Russen komen met nieuwe bedreiging. Algemene staking in Italië afgelast. Woningsplitsing. Westelijke drie Mnnen acht weken uit Berlijn? Truman democratisch candidaat. „Staakt liet vuren Mnnen 24 uur". Studentenkamp te Biggekerke officieel geopend. Christen-democraten dreigden vakbond-eenheid te verbreken. B. L. 0. in Zeeland moet worden uitgebreid. Generale Synode Ned. Herv. Kerk. NIEUWS SokoloYSky met nieuwe instructies terug. Toestand werd met het uur slechter. SNIPPER Uitgeweken studenten naar Walcheren. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Congres van reces terug geroepen. Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel werk neemt kwestie in studie. i Ontwerp Kerkorde in eerste lezing aanvaard. Uitgave Stichting „Zeeuwseh Dagolad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83. Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. T~) e woningvordering heeft tot nu toe niet aan het doel beantwoord. Althans niet in die zin, dat nu een groot aantal gezinnen werkelijk een tehuis hebben gevonden, waar zij zich op hun gemak kunnen gevoelen, zodat ze in de goede zin van een eigen huls en haard kunnen spreken. Bij een ieder leeft het ver langen naar een, zjj 't dan des noods klein eigen domein, waar men zich vrij kan bewegen, waar men zich zelf kan zijn. Dat is één van de redenen waarom er zoveel Nederlanders zijn, die bezwaar maken een ander gezin bij zich in huis te nemen en waarom bij de wo ningtoewijzing vaak zo weinig medewerking wordt verleend. Beter gezegd, zoveel tegen werking openbaar wordt, o.a. in de vorm van overtollige schrijfbureaux, van dokters briefjes en wat dies meer zij. X\7 ie anderen in huis neemt, raakt een stuk van zijn vrij heid kwijt. Hij, en vooral zij de huismoeder moet zich min of meer aanpassen. En dat gaat niet altijd even gemakkelijk. Wie begint met medebewo ners met tegenzin te ontvangen en van die tegenzin voortdu rend blijk geeft, zal met dat aanpassen steeds meer moeite hebben. Botsingen blijven dan uit. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 999 VRIJDAG 16 JULI 1948 Abonnementsprijs 3.75 p. kwartaal Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentleoriis 14 eenf Directeur: JACQ DE SMIT Rubriek Kabouters 5 cent Z „oor* Vlissingen pc Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, H. JANSEN, MeUskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- ea ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.40 u., onder 20.52 u. Maan op 18.32 u., onder 1.04 u. Hoogwater Zaterdag 17 Juli: Vlissingen: 11.20 u. 1.62 m„ 23.41 u. 1.61 m. Wemeldinge: 0.07 u. 1.41 m„ 12.54 u. 1.54 m. Een hoge Russische politieke functionnaris heeft gister avond aan Pieck en Ulbricht, de leiders van de door de communisten beheerste socialistische eenheidspartij, en de hoofdredacteuren der communistische bladen te Berlijn mee gedeeld, dat de Westelijke mogendheden gedwongen zullen zijn Berlijn binnen acht werken te verlaten als „bepaalde lekken in de blokkade doeltreffend kunnen worden gedicht". Vooral als dan de nieuwe be woners een houding aannemen of zij 't voor het zeggen heb ben en met de wensen en ver langens van de hoofdbewoners weinig rekening houden. En dit alles wordt te moei lijker als de gedachte post vat, dat een deel van de ingezetenen wordt ontzien. Hier past voor zichtigheid, maar de indruk wordt toch soms gewekt dat de betrokken instanties van 'n zekere partijdigheid niet zijn vrij te pleiten en dat zij de dupe