Arabieren en Joden gehoorzamen aan bevel van Veiligheidsraad. Zestig Amerikaanse super forten naar Engeland. Machtig Duits wapen was Nederlandse vinding. Zondag gaat wapenstilstand in. Directie van Rath en Doodeheefver gearresteerd. NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Antipapisme? Gisteren nog zware Dao-c hei Strategische verster king of machtsvertoon? Dewey wil zijn vice-president meer werk geven. Reory. insalie uitvoerende macht in studie. Haagse conferentie. De Staat voor een ca. 8 ta.S&X?» SÏÏSÏÏ&Sï bfinadfifild ziJn gevonden, met name In de fac- SNIPPER Onderwaterdieselmetliode viel Duitsers in 1940 in handen. Engelsen verspeelden goede kans op dit wapen. Gift voor Walcheren. Ook dit jaar gratificatie voor gemeentepersoneel van Vlissingen? Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagolad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel, 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie Ï347; Terneuzen, Vkoswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1000 Abonnementsprijs S.75 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 17 JULI 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HOZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen! Op- en ondergang van !$on en Maan. Zondag: Zon op 4.41 u., onder 20.o0 u. Maan op 19,39 u., onder 1.37 u. Hoogwater Zondag 18 Juli: Vlissingen: 12.15 u. 1.67 m., u.' m. Wemeldinge 1.18 u. 1.49 m., 13.57 u. 1.56 m. I n verband met de spreekwoor- A delijke lichtgeraaktheid bij de Joden, sprak, indertijd de schrijfstei Carry van Bruggen van een Joodse teen, die wel 10 m- vloerruimte beslaat. Men kan zo niet naast de Jood gaan staan, of men trapt hem op de Joodse teen. Iets van die overgevoeligheid vinden wij de laatste tijd ook bij onze R. Katholieke landge noten. Wanneer critiek wordt uit geoefend op de samenwerking tussen de K.V.P. en de S.D.A. P., op de houding van de K.V, P. inzake de Indische kwestie, met name -ten opzichte van de republiek, op de wijze waarop te Maastricht de Mariaverering plaats vond of wat dan ook, dan wordt dat steevast aange merkt als een uiting van anti papisme. Enige tijd geleden hebben wij, met bronvermelding, uit de „N. Haagsche Crt." een artikel overgenomen, waarin verba zing en leedwezen werd uitge sproken over het feit, dat de R.K«kerk de verkiezing van de beruchte communist Gottwald tot president van Tsjecho-Slo- wakije, nadat eerst Benesj on schadelijk was gemaakt, verge zeld deed gaan van een plech tig „Te Deum" in de St. Pie terskerk te Praag. Opgemerkt werd, dat dit be sluit b'ijkbaar genomen werd r.adat het communistische be wind bepaalde concessies had gedaan ten opzichte van het religieus onderwijs, waaruit zou kunnen blijken, dat de R.K. autoriteiten in dat land weer getoond hebben van compro missen niet afkerig te zijn. „Van die concessies aldus het aangehaalde artikel ver wachten wij. het communisme kennende, niets, maar dan ook niets. Maar intussen hebben de R.K. autoriteiten in dat land weer getoond van compromis sen niet afkerig te zijn. Denkt men nu werkelijk op deze wijze het communisme ook maar enigszins te kunnen weerstaan? Wjj zien er echter nog iets meer in. We zien er een beves tiging in van de ten onzent reeds meermalen geponeerde stelling, dat het voor een tota litair kerkelijk regime en een totalitair statenregime blijk baar in de praktijk niet onmo gelijk is tot een vergelijk te komen. Maar wij zijn er van overtuigd, dat dit in feite het einde moet inluiden van het Christelijk geloof. Het is dui delijk, dat Gottwald en zijn vrien