blley's geweten HITLERS MISLUKKING NA MOSKOU. Hij „dekte" zich met een andere naam. Marshall-tanden gaan niet accoord met leningsvoorwaarden. Verminderde arbeidsmogelijkheden. Hjj misrekende zich op tal van punten en dacht er niet aan gewonnen terrein prijs te geven. Een boek van Liddell Hart. Scholing gedemobiliseerde!!. Intussen Wijven 1 milliard dollars ongebruikt. ^demobiliseerden: „blijf bü je stiel". Sabotage-organisatie te Batavia opgerold. Verbindingen met T.N.I.- benden ontdekt. Keurige pensiongast was eeu dief en een oplichter. Hy gaf zich uit voor dokter en ingenieur. Officiële uitslag Tweede Kamerverkiezingen. De bekende Engelse militaire commentator B. H. Liddell Hart heeft kort geleden een boek geschreven, getiteld „The other side of the Hill", waarin hij aan de hand van getuigenissen van be roemde Duitse generaals in krijgsgevangenschap, met grote open hartigheid en een opmerkelijke objectiviteit de oorlogsgebeurte nissen schildert van de jaren 19S91945. Enkele hoofdstukken In dit opzienbarende boek dat 320 pagina's telt en werd uitgegeven by Cased en Co in Londen, wijdt de schrij ver ub het falen van Hitler's legers voor Moskou. lingsslag bij Wyasma. Dit keer lukte de manoeuvre. 600.000 j Russen werden krijgsgevangen gemaakt. Een modern Cannae op grote schaal! Maar het was te laat op het jaar om er de vrucht van te oogsten. Aan de Wyasma werd de op mars vertraagd door de modder. Aan de Nara botsten de Duitsers Wat Sowjet-Rusland in de eerste plaats gered heeft was niet zijn moderne vooruitgang, maar zijn achterlijkheid. Was het in het bezit geweest van een modern wegennet als de Wes terse landen, dan zou het waar schijnlijk in een korte tijd on der de voet zijn gelopen. De slechte toestand van de Russi sche wegen is voor de Duitse gemechaniseerde strijdkrachten een lastige en tijdrovende hin dernis geweest. En daar de wed loop tegen de tijd beslissend was voor het resultaat van de veld tocht, is deze hindernis nood lottig geworden. Natuurlijk heeft ook de uiteindelijk vroeg irtredende en strenge winter van 1941 een rol gespeeld. Maar, getuigt von Rundstedt, die in de zuidelijke sector van het Oost front het bevel voerde „lang vóór de winter intrad, waren de kansen op een overwinning verminderd tengevolge van de slechte wegen en de modder, die de opmars steeds vertraagden. Tien minuten regen waren vol doende om van de „zwarte aar de'' in Ooekraine modder te ma ken en alle beweging te strem men." Blumentritt, die in 1941 stafchef was van het Vierde Le ger, dat onder von Kluge van Brest-Litovsk over Minsk, Smo lensk en Wyasma tot in de buurt van Moskou oprukte, spreekt niet anders. Eenmaal voorbij Minsk, zegt hij, kwamen wij in een streek, die niet alleen ongunstig was voor de pantsers, maar beslist slecht was voor het transport van „Nachschub". Hitler had zich misrekend. Hij had geen geloof gehecht aan de berichten van de Duitse mili taire attaché te Moskou over de sterkte van het Rode Leger, hij had al zijn hoop gesteld op een korte veldtocht, die voor de win ter zou geëindigd zijn en waar van het resultaat zou bespoe digd worden door het ineenstor ten van 't communistisch re gime, dat niet bestand zou zijn tegen de zware militaire neder lagen. Toen de winter intrad en nog geen beslissende resulta ten waren afgedv/engen, stond het Duitse leger totaal onvoor bereid. Deze kortzichtigheid is dt Duitse soldaat duur komen te staan. RUSSISCHE TACTIEK. even belangrijke factor Ook de Groningse ex-illegalen contra de communisten. Op de Zaterdag te Groningen gehouden landdag van de Gron. Ver. van Oud-Illegale Werkers besprak burgemeesters Onta van Stedum de verdediging der po litieke delinquenten, die steeds weer door dezelfde advocaten gevoerd wordt en meestal op een wijze, die, naar zijn me ning, kant nog wal raakt. Hoe langer hoe meer worden, alaus spr., in de rechtszalen de En verkocht een gestolen fiets met drie gulden winst. Een die de mislukking van de Duitse plannen in Rusland verklaart, is de tactiek van de Russen en de onbeslistheid van