worden van de onsociale en onchristelijke „handigheid" van huislieden, die het zó we ten aan te leggen, dat zij de dans ontspringen. En dan speelt ook de bureau cratie bij dit alles een rol. Het komt voor dat iemand bereid is een gezin in zijn huis op te nemen, maar dat hij ge prest wordt een soms kleiner gezin onderdak te verlenen. Al leen maar, omdat de betrokken ambtenaar of wie achter hem staan dat nu eenmaaL wenselijk acht. /"Gelukkig is er de kans, dat inzake de huisvesting van gezinnen enige verbetering tot stand komt. Wij denken hierbij aan de mo gelijkheid die geboden wordt door de premieregeling voor woningsplitsing. Met woningsplitsing wordt bedoeld het verbouwen van huizen, waardoor deze geschikt worden voor bewoning door meer dan één gezin. Het resul taat van die splitsing moet dus twee of meer volwaardige wo ningen zijn, wil men tenminste in aanmerking komen voor de in uitzicht gestelde premie. Deze premie bedraagt 60 pet. der kosten tot een maximum van 60 pet. van f 4200. De kos ten welke minder dan f 201 be dragen vallen niet onder de premieregeling. Wat bij splitsing voor reke ning van de huiseigenaren blijft komt overeen met de kosten, die vóór de oorlog met de uit te voeren werkzaamheden ge moeid zouden zijn geweest. Hier staan echter ook inkom sten tegenover, want na de aan gebrachte voorzieningen is huurverhoging of nieuwe huur opbrengst mogelijk. Aangezien woningsplitsing in alle opzichten de voorkeur verdient boven inwoning in de gewone zin, is het gewenst dat aan de mogelijkheden hier ge boden volle aandacht wordt ge schonken. De functionnairs zou by het uiten van deze bedreiging voorts hebben gezegd, dat geen verande ring in de Russiscbe politiek t.a.v. Beriyn zal worden gebracht, on verschillig welke stappen de Wes- teiyke geallieerden zullen nemen. Hij verklaarde voorts, dat Soko- lovsky, die gisteren uit Moskou terugkeerde, nieuwe instructies van Stalin had medegebracht, die stipt zullen worden uitgevoerd. Volgens de functionnaris zal de Sowjet-Unle zeker niet het Initia tief nemen tot de vlermogend- hedenbesprekingen over Duits land. De spr. gaf toe, dat de ware niet j betekenis van de Russische nota was, dat het verzoek om ophef fing van de blokkade, definitief verworpen is. „Er kan", zo zeide de Rus, „geen sprake van zijn, van verslapping van onze pogingen om de Weste lijke mogendheden uit Berlijn weg te krijgen. Controle over Berlijn achtte hij even belangrijk als de Invloedssfeer op de Balkan. SLECHTS EEN LUCHT- CORRIDOR. Volgens Reuter zou de function naris ook gezegd hebben, dat er nog slechts één luchtcorridor zou overblijven, waarvan de breedte van 20 tot op 10 mjjl zou worden teruggebracht. De Westelijke geallieerden zou den worden geïnstrueerd voor elke vlucht naar Berlijn vooraf toe stemming te vragen onder over legging van gespecificeerde passa giers- en vrachtlijsten. Wanneer toch zonder toestem ming zou worden gevlogen zouden de vliegtuigen, na de draadloos of met lichtsignalen te zijn gewaar schuwd, tot dalen worden ge dwongen. LUCHTDOELGESCHUT In verband hiermede wordt ver klaard, dat de eenheden luchtdoel geschut in de Westelijke Sowjet- zone de laatste weken aanzieniyk zyn versterkt. In Duitse politieke kringen, die in nauw contact met de Sowjets staan, wijst men er op, dat Rus sische luchtvaartdeskundigen de afgelopen drie weken voortdu rend in touw zijn geweest even tuele lekken ln de blokkade op te zoeken en methoden besproken hebben met