den dit resultaat als een over winning hebben geboekt. De Praagse correspondent van het „Algem. Handelsblad" spreekt van „een groot communistisch succes". Het R.K. orgaan ,.De Stem" ziet hierin een uiting van anti-papisme bij het „Zeeuwsch Dagblad" en maakt dan verder een vergelijking tussen de feli citaties aan Hitier gedurende de eerste jaren van zijn bewind door andere staatshoofden, waartegen toch ook geen be zwaar werd gemaakt. Nu is dit om te beginnen niet helemaal juist. In het door ons overgenomen artikel werd allereerst de aan dacht gevestigd op de geluk wensen van de Amerikaanse ambassade, waarbij de opmer king werd geplaatst, dat te be twijfelen valt of de onderdruk te Tsjechen een dergelijke han delwijze kunnen waarderen. Maar bovendien 't aanbieden van gelukwensen aan 'n staats hoofd op diens verjaardag, Is toch waarlijk nog wel iets an ders dan het opvoeren van een „Te Deum", het lof en dank brengen aan God. Wanneer op dergelijke din gen critiek wordt uitgeoefend, dan heeft dat met anti-papis me, met de bedoeling om de ka tholieken te kwetsen, niets uit te staan. Wij hadden veeleer mogen verwachten, dat de kath. pers hierin was voorgegaan. In een volgend nummer komt „De Stem" nogmaals op de ze kwestie terug en adviseert ons kennis te nemen van de briefwisseling tussen de Zwit serse hoogleraar Brunner en Karl Barth. „Daaruit kan men' opmaken, dat de Hervormden in Hongarije over stag zijn ge gaan. Zij hebben het half-rom- munistische bewind als 'n his torische noodwendigheid aan vaard". Wjj hadden intussen reeds van deze correspondentie kennis ge nomen. Wat blijkt daaruit? Dat de Hervormden in Hon garije openbare dankdiensten hebben gehouden om God te loven over het optieden van Gottwald Allerminst. Het ging om de vraag, waarom Barth het nazi dom zoveel scherper had be streden dan het optreden van de communisten in Hongarije, wat toch niet op één lijn ge steld kan worden met het op voeren van een „Te Deum". Het verwijt van anti-pap'sme aan ons adres is hier dus aller minst op zijn plaats. Wij zien hier een uiting van overgevoelig! eid bij ,.De Stem" misschien mee daaruit te ver klaren, dat zij toch ook wel de gevaren ziet van de Rooms- 10de coalitie en dat de critiek op het gebeurde te Praag ook kaar min of meer dwars zit, dat zi.i in elk geval geen kans ziet dit op goede gronden te ver dedigen. I VOOR DE ZONDAG De politieke commissie van de Arabische Liga, die in de Libanon bijeen is, heeft zich accoord verklaard met een staken van het vuren te Jeruzalem met ingang van midder nacht, zo werd officieel uit de Transjordaanse hoofdstad gemeld. Ook Israël heeft de resolutie van de Veiligheidsraad aan vaard. Te Lake Succes is n.l. een telegram van de regering van Israël ontvangen, ondertekend door Mosje Sjertok, waarin werd meegedeeld, dat Israël bereid is het bevel van de Veiligheidsraad om het vuren te staken, op te volgen als de Arabieren daartoe ook bereid waren. kwartier van het legioen zijn .zeven strategische punten ver- 1 aanval op Jeruzalem j ten voor het sluiten van de wapen- I Zondagmiddag 16 uur is door j sbilstand de weg Tel AvivHaifa Graaf Folke Bernadotte, als hetV'jJ *e mak?n- P'eat;er me'dde, dat tijdstip bepaald, waarop volgens I °rP a' 6 km- ten Zuiden de nieuwe order van de Veilig-1 va" Halfa' door Joodse troepen heidsraad de wapenstilstand m ^verd veroverd. Van het uit 1000 i Palestina zal ingaan. iman bestaande garnizoen werden Bernadotte verklaarde, dat hij vel® gevangen =enomen nog geen gevolg kon geven aanT ',l de order, een betreffende super-1 had plaats