Hitier. Hij had er op gerekend, vóór de winter het gros van het Rode Leger ten westen van de Dnjepr niet alleen verslagen, maar ook vernietigd te hebben. Drie om singelingsmanoeuvres, bij Slo- nim, bij Minsk en bij Smolensk, werden uitgevoerd. Ofschoon de Russen veel krijgsgevangenen verloren, slaagden zij er toch telkens in het gros van hun strijdkrachten te redden. Eén maand na het begin der opera ties waren de Duitse troepen al wel ruim 600 km. diep in Rus land gedrongen, maar hadden de vijand nog niet tot een ba- slissende slag kunnen dwingen. Hitier werd aldus voor de vraag gesteld: het offensief in de rich ting van Moskou voortzetten of niet? De doorbraak van von Rundstedt ten zuiden van Kjiev naar de Zwarte Zee toe bracht hem op de idee een nieuwe om singelingsmanoeuvre te bevelen en het offensief tegen Moskou tijdelijk stop te zetten. Van von Rundstedt's front rukte het pantserleger van von Kleist noordwaarts, van von Bock's fiont (die in de centrale sector commandeerde) rukte het pant serleger van Guderian zuid waarts. De tangbeweging ten costen van Kjiew slaagde. Meer aan 600.000 Russen werden krijgsgevangen gemaakt. Maar het was toen al 19 September. Feuilleton. door PAUL TRENT. 18) o— Tom was een uitstekend werk man. maar geen hoogvlieger. Zijn vrouw vond hem echter de beste man, die er op de hele wereld bestond. Het enige ver driet, dat zij gehad had, sedert ze met hem trouwde, was, dat hun huwelijk niet met kinderen gezegend was geweest. Het vertrekje, waar hij lag, zag er keurig uit en terwijl zij vlug heen en weet liep, sloeg Tom haar met liefhebbende blikken gade en vroeg zich af, v/at hij toch zonder haar had moeten beginnen. Op dat ogenblik werd er aan de deur geklopt. „Dat zal de dokter zijn", zei j juffrouw Wilson. Het was echter Clive Bentley, j en zij keken hem vol verbazing aan, toen hij binnen kwam. j „Ik kom van de Verzekering Maatschappij en zou u wel even willen spreken. Mag ik gaan zitten?" vroeg hij vrienelijk.'„Ik hoop, dat u al wat beter is", I ging hij voort. Het was maar voor de vorm, clat hij het zei, want hij wist( uit het verslag van de grote chi rurg, die Wilson onderzocht had voor de Verzekering Maatschap pij. dat hij nooit herstellen zou, maar altjjd zou moeten blijven liggen. op verse troepen. Op 16 November werd het of-1 P°^eke df^ufe"*n Het koude seizoen was in aan- ftnsief ontketend. Op de linker- ndiahed^n0 voorgesteld rut tocht. flank kon het pantserleger van1 standighed.en voorgesteld. Hitier moest nu beslissen of Hoeffner slechts langzaam door lüj zich zou tevreden stellen de modder vorderen. De Tweede met. de behaalde resultaten of Pantserdivisie drong door tot in een poging zou wagen om nog het zicht van het Kremlin. Maar m 1941 de overwinning te be- de verliezen waren zwaar, het halen. Von Brauchitsch en von weer slecht en de Russische te- Rundstedt adviseerden halt te genaanvallen krachtig. Hoeffner maken aan de Dnjepr. Maar drong bij von Kluge, die het op- Hïtler, vol vertrouwen na de perbevel in het offensief voerde, overwinning bij Kjiew, besloot herhaaldelijk aan het Vierde verder op te rukken. Een fatale Leger op de rechterflank in de vergissing want de Russen strijd te werpen. Ziehier nu in hadden niet alleen twee maan- de eigen bewoordingen van Blu- den respijt gekregen op het nientritt, von Kluge's stafchef, front vóór Moskou, maar Hitier I het verhaal van de laatste phase kon de verleiding niet weer- van de strijd voor Moskou. „Von staan zijn succes in het zuidenKluge besloot zich ter plaatse uit te buiten en von Rundstedt zelf te vergewissen en de opinie bevel te geven op te ruksen in ven de fronttroepen in te win de lichting van de Kaukasus om nen. Hij bezocht de vooruitge- rnet zijn rechterhand de olievel der van Maikop en met zijn Imker Stalingrad te bereiken. De offensieven mislukten von Runstedt geraakte slechts tot in Koersk en Rostov. Het slechte weer, het gemis aan brandstof, het verbod van Hitier schoven posten en raadpleegde de officieren van lagere rang. De troepenleiders meenden, dat