DENEMARKEN, van melk en een land honing. overvloeiende „DE WITTE HEI" wordt Gereformeerd Jeugdcentrum. Smokkel on de Schelde hij tractaai geregeld. Landbouw en veeteelt voorname bron van bestaan. zinken geld verdwijnt.' Atoomexperimenten in Rusland. Gunstig gelegen, prachtig ingericht. Jaarcijfers van deP.T.T. BENILEY's GEWETEN De ontwikkeling van de streekheurzen in Nederland. Eén derde van de bevolking werkzaam in de industrie. Duitse geleerden studeren aan de Zwarte Zee. Geen garnaien, wel een dikke aan boord'terwijl de Belgen met buidel! Vóór de oorlog wisten wy over het algemeen betrekkelijk weinig van Denemarken af. Op school leerden we, dat omstreeks het jaar 1000 de Denen invallen deden in ons land en verder kenden we de sprookjes van Hans Andersen, maar dat was dan ook ongeveer alles. -Va de bevrijding echter, toen de Denen ons aanzienlijke hoeveel heden voedsel zonden en talrijke Hollandse kinderen in Denemar ken gastvrijheid genoten, is er grote belangstelling voor dit land ontstaan. Ook het omgekeerde was het geval en de veelvuldige artikelen over Holland, die geregeld in de Deense bladen verschijnen, worden steeds met levendige interesse gelezen. Ifet gevolg van één en ander is, dat er op het ogenblik een intensieve uitwisseling van toeristen tussen onze beide landen plaats vindt. Weinig oorlogsschade orde en netheid. Het is prettig het oog te laten glijden langs de Van de oorlog heeft men hier keurig onderhouden akkers en niet veel gemerkt en de bezet- weilanden, waar de helderwitte tende macht heeft het de Denen huizen, die ieder jaar minstens niet lastig gemaakt. Men luister- éénmaal geschilderd worden, te- de vrij naar de Engelse zender gen het groen geboomte afsteken, en de distributie werd pas na dc Ook het verkeer staat onder bevrijding ingevoerd! goede discipline. Wanneer een Daar het land practisch geen fietser een hoek omslaat, zal hij Nu de belangstelling voor Denemarken in ons land steeds groter wordt, zal het onze lezers zeer zeker inte resseren iets meer te verne men over dit land en zijn be volking. Het doet ons daarom ge noegen een artikel te kunnen publiceren over Denemarken, dat geschreven werd door een Zeeuwse medewerker, die enige tijd in Denemarken heeft doorgebracht en die een uitvoerige studie van land en volk heeft gemaakt. ook al is er niemand in de buurt te zien, steeds duidelijk de rich ting aangeven. De fiets is het nationale ver voermiddel. In ieder huis is er In Kopenhagen zelfs 1 op En overal fleurige bloemen. Langs de wand]ijst tussen de suites iaat men aan beide zijden anuit een bloempot een klim- plant naar boven groeien, waar van de uiteinden boven bij elkaar komen en zo een boog vormen. Het behang is dikwijls met de hand geschilderd. Opvallend zijn ook de typische kachels, die soms tot aan het plafond reiken. Ieder huis heeft zijn eigen ra diotoestel (1 op elke 4 inwoners). Radiodistributie kent men dan ook niet. Het familieleven staat in hoog aanzien. Van elke mogelijke gele genheid maakt men een feestje. Behalve verjaardag, huwelijk e.d. vragen ook de doop. aanneming in de kerk (14e jaar) en de 25e verjaardag om een bijzonder fees telijke viering. heeft. GASTVRIJ. oorlogsschade geleden heeft, be staat de woningnood niet in die mate als wij die kennen. In een kleine plaats als Nakskov (15000 inwoners) zag ik naast veel nieuwbouw ook 6 moderne flats in aanbouw, bestaande uit 600 iedere 2 inwoners. In deze stad! Kerstmis is wel een hoogte woningen. elk met 3 ruime ka- staan 's nachts honderden fietsen ',un'_ *n de rij der feesten, dat in mers, badkamer, keuken en een- onbewaakt op de openbare par- de. intieme sfeer van de eigen traal verwarmd. keerplaatsen. Toen ik mijn gast- faring wordt gevierd en waarbij Landbouw en veeteelt zijn eer. heer vroeg, of deze nooit gesto- 1 leder huis zijn eigen kerstboom voorname bron van bestaan en len werden, was het laconieke ruim deel van de bevolking is antwoord„Waarom zou men hierin werkzaam. Denemarken stelen, ieder heeft zijn eigen wordt wel genoemd het land. fiets!" 