onder zware artil- visie van de wapenstilstand te fnf J 'T" I garanderen, doch dat hij zijn bestu doorbroken. In het Measjearim- Gevecht in Italiaanse Kamer. Nadat de Italiaanse minister president mededeling had gedaan van de voorbereiding van een wetgeving tot beperking van het j stakingsrecht, is er in de Italiaan se Kamer ©en handgemeen ont- staan, dat een kwartier duurde. Het gevecht begon toen Divittorio, de communistische secretaris van het vakverbond, een lofrede begon j af te steken op Stalin en op het aandeel van de communistische partisanen in de bevrijding van Italië. Christelijk-democratische afge vaardigden, die ook tot de parti sanen behoord hebben, interrum peerden Divittorio en binnen en kele seconden tijds rolden de af gevaardigden al vechtend over de vloer. zou doen zo spoedig mogelijk een stelsel in te voeren. Wel heeft het secretariaat der V.N. dadelijk na de goedkeuring van de Amerikaanse resolutie door de Veiligheidsraad, de V.S., Frankrijk en België verzocht mili taire waarnemers te leveren, die er mee belast zullen zijn toe te zien op de naleving van het be stand. BERNADOTTE ZONDAG IN AMSTERDAM. Graaf Bernadotte zal Zaterdag per vliegtuig uit New-York ver- trekken om zich naar zijn hoofd- I kwartier op het eiland Rhodos te begeven. Hierdoor komt Bernadotte pas Zondagochtend op Schiphol aan. Maandag zal hij met het witte j K.L.M.-vllegtuig de reis naar zijn hoofdkwartier op Rhodos voort zetten. ZWARE AANVAL OP JERUZALEM. De troepen van het Arabische legioen zijn gisteren een zware aanval op het door Joden bezette nieuwe gedeelte van Jeruzalem begonnen. Volgens het hoofd kwartier werd gisteravond zwaar gevochten, daar Israëlistische troepen, gesteund door mortier en machinegeweervuur, de Arabi sche opmars trachtten te stuiten. Verschillende Joodse stellingen, I versterktmet zandzakken en prikkeldraad, werden door mor tieren van het Arabische legioen weggevaagd. Volgens Arabische ongeregelde troepen stond gisteravond het Notre Dame-ziekenhuis in brand en hadden de Joodse verdedigers de witte vlag gehesen. De Arabische geheime dienst verklaarde brieven te Hebben on derschept, waaruit zou blijken, dat de Joden een aanval hadden voor bereid om geheel Jeruzalem te bezetten. De Arabieren, aldus Reuters correspondent, blyken echter eer der te hebben toegeslagen. In Transjordanië zijn krachtige troe penversterkingen waargenomen, die zich in Palestijnse richting richting bewegen. Het schijnt, dat een grootscheepse slag om het bezit van de heilige stad is be gonnen. GROMYKO ZEER BOOS. Andrei Gromyko, plaatsver vangend Sowjet-Russisch mi nister van Buitenlandse Zaken en voormalig gedelegeerde bij de V.N., is gisteren huiswaarts vertrokken. Hij poogde zich aan de vragen van de journa listen te onttrekken en zei ver scheidene malen: ,.Ik wil niet geïnterviewd worden". Tenslot te, zichtbaar geïrriteerd, zeide hij-: ,,Ja, ik ben blij, dat ik weg ga". Toen men hem daarna vroeg of hij verwachtte terug te keren, snauwde hij: „Ik hoop van niet". Gromyko werd vergezeld door zijn echtgenote en twee kinderen, alsmede een veertien tal ambtenaren. Zijn opvolger bij de V.N. is, zoals bekend, Jacop Malik, ook plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken. Abram is uitgegaan. Abram heeft losgelaten. Huis, familie, land alles, ivaaraan een mens met al de vezelen van z'n ziel vast zit ai z'n ze kerheden, verbondenheden, veiligheden. Abram toog heen Hoe is dat ter wereld mo gelijk? Dat is mogelijk: door het geloof. „Door het geloof is Abram uitgegaan." Abram is inet al z'n moei