder wordt voorgesteld de adj. commies ter secretarie, de heer Meyler, te bevorderen tot commies, de klerk le kl. Mejuff. Smallegange tot adj. commies, de klerk 2e kl. de heer v. Dijk© voor het diploma G.A.I, f 50 toe te kennen en vooHs een tweetal jeugdige krachten aan te stellen voor eenvoudig administratief werk. Een en ander vordert een meerdere uitgaaf van f 1184.50. Voorts: medewerking te verle nen voor woningverbetering aan B. J. Hollestelle, J. A. Polfllet en A. Hijman en voor woningsplit sing aan M. van Stee. De kosten hiervan bedragen f 9720, waarvan of f 7290 voor rekening van 't rijk komt. De olieraffinaderijen van Haifa 7;jn door de regering van Israël opnieuw in gebruik genomen. In het grootste geheim hebben 200 arbeiders allen Joden de herstellingswerken uitgevoerd. „Laat ons groot zijn in die din- het belang van het Nederlandse gen, waarin een klein land groot volk ondernomen. Integendeel, hy werkte aan het terreurregiem mede eenvoudig varend op het kompas van de hem bovenaf ver strekte bevelen. De procureur-fiscaal achtte het ten laste gelegde wettig en «-over tuigen^ bewezen en vorderde een straf van 20 jaar, met aftrek van de tijd, die verdachte sinds 15 Gistermiddag vloog ©en onbe kend gebleven vliegtuig over het hoofdkwartier van de V.N. te Lake Succes en wierp een zwart voorwerp af, bevestigd aan een parachute. I Het explodeerde in de lucht met een geluid als van een mor tiergranaat. deeld, dat zijn broer, een leerlin- Schade aan het gebouw der V. piloot, aan halucinaties leed en N. werd niet veroorzaakt. Hetzich zeer bezorgd maakte over de was helder weer en het vliegtuig toestand in Europa, vloog met geringe snelheid. 1 Een van de wachten van het gebouw had kans gezien om het nummer van het vliegtuig gedeel-1 telijk op te nemen. Alle vliegvel den uit de buurt werden gewaar schuwd om uit te kyken naar 'n gele „piper cub". Nader zou gebleken zijn, dat de „aanslag op het gebouw" aan een vergissing van een postvlieg tuig te wijten is. Deze vliegtuigen maken door middel van een knal- signaal het luchthavenpersoneel attent op het uitwerpen van de post. Uit het vliegtuig ls Inder- j daad een voorwerp, dat gelijkenis met een postzak vertoont, gewor pen. Dit voorwerp ls nog niet te ruggevonden. Verscheidene snelle vliegtuigen zijn op last van de politie ter op sporing van de „plper cub" ge start. Reuter meldt, dat overal wordt gezocht naar de piloot van een oranje „Aeronca cub", die op het vliegveld La Guardia ls geland korte tijd nadat de ontploffing had plaats gehad. Het toestel wordt op het vliegveld vastgehou den. De piloot was zonder waar schuwingstekens geland. Hij ver klaarde, dat hij geld wilde lenen om naar de stad te komen en dat hij later zou terugkeren. gearresteerd zouden De politie, die het vliegveld had ^ecufe: weige^de.^0"* doorgedacht" doorzocht, verklaarde, dat zij 'n Wat de puttense moord be- kaart van het gebied van Lake [rpfChristiansen wist hiervan af en heeft deze sancties gege ven. Hij kende de besprekingen tussen Von Wühlisch en Schö- garth en moet van de deportatie van de mannen naar Duitsland afgeweten hebben. „Verzachtende omstandighe den zijn voor Christiansen niet aanwezig", aldus de Proc.-Fis- Succes had gevonden, waarop de gebouwen van de V.N. met krui sen waren aangtgeven. De politie verklaarde verder, dat Supina's broer had medege- DE VERDEDIGING* Een rechtsspraak zonder voor oordelen. Hierop drong de verde diger mr J. H. Arnold aan, die de opgeroepen getuigen niet de belangrijkste achtte, maar de ge storven Von Wühlisch en Sehön- garth, en die kunnen niet meer gehoord worden In zijn uitvoerig pleidooi vroeg kan zyn' Het laatste woord was aan Christiansen. Deze zei slechts: „Nein" en hier mede was de zaak afgelopen. mr J. H. Arnold verder nog, wat ken. Schotse steunactie voor Walcheren. De burgemeester van Edinburg Andrew H. A. Murray, zal een actie beginnen om 5000 p. st. bij een—te brengen voor het herstel van Walcheren. Gen.