Moskou bereikt kon worden en waren vol vuur. Na vijf a zes dagen discussie en onderzoek besloot Von Kluge aldus een beslissende poging met het Vier- aehteruit te trekken, boden de de Leger te wagen. De sneeuw Russen een schitterende gele-dik en de grond was hard genheid, eind November een te- bevroren. Op 2 December werd de aan- genoffensief te ontketenen dat de Duitsers dwong zich achter de Minsk te verschansen. HET OFFENSIEF TEGEN MOSKOU. Dit brengt velen er toe te menen, dat het ongepast zou zijn in onze maatschappij de doodstraf toe te passen op hen, aan wier han den bloed kleeft van gevallen illegale strijders. Voorts protes teerde de heer Onta er tegen, dat in tal van zaken de tijd tus sen de veroordeling van een de linquent tot de doodstraf en de voltrekking daarvan veel te lang duurt. Tevens wilde spr. de min. van Justitie een brief zenden, waarin wordt aangedrongen om massamoordenaars ter dood te v eroordelen. Tenslotte wekte spr. de mannen op zich aan te melden bij nationale reserve, omdat daarmede een legaal mid del wordt geschapen in de strijd tegen het dreigende commu nisme. Hogere vergoeding voor werkgevers Het bedrijfsleven zal in grotere val ingezet Uit de berichten, tot voorheen tegemoet oie s namiddags binnenliepen,1 bleek, dat de Russen zich sterk Het meest spectaculaire offen-1 bosgevechten en het feit, dat de sief was gericht tegen Moskou,duisternis reeds rond drie uur dat op 2 October begon. De 's middags inviel was hun gun eerste phase was de omsinge- stig. financiële kringen t© Was- In worden gekomen bij de scholing j van uit Indië teruggekeerde mill- verdedigden m de bossen rond tairen Moraenteel betaa]t de over_ Moskou. Zij waren meesters m j held aan de werkgever voor eike gedemobiliseerde, die in zijn be drijf voor scholing in aanmerking komt een bedrag dat overeen komt met het verschil In loon tus sen een ongeschoolde en een ge oefende kracht. In de practijk betekent dit slechts een vrij klein bedrag, waarvan de stimulerende invloed niet groot is. Binnenkort zal een Koninklijk Besluit worden getekend, v/aardoor per arbeids- - kracht een vergoeding wordt ge- van een lemng bever geheel en al geyen d(e varjfert vfn f 300 fot f 500. negeren. Door de vertegenwoordigers van het E.C.A. wordt echter aan hington wordt er op gewezen, dat de Europese landen medegedeeld, de landen van het plan-Mar shalldat een dergelijke handelwijze niet zich verenigen, teneinde te trach-geoorloofd is. Het antwoord hier- to! nïln /In f /-I a rr rnnfIn old'' ten verzachting te krijgen van de leningsvoorwaarden onder de E. O. A. Naar verluidt hebben Europese vertegenwoordigers verklaard, dat zy in deze poging worden aange moedigd door het succes, dat on langs door een andere gezamen lijke actie werd behaald en waar door de officiële Amerikaanse me ning werd gewijzigd. Toen de Europese landen zich onlangs ver enigden om te protesteren tegen sommige bepalingen inzake het op zich nemen van verplichtingen om zichzelf te helpen in de bilate rale verdragen, welke zij moesten tekenen om hulp van de V. S. te verkrijgen, werden de Amerikaan se voorwaarden verzacht. Do correspondent te Washing ton van „Wallstreet Journal'* meldt thans, dat naar verluidt o- de conferentie te Parys gestreefd wordt naar een nieuw „verenigd front" teneinde veranderingen te op zal zijn, dat de grants In aid' zullen worden verminderd. Terwijl het hulpprogramma reeds zijn tweede kwartaal Ingaat, heeft nog geen enkel aan het plan- Marshall deelnemend land er in toegestemd ook maar een deel van de lening-toewijzingen van het eerste kwartaal op te nemen. Deze toewijzingen bedroegen 289.3 mil- lioen, of ongeveer *4 van de 1.367.3 millioen dollars, welke voor de periode AprilJuni 1948 zo wel in „grants" als in leningen beschikbaar waren gesteld. De 41-jarige koopman C. de B. uit Kruiningen wenste een fiets te bezitten. Om aan dat verlan gen te voldoen, gebruikte hy echter een methode, die niet door de beugel kon en waarvoor hü dan ook Dinsdag j.L voor de Ar- rondissements-reclitbank te