lijkheden en vragen'en raad sels tenslotte bij Gods bevel beland. De lie-re had tot Abram gesproken. Dat was het enige wat Abram over bleef. God had hem zijn woord in de hand gedruut, en toen. heeft Abram z'n hand dicht „Door het geloof is Abram uitgegaan. Hebr. 11:8. geknepen. Toen nee ft Abram dat woord aanvaard, zich daaraan vastgegrepen zich daaraan in de moeilijke dagen en nachten vóór z'n „uitgaan" vastgehouden. Hij kreeg hou vast aan Gods woord, en in dat woord kreeg hij houvast aan het Grote Houvast, aan het Enige Houvast, dat er op deze wiebelende wereld is: aan God. Dat is: geloof. Toen redeneerde Abram niet meer. Toen rekende en cijfer de Abram niet meer. Toen is hij voor het laatst met z'n gezin neergeknield: Sara vlak naast hem. En toen hebben ze samen, man en vrouw, in dat laatste gebed in Haran, Gods marsorder, het grote onbeken de in, geaccepteerd. Toen zijn ze opgerezen. Toen zijn ze voor het laatst, hand in hand die oudjes toch Ha ran rondgegaan, waar ze zo veel goede dagen gehad had den. En toen neen, niet zuchten, niet murmereren, niet wanhopen rustig, met op geheven hoofd en opgeheven hart, Gods Woord stijf in de hand geklemd, zijn zeuit gegaan. Toen is Abram gehoorzaam geweest. God zei: Ga. Toen ging Abram. Geloven is: sprin gen. Uit je eigen plannen, eigen denken, eigen vragen en tobben en zeuren, tiitsprin- gen. In Gods beloften sprin gen. Springen óp het Woord Gods en in het Woord Gods. God roept: Geeft acht. En Abram antwoordt: present'. Door het geloof'. Zo ging het. De Amerikaanse legerluchtmacht heeft medegedeeld, dat zestig Superforten van hun Amerikaanse bases zyn vertrokken naar bases in Engeland voor een korte periode van tydelyke dienst. Zy zullen onder controle komen te staan van lt.-geiieraai Curtis Lemay, de commandant van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Europa en zuilen gestationeerd worden op drie bases van de Royal Air Force in Engeland. De verplaatsing van deze Su perforten maakt deel uit, zo werd verklaard, van een programma van oefenvluchten over lange af stand, dat ruim een jaar geleden is opgesteld door het strategisch lucht commando, waaronder de be trokken groepen behoren. Dewey doen weten, dat hij een verhoging ver.waeht van het sa laris voor het vice-president- schap, dat thans twintigduizend Een van de plannen^ van Tho- dollar per jaar bedraagt. Wanneer mas E. Dewey- de huidige gou- j,ij 2ijn gouverneurschap van Ca verneur van de staat New-York, i;t1, ^.5. j.-. ingeval hij tot president verko zen wordt, is, zijn vice-president werkelijk werk te verschaffen. Dit was de hoofdvoorwaarde, waarop gouverneur Earl Warren de hem door Dewey aangeboden candidatuur voor het vice-presi- dentschap heeft aanvaard. Tot nog toe is de Amerikaan se vice-president een betrekkelijk onbetekenende figuur geweest, die wel tijdens de verkiezings campagne dienst deed als stem- mentrekker, doch overigens weinig werk of invloed had. Volgens de plannen van De wey zal de vice-president echter een zetel krijgen in het kabinet met gelijke stem als de andere kabinetministers. Voorts zal hij grote zeggenschap verkrijgen bij de reorganisatie van de uitvoe rende macht, welke reeds in stu die is genomen door een com missie onder leiding van Herbert Hoover (republikein). Deze re organisatie is veelomvattend en zal liquidering van sommige re- geringsbureaux met zich mede brengen, wijziging van bevoegd heden van andere instanties, beperking van personeel en over het algemeen tot een soepeler apparaat moeten leiden. Men wil de inrichting van de regering