militaire deskundigen deze lekken te stoppen. BRITTEN NIET TE INTIMIDEREN. De correspondent van het A.N.P. meldde telefonisch: Britse en Amerikaanse vliegtuigen zullen zich niet storen aan Sowjet-Rus- slsche pogingen de luchtcorridor naar Berlijn te sluiten, aldus ver klaarde de Britse vertegenwoor diger in het luchtvelligheidsbureau naar aanleiding van een bedrei ging, die gisterenmorgen door het Sowjet-Russlsche blad „Taglicher Rundschau" werd geuit. „Ik weet niet hoe de Sowjets de corridor zouden kunnen afslui ten, tenzij met militaire midde len", zelde de Britse woordvoer der. Indien versperringsballons worden opgelaten, zullen de vlieg tuigen hier overheen vliegen. De Sowjet-Russische dreiging wordt beschouwd als de climax van de sedert drie of vier weken gedane Sowjet-Russlsche pogingen om de vliegconditles ln de lucht corridor te beïnvloeden. BRITS-AMERIKAANS BEROEP OP K.L.M. De Britse en de Amerikaan se regering hebben de Ki.M. gevraagd in verband met de voedselvoorziening-door-de- lucht van Beriyn driehonderd duizend kilogram reuzel te ver voeren. Voor Dakota's zou vjjf- en-veertig pond, voor Skymas- ters honderd-vijf-en-twintig pond per uur worden betaald. (Eén Skymaster kan zesdui zend kilo vracht per keer naar de Duitse hoofdstad brengen.) Westelijk antwoord over enige dagen gereed? In bevoegde kringen te Londen voorspelt men, dat besprekingen tussen de Westelijke mogend heden over de kwestie hoe men op het Sowjet-antwoord zal reageren, tenminste enige dagen in beslag zullen nemen. Te Londen meent men, dat de Sowjet-nota geen Instructieve bij drage voor de oplossing van het Beriynse vraagstuk vormt. Som mige waarnemers zien in de ver klaring, dat de S.U. er niets op tegen zal hebben om de voorzie ning van Berlijn uit eigen midde len te verzekeren, een aanwijzing, dat de S.U. meer uit is op het uitdrijven der Westelijke gealli eerden uit Berlijn, dan op hervat ting der onderhandelingen. Bevin Zondag naar Den Haag. Zondagochtend zal de Engelse delegatie naar de bijeenkomst van de Consultatieve Raad van het Brusselse pact, die op 19 Juli wordt gehouden, per boot naar Holland vertrekken. De delegatie zal bestaan uit Bevln zelf, Glad- wyn Jebb, Engels vertegenwoor diger ln de Londens permanente commissie, Frank Roberts, Bevins eerste secretaris en het hoofd van het „News Department" van het Foreign Office, Rldsdale. De Belgische afvaardiging be staat uit de eerste minister Spaak, zijn kabinetschef, Seyfert, Walter Doridan, van de afdeling politieke zaken van het min. van B. Z. en de Thieusies, de Belgische ambas sadeur te Londen. De problemen der samen werking op militair gebied zouden een der belangrijkste'punten van bespreking uitmaken. De bespre kingen, die de laatste tijd tussen de militaire vertegenwoordigers der vijf landen te Londen hebben plaats gehad, mogen doen vermoe den, dat de vijf regeringen reeds concrete formules voor een samen werking op militair gebied heb ben opgesteld. o Kabinetsformateur ontvangt fractieleiders. De Kabinetsformateur, Dr Beel, voerde gisteren besprekingen over de vorming van een Kabinet met de leiders der Tweede-Kamer fracties van de K.V.P., de P. v. d. A„ de C.H.U. en de V.V.D. De besprekingen worden vandaag voortgezet. In W ilhelmmadorp is het eerste kamp voor buitenlandse stu dentes begonnen, die zullen helpen bij het oogsten van het fruit en andere producten. De Nationale Conventie van de Amerikaanse democratische par tij heeft haar goedkeuring