1 Pe Deen is buitengewoon gast- overvloeiende van melk en ho- Wanneer Zaterdagsmiddags het houdt ervan gasten te ning en vooral over de room weekend ingaat en alle kantoren (Flode) zijn alle buitenlanders j en winkels om 1 of 2 uur gesio- enthousiast. Vóór de oorlog was ten worden, trekken in de Denemarken de grootste boter- meestal korte zomer honder exporteur ter wereld. den fietsers naar de kust die In de industrie vindt meer dan in dit land, dat uit 500 eilanden eenderde van de bevolking zijn bestaat, bijna overal in de buurt bestaan en de producten hiervan is - waar velen hun zomerhuisje vormen een aanzienlijke post op hebben. de exportbalans. I DF IXRI(HTING VAX „ET GEESTELIJK LEVEN. HUIS. Op godsdienstig gebied nemen De Denen zijn huiselijk aange- de Denen het niet zo nauw. Hoe- legd. De huizen zijn zonder uit- wei 97 tot de Lutherse Kerk zondering gezellig ingericht. Of (de Staatskerk) behoort, gaat men nu bij zeer eenvoudige men- slechts 4 naar de kerk. Gods- sen komt of bij de meer welge- dienst beschouwt men als iets, stelden, aan de aankledingvan dat goed Is voor ouden van da- i het huis wordt grote zorg be- gen en kleine kinderen. In een'steed. De kamers zijn niet zo op- artikel over Holland in een Deens gepropt met snuisterijen als bij blad stond ais curiositeit vermeld, ons; lales is meer eenvoudig met dat de Hollanders voor en na het veel ruimte, maar wat er staat, eten bidden en danken! Dat kent js van goede kwaliteit, men hier blijkbaar niet. De Protestantse kerljen doen overigens veel aan de Rooms- Katholieke denken. Zij hebben een altaar, schilderijen en aan het hoofd van een district staat een bisschop. DE VROUWEN" LUSTEN GRAAG EEN' SIGAARTJE! Ieder, die een bezoek heeft ge bracht aan Denemarken, weet mee te praten over de vele en on volprezen maaltijden. die de Deense huisvrouw weet te berei den. Hier denk ik aan het natio nale gerecht: vruchtenmoes met „Flode". Vooral ook het over heerlijke roomijs is populair. Eén van de eerste Deense woorden, die U leert en steeds weer horen moet, is „spise" (eten). Men geeft aan dit bevel evenwel graag gehoor, in de eer ste plaats omdat het eten zo sma kelijk en afwisselend is en in de tweede plaats door de zeelucht, die overal merkbaar is en in ho ge mate de eetlust opwekt. Het wordt als een onbeleefd heid beschouwd wanneer men na Nieuwe munten komen in circulatie. De nieuwe munten, die het zinken geld langzamerhand uit de circulatie zullen verdringen, :ven en werken. Zij leven ln een i afgesloten kamp ten Zuiden van Suchum en worden daar materieel De Russische atoom-experimen-u*"*? Wijï° behandeld namelijk het nikkelen kwartje berusten op Duitse hulp vanaf dezenhu"zeadoor J..UU-W:uhet zoeken van de uraniumertsen fiJ° 1„UlZfjn door Finland als in de bergen van Saksen tot aan houten „fCzonden het wetenschappelijke werk. dat n' waarin zij hun n dubbeltje en de bronzen ron den stuiver en cent, zullen nog dit jaar in omloop worden ge bracht. Dit is het gevolg van een be sluit der Regentes, krachtens hetwelk de Muntwet 1948 op 1 Augustus a.s. in werking treedt. Voorlopig zullen de nieuwe munten nog' worden geslagen met de beeltenis van H. M. Ko ningin Wilhelmina. reparatie-leveringen wetenschappelijke werk, dat Z'J T in het provinciestadje aan de iajr brac!ht meubl Zwarte Zee is geconcentreerd, zo zichr ,°P" schrjjft een medewerker van de RUSsisJhe Jij Vkkiger dan hun Amerikaanse „N'eue Zeitung". !meubnalr bezitten Slechts zelden boort men hier den moeten stellen met de be lets over de werkzaamheid van de scheiden woninginrichting, die bij talrijke Duitse geleerden, die door j de fabriekswoningen behoort de Russen „vrijwillig" naar de Het Duitse dorp heeft een blos Sowjet-Unle zijn gezonden tenein- coop en een zwembad aan het De zilveren rijksdaalder ende daar hun atoom-onderzoekin-strand van de Zwarte Zee Flnan- gulden blijven ook onder de gen voort te zetten. Zij behoren cieel hebben de Duitsers er gener rieuwe muntwet gangbaar. De voor een groot deel tot de staf 1 lel zorgen. Ook na de geldsanering andere overeenkomstig de Munt- van het „Kalser Wilhelm-Institut" |in de Sowjet-Unie krijgen zij nog wet 1901 geslagen munten (dus te BerlijnDahlem, dat reeds voor maandelijks salarissen van 10.000 