Nieuw Westelijk protest over Berlijn. CHRISTIANSEN TRACHT ZICH SCHOON TE PLEITEN. Frans kabinet vormen. Maar het drama van Futten weegt te zwaar. Laffe aanslag met handgranaat te Batavia. Leidde ontdekking van Sovjet-spion- nage tot arrestatie van Amerikaanse communisten „Beschuldiging van Kominform leidt tot burgeroorlog". NIEUWS Tien jaar met aftrek voor Joop van de Geldverwaltung. Laffe Rautfir zocht zijn voordeel. Russen komen weer met nieuw lokmiddel. Marinevliegtuig tB pletter gevlogen. Herziening regeling Provinciale financiën. Verdediger wenste hernieuwd onderzoek. Houten scholen uit Finland. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 23 JULI 1948 Db Kabinetsformatie. SNIPPER Uitgave stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- rtr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 13, Tel. 168; Middelburg, Korte Koordstraat 35, Tel. admini- Itratie 2009; Telefoon redactie {347; Terneuzen, Vloossvijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1004 Abonnementsprijs 3.75 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per tfoord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en «neergang vaa Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.48 u„ onder 20.44 u. Maan op 22.18 u, onder 6.49 u. Hoogwater Vrijdag 28 Juli: Vlissingen: 3.28 u. 2.03 m., 15.39 u. 1.94 m. Wemeldinge: 5.21 u. 1.78 m. 17.38 u. 1.62. Na vijf jaar onderdrukking en. strijd Alldré MaHB IDOBt „Friedrich Christian Christiansen!" Als de deurwaarder bij het Bijzonder Gerechtshof te Arn hem deze naam afroept, komt een oude man traag overeind in de verdachtenbank. Eén der belangrijkste processen in 't na-oorlogse Neder land is begonnen. En de beklemming van vijf jaren onder drukking en strijd maakt zich wederom meester van al de genen, die hem nog eenmaal zullen horen spreken, trachtend zich schoon te pleiten van de schuld een oorlogsmisdadiger te zijn. Voor zijn zaak bestond zeer grote belangstelling, vooral van do zyde van de rechterlijke macht do advocatuur en militaire auto riteiten. de voormalige opperbevelhebber der Duitse strijdkrachten in het bezette Nederlandse gebied. Een oud man, grijs en gebogen, maar de laatste jaren hebben twee- driedubbel geteld. Want slechts 8 jaar ls het geleden, dat hij met geheven hoofd, en grimmige trek om de harde mond, in Den Haag de eerste parade afnam van Hit lers soldaten. Christiansen, gekleed in zijn slecht zittend colbertje, gaf korte antwoorden op de eerste formele vragen van de president, Dr J. A. G. Baron de Vos van Steenwijk. Het eerste punt van de dag vaarding betrof de zaak Goirle, te weten het doodschieten van de vijf gijzelaars: Mr R. Baelde, Chr. Bennekers, Mr C. E. G. Graafvan Limburg Stirum, W. Ruys en A. Baron Schimmel- penninck van der Oye. RAUTER GETUIGT." Als eerste getuige werd Rau- ter gehoord. De president vroeg hem: „U was het niet eens met deze terechtstelling?" „Neen", antwoordde Rauter, „ik heb er steeds op gewezen, dat eerst de daders moesten worden opge spoord." „Waarom hebt u zich dan niet heftiger tegen deze executies verzet?" vroeg de president. Rauter antvkoordt met stem verheffing, dat. hij vóór en na de ze terechtstelling er tegen was en zelfs getracht heeft bij Seys Inquart te interveniëren. „Het j doodschieten van gijzelaars druist tegen mijn gevoel in", roept Rau ter uit. „Het is een bewijs van zwakte der politie." Christiansen werd hierna ge vraagd, of hij daartegen iets had in te brengen, maar hij weigerde. SCHREIEDER TWEEDE GETUIGE. Sc', uc ieder was de tweede ge