ge hecht aan de verkiezing van pre sident Trnman tot candidaat der democraten voor de presidents verkiezingen in November. Daarna heeft gouverneur Fielding Wright van Mississippi officieel voor Zaterdag een bijeenkomst te Birmingham (Alabama) van zui delijke democraten uitgeschreven ten einde een democratisch tegen- candidaat van Truman te kiezen, die de „rechten van de staten zal verdedigen. In zijn aanvaardingsrede heeft Truman medegedeeld, dat hij een speciale zitting van het Congres, te houden op 26 Juli zal bijeen roepen. Hij nam deze stap, zo zei hij, „wegens het falen van de re publikeinen om iets te doen aan de hoge prijzen en de behuizing Hij zou het Congres tevens ver zoeken een nieuwe wet aangaan de de verplaatste personen op te stellen om dpze anti-semietisehe en anti-katholieke wet te vervan gen. Senator Barkley is door de de mocratische conventie tot candi daat voor het vice-presidentschap gekozen. Trumans dramatische stap om het Congres van reces terug te roepen is vrijwel zonder prece dent in de Amerikaanse geschie denis. Volgens Truman kan de spe ciale zitting al deze wetten in vijftien dagen aannemen, indien de republikeinen het willen. Het Congres zou eigenlijk pas in Januari a.s. bijeenkomen, na de verkiezing van een nieuwe president. Veiligheidsraad zegt: De Veiligheidsraad heeft dat deel der Amerikaanse resolutie aanvaard, waarin verklaard wordt dat de toestand in Palestina een bedreiging- voor de vrede vormt volgens artikel 89 van het hand vest. Acht stemden voor, één tegen en twee onthielden zich. Door de resolutie te aanvaar den verplicht de raad zich aan bevelingen te doen, teneinde aan deze bedreiging van de vrede het hoofd te bieden. Indien de raad hierin zou falen, zou hij verplicht zijn economische sancties toe te passen of te land, ter zee of in de lucht op te treden, al naar gelang nodig mocht blijken. Nadat de Veiligheidsraad de order „staakt-het-vuren" binnen drie dagen voor beide partijen had uitgevaardigd, waarbij Argentinië zich onthield en Syrië tegen stem de, werd met algemene stemmen paragraaf zes aanvaard, volgens welke wordt gelast het vuren binnen 24 uur te staken. Nadat in de avondzitting van de Veiligheidsraad over de ver schillende paragrafen van de Amerikaanse resolutie was ge stemd, is de gehele Amerikaanse resolutie met amendementen met 7 stemmen tegen één (Syrië) en drie onthoudingen (Sowjet-Unle, Oekraïne en Argentinië) aangeno men. Tevens werd een amende ment aangenomen, dat Trygve Lie de bevoegdheid geeft, personeel en gelden ter beschikking te stel len voor. het werk van de bemid delaar tijdens het bestand. Prot. Chr. Werkgevers in Bakkersbedrijf verzoeken opheffing brooddistributie De Ver. van Prot.-Chr. Werk gevers ln het Bakkersbedrijf heeft aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening een brief geschreven, waarin gevraagd wordt om opheffing der brood- dlstrlbutle. In het schrijven zegt het be stuur van oordeel te zijn, dat de graanpositie zich dusdanig gun stig heeft ontwikkeld, dat de mo gelijkheid voor opheffing aan wezig mag worden verondersteld. Vroegere Tsjechische minister ontvlucht. Vaclav Majer, de vroegere Tsje chische minister van Voedselvoor ziening en een leider van de anti communistische vleugel van de sociaal-democratische partij, ls uit Tsjecho-Slowakije gevlucht en instanties. Weer nieuwe staking in Frankrijk? 