Mid delburg moest verschijnen. Op 30 Maart werd door Notaris Mijn een verkoping gehouden te Oostburg en daarbij ging ook een damesfiets onder de hamer door. Voor 32 harde guldens werd het karretje het eigendom van iemand, die opgaf „Dek" te he ten en die woonde in de Korte Delft te Middelburg. „Dek" was niemand anders dan de Bdie zich hiermede letterlijk onder een andere naam „dekte". En die valse naam zou nog te ac cepteren zijn geweest, als de „ge dekte" de B. maar betaald had. Want toen de Notaris aan het eind der verkoping de kas op maakte, bleek, dat de fiets niet was betaald, en „Dek" zoek was. De recherche te Middelburg kwam hem echter op h^t spoor. Hij had inmiddels de fiets ver kocht met 3 gulden winst! Nu stond hij terecht en ont kende een valse naam te hebben opgegeven. Maar de Notaris, zijn klerk en de oproeper wisten het anders te vertellen. De officier eiste 8 maanden met aftrek. De verdediger vroeg vrijspraak om dat er volgens hem geen sprake was van dief stal. „Niets ervan" zei de officier van Justitie. Uitspraak 21 Juli. 360 GULDEN GESTOLEN. Op 25 Mei 1948 deed bij de Rijkspolitie te Breskens, zekere H. Detmers, werkzaam in het Rijkswerkkamp „Haven" te Bres kens, aangifte van vermissing van een geldsbedrag van f 390. dat uit zijn portefeuille was ge stolen. Hij deelde mede een sterk vermoeden te hebben dat de 27- jarige bijkok C. S„ wonende te Zierikzee, en sedert 14 dagen werkzaam in het kamp, zich aan deze diefstal had schuldig ge maakt. Bij onderzoek bleek, dat ver dachte in de vroege morgen van 25 Mei Breskens had verlaten, en zich naar Zierikzee had be geven, vanwaar hij diezelfde dag Deze vergoeding wordt echter slechts dan verleend, indien de gedemobiliseerde volledige vak- scholing ontvangt en alleen in ge vallen waarin anders niet tot scholing zou zijn overgegaan. Steun voor Tito. Volgens diplomatieke waar nemers te Londen heeft de Com munistische partij van Macedonië een loyaliteitsverklaring t.o.v. Tito uitgegeven. De positie van de maarschalk in het gebied, waar deze het kwetsbaarst was, Is hierdoor volgens Reuter ten zeer ste versterkt. Oproepen van militairen op Zondag. Op vragen van het Tweeede Kamerlid, de heer Beernink, be treffende het oproepen van mili tairen om op Zondag voor een of ficierselectie-commissie te ver schijnen, heeft de minister van Oorlog geantwoord, dat na een in gesteld onderzoek is gebleken, dat dienstplichtigen waren opgeroepen om zich op Zondag 27 Juni 1948 te Gorinchem te melden. Bedoelde oproeping is ongedaan gemaakt en voortaan zullen op roepingen als vorenbedoeld, wor den gesteld op een andere dag dan de Zondag. Stijgend aantal werklozen. op dit moment niet erg groot, al dus de „Volkskrant". „Er kon dan ook wel eens een tijd aanbreken", zo vervolgde de De arbeidsmogelijkheden In Inspecteur-generaal, die ook zit- verkrygen in de te berekenen ren- Nederland verminderen sterk; op ting heeft in de Nationale Demo- te en in de andere voorwaarden het eind van de vorige maand bilisatieraad, „dat het persé niet van de Amerikaanse leningen. j waren er negen-en-twintigduizend voordelig is om nieuw personeel Sommige Europese landen be- i werkloze mannen. Dit is meer dan aan te nemen". stemming geven, dat de eerste betaling van Interest op E.C.A.- lenlngen eerst enige tijd na 1952 zal plaats vinden, wanneer het 4- jarige herstelprogramma, naar verwacht wordt, beëindigd zal zijn. weet-ik-wie allemaal zijn gedaan. Er Is één belangrijk ding: de ge demobiliseerd en hebben een her- plaatsingsrecht bij hun oude werk- klpjrpn Tirh hliikhaar öwr" w op het eind van Juni in het vorige De jongens komen uit Indië feit dat zii 3 net Interest moe- iaar- Bovendien zijn er geen teke- terug met hun hoofd vol van alle ten betalen op de leningen v?n die op vermindering van dit mogelijke beloften, die hun door het E. R. P., terwijl de interest aanta' w'jzen. op de lening van 3.75 milliard dol- Er ls de Nederlandse arbelds- lars aan Engeland in 1946 slechts markt e(Tn punt van verzadiging LPAme^Tanse autoritriten1" op berelkt' aldus