tuige, die'werd gehoord. Hij heeft met Van der Waals een onder zoek ingesteld naar de treinaan slag en kreeg het spoor van een der daders te pakken. Volgens hem inderdaad een communist. strafgerechten en vraagt opge wonden of het Hof zich wel re aliseert ln. welke moeilijke posi tie de Duitse officier zich gedu rende de oorlog bevond. Christiansen herinnert zich van dit geval maar weinig. Hij heeft er iets van gehoord, maar hy ls vrijwel overal bulten gelaten. Het ls zijn staf, die de maatregelen heeft genomen. Het bevel tot re- pressalle-maatregelen was af komstig van het O.K.W. Hij is .veel vergeten en details herinnert hij zich ook niet meer. PUTTEN Mij belde Rauter op en deelde Na de Pauze kwam de zaak mede, dyt hij de daders op het Putten aan de orde. Als eerste spoor was, waarop Rauter hem getuige verscheen Oberst Fullrle- vertelde, dat desalniettemin de de. Of Christiansen het bevel had executie zou worden voltrokken, (ondertekend wist Fullriede niet. RAUTER: „Neuen gamme een mild Kamp". Rauter nam hierna de gelegen heid te baat om, als getuige over Putten gehoord ,zjjn verantwoor delijkheid ter zake zover mogelijk van zich af te schuiven. Hij had zich bemoeid met het lot van de gevangen genomen Puttenaren. Hij was ervoor, dat zij voor de arbeitseinsatz in Duitsland bij de Nederlandse grens zouden wor den tewerk gesteld, maar de wehrmacht sprak zich uit voor Neuengamme, dat overigens vol gens Rauter een „mild" kamp zou zijn. Rauter ontkende tenslotte zo heftig iets met de essentiële oor zaken van de ramp Putten te ma ken te hebben, dat de procureur fiscaal hem toevoegde: „u staat hier niet als verdachte". Volgens schriftelijke getuigen verklaringen van wijlen Von Wü- lisch zou Christiansen na ont vangst van het bericht over de Vurig voorstander van Marshall-plan. De Franse president, Vineent Auriol, beeft de radicale minister van justitie in de regering van Robert Schuman, André Marie, verzocht een nieuw kabinet te vormen. Marie heeft de opdracht aan vaard. In welingelichte kringen te Pa rijs verwacht men, dat Marie, wiens radicale groep de kleinste is van de partijen der z.g. derde macht, zal trachten een kabinet de vormen, dat rechtser is dan 't vorige. De kabinetsformateur is een vurig voorstander van het plan- Marshall. „ES 1ST NICHT WAHR!" Christiansen beriep zich op het bevel van het O.K.W. Hij ontkent energiek aangedrongen te hebben Achtenzestig jaar oud ls thans op het doodschieten van twintig iln.» aiivnloopo Fin Piilrcnnrnmiccomo gijzelaars. De Rijkscommissaris heeft er vijf van gemaakt. Toen het bevel yan het O.K.W. door kwam heeft hij zich tegen de ad judant als volgt uitgelaten: „Jetzt ist die mordschweinerei im gange". Hij heeft persoonlijk honderdduizend gulden uitge loofd voor de arrestatie van de dader. Tenslotte verklaart hij luid, dat Rauter gelogen heeft wanneer deze beweert, dat 'hij (Christiansen) direct aansprake lijk moet worden gesteld voor deze executie. Met bewogen stem herhaalt hij het: „Er 1st eine un- wahrheit, was Rauter sagt". Tenslotte verdedigt Christian sen vrjj opgewonden zijn beleid en zegt te hebben gesmeekt deze executie af te lasten. Hij heeft slechts de gijzelaars moeten laten leren, maar hij heeft het nimmer vrijwillig gedaan en hij heeft ook nimmer het initiatief tot iets der gelijks genomen. Uitvoerig schetst hij zijn positie als Wehrmachtsbefehlshaber. Hij heeft direct contact gezocht met generaal Winkelman. De ver standhouding met de Nederlandse autoriteiten waren volgens de verd. goed. Het Initiatief om de Nederland