7000 postambtenaren en politie mannen, aangesloten by onafhan kelijke vakverenigingen, besloten gisteren te middernacht het werk neer te leggen. Zij eisten hoger salaris. De regering heeft de ho gere ambtenaren gewaarschuwd, dat zij geschorst zullen worden indien zij „deelnemen aan een col lectieve actie om het werk neerv te leggen". Later besloot het hoofdbestuur der vakvereniging de uitvoering van het stakingsbevel afhankelijk te stellen van de uitslag van de ministerraad van vandaag, waar de looneisen der postbeambten besproken zullen worden. ITALIAANS VAKVERBOND KRABBELT TERUG. Met toespraak van Thr Mr de Walcherse bevolking en wenste - hen prettige dagen. Vooraf had het gezelschap A. F. C, de Casembroot. Het Italiaans algemeen vakverbond heeft bevel gegeven de alge mene staking, die het in Italië had uitgevaardigd uit protest tegen de moordaanslag op Togliatti, met ingang van vandaag 12 uur te beëindigen, aldus meldde het Franse persbureau A.F.P. uit Parijs. Volgens het hoofdbestuur van het verbond was het te laat om de stakers aan te sporen vanochtend het werk te hervatten. De drukkers zyn onmiddellijk aan het werk gegaan, opdat extra edities van de te Rome verschijnende bladen uitgegeven kunnen worden. Volgens A.F.P. heeft het verbond de staking afgelast na tussen komst van gematigde elementen, die dreigden de eenheid van de centrale vakvereniging te zullen verbreken. Dit klopt met een reeds eerder bekend geworden bericht, waarin gezegd werd, dat de christelijk- democratische leden van het hoofdbestuur van het Italiaanse vakverbond hun communistische collega's hadden gedreigd met ver breking van -de vakbondseenheid, indien geen einde zou komen aan do agitatie. Volgens Radio-Rome zou Pre mier De Gasperi tegenover ver tegenwoordigers van het vak verbond verklaard hebben, dat de regering de vaste bedoeling heeft Naar wy vernemen, heeft Je Stichting Zeeland voor Maatschap pelijk en Cultureel Werk het vraagstuk van de spreiding der scholen voor buitengewoon lager onderwijs ln Zeeland ln studie ge nomen. Hiertoe ls een speciale commis sie Ingesteld, de Sectie Spreiding B.L.O.-scholen, die haar werk zaamheden zal verrichten onder voorzitterschap van de heer A. Schout te Vlissingen, lid van Ged. Staten en waarvan het secretari aat zal worden verzorgd door bo vengenoemde stichting. De samenstelling dezer sectie zal geschieden ln overleg met de daarvoor ln aanmerking komende in de Amerikaanse zone van Duitsland aangekomen. Hij ls van plan een dezer dagen naar Lon den te vertrekken. o Mr Oud fractievoorzitter V. V. D. In een gisterenmiddag gehou den vergadering van de Tweede Kamerfractie van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie is tot fractie-voorzitter gekozen Mr P. J. Oud en tot secretaris der frac tie de heer H. A. Korthals te Voorschoten. Het mag bijzonder verheugend worden genoemd, dat aan deze be langrijke zaak Ln onze provincie thans aandacht zal worden be steed. Zoals men weet, bestaan er in Zeeland slechts twee B.L.O.- scholen, nl. te Middelburg, een pro- testants-christelijkl, en te Hulst, een rooms-katholieke. Daarnaast ls een prot.-chr. B.L.O.-school in oprichting voor de Bevelanden, die te Goes zal worden gevestigd. 260.000 Inwoners telt Zeeland cir ca 26.000 kinderen, die de lagere school bezoeken. Het gemiddeld percentage kinderen, dat voor het bezoeken van een B.L.O.-school ln aanmerking komt, ls 2% 3 Het Rijk verleent medewerking bij de oprichting van dit soort scholen, wanneer de streek, waar voor zij zijn bestemd, 3000 de la gere school bezoekende kinderen telt. Als gevolg van deze berekening is er dus ln Zeeland plaats voor 8 B.L.O.