vooral meer economisch en efficiënt maken. Het uitvoe ren van de reorganisatie zal mis schien een periode van twee jaar in beslag nemen. Warren staat bekend als ac tief en ambitieus. Hij heeft drie dochters en twee zoons en heeft Beraadslagingen over Russisch antwoord. Diplomatieke waarnemers te Bonden geloven, dat de medewer king van de Beneiux-Ianden aan het luchtvervoer naar Berlijn waarschijnlijk zal u orden bespro ken door de 5 ministers van Bui tenlandse Zaken van de West- Europese Unie tijdens de confe rentie te Den Haag, die de vol- 1 gende week begint, i Bevin, Bidault en de drie minis- ters van de Beneiux-Ianden zullen i tijdens de conferentie beraadsla- I gen over de volgende stap, die gedaan moet worden na het ont wijkende Russische antwoord op de els van de Westelijke mogend heden tot het wederopensteilen van de verbindingen tussen West- Duitsland en Berlijn, zo wordt van gezaghebbende zijde te Londen vernomen. Diplomatieke waarnemers zijn van mening, dat Engeland, Frank rijk en de V.S. waarschijnlijk niet eerder zullen antwoorden op de Sowjet-nota dan pas na de confe rentie op zijn vroegst. lifornië opgeeft zal hem dit na melijk op een belangrijke verla ging van inkomsten komen te staan. Men verwacht, dat War ren liever dan zich aan te pas sen aan zijn functie, zijn baan zal aanpassen aan zijn wensen. GEEN CHR. H.B.S. TE MIDDELBURG. Naar wij vernemen, zijn pogin gen om te komen tot oprichting van een Christelijke H.B.S. te Middelburg, mislukt. Wel ls toegestaan, dat in het gebouw van de Chr. Kweekschool de eerste klasse gevestigd wordt van het Chr. Lyceum te Goes. De cursus 194849 hiervan zal ge opend worden met ingang valn September. turen. Het staat niet vast welke Drie directeuren van 4de N. V. bedragen hiermede zijn gemoeid. Rath en Doodeheefver's Behang- i Hoewel mag worden aangenomen, selpapierfabriek te Amsterdam, debat ook ondergeschikten in deze gebroeders F. C. H. P. en J. C. zaak betrokken zijn moet volgens Doodeheefver, zijn als gevolg vandouane-recherchedienst het ini- een administratieve controle door j tiatief tot deze frauduleuze han- de douane-recherchedienst, op lastdelingen zijn uitgegaan van de di van de officier van Justitie te Am-rectie. Tenslotte zou uit de con- sterdam, onder verdenking van trole zijn gebleken, dat transacties een omvangrijke deviezenfraude,1 met Zweden en Zwitserland niet waarbij de staat voor een bedrag j geheel volgens de daarvoor gel van circa 8 ton zou zijn benadeeld, dende bepalingen zouden zijn ge- gearresteerd. Woensdag 21 Juli j daan. zullen de directieleden voor de j 0 economische politierechter terecht staan. De firma Rath en Doodeheefver De stakingen in Frankrijk De staking der postambtenaren die op normale en volkomen le- j in Frankrijk is afgelast. De sta- gale wijze behangselpapier o.a.king van het personeel van het naar haar filiaal in België expor-1 ministerie van Financiën duurt teerde, heeft echter, zoals uit de voort. Men acht de toestand enigs- uitgebreide controle van de boek-j Zins opgeklaard en verwacht een houding over de jaren 45/46 en j antwoord van de ministerie-amb- 46/47 zou zijn gebleken, de op- j tenaren nadat deze vandaag bij- brengst niet, zoals wettelijk ls voorgeschreven, naar Nederland doen overmaken, maar het geld ln België voor andere zakelijke doel einden aangewend. Hierdoor zou de toegestane export veranderd zijn in een met de deviezenbepa- lingen strijdige transactie. Voorts zou uit het onderzoek zijn geble ken, dat een lading van 17.000 kilo behangselpapier op clandes tiene wijze over