ook de zinken munten) blijven de oorlog gold als centrum voor de tot 15.000 roebel, een bedrag voorlopig wettig betaalmiddel,1 atoomstudie. Zij zijn weliswaar in waarvoor zij zich het comfort kun- doch zullen geleidelijk buiten de gelegenheid regelmatig naar nen kopen, dat de strenge beper omloop worden gesteld. Ihun verwanten in Duitsland te kingen van hun vrijheid iets min- Het ligt in de bedoeling de schrijven en zelfs levensmiddelen- der sterk doet gevoelen. Voor het coupures, welke na de muntver nieuwing niet zullen terugkeren, t.w. de halve gulden, het twee- en-een-halve cent-stuk en het halve centstuk, nog dit jaar in te trekken. De intrekking van de oude stuivers, dubbeltjes en kwartjes zal op een later tijd stip volgen. pakketten te zenden, doch de handhaven van deze beperkingen strenge censuur belet, dat langs i zorgt ee Blegertje van NKVD-be- deze weg ook bijzonderheden over ambten die er naarstig voor wa hun werk uitlekken. De medewerker van het boven genoemde blad is in de gelegen heid een vrij gedetailleerd bericht samen te stellen van de wijze, waarop de Duitse professoren le- hebben. Vooral de Hollanders zijn er welkome gasten. Wanneer U zegt, dat U Hollander bent, gaan alle deuren voor U open. Ik ging eens met een veerpont over en toen de veerman vernam dat ik een Hollander was, schud de hij mij direct de hand en riep mij een hartelijk „velkommen" toe. En zo was het overal. En als we dan weer in dc Scandinavië-Expres zilten en we zien in de z.g. „lichte nacht" (om deze tijd van het jaar wordt het hier bijna niet donker) de laat ste Deense huizen wegglijden, dan nemen we ons voor, dat dit niet de laatste maal geweest is. We zeggen niet „Farvel", maar „paa Gensyn" (tot ziens), want we zijn van dit kleine land met zjjn liefelijk landschap en zijn sympa thieke blonde, blauwogige bewo ners gaan houden. volle schepen binnenkomen. Wan Ineer de Nederlandse schipper dit echter voor de voeten gegooit Het is een merkwaardig ver- wordt, zal hij natuurlijk antwoor- schijnsel, dat de garnalenvissers aeni dat hij een slechte dag of vaak met een leeg schip en een week heeft gehad en de garnalen volle portemonnaie thuisvaren, niet in zijn netten wilden komen. Men zal het een zeer onlogische j Maar ondanks de „slechte" gang van zaken noemen. Maar vangsten gaan de vissers toch el^, hoe men het ook noemteen feit ke dag opnieuw op de visvangst.' is. dut de garnalen die vooral op GEEN MAATREGELEN, de Westerschelde gevist worden, voor een belangrijk deel reeds op i Er is heel wat gedokterd, om het water verkocht worden. En dit kwaad tegen te gaan. De dou- wel aan Belgische vissers, die de ane-autoriteiten hebben herhaal- Nederlandse vissers een niet te delijk overleg gepleegd, doch zon- controleren, maar flink bedrag der resultaat! Ook de Belgische betalen. 1 regering is op de hoogte gebracht van deze onhoudbare toestand. HET ENIGE BEWIJS IS Maar ook dit leverde geen resul- GEEN BEWIJS. taat. Men wenst de vrijheden op de Schelde krachtens het tractaat „cpuwunu „aimcci J11C11 llcl Maar- zal men zeggen, is er dan van 1843 niet te beperken. Noch het eten niet voor het genoten geen douane, die de vis aan boord tegen de Belgische, noch tegen de maal bedankt met: Tak for mad, v.an de Belgische schepen in be- Nederlandse vissers zijn succes- hetgeen door de °astheer en g n nemen? Het antwoord volle sanctionnerende maatregelen gastvrouw beantwoord wordt ls: neeD; Niet dat er. See" i-)ve,i? te nemen. met' Velbekomme'" speurende douanes zijn. Maar zij Wel geldt voor de Nederlan- De "Denen zijn veel beleefder kunnen ingevolge een tractaat van ders, dat zij voor het koken van dar. wij. Wanneer een Deen zijn van 184?,.fe.en vanfsten besl?Sde garnalen kolen krijgen naar- nemen. Dit tractaat regelt de vis- xnate ze garnalen aanvoeren; als serij op de Westerschelde en waar- ze niets aanvoeren, krijgen ze dus borgt de Belgische vissers onge- o-een kolen. hinderde door- en uitvoer van hunDoch mócht men menen, dat vangst door en uit Zeeuwsch- aeze vissers hierdoor in het nauw Vlaanderen. Bovendien kan het zouden raken, dan heeft men het naast elkaar liggen van een Bel- mis: de