-scholen. Er zyn er nog maar twee en een derde ls ln op richting! Reeds ls men na een Ingesteld onderzoek tot de conclusie geko men, dat er plaats ls voor een B. L.O.-school in W.Z.-Vlaanderen, een tweede school ln O.Z.-Vlaan- deren, terwijl ook Walcheren en Z.-Beveland elk nog voldoende kinderen hebben voor een derge lijke inrichting. Op Schouwen en Duiveland, waar nog helemaal niets is, be staat dringend behoefte aan een B.L.O.-school, al komt men hier niet aan de volle 3000 leerlingen. Behalve met de bestudering van deze kwestie en het opstellen van plannen, die aan de betreffende organisaties zullen worden voor gelegd, zal de sectie zich ook be zig houden met het vraagstuk gering omver te werpen, te ver ijdelen. Indien het vakverbond tegen de regering is, zal de regering tegen het vakverbond zijn, zo zou de premier verklaard hebben. Het ls nu de vraag of met het j einde der staking de communisti sche relletjes een einde zullen ne men. Gisteren werd de toestand steeds meer crltlek. Uit het ge hele land kwamen de berichten van ernstige onlusten en mole staties. De minister van Binnenlandse Zaken Scelba heeft in de Kamer van afgevaardigden meegedeeld, dat de spoorlijn tussen Rome en Clvita-Vecchia op twee plaatsen ls opgeblazen. De electrlsche kracht stations aan deze lijn zijn door opstandigen bezet. Minister Scelba verklaarde verder, dat ln Genua een volksmenigte vijf gevechts wagens op de politie buit maakte, Te Florence gebruikte de politie traangas om een groep agenten te ontzetten. Te Bologna werden de bureaux van de liberale en de rechts-socialistlsche partij bescha digd. 18 politiemannen werden ge wond. In verschillende andere ste den werden partijgebouwen van bovengenoemde partijen in brand gestoken. Uit het verslag van Scelba bljjkt, dat de woede hoofdzakelijk tegen de politie is gericht. Vele politie mannen zyn gewond. Verschillende zijn gedood. In één geval werden zy neergeslagen en vertrapt. Bij Venetië trachtten oproerlin gen een olie-opslagplaats te bezet ten, hetgeen mislukte. Hierbij werd een politieman gedood en zeven gewond. Groot Joods offensief in Jeruzalem verwacht. De voorzitter van de Veiligheids raad heeft een boodschap ontvan gen van de voorzitter van de be- standscommfssie in Palestina, waarin deze verklaart, dat hy een grootscheeps Joods offensief in de oude stadswyken van Jeruzalem verwacht vóór de uitroeping van een nieuw bestand, teneinde bij eventuele vredesonderhandelingen althans de stad in handen te hebben. Naar officieel wordt meegedeeld heeft een Joods vliegtuig gisteren enkele bommen op Cairo laten vallen. De Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, bracht gis teravond een bezoek aan het stu dentenkamp te Biggekerke, waar bij hij de studenten in het Engels toesprak en daarmede het kamp officiëel opende. Bij de plechtigheid waren o.m. aanwezig de burgemeester van Biggekerke en Koudekerke, de heer J. L. Dregmans, Ir C. N. Cool man, inspecteur van de D.U.W., de heer W. Franke, hoofd Prov. bureau huisvesting en ver zorging der arbeiders, de heer J. Meertens namens de Heide-Mij en de heren J. Aartsen, J. Eelkema namens Landbouwherstel. Ook Ds Witteveen, Ned. Herv. predikant van Biggekerke en Dr Huijgens uit Westkapel Ie, waren mede aan wezig. Jhr de Casembroot begon zijn toespraak met te herinneren aan het kamp, dat tijdens zijn burge meesterschap van de kampmaaltijd gebruikt in een der barakken, waarbij de kampleider W. Heyneker zijn dank uitsprak jegens alle instanties, die hun medewerking bij het organiseren van het kamp hebben verleend. Maandagavond zijn de meisjes studenten op bezoek geweest en is de eerste recreatie-avond ge houden, waarbij een K.L.M.