de Inspecteur-gene- gever. Maar van dit recht moeten ditzRt<S- raal Van het H'iksarbeidsbuteau, zij gebruik maken binnen een worden aangedrongen, dat zrj toe mr ph Werner en het zijn alleen maand na hun terugkomst, anders de geschoolde krachten, die nog is dit verlopen behoorlijke kansen hebben Voor, Ik 70u dan ook t a, deze de gedemobillseerden is dit geen manru,n wUlen zegg|n:„Biyf by opgewekt beeld, maar gelukkig je stiel,„ Iaten ze aBf^aken Jwaar. doen de Nederlandse werkgevers mee 7e voor hun miutaire ^st wat zy kunnen om de jongens, die uit Indië terugkomen, zo goed Intussen blijven de 1 milliard mogelijk in de bedrijven te plaat dollars, welke bestemd zyn voor sen. Tot nu toe is dat goed ge- credieten In het kader van de toe gewezen 5.3 millioen dollars, on gebruikt, daar de meeste deelne mende landen de mogelijkheden „Ik voel me wel een beetje beter, meneer", antwoordde Wil son. „En kunnen jullie er komen tan het geld, dat de Verzeke ring je uitkeert?" „Niet heel gemakkelijk, me neer. We waren wat achterstal lig geraakt, omdat ik verschei dene maanden werkeloos ge weest ben en door mijn ziekte is het nog erger geworden, maar als ik eerst maar weer aan het werk ben, zal het wel gauw weer in orde komen", zei Wilson op opgewekte toon. „De Maatschappij zou wel ge negen zijn je een som ineens te geven inplaats van die wekelijk se afbetaling." „Meent u het? Ik kon best wat gebruiken. Hoeveel zou ik kunnen krijgen?" „Hoeveel had je gedacht?" vroeg Clive en zijn hart zonk hem in de schoenen. „Zou vijftig pond te veel zyn, meneer?" Vijftig pond als naar alle waarschijnlijkheid de Verzeke ring hem voor de rest van zijn leven vijftig pond per jaar zou moeten geven en de dokter had gezegd, dat hij nog wel jaren zou kunnen leven Clive antwoordde niet. „Is het te veel, meneer?" vroeg Wilson angstig. „Neen", antwoordde Bentley bijna ruw. Er woedde een zware si rijd in zijn binnenste. Hij werd door de Verzekering Maatschap- ril betaald, om alles op zijn voordeligst voor haar te regelen. Na enige ogenblikken van aar- lukt". De exportmogelijkheden, waar van de Nederlandse Industrie voor een groot deel afhankelijk is, zijn zijn begonnen en er niet aan be ginnen hun leven plotseling over een andere boeg te gooien. Ik moet zeggen, we hebben tot nu toe heel prettig en succesvol met de werkgevers samengewerkt, maar de plaatsingsmogelijkheden zelen haalde hij een formulier te voorschijn en vulde het haas tig in. „Wil je hier maar even teke nen?" Juffrouw Wilson hield haar man een beetje overeind, ter wijl deze zijn naam tekende en Clive ging daarop zo gauw mo gelijk heen. Ja, hij had zijn Maatschappij een goede dienst bewezen en haar verscheidene honderden ponden uitgespaard; maar hoe stond het met Wilson? Clive ging wat langzamer lo- pen en stond eindelijk stil. Wat moest er van Wilson en zijn vrouw worden? Verhonge-j ren of het werkhuis. Zijn besluit was genomen. Hij keerde op zijn schreden terug. De Wilson's keken hem vol ver bazing aan. „Meneer", zei Wilson, „we hebben helemaal vergeten u te bedanken." „Je mocht mij eer vervloe ken", zei Clive met zachte stem. Daarop haalde hij het formu lier te voorschijn en scheurde het voor hun ogen doormidden. „Ik heb me als een schurk| gedragen, Wilson", ging hij voort, „ik moet je iets vertel-; len, dat je erg zal schokken,: maar doe ik het niet, dan mocht een ander gebruik maken van je onwetendheid. De dokter van onze Verzekering vreest dat' je misschien nooit weer je vroegere werk zal kunnen doen." „U meent het niet!" riepen, man en vrouw tegelijk uit en Wilson bedekte zijn gelaat met de handen. „Heer, help mij!" zuchtte hij. „O, wat moeten we beginnen!" Clive wachtte, totdat de man wat bedaard was, toen zei hij: „Je moet vooral geen som in eens aannemen. Wees tevreden met een pond per week. Dan be hoef je tenminste nooit naar het werkhuis." Juffrouw Wilson had tot nog toe geen woord gezegd. Nu zei ze echter met gesmoorde stem: „En u wist dat, toen u mijn man het papier liet tekenen?" „Tot mijn schande moet ik ja