-majoor Hakewil Smith, commandant van de 52ste Low land divisie, die heeft meegehol pen het eiland te bevrijden, en de burgemeester van Glasgow, zul len ook aan het plan medewer- DE SCHADE, welke aan de economische goederen van een deel van het Nederlandse volk is toegebracht, is door de getroffenen ten behoeve van het gehele volk. geleden. Het Nederlandse volk heeft, door verzet te bieden, collectief have en goed in de waag schaal gesteld. Het besef, dat men de schade, die daaruit voort vloeit ook collectief moet dragen, verdient in een daad van het ge hele volk te worden omgezet. De Belgische koningskwestie. Tijdens een gistermorgen ge houden vergadering van de ka merfractie der Katholieke volks partij is besloten zo spoedig mo gelijk het initiatief te nemen tot oplossing van 't thans reeds drie jaren hangende koningsprobleem. I Aanstaande Donderdag zullen de kamer- en senaatsfracties der ka tholieke volksparty bijeen komen en over de te nemen maatregelen beraadslagen. Voorlopig verslag verschenen. Dit is blijkens het zeer omvang rijke voorlopige verslag van de Tweede Kamer nopens de wet op do Materiële Oorlogsschade, dat gisteren is verschenen, het alge mene uitgangspunt van waaruit het vraagstuk van de tegemoet koming wegens materiële oorlogs schade wordt bezien; een punt waarop de regeling gebaseerd wordt. Hierover achtten vele leden het noodzakelijk zich eerst uit te spreken. Zij zien in het genoemde uit gangspunt de erkenning, dat een defensieve oorlog een gemeen schapsdaad ls, waarvan de schade collectief moet worden gedragen. In het wetsontwerp moet daar om antwoord gegeven worden op de vraag, of een billijke verdeling mogelijk is. Het herstel der schade bete kent allereerst en in het wezen der zaak, dat aan hen, die oor logsschade hebben geleden, het verlorene zoveel mogelyk zal te ruggegeven worden. 1 TWISTPUNT. De vraag of onstoffelijke (lde- ele) schade moet en kan worden vergoed, is nog steeds een- groot twistpunt. Het kwam deze leden zeer bepaald onjuist voor bij dit wetsontwerp een beroep te doen op de aanwezigheid van onstoffe lijke oorlogsschade, welke niet vergoed kan worden, met het doel de vergoeding van stoffelijke schade te beperken. Blijkbaar heeft de regering ln de M. v. T. ook als argument te gen het beginsel der integrale vergoeding willen plaatsen het argument, dat de economisch zwakkeren niet op gelijke wijze behoeven te staan voor de ster keren als de sterkeren voor de zwakkeren moeten staan. Dit ar gument werd door de hier aan 't woord zijnde leden met de meeste stelligheid afgewezen. Uit het ontwikkelde beginsel vloeide voor deze leden voort, dat zij bereid waren mede te werken aan een beperking op dit ogen blik van de aanspraken op her stel van de getroffenen, wanneer Inderdaad juist zou zijn, dat aan een matiging niet te ontkomen valt. TELEURSTELLING. Verscheidene leden konden niet nalaten, by het beginsel van hun beschouwingen uiting te geven aan hun ernstige teleurstelling over de inhoud van het ontwerp. Huns inziens is er maar écn rege ling, welke tot een aanvaardbare oplossing kan leiden, n.l. een zo danige, waarby aan alle getroffe nen een recht op integrale ver goeding van de door hen geleden materiële oorlogsschaden gegeven wordt. Elke andere regeling biyft onrechtvaardig. Sommige dezer leden zouden zich Intussen niet willen verzet ten tegen kleine afwijkingen, die het beginsel niet aantasten. Wat de motivering van hun standpunt betreft, konden deze leden zich in hoofdzaak aanslui ten bij het betoog van de vele le den, wier standpunt hiervoor is weergegeven. WALCHEREN. Sommige dezer leden wilden In verband met het vraagstuk van de al dan niet integrale schade vergoeding speciaal de aandacht vestigen op het eiland Walcheren. Waar dergelyke schade is ge leden en nog geleden wordt, is 'n schadevergoeding, zoals dit wets ontwerp voorstelt, naar de over tuiging dezer leden byna belache lijk in haar ontoereikendheid. Walcheren zal door een specia le regeling geholpen moeten wor den. Vele andere leden konden zich op vele punten niet met de voor gaande beschouwingen verénigen. Deze leden waren van mening, dat juist het toekennen van een recht op Integraal herstel als be ginsel in strijd zou zijn met de verdelende -rechtvaardigheid, als dit geschiedt uitsluitend ten aan zien van schade aan roerend en onroerend goed. Zij achten het zaak na te gaan op welke grond mede-aansprake lijkheid van de eigen gemeen schap voor de schade zou kunnen bestaan. Of de ongelijkheid