-film werd vertoond. Voor een der komende dagen staat nog een trip naar België op het programma. gehouden. Spr. verwelkomde de studenten die, zoals hij zeide, dit keer een werk komen uitvoeren, waarvoor de bevolking van Walcheren zeer erkentelijk Is, hartelijk. De Commissaris verwachtte tenslotte, dat de studenten zeer goede vrienden zouden worden van Honderd Tsjechen, Polen en an dere uitgeweken studenten, die zich op het ogenblik in Parys be vinden, zullen in de zomermaan den een werkkamp in Nederland meemaken. Het kamp, dat georganiseerd to Westkapelle J door het Ned. Comité voor „World Student Relief" zal gehouden wor den by Grijpskerke op Walcheren, van 26 Juli tot begin September. De kampstaf zal bestaan uit Ne derlandse studenten. Het „World Student Relief" heeft een beroep gedaan op de studenten, 0111 zich voor dit werk op te geven by het algemeen secretariaat, Rapenburg 34 te Leiden. Internationaal vacantie- centrum in Koudekerke. In KoudekerkeDishoek op Walcheren wordt Zaterdag a.s. een internationaal vacantie-cen- trum van de „International Friendship League" geopend ln pension Westduin. In dit centrum komen dit jaar Engelsen, Zweden, Noren, Fransen en Nederlanders bijeen, om gezamenlijk een paar weken door te brengen en elkan der nader te leren kennen. In Huissen bij Arnhem was het gisteren oorlog. Wegens een zes honderdjarig bestaan van het dorpje werden er wat manoeuvres gehouden. Alles gebeurde zo sug gestief, met Spitfires en bombar dementen, dat de toeschouwers wit om de neus werden. De „Ca nadezen" wonnen. Ze pompten de Duitsers zoveel kruitdamp in de neusgaten, dat deze (de Duitsers, versta me wel) fluks de handen opstaken. Geen tomaatjes meer naar Engeland voorlopig. De grens van de invoermachtlging naar dit land is bereikt. 12.000 ton werd daarheen vervoerd. Ook de kom- kommeruitvoer wordt stopgezet. Het wachten is nu op een nieuwe machtiging. Moeder Hiddtnk, de soldatenmoeder, is gisterenmorgen tot 11 maanden met aftrek ver oordeeld. Ze ls vrij, uit het kies recht ontzet en mag niet meer bij „de gewapende macht" dienen. Het Engelse Lagerhuis heeft zich met 307 tegen 209 stemmen voor de doodstraf uitgesproken. In Kansas ls gisteren een Superfort neergestort. 9 van de 13 inzitten^ den verloren het leven. Zonder uitstel zal volgende week de be spreking tussen de militaire gou verneurs en de W.-Dultse minis ter-presidenten beginnen. De gezondheidstoestand van Konin gin Ingrid van Denemarken en de belde Prinsesjes, die, zoals gemeld, eergisteren met een auto veron gelukten, is bevredigend, Het Birmese Kabinet heeft zijn ont slag ingediend. Vier ministers na men ontslag om tegen de commu nistische verzetslieden te gaan vechten. De vijf door de Irgoen gearresteerde Britten, die van Deze drie inrichtingen zyn voor i van de nazorg, die met eerstge- Zeeland absoluut onvoldoende. noemde zaak ln zeer nauw ver- Op een bevolking van ongeveer band staat. DE BILT ZEGT: Hier en daar buien. Half tot zwaar bewolkt met en- In de slotzitting van 14 Juli kwamen nog enkele artikelen van het ontwerp aan de orde. Bij art. 15, dat de Heilige Doop formuleert, ontwikkelde zich een