kolen worden eenvoudig gisch en Nederlands schip niet „zwart" gekocht. Het tractaat worden verboden en moet de dou- van 1843 schept dus de mogelijk- aneboot al heel vlug zijn willen heid, zonder veel moeite op de de douanes de vissers betrappen Schelde te smokkelen en werkt by het overgeven van de vangsten, de „zwarte" kolenhandel in de een werkje dat in een stijf kwar- hand! tier is gebeurd. hoed afneemt, doet hij dit met een zwaai tot bijna op de grond! Geeft een meisje U de hand, dan zal zij daarbij steeds een kniebui ging maken. Als we voor de eerste maal een Deense vrouw met een sigaar in het hoofd zien (zowel jonge als oudere vrouwen houden er deze gewoonte op na, niet alleen in huis, maar ook op straat), dan krijgen we wel een beetje raar gevoel van binnen en het duurt wel even voor we daaraan gewend zyn. Het enige „bewijs" dat de Bel- Kerkrade krijgt binnenkort een gen garnalen van de Nederlanders miniatuur dierentuin, die geves- IEPER HUIS HEEFT EEN op zee overnamen is, dat de Ne-1 tigd zal worden opde ge- FTETS. derlandse vissers in de havens te- j meentelijke vuilnisbelt. Deze De Denen hebben veel zin voor ru©keren met vrijwel geen vangst wordt n.l. veranderd ln een park. Maandenlang heeft de stichting „Gereformeerd Jeugdcentrum" uitgezien naar een geschikt ge bouw, teneinde met de werkzaam heden in het belang der Gerefor meerde jeugdorganisaties een be gin te kunnen maken. Het ge lukte niet een dergelijk gebouw te vinden, totdat men het bij wijze van spreken kant en klaar op een presenteerblaadje aangeboden kreeg. De hotel-villa „De Witte Hei" te Bos en Duin, een buurtschap tussen Bilthoven en Zeist, zal weldra als jeugd centrum opengesteld worden. De aankoop van „De Witte Hei" is om zo te zeggen „een lot uit de loterij". Het gebouw, dat na de bevrijding geheel uitge woond en ontluisterd was, is nog niet zo lang geleden opnieuw be woonbaar geworden. Men hacj er een hotel van gemaakt maar het heeft als zodanig geen dienst ge daan. De inventaris is als nieuw. Als men clenkt aan de metamor phose, die de Ernst Sillemhoeve, Woudschoten en het Gereformeerd Evangelisatiecentrum moesten on dergaan, aleer zij weder bewoon baar waren gemaakt, dan kan men de stichting „Gereformeerd Jeugdcentrum" van harte geluk wensen met deze bof. „De Witte Hei" waar op het ogenblik vijftig mensen kunnen overnachten, bezit centrale ver warming en stromend water op elke kamer, heeft parketvloeren en open haarden en beschikt over enkele hectaren deels heuvel achtige grond. Een grote gara ge met portierswoning en een ten nisbaan completeren deze buiten plaats. Men behoeft inwendig niets' te veranderen, alleen zal er een eet- en conferentiezaal bijgebouwd worden met een aantal kamers, waardoor men in de gelegenheid zal zyn zestig gasten te herber gen. De ligging is ongeëvenaard: midden in het land, vlak brj Utrecht en toch buitenaf. EN NU AAN T WERK. 1 Wij zaten op de studeerkamer van de heer Ad. Kuiper te Utrecht, die énige maanden ge leden tot directeur van het jeugd centrum is benoemd en die dus binnenkort zijn tenten op „De Witte Hei" zal moeten opslaan. Deze bleek niet weinig ver heugd over de aankoop van „De Witte Hei". Het lijkt hem alsof de opdracht, welke hij als direc teur van het centrum aanvaardde, nu weer vaster omlijnd is. Kort samengevat behelst deze opdracht: a. Scholing en herscholing van hen die leiding geven in het ge reformeerde jeugdwerk; het uit geven van een leidersblad. ken, dat de geleerden geen contact kunnen krijgen met de Duitse krijgsgevangenen, die in dezelfde omgeving werken en die vroeg of laat wellicht naar Duitsland zou den kunnen terugkeren en mon deling berichten zouden kunnen overbrengen. Met politiek worden de Duitse physici en technici niet lastig ge vallen. Het is de Russische lei ding genoeg, wanneer zij als on politieke vaklieden het hun opge dragen werk goed verrichten. Het centrum der onderzoekin gen, aldus het bericht ln het Ame rikaanse blad, is een machtig ge bouw, dat door Duitse krijgsge vangenen onmiddellijk na het ein de van de wereldoorlog gebouwd (Van onze Utrechtse correspondent). het vormen van een verantwoorde