de grens naar België was overgebracht. Deze la ding kon nog achterhaald worden. eengekomen zijn om de regerings voorstellen te bespreken. o Balans van ongeregeld heden in Italië. De gebeurtenissen naar aanlei ding van de aanslag op Togliattl hebben 14 doden en meer dan 200 gewonden geëist. Aan de zijde van de politie telt men 7 doden en 120 gewonden en aan de zijde der betogers 7 doden en 86 gewonden. I De Superforten, B 29 bombar dementsvliegtuigen, fcijn verdeeld in twee groepen van drie eskaders. Bij deze oefening zullen onge veer vijftienhonderd man betrok ken zijn. Andere vliegtuigen zul len onderhoudspersoneel en voor raden naar Engeland vervoeren. Volgens waarnemers te Was hington heeft de verplaatsing van de zestig Superforten een grotere betekenis dan uit de verklaring vanwege de luchtmacht zou blijken. Als de bedoeling van dit alles moet volgens hen beschouwd wor den: het aanbrengen van strate gische versterkingen in Europa in verband met de Berlynse crisis. Het aantal bij deze „oefening" betrokken machines en manschap pen is veel groter dan gewoonlijk by dergelijke oefenvluchten. Ook het gebruik van Britse bases ls ongebruikelijk. Voorts gaan er on bevestigde geruchten, dat spoedig ook Franse bases voor Ameri kaanse vliegtuigen in gereedheid zullen worden gebracht. Een dertigtal Superforten be vindt zich reeds in Duitsland. Ook in politieke kringen te Lon den wordt de zending van de zes tig Superforten uitgelegd als een groots machtsvertoon in verband met de Berlijnse crisis. Later werd gemeld, dat giste renmorgen een groep van dertig Superforten, behorend tot de vijf tiende luchtmacht, van de basis te Rapid City in South Dakota, is vertrokken naar Oóst-Engeland, met 750 man lucht- en grond personeel. o Nederland en de bi-zone. Op Dinsdag 20 Juli a.s. zullen te Frankfort a.d. Main besprekin gen worden geopend tussen een Nederlandse delegatie en verte genwoordigers van de gealliëerde bezettingsautoriteiten in de bi- zone van Duitsland. Doel van deze besprekingen ls de regeling van de economische betrekkingen tus sen Nederland en de bl-zone. In Januari 1946 kwam in Batavia, ziek en verzwakt, na een jarenlange krijgsgevangenschap bij de Japanners, een man aan, wiens naam luidde J. J. Wichers, Luitenant ter Zee Eerste Klasse. Een onderzeeboot-officier. Was het een wonder, dat, toen hem verteld werd van een Duitse duikboot in de haven, hij er een kykje ging nemen En daar, in die haven, kreeg deze onderzeeboot-officier de grootste schok van zijn leven. Hij zag op de Duitse duikboot een uitvinding, die hij eens aan de Ned. Marine cadeau had gedaan. Het was de beroemde en tevens beruchte „Schnorkel"-installatie, ofwel in het Nederlands de „in stallatie voor onderwaterdieselen". De laatsten voeren driemaal zo snel en behoefden practisch niet meer In convooi te gaan. Daf verdroot de Marine en ook G_. -ende de tweede wereld oorlog is er voortdurend een ver beten strijd gevoerd tussen de Duitse en Engelse onderzeeboten en anti-onderzeebootwapenen, waaruit de Duitsers, zo zij niet gehandicapt waren geweest door een gebrek aan potentieel, wel licht als overwinnaars te voor schijn waren gekomen. Want machteloos moesten de geallieer den toezien hoe steeds meer sche pen de grond in werden geboord. Na de capitualtie werd het raadsel opgelost. De Duitse uit vinding men sprak er zelfs met Dit is, in het kort, de ge schiedenis van een Nederland se uitvinding, die Nederland en de verenigde vloten van de ge allieerden van groot nut had kunnen zijn, doch die door kortzichtigheid en het capri- cieuse