uitvoerige discussie over de volg orde van Doop en Belijdenis. Vastgesteld werd de doop aan volwassenen te doen geschieden na de belijdenis, waarna dit ar tikel werd vastgesteld. Dit geschiedde ook, soms na enkele redactie-wijzigingen van ondergeschikt belang, met de overige artikelen, waarna de praeses het gehele ontwerp in stemming bracht en het met al gemene stemmen werd aangeno men, zodat het thans aan het oordeel der kerk kan worden aangeboden. De praeses, ds H. J. F. Wesseldijk sprak zijn grote blijdschap uit over de wijze, waarop het ontwerp was behan deld. Hij sprak voorts de hoop uit, dat iets van de geest, die de Synode bezield had, op de gehele Kerk zou worden overgebracht en haar door God een nieuw be gin zou worden gegeven. Aan de centrale commissie van rapport werd dank gebracht voor haar arbeid. Na het zingen van ps. 118 1 dankte het oudste lid in jaren, ds K. J. v. d. Berg, de praeses voor zijn leiding der be sprekingen. Vervolgens brachten dr E. Em- men en dr K. J. Brouwer, die de Synode vertegenwoordigden in de vergadering van de Synode der Prot. Kerk in Indonesië, uitvoerig rapport uit omtrent de wijze waarop het vraagstuk van de zelfstandigheid der Indone sische kerken in het grote ver baand in de Protestantse Kerk als eenheid was behandeld. Daar- Synode zich daarover niet tot de regering kon wenden, om haar als kerk te betuigen hier van in elk geval af te zien. Nu het ontwerp kerkorde door de synode in eerste lezing is aanvaard, zal dit ontwerp de bespreking en behandeling gaan uitmaken van kerkeraden en classieale vergaderingen. Eerst wanneer ook deze laatste zich met het ontwerp verenigen en daarna, met eventuele amen dementen en/of wijzigingen het ontwerp in tweede lezing door de Generale Synode wordt aange nomen, zal het de grondslag kunnen vormen voor de daad werkelijke vernieuwing der Ned. Herv. Kerk. spionnage voor de Arabieren ver dacht werden, zullen vandaag aan 1 na deed dr Brouwer omstandig de Israëlietlsche regering worden I mededelingen van zyn bezoek uitgeleverd. - „Komkommertijd" aan de zendingsterreinen. Ook heet het als journalisten geen dr Brouwer wees op de noodza- nieuws weten. Dan snuffelen ze kelijkheid kerk en zending de ln alle hoekjes en gaatjes. Zo ook i mogelijkheid te geven zich* zelf- Reuter in Londen. Die meldde standig te ontwikkelen. In dit vannacht, dat Prinses Margaret gisterenmorgen bij haar dagelijkse ochtendbezigheden haar hals ver- kele verspreide regenbuien. rekte. Dat is óók nieuws, ziet U! verband merkte hij op, dat een hernieuwde politionele actie rampspoedig zou zijn voor deze ontwikkeling. Hy vroeg of de Vergadering Bethesda Vlissingen. Gisteravond werd te Vlissingen de jaarlijkse algemene leden vergadering gehouden van he4 Chr. Ziekenhuis Bethesda. De voorzitter, Ds J. Hindriks, opende met een kort woord, waar na de verslagen van secr. en penningm. volgden. Bij de bestuursverkiezing wer den In de vacatures van D« Schoch, Ds Kroon en de heer <3. v. d. Putte gekozen Ds J. C. Sickesz, de heer J. van Tuinen en Ds L. D. van Dijl. Na de rond vraag sloot Ds J. v. d. Berg met dankgebed. Wij komen morgen uitvoerig op deze vergadering terug. Nagek. Advertenties. Heden overleed, zacht en kalm, tot onze die pe droefheid, onze ge liefde Vrouw, Moeder, Behuwd- en Groot moeder, CHRISTINA WISSE, geb. DE KORTE, in de ouderdom van 78 jaar. Uit aller naam: C. WISSE Jz. Meliskerke, 14 Juli '48.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1