se krijgsgevangenen ln 1940 in vrijheid te stellen ging van hem uit. Wat de latere gevangenneming van generaal Winkelman betreft, hier stond hij bulten; dit geschied de op persoonlijk bevel van Hitler. Ten aanzien van het tweede punt van de ten laste legging werd Rauter als eerste getuige ge hoord. Het gaat hier om een re- pressaille maatregel na het dood schieten van Duitse soldaten en een sanltaeter op 30 Januari 1943. Als repressaille werden twee da gen later tien krijgsgevangenen gefusilleerd. Rauter schuift ditmaal niet di rect de schuld op Christiansen, doch verdedigt met klem het recht om repressaille maatregelen te nemen. Hij beroept zich op ge lijkluidende bepalingen ln d< Britse en Amerikaanse militaire Besprekingen met vier fractieleiders. aanslag by Putten zegd: „Das ganze Nest soli an- gestochen werden, und die Man nen gegen die Wand gestellt". i Jfcfiedenochtend wordt de zaak Voortgezet. De kabinetsformateur Dr Beel ontving gisteren rond het mid daguur de fractieleiders van de K.V.P., Prof. Romme, van de P. v. d. A. Jhr Mr van der Goes van Naters, van de V.V.D., Mr Oud en van de C.H.U., de heer Tila- nus. Na een bespreking van twee en een half uur verlieten zy het ka binet van Dr Beel, die hen tot aan de deur begeleidde. Geen der heren wenste zich over het verloop van de samen komst uit te laten. Prof. Romme zeide tot de journalisten: „TJ kunt vragen wat u wilt, antwoor den doe ik toch niet." Mr Oud wuifde iedere vraag hebben ge- weg met de woorden: „Voer vra gen is nog geen ruimte". De fractieleiders begaven zich naar .het Binnenhof, waarschijn lijk om verder overleg met hun fracties te plegen. 5 Nederlandse soldaten en verscheidene burgers gewond. Dinsdagavond heeft een man op een fietstaxi te Batavia een hand granaat geworpen tussen mensen die uit een bioscoop kwamen, waardoor 5 Nederlandse soldaten en verscheidene burgers gewond werden. Na de aanslag werden 32 personen gearresteerd. Eén van hen bekende gisterochtend deze daad té hebben gepleegd. Zyn naam werd niet bekend gemaakt. Door de eerste verbijstering en ln de grote verkeersdrukte ln de ze stadswijk wist de dader te ont komen. Militairen en militaire po litie hielden, een razzia en arres teerden enige personen. Op aanwijzing van één der ar restanten werden twee handgra naten gevonden, welke van het zelfde fabrikaat bleken als de bij de aanslag gebruikte. De politie verklaarde er reeds op voorbereid te zijn, dat er Iets zou gebeuren. Het betreft hier activiteit van een georganiseerde bende. Er is een nieuwe protestnota van de Westelijke mogendheden inzake de Sowjet-Russische blokkade van Berlyn opgesteld, die nog slechts de goedkeuring van een nieuwe Franse regering be hoeft om naar Moskou verzonden te worden. Het ontwerp is, naar men meent, door Bevin tydens zijn verblyf in pen Haag voorlopig goedgekeurd en door de Britse ambassa deur te Washington met Marshall besproken. Geen kans op bliksemvoldtocht? Men schynt geen wefeendyke verandering van Frans standpunt ten opzicht van de Berlynse kwestie' te verwachten, t Men verwacht in de nieuwe 1 nota geen opzienbarende bedrei- Opzienbarend artikel, van New Yorks dagblad. Volgens d© „New York World Telegram" heeft een tip van een geboren Amerikaanse van het fe deraal recherchebureau van de V. S. geleid tot een onderzoek naar een „uitgebreid Sowjet-Russisch spionnagenet" en het in staat van beschuldiging stellen van het 12- tal communistische leiders. De niet nader genoemde Ame- van het recherchebureau te ver- I gemakkei ijken. De minister