kampleiding. d. Het leggen en versterken van internationale contacten. Het is werd. Aanvankelijk werd gezegd, niet alleen prettig maar dringend dat het gebouw als ziekenhuis noodzakelijk, dat de calvinisten dienst zou moeten doen, doch de aller landen zich verenigen. Er be- meterdikke betonwanden deden staat al een plan om in 1949 spoedig vermoeden, dat het voor het jaar van de gereformeerd andere doeleinden beschikbaar zou oecumenische synode- een calvi- zijn. Niemand, die niet in het be- nistisch jeugdcongres te beleg- is van de geldige papieren, kan gen. j in de nabijheid van het gebouw ko- Naast deze werkzaamheden wil I men. Het wordt streng bewaakt de heer Kuiper nog twee andere i door het leger en door de politie, plannen uitwerken, die een meerj Ia Suchem hoort men het ge- intern belang hebben, namelijk bouw vaak betitelen met „Kaiser het vormen van een werkbiblio- Wilhelm-Institut" en er wordt theek en het aanleggen van een j fluisterend over atoombommen statistiek betreffende de gerefor- gesproken. meerde jeugdarbeid. j Rr ga^ii geruchten door de stad, Op 1 September hoopt de heer gej>ouw jjef grote cy- Kuiper in functie te treden; hij j clotron staat opgesteld, dat het heeft al afscheid genomen van hetRo(le Leger aanstonds na de be- onderwijs. Het ligt in de bedoeling zetting van Berlijn heeft doen in- om het jeugdcentrum op 1 Octo- pakken en naar de Sowjet-Unie ber te openen, al zal vermoedelijk doen verzenden. Maar geruchten de nieuwbouw op die datum niet zyn nergens moeilijker te contro- gereed zijn, hoewel men vooral - van de gemeente Zeist allerlei te gemoetkomingen ondervindt. In de donkere oorlogsdagen hebben de drie gereformeerde jeugdorganisaties de stichting van het „Gereformeerd Jeugdcen trum" voorbereid. Het bestuur van deze stichting wordt gevormd door drie leden uit elke bond. leren dan in Rusland en zij, die regelmatig in het instituut van Suchum werken, wagen het niet erover te spreken. Feuilleton. onmogelijk! Het verbaast me, 1 oat Sylvester hem er niet met een uitgeschopt heeft." „Vader, gaat u accoord met zulke handelingen „Natuurlijk. Er zou geen en kele Verzekering Maatschappij kunnen bestaan, als ze niet al les zo voordelig mogelijk pro- beerden klaar te spelen." „Maar het is slecht!" riep op hartstochtelijke toon haar vader. „Het huis is vol uit. pakken." „Zaken zijn zaken, kirrd. Je „Vader er is narigheid. Clive luistert te veel naar Bentley door PAUL TRENT. 22) o— Zodra meneer Carson thuis was, voegde Ethel zich bij hem in de bibliotheek. „Wet heh je het druk?" vroeg Ethel is onmoge- ïn de City. De man lijk!" „U vindt dus, dat hij partij had moeten trekken van de on wetendheid van Wilson?" vroeg zij vol afschuw. „Natuurlijk." nog' nooit gekend heb", zei ze met gebroken stem en verliet haastig het vertrek. Hij keek haar na, maar wilde is weg bij de Algemene." „Ik wist vooruit wel, dat hij het baantje niet houden zou. Waarom hebben ze hem ont slag gegeven?" „Hij heeft het zelf aange vraagd. Ik was er bij, toen hij de brief schreef", antwoordde zi.i triomfantelijk. ..Dan is hij een nog grotere cb aas, dan ik dacht. Is hij van p.^n van jou toelage rond te komen?" „Netn, hij wil niet trouwen,1 haar niet begrijpen, voor hij iets anders gevonden heeft", antwoordde zij op ver-' HOOFDSTUK XI. entwaardigde toon. „Vertel me maar gauw, waar- Zodra Ethel op haar eigen om h\j die aardigheid heeft uit-kamer was, snikte zij het uit. Sy3ve1fter was heel te-1 Het leek haar ongelooflijk, dat It i \efl> T? er jfü en begon haar vader zo over de dingen jui^t te hopen, dat we toch nog,zou denken. Naar haar gedach- ïtts van 3 toekomstige echtge-ten was iets goed of het was noo zon .en kunnen maken." verkeerd, en hij had iets wilien Ethel v erielde m korte woor- verdedigen, dat zij uitermate den, wat geo3u,cf was. verkeerd vond. Ethel was niet „De uwaas! Hy is eenvoudig op de hoogte van wat er in de City gebeurde. Haar vader ging dag aan dag naar zijn kantoor. Hij verdiende blijkbaar veel geld en zij begon er nu aan te twij felen, of hij het op een eerlijke manier verkreeg, want hij had een handelwijze verdedigd, die zij laag vond. Plet vertrouwen