zeggen", antwoordde Clive. „En u had hem dus ongeluk kig willen maken? Ik zag u nog al voor zo'n vriendelijke man aan! Het zou diefstal geweest zijn!" voegde zij er op een toon van minachting aan toe. „Daarom ben ik ook terugge komen" zei Clive. „Het was de eerste keer, dat ik een dergelijke opdracht had. Ik heb gefaald in miin plicht tegenover de Maat schappij en zal naar alle waar schijnlijkheid ontslagen wor den." „Dat zou mij spijten, meneer", zei juffrouw Wilson met tranen in de ogen, want ze was erg teerhartig. „En ik zou de volgende week getrouwd zijn. U moet mij dus niet al te hard veroordelen." „Ik had mij dus niet in u vergist, u is een goede man." „Zou u mij een hand willen geven", zei Wilson en zijn stem beefde. (Wordt vervolgd.) zijn sterk aan het dalen. Als de gedemobïüseerden niet met grote voorrang naar voren werden ge schoven, zouden zij zeker over schieten. We zitten ook nog met •al het personeel, dat op het ogen blik verschillend s Rijksdiensten afstoten. Overal komen werk krachten vrij en daar tussendoor brengen de boten duizenden mili tairen uit Indië terug. Dit staat echter nadrukkelijk vast: opname van gedemobilï- seerden in het bedrijfsleven heeft urgeatie nummer één! Maar het beste is nog altijd hij er aan toe, die zelf zijn boontjes weet te dop pen, die er zelf op uit trekt en zich de baan zoekt, die hem het beste ligt. Want we spreiden wel een bed, maar we leggen niemand in de watten. ,t Moeilijkste staat de zaak er voor met de ongeschoolden. Voor hen zijn er maar weinig kansen om behoorlijk aan de slag te komen. Bovendien schijnt zo on geveer ledereen chauffeur of kan toorbediende te willen worden. En daar hebben we In Nederland nu practlsch veel te veel van. Werke lijk, voor chauffeurs en al 't lagere kantoorpersoneel zie ik geen mogelijkheden. Wat Nederland nodig heeft zijn goede, geschoolde vaklieden. Het „Dagblad" te Batavia heeft een bericht gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat een groot aantal militairen en politie-ambtenaren de kampong Menteng-Soekaboemï te Batavia hebben omsingeld en vele arres taties hebben verricht. Hierby werd geen schot gelost. Volgens het blad had de mili taire inlichtingendienst reeds eni ge tijd het vermoeden, dat de republikeinse overste Soemanlri die in het Krawangse opereert, ook cellen van zijn organisatie te Batavia had. De verkregen aanwijzingen leidden naar de kampong Men- teng Soekaboemi en de resul taten van de ondernomen actie hebben uitgewezen, dat de ver moedens juist waren. Er werden vele documenten gevonden en lidmaatschapskaarten van ge heime organisaties. De documen ten bevatten tevens aanwijzingen omtrent de organisatie. De ge hele actie stond onder leiding van de basiscommandant kolo nel K. Drost en het hoofd van de militaire inlichtingendienst, overste H. Agerbeek. „Het Dagblad" drukt voorts een fotocopie af van een docu ment, waarin de minister van defensie te Djocja aan de eerste was doorgereisd naar Rotterdam. Bij zijn aanhouding op 27 Mei .bekende verdachte f360.-- te I hebben weggenomen uit de por- j tefeuille welke zich bevond in de jas van Detmers, met wie hij op dezelfde kamer sliep. Aan vankelijk verklaarde hij het geld bij de overtocht van Breskeus naar Vlissingen in de Schelde te hebben geworpen, doch later deelde hij mede, dat hij op 17 Mei f 100.had weggenomen welk geld hij op de kermis te Nieuwvliet had verteerd, daarna had hij op 22 Mei f 60.en in de vroege morgen van 25 Mei f 200 weggenomen; dat geld had hij te Rotterdam in gezelschap van een paar meisjes opgemaakt Bij zjjn aanhouding had hij nog f 10.in zijn bezit. De Off. van Just, eiste 1 jaar gevangenisstraf met aftrek. Mr Vermaas vroeg een gedeel telijk voorwaardelijke straf. Uitspraak 21 Juli 1948. De 30-jarige slager F. J. R. te Vogelwaarde was in hoger be roep gekomen tegen een vonnis van de kantonrechter te Terneu- zen van 18 Mei 1948, waarbij hij wegens het rijden met een auto op Zondag, zonder daartoe verkregen vergunning, was ver oordeeld tot f35.of 15 dagen. De Off. van Just, eiste