spel van het toeval in het bezit van de Duitsers ge raakte. ln wier handen zij in de strijd om de aan- en afvoer- wegen op zeeën en oceanen een sterk wapen bleek te zijn. beerd. Wichers wist hier niets van af, want hij nam aan, dat zijn plannen, na afwijzende beschik king, wel in de archieven terecht waren gekomen. Een octrooi, dat hij aanvroeg, werd hem geweigerd, omdat hier door, zo werd gezegd, onderzee bootgeheimen aan het licht zou den komen. DE OORLOG KWAM. Men kan over het algemeen niet direct verwachten, dat pupillen I uit een opvoedingsgesticht brave jongens zijn. De 17-jarige van V., die uit de Kruisberg bij Doetin- chem ontvluchtte, maakte het toch wel wat al te grijs. Hij ging er met een vrachtauto vandoor, in de hoop deze te kunnen ver kopen. In Meppel strandde hij op de auto van een zeepfabrikant. Ook hier piepte hij er gauw tus senuit. De politie kreeg hem noch tans te pakken. En in Ukkel zijn een Nederlandse man en vrouw gearresteerd, die onbevoegd geneeskunde uitoefenden. „Met een oogopslag zien wij Uw kwa len" beweerden ze. By de arresta tie stonden 300 personen in de rij voor het huis waar ze hun prac- tijk uitoefenden. Op 14 en 15 September zal in Breda de „ge pantserde smokkelaar" Braspen- ninxc uit Princenhage terecht staan met 27 medeplichtigen. In de Beverwijkse haven werd Don- Toen kwam de oorlog en met j derdagmiddag een bom van 350 de oorlog de Duitsers. Enkele k.g. opgevist. De Franse politie de jonge Luit. ter Zee J. J.onderzeeërs met pijpinstallaties heeft in een werkkamp te Mon- 2000 Pond voor herbeplanting. lie Lord provoost van Edin burgh, de heer A. H. Murray, zal volgende week een bezoek aan Walcheren brengen en aan de Stichting Nieuw-Walcheren een gift van 2000 pond overhandigen, die door Edinburgh, Glasgow en de „Lowland Division" is bijeen gebracht voor de herbeplanting van het eiland. Maandagmiddag zal de heer Murray met zijn gezelschap ont vangen worden door de Commis- saris der Koningin in Zeeland. Daarna zullen de gasten met de burgemeesters van Middelburg en Vlissingen en het dagelijkse be stuur van de Stichting Nieuw- Walcheren dineren ln Domburg. Dinsdag wordt Walcheren be zichtigd. o TAPVERBOD BLIJFT GEHANDHAAFD! Vrijdagmiddag zal de gemeente raad van Vlissingen opnieuw bij eenkomen ter behandeling van een 25-tal voorstellen. B. en W. willen, evenals in 1947, ook dit jaar weer een gratificatie aan het gemeentepersoneel uit keren. Hierbij zou o.a. de mogelijkheid zijn geopend, dat het maximum van 50.boven welk bedrag vorig jaar rilet mocht worden ge gaan, wordt opgeheven. Daar de voorstellen, dienaangaande door de Ministerraad aan de Kroon zijn Voorgelegd, achten B. en W. het wenselijk reeds thans te besluiten, om, zodra de goedkeuring afkomt, ook aan het daarvoor in aanmer king komende gemeentepersoneel de gratificatie toe te kennen. Fonds achterstallig onderhoud. Evenals in Middelburg wil thans ook B. en W. van Vlissingen de aflossingen op de schuldrestanten van woningbouwwoningen 2 jaar opschorten en de daardoor vrij komende gelden storten in een fonds voor achterstallig onder houd. Nieuwe voetbrug. Het ligt in de bedoeling van B. en W. om, ter vervanging van de door de Duitsers vernielde voet brug over de watergang tussen de Arbeidsstraat en Ridderspoorlaan door een nieuwe te vervangen. De kosten worden geraamd op rond f 8000.waarvan 90 pCt zal kunnen worden bestreden uit de rijksbijdrage, zodat f 800 ten laste van de gemeente komt. Tapverbod toch van kracht! Door de H.O.R.E.C.A.