van een heel leven kan echter niet op één ogenblik verloren worden en v.eldra begon zij te geloven, oat hij het niet ernstig gemeend had. Aan tafel was ze weer opge- Sentimentaliteit hoort niet thuis wekt en zij praatten samen als altijd en zonder enige terughou dendheid, maar toen het diner afgelopen was, volgde zij hem naar de bibliotheek. „Vader", zei ze, „Clive komt om 9 uur. Zou u met willen pro beren, hem over tc halen, om ENTHOUSIASME BIJ DE JONGEREN. De gelden voor het Jeugdcen trum komen voor het grootste deel uit de verenigingen aangesloten bij de drie Geref. Jeugdorganisa ties. Ieder lid van welke ver eniging ook betaalt een cent per week. Over een heel jaar wordt dat een aanzienlijk bedrag. Daarnaast verwacht men hulp van de kerken. De exploitatie van „De Witte Hei" zal ook worden vergemakkelijkt, doordien het ge bouw als conferentieoord voor an dere instellingen en organisaties beschikbaar is. De heer Kuiper verklaarde, dat de jongeren enthousiast zijn voor het Jeugdcentrum. Zo kwamen bij voorbeeld de eerste geldelijke bij dragen uit Goes, waar een paar jongens spontaan f 35.hadden in0ezameld. Maar ook oud-leden van het gereformeerde jeugdwerk zijn geestdriftig. Men begint dus niet zonder verwachtingen. En de eigenlijke kern van het „Gere formeerd Jeugdcentrum" vindt men terug in het embleem van de stichting: een hand (ontleend aan een vignet van Calvijn) draagt een brandend hart op aan Chris tus, Welke men heeft verzinne beeld in het Griekse Christusmo nogram. Zonder een hart, dat van liefde voor Christus brandt, zal b. Het voeren en stimuleren vanzelfs het best geoutilleerde jeugd- de propaganda voor het jeugd- j centrum geen werkelijke resulta- werk, eerst in de grote stedenten kunnen boeken. maar ook in andere centra. c. Het zoeken naar een goede en christelijke ontspanning, die geen afbreuk doet aan het eigenlijke werk, maar die het juist aantrek kelijker maakt. Dit betreft dus voor het winterwerk de ontspan ning op verenigingsavonden en jaarfeesten; voor het zomerwerk Verbetering in de weg RotterdamBergen op Zoom. In Oudenbosch nadert de re constructie van het West-Vaar- deke haar voltooiing. Men hoopt Luister, kind. Bentley is geen nog deze week de straat te kun- geschikte man voor je. Je moet nen openen. Dit zal een verbete proberen hem te vergeten/ Ethel glimlachte treurig. „Ik geloof, dat we elkaar nog niet kennen, vader. Zo lang ik leef, zal ik Clive liefhebben. Ik zal altijd klaar staan, om hem te trouwen. Hij zal hier nu wel dadelijk zijn. Weest u, als je blieft, toch goed tegen hem". Terwijl zij nog sprak, werd er geklopt en het dienstmeisje diende meneer Sylvester aan. „Laat meneer hier binnenko men", zei meneer Carson en vervolgde daarop tegen Ethel: „Je moest, dunkt me, maar even weggaan.* ring betekenen voor het verkeer RotterdamBergen op Zoom, dat via Zevenbergen, Standaard-Bui ten en Oudenbosch wordt geleid. Het West-Vaardeke vormt de verbindingsweg van de dijk naar Standaardbuiten en de grote ver keersweg naar Bergen op Zoom. De straat heeft een nieuw weg dek gekregen en de grote duiker met sluis van het waterschap, welke precies in het midden van £)e toestand in Malakka. de straat lag en door oorlogsge- 1945 gaf een een verlies van ruim f 100 millioen. 1946 een winst van f 17 millioen. Uit de algemene winst- en verliesrekening van het staats bedrijf der P.T.T. blijkt, dat 1945 een verlies bracht van ruim f 100 millioen. Het jaar 1946 daarentegen leverde een winst cijfer van ruim f17 millioen. Aan het verslag ontlenen wij: De inwendige uitholling en de door de bezetter gepleegde roof waren ernstiger dan de ge volgen van de gevechtshandelin gen. De omvang van de toege brachte schade kan zeer globaal worden geraamd op f 27.500.000. Na herhaald overleg met de Amerikaanse en Engelse indus trie bleek, dat de technische ontwikkeling op het gebied der telegrafie, telefonie en radio hier te lande zich nagenoeg in de zelfde banen had bewogen, zo dat in het algemeen een nor male aanpassing Icon verkregen worden. Het telegraafverkeer in liet binnenland was in 1946 bijna drie maal zo groot als in 1938. Met het buitenland werd aan