van lasten moet worden herverdeeld hangt alleen af van de vraag of een plicht daartoe voortvloeit uit de rechtsbetrekkingen, uit de rechten en plichten, welke binnen de gemeenschap bestaan of beho ren te bestaan. Als rechtsgrond voor schade vergoeding namen zy aan: 1. ten aanzien van het herstel en vervanging van die goederen, welke voor het herstel der alge mene welvaart noodzakelijk zijn, de plicht van de staat om voor 't algemeen welzijn zorg te dragen; 2. ten aanzien van alle overige schade, welke een direct gevolg ls van de oorlogshandelingen, de sociale plicht van de gemeenschap om zorg te dragen voor de be staansmogelijkheid van haar le den. Aan deze plicht zal op rede lijke wijze worden voldaan, als de schadeuitkering de getroffenen ln staat stelt zich te herstellen of te handhaven ln hun sociaal mi lieu. Bij het effectueren van deze sociale plicht tot hulp hebben de oorlogsgetroffenen een gelijke aanspraak als anderen, wier no den even dringend zijn. Indien de financiële mogelijkheden beper kingen noodzakelijk maken, moe ten dus bij de vaststelling van de schaderegeling de verschillende sociale belangen en de eisen van het algemeen welzijn tegenover elkaar worden afgewogen. Wij geven van dit voorlopig verslag morgen een uitvoerig vervolg. EVENALS IN AMERIKA wordt in Engeland hard gewerkt aan onderzoekingen der toepas sing van de atoom-energie in de industrie. Voor de eerste maal zijn hieromtrent mededelingen aan de pers verstrekt en is ge legenheid gegeven tot het ma ken van foto's. Het station, ge heel omgeven door een prikkel- draadajzetting, is gelegen te Harwell in Parkshire. Een algemeen overzicht van het station. Het hoofdmachine' gebouw ligt in het midden rechts. Daarachter, links van het cricketveld, liggen gebou wen, die vroeger door de R.A.F. gebruikt werden en nu dienst doen voor huisvesting van de staf. Het laboratorium-gebouw staat links op de voorgrond. Op 27 Juli bestaan de kampen van de Ned. Chr. Studenten Ver eniging 50 jaar. In 1898 opperde een van de toenmalige leden het plan tot oprichting. Het was dr A. W. -Th. van Boetzelaer. Een estafette-fakkeloptocht van het eerste kamp-terrein te Attem naar het huidige te Nunspeet zal gehouden worden ter ere van het feest.' Prins Bernhard zal 28 Augustus aan het Concours hip- pique te Groningen deelnemen. Philips gaat een nieuwe z.g.n. nij verheidscursus oprichten, waar 1415-jarlge meisjes kunnen op geleid worden tot „fijnmonteuse" of „werkcontroleuse". Binnen 20 uur tweemaal de Oceaan over. Dat deed gezagvoerder H. de Laat van de K.L.M. toen hij dezer dagen van Amsterdam vla Parijs en Dakar naar Rio de Janeiro vloog en vier uur later weer van Rlo terug keerde naar Dakar. Gisteren is in beide huizen van de Britse en Franse parlementen een motie Ingediend om samen te werken bij de bouw van een Ka naaltunnel. De Ford-arbeiders In Detroit krijgen meer loon.- Of die in Holland het ook krijgen is niet bekend. Het - Amerikaanse leger doet proeven met een zeer ontplofbare stof, ten einde vast te stellen welke soort ondergrond se bouwwerken benodigd zijn om zich tegen vijandelijke bombarde menten te beschermen. Middenstandspartij neemt deel aan gemeenteraadsverkiezingen. De partijraad van de midden standspartij heeft in zijn vergade ring van 14 Juli besloten 't werk voor deze partij voort te zetten. Ook zal de middenstandsparty deel nemen aan de toekomstige gemeenteraadsverkiezingen. Onderwijs. M.U.L.O.-examen. Voor het M.U.L.O.-examen slaag den de volgende personen: H. Drost, C. Menes, N. Huijs- se, E. Krijger, J. Jongepier, L. C. de Klerk, allen te Middelburg; J. Berting, J. G. M. T. v. Gerven, belden te Vlissingen; J. J. van Sweeden, J. A. D. Vonck, C. Vis^ allen te Axel; F. S. Buijze, L. de Koeijer, beiden te Zaamslag; E. M. Brasser, Zoutelande: C. W. de Boer, O.- en W.-Souburg; D. T. Dronkers, Nisse; P. Duinkerk©, Yerseke; T. J. Feleus, Kattendij- ke; T. B. de Vlugt, Terneuzen; P. C. v. Wijngen, Kloetinge. DE BILT ZEGT: Warmer. Voor de kustgebieden: droog, zonnig weer met Iets hogere tem peraturen. Meest matige wind tussen West en Zuid-West. Voor het binnenland: tamelijk zonnig en bijna overal droog weer Iets warmer. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1