-bedryven van Vlissingen is door middel van de sub-afdeling van de vakgroep een verzoek tot B. en W. gericht om te komen tot opheffing van het tapverbod gedurende de ker mis week. B. en W. blijken echter op het standpunt te staan, dat door het sterk toegenomen drankmisbruik in de gemeente, hieraan geen ge volg kan worden gegeven. Nieuwe straatnamen. Door de aanbouw in het plan- Bonedijke zijn straten ontstaan^ die nog geen naam hebben. B. en W. stellen nu voor tot instellen van een Hendrick de Keyserstr., een Joost de Moors tr. en een Schuitvaartstr. Tenslotte zal de subsidie voor het Vlissingse V.V.V. worden ver hoogd tot f 2000.per jaar. Wichers. Hij zocht naar een mid del om ook onder water diesel motoren te kunnen gebruiken. Dat was in 1927. REEDS IN 1933.... Hij zocht en vond. Want, zo konden naar Engeland ontkomen, j tauban 15 Vietnamese arbeiders Twee vielen de Duitsers in han- j gearresteerd wegens „communls- den, die ze prompt onderzochten,tlsche activiteit". Te Villeneuve wat verbeterden ener een werden 80 „verdachte" arbeiders sterk wapen van maakten. naar een ander kamp over- En in Engeland Ook daar ken- j gebracht. Bij een straatgevecht dacht hg, als ik de diesels, die de men nu de uitvinding. „Niets te Sjanghai tussen politie en sol onderwater luchtverversing nodig hebben van een ademhalings orgaan voorzie, ben Ik er. Zes jaar later was hij er ook. Hij legde zyn plannen in 1933 voor aan de toenmalige comman dant van de zeemacht in Indië en verzocht proeven te mogen nemen op een afgedankte onderzeeër. Dit werd hem geweigerd, het werd te duur, „omdat de proeven niet waard" zei men daar, „slopen dat daten zyn minstens 2 personen ding". j gedood en 17 ernstig gewond. Het De gevolgen zijn bekend. De gevecht ontstond, toen een groep bewondering over de „Schnor-1 verantwoord geacht werden". Het kei" werd bekend. En men zei „Ja, die Moffen, die konden wat!" Na de eerste wereldoorlog bleek reeds de achterstand van de on derzeeër op het bovenwaterschip. kostte destijds 500 gulden Een paar jaar later had men er Duitsers „snorkten" en de geal lieerden zochten het in Radar. Nü ziet men het in. Nü maken de Amerikanen reusachtige duik boten, die als troepentransport schepen onder water dienst mo gen doen. En nimmer was bekend gewor- Chinese soldaten zich met geweld toegang verschaften tot enkele theaters, waar zy geen toegang wilden betalen. In de komende 14 dagen zullen 2000 Duitse kin deren, die nog verblyven in het gedeelte van Polen, dat voorheen Duits gebied was, naar de Britse den wie de uitvinder eigenlijk was, zone van Duitsland worden gere- als hij zich niet had aangemeld.1 patrlëerd. De Poolse regering ls Het is Luitenant ter Zee J. J. in Nederland belangstelling voor Wichers, al spreekt men in het en tn '37 werd voor het eerst het buitenland nog altijd over „die systeem op een onderzeeër gepro- Duitse uitvinding". hiertoe overgegaan „wegens hef tige aanvallen in de Duitse pers", aldus de Britse autoriteiten, die dit bekend maakten. Weg Middelburg Vlissingen. De KNAC bericht, dat de weg Middelburg-West-Souburg in 1949 geheel zal worden verbeterd. Om technische redenen kan dit werk niet eerder ter hand worden geno men. In afwachting van deze ver betering zal de weg op korte ter mijn ln berijdbare toestand wor den gebracht. Ook het gedeelte West-Souburg- Vlissingen zal worden verbeterd, o.m. door het aanbrengen van klein plaveisel op de slechte weg- vakken. o DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Meest zwaar bewolkt met plaat selijk een enkele regenbui. Zwak ke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1