zienlijk minder dan in 1938 ge telegrafeerd. Het interlocale en internatio nale telefoonverkeer kon zich langzamerhand ontwikkelen. Het aantal interlocale gesprekken was in 1946 bijna twee maal zo hoog als in 1938. Voor het in ternationale verkeer werd het vooroorlogs niveau geenszins bereikt. Een druk verkear ontwikkel de zich over de Amerikaanse verbinding, waarvan de intensi teit circa 30 pet. hoger was dan I in het begin van 1940. De personeelsbezetting ver- toont thans nog belangrijke hia ten. Het aantal ambtenaren in vaste en tijdelijke dienst steeg na de bevrijding van 25.452 tot 26.922 per eind 1946. Het aantal arbeidscontractanten bedroeg per e,nd 1946 in totaal 18.200, het loonindexcijfer van het lagere P.T.T.-personeel was ultimo 1946 gestegen tot 160 (1938/39 is 100). Het totaal aantal rekeningen bi] de Postcheque- en Girodienst bedroeg in '46 495.204 (1938 338.012). wm> Zondagsrust. Het ligt in de bedoeling in Den Haag een grote tentoonstel ling van jeugdzorg en jeugdbe weging te organise-en. Deze tentoonstel'mg zal jammer genoeg in strijd met de aanvankelijke opzet, niet eert nationaal karakter dragen. Sommige tot medewerking aangezochte organisaties stel den n.l. als voorwaarde, dat de tentoonstelling op Zondag' ge sloten zou zijn. Hel antwoord was echter te leurstellend. Zonder enige na dere motivering werd meege deeld, dat van sluiting op Zon dag geen sprake kan zijn. Met het gevolg, dat bij deze natio nale tentoonstelling, die tot stand komt met medewerking van het Dept. van Onderwijs, K. en W. een aantal jeugdorganisaties ran deelname tcordt UITGESLO TEN. Dat is jammer. Want het spreekt wel vanzelf, dat een niet onbelangrijk deel van ons volk zich achter de uit gesloten organisaties zal plaat sen en alle medewerking en steun zal weigeren. Dat KAN en MAG niet anders. Zo wordt ondanks de grote ..doorbraak" de antithese weer in het volle licht geplaatst. weid was vernield, is hersteld. „Vader, ik geloof, dat ik u ons huwelijk niet uit te stellen?" Wou je een man trouwen, die altijd alles vergooit?" ant woordde meneer Carson op min achtende toon. „Ja, wel als hij iets opgeeft, waar zijn eer mee gemoeid is." „Ik begin heus te geloven, dat je al net zo dwaas bent als hij.' „Ik noem het geen dwaasheid, als een man volgens zijn gewe ten handelt. Ik noem het eer lijkheid en ik heb hem er lief om." „Het huwelijk moet uitge steld." „Ik zal niet trouwen, zon der uw toestemming." Democraten uit Zuidelijke be noemen tegencandidaten. De Democraten uit de Zuide lijke staten van de V.S., die te- j inspecteur van politie en 14 agen ter hem begroet hadden; mis- gen hun party in opstand zijn ge-j ten na felle strijd gevangen na- schien wil u ons wel even alleenkemen omdat deze een program men. Eén agent werd doodgescho „Ik wou liever blijven. Ik ben j \z c benieuwd, wat hij zeggen zal", Staten Van u£ V .O. antwoordde zij. „Ik ben gekomen om over Bentley te praten", zei meneer Sylvester, nadat vader en doch- De pol itie-au tori telt en te Sin gapore melden, dat Zaterdagmor gen 100 Chinese opstandelingen het politiestation te Goeamoesang, 190 kilometer ten Noorden van Koeala Loempoer. hebben aange vallen. Volgens een ander bericht wa ren er 300 opstandelingen, die een laten, juffrouw Carson", ging hij van burgerrechten voor negers voort, terwijl hij Ethel aankeek.1 heelt goedgekeurd, hebben gou- „Mag ik blijven?" vroeg zij verneur J. Strom Thurmond van glimlachend. j Zuid-Carolina als tegencandidaat „Zoals u wilt", zei meneer Syl- j van Truman gekozen voor het vester, maar u mocht eens dln- presidentschap en Fielding Wright gen horen, die u minder aange naam waren". Daarop wendde hij zich tot meneer Carson. „Je weet zeker, wat er gebeurd is?" „Ik heb het verhaal van één kant gehoord." (Wordt vervolgd.) ten, doch ,egn ander ontsnapte en legde 130 kilometer af om de autoriteiten verslag uit te bren gen. van Mississippi als candidaat voor Het Sowjet-lid van de gealli- het vice-presidentschap. Beiden eerde bestuursraad voor Oosten- werden bij acclamatie benoemd na een wilde demonstratie tijdens een vergadering te Birmingham in Alabama ter voorbereiding van een afscheiding van de Democra tische partij, voor het eerst sinds 70 jaar. 