van justitie heeft alles ontkend. Vijftien personen van molen gevallen. Dinsdagmiddag is een zwicht- stelling van een korenmolen te Ruinerwold bezweken, toen een groep van 24 Friese molenaars rikaanse zou zelf spïonnagevverk zich hierop bevond. Ongeveer vijf- verricht hebben, doch, door gewe- tien personen, onder wie een Bel- tenswroeging gedrongen, aan het j gisch meisje, dat zich bij het ge- j om zich naar de Russische sector recherchebureau medegedeeld heb zeischap had gevoegd, stortten te begeven. van zeven a acht meter hoogte i 5600 ontheemden, die in twee naar beneden. 1 kampen in de Amerikaanse sec- Vier personen zijn ernstig gewond tor van Berlyn zijn ondergebracht gaan doorbreken. Hooggeplaatste Amerikaanse functionarissen hebben gedurende de afgelopen 24 uur de journalis ten verzocht om „kalmer" behan deling van de Berlijnse kwestie. Men wees er hierbij op, dat de aangekondigde blindvluchten van Sowjet-Russische vliegtuigen in de luchtcorridors naar Berlijn in werkelijkheid nog niet zijn voor gekomen. RUSSISCHE PLANNEN. Naar Fritz Selbmann, vice-voor- zitter van de economische com missie van de Sowjet-zone gister avond heeft bekend gemaakt, zul len de Berlyners van de Westely- ke sectoren na Augustus hun vol ledige rantsoenen in de Sowjet- sector van de stad kunnen krij gen. Er werden plannen gemaakt om meer stroom aan trams en onder grondse treinen te leveren, zodat de Berlijners in de Westelijke sec toren geen moeite zouden hebben ben, dat een 50-tal regeringsamb tenaren van alle rangen by het Sowjet-Russisch spionnagecom- plot betrokken was. De Amerikaanse zou tijdens de oorlog, nadat haar onmiddellijke chef gestorven was, de leiding van het complot gehad hebben. Volgens de World-Telegram zouden door dit complot de eerste plannen van de B-29 Superfort en complete gegevens over een be paald explosief de Sow jets ln han den gespeeld zijn, alsmede vrijwel degelijks cyfers over de Ameri kaanse productie van vliegtuigen en ander oorlogsmateriaal. zullen per vliegtuig worden geë vacueerd ter besparing van voed sel. Generaal Clay, de Amerikaan se militaire gouverneur in Duits land, is gisteravond per vliegtuig in Washington aangekomen om president Truman verslag uit te brengen over de Berlynse blok kadecrisis. VELDTOCHT In kringen van officieren van het vroegere Duitse leger is men van mening, dat de Sowjet-Rus- sen in geval van oorlog n i e t in staat zullen zyn West-Europa te overrompelen. Dit zou alleen al onmogelijk zijn, doordat de spoorlijnen ten Dosten van de Elbe op enkel spoor zijn gebracht. De verbindingslijnen tussen de Sowjet-Russische voorhoede en haar operatiebasis zouden lopen over gebied, dat bewoond wordt door een vijandig gezinde bevol king. Een aanzienlijke troepen macht zou nodig zijn om de ravi- taileringswegen te beschermen te gen acties van Poolse, Russische en Duitse partisanen. Een andere reden, waarom het slagen van een bliksemveldtocht van het Rode leger tegen, 't Wes ten voor twijfelachtig wordt ge houden is de stemming onder de Russische bevolking zelf. Het aantal Russische deser teurs neemt voortdurend toe. Burgerkleren vormen In de Oostelijke zone eenfveel gevraagd artikel. Zes personen om het leven gekomen. Een Mitchell bommenwerper B 25 van de Marine Luchtvaart Dienst is gisterenmorgen op de Oostkust van Schotland tegen 'n heuvel gevlogen en veróngelukt. De gehele bemanning, bestaande uit zes personen, is daarby om 't leven gekomen. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan slecht zicht. Het toestel was van het vlieg veld Valkenburg vertrokken met bestemming Lossiemouth om on derdelen over te brengen, bestemd voor H.M. vliegkampschip Karei Doorman. De namen van de slachtoffers, die bij het vliegtuigongeluk om het leven kwamen, luiden: De officier-vlieger 2e kl. D. H. Gentis uit 's-Gravenhage; de of ficier zeewaarnemer 2e kl. F. Grimmon i4t Amsterdam; de ser geant-vlieger J. van Donkelaar te Heemstede; de sergeant-vliegtuig telegrafist H. A. Bolleurs te Dor drecht; de sergeant-vliegtuigtele grafist C. L. Swens uit 's-Graven hage en de korporaal vliegtuig maker M. N. A. Brouwer uit Am sterdam. Uitkeringen geen kwestie van recht, maar jan doelmatigheid. Blijkens de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer In zake het ontwerp van wet „Herziening regeling der Provinciale financiën", sluiten de ministers van Binnenl. Zaken, Financiën, Verkeer en Waterstaat, zich gaarne aan by de opvatting van zeer vele leden, dat de Provincie haar belangryke en eigen plaats in de ry der overheidslichamen moet kunnen handhaven. De ministers kunnen niet ont kennen, dat de financiële uitkom sten, ook voor hen niet geheel beantwoorden aan de hoop, welke zij bij de overneming van het voorstel van de commissie-Oud. koesterden. Intussen kunnen zy niet toe geven, dat mogelykheden voor een bredere ontplooiing van de activiteit van de provincies zou den ontbreken. De ministers vragen zich af, of het wel nodig is de quaestie of aan de provinciën een gunst be wezen ,dan wel „recht" gedaan wordt, zo scherp te stellen, als vele leden te dezer zake hebben gedaan. Liever dan dergelijke abstracte redeneringen te volgen, zou men in de tegenwoordige verhoudin gen tussen de overheidslichamen de gedachte behoren te aanvaar den, dat er in wezen één belas tinggebied is, waaruit zij al haar middelen moet ontvangen. Welk deel ieder overheidslichaam zal ontvangen, is een quaestie van doelmatigheid, verband houden de met de verdeling van de over heidstaak op een wijze, welke het beste de belangen van de ge meenschappelijke burgerij bevor dert. In deze gedachtengang kun nen de ministers voor de lands- overheid slechts de verplichting erkennen, naar vermogen ieder lichaam die middelen te verschaf fen, welke het voor de volvoering van zijn taak nodig heeft. Ontkend wordt dat de thans voorgestelde uitkeringen geen uitzicht geven op enige speling in de begrotingen. De regering is voorts van oor deel, dat thans niet met grond kan worden Volgehouden dat de voorgestelde regeling per sé na 1950 onvoldoende armslag geeft. Dit hangt af van te veel factoren De ministers willen geenszins betogen, dat de provinciën, wan neer de onderwerpelijke regeling tot wet wordt verheven, nu ver der aan haar lot kunnen worden overgelaten. Integendeel.- De minister van Binnenlandse Zaken is voornemens voortdurend aandacht te blijven schenken aan de ontwikkeling van de provinci ale financiën. Mocht hij daarbij tot de conclusie komen, dat wij ziging der regeling noodzakelijk is, dan zal hij niet aarzelen, zo nodig zelfs voor 1950, wenselyke wijzigingen «voor te stellen. Er moge op worden gewezen, Congres te Belgrado stormachtig begonnen. Gisteren is te Belgrado het congres der Joegoslavische com munistische partij begonnen waar Tito een politiek rapport heeft overgelegd, waarin hij de beschul digingen Van de Kominl^rm als „monsterachtig" verwerpt. Men verwacht dat het congres de steun der partijen aan Tito zal uitspreken. Het congres begon met storm achtige toejuichingen van zoals men hem noemde „De held Tito". In een rede noemde Tito de cri-, tiek van de Kominform op zijn regiem „monsterachtige beschul digingen". „Wat heeft ons land plotseling misdaan ,dat zulk een drastische campagne hiertegen op touw ge zet moest worden ?"