beves tiging van het vonnis. Nederlaag Cijferen is een kunst. „Het Vrije Volk" maakt veel ophef over de zwart: nederlaag die de communisten bij de stem- bus hebben geleden. En inder daad de klap was raak. Een verlies van 2,8 pet. is niet mis! Maar de P. v. d. A. ging met 2.7 pet. achteruit. Dus eveneens een zware nederlaag Mis. zegt „Het Vrije Volk". Het LIJKT er niet op. Immers, sinds de vorige Statenverkiezin gen heeft de P. v. d. A. nauwe lijks een duimbreed verloren. Handig gevonden. Alleen, het is langs de zaak heenpraten. Het FEIT ligt er, dat de P. v. d. A. twee zetels moest prijs geven en dat het werkelijke ver lies nóg groter teas. De redenering die nu wordt toegepast, herinnert aan de Duitse overwinnmgsberichten gedurende de oorlog, die echter toch niet in staat waren de ware stand van zaken te verbloemen. De Canadese exporten naar Europa zullen Donderdag a.s. stopgezet worden wanneer de spoorwegarbeiders hun bedreiging in staking te zullen gaan om ho gere lonen, ten uitvoer brengen. Regeringsbemoeiïngen tot aft n- ding van een staking hebben tot nog toe gefaald. De Haagse politie heeft Zondag te Beverwijk gearresteerd de 37- jarige J. R. Homan, die in Febru ari j.L ontsnapt is uit het psycho- pathenasy! te Avereest en zich sindsdien aan allerlei diefstallen en oplichterijen heeft schuldig ge maakt. Voor hij te Avereest werd ondergebracht, had de man zich uitgegeven voor militair tandarts. Zijn operatieterrein was toen As sen en omgeving, waar hy oplich tingen heeft gepleegd en zich schuldig heeft gemaakt aan dief stallen in pensions. Dit spelletje heeft hij dit jaar elders voortgezet, o.a. te Amster dam, waar hij in een pension dief stallen pleegde. Er verdwenen o.a. een gouden horloge en een bont mantel. Te 's-Graven hage nam hij be gin Maart zijn intrek in een keu rig pension aan het Prïnsevinken- park. Kort na zijn aankomst werd hier een diefstal van 15 levens middelenkaarten gepleegd. De kaarten van alle pensiongasten bleken verdwenen te zijn, behalve die van .dokter" H., die pas uit Frankrijk was gekomen. Op deze diefstal werd één der leden van het personeel aangezien, die wel eens met de politie in aanraking was gekomen, doch uit niets bleek, dat de betrokkene met het verdwijnen van de kaarten Iets te maken had gehad. Een poosje later werd uit het geldkistje van de pensionhouder een bankbiljet van f25 gestolen. De dief liet een prachtige vinger afdruk achter. Alle bewoners van het pand hebben op verzoek van de politie vingerafdrukken laten maken, met uitzondering van twee gasten, namelyk een meester in de rechten, die juridische bezwaren had en „dokter" H. De eerste stap te spoedig over zyn bezwaren Het Centraal Stembureau heeft de officiële uitslag der Tweede Kamerverkiezingen vastgesteld. De zetelverdeling bleek de zelfde, welke reeds is opgegeven. Op de partijen werden de vol gende aantallen stemmen uitge bracht K.V.P.: 1.531.154. P. v. d. A.: 1.263.058. A.R.: 651.610. C.P.N.: 381.997. C.H.U.: 452.926. P. v. d. V.: 391.908. St. Ger.: 116.934. Kruyt: 15.322. Qnafh. Nat. groep: 22.175. Weiter: 62.376. Midden- st. Partij: 40.949 en Rev. Com. Partij: 2224 (Rotterdam 927, Amsterdam 1297). Totaalcijfer voor de geldige uitgebrachte stemmen: 4.932.633. De kiesdeler was dus 49.326.33. Behalve de reeds bekend ge maakte namen van gekozen le den werden door loting aange wezen om zitting te nemen de heren F. J. Goedhart voor de P. v. d. A., G. van Praag voor de C.P.N, en G. Ritmeester (VVD). Geen gratificatie in liet bouwbedrijf. Over 1948 zal het aan de on dernemers in het bouwbedrijf niet zijn toegestaan een gratifi catie van 2 van het loon uit te keren, aldus, deelt de Raad van Bestuur in het Bouwbedrijf mede. Werkgevers wordt geadviseerd aan de arbeiders over het jaar 1 Juli 1948—1 Juli 1949 vaean- tiebonnen te verstrekken van een waarde, overeenkomende met die over het afgelopen jaar. Hier door zullen de arbeiders dus over een zodanig aantal bonnen be schikken, dat zij 1 week extra loon kunnen toucheren. heen. De „dokter" echter ver