'rijk heeft de V.S. er van beschul digd, dat zij ln hun zone „gewa pende fascistische benden" tole reren, die „de repatriëring belem meren en overvallen beramen op de gebieden van Oostenrijks na buren". De Nederlandse economie onder gang in 1940 door de Duitse inval en diverse bijkomende omstandig heden rigoureuze veranderingen, In de eerste plaats vielen de bui tenlandse markten, zowel voor onze import als onze export weg, en hierbij telde wel zeer zwaar het afsnijden der verbindingen met Nederlandsch-ïndië, terwijl ook zeer spoedig door vordering, benzinegebrek en anderszins het transport aan banden kwam te liggen. Dat deze beide omstandigheden niet ongemerkt aan het Neder landse bedrijfsleven voorbij zou den gaan is zonder meer duidelijk. Fabrieken moesten omzien naar nieuwe grondstoffenbronnen, of moesten op korte termijn hun. productie omschakelen op die van surrogaten, terwijl ook de detail list nieuwe leveranciers moest zoeken. Vooral op het platteland leverde dit grote moeilijkheden op, daar door de gebrekkige transportmogelijkheden reizigers- bezoek nog slechts sporadisch voorkwam, terwijl mede door de zelfde omstandigheid, oude leve ranciers niet of in geringe mate tot leveren in staat waren. We kregen dus hier de omstan digheid, dat detaillisten hun toe vlucht moesten nemen tot nieuwe en liefst dicht in de omgeving wonende leveranciers, welker le- verlngsmogelykheid, kwaliteit en soms "Selfs onbekend waren. Deze moeilijkheid nu werd in de oorlog op zeer bevredigende wijze ondervangen door de z.g, noodbeurzen, beurzen dus gehou den in de centrale plaats vaneen, streek, waar de detaillisten ln contact konden komen met nieuwe plaatselijke leveranciers, en waar zij hun voorraden konden aanvul len. Hoe groot de behoefte aan deze beurzen was blijkt wel uit het feit, dat er in korte tijd in vrij wel elke streek van ons land één of meer verrezen en een bloeiend bestaan leidden. We mogen echter nimmer uit het oog verliezen, dat wij hier te maken hebben met een noodinstel- ling, een oorlogskindje, waaraan in een normale economie geen be hoefte bestond. Zoals echter zo vaak met noodinstelllngen gebeurt vertoonde ook deze een tendentie om ook in een normale tijd hun functie te blijven vervullen. De organisatoren konden of wilden niet inzien, dat de noodbeurzen die na de oorlog bleven bestaan, in zekere zin door de omstandig heden achterhaald waren. De nadelen van dit voortbestaan liggen voor de hand: materiaal en arbeidskrachten nodig voor de opbouw van loodsen en stands, worden aan de wederopbouw ont trokken. Deelname hieraan wordt een opgelegde noodzakelijkheid wanneer één firma ln een bepaal de branche verscheen was de con currentie gedwongen ook te ver schijnen om geen klanten te ver liezen, terwijl de standhuur, de in richting daarvan en de reclame veelal te zware verplichtingen aan de toch al zo zwaar belaste mid denstand opleggen. Het is daarom een zeer juiste maatregel van de regering ge weest, dat zij einde 1947 tot de in stelling van een „Commissie voor het Tentoonstellingswezen" over ging. die door controle op mate riaaltoewijzing en andere over-- heidsmedewerking een remmende invloed kon uitoefenen op de toen bestaande tentoonstellingswoede. Dit geldt echter niet voor alle beurzen, er zijn nl. streken in ons land, die ondanks het herstel van het vervoer nog steeds in een aan isolement grenzende toestand verkeren; ik denk hierbij voorna melijk aan Zeeland. Voor deze streek is het zeer zeker niet van belang ontbloot, dat de zakenman op gezette tijden in staat gesteld wordt kennis te nemen van de vooruitgang van de Nederlandse industrie en naar aanleiding daar van hun orders plaatsen. Ik twijfel er niet aan. of bijv. de „Zeto" zal zich in de toekomst kunnen handhaven, terwijl de meeste anderen vroeger of later een natuurlijke dood zullen ster ven. GERARD NELTG. Paul Uferman. eerste voorzit ter van de Duitse Persbond, is uit de SJE.D. getreden, omdat hij het niet meer eens is met de doeleinden en de methode van deze partij.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2