~zo vroeg hij, doelende op de resolutie van de Kominform, waarbij Joegoslavië werd uitgestoten. „Dit, kameraden, is niet alleen een aanval tegen de leiding van de partij, maar ook een aanval tegen de eenheid, die ons volk zo duur verkregen heefthet is een beroep op alle destructieve ele menten om alles te vernietigen, wat wij voor het geluk van ons volk hebben geschapen. Het is 'n aansporing tot burgeroorlog in ons land. Een aansporing tot ver woesting van ons land", aldus Tito. Volgens Tito was de bedenke- lijkste passage van de resolutie die, waarin Joegoslavië ervan be schuldigd werd de Sowjet-Unie en de landen vaa de volksdemo- chatiën de 'rug te hebben toege keerd en de leerstellingen van Marx en Lenin verworpen te heb ben. Getuigenis A. L. Nagelkerke woog zwaar. Van de vier zaken, die gisteren Onder de by 't complot betrok- door het Byzonder Gerechtshof te kenen was volgens het blad een persoonlyk adviseur van presi dent Roosevelt. De tipgeefster zou verschillen de van haar oude medewerkers ruim een jaar lang nog hebben aangehouden om het onderzoek Meer textiel voor jonggehuwden? De textieltoewijzingen voor hen die in het huwelijk treden, wor den momenteel op het ministerie van Economische Zaken onder de loupe genomen. Hoewel hierin slechts langzaam verbetering komt, acht men nu toch wel het ogenblik gekomen, om na te gaan in hoeverre het mogelijk is om de'toewijzingen in verschillende sectoren iets te ver hogen. Middelburg werden behandeld, was die van Jacob A. de Jongh te Kloetinge de belangrijkste. Van wege zyn scliandeiyke gedragin gen in het concentratiekamp te Amersfoort heeft het Hof hem veroordeeld tot 10 j|ar gevange nisstraf met aftrek van voorar rest, t.w.. vanaf 15 April 1946. De eis luidde 12 jaar. „Joop van de Geldverwaltung" beperkte zich ln Amersfoort niet tot hem opgedragen administra tief werk, maar hield appèl en sloeg er nog al eens op los, als iets hem niet beviel. Van de zes getuigen hadden er 5 tijdens het uitzitten van hun straf kennisge maakt met Joop en met zyn manlerpn. De opperwachtmeester A. L. Nagelkerke verklaarde dat ver dachte ook sloeg, wanneer er geen Duitsers in de buurt waren. Bovendien waren er klachten over de financiële administratie. Get. Joos Vos uit Koudekerke vertelde dat verd. zich 's Zon dagsmiddags op pad begaf om clandestiene godsdienstoefeningen onmogelijk te maken. Get. H. de Vries uit Delft, had wel het ergst van de grillen van verd. geleden. Glashelder was de verklaring van deze getuige, die nog steeds lijdt aan de gevolgen van een mishandeling door verd. Tijdens het verhoor was de houding van verd. vrij duister. Werd tegenover de P.R.A. veel toegegeven, thans kwam hij op meerdere verklaringen terug en ontkende verschillende dingen ten stelligste. Hij was nooit lid geweest van de N.S.B, of aanver wante organisaties. De procureur-fiscaal wees op de verklaring tegenover de P. R. A., waarin verd. heeft toegege ven een Moffenknecht en ploert te zijn geweest. Het ergste geval van mishan deling vond Jhr Verspyck, dat van get. de Vries. Duidelijk, aldus spr., is geble ken, dat verd. zonder enige nood zaak of bevoegdheid heeft gehan deld. De verdediger, Mr Kurtz, vroeg vrijspraak of vernieuwing van het onderzoek. Afpersing en wraak. De zaak tegen de 54-jarige schipper Aart Foppen was reeds eerder in behandeling geweest