scheen niet. Bij een nader onderzoek bleek, dat zijn kamer op slot was en dat hij achter was met de betaling van de huur. De kasten op zijn kamer waren eveneens op slot. Toen ze geopend waren door de politie kon men slechts constateren, dat ze leeg waren. De „dokter" had zich uitgege ven als tandarts, doch op het be- volkingsregist jr bleek geen tand arts van die naam te zijn Inge schreven en ook de volksgezond heid kende geen tandarts H. De man bleek te beschikken over een girorekening. Via deze had hij o.a. een rijwiel betaald en de leverancier schetste de koper als een keurig man. Een nader on derzoek deed vermoeden, dat H. de man was, die uit Avereest was ontsnapt. Inmiddels dook hij weer op in Beverwijk, waar hij zich uitgaf voor scheikundig Ingenieur. In het pension, waar hij zijn Intrek had genomen vond men hem ook weer een keurig man. De Haagse poli tie heeft hem hier gearresteerd. Zijn kamer bleek vol gestolen goed te zitten. De man heeft zich ook schuldig gemaakt aan een aantal kleine inbraken. Hij ls nu opge sloten in het Haagse politiebureau. Het merkwaardige is, dat de man zo gemakkelijk aan betrek kingen kon komen. Verscheidene grote instellingen schijnen zijn verhalen te heoben aanvaard zon der onderzoek te hebben Ingesteld. luitenant van de T.N.L, Andawid- jaja, opdracht geeft, zich naar Batavia te begeven met veertig eenheden. Als reden wordt op het document opgegeven: „dien sten ten behoeve van het leger „Het Dagblad" meldt hierbij, dat Andawidja.ia heeft bekend, dat hij naar Batavia kwam om sa botage te plegen. „Het Dagblad" schrijft: ,,wjj hebben hier dus een onomstotelijk bewijs dat er. in strijd met de republikeinse beweringen, wel degelijk verbin dingen bestaan van de T.N.I. met benden, die in de Nederlandse .gebieden opereren". Openbare eindles Land- bouwbuishoudschool Tbolen. Onder grote belangstelling heeft Dinsdag de openbare eind les plaats gehad van de leerlin gen en de uitreiking van de di ploma's aan de cursisten van de twee-jarige primaire cursus van de Landbouwhulshoudschool te Tholen. O.m. waren aanwezig ir en mevr. Geuze, mej. Sikkens, consulente Z.L.M. en mevr. Krij ger-Kooiman. presidente van de Bond van Plattelandsvrouwen. In de hal stonden tentoonge steld verschillende modellen pop pen, poppenkamers enz. Het naai- lokaal had wel Iets weg van een afdeling van C. A. Ook in het bak- en kooklokaal kon men wat gebak, inmaak enz. betreft, te kust en te keur gaan. Nadat de directrice, mej. Bogerd de aan wezigen had verwelkomd en op het nut van degelijk huishoud- onderwijs had gewezen, voerde de voorzitter van de Z.J..M., ir Geuze, het woord. Het diploma kon worden uit gereikt aan de dames: L. Mol, S. van Damme, L, Kloet te Sint- Maartensdijk; N. Bynagte, Chr. v. d. Houdt, L. Rijstebil en L. Visser te Scherpenisse; R. Ver kamman, C. v. Beers, J. Everaers, K. Geiuk, J. Kegge, A. Meerman, C. Gunst, N. Quist, J. Schot, B. Schot en J. Verkerke te Tholen; C. Elenbaas, L. Weyler, F. Eve raers en M. de Haan te Sint An- naland: A. Pol ter, M. Deurloo en M. Mul te Poortvliet en A. van Driel te Oud-Vossemeer. Herexamen voor 1 leerling. Namens de leerlingen dankte M. Deurloo het onderwijzend per soneel voor het genoten onder wijs en overhandigde hen een ca deau. Voor de mooiste poppenkamer, jurk, pop en schort kregen res pectievelijk de dames L. Kioet, C. Elenbaas, L. Rijstenbil en A. Potter een eerste prijs. Nadat enkele taarten en an der gebak waren verloot en mej. Bogerd een slotwoord had ge sproken werd men in de gelegen heid gesteld een film te zien over huishoudelijke voorlichting. Benoemingen. Benoemd tot dijkgraaf van de Oud Westen- rijkpolder: D. Haak te Hoek; afgevaardigde van de Klein Carn- bronpolder, naar de algemene vergadering van het waterschap Hulster en Axeler Ambacht: J. P. Ch. Burm te Hulst; plaatsvervanger van dc dijkgraaf van de Mairepolder: J. M. Krij ger te Rilland-Bath; dijkgraaf van de Al te Kleln- Polder (Schouwen Dulveland): C. van Oeveren te Nieuwerkerk.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2