en werd vervolgd met het verhoor van 3 getuigen. Foppen stond terecht wegens afpersing van een bedrag van f 140 van de get. Kl. Siereveld en het aangeven bij de Wasser- schutzpolizei te Hansweert van 3 personen wegens het luisteren naar de Engelse zender. Het bleek uit de getuigen ver klaring, dat het hier een geval van wraakneming door verd. be trof. De procureur-fiscaal achtte zo wel de afpersing als de wraak bewezen, ondanks het ontkennen van Foppen en eiste 4 j. met aftrek. De verdediger, Mr J. Sepers te Goes, vroeg een voorw. veroor deling. ANDERS DAN EEN ANDER. Lukas de Jonge, vroeger onder luitenant by de Maréchaussée te Kruinlngen, had zich eveneens te jaar geëist. verantwoorden wegens zijn yver voor de bezetters. Hem was ten laste gelegd huiszoekingen te Ril land en Kruinlngen, arrestatie van jonge mannen, die door zijn toedoen naar Duitsland zyn ge transporteerd en propaganda voor het Rechtsfront. Uit verklaringen van Duitse en N.S.B- zijde bleek, dat de be wering van verd., datiiy niet pro- Duits was geweest, geen steek hield. Eindelijk gaf hy toe „an ders dan een ander te zijn", wel ke roerende bekentenis gevolgd werd door een vloed van woorden die ais verdediging waren bedoeld maar waaruit het Hof niet goed wy's kon. Na een uitvoerig requisitoir, waarin de proc.-fiscaal de nadruk legde op de pro-Duitse en onbe schofte houding van verd., werd 4 jaar met aftrek geëist en le venslange ontzetting uit 't recht om een openbaar ambt te bekle den of by de gewapende macht te dienen en ontzetting uit de kiesrechten voor de tijd van tien jaar. Mr F. W. Adrlaanse bepleitte clementie. Tenslotte werd tegen Jan Zuid- weg uit Heinkenszand, die ln dienst was getreden bij de S.S., by verstek een gev. straf van 5 dat vry'wel algemeen de opvat ting wordt aanvaard en verde digd, dat de voornaamste grond slagen van de komende financiële regeling voor de gemeenten zul len moeten zijn; a. een eigen belastinggebied voor de individuele gemeenten, b. een gemeenschappelijk belas tinggebied, gemeentefonds, c. een. stelsel van rechtstreekse (rijks)bijdragen. Het ontgaat de ministers, waarom datgene, dat voor de ge- meenten als de hoogste wijsheid wordt aangeprezen terecht, naar zij menen voor de provin ciën ais contrabande moet wor den beschouwd. BONNENLIJST. Voor het tijdvak van 25 Juli tot en met 7 Augustus 1948, geeft elk der bonnen recht op het kopen Bonnen voor brood: 0472 Brood: 800 gram brood (geldig tot en met 31 Juli a.s.) 048—2 Brood: 200 gram brood (geldig tot en met 31 Juli a.s.) 0.49 Brood: 400 gram brood (geldig tot en met 31 Juli a.s.) Alle bonkaartei^808: 054 Algemeen: 400-gram brood of 1 rantsoen gebak. Tabaks- en Versnaperingenkaar- ten enz. QA, QB, QC 808: 79, 83 Tabak: 2 rantsoenen siga retten of kerftabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 23 Juli worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen van strook 1 kunnen worden vernie tigd. o Levensduur wordt op 50 jaar gesteld. Door de departementen van Onderwijs, K. en W. en van We deropbouw en Volkshuisvesting worden met de gemeenten en schoolbesturen onderhandelingen gevoerd over plaatsing van een vijftigtal houten scholen, die door de N.V. Pados te Warmond uit Finland zullen worden ingevoerd. Deze scholen zullen vijf tot acht lokalen bevatten. Met inbegrip van de gasverwarmingsinstailatie komen de kosten op ongeveer f 15.000 per lokaal. De scholen zullen ook ter be schikking kunnwi worden gesteld van gemeenten, welke geen plaats op de urgentielijst 1948 hebben verkregen, met dien verstande echter, dat zij tenminste een maand voor de aankomst bouw rijpe grond voor de plaatsing be schikbaar hebben. Verschillende grote gemeenten, waaronder Vlissingen en een aan tal kleinere gemeenten hebben reeds in beginsel toegezegd, deze scholen te zulljen accepteren. De bedoeling Is, dat de scholen nog voordat de mogelijkheid be staat, dat de Finse havens dicht vriezen, worden ingevoerd. Het betreft hier scholen, die in definitieve houtbouw worden ge construeerd en aan alle eisen vol doen, en waarvan de levensduur zeker op vijftig jaar kan worden gesteld. De bedoeling is, dat er na deze serie meer zullen volgen. De heer J. F. Heilker te Schie dam is een bofferd. Hij mag op kosten van de Ver. Naties een maand naar New York om de werkzaamheden daar eens- gade te slaan. Hij was de winnaar van de prijsvraag om In beknopte vorm de gedachte, die aan deze organisatie ten grondslag ligt, in een opstel weer te geven. Gis termiddag voer op de Reeuwijkse plassen een zeilboot met drie En gelsen met de mast tegen hét electriciteitsnet. Het gevolg was dat één van hen een schok kreeg en over boord sloeg. Zijn vriend, die hem trachtte te rédden kreeg zelf ook stroom door zich en overleed. Jn Bussum is een 2- jarig meisje dat bij een wasketel met chloorwater speelde, in de ketel gevallen en verdronkey. De moeder, die op zolder moest wer ken had de kleine bij grootmoe der aan de overzijde gebracht, maar het kindje was in een on bewaakt ogenblik naar huis te rug gekeerd. Gisteren ontlast te zich boven Enter in Overyssel zo'n hevige slagregen, dat kleine vogels gedood werden. De schade aan de gewassen Is zeer groot. Bij Hoek van Holland verkeerde gisteren een scheepje ln nood. De reddingsboot Jan Leis heeft het veilig binnen geloodst. Een ge vlucht Tsjechisch generaal heeft gisteren in Heidelberg verklaard, dat 70 pet. der Tsjechische solda ten anti-communist ls. In En geland is 't broodrantsoen afge schaft. 20 studenten van aller lei nationaliteit bewaken in Rich mond 's nachts de voedselvoorra den van de Olympische spelen. Ze zijn gewapend met ijzeren sta ven. Als katten rond de hete brei zwerven zwarte handelaren rond de voorraden. Het Bulgaarse parlement heeft geen oppositie meer. De laatste aqjjt leden zijn n.l. verdwenen, gearresteerd of zo Oratorium „Daniël" goed geslaagd. Het Oratorium „Daniël", uitge voerd door de Goese Oratorium vereniging, onder leiding van Jan Kousemaker, dat gisteravond te beluisteren viel over de zender Hilversum I, verdient alle hulde. Het geheel kwam zeer goed door en was goed te volgen. De alt was bijzonder mooi en ook de sopraan en tenor zongen goed. De bas, hoewel mooi, had meer een baritontimbre. De pia nist leverde goed werk. Het koor zong bijzonder mooi, soms leek het een Engels koor. De dirigent verdient alle lof. Hij bleek het geheel volledig onder controle te hebben. Onderwijs. M.U.L.O.-examens. Voor het M.U.L.O.-examen slaagden gisteren: J. J. Boeye. Terneuzen; T, V. v. Belleghem, Sas van Gent; S. F. Loof, Terneuzen; J. Braat, Vlis singen; G. G. Beelces, Middelburg? N. K. Remlnsen, Axel; A. v. Ren- tergem, Sas van Gent: E. J. Rie- mens, Terneuzen; A. T. Dekker,; Aagtekerke; C. E. Dleleman, O.- en W.-Souburg; M. E. Maat, Goes M. L. Bom, Yerseke. DE BILT ZEGT) Weersverwachting geldig tot van avond: Wisselend bewolkt. Wisselende bewolking met slechts enkele verspreide buien. Geleide- lyk afnemende wind tussen West en Zuidwest. Voornamelijk in het binnenland iets koeler dan giste ren.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1